Loopénde Nisuws. Volk en Toekomst. Moerbeke-Koewacht, 3°ISl^wL!89°' De Werkm EERT VADER EN MOEDER. Op zekeren dag, 't was brandend heet geweest, van mijn werk komende, ontmoette ik mijn Vader, die met een pak naar de stad ging. u Franske, zegde hij, ik zou wel willen dat gij voor mij dat pakje naar de stad droegt. Ik was alsdan 12 jaren oud, speelziek, had lang op 't veld gewerkt, was zeer vermoeid; ik had honger; de stad lag op een dik uur afstand. In 't begin wilde ik weigeren, want het hinderde mij dat Vader zulk lastig werk van mij vroeg. Hadde ik het geweigerd, hij ware zelf gegaan, want Vader was een zachtmoedig en verduldig man. Er was strijd in mijn binnenste, maar mijn goede Engel blies mij in, van voor mijn oude Vader te )doen wat hij vroeg, al was het nog zoo lastig. Zekerlijk Vader, zegde ik, geef het kier. ik zal aanstonds gaan. Ik dank u, Franske, zegde Vader, ik zon u dat niet vragen, maar ik voel mij nier al te wel. Hij ging met mij een eindekemeé en mij verlatende zegde hij. zijn hand op mijn hoofd leggende Wel bedankt, ge zijt een braaf en goed kind; God zal 't u loonen. Twee uren Dadien was ik terug. Aan ons huis ko mende, zag ik dat er veel Volk rondstond; een onzer geburen zag mij, liep naar mij toe en zegde: Kind! kind! uw Vader, och, is over twee uren aan zijn Pachthof gevallen en was dood!.... Zijn laatste woor den waren: Ons Franske* is een brave en goede zcon! God zal 't hem loonen.... Nu ben ik cud en grijs geworden, maar dagelijks heb ik God bedankt, omdat ik aan Vader gehoorzaam en behulpzaam ben geweest en in al mijn mocielijke en lastige uren zijn de woorden van Vader: Gij zijt een goede en brave zoon, zijn die woorden mij een sterke troost geweest. Hfp^hplAIl Maandag 6 October, groote FeestelijkhedenInhulding der Dijlewerken, door den heer Minister DeBruyn; sedert 3 Oct. 1890.-19" Jaar. - N" 937. - Verscnijnt's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'hcel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 's jaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST- P a r 10 i r De schoone Maria-Almannk is verschenen en te koop aan 50 c. Wij roepen d'aandacht op ons nieuw Verhaal Paulus Van Voorde; van 't begin af is het vol aantrekkelijkheid; men zal er wonderbare Avontu ren in vinden, voorgevallen in Duitschlcnd, Holland en Frankrijk, alwaar Paulus Van Voorde de Moordenaars en Beeldstormers is gaan opzoeken. liet Abonnement tot I Januari 91 is 50 centiemen. Elk gelieve het voort té zeg gen. M. te X. ja later, met gelegenheid. Men zie onze Boekwerken op 4de bladzijde, 't Is een zeer schoone gelegenheid. Te koop in onze j Kantoeren een fraai en nieuw boekje in schoonen band en roode snee Novene tot O. L. Vr. van 't II. Hert, voor de Geloovige Zielen, door de Paters van Averbode, prijs 50 c. Ook 't groot Leven van St-Norbertus 2,00. in 'tkort, merkweerdige Brieven over Saletten. V. te II. Ja. S. te G., binnen 2 maanden. Elk is vriendelijk gegroet. lange jaren werden die werken gevraagd, onf.d'Over stroomingen te beletten en eindelijk gaan ze door ons Katholiek Ministerie aangevangen en voltrokken wor den. Ten half 2. aankomst van den heer Minister; ten half 3 inhulding dier groote werken; ten half 5 intrede van den heer Minister in de stad; dan Concerts op j verschillige plaatsenen Vuurwerk op Raghenoplaats. 