Er is iels aan te doen. OVERLIJDENS. Keukenboeken: De verstandige hovenier 0,5 De nieuwe troost der armen Wonderbare reizen e™BarrÓS DE SCHOONSTE TROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. XII. Vriendenhulp vergeefs gebracht Hocger troost daalt mild en zacht. De goede zielen van Frankrijk waren innig bekom merd met de Koningin, die van 't een gevang naar 't an der wierd gesleurd en nu ging verschijnen voor een Rechtbank van Bloedzuigers Geen genade voor de Öostenrijksche had men gezegd; en toch was er goed heid en genade van de menschen en van den Heer. Terwijl die brave Fransche burgers-dochter het gevang van Marie-Antoinette met de teêderste zorgen omringde, wierd er een heldhaftige poging gedaan om de Koningin te redden. Eiken dag verscheide malen en eikennacht wierd de cel opgespeurd en moest de Koningin allerhande vragen beantwoorden. De opzichters waren altijd Municipalen. Twee dezer mannen, Michonis en Monneux hadden gene genheid en eerbied laten blijken; dit was niet ontsnapt aan de Vrienden der Koninklijke Familie, die neerstig waakten; dit was hun niet ontsnapt; en er werden door markies de Rougeville onderhandelingen begonnen met die twee Municipalen. De Koningin redden Haar helpen naar den Vendée trekken of naar Oosten rijk Een laffe vrouwenmoord beletten Welke groote verdienstrijke zaak En eens de orde hersteld, hoe zouden de plegers zul- ker daden verheven en vereerd worden De twee Municipalen hadden een groot fransch hert; ze namen de voorstellen aan; ze brachten den Markies de Rougeville in 't gevang, ook als Municipaal gekleed; ze keren nacht zou men trachten dat Municipalen en Gen darmsvrienden der Koningin waren, met geld kan men veel; op milloenen franken stak het niet, en moest er op 'tlaatste oogenblik geweld gebruikt worden, daarvoor zou men het niet laten. Dag en uur waren vastgesteld. De Koningin moest verwittigd worden, vermits zij, als Municipaal verkleed tusschen Michonis en Monneux 't Ge vang zou verlaten. De Markies was in 't gevang geraakt; verborgen in den kelk eener bloem stak een klein briefken; de Koningin las het ih 't geheim Goeden moed, stond erop, wij hebben mannen en geld, uw redding is zeker. Terwijl de Koningin met gejaagdheid dit briefken leest, en met een spelle op dit papier hare antwoord schrijft, een gendarm als schildwacht buiten de cel, stoot flings de deur open, ziet dat de Koningin schrijft, ver wittigt Marat en Robespeer; aanstonds is er groot geloop en streng onderzoek; de Poortier wordt met vrouw en kinders aangehouden; eenige dagen nadien ze worden vrij gelaten, doch zijn hun plaats kwijt; de Markies kan gelukkiglijk vluchten, maar Michonis wordt de prooi van 't Schavot. i Nu wierd zekeren heer Bault gelast met de bewaking der Koningin; hij zag er ruw en stuur uit, maar had een goed hert; Juffer Foucher mocht voortgaan in haar be zoeken; een werkmeisje, Rosalia genaamd, een boeren dochter had ook veel medelijden met de Martelaresse; en zoo ontving de Koningin nog menige vertroosting in haar bitter lijden. Men was in september,- den zestienden dier zomer maand; de nachtelijke duisternissen bedekten het aar- derijk; langzaam en eentoonig is 't gestap der Schild wachten buiten 't Gevang en der twee Gendarms, rond de cel der Martelaresse geplaatst; Marie-Antoinette zit nog op;., haar wezen straalt van hoop;., bare oogen glinsteren van verlangen;., is er misschien hoop'op verlossing gaat men de Dochter van Maria