Brief van ü/lacharis.: Later nieuws. D'HOP. XXXXX 2 Septembris.- Goeden Dag, Vrienden. Goeden Dag alle menschen, Macharis, voorgenomen hebbende een twee de missiel naar de Werkman te zenden, is verheugd, terwijl hij de pen in d'hand neemt, een verrukkelijk schoon helder weer te mogen aankondigen.:.. Gratiss, Gratias zij den Heer... September de tweede Meimaand.. "Willekom en Proficiat Gij stelt het wel in, mochttet gij volle- deeren... Want de Velden en de Kouters en d'Akkers hebben een schoon weer noodig... Veel oogst staat nog te velde in de streken der groote Pachthoeven, d'Aardappels gingen rotten, nu willen ze nog herstellen, maar efacy voor Ierland is het te laat de pa- itters zijn er versmacht in de nattigheid en voor Ierland is dat den Hongersnood.... Och armen, hongerlijden! sterven van hon ger Stelt een groot christene Land, zelfs vervallen gelijk Frank rijk, nevens een klein Landeken en dat Landekenen zal niet ster ven van honger. Goede Vrienden, ik denk mij verplicht eerst en vooral uw aan dacht te roepen op Frankrijk er is een groote kommotie in dat Land.,. De bevolking wordt langs twee kanten getrokken; de machten van 't kwaad zijn sterk, maar weet gij wat er gebeurd is te Lourdesaan de Grot der Verschijning Geen een hberale gazet die het durft loochenen de leiten zijn te stellig bewezen. er is een groote Bedevaart naaa Lourdes geweestveel zieken zijn meêgedaan men heeft gebeden met sterk geloof en vast betrou wen en meer dan 35 wonderbare Genezingen hebben Gods Al macht getoond gelijk ten tijde der Eerste Preeiking van t Evan gelie De Kreupelen gaan, de blinden zien, dedooven hooren.» Achtbare Vrienden, de namen der genezene Personen staan in de gazetten, de namen en de woonplaatsen; ware er eenige o- verdrijving, hoe gemakkelijk van daarheên te gaan en te bestati- gen Die man, die vrouw is ziek gelijk van te voren Er is 'ne Man, 60 jaren oud, stom-doof van zijn geboorte en eensklaps aan de Grot krijgt hij de spraak terug.Zekeren Graidon Alfons is half stervende door een uitteering, verlaten van de Dokteurs, naar Lourdes gekomen en er eensklaps genezen... Zoo geven de gazetten al de namen op, tot diep in de dertig die menschen, hun Familie en hun Vrienden geven getuigenis van de Waarheid de feiten zijn zoo echt bewezen, dat er niet meer geloochend wordt in Frankrijk, maar men zegtDie Menschen zijn eenezen door hun sterke inbeelding en door een macht van herstelling tot heden niet gekend Mijn duurbare Vrienden, de mensch kan schrikkelijk verblind tijn... Ten tijde van Ons Heer, zelfs als Lazarus reeds 2 dagen dood en al in bederfenis komende, verrezen wierd, als de won deren rondgezaaid wierden, de Phariseêrs konden ook niet loo chenen, maar zeiden 't is door een vreemde macht! De Phariseêrs van Frankrijk voeren dezelfste taal, maar een Fransch geneesheer vraagt of d'inbeelding ooit zoo sterk kan zijn van kinderen te ge nezen van 5 a 6 jaren, van menschen te doen klappen die sedert 60 jaren stom-doof waren!.. En zij, die {(altijd boften op hun We tenschap, die de Katholieken domkoppen noemen, zij komen zeg gen dat de Katholieken een Wetenschap hebben, verre verheven boven de hunne!.. Ja, goede Vrienden en Konfraters, wij hebben eene bijzondere Wetenschap, ze bestaat in een eenvoudig en rein hert, in een sterk Geloof en een vast