't Is te Mechelen dat de Vrijdenkers wonen die wer ken tegen Doopsel en Eerste Communie, die reeds diep wroeten in de modders van ongeloof en wange drag.... en die rampzalige menschen zouden willen meester worden en de Wet geven op 't Stadhuis!!!.. Welke verergernis welk ongeluk!.. Wie zou daar eenig paart of deel kunnen aan nemen En welke verantwoordelijkheid ST. NIKOLA AS Die roemweerdige Hoofdstad Land van Waas Z. M. de Koning moet dik wijls spreken van de Feestviering die hij in dit man- j haftig St. Nikolaas heeft gezien... Hij gelieve dan ook te zorgen voor den Landbouw, want van den Landbouw moet alles komen... Nu is er Jubilé ge vierd, Gulden Jubilé van 5 Heeren Meesters der Zondagschool. M. Karei Pcnneman. 62 jaren Meester; M. Josef D'Hooge, 60 jaren id. M. Frans De Langhe, 58 jaren id. Mr™ Desiré Strybol en Josef Hendrickx 52 jaren... Bravo en Gelukwensch... Eerst was er éen groote Mis in de Primaire Kerk; dan Sermoen door Pater De Vos. een St Niklazenaar; dan, optocht in luister- i lijke gala-i ij tuig, terwijl 't Muziek van den Weezen- j kring speelde, optocht naar de Feestzaal der Bis- schoppelijken Normaalschool, luisterlijk bekroond; ten 1 ure Banket, lofspraken, vreugd en zang, blijd schap en genoegen Die weldoet moet niet vree zen, en aan den avond van 't leven, kunnen terugzien naar Chris: elijkheid en Zelfsopoffering. dat is de pi ins met de paal, dat is't staal van 't hert, dat is kramik, dat is een certifikaat in regel voor een geluk kige Eeuwigheid. De Werkman zendt een geschenk aan die 5 Jubilarissen. Elk dea vriende- lijkengoe- den Dag en den aasge amen Vrede. September is wel geweest en October zal zoo goed zijn ons _j -- ookeenige schoon Dagen te leveren. October of de Zaaimaand rijmt wel met Sober, maar de pojeeten dik wijls van't wéér bitter weinig weten. We zullen 't af wachten. Te St Lievens-Essche is een smisse die met den stoom gaat, (dat vindt men zelden) en er is daar ook 'ne man die voor familie-naam heeft de letter O En zijn de Kruisen van Eer nu al uitgedeeld aan d'oude Dienstmeiden? w'en hooren niet dat er al feesten en in- vitatiën zijn gedaan voor d'oude Dienstmeid van Pas toor Luyckx zaliger, die nu langs dezen kant Gent woont, tusschen Bottelare en Oostakker. En 't is wreed gelijk d'Engelschmans rondloopen in België en Duitschland om d'Appelen te koopen. Dagelijks ziet men schepen vertrekken, zoo volgeladen dat ze moeten onderschoord worden.... Is 't waar dat een hektaar Boomgaard 3000 fr. opbrengt, zonder 't gras? In Ap pelen zit een zuurstof, die zeer gezond is. Langs de dreef Daar Afflighem herbegint men nu sparrebosschen temaken. In Ierland is de toestand akelig: \eel Pachters die uitgespannen worden en die verzet doen, zelfs gewapendciharid, en die bijgestaan worden door geestelijken en door volksvertegenwoordigers... De ei- gendomswetten in Ierland hebben nog te veel van den fanatieken prötestantschen geest. 