Theresia aan hare Beulen ontrukken Neen, zulke hoop bestaat er niet meer; M. Bault, de nieuwe Gevangen bewaarder heeft een goed hert, maar voor niets ter we reld zou hij aan zijne plicht te kort blijven, van de gevan genen te bewaken. Mejnffer Foucher is in 't gevang; zij hangt een sargie voor de smalle venster, een oude Man is bezig de tafel op te schikken; hij stelt er een klein houten kruisbeeld, twee kandelaars, hij legt een steen op de tafel en op dien steen een lijnwaden doekske; dan ontvouwt hij een rolle ken; ei, 't zijn Priesterskleêren, zeerlochte, diePriesters- kleéren trekt hij aan en Marie-Autoinette valt op haar knièn. Wat gaat hier gebeuren Achtbare Lezer, goede Lc- zeresse, gij hebt het al geraden De Priester maakt het kruis, bukt zijn hoofd, zegt Confiteor en begint de H. Mis... Iloe is zulks mogelijk geweest Vreest men de Municipalen niet? de Gendarms Hoe is dit mogelijk geweest l Door de verstandige en heldhaftige pogingen van juffer Foucher na lang bidden en smeeken had zij M. Bault overhaald, M. Bault die het vertrouwen der Mu nicipalen had gewonnen door zijn streng en stuur uitwen dig, bij zooverre dat zij van het nachtbezoek hadden afge zien dan had zij aan Marie Antoinette voorgesteld van Mis te hooren in haar gevang.... Mis hooren de ver nieuwing der Hoogste Offerande, op Kalvarieberg, door den Opper-Koning der Martelaren!... Marie Antoinette stond verbaasd over die groote Weldaad; maar zij schrikte voor de gevaren die hare moedige Helpers bedreigden en zij bad dat men haar de Heilige Communie zou hebben gebracht als Laatste Zielspijze en Reispenning naar de Eeuwigheid want zij wist het hare Dood was beslo ten; nog eenige dagen en zij zou voor den Tribunaal van 't Schrikbewind verschijnen. Marie-Antoinette schrikte voor de gevaren; maar de deugdzame Dochter had aan gedrongen, zeggende dat er geen,gevaar was, dat die op God betrouwt op een steenrots bouwt; die manhaftige FraD$aise had alles op haar genomen en nu Confiteor, zegt de Priester en de Koningin, geknield op de steenen, klopt eveenensop haar borst.Kyrie, Heer, ontferm u.onzer.. Gloria in excelsis Deo., Glorie aan God in den Hoogen.. Vrede aan de menschen van gceden wil. Vrede, al zijn zij in armoede en in gevang... Vrede, meer vrede dan de rijken, de machtigen en.de heerschers die tegen God opstaan..'t hert van de mensch is in d'han- den der Almacht, van op deze wereld. Robespeer zit afge knaagd door schrik en knaging; in't hert van Marie- AnU «nette daalt vrede.. Vrede aande menschen van goe den wil. Den Heeredanken, loven en vereeren,wij in lij den >-n in verblijden. O Heere, Lam Gods, almachtig en gene lig, ontvang ons nederig gebed; Gij alleen zijt Heilig en Almachtig.. Dan, de gebeden, tot God en zijn Heili gen.. Het Epistel, de Aartsvaders die spreken Aanziet u als Reizigers op deze wereld; wederstaat deH boozen geest; die God bemint, bemint ook zijn Evenmensch... Het Evangelie, dit woord der eeuwige Waarheid: Hemel en aarde zullen vergaan, maar mijn woord zal nooit ver gaan kom tot mij, gij allen die belast en beladen zijt, ik zal u verkwikken;,.. Neem uw juk op, en gij zult den Vrede vinden.. Wat baat den raensch alles te winnen, als hij zijne ziel verliest, zijne onsterfelijke ziel?. Vrees de- geen niet die uw lichaam komen dooden, maar vrees den- gene die u kan met lichaam en ziel in d'hel storten.. Welke treffende groote waarheden Hoe moest het hert van die ongelukkige Mevrouw getroost