mahii-aitoiiihi BE MOEDERMOORD OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Een rijke vrouw In druk en rouw. Van Juni 4791 begon 't gevang der Koninklijke Fami lie. Door die razende menigte in de Tuileriën terugge bracht, wierd zij er bewaakt, als in een Prison dag en nacht, van binnen en van buiten. Zooverre ging het, zoo stoutmoedig waren reeds hunne vijanden dat de Kamers der Koningin bewaakt wierden door twee schildwachten. Den 27 Juli kwamen 3 Volksmannen der Nationale Vergadering de gevangenen ondervragen: de Koningin bijzonderlijk wierd door smadelijke vragen lastig geval len zij antwoordde met veel weerdigheid en zonder iemand te willen beschuldigen: Ik verklaar, zegde zij, dat vermits de Koning uit zijn Land wilde vluchten met onze kinderen, niemand mij beletten kon hem te volgen. We zijn getrouwd en we willen te samen leven en sterven. Verschelde weken was het aan de Koninklijke Familie verboden in de schoone Hovingen van 't Paleis te komen; de Kinderen wierden bleek, verloren allen eetlust; de Moeder smeekt om locht en vrijheid geen doens Eerst moest de Koning de nieuwe Grondwet zweren den 14 September 4791 en dan wierd het Gevang een weinig verzacht. De nieuwe Wetgeving steunde op 't gepeupelsel van Parijs en alle gematigheid wierd er van de hand gewezen. Gedurig wierd het handteeken van Lodewijk XVI af geperst. Welke les voor Ouders en Overheden die te zwak zfm Welke les! Goed zijn, ja, maar zwak zijn, de Reglemen ten laten overtreden, zijn gezag afstaan, Been Nu moest Lodewijk XVI als Ministers aannemen man nen die hij in zijn hert verfoeide, omdat hij hun slechte inzichten kende. Zijn Broeders waren uit 't Land gevlucht; hij teekende al hun rechten afzelfs verklaarde hij den oorlog aan Oostenrijk, aan't Vaderland zijner Echtgenote... Welke smart voor die Oostenrijksche Dochter In dien diepen druk, Lodewijk XVI, den afgrond voor zijn oogen ziende, niet meer vrij zijnde, vreezeude voor 't leven zijner kinderen, ze verzekeren dat hij alsdan ie mand in 't geheim gezonden heeft naar de Bondgenoten, om te vragen dat ze zonder geweld in Frankrijk zouden dringen, en eenen oproep doen tot al da brave lieden,om aldus den Throou te herstellen en de orde te handhaven. De Koning mocht dit doenhij was overmand door een slechte sekte: hij leed geweld en onrecht; de Koning mocht dit doen, zekerlijkmaar als het uitkwam te Parijs, als de Legers der Bondgenoten veld wonnen, dat Parijs bedreigd was, dat de Nationale Vergadering 20,000 sol daten uit de Provincie vroeg, dat de Koning alsdan zijn handteeken weigerde, dat hij ook weigerde de vervolging te bekrachtigen tegen den uitgeweken Ecldom en tegen de Priesters'; Dan ontstond er te Parijs een getier en gehuil gel:j<( in een renne van wilde dieren, die honger hebben en geen eten krijgen. Te Parijs, we willen zeggen, bij die menigte, die men tegen God en zijn Gebod, tegen Zeden en Geloof had doen opstaau, Nu wierd volbracht de profetie van Voltaire: Een stad zonder Godsdienst!.... bouwt een stad in de lucht, dat is veel gemakkelijker Den 20 Juni 1792 zijn rond de 20 duizend Brigands te Parijs bijeengeraspt; gedurig komen er bij; ze gaan in de Kamers der Wetgeving; ze worden er toegejuichd; ze trekken naar de Tuilericn; ze verduiken hun inzicht niet; ze gaan er den Koning vermoorden en bijzonderlijk ly.'.t hoofd der Koningiu moeten zij hebben; zij schuimen van woede, bij den naam der Koninginne. Alles wordt overrompeld en gelijk een woedende zee zwermt die menigte in 't Koninklijk Paleis binnen; Lodewijk XVI wordt daar omringd van de Jacobijur-n; vier ureu lang lijdt hij daar hoon en smaad; om de grillen van 't gepeupelsel te voldoen, zet hij een roode muts op, diinkt een glas wijn uit hun handen, terwijl de Koningin bare twee kinderen aan het hert drukt; dat ze bij den Koning wil loopeu; dat ze roept: 't Is mijn plicht nevens hem al de gevaren le doelen!... Dat men haar tegenhoudt; dat P^nses Elisabeth, de zuster van Louis Seize, voor de