I ill 1 - A HOI S IT T1 sjfej 't Jaar 1892. Landbouw. 1 Graan staat uitne- HAMME. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Ja, riepen de Municipalen en de Jacobijnen, wij moe ten den kleinen hebben, levend of dood! En ze stonden gereed met hun pieken, om hem te vermoorden, op de borst zijner Moeder. Welke oogenblikken Het kind huilde en kermde en klestte zijn armkes vast aan den hals van Moe der; de Zuster en de Tante smeekten om medelijden en erbarming; maar ziende dat de wreedaards hun voorne men gingen ten uitvoer brengen, om helsde de Koningin een laatste maal haar Zoontje, zegende het, omhelsde het nogmaals en liet het dan over aan de Beulen, die er- meê wegliepen. De wreedste monsters, der wilde bosschen, kunnen zij wreedaardiger zijn En in onze dagen ziet men zooge zegde Volksvrienden vlaggen en vieren voor die Mon sters; de beelden der Heiligen zouden uit d'huizen moeten en vervangen worden door Portretten van Marat en Ro bespeer. Zelfs zijn er te Ledeberg, bij Gent, verdwaalde en afgevallene Christenen, Socialisten, die Sociëteit ge maakt hebben onder den naam van Maratskring en die bij de Socialisten van Aalst komen Concerts en Voordrachten jjev -: Y Ei. :..v: 7 7 Al zijn leven is 't een waarheid geweestMet wie men verkeert, wordt men geëerd De Geschiedenis verhaalt dat 't klein Prinsken twee da gen lang weende en kermde, altijd vragende naar zijne Moeder. Men had hem opgesloten in de kamer waar Lo- dewijk XVI zijn laatste dagen had overgebracht; men had hem toevertrouwd aan mannen zonder eer en zonder fevoel; o. a. aan den schoenlapper Simon, een lap en ronkaard van de slechtste soort, gekend voor zyn leelijke vuile grove manieren. De eenigste afstammeling der Ko ningen van Frankrijk aldus behandeld Hij, opgebracht met al die zorg en in al die weelde Door Robespeer was die Simon uitgekozen en gelast het klein Prinsken te mishandelen, te verstommen, te leeren vloeken zweren en langzamerhand af te martelen. Keeren wij terug tot Marie-Antoinette, zijne ongeluk kige Moeder. Wie zal haar smart beschrijven, hare verscheurende hartkloppingen, na de ontrukking van haar Zoontje Waar was hij in welke handen 1 wie zorgde voor hem Te vergeefs vroeg en smeekte zij de Municipalen te ver geefs zag zij haar oogen ui naar den hof, of in den gang als de deur eens opengingniemand die haar antwoordde'! niets dat zij ontwaarde Van haren man wist zij, dat hi op 't Schavot was gestorven, dit was pijnlijk wreed maar haar eenig zoontje ontrukt, weggevoerd door die goddeloozeen hartlooze mannen Hoeveel Werkvrou wen zijn er, van d'armste der wereld, die afgezien hebben wat deze Dochter van Maria Theresia onderstond? Toch vernam zij iets, maar 't was een moordpriem in haar hert: Afroepen hoorde zij rond den Tempel Dat de kleine Wolf door de Republiek wierd opgevoed, volgens de gedachten van het tegenwoordige. Frankrijk. Ondertusscheo stuurden de Jacobijnen veel verzoek schriften naar hunnen Assemblé, vragende dat Marie-An toinette ook voor de Rechtbank zou verschijnen; twee maal op korten tijd stond Robespeer,die magere deirlijke schort, twee maal stond hij recht om die Petitiën te on dersteunen; hij riep dat men Frankrijk in gevaar liet; dat de vreemdelingen en de reaktionnairs met verachting op de Republiek gingen neerzien... Een ander kopstuk'der Jacobijnen, Barrere, verklaarde dat het lijd was geheel de familie Capet uit te roeien en den lsten Augusti 1793 werd er gestemd dat de Oostenrijksche voor de Revolutionnaire Rechtbank zou verschijuen. XI. Naar een strenger gevang, in 't donker van den nacht, Wordt d'arme Koningin iu d'eenigheid gebracht. Niet lang werd er op gewacht; Den eersten Augusti was het Besluit genomen; den tweeden Augusti. ten 2 uren 'smorgends, voor dat er