't Staatsblad roept de Kiezing uit voor de Gemeenten, Zondag 19 October ten 9 ure. De Gravin van Vlaanderen is hare moeder gaan bezoeken te Hohenzolleru, in Duitschland. Er zijn t'Aalst groote Kaatsspelen; dat z-in de forums van 't Volk, zondag hebben Audegem en Baasrode gespeeld; t zijn van dc felste dieeral gekomen waren; ze leveren altijd tot in de booman en dikwijls tot op 't huis; d'Aal- stecaars spreken bijzonderlijk van zekeren Moens re- leende man van Baasrode, geboren te Moorsel, maar in- getrouwd te Dendermonde.... Vroeger v»aren er ver schelde groote herbergen in Aalst, die op hunnen koer een kaatsspel hadden. 't Moet in Rusland ook slecht gaan, veel Russen gaan naar Amerika en zijn zoo arm en uitgemergeld als kcolstckken. - Is't waar dat de Koning van Holland verslecht is? Te Gent zullen de Socialisten deel nemen aan den kiesstrijd; itwee der li berale Raadsheercn zijn tot 't Socialismus overgegaan. T'Aalst zullen misschien drij lijsten zijn... De Nee- nngsbond sterft, omdat het een Scheeringsbond is. Veel Personen waren erbij op 't uitdrukkelijk besprek van enkel en a'leen voorden Handel te werken... En nu zal de Vrijdenkerij met welbehagen opzien naar dien Ne- rmgsbond Eerlijk duurt langst, zei Aanebeth en ze bedroog iedereen. TeSofegem is maandag gevierd de verjaardag van den Katholieken Kring; 's morgends Plectuige Mis in de prachtige Kerk van 't Grafelijk Sot- tegem; s avonds Banket aan 1 fr. per man, rosbifen kiekens.... Dat er zulke tafels te bekomen waren in teaQa 26 Q Zi0h stokkcndood om erbij Een noodkreet gaat op. uit verschillige Landen van Europa. En wie kan onverschillig blijven als een jonge Vorst, een Protestant, als Keizer Wilhem zoo uitdrukkelijk spreekt en g'hcel zijn Volk smeekt van toch den toestand in aandacht te nemen en de gevaren te overwegen! En zoo sprekende, doet Keizer Willem niets dan her halen, hetgeen de Paus van Roomen reeds zoo lang en zoo uitdrukkelijk verklaart. Dat er moet Christelijkheid zijn en Geloof in de we reld Dat anders d'Huisgezinnen zullen pijn en smert af zien, dat de kindersde plaag hunner Ouders zullen wor den en dat de verzameling van slechte Huishoudens eene algemeene en allerdrukkelijkste kattastrof zal te wege brengen. Een Huis, een Stad, een Land zonder Geloot? Eerder zou men een huishouwen in de lucht dan Vrede en Overeenkomst zonder Geloof. t De Godsdienst, zoo riep Bisschop Stillemans uit, te St Nikolaas, wee den arme, wee den rijke die hem mist, en vloek op den ellendeling die werkt om dit grootste goed van rijken en armen aan dén mensch te ontrukken. Kan 't goed gaan in een huis, vroeg Bisschop Lam- brecht t'Aalst in St Martenskerk, kan^t goed gaan in een huis waar de Vader buitengesteken werd!... De Chrislene Volkeren in dezen tijd, ja alle menschen die den Burgeroorlog en de Moorderij willen beletten, dat ze toch manhaftig en moedig vooruitkomen, door werkingen en door opwekkingen en door Liefdadigheid, om de groote gevaren af te keeren.... Men kan zooveel als men wil De Scholen! De Scholen! De Scholen! Dat d'Ouders oppassen, dat d'Ouders schudden en be ven die hun kinders naar onverschillige scholen zenden... 