en geschokt zijn, door het aanhooren dier groote woorden; want zij kende wel 't latijn en verstond de woorden van den ouden Priester.. Credo, de Geloofsbelijdenis door d'Apostelen opgesteld en sedert 1800 jaren onveranderd gebleven.... God de Vader, Schepper Almachtig; God de Zoon, Ver losser der wereld, geleden, gestorven, verrezen; zijn II. Kerk als een Testament achterlatende, de verrijzenis der dooden, deH. Kerk verlicht en beschermd door den H. Geest, het eeuwig, eeuwig zalig leven... Als ooit het H. Misoffer met diepe ontroering gevolgd en aanhoord wierd, dan is het wel door die arme Koninginne van Frankrijk, daar opgesloten en omringd door den gruwelijksten Haat en de geweldigste Vervolging Zullen wij trachten te beschrijven wat er dit hert ornging!.. En onder d'Offe- rande, de oude Geestelijke had diep medelijden in zijn hert en tranen in zijn oogen; en zij ook offerde haar leven op en bad voor Frankrijk en voor hare Kinderen... De Prefatie, d'aanroeping van den God. drijmaal Heilig, welke bewegelijke oogenblikken Maar wie zal zich kunnen inbeelden, de zalige aandoening die het. hert der Koningin overmeesterde, bij het verheven oogenblik der Opheffing, als de goede almachtige Verlosser en Zaligma ker in dit. gevang neerdaalde, alleenlijk voor de bedrukte Koninginne De Consekraïie, d'Opheffing van het duur baar Lichaam en Bloed Christi, ter aanbidding voorge steld. die kleine bedelaars worden dieven en boosdoeners! Dat de politie ar tusschen kome Dat zij de Ouders opzoeken, dezer kleinen. Zij zullen dikwijls vinden dat deze vaddig te huis blijven zitten ®f in hun bed liggen, binds dat zij de kleinen op bedelen uitzenden. Meermaals zullen zij ouders ontmoeten die hunne kleinen orbermhertig afranselen als zij geen centen genoeg aanbresgen. Een goed proces verbaal tegen deze onmeuschen en de medewerking van het Liefdadigheidsbureel zou zeker deze kwaal doen verminderen. In steden cn dorpen outmoet men vele kleine kinderen die bedelen Zij zijn 8 of 9 jareD oud en het is een ccisken als 'tu blieft, Mijnhcerc En de voorbijganger geeft gemakkelijk" aan die kleinen, 't is toch zoo kou-I tn zij zien er zoo armoe dig uit! Die bedelarij is r-og-ans ailersleeh'st. Vooreerst die kinderen zullen later niet willen werken. In ongeleerdbeid, luiheid en ongodsdienstigheid zul.'en zij opgroeien. Vele van Buitengewoon talrijk is de klas die binnen geroepen wordt: 3 Kardinalen; Kardinaal Man ning, zie terug naar ons eerste bladzijde; Kar- dinaal Simeoni, een geleerd en heilig Man, wij moeten hem te Roomen gezien hebben en Kardinaal Agostina, Patriark van Venetia, (waar in San Marco onze Ylaamschen Thomas a Kempis zoo wreed aan zijn doling kwam, waar mag hij heden zijn?) Kardinaal Agosiina, door 't Volk genoemd: il sant' uomo; den heiligen man; wegens zijn godsvrucht en zijn liefde voor 't lijdende Volk Hij zegde gelijk Paus Leo: Mijn hert is met degeen die lijdenl In Engeland is overleden prins Clarence, 25 jaar oud en die op trouwen stond; de dag was reeds vastgesteld en de convieven waren gevraagd; de rouw brieven hebben in d'hoven een hevige schrikaandoening gebracht. Admiraal Mackenzie is ook in Engeland over leden. Te Ste Maria-Hoorebeke is overleden Pastoor Moroy, die nog onderpastoor is geweest te Nedeibrakel en t'Xalst, alwaar hij de raadsman was en dc geleider van Sixtus in zijn jonkheid... M. Moroy, w'hebben hem ook nog zoo wel gekend, hij kon zoo hartelijk preêken. E. H. De