een schemeringske licht aan den dageraad verscheen, waren de Municipalen in 't gevang, ten 2 ure 'smorgends de Koningin wordt wakker gemaakt; Men heeft haar iets meê te deelen; De Prokureur der Communie beveelt dat Marie-Antoi nette dadelijk zal overgebracht worden naar een ander gevang, binnen Parijs gelegen, de Conciergerie, nog rood van 't onschuldig bloed, alwaar haar Proces zal op gemaakt worden. De Koningin hoorde dit Vonnis lezen zonder eenige ontroering en zonder een enkel woord te spreken. Na al die slagen was zij bereid tot alles; Hare Schoonzuster en hare Dochter vroegen om de Ko ningin temogen volgen. NEEN Over hun lot zou later een beslissing komen. Neen aanstonds moest Marie-Antoinette meê. Die on beschaamde manskerels hadden nog het hert niet die vrouw alleen te laten om haar tekleeden en haar afscheid te nemen; zij bleven er bijstaan, zij onderzochten de zak ken der kleederen, gelijk men bij moordenaressen doet; zij riepen dat het haastig was, dat men niet lang tijd had voor te wachten; Metterhaast trok de Koningin haar kleederen aan, om helsde hare Dochter, beveelde haar van wel zorg te dra gen voor hare Tante, als voor een tweede moeder; zij om helsde ook hare Schoonzuster.. Och, zegde zij, gij alleen blijft voor onze Kinderen Mijne Dochter mijn Zoontje! zal ik hem toch eens mogen zien Dat zult gij toch toe staan Een oogenblik NEEN NEEN De jonge Princes was zoo schrikkelijk ontroerd dat zij geen enkel woord kon spreken tot hare Moeder. De Koningin die arme droeve Koningin Haar twee Kinderen verlaten, voor altijd Welke foltering Wel ke martelie Mejuffer Elisabeth zegde eenige woorden in haar oor en de Koningin volgde de Municipalen, den trap af, naar buiten; de binnendeuren zeer laag zijnde, zoo liep zij er met haar hoofd tegen; zijt ge niet gekwetst? vroeg een der Municipalen en hare antwoord was Och neen niets kan mij nog kwaad doep Zoo wierd zij in stilte over den koer van 't gevang ge leid, buiten stond een huurkoets; zij stapte erin met een Municipaal en twee gendarms en zoo verliet zij dit ver blijf, waar zij zooveel geleden had en toch zoo geerne zou gebleven zijn, om het lijden te verzachten der Personen die haar zoo duurbaar waren. Te Parijs, aan de boorden der Senne, niet ver van d'Hoofdkerk Notre Dame en van de Kapel opgerecht ter eere van Saint Louis, Koning van Frankrijk, daar ziet men de dikke muren en de scherpa torens van het Stads- gevang la Conciergerie. In dit gevang wierd Marie-Antoinette gebracht, den 2den Augusti 1793, ten 5 ure van den nacht. De cipier, Richard, verschoot geweldig, als men hem zegde dat Marie-Antoinette een zijner gevangenen zou worden; eenige jaren te voren had hij haar in vollen glans en glorie uaar de Kathedraal zien voeren; nu was zij niet meer kennelijk. Men schreef op den boek Marie-Antoinette, gewezen Koningin van Frankrijk. Richard, die een goedhertig man was, deed bemerken dat hij geen enkele betamelijke cel had voor die gevan- ~"ne. Men snauwde hem toe Het stinkendste kot, eenige bussels stroo, dat is alles wat er noodig is. Maar de cipier had meer hert dan al de andere; in af wachting dat er een kamer gereed was, liet hij de Konin gin in zijn eigene kamer verblijven; Daar bleef zij op eenen stoel zitten, in diepe droefheid verzonken. 's Anderdaags vroeg waren de Municipalen daar terug; Marie-Antoinette kreeg een cel,redelijk groot en voorzien van eenige noodzakelijke meubels: een bedezei, een klein tafel, twee biezen stoelen... Richard en zijn vrouw zorg de voor goede bcddelakens en vroegen aan de Koningin welke spijzen haar beliefden Wat goed is voor uw Familie, antwoordde zij, is ook goed voor mij. Ik wil niet, brave lieden, dat gij u voor mij aan eenig gevaar bloot stelt. 