IA111 - AIT 0111 T 'F Ti r0.\- 1 Rareteiten met de kaart. BOEKHANDEL Almanak van De Werkman Keukenboeken: £*5'^ Levensbeschrijvingen: v^°vBe° OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. IX. Welk wreed en grouwzaam lot, 9^ Een Koning op 't schavot. Den zondag 20 Januari 1793. In den Assemblé der Revolutie waren 693 namen afge roepen. Meu moest antwoorden op de vraag Tot welke straf veroordeelt gij den gewezen Koning? 385 keeren was er geantwoord Tot de doodstraf op 't schavot 310 hadden geantwoord: Tot de verbanning! tot le venslang gevang! tot de verafgelegene Eilanden De Dood! 't was dus de dood! Terwijl dit Vonnis afgeroepen wierd rond den Tempel, uitdrukkelijk, omdat het zou gehoord worden van de Koningin, van 's Konings Kinderen en Zuster, mejuffer Elisabeth, die devotige ziel, terwijl de Koningin hoorde afroepen: Louis Capet, traitre a ia Patrie, ter dood veroor deeld, condamné a mort, door 't Gerecht van 't Volk, par la Justice du Peuple, op 't zelfde oogenblik ontving Lode- wijk XVI de Atgeveerdigden der Vergadering; Municipalen. Jacobijnen, Gendarms. Zijn vonnis wierd hem voorgelezen Veroordeeld om binnen de 24 uren op 't Schavot te sterven. Lodewijk XVI, na die lezing met groote kalmte aan hoord te hebben, vroeg met zeer geruste stem het vol gende Zijn Familie te mogen zien; Eenen Biechtvader hebben; Drij dagen om zich tot de dood te bereiden. Dit zal aan den Assemblé gevraagd worden. Eenige uren nadien keerde men terug met d'antwoord: Op d'eerste vraag JA; Op de tweede JA; Op de derde NEEN; 's anderdaags, maandag 21 Januari moest de sententie uitgevoerd zijn. Een uur nadien was de Biechtvader daar: E. II. Egde- forth; Lodewijk XVI nam zijnen kerkboek, bad een rui men tijd, sprak zijn laatste Biecht, bleef nog eenige ston den in gebed en overweging, en rond half 8 zegde hij tot de Municipalen Men gelieve mijne Familie te roepen!... Welke samenkomst Een Vrouw, twee Kinderen, een teêrbeminde Zuster, voor het laatste afscheid! Marie Antoinette toonde in deze pijnlijke omstandig heid eenen heldhaftigen moed; zij sprak haren Echtge noot aan,met de allergrootste teederheid; haar oogen het zij vol zachte aanmoediging in de zijne rusten; de eeuwige Kroon des Hemels toonde zij hem, als den loon van een deugdzaam en lijdzaam leven. De Koning sprak met kalmte van zijn Proces en van zijn veroordeeling; hij herinnerde aan zijnen Zoon de godsdienstige lessen die hij hem gegeven had; hij wekte hem op, oni aan zijne vijanden te vergeven; De Municipalen, die deze laatste samenkomst bewaak ten, konden den eerbied naar hun hert niet tegenhouden: Kinderen, zoo sprak de Koning; als ik hier niet meer wezen zal, weestaltijd onderdanig enteederlijk voor uwe Moeder en voor uwe Tante, gelijk gij het tot hiertoe ge weest zijt.Weest eendrachtig en liefderijk voor mal kaar; bidt wel voor uwen Vaderen voor Frankrijk; komt gij ooit terug op den Throon, zorgt wel voor 'c Volk, dat het goed behandeld worde en in Godsdienst en goede Zeden bewaard.... Weest niet ontroostbaar; het is den wil des Heeren; ik sterf gerust en ben verzekerd van in genade ontvangen to worden. ln 't begin was die samenkomst hertelijk en teederlijk; maar als de tijd vervoorderde, als de Koning naar d'hor- logie zag; dat het 9 ure, half 10 wierd; dat het Vaarwel moest gaan uitgesproken worden; dan begonnen d'herten te kloppen. Lodewijk XVI nam zijn zoon tje op zijn kniën, drukte Let aan zijn hert, zoende en zegende het keer op keer, terwijl 't manneken in tranen losborst; dan zegende de Koning zijne welbeminde Dochter, alsdan 15 jaren oud en een der braaf ste kinderen die er ooit geleefd hadden, zachtaardig, gehoor zaam, godvruchtig; Lodewijk XVI sprak zijn Dochterken aan, met de zoetste woorden; dan omhelsde hij zijne Zuster en vloog aan den hals zij ner Vrouw. Vaarwel! Vaarwel! 