De wereld! De wereld! tpringende Nieuws. Aalst. De Markten. Dc Gemeentekieziiigen.?^ Spreuken van Meester Lieven. erkman Ze spraken op 't Convoi van de Markten, dat de verkoop klein is en de concurrencie groot; dat de menschen dikwijls met een droef slaraeurig gezicht naar huis komen, weinig verkocht hebbende en de kommerschap moetende betalen.... De Landbouw trekt niet en als de Landbouw lijdt en zucht, g'heel dc wereld kermt en kucht... De Land bouw lijdt en er wordt in ons Land te veel zuurgewonnen geld verteerd aan wulpsche vermaken; als 't geld van de werkende jonkheid bij Moe-/ der niet komt. 't is kremp en ellende/! in d'huishoudens; ze spraken van de Markten en van het quasi voorstel van de Vreemdelingen achteruit te steken en dobbel te doen betalen; iets dat afgekeurd wieid; als men t'Aalst de vreemde Marchands dobbel doet betalen, dan zullen ons Stadsgem ten een broek van 't zelfde laken krijgen te Gent, Brussel, DenJermonde, Ninof, Wetteren, Merchtem, enz. enz.... Alle Belgen zijn Broeders in hun Vaderland en gelijk voor de Wet.... Doch een ander voorstel wierd op 't convoi gedaan: Van na te zien als er onder de weerde verkocht wordt, dikwijls voor quarto en halven prijs, of dit goed niet voortkomt van diefstal ol van fraduleuze bankroeten; dat zij aldus den leur onder 't goed brengen en d'eer- lijke marchands de dood aandoen.... Dat is een ern stig gewichtig punt voor de verbetering der Markten. ÜENT - Er zijn gelukkige uitzonderingen, maar in 't Lager Onderwijs komt veelfernijn. Zoo is er te Gent een Congres geweest van ofïiciéele Meesters. Men heeft er gevraagd om alleenlijk van den Staat af te hangen, verders 't ver plichtend wereldlijk Onderwijs.... En^'s nachts heb ben Onderwijzers en Onderwijzeressen gedanst tot 3 ure 's morgends. Te koop in onae Bureelen Het boekje tegen de Dronkenschap, prijs roe. 12 Sept. 1890.-'19'.Jaar. - N° 934. - Verscnijnt's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2.5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's iaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST Te Koop in ons Bureelen Het Huis Gods en het Heilig Misoffer, volgens [de H. Schriftuur, de Heilige Kerkvaders en de Godgeleerden, door pater Saintrain, Redemptorist, vertaald door Pater Theelen; prijs 10 centiemen, voor 25 2,00, voor 100 7 fr. De Acht Zaligheden, of de Acht Poorten des Hemels voorden Werkman, door Pater Saintrain, Redemptorist, vertaald door pater Theelen. Prijs 15 c.. Voor 12, 1,68, voor 25, 3,25, voor 100, 11,00. De Glories van Maria, door den H.Alphonsus de Ligori, Kerkleeraar, vertaald door pater Theelen, 2de deel, in houdende Sermoonen over de voornaamste Feestdagen, Deugden der II. Maagd, Godvruchtige oefeningen ter eere van Maria, Verzameling van Voorbeelden enz. enz.. Een prachtuitgave, 650 bladz. gekartonneerd 2,75, in linnen band 3,00. De wereld, de wereld, in schokkingen beroering!... DatSocia- lismus, roepende: Wij willen en Vrijheid en Gelijkheid! wij willen de Kerk verpletten, den Adel en de Burgerij, dat goddeloos Socia- lismus aanwinnende in veel groote steden, gelijk Mr Woeste het verklaard heeft te Luik Dn wereld, wat is een Huis, wat is een Dorp, een Stad, een Land. de Wereld, zonder Vrede?.... T'Antwerpen zondag laatst, op die groote Volksvergadering der Sociëteit DE VREDE! het is er zoo wel uitgelegd hoe noodzakelijk de Vrede is en een Stem uit St Nikolaas heeft er zoo krachtig de middelen aangeduid om Vrede te hebben in plaats van woeling: De Tien Geboden Gods, in d'herten geprent van Groot en vm Klein, van Overheid en van Onderdaan, van Rijk en van AnnHel is hetgeen Kardinaal Manning, die geleerde Grijsaard, gedurig herhaaltGod herkennen en in de werkende menschen onze Medebroeders zien!... De Paus van Hoo rnen schreef het ook in zijnen brief zondag te Luik afgelezen: Deels uit oorzaak der begeerigheid naar de goederen der aarde... De Wereld!.... dat verblijf van den mensch! zoo schoon, zoo vruchtbaar, zoo heerlijk!... Sedert 6000 jaren, die Zon, die Ster ren, die blauwe lucht, die vogelen, die bloemen, die vruchten en fruiten, die onuitputbare vruchtbaarheid van den grond, de rijk dom der bergen!... En nogtans, de wereld is maar een balling