76 dagen bleef zij in dit gevang; Van dag tot dag wierd zij strenger bespied en bewaakt; Zelfs de breinaalden wierden haar afgenomen; zij bracht haren tijd overmet bidden, weenen en overwegen; meermaals daags kwamen de zoogezegde Rechters van Onderzoek haar ondervragen; zij sprak maar, als het moest zijn en telkens met veel beleefdheid en weer- digheid; gelijk in haar eerste gevang zag zij dikwijls 'eerste Maand JANUARI.... Al verscheide dagen die wij kwijt zijn.. Drij Koningen ge weest, die aloude roemrijke Feestdag, de 3 Wijzen uit het Oosten die hun Verlosser kwamen aanbidden dan keerden zij terug naar hun Land; later hoorden zij dat dit Kind van Bethlehem zijn Godheid had ge toond door veel Mirakelen en voor zijn Volk was gestoi ven; Apostel Thomas kwam in hun Land, de 3 Wijzen wierden gedoopt, verkondigden 't Christen Geloof en stierven als Martelaars; hunne H. Hoofden berusten te Keulen in een kas van verguld geëmmail- leerd koper, een wonder der goudsmeed kunst uit de XII eeuw; het gouden deksel is ingelegd met i5oo edelgesteenten; waarde hoofden liggen, zijn 3 kostbare steenen, een topaas, een jaspis en een onix. In 1794 wierd de Reli- kwiekas zorgvuldig weggesteken; de Kerk van Keulen, (ter eere der 3 Koningen, 5ii voet lang, 231 voet breed, jöi voet hoog; de voorgevel 61 meters breed en gansah gebeeldhouwd zoo fijn als kantwerk, die Kerk, 't Mees terstuk der gothiek) wierd in Aalst op treffende wijze ont leed en beschreven door Pastoor Pauwels, in zijn zoo meikweerdige Voordracht over de gothieke Kerken.... Sint Salvator, de Verlosser der W ereld, is de bijzondere Patroon der schoone Kerk van Wieze, bij Aalst.. Er staat geschreven in Thomas a Keuipes Die Jesus aan hangt, zal vast staan voor altijd Als Jesus aanwezig is, zoo is alles goed en niets schijnt er moeielijk.. Als Jesus van binnen niet spreekt, zoo is de troost niets waard; doch als Jesus maar éen woord spreekt, o dan voelt men een groote vertroosting... Zonder Jesus zijn, is een on- verdragelijke hel; met Jesus zijn, een zoet Paradijs..» a Leve Jesus, zoo schreef Bisschop Stillemans den 23 Jan. 1890 in zijn Eersten Herderlijken Brief: Leve Jesus en make zijn geest uw Huisgezinnen gelukkig leve Jesus! en dat zijne leering van gerechtigheid en liefde alle stan den der Maatschappij verlichte en geleide; leve Jesus! en vrede zal er heerschen op aarde, geluk in den tijd en in de eeuwigheid.. De rust en de welvaart der Samenle ving 't Geld is machtig, 't Geld kan verblinden en misleiden; er zijn er die Jesus meinen te volgen en die waarlijk 't geld aanbidden; Ons Heer komt op de wereld niet, om de maskers af te rukken; 't en is niet genoeg te zeggen Heere Heere I om Discipel van Christus te zijn Doch de Leering van Christus, wel begrepen en in oefening gebracht, ware de volkomende Vrede en de zoetste Welvaart. Alban Stolz beschrijft zoo treffend schoon die Leering van Broederlijkheid; we zullen te naaste week, op deze plaats, de woorden van den Duit- schen Hoogleeraar eens aanhalen. DACKNAM, met zijn antiek merkweerdig midde- leeuwsch Kerkje, een Pamelken, Dacknnm bij Lckereu, sedert onheugelijke tijden woidt de H. Bisschop en Mar- 'elaar Blasius er vereerd als bijzonderen patroon tegen brand, krampen, enz. Den Feestdag op 7 Februari aan staande. T'HELDERGEM en t ASTENE schenkt de Profeet Job de heilige verduldigheid en aanhoort Sinte Cornelius op een bijzondere wijze; tot OPHAS- SELT wordt de H. Petrus, Eerste IV.us en Ma:triaar vereerd;te HERDERSEM de H. Antonius Eremijt, jaarlijks aldaar met veel luister gevierd; te HOF- STADE de H. Cornelius Pausen Martelaar er. ie H. Apollonia, tegen de tandpijn; Hofstade heeft het sohoon- sle kerkhof der gansche wereld; we zijn in Duitschiand geweest, in Frankrijk, in Zwitserland, in Italië, nergens