Rampen Misdaden Ongelukken De Moorden. «edrr. w isTluTkTopenbarefon dsen Van rond Aalst: donderdagnachtd.v. ingebroken op 3 plaatsen op d'eerste gestolen - Wont boter, 7 brooden en stukken vleesch bij M. t Kint ia brooden en op een ander plaats 3 hoenderen. Zater dag morgend rond 7 ure zijn te Lede, nabij de tnarkt, 3 woonsten afgebrand van Deneef, Van Rom- bout en andereer zijn nog zieke menschen van hun bed gehaald en uit de vlammen gered want te Lede, eeliik overal, veel bejaarde menschen ziek liggen, 1 e loóborst is afgebrand d'hofsteê der kinderen Crombez, Die een ei steelt Kan ook een os stelen. D. MAYART, pAt£sït''4' f„ vnnr wie de in den nacht van 27 tot 28 dezer. GEERAARDSBERGEN. - Zou dat bij M. Merc- kaert zijn, den beeldhouwer de koeriers spreken van M G Merckaert meubelmaker dat het daar gebrand heeft zaterdag nacht, ja dat 't gansch werkhuis door t vuur is vernield, in weerwil het spoedig en moedig blus- schen der Pompiers. Maar in zulk werkhuis hout, lijm, schafeling, 't is al zoo brandbaar. De woningis «ok afgebrand maar was verzekerd, even als t Werk huis. fn alle geval, 't zijn wreede stnkses. HERZELE. Het schijnt dat de konijnendieven al Herzele ook hunce rooftochten beginnen te nemen. Verleden week op eenen nacht hebben zij op het ge hucht Ste Rochus op drij verschillende plaatsen ko nijnen gestolen en dat nog bij drij zeer arme huisgezin- neST-NIKOLAAS. Vangst met de loting. Dinsdag morgend was het loting. L. Vercauteren, lote- line, had over eenige maanden een jongeling W., 3 ste ken in het lijf gegeven, en was daarvoor veroordeeld tot vier maanden gevang. Maar de vogel was gaan vliegen naar Holland. Nu kwam hij om te loten hij trok nu tu rner 341, en zie, hij had zijnen nummer maar in de han den of daar klampten de gendarmen, die hem nog ken den, en staken hem in den amigo. KRUISHOUTEN. Zondag avond, om 8 ure, is in de hoeve van Jan Cnudde, op het gehucht Sprietje, een brand uitgeborsten die het leven had kunnen kosten aan 8 personen. Het vuur was ontstaan op eenen zolder, ter oorzake der hevige hitte van eene petroollamp. Wan neer men de ramp bemerkte, was gansch de zolder reeds door de vlammen ingenomen. Men heeft groote moeite cehad om de kinderen uit den vuurgloed te redden. Niets was verzekerd. Cnudde is door deze ramp gerui- ^KLUIZEN. Vrijdag avond kvam de koopman Ch Veldeman, van Ertvelde, alhier in de herberg van den heer Scheeres. Hij was wat beschonken, en daar hij nog al veel geld op zich had, wilde Scheeres hem naar huis voeren, doch dat wilde de man met. Toen bij vertrok, ging men hem een eindweege op al- stand achterna, om te zien of hij de baan kon honden en niet in het water zou sukkelen dat langsheen den ^Daar hij coed op den steenweg bleef, keerde men terug De koopman kwam echter vrijdag avond met te huis. Zaterdag morrend is zijn knecht op zoek gegaan en heeft zijnen meester langs de baan vinden liggen. De koopman zegt aangerand te zijn en heeft sporen van slagen op het lijf. Men heeft hem zijn geld, omtrent elf honderd frank, ontstolen. De gendarmen hebben een onderzoek ingesteld. RUTTEN. Limburg, in de kerk was dc zoon van den behanger Paulus uit Tongeren bezig aan rouwbe- han^sels voor eenen lijkdienst, als hij misstapte, viel en ziin been brak- Een juffer derGemeente (en dat is fraai: weten hoedanig de lijdende menschen helpen) een juffer diende hem d'eerste zorgen toe en dan wierd hij in t rij tuig van graaf de Grunne naar huis gevoerd. CHIMAY. Dit Stedeke in de Walen is zaterdag nacht wreed geteisterd dcor de brandramp len 10 ure 's avonds ten xi ure waren 27 huizen in asch eenen blok van 27 huizen 't En is nog geen klein bier De Katholieke Kring is ook afgebrand... 