schap;... wij trekken bier door, ons reis duurt eenige jaren, de Dood komt, we zijn in d'Eeuwigheid.... Wordt de Wereld alzoo beschouwd, wie zal zich aan geld en goed vastklessen, wie zal durven zijn medebroeder ontstichten of uitbuiten!... Doch aanziet men de wereld als een laatste einde, dan verandert de kaart, dan wordt er gestreden en gewbrsteld voor de beste plaats en voor de meeste genuchlen en al de zinnen te strelen... Dan is of dan kan er geen VREDE zijn.... De wereld!.. Ons Heer heeft den mensch geleerd te bidden voor zijn dagelijkscli Brood!.,. Dit dagelijksch Brood is al wat wij noo- dig hebben om te levoa, te xelfs een stukske spaargeld.... Als de werkende klas dit dagelijksch Brood niet heeft, met den dagelijk- schen arbeid, als dat Brood, dat deftig onderhoud buitengesnieten wordt door d ondankbaarheid en 't wangedrag der Kinderen, dan is de Wereld in treurige» en zieken toestand; dan moeten wij wer ken en bidden, zonder ophouden en met aandrang, om dat Da gelijksch Brood te hebben. Tegenover het wild Socialismus dat durft verklaren: De Kerk moet verpletterd worden, den Adel en de Burgerij; tegenover dien kreet van Haat en van Oorlog, van vordelging en vernieling, komt het Christene Socialismus te voorschijn en treedt meer en meer in werkzaamheid; dc Waarheid wordt opgezocht en uitgeroepen; de Leering van het Evangelie wordt aanroepen God herkennen' de Wereld aanzien als een Ballingschap, alle Menschen als Reizigers, malkaar helpen en ondersteunen, 't gezag eerbiedigen, zorgen dat hel Dagelijksch Brood niet ontbreke en dat 't Werkvolk door den helschen Satan on it>n wgen van Goddeloosheid en Zedebederf niet meegesleurd word#.... Den derden Zondag van October, g'heel België door. herkiezing voor den helft der Gemeenteraden. Van nu af beginnen de Pourparlés over die Kie gen.... Laat ons overal kalm blijven en onbe roerd, maar werkzaam voorde goede Zaak.... 't Is ongeloofelijk hoe aarts- goddeloos al de liberale gazetten zijn in onzen tijd hoe archi goddeloos; en gelijk de gazetten, zoo is de Partij.... Achtbare Menschen, van welke Stad of Dor? gij ook zijt, moest men u zeggen, g'hebt een C'?erti™t,ee° kicd Geloof afgetrokken, g hebt de slechte nachtlooperijen aangemoedigd, ge Xrd 5" d/aD druk,en eUende in ^'huishoudens?. Wierd li dat doorgesteken. ge zoudt verontweérdigd redekavelen1': °°S ee"s °P Srond van waarheid Ik bèn Kiezar... Ik ondersten» een liberaal Eestuur: ik doe een btad ol Dorp onder een liberaal Bestuur komen; dat Bestuur levert slechte scholen, scholen waarin Mees ters zijn zonder Geloof of halve libertijnen; dat Be stuur laat den vollen teugel aan 't Zedebederf; dat Bestuur waakt niet op 't sluiten der herbergen; dat kaveeten oogen voorvuil kaberdoezenen slechte Ik die mijn stem van approbatie aan dit Bestuur gegeven heb, ben ik verantwoordelijk voor God, voor mijn Geweten, voor de Samenleving?... Ja of neen, dat men antwoorde. DE MAAND OCTOBER. I e koop in ons Bureelen Het groot volledig Handboek van den Roozenkrans door de Paters Preekheeren. prijs 2.00 franko 2,30. ten zeer merkweerdig boek met kostelijke onder richtingen. J H. Roozenkrans, de iS Mysteriën met i5 lraaie plaatjes en gebeden en overwegingen prijs 10 c. Ze zeggen dat de Stoomtram Zele-Ham- me met October zal kui-nrn lijdenDie Trams brengen leven en beweging op de f.ucii schcone verlatene steenwegen. Te Moerzeke bij den Landbouwer Lcmmens is eet dienstmeid, Melanie Colman oud 24 jaren en zco klcek dat zij eenen zak lijnzaad van 110 kilos 5o meters ver gedragen heeften dan nog zonder rusten op eenen boven van 23 trappen gebracht... Zijn dat geen wonderheden? vraagt men ons. Ze zeggen dat de aV-- wekelijksche Veemarkt te St Nikolaas zoo wel trekt; de - wekelijkscheVeemaikt teDendermondeis goed gegrondvest; maar t'Aalst dat en wilt daar niet pakken. Te St Antelinckx was den Oogst zateidag binnen, behalve bij M; den Burgemeester; er is te veel werkvolk naar 't Fransch en M. dén Burgemeester werkt geerne met Volk van zijn Parochie.... Brave menschen van St Antelinckx zijn op t eiland Chipka geweest, zaterdag. Wij wenschen ze den goeden dag. Ef wordt wreed gelameerd op Boulanger, dat hij zich te koop gesteld heeft, en 'nc