zulke schoone palmboomen.. En Hofstade begint felle Hoveniers te krijgen. WYNKEL H. KRUIS, ver maard door Kerk en Klooster; LEDE, de g-oote plaats van aanroeping tot de Moeder Gods; BURST EN BORSTBEKE, daar gaat veel Volk beêvaarden; wij meinden dat het naar Sint Blasius was, doch Sixtus doet ons twijfelen, hij zal het zondag aan den Vossen Baart vragen; MOORSEL, de H. Gudula, die viome Christene maagd, uit dit Heilig Vlaamsch Geslacht, de H. Gudula die te Brussel die prachtige wereldberoemde Kathedraal heeft, 't Is den Heer aangenaam, dat zijne heilige Vrienden en Dienaren aanroepen worden.. Eert de Geneeskunde, maar vergeet niet dat er een macht is boven alle machten, die heerscht en regneert in Tijd en Konnigsgezinden in Municipalen verkleed of dienstboden WVC11 ailculcll,ulcll, U„UBBISUU ou JC 1JCC t lu XJ,Um van 't gevang die haar metoogen aanschouwden, waarin j Su^^d^^T^RIEMBODEOEM^de H*. 'Vhndusl eerbied en medelijden te lezen stond; sommige voor- j want die Heilige Missionnarisdaar veel dagen heef' over vallen kwamen haar hert vertroosten; gelijk wij hooger l gebracht, alsook t'Aalst aan de Werf. En van Missionna- zegden, ze wilde niels buiten de tafel van 't gevang, doch j rissen sprekende, MENSCHEN, zulke wreede slechte zekeren dag, gepraamd door de cipiers-vrouw, gaf zij j tijden beleven wij, dat de liberale gazet van Aalst durft toch te kennen dat zij geerne zou meloenen geëeten hebben vrouw Richard gaat naar de Groenselmarkt aan de Senné eu bij de vrouw waar zijn gewoonlijk kocht, vroeg zij een der schoonste meloenen. Een der schoonste, zei de groenselvrouw, ja, ja, ik kan raden voor wie het is; 'tis voor onze ongelukkige Koningin; kies maar uit, van beste dat gij wilt e'n kom terug, hoe meer hoe liever. ('t Vervolgt.) U Umende schoon, het belooft eenen goeden Oogst, want 't en heeft van den vorst niet geleden. 't Wordt benawelijkl zooveel schelmstukken die ongestraft blijven. De Reglementen op 't geslacht vee worden erg afgekeurd overal en met veel geweld; 't zijn spijtige Reglementen die niet kunnen blijven be staan. Dat ze toch zoohaast mogelijk veranderd worden, ingetrokken, voor d'algemcene welvaart. Het gaat reeds zeer slecht op den Buiten; men moet helpen en ontlasten, in plaats van dazen Veehandel te belemmeren. Oei, de Rhijn is te Keulen vier meters geklommen. Gaat het overstrooming worden, want 4 meters dat zijn nog al brokskes schrijven over de onlangsche martelisatiën in China Waarom moesten de Missionnanssen in het nieuw België gaan twist en tweedracht brengen? De Verlosser is dus ook komen twist an tweedracht brengen!.. Zijn Beulen, de Joden hadden dus gelijk.. Menschen, ge liefde menschen, die slechte gazetten zijn waarlijk de pest en't verderf. Ze zullen hier Misdaden en Straffen doen regenen. T'ERPE en t'HAALTERT wordt Sint Laurentius vereerd, de manhaftige Christens Martelaar; te Roomen in zijn Kerk ziet ge zin Martelie en zijnen Triomf op de muren levensgroot afgeschilderd. Zoo heeft elke Kerk haren Patroon, Beechermer en Weldoeneren hoe meer vereerd en aanroepen, hoe grootere macht. We zullen daar vervolg op geven. De Conferentie van Kerst dag en heeft geen plaats gehad. Het was niet alleen omdat er weinig volk was. maar bijzon derlijk omdat de groote Predikant met zulke aardige gedach ten in zijn hoofd loopt. Hij spreekt niet min of niet meer als van Hamme te verlaten, zijn te sluiten, het volk uit te hongeren, als de Gevangene niet vrij komt en als de Hamme- naars voortgaan met hen alzoo den duivel aan te doen. Maar waar zijn zijn zinnen! Het zijn de Hammenaars niet, maar dat stom Piket van Dendermonde! Wat meer is, 't ware toch een spijtig verlies voor Hamruc alzoo een generatie van heidenen te verliezen.

De Werkman | 1892 | | pagina 2