't Is Gods wil! Vaarwel! adieu! Tot morgen, lieve Vriend, ge zult toch morgen nog eens komen, morgen.... voor Ja, tot morgen Vaarwel! Vaarwel! ik dank u voor al uwe liefde en tee derheid! De Kinderen zullen u vertroosten en helpen!.. VAARWEL!.... De Koning sprak die laatste woorden uit, metzulken nadruk, dat de Koninklijke Prinses neêrviel in zwijm voor haren Vader, wiens voeten zij vastgekneed hield.... Vaarwel! Vaarwel! Vrouw, Kiuderen, Zuster, Vaarwel Lodewijk XVI was weg en verdwenen.... Hij wierd gewaar dat zijn hert ging breken en hij onttrok zich aan de liefdeblijken zijner teergeliefde Familie.... Dien nacht deed de Koningin geen oog toe; zij had den moed niet meer haar zoontje te ontkleedon gelijk zij eiken avond deed. Gansch gekleed liet zij haar op haar bed neervallen en eiken stond van dien langen nacht hoorde men haar trillen van kou en van droefheid. 's Anderdaags al heel vroeg, Ze deed niets als luisteren aan de deur... Zou hij komen? Hij is daar! Voor 't laatste vaarwel!... Elk voetgetrappel deed haar opspringen, ten 6 ure kwam men een Misboek balen; de Koning zou Mis hooren op zijn kamer en Ons Heer ontvangen.... Mis hooren! 't was zoo lang dat de Koninklijke Familie dit geluk niet meer had genoten!.... Mis hooren. C -durig ging er volk de trappen op en at; Buiten hoorde men 't geronk van geweeren, 't gedaver der kanons, 't gevloek der Jacobijnen, 't gehuil der booze mei ugte.... Gaat bij komen?.... 't Wordt 7 ure, 8 ure, 9 ure; 't Gerucht vermindert. Arme Koningin! wat moet er in uw hert omgaan! bin nen eenige stonden, ge zijt weduwe zoo jong, zoo rijk en in zulken afgrond van ellende Rond 9 ure was de Koning uit 't Gevang gehaald, in een rijtuig gesteken tusschen 2 gendarms, naar de Plaats der Revolutie vervoerd; ten 10 ure betrad hij moedig het Schavot; toen zijn beulen hem gebonden hadden, rukte hij zich los en riep tot het Volk Franschmans ik sterf onschuldig, ik wensch dat mijn bloed niet over Frankrijk kome Santerre deed de trommels roffelen, om de stem des Konings te verdooven; de Priester Edgeforth zegende een laatste maal den Koning, toonde hem den Hemel; een oogenblik nadien, het mes der galgetien viel; Frankrijk had zijn Koningsmoord bedreven.. 'i|i 1 li 'll Kapitein kreeg 4 Heeren en 4 Vrouwen achtervolgens en Sixtus heeft 'ne valschen derden gezegd, maar niet mogen toonen, gelukkig voor hem. De Brillen! de Brillen! wie ver schaft thans goede brillen! Op 20 dezer is een so'o slim ge speeld door Alfons Polfliet te Puyvelde-, zijn medematen wa ren: C. Ducrinck, Jan Duerinck en Ang. Ducrirck; gespeeld bij Joannes Duerinck. Te Zele, August Floryn, Van Mal- deren Baziel speelden tegen De Backer Ph. en Ronse Th. Floryn had gedeeld, eerst met 2 kaarten eD opvolgens met 3; De Backer zegt: ik heb 'ne vijfden van den heer; de mijne is beter, zegt Van Malderen, hij is van een baas; halte-la! zegde Konse, ik heb 'ne zesden: maar Floryn sloeg gansch het ge vraagde naar de maan met 'ne zevenden van troef; of er leute was! De kaart was niet gelegd, want zij hadden al verscheide maal gespeeld. Te Wieze bij M. Slagmolen speelde men met de wicskaart; René De Ridder en Petrus Hendrikx speel den voor de goei. Petrus Cooreman en J. B. Slagmolen voor de slechte.dertien slagen, en Petrus Cooreman gaf een lap op tafel en gaf een ronde voor g'heel het huis. Varia: De Kneippboekjes verkoopen gelijk koeken op Sint-Huibrechtsdag; Elk Huisgezin, waar iemand kan lezen, zal dat boek willen hebben; De Boeken van Pastoor Kneipp, aan 3,50 blijven te koop in ons Bureel en te Dendermonde in de Scheldestraat; Maandagheeft een booswicht op den Policie-Commissaris van Lessen geschoten, dat die heer, Richard Van de Voorde korts nadien fbezweken is, een weduwe en 4 kinderen latende; Te Kieldrecht is zondag door 't ijs geschoten en er verdronken de zoon van Egidius Desaer, Petrus; van 'T EILAND CHIPKA, AALST. 't Kwaart na 10 ure hoorde de Koningin het wild vreug degeroep der goddelooze menigte; dit zegde haar genoeg; ze sloeg haar handen te samen en bad voor haren overle den Man en hare bedrukte Kinderkes.. Groot Liefdadigheids-Concert te St Nikolaas. Op 2jc" Keistdag, teil half 5. in de Zaal van St Joseph zal de Katholieke Gilde onzer stad een prachtig Liefdadigheids Concerto geven, met de welwillende medewerking van ver scheide Dames en Heeren en ook van den zoo gunstig geken- den Symphonischen Kring onzer stad, onder 't kundig bestuur van d'heer Alf. De Keersmaker. Ook zal er een kluchtig too- neelstuk voorgedragen worden. Prijzen der pl.: 3, 2 en 1 fr. r»l-r»i»r*ïl Op den wijk Roosen alhier, is deze week fluORLIdl. het vijfjarig