LUIK't Congres van Luik LANDBOUW. MENGELINGEN. üllWS Spreuken \an Meester Lieven. Lan'dbouw ziek, alles kritiek; Landbouw in ellende, armoê zonder ende. b ij Nood zoekt troost; men vraagt hulp, afslag van lasten en in afwachting, men zoekt hulpmiddelen, in verbetering en uitbreiding. Niemand is t'oud en te wijs om te lee- ren. T'Aalst is zondag geboterd met versche melk en kaas gemaaktIs 't waar dat de opbrengst betere Bo ter levert en veel meer Boter? Is dat waar?.... Men raadt ook aan, van fruitboomen te planten; fruit is altijd welkom; er wordt nu 10 keeren meer fruit in ons Land gewonnen dan over 10 jaar en 't fruit is veel duurder; men zegt dat een hektaar beplant met fruitboomen 3ooo fr. kan opleveren.... In Picardië, ge ziet de Velden niet van de fruitboomen die er op staan; men zaait er 't koren en 't graan tusschen de fruitboomen.... Waarom zou dat in België niet nage volgd worden? ST. LIEVENS-ESSCHE, Waar men tegen woordig zeer verlangt te zamen met Steenhuize, tot bevordering van den handel, een malle-poste te be komen, waar overigens noch nijverheid, noch land bouw ten achter zijn; te St. Lievens Essche gaat de overheid der gemeente, op zondag den 21 Septemb. aan J. B. De Koker twee gouden medaillen overhan digen, welke hem in den grooten Prijskamp van Brussel, 1888, voor zijne donderschermen werden toegekend, en nu maar over eenige dagen zijn afge zonden. En om de werkbcn tot den vooruitgang aan te moedigen, zal de terhandstelling plechtiglijk ge daan worden, en zal de Fanfarenmaatschappij die tot eene feest opluisteren; welke feest des avonds, op den wijk Wijnhuize, met een fraai vuurwerk zal gesloten worden. 0 Een scboone avond in 't Najaar is het af beeld- selder laatste levensjaren van een braven, eerlijken, werkzamen mensch. 19 Sept. 1890.-19° Jaar. - N° 935. - Verscnijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen - land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 's jaars. DAE NS-MAYART, Achterstraat, AALST- DE BEURS. Belgen 3 1/2 i02,i5a 102,25. 30/° in lichte terug werking a 9S,25. Annuiteiten 3,/° 96. Wij rie pen over eenigen tijd de aandacht onzer lezers op het verschil van 3 1/2 dat er bestond tusschen Belgen 3,/° en Annuiteiten 30I° dit verschil is nu gesmolten op 2 1/4Buurtspoorwegen 30/° g5,io Loten der Buurtspoorwegen io5. Antwerpsche loten 96. Brusselsche 94,37 Gent it08 107,5o 1880 97.87 i883 98,87 Lu k 1868 100,5o 1874 97 1879 99,87 Verviers ioi,5o Internationale speculatieweerdens voortduiend goed gestemd. Spaansche schuld 78 3/8. Turk- sche 19 1/4. Turksche loten 81. Voorts noteeren wij de aandeele Saragosse a 326. Warschau-Wee- nen 588. Brazil 4 0/0 gezocht van 83 1/2 tot 83 3/4; de eerste uitslagen der kiezing schijnen gunstig te zijn aan het Goevernement. Dominicanen 77 7/8. Uruguay 5 0/0 goed gestemd en in verhooging a 65 3/S; 6 0/0 78 1/4. Paraguay 41 1/4. Venezuela gevraagd aan 5i 3/4. Eene groote som, dienende tot betaling van den intrest-koepon die op i5 Februari aanstaande vervalt, is reeds te Londen aangekomen. Argen- tijnsche groep lusteloos voor het oogenblik. 5 0/0 1886 480; 4 1/2 1888 373. Papiercedulas 33 1/2. Goudcedulas 64 3/4. Provinciale leeningen 295 a 3io. Goudpremie 147. Een moeder riep tot haar zoontje dat gevallen was: Kom hier, ik zal u oprapen. Ons raadsel was struisvogel 8 en 4 maken op d' Horlogie 2 uren. Raadselke Mijn eerste smaakt niet goed Mijn tweede is lekker en zoet Mijn g'heel is iets dat 't eten smaken doet. Na de Fransche Revolutie was er een nieuwe rijke madam die met veel trotschheid naar de kerk reed en zich dan door haren lakei den'kerkboek in d'hand liet geven. Zekere dag gaf de lakei onverwust den kerkboek averecht en de madam, die niet kon lezen, begon er alzoo in te lezen.. Een harer kennissen deed haar bemerken dat zij den kerkboek het onder ste boven in handen had, waarop de rijke madam snips antwoorddeMijn lakei is toch zoo plomp. Een dame, die haren Echtgenoot op een Convoi- ramp verloren had, kermde toch zoo bitter wreed Ach madam, zegde men haar, ge moogt nog blij zijn dat gij ook niet verongelukt zijt, want dan zou de arme man niemand gehad hebben, om hem te bekla gen. Papa, zegde een klein ventje uit de Ecole Moyen nes. Is 't