Twee Wintervogels. Later nieuws. -werkvolk hebben afgetrokken van al wat goed was, die hun werkvolk gedwongen hebben, liberale schriften te lezen, naar hberal®. waan luisteren d'Orgelbals hebben ook hun rolle gespeeld; en zon. dal is de Roode Vlag verschenen en 's avonds is zij rondgegaan onder 't zie een der Marseillaise; en de kandidaat, door de Socialisten van Gent eepatroneerd, is gekozen met 596 st. tegen 25i men moet inzien dat er 661 kiezers achtergebleven zijn dat veel Werkmenschen voor M Luyckx gekozen hebben omdat hij op hun Fabriek werkt,omdat zij liever 'ne Werkmensch hadden als 'ne meestergast men mort insnen Sat er velen zeggen Verre van ons, die kerkhatery van de Gentsche Socialisten aan te kleven!.. Maar toch, de piketten zijn geslagen, ook in Aalst gaan we af te rekenen hebben met t Sociahsmus... «ssrw»»- 't Beste van al ware, voor Stad. voor heeren Fabrikanten, voor Werklieden, dat de Bazen in liua hert gingen en zeg den Ons Werkvolk is neerstig het betaamt toch. als ze werken van 6 ure 's morgends tot 8 ure 's avonds, dat zij hun Huishouden kunnen onderhouden ods winsten zijn schoon, groot, briljantuit voor ons werkvolk, om geenenoefte geven aan't Sociahsmus we gaande daghuren opslaan en zorgen dat die menschen behoorlijk kunnen le vel Ach, wierd er alzoo gesproken en gehandeld, er zou vrede en welvaart komen in Aalst, terwijl wij nu niets te verwachten zijn dan onrust en ziekelijken, koortsigen, gevaarhjken toestand. UITSLAG Er waren in Aalst opgeschreven 1451 kiezers 790 kiezers zijn opgekomen M. De Cuypere 219 st. M. Luyckx 57r. 17V1V17 Eyne, in de nabijheid van Welden, dat ons dien JCj 1 1-i. grooten Vclksbisschop schonk en waar benevens de kapel op 't Graf, een Hospitaal en Kloosterschool zal ontstaan, als Dankbaarheid van 't Vlaamsche Volk en tot eeuwige gedachtenis van onzen Diepbetreurden Aanvoed r en Vriend; en wie zal voor die stich ting niet geerne zijn kaïitaat jonnen de giften worden aanveerd bij M. den Pastoor van Welden Eyne dus, daar zijn Groote Burger lijke en Kerkelijke plechtigheden gevierd de Kerkelijke Feesten over treffen al d'ander, omdat zij ons hert verheffen en oproeren tot den oor sprong van alle Goed, van alle Kunst, van alle Macht... T Eyne dus, Retret geweest der Xaverianen tot welke al 't Mansvolk der Parochie uitgenuodigd was. Begonnen den woensdag avond met den Veni Cre ator en eerste Sermoon door E. H. Van Bruyssel, onderpastoor te Deinze; 's morgends en 's avonds Sermoon en telkens de Kerk vol Mansvolk. Wonderschoon heeft die Geestelijke Redenaar gepreekt over Doodzonde, Hel, Dood, naaste gelegenheid van Zonde. Den Zaterdag biecht gehoord van 10 ure 's morgens tot 8 ure s avonds. En denZondag. wie zal dien zondag beschrijven? De fecstvlag aan alle huizen In de Vroegmis, algemeene Communie! D'Engelen zullen ge knield en toegejuicht hebben, als ze dat zagen. Al dat manhaftig en vroom mansvolk tot de H. Tafel naderen, met zulke orde en godvruch tigheid dat een der Biechtvaders, Professor van CoUegie getuigde dat d'hecren Studenten er een les mochten aan nemen. Schoon bewijs dat de Parochie van Eyne, den Eeretitel verdient van het Geloovige Eyne. Na de Mis den Akt van Opdracht aan den Apostel der In dien den rijken Student der Universiteit van