't Is niet noodig die scholen aan te duiden; 't geweten spreekt, en in den twijfel, men kan vragen en raadplegen. Zondag op 't kaatspel t'Aalst, er was een ongelukkige die grouwelijk vloekte en aanhield in die laffe helsche handelwijze; 's morgens was er nogtans in St Marlens een krachtig Sermoen gedaan tegen 't vloeken. Dit leelijk schandaleus vloeken, elk moest daartegen opkomen. Dat trekt de malledikse neêr. Maar Vriend, zegde hem iemand, wat doet ge toch, welke rede kunt ge toch hebben van Onzen Lieven Heer te vervloeken? Uwen Lieven Heer, riep de vloeker uit, wij kennen uwen Lieven Heer niet meer! als hij voor de menschen iets wil doen, dat hij elk gelijk maakt en aan elk 't. zelfde geelt.... Uwen lieven Heer! wat trek ik mij dat aan! Ik ben immers Socialist!.... En 'ne g'heelentroep jonge gas ten gaven hem gelijk.... Dat komt van uit Kerk en kluis te blijven!.... Vooruit heeft het geschreven Wij kennen geen ander dan stof felijk genot Alles hier eindigen, den Vader van 't Menschdom aan de deur zetten en vechten in den boom!... Dat zal er van komen, als de Goedgezinden niet krachtig en eendrachtig zijn en als d'oogen van veel verdwaalden niet open gaan. Het wierd Zondag gepreekt in St Franciscus-Genoot- schap: Geliefde menschen, bidt toch wel in uw huizen en in de kerken, binst de maand October; 't is noodig, 't is noodig!.... Brengt uw kinderen Christelijk op, Christelijk door uw woord en door uw voorbeeld, anders kunt gij er geen geluk in hebben en vergeet nooit dat woord van den grooten Kerkleeraar St Augustinus Die wel bidt, leeft wel Wel leven, deftig leven, eerbaar leven, treffelijk leven, als men misdaan heeft, belijdenis doen en beternis belo ven, wel leven dat is Vrede, Geluk, Welvaart voor Huis gezin en voor Samenleving. Heden heeft de heer A. De Pau, ds meer dan 65 jaar in bediening zijnde Koster, mij eencn coténtak ter be zichtiging gegeven, waar elf volmaakte noten in eenen tros gegroeid, opstonden;al die dat wonder zien, zeggen het nooit gezien 'e hebben. Op woensdag 24 sept. heeft de heer Ch. Hofman, bloemfabrikant te Stekene, te Meerdonck op de Jaarmarkt met zijn vierjarig werk- of labeurpaard den eersten prijs behaald. Heden ko men de Kiezers ter stembus, te Koevracht-Zeeland, voor het kiezen van een Provinciaal Raadslid; Jdrie Kandida ten betwisten de plaats, maar alles doet voorzien dat de Kandidaat, voorgesteld door den Katholieken Kiezers- bond te Hulst, de heer Alfons Moerdyk, te Zuiddorpe, als lid van den Provincialen Raad van Zeeland, voor het distrikt Hulst zal uitgeroepen worden. Ik wer.sch hem dan, als het mag verwezcntlijkt worden, waar ik geens zins aan twijfel, veel geluk in zijne betrekking. Uw Vriend. E. D'IÏ. P. S. Het kiezen geschiedt in Nederland niet gelijk in België; de stembus is open van 9 ure 's morgens tot 4 ure 's namiddags, en 's anderdaags worden die stem bussen verzegeld naar de hoofdplaats der kiesomschrij ving gebracht, om er geopend ie worden: zulks moest ook in België bestaan, dan zouden de Buitenlieden ge makkelijker hun burgerlijke plichten kuanenvervullen. BOEKWERKEN te k00p in onze BuIeeien Het groot Handboek van den Roozenkrans, door de Paters Preekheerer, een schoon groot boekdeel 2 OQ De vijftien Mysteriën van den Roozenkrans, met i5 fraaie prentjes Q De allerheiligste Roozenkrans, door de Paters Preèkh.o,i5 't Boekje van den Kruisweg met 14 schoon plaatjes en ziel roerende overwegingen 0 2Q Een uur Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament. Oefeningen voor elke maand, volgens den H. Alphonsus de Li- guori, kerkleeraar, door een Pater redemptorist. Gecartoneerd 0.40

De Werkman | 1890 | | pagina 1