300,000 fr. schade, op zijn minste. BRUSSEL. Vrijdag achternoen, een schaliedek ker zittende op een huis in de Konstantinopelstraal, misstapt, zwankelt en valt van 16 meters hoogte op den grond elk dacht hij is dood dood Men loopt zien hij ligt in onmachtmen draagt hem binnen; hij be komt en heeft niets hij was gevallen in grond onlangs omgedolven en had er zijn bed in gemaakt, 40 centime ters diep. j VILVOORDE. Zou dat weeral een moord zijn i Zondag is aldaar uit de Zenne een lijk gehaald, met wonden aen keel en armen, verders 35 jaar oud, hemde, broeken leéren baud in de leén... Weet er iemand wie het is of wat er gebeurd is LEUVEN. Ai, welk vreeselijk ongeluk! Als mensch dat peist Vrijdag, Mechelschestraat, een vrouw gaat op de plankieren, slibbert uit, juist als er 'ne wagen voorbij rijdt haar twee beenen worden afge reden Aanstonds is zij in St-Pieters-Gasthuis gedra gen en 't is te Leuven niet dat d'heelkundige zorgen zul len ontbreken maar de beenen verbrijzeld, 't is erg. HUMBEECK, (bij Brussel). Dat inbreken 's nachts is toch een afschuwelijke misdaad. Zondag liepen de ge ruchten te Brussel dat juffer Elisa De Hertogh, uit de Kerkstraat te Humbeeck vermoord was. Ziehier 't ge beurde Vrijdag nacht zijn drij booswichten bij die oude juffrouw ingebroken, 3 bandieten die juffrouw, gerucht hoorende, stond op, en ging alarmroepen Zoo gij durft schreeuwen, riepen de dieven, zijtgij dood Ga terug naar uw bed, of we vermoorden u De oude juf frouw deed dit; een der dieven bewaakte haar, terwijl de twee andere het huis doorzochten en geld en eetwa ren meenamen. JAMBES. Waar overtijd man en vrouw zoo wreed vermoord wierden, 4 weeskes achterlatende het hoofd der vrouw is nog niet gevonden en nu heeft de Justicie een Premie vau 2,000 fr. uitgeloofd voor wie de Moor denaars kan aanduiden of helpen vinden. RONSSE. De twee jonge beschuldigden loocne- nen als peerdendieven, in weerwil van de verpletterende bewijzen. In Maart aanstaande zullen zij voor d Assisen k°WEST-V LAAN DEREN D'ander week woens dag nacht is er ingebroken bij Notaris De Brie te Gul- legem en 100 fr. gestolen. 't Parket van Kortrijk is te Isegem geweest bij schoen- borstel- en lijnwaadfabri kanten, die de fame hebben van hun werkvolk in eet- of kleerwaren te betalen, iets dat strijdt tegen de godde lijke en menschelijke Wet. Vrijheid en Eerlijkheid. Ten gevolge van het revolver-ongeluk op een pachthoeve te Clercken is de zuster des Landbouwers, Pharailde Ostyu oud 30 jaar, overleder. De kogel nad haar voorhoofd getroffen. Tot Eessen, inden molen- Spruytte, de knecht Theunicck wil zijn klak nemen, wordt in d'ergrenage gevat, zijn arm verpletterd, zal moeten afgezet worden. Te Wevelgem is zondag morgend afgebrand dc paardenstal van Jan Koekoek, 't Peerd is erin gebleven het was de broodwinning van voerman Koekoet. 