betrouwen op God en op zijn Heiligen, en daarmee varen wij best voor onzen tijd en voor onze Eeuwigheid. Ik peize altijd, goede Vrienden, of in Frankrijk nu d'oogen niet zullen opengaan, voor zulke wonderbare teekens, want deze zouden gevolgd worden door schrikkelijke kastijdingen en ver woestingen, gelijk wij lezen bij Mattheus II, wat er over Jerusa lem is geprofetiseerd en korts nadien uitgevallen. En wat Antwerpen aangaat, dat Congres, die verheerlijking blijft duurzaam en de Chronijken zullen er melding van maken. Wij keeren daarop terug, desalniettemin heden de conclusie ne mende, dat die hoogweerde Vergadering heeft aangeraden d'oude stabele Parochiale Devotion, d'Hoogmis, de Vespers, 't Lof, de Vereeniging in Procession en Berechtingen, de Communie op den Eersten Zondag,van Ouders en Kinderen, op den Eersten Zondag, regelmatig, woorden wekken, voorbeelden trekken veel Ouders doen bittere klachten maar welke zorg hebben zij voor hun kin deren op de Zondagen Dat ze mij toelaten dat te vragen met re verentie en dat ze den Baad van Antwerpen volgen, ze zullen groote gelukkige veranderingen zien in hun Huishouden... Waar mede ik blijve Dw Dienaar en Vriend, MACHARIS. RaadscJpriiskamp - Rupe!monde. WINNERS gr* 1. Voor 't schoonste schriftVan Overbergen V. Zele. 2. Voor de kluchjigste verzen bij Wwe Pap<\ Rupelmoede. 3. Voor de beste verzen De Schrijver L.. Nederbfakel. Verloten Prijzen. x. Van der Balck, Roesselare. 2. A. Heindrickx, Rupelmonde. fe." B 3. A. Haru, Knesselare. 4. A. X. te R. Het getal mededingers heeft aan onze verwachting niet beantwoord, alhouwel wij schoone boekwerken hebben uitgeloofd. Hopen wij dat het een andere maal beter zal zijn. Voor eenige Landbouwers, 't is solo, maar voor 't grootste ge tal miserie en ellende. Er zijn er rond Aalst die van 1 4 00 Hopsta ken nauwelijks 60 pond bellen zullen plukken; 'tis akelig 0111 zien, schrijft men uit Poperinghe; er zijn eenige gelukkige uit zonderingen, maar 't grootste {*etal zal bitter weinig opleveren. De Pink is begonnen en t'Aalst, is er Hop verkocht van 4890 aan •186 fr.. Voor 1888 is er tot 100 fr gegeven 1889 staat 110 a 461; 4890 466,170, 180 a 200 fr. Te Londen, in den Elzas, in Nuremberg algemeene klacht, vaste markten en opslag. Aardige sesoenen Te Metz is er sneeuw gevallen uit de locht. De Maria Almenak gaat verschijnen 400 bl. Octave 0,60. Men mag d' aanvragen doen van nu af. Die eerst vraagt, eerst ontvangt. Men begint overal met schrik en walg te spreken van die Orgelbals Schande volgt er op voor d' Huishoudens, schande en Armoede, en levenslang verdriet voor de Jonkheden... Die langs d' Orgelbals in 't huwelijk vallen, 't le ven wordt een helle. Maandag is te Brussel bij zijn Ouders, in d' Hollemanssteeg aangehouden een deserteur uit het 7slc linie ze keren V.sedert l i dagenuit 't Leger geloopen. Te Montreuil- aan-Zee is d'ander week onthoofd de moordenaar Sa vary. In Engeland zijn drij moordenaars opgehangen... Dat geelt schrik aan de booswichten. Te Londen heeft zekere Arthur Puddman zich aan de policie aangegeven, als hebbende een moord gepleegd in Amerika 111 April jl. hij kon geenen weg met zijn knagingen. In 't Spanje en dieper 't Zuiden in, sterven veel menschen van de Chorlera; de proportie is 78 gevallen 56 dooden; 200 gevallen 140 die den put vullen."De soldaat-korrektionnair Hamel die over eenige weken te Gent eenen smid erg had gekwetst, nu is hij tot 20 jaren gevang venvezen door den Krijgsraad. De kleer maker Classen, van Aken, beschuldigd van diefstal en moordpo- ping is te Maastricht tot 8 jaren gevang veroordeeld. 