Mengelingen. oopende Nieuws. De Winkeliers Over Argentina. De Werkman NIEUKERKEN (WAAS) PRIJSKAMP UITSLAG. N- i Misdaad, n* 2 Geval, (men kan kier eenige andere woorden loepassen,) n- 3 Judas, n- 4 Benja min. Tusschen de 70 liefhebbeis die ingezonden bebben zijn de prijzen gewonnen door M. P. De Boeck, te Nieukerken eerste volledige inzending. M. Ed. Van Darame te St. Anna-Hamme, voor de beste verzen. M. P. Meganck, portier in St. Josefs- gesticht St. Nikolaas, voor de kluchtigste verzen. M. G. Van Wymeersch, te Nederbrakel, voor het schoonste schrift. De eerste prijs bij loting M. G. Meul St Gillis. De tweede prijs bij loting aan M. C. Steels teTem- sche. Mijnheer enMejuffers. Met voldoening ontving en opende ik uwe brieven, dank voor de genegenheid die gij aan mijnen nederingen prijskamp bewezen hebt. Gij winnaars, Proficiat Prijzen zullen volgen, vriendelijk verzocht te laten weten of de boeken toege komen zijn. Gij allen liefhebbers, hebt moed en aanvaardt mijne hartelijkste dankbaarheid en gelukwenschen. Frans De Beule. Er zijn in de wereld 41,000 gazetten; in Europa 24,000, in Amerika i2,5oo en d'ander in Asia, Cha ponia enz. Ons vorig raadsel was Mostaart. Meester. Fransken, hoe verbeeldt gij u het para dijs? Meester, antwoordde Fransken, een school waar het altijd vakantie is. Tot Hamburg wierd onlangs een stuk uitgevoerd van zekeren schrijver Babel genoemd, 's Anderdaags stond er in de gazet Heer Babel, stuk en fabel zijn miserabel 26 Sept. 1890.-19° Jaar. - N° 936. - Verscnijnt 's Vriidaïs PnJsI11* Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen - land fr. 2,5o 'sjaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 'sjaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST - P a r 1 O i r Vriend te Roubaix, uw schoon mededee- lingen, te naaste week. We geven d'Inleiding van een nieuw hertroerend en leerzaam Verhaal; nu is't de be kwame tijd om De Werkman te verspreiden, ja; het abon nement' tot Nieuwjaar 1891 is 50 centiemen te naaste week zullen er Nummers ter verspreiding gezonden wor den; De verzending geschiedt met de meeste zorg, en de geëerde Abonnenten, die hun gazet niet ontvangen of te laat, of gescheurd, wezen zoo goed het ons te laten we ten. S. te N. neen, onmogelijk. Tegen de tandpijn. Wanneer men tandpijn heeft en dat de tanden niet bedorven zijn, kan men, vooral zoo de pijn zich op hetzelfde uur doet, een cf twee pillekens kininezuur nemen, twee uren voor de pijn zichzal doengevoelen. Indien na twee oi diij dagen de pijn niet verdwijnt, is de tand bedorven, en dan moet men tot den tand meester zijnen toevlucht n De slag van Sedan. In een duitsch Bierhuis waren z aan 't klappen over de veldslagen en zekere metser diender Tist Kloeks verhaalde alsvolgt Ja, zegde hij, ik heb alles bijgewoond, alles; we stonden daar met g'heel ons Leger. De Generaal rijdt te peerd voor 't front; eensklaps roept hij: Tist Kloeks zijt ge daar Ik antwoordde Ja wohl, generaal. Goed, zegt hij, zoo gaat het erop af Dan hebben wij geloopen en gevochten tot dat Napoleon in ons handen viel... En zoo hebt gij g'heel 't beschrijf van dien merkweerdigen veldslag. Uitsteken. Gehoord op het feest van het H. Sakrament te Ant werpen Huibrechts, een liberaal. Als ik uitsteek (de natio nale vlagsteek ik niet uit (maak ik geene uitzonde ring) doch als ik niet uitsteek, steek ik uit, en daar om ga ik uitsteken. En hij stak uit en bijgevolg stak hij niet uit. 5 Vergeten werk. Een buitenmensch die het gebruik der geslotene briefkaarten nog niet kende, ontving er zoo eene. De verzender, die vruchteloos antwoord verwachte, zag op eenen schoonen morgend 't mensch aan de deur staan. Mijnheer, zegde deze, die kaart komt van u, ik herken uw geschriftgij hebt vergeten er van achter iets op te schrijven!!! 