Parijs, die alles verliet voor zijn Geloof-.. Zijn beeld stond daar toch zoo kunstrijk en zoo luisterlijk versierd. De Hoogmis., gezongen in muziek en meesterlijk, onder 't geleidde van den Koster. Ten 2 ure Vespers,Lof en Te Deum; Tusschen Vespers en Lof, laatste maar schoon en treffend Sermoon Volherden, dat is de zaak En om te volherden, de goede wapens gebruiken. Bidden, tot de Sacramenten naderen, de gelegenheden van zonden vluchten. Waarlijk M. den onderpastoor Van Bruyssel haalt er eere van en nu spijt het ons dnbbel en trippel daar niet geweest te zijn, om dien Predikant te hcoren. Ten half vijf, de Xaverianen, voorafge gaan van de beroemde en kundige Harmonie-Maatschappij St-Cecilia, trokken het bevlagde dorp door, naar 't lokaal der Katholieke School, alwaar voor hen en voor de Weldoeners van 't Genootschap, een Tooneel- en Zangkundige Feest MEESTERLIJK wierd uitgevoerd. Dat woord meesterlijk moet uitspringen, de waarheid vraagt liet hoort, achtbare Menschen, me dunkt, we zijn op dit Feest aanwezig, te midden van al die brave en achtbare Lieden, geen wezen of ge leest erop, dat het hert in lamonta is van vrede en zalige vreugd... Eerst speelt d'Harmonie een Openingstuk... Bravo, flinke uitvoering dan wordt gezongen het Koor Vooruitwelluidend gezang Vooruit naar Deftigheid, naar ware Vreugd en oprechte Broederlijkheid Eenige oogenblikken gerust en geklapt de bel klinkt Men gaat vertoonen DE GEN EVER, Volksdrama... Een zatlap, 'ne genevertist die maar leeft in de kroeg, die ongevoelig is aan stervend kind en noodlijdende vrouwen... subiet sterft... zulke zaken leest men bijna dagelijks van dien drift tot geneveren meermaals is er moord bij en komen de Gendarms den dronkaard meêslingeren naar 't kot... 't Is al te waar, eilaas en 't is zoo droef waar het voorvalt! Terwijl men daaraan denkt wordt een andere toon aangeslegen 't is Winter, 't is koud, overal zijn arme noodlijdende menschen, overal; en nu wordt schoon en me lodieus een lied nageschetstToe. geef mij een Aalmoes heer, een \almoes 1... Zekeilijk, zekerlijk, wij willen goed en meelijdend zijn.. Nu volgt een blijspel: Odaar die Mijnheer wilt worden, die zich laat foppen, die teekent cm soldaat te zijn cn die soldaat moet worden... Een schoon Mijnheerschap En hoe flink en kundig dit spel wordt afgegeven! Wat is er smakelijk gelachen De vrolijkheid wordt nog aangevoerd door een Kluchtlied; dan wordt het fraaie koor Karolientje met veel geestdrift en eenheid uitgevoerd, o wat schoon gezang en ein delijk weêrklinkt de Vlaamsche Leeuw, in Zang en in Muziek de Vlaamsche Leeuw, ze zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamsche Leeuw want men is daar Vlaamsch en Katholiek in 't Oudenaarsche, men neemt er deel aan den Vaderlandschen strijd voor Godsdienst, Zeden en Moedertaal men leert er fransch voor den Handel, voor 't gebuurschap met de Walen, doch men is er Vlaamsch van hert en van gemoed Eyne Eyne 't is eerste klas geweest, ge moogt dien dag onthouden, en ze spreken te Gent, te Brussel en te Parijs zooveel van Beschaving dat ze keer Feest nevens Feest leggen, die civiele Mannen, Feest nevens Feest en men zal zien of er in de Vlaamsche Steden en op de Vlaamsche Dorpen niet gewerkt wordt tct Verhefilng en Deftigheid, tot