windhaan is. Don Carlos, Koning van Portu- gaal is zoo ziek als een Gasthuis slapelooze nachten, zenuwtrilling, koortsen en verslapping.... In zijn jonkheid was hij een teêr patietcr- ken, later is hij dik geworden, maar de kloekte was er niet.... Een goei frissche wandeling na 't avondeten, dat geeft slaaplust. De Koningen zullen die remedie misschien wat te boersch vinden, maar den eersten mensch, de Vader van ons allen, Adam was een Boer; 's avonds een pap van melk en bier met havermeel eten, doet wel slapen. T'Aalst heeft maandag de achtbare dienstmeid van M. Alb. De Bièvre, op de Vaart, Jubilé gevierd van 5o jaren in die Familie te dienen.... Dat zou een Eerekruis verdienen voor Meesters en Dienstmeid. T'Antwerpen is overleden M. Willem Lunnig, 48 j. oud. schilder van talent en een aardige artist. Hij bleef ongesloten in zijn huis, als een Eremijt; gedu rig was hij in zijn werkzaal aan 't zoeken en 't schilderen. Tot Aaltre is overleden M. Doktoor Snoeck. gewezen Burgemeester. Te Segel- sem heeft een smid het middel uitgevonden, om geborstene klokken te herstellen.... Veel groote uitvindingen zij t gedaan door Buitenlieden. Te Londen wonen 60,000 Familiën in kelders. Te Geeraardsber- gen op de Veemarkt zijn maandag verkocht 480 varkens en '.64 hoorn beesten. Tusschen Brussel en Aalst zijn wiatërvogels gezien, kraaien maar met dit schoon helder weèr zullen ze wel conteradvies geven aan hun konfraters. T Ocstakker nabij de Grot, is een Jongens Pensionnaat. waar men benevens alle nuttige wetenschappen een schoon Ambacht leert en t Aalst een allerbeste school is de St Jorisschool goed leeren, groote zorg voor d Opvoeding en voor een manhaftige Vlaamsche Christelijk lieid. De prijs is 16 fr. per jaar. De Kleinen Oorlog is nu gedaan; veel Soldaatjes dood vermoeid; verschelde zijn bezweken; God geve dat wij nooit den waren Oorlog moeten beleven! Menschen. Schepselen Gods die malkander kwetsen, dood schieten; d'Akkers en de Velden bedrenkt met bloed, bezaaid met dooden, o wreedheid, afschuwelijke wreedheid!.... De Oorlog is een straf voor de Misdaden van 't Mensch- dom.... Merkweerdige Woorden, door Kardinaal Manning gezonden, zijn te Luik voorgelezen en toegejuichd. Geen Vrede kan er zijn, zoo verklaart de Kardinaal, geen Vrede, of de werkmenschen hun Dagelijksch Brood moeten verdienen; dat moet voor alles, ja voor alles gaan De Kardinaal van Mechelen heeft ook op een allerkrachtigste wijze gesproken en alle Katholieke herten gesmeekt en gepraamd, om door hun leven en hun werken te toonen, dat zij God en 't Volk beminnen. Als Godsdienst en Orde bedreigd zijn door zooveel vijanden, moet elke mensch een Apostel worden. Laat ons al ons krachten samenspannen, voegde Kardinaal Goos- sens erbij, al ons krachten samenspannen, en ieverig werken, met Gods bijstand, voor het heil van Godsdienst en Vaderland Lui en lekker, en veel meugen, Zijn drij zaken die niet deugen. Mij dunkt hij is in goeden 9taat. Die zonder schuld te bedde gaat. Als 't geluk u tegenlacht. Houdt gij dan maar wel de wacht. De dwaasheid is gewoon in haasten uit te springen; De wijsheid is bedacht, en let op alle dingen. Al is de leugen schoon bekleed. Zij doet nog haren meester leed. Wanneer de nood komt aan den man, Danzietmen wie zijn ambacht kan. Foei genoegte foei zulk goed, Dat ons eeuwig treuren doet Mijn vrienden, wilt dit wel verzinnen Ieder linisken. Heeft zijn kruisken, Is 't niet van buiten, 't is van binnen. En is er Godes kruisken niet. Zoo is 't ook Godes huisken niet. Het geld en goed, dat krijgt men weer, Maar tijd, die weg is, nimmermeer. Het is bij ons een spreuk, dat iedereen zijn' tering Moet stellen naar zijn' winst, en voegen naar zijn' nering. Het tijdelijk goed Dat menigmaal doet Het herte bekoren, Wordt moeilijk vergaard, Met zorge bewaard, Met droefheid verloren. Is de wereld niet wel kindsch, Dat ze, voor een handvol winds, En voor eer van korten tijd Menig peerd den ha's afrijdt? Dochters die tot elven slapen, En'veel in de vensters gapen, En lang voor den spiegel staan, Laten 't huiswerk ongedaan. Die zich tot wetenschap en deugden wilt be geven, En kan nooit zonder haat en achterklappers leven.

De Werkman | 1890 | | pagina 1