Koniugin aanzien, bijna verinoord wordt;... Dat de. Ko ningin boort huilen: Alles teekenen of de Dood!... Tirau, beeft, uw laatste.uur is gekomen! Dan is er geen tegenhouden aan: Waar de Vader is, moet de Moeder zijn met hun kinderen! Ten anderen, men zoekt haar op; Marie Antoinette loopt dan bij haren Echtgenoot en deel met hem die smartvolle uren! Ze ziet de Jacobijnen voorbij trekken, in wreeden walgelijken staat, hunne pieken in d'hoogte zwaaiende; z'hebben reeds gemoord, veel Zwitsers hebben zij omgebracht; de pie ken zijn nog rood van 't m:-nschenblocd; zelfs zijn er pieken waar een hert op steekt dat nog rookt; er zijn er waarop men 't al beeldsel van ecu schavot heeft gebonden; T klein Prirsktmoet ook de rond-- muts op zijn hoofd hebben;En dat blijft vier uren duren! eiken oogen- blik vreest men dat de Koninklijke Familie gaat verscheurd en omgebracht worden; maar de manhaftige houding der gekroonde Slachtoffers, het zien dier twee schuldelooze kinderen, doet de wangedrochten stil blijven; er komen Vrienden des Konings bij; er zijn zelfs stemmen die roe pen: Leve de Koning! Leve de Koningin! Leve de Kroon prins De moordende aanslag is mislukt en de Koninklijke Fa milie ademt weêrvrij... Wie zal zeggen wat een Vrouw, wat een Moeder afziet in zulke omstandigheden Sedert eeuwen en eeuwen, kan men tien Huishoudens noemen, die uitgestaan hebben wat de rijkste, de schoonste en de machtigste vrouw der wereld hier moest uitstaan 't Gepeupelsel moest achteruitwijken, doch keerde met meer woede terug den 40 der Oogstmaand van 't zelfde jaar. Eenige dagen te voren was Koning Lodewijk op 't Mars- vele' de Grondwet gaan zweren; men wilde hem nog eenen schijn van eerbied bewijzen; van nabij bewaakt met zijn Familie, had men hem met zekeren luister om ring 1; 't was de laatste maal dat Frankrijk hem zag, de laatje maal voor zijne dood De Koningin zag zoo bleek dat men eiken oogenblik dachtZe gaat in onmacht val len Overal zag de Koning verbolgene wezens; veel vuis-en waren tegen hem u'tgesteken; thuis komende, was'tóen gesnik en geween, een moedeloosheid zonder einde; er wierd nog gesproken van te vluchten; ver schelde plannen stelde men voor; maar de Koningin wilde er niet meer van hooren en 't woord van Lodewijk XVI was Ik heb op de aarde niets meer te verrichten; al mijne gedachten moeten naar den Hemel gericht zijn. Tien dagen na den eerstao aanval op de Tuileriën wierd er een tweede gereed gemaakt en barst los met ontembare woede; G'heel den omtrek, tot aan 't Paleis Royal was bezet door de gewapende Jalcobijnen, den 40 Oogst 4792; ze wilden erbinnen; ze spraken van alles te vermoorden en te vernielen; de 4600 Zwitsers konden er niets aan doen; ten anderen, de Koning wilde van geen bloedvergietin- gen hooren; 50 stukken kanon stonden op de kaai aan de Seine' 50 stukken kanon der oproerlingen; na veel geraas en getier en over- en weêr geloop naar de Nati onale Vergadering kwam de Prokureur Rcederer aan den Koning zeggen dat hij met zijn Familie naar de Nationale Vergadering een schuilplaats moest gaan zoeken, bij zijn vijanden en vervolgers.. Marie Antoinette riep dat ze lie ver aan de muren van de Tuileriën zou vastgenageld worden als zulke lafheid te bedrijven. 't Gevaar naderde bedreigelijk Dan, als het 12 uren geduurd had, besloot de Koning naar de Nationale Vergadering te gaan; en ten 4 ure van den Nacht, omringd van een aantal Edellieden en van 300 Zwitsers trok hij met Vrouw en Kinderen, door dit gezwerm van zat en razig Volk; Hoede Vorstelijke Personen daar niet verpletterd, niet vermoord zijn, daar verstaat niemand hem uit; 't Was huilen en tieren stampen en drummen elkaftr aanhitsen en opmaken; roepen Slaat ze dood la mort la mort nu is zij, hier en daar, in ons handen En ge zijt Moeder En uw twee Kinderen loopen al krijschénde nevens u In 't gedrang was de Koningin haar gouden horlogie ont stolen Zoo geraakten zij met veel 'pijn en schande in de Vergadering en dan viel 't gepeupelsel in