Deugd en Vrolijkheid, in excelsior naar om hoog, terwijl op hun Feesten alles strekt tot Partenza naar den afgrond,naar verval der zeden en bederf des harten i\ Slotkoersen van 16 Dec. 1890. lit Belgen 3 1/2 101,70 a 101.95; 3 0/0 98,90; An nuiteiten 3 0/0 96; Gemeente Crediet 3 0/0 95.90; Buurtspoorwegen 3 0/0 94; Loten der Buurtspoorwegen 104,73; Anfwerpsche loten 96,87 Brusselsche 94.87. Spaansche schuld 75,5o; Turken 18.45; Saragosse3i6,5o; Warschau- Weenen 554; Engelsche Consolen 95 7/8; Franschc rent 3 0/0 94,90; 3 0/0 aflosbare 96,ir; 41/2 104,30; Nieuwe Duitsche leening 3 0/0 85,95; Oostenrijkscne Metallieken 78,35; Portugeezen 3 0/0 57.50; Rus sen 4' 0/0; Nicolaas 486 4 c'o 1880 487. Uruguay 5 0/0 5i 5/8; 6 0/0 £9 1/2; Argentijnen 5 0/0 1886 394; 4 1/2 1888 296; Nationale papiercedulas 28 3/4; Goodcedulas 52 3/4; Provin ciale leeningen 186 a 199; Goudpremie i93 1/2. UITSLAG VAN DEN PRIJS KAMP UIT RUPELMONDE. Oplossingen i' Lepel. v Mijl. Lijm. 3- Molen. Winnende kampers Voor de komiekste oplossingen in verzc Arme Schoolmeester, aan M. Frans De Kever, Rupelmonde. Voor de beste oplossing Fortuinzoeker, aan M. Van den Wynkele, Lichtevelde. Voor de beste oplossing in verzen Avond en Morgen, aan M. Ga- vry van R. Te verloten prijzen Antwerpen in brand, aan Jufvr. Virginie Quin- Dries, we tn Burst. Speelduivel aan M. J. Molinard, Steendorp. Waar is de Vader, Dorpspastoor aan M.J.Frederick.Geerardbergen. Aan het hoofdbestuur van 't Weekblad, Dat onsraadsels heeft bevat, Zenden wij ons dankbetuig In de vaste overtuiging. Dat het later nog eens meer, Ons een plaats bezorge weêr Zoo de zucht naar raadslen geven. Bij ons nogmaals komt herleven, Ook aan hen die prijs behaalden, Wenschen wij geluk om de eer. Zij die in het raden aalden. Trachten op een anderen keer, Beter hunnen geest te scherpen. Om naar 't juiste doel te werpen, Werkman Raders vrij eji vrank. Sturen we u ons besten dank. Stant. Brrrr. Dries. Ja, Stant, verwarmt u maar met uwen asem, want 't vriest 't vriest om den Duivel in zijn Helle te vervriezen. Stant. En al zoo lang dat het duurt, Dries Dries. Van op Sinte Catharina haren avond Stant. En we zijn nog maar den 17Jca December. Dries. Justement, van daag de Gulde-Mis geweest. Stant.Nog maar den 17dea De- a w cember, de Vaart ligt al toe voor den tweeden keer te Wetteren loopen z'op de Schelde; en ze zeggen daar, dat al wat voor Kerstdag komt, niet af en kort, r*-™ zijn er zalig meê. Dries. Stant 't zijn redens Stant. En de kolen die zóó duur zijn. fleus mogen ze gewogen worden op apothekersschaalkes Dries. 't Zijn redens, zeg ik, Stant. Stant. En zooveel Volk dat zon der werk zit, dat gebrek heeft, dat honger lijden. Dries. Stant 't zijn redens Stant. D'heeren en Madammen kijken door hun venster op de Boo- men wit van den ijssel, op de Yogel- kes die er zitten te bibberen en te snibberen, maar Dries, jongen, dat ze toch bijzonderlijk en effektief pei- zen op den armen man en op de noodlijdende Huisgezinnen... Dries, ditk rijk ware, geven, mildelijk geven, zou mijn behagen en mijnen wellust zijn....? Dries. Stant. dat zou ook mijn pratijk zijn Stant. Maar nu, we zullen ook blij zijn dat de Winter zijnen lesten salü geeft. Dries. Stant, ze zeggen Al wat voor Kerstmis komt, en slaat