8 jaren opge sloten zitten, 't is effen, zei Kavane en zijn huis was afgebrand. 't Is zoover volbouwd dat de steden Tourconje en Roubaix aan- eenpalend zijn en samen zullen verbonden worden, tot in Stad. Te Londen zijn 467,400 huizen, 1450 kerken, 2400 gasthuizen, 3100 bakkerijen, 2600 beenhouwerijen. Men heelt er jaarlijks noo dig 20,2000,000 zakken meel, 260,000 zwijnen, 450,000 ossen 4,600,000 runders, 8500,000 stuks wild, 220,000,000 visschen en 510,000,000 Oesters In Londen zijn meer Schotten dan in Edimburg, meer katholieken dan in Roomen, meer Joden dan in Palestina. Brief uit Frankrijk. Bemiade Lezers en Lezeressen van De Werkmar, Ik laat U weten dat ik het geluk gehad heb van met de groote Bede t vaart meê te gaan naar Lourdes, in Frankrijk, die vertrokken is ui Parijs, maandag 18 Oogst 11.; wij zijn te Poitiers aangekomen 's ander daags; men heeft daar het Graf bezocht van de H. Gerlrude, een devote van het H. Hert van Jesus; men heeft daar 28 uren verbleven; aan het Graf hebben 5 of meer genezingen plaats gehad, gelijk het alle jaren gebeurt.... Wij zijn donderdags te Lourdes aangekomen, waar de ge nezingen opnieuw begonnen... Ik ben meegegaan met zekeren Pieter Boussemart, die blind is sedert 1871 en een Vlaming van Croix, die ziek was sedert 3 jaar en genezen is weergekeerd... Ik heb al de dien sten en betoogingen bijgewoond, die daar plaats gehad hebben ter eere van het Allerheiligste Sacrament des Autaars en van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, die schoone Liederen en Gebeden die men daar zingt en leest, het bidden van den H. Roozenkrans, die wonderbare Genezingen die daar plaats hebben aan deGrot, in de badplaats, op den doortocht van het Allerheiligste Sakrament des Autaars, in het gaan of komen naar de Grot: dien plechtigen Kruisweg op den Berg, die plaats gehad heeft Vrijdag 22 Oogst, om 2 ure namiddag; een schoon en groot gegoten Christus-beeld, die men op een praalbed gelegd had, des mor gens aan de Grot, rechtover de zieken die daar kwamen hunne gezond heid afsmeeken naar ziel en lichaam, van waar het gedragen wierd blootvoets door Pries'ers, Prinsen, Heeren, Werkmenschen; en de zie ken ontbraken er niet, elk wilde den Gekruisten God helpen dragen, (ik was daar ook niet te kort), onder het bestier van den E. Pater Marie Antoine Capusin, die in Frankrijk wel gekend is.... Het Kruisbeeld is geplant recht voor de Grot van de H. Maria Magdalena, achter de Grot en verre boven die van O. L. Vr.; daar wierd geroepen dat hemel en aarde het hoorde: Leve JcsusLeve Zijn Kruisdoor al de Bedevaar deis hier tegenwoerdig.... Welke vreugde in den hemel, welken zaligen troost op de aardehoeveel tranen van berouw en aandoening, van smeeking en uitboeting worden hier niet gestort, die men daar ziet op de wangen van eenieder, ja, het hart moet harder zijn dan eene steen rots, die daar niet bewogen wordt, als men blinden ziende ziet. dooven die hooren, kreupelen recht ziet gaan, zieken en stervenden die men ziet opspringen en de Processie van het