waar dat wij van apen afstammen zijn? Zekerlijk, is dat waar, kind, de wetenschap heeft be wezen dat de mensch, als aap geboren, altijd aan ge perfektieonneerd is. Ha, papa, als 't alzoo is dan ben ik. uw zoon, min aap dan gij Nauwelijks had 't zoontje die woorden gezegd, als hij van zijnen papa eensjavelet opzijn kaak kreeg Dat zal u leeren, zegde de vader, mij voor 'nen aap uitgeven Welk heerlijk treffelijk weèr Oud en jong is in vreugd en opgetogendheid Zulke dagen komen er zelden in 't leven!... Die heldere frissche blauwe luchtdie koesterende Zonne Zondag, wie heeft er ooit de Dagtoorts zoo verrukkelijk zien aan de Westerkim verdwij nen?.. Geen wolkske geen vlaagske geen onstuimig windje In een zachten glans van roodachtig goud, verdween de Zon die daar reeds 6000 jaren den Aardbol verwarmt en verlicht. Elk den vriendelijken goeden Dag en den gerustelijken Vrede. Keizer Wil- helm heeft weèr een krijgshaftige rede gedaan.. Moest die Monark oor logskwinten krijgen, 't zou er wreed spoken in Europa. Te Brussel, in de straat rechtover de Beurs, stond maandag een groote menigte van Volk op de bijgangen naar eenen balkon te sjoeren, op de kamer van dien balkon zetelde een Araabsch Oogmeester die wondere kuren doet, zoo zegde men toch... Hongariè en Arabië hadden ten allen tijde felle Dochteurs met kostelijke balsems en zalven. T' Aalst had een jongeling gewed om op go minuten te gaan van de Groote Markt tot aan de Kerk van Assche ter-Heiden; maandag ging het er op af, en die lange weg wierd afgelegd op S3 minutjes... Er volgde Trektement op;., 't Mocht zijn BURST maakt groote toebereidsels voor een merk- weerdig Jubelfeest... Aalst is aan Burst verschuldigd een schoon Le vensbeschrijf van den Patroon St. Martinus. De Cantate t' Antwer pen uitgevoerd op 't Vlaamsch Werkmansfeest, was getoondicht door M. J. D'Hooge van Cruybeke. ZELE komt andermaal een Hoog leeraar te leveren aan d' Universiteit van Brussel. Italië, 't zal er spannen met de kiezingen. Crispi en zijn ministers komen den 18 bij een om het tijdstip vast te stellen, en ook om het programma hunner kiesredevoeringen op te maken. Te FlorentiS, vóór den Koning, zal Crispi den kiesstrijd openen, en de schoonste beloften met de fijnste leugenen opdisschen. Maar ze zouden beter doen van hun land te spa ren in plaats van het onder de lasten te verdrukken en in de diepste el lende te dompelen. Het deficit zal dees jaar wel 100 millioen bereiken. Frankrijk. President Carnot komt naar Kamcrijk ter gelegengenheid van den spiegeloorlog; maar hij komt als militair, en zal de burgelijke overheden niet ontvangen. De Boulangisten gaan voort met elkan der zwart te maken; wat zal het zijn als Boulanger zelf met zijn papier- kens voor den dag zal komen De kopstukken van 't Boulangism gaan elkander aan 't lijf in tweegevechten dat het stuift. Duitsciiland. Er moet een bisschop benoemd worden ie Straatsburg; Keizer Wilhelm begeert een Duitscher, het Kapittelfl vraagt 'nen Elzasser. Het geschil is aan den Paus onderworpen. Keizer Wilhelm heeft te Breslau de burgerij bijzonderlijk vermaand om zijne maatregels teifvoordeele der werklieden te ondersleunen; alsdan, voegde de Keizer erbij, zal in ganschhet land de eerbied hersteld worden voor de kerk, en voor de wet, als ook de gehoorzaamheid aan den vorst. De bisschop van Breslau, Mgr Kopp, heeft van den Keizer het eerekruis ontvangen. Te SCHOORISSE. in die schilderachtige streek, zondag 21 dezer de Plechtige Inhulding der Standards van St. Franciscus Genootschap. Er zal een groote opkomst zijn van Sociëteiten en van Volk. Koe wacht, 't is wel, den 6 Mei kermis, en d'ander week, erreis nogeens kermis; 't mag zijn in deftigheid en fraaiigheid... Les carrott sont bons, zei de Waal en hij at al het vleesch op. 