niet af. Stans. Ja, dat is 't woord van over ouds tijden af. Dries Maar al dat voorbij is en bijt toch niet meer don derdag is 't Kerstmis... Acht dagen nadien Nieuwjaar. Stant. Ja', 1891, wat zal dat jaar ons geven! Dries. Dan Drij Koningen en op Drij Koningenzijn de dagen gelingd gelijk 'ne ruiter op zijn peerd springt... Stant. Maar alle baten helpen zei de Wolf en bij snapte naar een mugge. Dries. Achterna, Stant, is 't seffens Asch-woensdag, Meert, we kunnen ons al aan de Zon warmen, de boomen komen in 't groen, de Madelievekes zijn daar, 't is Zomsr blakkerende Zomer.... Stant. Ach, Dries, als 'ne mensch daarop peist, de koude nijpt min en 't weêr verzacht. Dries. 'Ne waar 't En verslecht er toch niet meê 'k heb nog gelezen, dat Reizigers in Syberië, in den Noordpool, waar stukken ijs staan zoo hoog als een Stadhuis, dat ze gingen van koude vallen, als er eenen begon te vertellen van Zuid-Afrika,van gloeiende Zon en dat z'er alzoo doorgeraakten.... Stant. Maar Dries, w'en hooren zooveel niet meer van Koch Hoe komt dat Diiies. De zaak is in onderzoek, Stant, in alle Landen van Europa is 't niet gelijk de vliegende Bode het afriep, 't zal alge lijk een schoon inventie zijn... Maar't is te koud, om lang te klappen Dries ik ga 't u wenschen, tot later en dat alle men schen malkaar helpen om zonder malheuren door den Winter te spettelen... Stant. God geve 't Dries, want 't is toch krimineel koud. men. Als de Duivel zag dat er nog niet genoeg zielen in zijn Helle vielen, heeft hij dat goddeloos So- cialismus ingericht. Eilaas, de Soep is dood, die Soep is zij toch waarlijk dood! 't was toch een goede Hulp voor 't Volk in zij nen nood. Maandag morgend is de ex pres-trein van Gent op Brussel tusschen Erembodegem en Den derleeuw van zijn speur geraakt; geen persoonlijke ongelukken, enkel vertraging van 2 ure. De ballotteering te Deynze zal ge schieden Zondag 28 December. Tot in Ncvele toe gaan de Socia listen Meetingen houden. Ze spreken van eerbied voor Christus, en niet langer als zondag laatst; overjaar is te Oudenburg overle den zekeren Lasofïre, die den Geestelijke had gevraagd en een rouwmoedige Biecht gesproken; ais de Berechting kwam, vond ze de deur gesloten. Die LasafFre wierd civiel begraven, zondar gingen de Vrijdenkers een kroon op zijn graf leggen en 't muziel van Vooruit was daarbij.... Hun voornaamste Volksbelang is de Vrijdenkerij eeren en dienen. Boekhandel en Boekdrukkerij van 't Eiland Chipka. BOEKDRUKKERIJ. Visietkaarten, schoon fijn visietkaarten aan i,5o franko thuis Fak- turenaan 7 fr. 8 fr. 12,00 de 1000; wie zou nog ongedrukte Fakturen willen als ge voor 7 a 8 fr. Duizend Fakturen hebt, kloek papier, met zwarte, roode en blauwe lijnen, en voor 4,00 Vijfhonderd... Van Doodbeeldekes spreken wij nu niet, want met Nieuwjaar die komt, wordt aan elk een lang en gelukkig leven gewenscht. o BOEKHANDEL. Keukenboeken, allernuttigste voor iedereen, om wel en profijtig te koken, om een goede keu kenmeid te worden; om alle groensels en vruch ten op te leggen; om de tafels te leeren dienen, enz. Grooten Cauderlier, in band 5,oo;'t zelfde boel? 