't Huis is gered [door de Pompiers. Te Moeskroen is de fransche smokkelaar De Vailed aangehouden, op heeterdaad van diefte te Montmeuze, in een herberg. - Te Deerlijk is in brand geraakt een kist solferstekken van 25o fr. eerde eo alles naar den Siszelfs een vrouwmensch een erge brandwonde beko men. Te Ledegem is afgebrand vrijdag avond t hol van Jan Louis Van der Stichele. Eenige meubelen zijn gered door de geburen, Te Brugge is maandag inge vallen in de Bureelen der koopwaren een stelling, ge- lukkiglijk was er niemand onderde bediende M. D tiondt stond cr naast en is iichtekes gewetst. 1 Cotton, be- moord te hebben te Ghoy, bij Lessen, loochent op de stelligste wijze. Over de Moorden van Ronsse, Ledru bekent dat hij ingebroken heeft, maar dat Bourgeois de moordenaar is... Bourgeois blijft loochenen, maar mis- klapt zich dikwijls. EEKLOO. Gelijk op andere iaren worden in den omtrek weer toebereidselen gemaakt om met de aan staande lente naar Amerika te verhuizen. Het zijn mees tendeels werklieden in vlas die - sommigen met vrouw en kinderen werk en brood naar de nieuwe wereld gaan zoeken dat zij hier niet meer vinden. Sedert eenige jaren is de vlasartikel door den invoer van het Russisch vlas ten onder gekomen de mislukte vlasoogsten heb ben dan nog aan die nijverheid, eertijds de goudmijn van Vlaanderen, veel afbreuk gedaan. Het is pijnlijk zulks te moeten melden. (Gazette van Eekloo.) Jongens, jongens, wij zijn nog onder den ljOKtil Cll jndruk van de schoone, aangename, leer rijke en kernachtige Voordracht, die Vader Dc Beucker te Lokeren gehouden heeft. Ook zijn de gelukwenschen hem niet gespaard geworden, en daverde de zaal van toejuichm gen. Allo,'twas wel. meer als wel. Bij de heeren Thuysbaert P. J. heeft men de verledene week gestolen, tien konijnen, drie kiekens, en twee kalkoe koenen. De daders zijn tot hiertoe ongekend gebleven. Eene ongelukkige vrouw uit de Lindenstraat, de genaamde Rosalia De Vos, die beticht werd van aftroggelaryen heeft zich verdronken uit vrees voor den tribunaal. Rampzalige die de menschelijke rechters ontvlucht om zich voor den grooten Juge van allen te gaan bevinden! Men heeft haar lijk te Waas munster opgevischt. Naar men ons verzekert zouden er in eenen winkel onzer stad, verschillige voorwerpen van waarde ontdekt zijn, voort komende van den diefstal gepleegd bij mevrouw de baron nesse de Caters, te Gent. Wij kunnen het feit nog met be vestigen, maar verhopen nader inlichtingen te kunnen mede- deelen. Het feest dat deanti Socialistische Volksbond van Lokeren, inrichtte ten voordeele van de ongelukkige werklieden der afgebrande fabrieken Thuysbaert, en dat te St Niklaas moest gegeven wo: den. is door onvoorziene omstandigheden, met afhangende van den wil der inrichters, moeten opgeschorst worden. Te ZELE. waar het Davidsfonds die schoone ruime zaal gebouwd heeft, is er eene maatschappij gesticht van Onder- lingen Bijstand. E H. Pocnet van Aalst is er komen uiteen doen hoe de zaak is en welke voordeelen die Maatschappij kan verschaffen. Meer dan 200 Werklieden zijn reeds als le den ingeschreven. MOERBEKE KOEWACHT, den 2 Febiuari 7892, Heer Opsteller, Op dinsdag 21 Januari, had te Meulestede Gent, den plech tigen lijkdienst plaats van den E. H. Aloys Vydt, Pastoor van die Parochie, zco schielijk aldaar