kind van den genaamden Frans Bracke, al spelende in eene gracht gesukkeld en ver dronken. De droefheid der Ouders is pijnlijk om aanschouwen. Uit de bleekerij des heeren Van Hoeymissen alhier, waren een 5otal meters lijnwaad ontstolen. Dank aan de ijverige nasporingen onzer plaatselijke politie werden de ontvreemde stkkken weldra ontdekt in de woning van eenen zekeren Pol Broeckaert, een kerel van de gemeinste soort die reeds meer dan eene veroordeeling heeft ondergaan, en er een stieltje van maakte het goed der anderen tot het zijne te hervormen. Wij vernemen met genoegen det het feest door de zor gen van den Anti Socialistischen Bond ingericht, ten voor- deele der Werklieden, slachtoffers van den brand der Nij verheidsgestichten P. J. Thuysbaert, de som heeft opgebracht fr. 892,58. Het Bondslied der Anti Socialistische Werklieden van Lokeren zal binnen kort worden uitgegeven. Het is opgedra gen als eene hulde van de Werkers aan den Volkslievenden Burgemeester. Het Bestuur had zich voor dat lied, tot verschillige onzer Vlaamsche Dichters gewend, de woorden van den Anti-Soci alist Herman Ronse, een Gentenaar, hebben de voorkeur be komen. voor de 3d" maal hebben wij hem moeten herdruk ken; de prijs blijft 0,10 c. Goede winst voor den uit verkoop. Wonderbaar Leven van PASTOOR KNEIPP en zijne manier van te genezen en te verkloeken door het Water. Net bock van 112 bl.j Aalst Daens-Mayart, Bras sel algemeenen Boekhandel, Treurenberg 16. Prijs 0,70 c. gekartonneerd o,85. Heeft grooten bijval, Mnziek van 't Staplied Kneipp. zeer schoon 20 c. Cauderlier in band met veel platen, dat de beste kok het u niet beter kan aanduiden, den grooten Cauder lier in band 5,00; zelfde boek in abregé 1,00 (doch gelief eens wel te onthouden, eens en vooral, om die boeken franko thuis te hebben 10 c. p. h. meer.) Betje de Keukenmeid 1,20; het Vlaamsche Keuken boek 1,00; Pasteien en Confituren, om alle taarten en gebakken te maken, kostelijk en goedkoop 2,00. Jan Clerker 2,25; Gaston Blan- WeiIiaiLIl. kaerti.75; 't Kasteel der Ver doemenis 2,00; Doktor Gorus zeer merkweerdig om lezen 1,75; Jan De Licht en zijn Bende 2,00: de gro: te Bende van Baekeland 3,00; Leven, straffen en misdaden van Robespeer 1,00; Genoveva 0,75-, Jan Onraedt, ofeert Vader en Moeder 0,73; Verhalen uit het Fransch Schrikbewind 0,75; de Wolfjager door A. Snieders, groote schoone u'-tgave met pren ten 1,00; de Nachtraven 1.00; Antwerpen in b:and 1,00; de Sansculotten in Belgis 2,00; De aftocht van Moscou x.oot Cornelis Pudens, een verhaal uit d'eerste Christene tijden 1,00; Anthony of de weder- gevonden Zoon, een verhaal uit Schotland 1,00; De lustige Verteller 1,00; Bavo en Livina ol de wereld der Socialisten o,32. schop Lambrecht o,2f; Dom Bosco de Vader der verlatene Jeugd o,25; de H, Godelieve, maagd en martelares o,So. de H. Godelieve (gekart.) 0.60, Le ven van den H. Antonius van Padua 2,00. Leven van den H. Alphonsus de Liguori 2 00. Leven van St Eloi, Bisschop van Doornijk o 75, Jesus Christ par le père Didon 5 00. Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Congo, door Alexis M. G., met veel schoone platen 1 60, Les Congolais, leurs mceurs et usages o 90, Verstooten geluk door HonoréStaes 15"o, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen 1 00, Onze huisdieren, paard, ezel, koe, geit en schaap, Voor drachten door Pater Van Tricht 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volk o 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk i" deel o J5, 20 deel o 75, Geschiedenis van België van 1789 tot 1889 o 60, De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro De Kroon des Hemels 2 00, Het Martelaarsboek der Belgische Geestelijkheid onder 't fransche Schrik bewind 1 90, Wonderheden van het H. Sacrament naar de geloofweerdigste bronnen o 75, het oud Tes tament met platen, groot boekdeel x 00, het nieuw Testament met platen, id. groot boek 1 00, Wegwij zer voor Tijd en Eeuwigheid, of de Vaderons en de Weesgegroet voor 't Volk door Alban Stolz, 1® deel 1 5o 2® deel 1 00. Volledig Handboek van den Roo- zenkrans 2 00, het Gulden Boekje der Jonge Werk lieden, met veel platen o 3o c. De nieuwe Kabinet- Secretaris x 00.

De Werkman | 1891 | | pagina 3