de Tuileriën en vermoordde er al 't Mansvolk dat men vond; de Staats- damen waren in een zaal gevlucht, ze zaten geknield, de dood afwachtende, die rijke, glorieuse Staatsdamen; hun laatste uur ging slaan, toen een onbekende, met langen baard en kloeke stem. uitrivp Genade voor de Vrouwen, Doteert de Nulie niet door vrouwenmoorderij (t'Verv. ZELE ^er^ü<^en zondag, den tram van 8 uren van Gent naar 1 lamme rijden, werd te Zcle barreer nabij deBookbamers gestremd, de oorzaak werd onderzocht. Bn eilaas men vond op den ai- stand van een akker verre, stukken en stukjes mensche- liike vlccschbrokkcn, -waaraan kleeclingstukken kleef den; in der haast* werd de Overheid onzer Gemeente verwittigd, al die-.treurige overblijfsels vrerden in een zak verzameld; om het parket dezelve in oogenschcu te nemen; welhaast werd den ongelukkigen geker d.Jvcor Em. Van Lunter, een braaf oppassende huisvader van een groot huisgezin, en niet verre van zijn huis zijnde om er wcèr te keeren, is den ongelukkigen door den tram getroffen. welen voor een moedermoord ja, maar in de twee beschul digden zouden zij twee werktuigen vinden, maar geen moedwillige moedermoordenaars... Moest men deze zaak- als drama voorstellen, de titel zou zijn: Moedermoord of de noodlottige gevolgen der aanhitsing!... De Moeder is dood, zij ruste m vrede... Haar zullen wij niet beschul digen, doch misschien nooit is er een toestand geweest zoo ingewikkeld, en zijn er tot een misdaad gebracht zóó noodlottig en onvermijdelijk als in dees geval. Met veel behendigheid en bescheidenheid vcor de Overledene ontsluiert M. Perier dit huisgezin; io, 20 jaren gaat hij er achteruit; hij komt aan 't sterfbed van den Vader en drukt op dit woord Als het dan TOCH haar begeerte is... Kinderen van 16, 17, 18 jaren zijn toch zoo licht te vervoeren en meê te slijpen; op die jaren men redeneert niet... Het is menschelijkerwijze zeer uitlegbaar hoe die kinderen, wetende wat er in hun huis omging, wat er op de Parochie gezegd wierd, de eenparige stem hunner Fa milie hoorende, opgestookt zooals er nog nooit iemand geweest is, dat zij in en; opgewonden toestand zijn geko men, tot zinsverbijstering geraakt en een daad hebben verricht tegen hun hert; de eigene Moeder getuigt ten vbordeele harer kinderen... De daad hebben zij gepleegd ongelukkiglijk, maar 't was hun inzicht niet; toen de toestand ten hoogste gespannen was, dat het huwelijk ging plaatfs hebben, dat hun ongeluk moest zijn, en vol gens hun vast gedacht hunne schande, dan hebben zij gehandeld in een oogenblik van opgewondene zinsver bijstering; de moord is met gepleegd zooals het Open baar Ministerie aanhaalt; net was het werk van éen oo genblik.. Is er iemand die in omstandigheden, gelijk waarin de jongens Van Hauwermeiren zich bevinden, zijn gezond oordeel zou behouden?. Er is zoo dikwijls gezegd Had men zulks of zoo gehandeld, de zaak zoo niet gebeurd zijnl Er kunnen toestanden zijn, dat iemand aanleiding geeft tot geruchten van ergenis en schandaal, zonder waarlijk plichtig te zijn.. Hadde Pieter Van Lan- duyt zich uit dit huis verwijderd, waar hij tusschen Moe der en Kinderen eenen afgrond van afkeer en haat delfde, hadde hij dit huwelijk uitgesteld gelijk M' den Sekreta- 1 is het hem zoo wel aanraad, wij zouden hier voor d'As- sisen niet moeten optreden M Perier dringt aan op de vrijspraak der twee beschuldigden, enmoesten de heeren Gez -oornen den oudste als plichtig oord elen, dan zul len zij toch de werkelijke medeplichtigheid van den jong- sten niet kunnen aannemen. HET OPENBAAR MINISTERIE verklaart in korte woorden op al de punten te zullen antwoorden. Mr Ver mei: sch, jonge advokaat, vindt geen der twee plichtig; maar Mr Perier, met zijn ondervinding, ziet dat hij ze alle twee nietkan relden,en gelijkeen zeekapitein,slacht offert hij den eenen om den anderen te redden. Dat kan niet gelukken;., de waarheid moet gekend zijn.. De Be schuldigden zijn aangehitst, opgestookt: dat staat klaar- lijk in den akt