't Is vergeten werk. De wereld is vol bedrog, zei een beurzensnijder, ik meen daar bij dien mijn heer een gouden horlogie te vangen en ik vind aan de ketting niets dan een oud stuk ijzer zonder weerde. In de school. Onbeschaamde vlegelde bank uithet past u niet meer naast ordentelijke jongens te zitten. Van heden af zit ge naast mij. tot ge weer ordentelijk zijt. Bij den meester Schoenmaker. Pek. - Hé, Rik, onze Meester heeft 3 leerjongens. Rik. Pek, ge zijt gelukkig; mijne meester beeft maar éen leerjongen, maar ik krijg slagen voor 3. Dendermonde heeft een wekelijk- sche Vlasmerkt ingericht, ze begint den eersten maandag van October, ter Kerkstraat; geen plaatsgeld wordt gevraagd. Er zijn premiën voor 't meeste Vlas ter markt gebracht. De Visschers van Aalst hebben drij eerste Prijzen gewonnen t'Antwerpen. j T'Audenaarde zal een nieuw Spoor- huis komen; d aanbesteding is den 1 October en t'Aalst vragen de Werklieden een Passerelleken aan dePontstraat- poort, over 't Spoor. Men moet er dikwijls lang, lang wachten. Te Deynze is zondag een merkweerdig Feest van Bekwaamheidskiezers geweest. M. Meganck, de beroemde Schilder, heeft Brussel verlaten en woont se dert eenige dagen in de Pontstraat t'Aalst, waar hij ge boren is. T'Antwerpen komen zooveel dieven dat ze moeten Gardevils te peerd hebben en er is daar uit San Francesco een schip aangekomen, gansch in ijzer en 300 voet lang;'t was geladen met graan en had 465 dagen onder weg geweest. Er komen in Amerika gazeljes uit die men slechts met vergrootglas kan lezen en nu heelt er een spikulinus der Nieuwe Wereld op een Postkaart 36,784 woorden geschreven. Op den duitschen spie- geloorlog waren bij den jongen Keizer Wilhem, Keizer Frans van Oostenrijk en de Koningen van Zweden en Noorwegen. De Vorstelijke Bijeenkomst was veel vriende lijker dan die met den Keizer van Rusland. Na al die on telbare soldaten gezien te hebben, drukte Keizer Frans zijn voldoening uit, van zulken machtigen Bondgenoot te hebben. De Koning van Portugaa! i3 veel beter; Nu spreekt men van Keizer-Rus en Keizer-Oostenrijk die te Skierniewiez zullen in pourparlé komen. Te Lebbeke was bijzonder veel Volk uit Wieze;hun gezang was uiter mate schoon. Men hoort te Brussel en te Gent veel spreken van kinderen, meiskes en jongens van 44, 45 ja ren die zich slecht gedragen.Zoo jong en reeds bedor venDat komt door de slechte scholen en door de slechte gazetten; d'Ouders willen niet luisteren; och, z'en leeren geen kwaad in die school; en als hun kinders in de vuilheid klodderen en kladderen, dan gaan d'oogen open. Als het te laat is, zei de kater en hij had 't strop aan den hals... Ouders, Ouders, die uw kinders bij liberale Mees ters zendt, schudt en beeft en houdt u gereed de zwarte sneeuw zal afkomen met kropsala en zuursaus. T'Aalst was zondag een schoon Feest, Kerkelijk en Bor- gerlijk: de Koormaatschappij der Congregatie van Jonge lingen, die hare Vlag inhaalde; 's 'voornoens, de Wijding der Vlag en Aanspraak door Pater Bauwens, 't was' wel, uitdrukkelijk wel; Eereen Dank dan, uitvoering van 2 Koors, Installatie, Opwekking aan de vrome Katholieke Jonkheid, de Hoop van Kerk en Vaderland. Ten 5 ure, na 't Lof, Optocht in de Stad en grooten Festival aan de Nieu- straatpoort De Sociëteit der Congreganisten zong met kracht en klem De Nachtwacht; dan kwamen beurtelings op de versierde Estrada en zongen 2 koors, in verrukke lijke melodij de volgende Zangverenigingen't Land van Riem van Aalstde Kluchtige Vrienden, van Lede, de Vereenigde Broeders van Aalst, de Vereenigde Vrienden, id., de WareVtamingen, id., St-Ceeiliauit den Meiboom. Alleluia voor zulke Feesten, en eere en dank aan M. Cam- maert, de ieverige Direktor, en aan M. Josef D'IIaese, de Voorzitter en Aanvoerder der Zangmaatschappij, die op hare Vlag de Gouden [Zinspreuk voert Weldoen zonder omzien Vriend Jozef, 't was luisterlijk wel; dat zegt Six- tus en met hem g'heel de wereld. De Winkeliers, de klein Burgerij, dat is een groote zaak in de Wereld En de Winkeliers van Gent, van Mechelen, van Aalst en van ander steden klagen en zijn bedroefd... En waarom klagen ze? T' Aalst is een verzoekschrift opgemaakt, geteekend door honderde Winkeliers en waarin de klachten wor den aangehaald; op dit oogenblik is dit verzoekschrift reeds bij Mr de Minister. Al die aan de Statie bediend is, mag winkel noch herberg houden. En dat is redelijk ze kennen veel ge heimen der Winkeliers en Nijveraars; ze