Allerhci igste ziet volgen, die gioote en plechtige Processio van den Zondag, waarin een Bisschop het Allerheiligste droeg es verscheide honderden zieken de Eeiewacht maakten, waar er velen zieke* genezen zijn... En die fakkeltocht, die alle avonden plaats had, en waar er bijtijds meer dan 20.000 Bedevaar ders aan deel nemen, elk met eene brandende keers in de hand. Het is niet mogelijk van het te zeggen of te beschrijven wat men daar hoort en ziet, men kan zelfs er geen gedacht van maken, voor die nooit zulk eene Bedevaart heeft bijgewoond Heeren en Damen uit den koogen Edeldom, hoe zij die arme zieken verzorgen, dag en nacht op den trein te Poitier. te Lourdes, als men daar ziet, hoe zij teêrhartig zij de zieken behandelen, heên en weêr voeren van de hospitalen naar de Grot. Mer. kan zich niet inbeelden, dat de menschen, die daar toe komen van alle gewesten, de Liefde en Genegenheid dat men elkander daar toedraagt. En de Eerwaarde Paters van Onze Lieve Vrouw He meivaart van Parijs, hoe zij altijd op de been zijn, om alles te bestieren en na te zien het is aan Hen dat al de Dankbetuigingen toekomen. De E. Pater Picart, den Overste, de E. P. Alfred en de andere die zij wedieveren voor ons allen. Leve JesusLeve zijn Kruis Leve Onze Lieve Vrouw van Lourdes Leve de Bedevaarders Leve de Paters van O. L. Vr. Hemelvaart Louis Marie CUYLE. LAATSTE BERICHTEN. Wij naderen twee groote ver jaardagen 6 SEPTEMBER 1889, alswanneer Antwerpen opsprong door die vreeselijke ramp van Austruweel; meer dan 60 dooden!!! g'heel 't omliggende verwoest.... Uit geldzucht deed men er kardoezen en bommen los van verouderd model. Nooit zal Ant werpen die ramp vergeten; en 7 SEPTEMBER 1884, de verraderij te Brussel, die judasserij die wreedaardigheid tegen ongewapende Landgenoten; 't was overeengekomen dat elke Partij een betooging mocht doen; de liberalen hebben hunnen dag; de Katholieken komen ook en ze vallen in die wreede hinderlaag.... Daar heeft men gezien hoe valsch en wreed die Vrijdenkerij is... En liegen, Mr, liegen! 't is onlangs nog gebleken Te Laarne valt een lochtbal neêr met Brusselaars; er w»rdt geen strooi in den weg gelegd en de libe rale gazetten, erger liegende dan tandentrekkers komen uitval len tegen de menschen van Laarne, alsof zij die Brusselaars had den bestolen en mishandeld.... Wat zullen wij zeggen? Gelijk den duivel is, betrouwt hij zijne gasten. BOEKWERKEN Onze Medehelper van Ruubaix gaat dtn 13 Sept. naar Salette, de reis duurt rond de 10 dagen. De gazetten zullen behandigd worden, gelijk op de vorige reizen. Men bevèstigt dat Keizer Willem zeer ontevreden is teruggekeerd uit Rusland, dat de Rus weigert zijn troepen weg te nemen aan d'Oos- tenrijksche en Duitsche grens. De Koning van Portugaal heeft den Tbiphus. te koop op 't Eiland Chipka. NOTA. Men gelieve voor de frankeering 10 per frank bij te voegen. Dan komt alles franko thui wel g'araballeerd en bij eiken boek twee litanii-n v, 't H. Aanschijn en van den H. Donatus superflu. Jan Clerker 2,2 't Kasteel der Verdoemenis 2,0 Gaston Blankaert 1,7 Doktor Gorus it(> In Doktor Gorus ziet men keizer Kare; verschijnen en de vermaarde kapitein vai Roovers Jan Colder. Jan de Licht 2,0 Backenland, 3)(j Jan de Licht en Baekenland. nieuw groote uitgave, 't zijn bijna folianten treffend om lezen. 