Sadeleer, Pastoor te Laarne, is aldaar overle den. Te Mechelen E. H. De Herdt, Pastoor van St Jans. Ei, Sinte Lievens-Essche: in vroegere jaren kwam bijna alle weken in ons Bureel een Vlaskoopman uit die Parochie en e«n der braafste, goedhertigste en verstandigste menschen welken wij ooit gekend hebben; daarbij katholiek in hert en ziel en christelijk in den vroomsten zin... Reeds toen was hij een Ouderling; se dert ettelijke jaren zagen wij hem niet meer en thans hoo ren wij dat die achtbare Patriark Mr Schotte overleden is... M. J. B. De Koker heeft op zijn graf een rouwdicht voorgelezen, waarin 's Mans verdiensten en deugden wa ren vermeld. Gezegend blijft de gedachtenis van den moedigen ouderling Schotte. Schoone leesboeken te koop' op 't Eiland Chipka (voor 't port 10 p. h. meer.) Jan Clerker of de laatste Binders, een meesterstuk vertaald in .Amerika, een meesterstuk dat al tijd met meer genoegen gelezen wp^dt, 2 ,aS. Gaston Blankaert, d'eerste Binders, die Jan Clerker heeft moet ook Gaston Blankaert koopen; d'opkomst der Binders in de jaren 90 aan de Bosschen rond 'Xffiighem es verder in Vlaanderen, schoon groot boekdeel, prijs 1,75. 't Kasteeleer Verdoemenis, treffend, boeiend, leerzaam verhaal groot in 8® /,JS. -t: - V Doktor Gorus, of de Bende van Jan Colder, onder Keizer Kareis tijd; men ziet in dit verhaal de Vlaamsche Vorst Keizer Karei optre den. om Doktor Gorus te beloonen en dien Jan Colder te straffen. 1,75. (De 3 laatste werken blijven als Piemie aan onze geëerde Lezers, als Premie tot 1 Meert c ~'r' aan 1,00, franko i,ro f'. ~"'c De groote Bende van Baekeland, een kolossaal groot Boekdeel, prijs 3,00 De groote Bende van Jan De Licht, zeer merkweerdig 2,00 Cauderlier in band met veel platen, dat de beste kok bet u niei beter kan aanduiden, den grooten Cauder lier in band 5,00; zelfde boek in abregé 1,00 (doch gelief eens wel te onthouden, eens en vooral, om die boeken franko thuis te hebben 10 c. p. h. meer.) Betje de Keukenmeid 1,20; het Vlaamsche Keuken boek 1,00; Pasteien en Confituren, om alle taarten en gebakken te maken, kostelijk en goedkoop 3,00. of onwaardeerbare schat van lichte en souvereine remediën tegen verscheidene ziekten, wonden, ge zwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam Van Muinkbuizen, zoo te water als te lande en on deraards door hem zelf verteld 0,7^ Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Con^o, door Alexis M. G met veel schoone platen 1 60. Les Congolais, leurs mceurs et usages o 90, Verstooten geluk door HonoréStaes 15o, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen x 00, Ouze huisdieren, paard, ezel, koe, geit en schaap. Voor drachten door Pater Van Tricht 1 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volk o 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk x® deel o 70, 2C deel o 75, Geschiedenis van België van 1789 tot 1889 o 60, De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro NOG P AR LOIR. VanM. E.P. 2.50 voor *t ab. van de W. R. Cortemark-'voor 92; van M. P-J.T. IJzendijke 3,50 voor 92; van. M.'Th. R. Lembeke 2,50 voor 91; var. M. G. B, Antwerpen idem; van M. J. D. H. Mel- sele 2,50 tot mei 93. van Jufv. S. V, II. Sleidingen 2,50 voor gz; van Jufv. V. D. K. Nipove 5,00 voor 9: en 92; ▼an M. A. V. Achel 2,59 toffeb. 92; van M. D. >V, Wyn- kel H. Kruis 2,50 tot feb. 92; van Jufv. L. V. St-Amands- berg 2,50 voor 92; van M. F. B. Gent 2,50 voor 91.

De Werkman | 1892 | | pagina 3