jüe N° 1010. Twintigste Jaar. Te koop in onze Bureelen. PASSIEBOEKEN Frankrijk. Algemeen Belang- Ma mme. De Landstaal. - 't Politiek. DEWERKMAN 20 FEBRUARI 1892. Verschijnende allo Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemen. Voor g'heel Clelgeniand fr. 2,50'sjaars. oor Holland fr.8,50. \oor al J'an'ler Landen van Europa, v oor Amerika, Asia, l.tnna, ó'It. '.ièn en zoo wijd er menschen "wonen 4,50 franko thuis. P DA ENS-MAYART, WerfEiland Chip ka, AALST. OOrlilVBE MEI WSKES. De kleinste Loteling van Ant" werpen heeft het hoogste Nr ge trokken; te Gent een tweeling gelot en alle 2 eruit. Wat is er dijnsdag braaf Volk uit Leb- beke op Chipka geweest! Er liggen nog 3 Prijs kampen gereed; in moderato; er moet wat spacie tusschen zijn. Elk op zijn beurt. Tc naaste week een uitgebreid artikel over den CHRISTENEN VOLKSBOND. Wij naderen 't Algemeen Stemrecht; er moet op de banden gepast worden, c^rfelah of 't is van omnia cadunt; de karre breekt Koning Leopolds oudste Dochter, princes Louise is op haar 35c jaar. Tc Roomen en in g'heel Italje een vreeselijke armoede; nogtans volgens Mazzini en Cavoei eens de Kerken en Kloosters bestolen, er ging in elke straat een karre goud rijden... 't Zijn 1 u ander pampieren; te Roomen is een dynamict- bom ontploft in de voorplaats van 't Paleis Mat tel. 30 Socialisten zijn in carceio, dat wil zeggen in den bak, achter degrendels, hoog en in 't droog en ver van hun geluk. T'Aalst is vrijdag voor de Rechtbank een Landlooper verschenen, met al 67 vercordcclinpskes In Argentina ver wachten re veel r;oeds, als M Luitz Saen Pena zal voorzitter zijn. Hij staat bekend als de Man, die alles kan op zijn effen brengen en dat jong en rijk Land redden, want niet betalen is alle eer en krediet verliezen en scherlings op den muur van 't kerkhof zitten. Te Rijmenam, in 'tKrans- ken op Vastenavond, Goocheltoeren en Verma kelijkheden, gevolgd van Prijs afloting. Te Gent, t'Aalst, t'Oudenaarde, t'Antwerpen enz. op Vastenavond in de Werkmanskringen schoon Familiefeesten.Er gebeuren op die dagen wc- reldsche Feesten die men niet zou durven be schrijven; en daar is 't slecht, verderfelijk, met ongeluk kige gevolgen. De Maatschappij der Werkmanshui zen begint in Aalst schoone huizen te zetten, 't zal een geluk zijn voor verscheide Familiën. De Kiezingen in Argentina zijn zeer zacht afgeloopen en tot algemeene bevredenis. De nieuwe Groothertog van Luxemburg is nog niet getest; meest altijd is hij in Duitschland of Oostenrijk. Er wordt daartegen nog al geronkt.. Dat 't redens zijn Ze vreesden voor fabriek-sluitingen te Seraing en voor werkgebrek; maar nu schrijft men, dat de vuurovens van Sclessin overgenomen zijn door de So ciëteiten Acieries van Angleur. Ze vreezen in Frankrijk voor den Eersten Meireeds is er Dinamiet gestolen Bismarck, de oude Schiste- matiek, ze zeggen dat hij uit zijn schelp gaat komen, om te werken tegen de godsdienstige Schoolwet, door Keizer Wilhelm voorgesteld. Bismarck, past op, vogel, want we volgen u van nabij. In Oostenrijk spreken ze van een Belasting te leggen op de Rcvenus, en hoe rijker, hoe meer te betalen. In 't Biugsche loopt een schavuit rond met Sequah- olie aan 10 fr. deflesch... 't Is bedriegtdenboer. Er gaan Plaatsen open komen in de Posten. Klerken en ook Hulpklerken. Als er 6 Klassen ingeroepen worden,dan gelieve men toch op veel Familiën te denken die zonder Brood winnaar zullen zijn. Van Onzen Heer Jezus-Christus, door den HAlphonsus, Kerkleeraar, vertaald door Pater H. Theelen, Redemptorist. iste deel. Omstandig verhaal van-het Lijden van Jezus Christus en vande Smarten van Maria, volgens de HH; Evangeliën, Overwegingen en Gebeden. 307 bladzijden, linnenband 1,80 4de deel. Overwegingen over het Lijden van Jezus-Christus, Oefeningen en Gebeden. 3oo bladz. linnenband i,So 3dc deel. Beschouwingen over het Lijden van Jezus-Christus, Overwegingen, Oefeningen en Gebeden. 400 bladzijden, linnenband. 