overleden; in tweemaal zou de Kerk de gekomene niet hebben kunnen bevatten, die daar voor gekomen waren, om den dieDSt bij te wonen, wel ken gedaan wordt door den E. H. Heer Sonneville, Kanuntk, en den E. H. Claoys. Pastoor in St Nicolaas Kerk en Lid van de Koninklijke Vlaamscbe Akademie van België te Gent, en ander die ik bij name niet kan noemen, naar deze werd het ontzielde Lichaam op eenen doodwagen met vier paarden bespannen naar Stekene zijn geboorteplaats gebracht, om daar in den Familie kelder geplaatst te worden en waar ook plechtige diensten plaats hadden, met uitdeelmg van brood, zoowel als te Meulestede, daar aan het graf heb ik eene lijk rede hcoren uitspreken van eenen inwoonder van Meulestede, en in naam der inwoners, het spijt mij den juisten naam niet te kunnen schrijven van dien Heer die hier de tolk was vau deze treurige plechtigheid, waarin bij het goede van s Mans leven kwamjai te schetsen, dat meest allen met de tranen in de oogen de plaats verlieten. Op zondag 11. had hier de plechtige Opdracht plaats van de Leden onzer Aaits-Broederschapder Heilige Familie, en waarvoor ten dien einde gekomen was den E. H. Pater Redemptorist Booten en dewelke zijne tevredenheid zoo be toonde over bet groot getal en zoo stichtend, en ook over het Zangerskoor dat hij al* het ware onder de beste geoefende van Nederland mocht scharen, en met weemoed verliet hy den kansel. Zoo was hij aangedaan met deze schoone woor den tot later. J.B. DH. D'eerlijkheid Welke groote zaak I Eerlijk zijn in klein zaken gelijk in groote; niets be- geeren of niets willen dat het onze niet is; is cr iets ten nadeele van den Evenmensch, in ons voordeel en wij weten het, het aanstonds doen kennen.. D'Eerbaarheid en d'Eerlijkheid onderscheiden ons van de redelooze die ren. Wij vertalen uit 't Fransch 't Is een geestelijk Man die spreekt Priester Ladoux, uit Saint Valery-den-Berg, een dorp in Frankrijk (i Zekeren nanoen van Juli i856, zoo verhaalt Priester Ladoux, o, wat was het heet 't en waren geen zonne stralen, 't was gesmolten lood, dat op d'hoofden viel;... zelden heb ik een heetere dag beleefd; schrijnwerkers, smeders, schoenmakers, landbouwers, 't lag al stil, en het noenslaapje doen, wierd langer gerekt dan gewone- lijk, niemand durvende buitenkomen. Ik was alsdan Semminarist en in vakantie thuis. Het Reglement in de Fransche Seminariën zegt uitdrukkelijk Niet slapen binst den dag Ik zat dus aan 't lezen en was toch half ingesluimerd door de bran dende bange lucht, toen op eens een geschreeuw en ge schetter op de straat weêrklonk Een ongeluk een ramp 1 wie weet wat er gebeurd is.. Ons huis gaf uit op de Groote Markt; «Ik deed de venster open en wist aanstonds waar de wis lag Moeder Lardier stond aan haar deur, rood van gramschap en den martiné in haar hand. Eenige stappen verder stond haar knaapje, Toontjen, te krijschen van de pijn en zijn broekske vasthoudende, 5 d 6 gebuur- vrouwen kwamen toegcloopen. Wat is er wat is er toch Wat er is riep de vergramde moeder. Dat die jonge deugeniet, hoe geraakt het er toch in, van eer lijke Ouders, dat hij mij een ei brengt dat hij gestolen heeft., 'k Heb hem daar geroskamd.. Die een ei steelt, zal ook 'nen os stelen, 'k Heb hem daar zijn saus gege ven 1.. G'hebt wel gedaan, gebuurvrouw; watdurven stelen 1 dief worden bkleinen dief U 't En is daarmeê nog niet uit, riep de Moeder; nu moet hij meê, om restitutie te doen. Allez, arche-kadé, voor mij naar 't huis van madam Andru, waar gij dit ei gestolen hebt en pardon gevraagd op uw twee kniën... Ha, gen wilt niet gaan 'k zal u leeren, ge zult doen wat ik zeg, of den duivel zal de kcers houden.. 