't kort 1,00; de Belgische Keukenmeid 1,00; Pasteien en Confeturen, door Cauderlier 2,00. Noteert wel, voor al ons Boeken, om franko te ontvangen, moet erbij zijn 10 ten honderd voor 't port, 10 centiemen per frank. Dus, Grooten iderlier 5,5o. HANDBOEK VAN 'T VEE, groot dik boekdeel met veel platen en remediën, door Dr Nuraan. yrijs... 7.00 HANDBOEKJE VAN-DEN LANDBOUWER aanbevolen door den Landbouwkunde, ze zeggen dat dit Boekje oprecht leerzaam is en profijtig, 't is ge schreven door L. Govaert, landbouwleeraar en on derwijzer, prijs 85 c. OPRECHTE TROOST DER ARMEN, waardeerbaren schat van lichte en souvereine re mediën, 59 c. Het Toeverboekje met aangename, vermakelijke en onschuldige goo cheltoeren o,5o c. Le Docteur Koch, par DrMceller, een boekdeel in 8° i,fo. Jan Clerker, 2,25 Gaston Blankaert, 1,75 't Kasteel der Verdoemenis, 2,00 Doktor Gorus 1,75 De groote Baekenland 3,00 Jan de Licht, 2,00 Leven van Napoleon, 1,00 Robespeer, 1,00 De kleine Baekeland, 1,00 De verstandige Hovenier, 0,85 De transche Revolutie, 0,75 Reis naar Aken, 0,75 Genoveva van Brabant. 0,75 Levens der Heiligen 8 Deelen aan 4,00 Don Bosco, de Wonderbare dezer Eeuw 2,00 Leven van Bisschop Lambrecht 0,25 De Geschiedenis van 't II. Sakrament, 3,00 Leven van Pater Beckx 3,00 Leven van den H. Alphonsus 2,00 De Kroon des Hemels 2,00 Het groot Boek van den Roozenkrans door de Paters Preekheeren 2,00 Gulden Boekje der Jonge Werklieden 0,25 De II. Anna, 1,00 Groot Leven van den H. Aloïsius 2,00 Leven van 0. U. J. C. met platen, 0,75 Deugd van alle Staten 0,75 De Kruisweg met 14 schoone platen, 0,20 D'Ootmoedigheid door Z.H. Paus Leo XIII, 0,40 WAERSCHOOT. Zondag laatst, 14 December, heeft alhier een schoon feestje plaats gehad Aan den E. H. Onderpastoor Van de Rostijne, die om reden van ziekelijkheid van het bestuur der Jongens-Zon dagschool heeft moeten afzien, werd door de mees ters derzclve, uit dankbaarheid en genegenheid] zijn portret aangeboden. Dit portret, een waar meester stuk, is geteekend door M. H. Smitz-Verheugen van Eecloo. Het feest had plaats inde zaal der Patrona- gie, die smaakvol versierd was. Aan den ingang werd een prachtige bloemtuil den held van het feest geschonken. Groot was de geestdrift als het zoo ge lijkend portret ontbloot werd. Op verzoek van den gevierden Heer, hebben de meesters beloofd, den nieuwen bestuurder, den E. H. D'Haenens, altijd met iever ter zijde te staan, om de Zondagschool te doen groeien en bloeien. Een welgelukt jaarschrift gaf de sclicone gevoelens der meesters weder Leef geLUkklg In helLIgen VreDe Dat Is aLLer WensCH VUUrge beDe. Zondag 21 en vrijdag £26 dec. ,rfLuisterlijke Feesten te S-Amands, ten half vijf, door de Xa verianen. Op Koch's Naamfeest was zijn Ge- borteplaats bekroond en bekransd, en 's avonds had er een algemeene maaltijd plaats. Zang meesters en Kosters, zorgt toch voor fraaie Kerst- liêkes. Miel Cornelis van Knesselare, is zon dag op de Leie door 't ijs geschoten; ;'t kostte er veel moeite om hem te redden. Cri'3 Vreesdijk ongeluk.! Een telegram uit Bergen Z In de koolmijn Escouffiaux dijnsdag, rond 7 ure 's avonds, zaten 18 Werklieden in den bak, om neêr te dalen. Eensklaps de kooi de breekt, dc bakt plof-: de diepte in, die 18 werklieden v morzeld, dood Wat hooren wij dat er weeral ;z>' hun gazet niet ontvangen! Alles wordt] 1 fix verzonden... Waar worden z'ingepalm

De Werkman | 1890 | | pagina 4