't Is t' Aalst dat er d'ander week Groot Jubelfeest is geweest in de Pontstraat voor de Wed. van Meester De Boeck zaliger, de brave ziel, die weduwe 5o jaren in 't zelfde huis wonende, den hoek der Klapstraat en er 5o jaren een sterk debiet hebbende van stokvisch... Het Feest was hertelijk en tref felijk Vlaggen, Bouquets, Geschenken tot een mandeken wijn toe, groot Traktement en Jubilatie. Hendrik Bruloodt. bruggedraaier aan de Duynkerke brug te Veurne, heeft dijnsdag in de Vaart met de pire, of puur of hoe schrijven ze dat, eene paling gevangen van 95 centime ters lengte en 20 dikte. Het goed orde der Samenleving is gestoord; er wordt met rede gevreesd dat het einde dezer Eeuw een Omwenteling zal zien, schrikkelijker dan d'omwenteling van de jaren 93, als er zooveel bloed vergoten is!Och, Europa zou kunnen lijden Een bloe dige Omwenteling; den Oorlog en de Gevechten met die 21 milli oen Soldaten Meer dan 1000 Katholieke geleerde en rijke Heeren, Geestelij ken, Kloosterlingen, Eêlmans, Wetgevers zijn te Luik bijeen ge weest om den neteligen toestand te bespreken. In zekeren zin, ze moesten niet bijeenkomen; meestal ze zijn rijk en machtig; komen er troebele tijden, ze kunnen uit 't Land trekken, maar ze wierden opgewekt door hun Christelijk hert en door hun vrome Vaderlandsliefde, Men heeft daar te Luik eenen blaam geworpen tegen 't werk der Vrouwen en Dochters op de Fabrieken; tegen 't werk der Kinderen; tegen alle bestendig nachtwerk.... Men heeft er uitge roepen dat de werkende Man een eerlijk en treffelijk bestaan moet hebben, men heeft er d'aandacht geroepen op den lastigen toe stand der Landbouwers; men heeft er aangemoedigd het inrichten van Gildengen Spaarkassen, van Kassen tot Onderstand; men heeft er zelfs besloten te werken voor 't Volk gelijk in Engeland en ge lijk in Amerika. Frankrijk is in de daghuur niet'veel tusschen ge komen, omdat Frankrijk redelijk wel betaalt.... Maar boven dit alles is uitgeroepen de noodzakelijkheid van in d'herten te prenten de Lessen van 't Evangelie. Zonder 't Evangelie, geen Vrede, een Ileidensche Samenleving. Maar 't Evangelie moet spreken aan d'herten van Groot en van Klein. We moeten waarachtig gelooven in de Leering van den almogenden God, die als werkman geleefd heeft, die arm gestor ven is, om te leeren dat er maar éene zaak noodzakelijk is, maar ook dat men in den werkenden mensch zijn liefste broeder moet zien, 'ne mensch die een nederige en lastige post heeft, en dus- volgens moet geholpen en geëerbiedigd worden. De grooten en rijken, d'Overheden moeten overtuigd zijn, dat hun geld en hun gezag maar een geleend goed is, dat zij tot het algemeen welzijn moeten gebruiken. Zoo kan er Vrede en Geluk bestaan in de Samenleving, als elk zijn oogen richt naar den Grooten Meester, gelijk de geliefde Bis schop Lambrecht het preekte t'Aalst in St Martenskerk. De wereld éen Familie; elk aan zijn werk, volgens geborte, geleerdheid en schranderheid, maar allen vereenigd door de Broederlijke Liefde, Dat de Socialisten aanwinnen, dat ze meester worden, er zal meer en meer Haat, Nijd, Geldzucht en onrust zijn! Maar dat't Evangelie d'herten der groote Meerderheid verovere, dat 't Evangelie heerscliebij Meester en bij Werkman, ge zult Orde hebben, Vrede, Broederlijke Medehulp, overvloedige Liefdadig heid Geluk en Welvaart Wie kan ons hier tegenspreken? Wat ooit met baaste was gedaan En heeft niet lange konnen staan. Vette keuken, op het end. Maakt een mager testament. Spaarzaam en met mate leven Dat zijn renten die veel geven. Er helpt geen sparen aan den disch, Wanneer het goed ten einden is. Stopt uw' ooren voor 't verhaal Van een' schoone en looze taal. Neemt altijd uwen tijd te baat, Te vroeg is beter als te laat. Die wat begint En niet en eindigt, is een kind. Begint met God, En wacht dan een gelukkig lot. Den honger is eenpraktizijn Hij leert den mensch vernuftig zijn. Snel en wel Komt nooit in 't spel. Een mensch met geld en goed, maar die geen deugden heeft, Is als een cederboom, die geene vruchten Met spaarzaam leven Zal rijkdom geven. Kost leeren moeite en tijd, Het leeren geeft profijt. Het oude woord duurt heden nog Nooit krijgt men voordeel met bedrog. Zijn uwe gaven groot, gij hebt zeer veel te te dragen Die veel ontvangen heeft, men zul van hem veel vragen. Geen grooter eer, geen grooter vreugd, Als in 't bezit van ware deugd. Die geeft aan die het noodig heeft Vreest geen gebrek, zoolang hij leeft Maar die den armen zal verachten Heeft niet als armoê te verwachten. Zegt mij met wien gij ommegaat, Zoo weet ik ligt hoe gij bestaat. Gelukkig is het huisgezin Daar broeder zijn van eenen zin.

De Werkman | 1890 | | pagina 1