van Beschuldiging; de Famile heeft een groote verantwoordelijkheid; en vanmorgen af zal ik mij met de zaak van den Schoolmeester bezig houden; maar is een moord geen misdaad meer, omdat men er tot aan gestookt is I11 dit geval zouden veel plichtigen aan de J usticie ontsnappen. De Moedermoord is hier bekend; dc rede wordt er bijgevoegd Zij hebben koelbloedig hunne Moeder vermoord voor een stuk land, voor een weinig geld, omdat ze vreesden hun goed :e verliezen... Men kan de plichtigheid pleiten in een moord door op gewondenheid, door een kwaden slag, maar hier is alles 24 uren van tevoren beraamd en voorbereid jende heeren Gezwoornen kunnen niet aarzelen de plichtigheid te ver klaren van Adolf zoowel als van Louis. Mr ADVOKAAT PERIER antwoordt in een welspre kende en sterk gespierde rede: hij heeft de zaken voorge steld op een menschelijke en natuurlijke wijze, terwijl het Openbaar Mini-terie den onmenschelijken kant neemt.... Dc Verdediging liceft de zaken in hun waar daglicht gebracht, zonder overdrijving.... Het Openbaar Ministerie, sprekende van cene redplank, toont en bewijst dat er een redplank bestaat; de achtbare Voorzitter heeft ook gezegd dat de jongste broêr meêgesleept is... Het Openbaar Ministerie spreekt van moord door opgewon denheid; doch er is iets erger dan een vliegende gram schap; 't is als de geest langen tijd wordt bestormd, aangehitst, dat men niet meer vrij is in zijn werken.... Zoo spreekt de heer Perier met een buitengewone kracht van redeneering o a i5 minuten, tot algemecne ontroe ring.... Maar de'Misdaad was te wreed,... Na dat elk uitgesproken is, vraagt de Voorzitter of de Beschuldig den er nog iets bij te voegen hebben, dan gaande Ge zwoornen in hun zaal van geheime beraadslaging; na i5 minuten keeren ze terug; hun Voorzitter verklaart op eer en geweteri.voor God en de Menschcn.dat d'antwoord is JA opal de vragen, behalve éene met 7 op 5... Het Ilof gaat ook in beraadslaging; het Hof voegt zich bij de meerderheid van de Gezwoornen; de Voorzitter leest al d'artikcls der wet af, op-moord en Moedermoord, noemt al de rechten die de veroordeelden verliezen, doet de Beschuldigden inbrengen en verklaart het Vonnis: Louis voor zijn leven-lang in 't kot, Adolf voor 10 jaren, voegt erbij dat ze 3 dagen hebben om zich in Verbreking te voorzien en verklaart de Zitting gesloten, waarna de 2 Veroordeelden nog een wijl met hun Advokatenspreken, waarna zij door Gendarms in 't ijzeren ko.-tske worden gesloten, waarna cr volksoploop is, niet voor of tegen het Vonnis, maar omdat "t Publiek buiten de grilje op straat moest gaan; waarna de Veroordeelden worden ge voerd naar 't Celgevang, om binnen de 10 dagen hun i wreed lot te ondergaan van de wereld afgezonderd, in hun celleken werken, en als ze daarbuiten komen, in een kap met openingskes voor monden oogen... Twee felle jonkheden, door hun misdaad zoo ver gekomen, voor altijd geschandvlekt; dat ze toch tot inkeer komen en t doorir.nig berouw tot vrede des herten. En die opge. Mr Advokaat Pcrier begon op indrukwekkende wijze Ik heb mijne moeder bemind; van nabij zijn al de Perso- nen die hier een hoofdrol spelen, mij bekend; Pieter Van i Landuyt v as een Pachter mijner Familie; als dusdanig heb ik den val van dit huis bijgewoond; daarom weigerde ik ais Verdediger op te treden, doch er zooveel hoorende van spreken, zoo dikwerf hoorende zeggen dat men alles 1 moest weten, alles om die zaak juist te konnen oordeelen, 4 y, dan heb ik toegestemd die twee ongelukkige kinderen te s!?°. J f was"un inzien; n e<; ma.u dat verdedigen... Dan onderzoekt M. Perier de bloedige i '/l] 111 vcwolg goeden raad geven en de k-nde en to{ nk, L' veel kalmte en ktacht. Indien de oude Gric Eer,l>,ed vc°r ban Ouders aanzetten. w:i d- oa:ste wee-k eens de teksten en de plichten diesaang nde aan halen, waarmede slot en EINDE. ken deze zaak te oordeden hadden, indien zij bekend waren met aide omS'andighcden, zij zouden hier grou-

De Werkman | 1891 | | pagina 3