zouden be koord worden om misbruik te maken van hun ambt of van te drukken op d'ander bedienden. Hierom wordt er gezorgd, door Rijks- en Stadsbe stuur, dat de bedienden met hunnen trok volgens staat kunnen leven. Maar nu, wat ziet men Er worden Coöperatieven gemaakt of Sociëteiten van Staatsbedienden, men geeft daar voordeden aan; de Chefs en Onderschefs der Spoor- huizen zijn aan 't hoofd; men geeft voordeelen aan die komen koopen; hoe meer men koopt, hoe meer winst; dit maakt dat elke Bediende Winkelier wordt en eet waren meêbrengt, voor Familie, voor Geburen en Ken nissen. Ge ziet van hier de schade van den braven Winke lier. T' Aalst is er zelf een herberg van de Statie; men heeft er afgeroepen dat men met d'herberg al de Kosten kan dekken,.... als er wel gedronken wordt... Elke Be diende houdt dus herberg en hoe meer hij drinkt, hoe meer hij profiteert voor de Coöperatief. Zal dat voordeel doen aan d'Huisheudens, aan den Staatsdienst Daarbij als de kleinhandel kwijnt en uit sterft, wie zal de lasten van den Staat dragen Het verzoekschrift van Aalst, zal door Mr den Bur gemeester in handen van den heer Minister gegeven worden; men zal er in de Kamers van spreken; die Samenwerking van Staatsbedienden scheen een goeden kant te hebben, maar zij is inderdaad verderfelijk, on der veel belangrijke opzichten. Bloemendael, 17 Sept. 1890, Geachte Heer en Vriend. Over tijd hebt gij mij gevraagd van tijd tot tijd een artikelken nieuws te schrijven, betrekkelijk Argentina. Maar, ingezien ik bijna gedurig op reis was, of te druk bezig, heeft dit niet mogelijk geweest. Van nu voort toch, zal het beteren. Gij weet dat mijn broeder de Missionnaris op 15 Maart laatst vertrokken is naar de Colonie Onze Lieve Vrouw van Balvenera, gelegen in het schoonste gedeelde van Entre-Rios, en gesticht door de Katho lieke Maatschappij La Agricultora. Hij heeft daar de Kolonie ingesteld door eene generale Communie dan heeft hij de huizen en de velden ider Colonie geze gend en gewijd; en 't schijnt dat zijne stem bij den lieer verhoord werd, want alle die Vlamingen stellen het bij zonder goed. Ik heb van allen brieven ontvanger en zij zijn eenpa rig om te zeggen dat zij in de nieuwe wereld gelukkig zijn en hoop hebben op rijke toekomst. Welk verschil, niet waar, van die dompelaars, zon der huis of thuis, zonder Kerk of Priester, die op eene dwaze manier, en in eenen ellendigen staat var. ar moede, met eenen hoop kleine kinders enz. het eeluk wilden vinden, waar het onmogelijk is. I» de Colonie Balvanera staan reeds twee kerken. Daar is een Priester die dagelijks misse doet binnen een maand of twee gaat er nog een Priester naartoe, een Vlaming. Daar staan ook reeds scholen, waar de kinderen der Colons onderwezen worden. Daar is ook een bestuurder en een taalman ter plaats, die de boeren in alles helpen. Wellicht gaat er nog een groep Colons vertrekken en zij zullen ginder van hunne fandgenooten met openc ar men ontvangen worden. Ja, dat zal daar eene ge- heele Vlaamsche streke worden, een plezier om zien; want niemand en zal daar zijnen gebuur moeten benij den. J Het nieuw Gcevernement van Argentina is opper best. Dit weet ik door persoonlijke kennissen van deu President en zijne ministers. Verhopend dat het wel gaat met de gezondheid, en groet ik u Vriendelijk. Uw dienstbereide m - c. H. M. Te Weenen wierd overtijd naar den Buiten het ge rucht verspreid, dat'de rijke Jood Rotschild veroordeeld was, om outhoofd te worden, en eenen remplayant vroeg, voor 4 millioenfr.. In een arm dorp hebben de boeren maatje getrokken, 0111 ie weten wie voor't algemeen wel zijn, zich moest laten ophangen. Bij Petrus Suys, te Nienwenhove, staat een Notelaar van een buitengewone grootte hij heeft eene Kruin in zijn vierkant van ^5 met. 53 centimeters, er staan 32 pijlen onder de kruin, om haar te konnen behouden van niet te breken door 't ge wicht van de noten. Menschen, geliefde menschen, om de liefde van uw eigene welvaart, past toch op de Scholen voor uw kinders: geen onverschillige scholen Nu is 't de tijd daar ernstig aan te denken"

De Werkman | 1890 | | pagina 1