6 jaren nadien Onderpastoor zijnde in een klein stad ontving ik zekeren dag eenen brief van Mr den Pastoor uit mijn Gebortedorp Toontjen Lardier had op korten tijd Vader en Moeder verloren; hij bleef arme wees; en of ik geen plaats wist voor hem. Op zoek gegaan, 1 echts en links; einde ijk een plaats gevonden in d'afspanning a De Gouden Leeuw le lion d'or, bij allerbraafste Volk. Een jaar lang hoorde ik er geen klachten van; Toontje was verstandig, gehoorzaam, werkte wel; ik haalde eer van mijn aanbeveling. ie Zekeren dag uit de Mis thuis komende de bazm uit d'Afspanning was daar Mr den Onderpastoor, het spijt mij hier te moeten komen. Is er zwarigheid, madame? Mr den Onderpastoor, 'tis'ne slag op mijn hoofd. Toontje, we waTen er zeer te vrede over; hij ging opslag krijgen en verhooging: maar wat gebeurt er nu Dezen morgend we vinden in zijn bed twee zilveren le- pelsen twee zilverenferketten, die wij al 14 dagen zochten. Aanstonds dacht ik op 't gestolen ei. Die wij al 14 dagen zochten, M' den Onderpastoor;. Op heeterdaad is hij betrapt En dat bij nog berouw toonde! maar hij overschreeuwde mij nog, roepende en zwerende dat hij de dief niet was, dat dit er moest ïnge- steken zijn door vijanden, die hem benijden hij zou zelf zoo ver gegaan zijn van namen te noemen.. Mr den Ondeipastoor, wat gaan wij nu doen K ja, wat gaan wij nu doen?.. Gepeisd enherpeisd.. Alles wel overwogen;., in die Afspanning mocht hij niet blijven; er waren uaar *e veel bekorit gen om te stelen;., we zouden een hofsteê zoeken voor hem; bij brave menschen; die er wel zou den opgelet hebben.Elk kan zich beteren.. Ja, zooge zegd zoo gedaan Men zocht en vond in de Geborte-Parochie voor Antoon een goed Boerenhof die 'ne knecht noodig had en waar de jongen zeer wel zou zijn. Dc brave Bazin ging het hem zeggen; doch hij wilde er niet van hooren; hij was oud en wijs genoeg om zijn eigen te bestieren en zou heel wel alleen voortdoen In dit geval, zei de Bazinneuit den Gouden Leeuw, dan zal ik twee woordekens schrijven aan den Prokureur- du-Roi, van welken gij ander adviesen zult krijgen. <i Veertien dagen later was Antoon op zijnen nieuwen post, alwaar ik hem eenige maanden nadien ging bezoe ken; men was er ten uiterst van te vrede; hij werkte wel, met veel verstand en was zeer beleefd en behendig. Ik nam de gelegenheid te baat, om hem alleen te spreken en eenige goede raadgevingen te geven Ge zijt nu, zegde ik hem, in de jaren dat men zich van kwade neigingen kan beteren. Bid wel, vlucht de slechte gezelschappen, wees mistrouwend van uw eigen. Doe geen onkosten die gij niet seffens betalen kunt. t Is om buitengewone kosten te doen, dat men een ander mans goed neemt. De menschen zouden zoo genadig met zijn voor een derde diefstal, als zij het voor de twee eerste geweest zijn. De iongen bekeek mij met veiwondering. ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1892 | | pagina 2