't Masker van de Wereld 2,5o. Den Grooten Keukenboek 5,00. Keuke* boek. Caudelier, 1,00. Pasteienen Cö lituren 2.00. Stanley 1' africain 1,4c Slavenhandel o,g5 Nieuw Testament 1,0 Handboekje van den Landbouwero.S! Leven van Napoleon l,oo. On fransch te leeren 0,45. Groot Lever- van den H. Aloysius 2,00; Genovevi van Brabant 0,75 c. Sint Eloi 0,75: - Jan Onraedt 0,75 c. Sint Amandu apostel van Vlaanderen, 75 c. Het Toe verboek met veel schoon toeren o,5o. - Oprechte Troost der Armen «,5o. Rareteiten. Bij Ch. L. Cooreman, Nederhasselt een apnè'' boom in volle bloem; J. B. Van Der Hagen heeft he gezien; heeft geene vruchten gedragen, achterwacht Over 14 dagen stond in De Werkman het wondt geval van 3 deftige weezen die tot Elversele op ée nen dag trouwden en er in éen gebuurte wonen, nu heeft een der echtelingen van J. D'Hooge-De Caluwe op de vierde scheut den Koningsvogel geschoten zoo dat die gebuurte verrijkt is met Koningen Koningin. Schoon namen, doch spijtig dat zijn trok er niet meê vergroot. Vlas en Lijnwaad. Vaste markten met neiging tot opslag. De nieu we Vlassen die op de Markten komen, vinden ge makkelijk Koopers aan d'oude Prijzen... Uit al de berichten te zien, dunkt het ons,'( dat een goede verkoop op handen is. VARIA. De Werkstaking aan de Koolputten is bijna ge daan... Er gaat een Raad van Onderzoek en Over eenkomst gevormd worden.,, Dat is 't beste, Volken Taal, Proficiat!... Maandag en dijns- dag 't weêr, hemelsch schoon, woensdag bevla- ging en regen. 9 en 5 is 2 op d'IIorlogie. 9 uren en 5 uren is 2 uren. «r Ze vieren in Duitschland voor den slag van -Se dan. Italië pronkten monkt -tegen Frankrijk. Langs den Rhyn is zulke groote overstroo ming door den Regen, dat veel dorpen in de berg ketens gelegen, gansch overzopen liggen; te Ror schach is een deel der ijzeren baan oversU-oonjó ZWIJNAARDE. Maandag heeft men op den wijk de Klosse de huisvrouw De Rycke dood gevon den nevens haar bed. Dijnsdag is 't Parket ter plaats geweest om te onderzoeken of er ongeluk is of mis daad... Het was een slecht huishouden, waar men dronk en vocht om prijs. Gaz-geslicht van Aalst. Beste kwaliteit van Houillekolen. LESTE NIEUWS. - Er zijn voor't Coi gres van Luik 950 kaarten gegeven. Nu is er werkstaking uitgeborsten langs Bascoup de koolmijners vragen opslag omdat de kolen op slaan. Te Mons, Bergen is dijnsdag een stier op hol geloopen en heeft verschikkende era- mousjelingen gemaakt. Te Monceaux' heeft een dronkaard zijn moeder vermoord. De naam van 't monster is Gustaaf Doupry, oud 45 j. w duwenaar met kinderen. - De gazetten van Gent geven grooten lof aan de Vertooning van Botte- lare; een rede te meer om zondag op te passen! Te Nuremberg zijn 250 balen HOP verkocht zeer rap, met verhooging van prijs. Te Lon-' den is ook nieu we Hop aangekomen, doch van gemeine kwaliteit. 't Is dijnsdag achternoen beginnen te branden op d'Houtlei in't waschhuis van Poortakker; gelukkig dat de Poortier van St Josefskringzijn twee blaffeturen open had en aanstonds al de geburen liep verwittigen; anders kon de schade groot geweest zijn in den blok oude huizen en huizekes. Vrienden en Gebu ren, tot de naaste week, 't weêr beantwoordt niet aan de verwachting. Spijtig; mocht de wind* weldra gaan resideeren in Noord-Oost!...'tWeze zoo

De Werkman | 1890 | | pagina 4