1,80 Elk dezer drie boeken is afzonderlijk verkrijg baar en kan dienen voor Meditatie- en Gebeden boek De drie deelen te zamen, gebrocheerd, fr. 4,00 Het zal onnoodig zijn dit zoo uitmuntend en zoo zalvend werk van den H. Kerkleeraar verder aan te bevelen, nadat verscheidene Pauzen het herhaalde malen zoo dringend hebben aangepre zen. KRUISWEGBOEKJE met 14 schoon pren ten en 14 overwegingen, prijs 0,20 Beoefening der liefde tot Jesus-Christus voor de zielen die verlangen hunne zaligheid te verze keren en naar de volmaaktheid te streven Ingebonden rood op sneê i>40- Van dit werk schreef Mgr Dupanloop Het is een meesterstuk van zalving en gods vrucht, waardig overal naast de Navolging van Jesus-Christus geplaatst te worden Overwegingen voor de' Feestdagen in band 1,40 Twee greote gebeurte nissen 't Ministerie Freicinet gevallenzen een Pauzeliike Encycliek over den inwendigen toestand van dit eroot en belangrijk Land; 't Ministerie Freicinet-Constans had eer. wet voorgesteld tegen de Kloosters; diewet scheen te zacht aan de P.adikcler. rtc geweldig aan deKatboueken, de Ministeis spraken van wtg te gaan als die wet niet ge stemd wierd-, bun vraag wierd verworpen met 302 st. tegen ao4- en de Ministers, hun woord niet willende eten zijn rn hun r.( dager, gegaan; terzelvertijde verscheeD een Pauselijke Brief over Frankrijk, de Paus verklaart uitdrukkelijk dat alle vormen van Gouvernement erkend zijn en voordeelig kun nen zijn, als zij de algemeene welvaart behertigexy. Hij haalt de woorden aan van Apostel Paulus: van alle O verheden te eerenen degene van St Augustinns Soms 2ijn d Overheden Eoed én vreezen God; soms zijn zij slecht en vreczcn Hem niet-de Christenen moeten alle Overheden dienen, in alles dat tegen Jesus Christus en de opperste belangen Diet strijdt. De Paus betreurt dat deRepubliek in Frankrijk Wetten heelt incevoerd tegen't belang van den Godsdienst en bijgevolg tecen do rust en 't welzijn der ganschc Natie; edoch raadt bij aan de Republiek in haar bestaan niet te bevechten, maar zich steri[ tc vereenigen voor de Vrijheid, de Vredeen de Welvaart van Frankrijk.. Ziehier de sclioone woorden van Apostel Pe tius Fcrt alle mensehen; behextigt de Broederlijkheid; vreest God; eert den Koning (d'Overheid van dien tijd;) en Apostel Paulus voegde erbij Ik smeek u dus bijzonderlijk, hebt zorg dat eronder u, sacrificiën, gebeden, dankzeggingen eescbieden voor alle mensclien, voor de koningen en voor al degenen die tot weerdigheid zijn verheven; opdat wrj allen een gerust leven leiden in alle godvruchtigheid en eerbaar heid, want zulks geed is en aangenaam voor God Onzen Ver De zaak is uitgesteld tot 8 Meert; op deKechters valt ernietstcze gen; dieHeeren doen hun plicht:.. Een zaak is zeker, dat er bijna geen grootcr schelmstuk is dan door valschen Eed Onschul- digen te beladen of Plichtigen te doen vrijspreken. De Burgelijke Wet straft streng den valschen Eed, maar de Opperste Wet, die alles weet en kent,zegt dat het schelm stukken zijn met steerten, die nooit ongestraft blijven Ik heb den naam van God gebruikt voor valschen Eed.. Kan ik nog ooit gerust zijn Is dat geen wroeging voor al mijn levensdagen? Groote beweging in Vlaanderen; terwijl men de Grondwet heriiet, is er voorgesteld door d'Heeren Coremans, Helleputte, Raepsaet, Meeus en De Decker van ook t'herzien artikel 23 en vast te stellen dat in al de Vlaamsche Provinciën de Bedienden moeten Vlaamsch kennen, dat de Wetten moeten in do. twee,talen uitgevaaidigd worden, dat er te Brusselin 't Minisleriemoeten Mannen zijn die Vlaamsch kennen... Is er iets natuurlijker en redelijker en noodza kelijker Is er daarmeê een stroo in den weg gelegd der WalenPNeen.necn.de Vlaamsche Bevolking vraagt maar wat recht is en redelijk en zij zal bekomen wat zij vraagt.. In Vlaanderen Vlaamsch Die den Vlaamschen Leeuw' in deze heilige Vaderlandsche zaak komt tergen of hinderen, zal zijnen klauw gevoelen. Wat beteekende dit artikel van d'ander week over den toestand der Werklieden Het beteekende Gelijk er in een Huis, waar de Dienstboden moeten honger lijden, geen rust of vrede kan zijn, gelijk het daar uitkomt op woelingen roovernij, zoo moet het ook uitkomen in een Samenleving waar veel Werklieden hun dagelijksch Brood niet konnen verdie nen. En wat is het besluit Datelkcn Inwoner van België,'t zij rijk of arm, graaf, baron of arbeider, er het grootste belang bij heeft, van te wei ken en te zorgen vo 1 het Brood der Werklieden en opdat de winsten niet zouden verkwist worden. Ge zoudt willen zien potten Neen, maar eerst en vooral gezorgd voor 't Huis houden, volgens staat en noodwendigheid, zelfs voor de Zondagsche vermakenmaar geen gcldverbrassingen, geen achterhouding der prée, geen kostkooperij thuis, gelijk wij heden zien.... Een zware vermaledijding zal wegen op de jonkheden, die hun allereerste plicht ver geten, zich lostrekkende van de Familie, om er kostkoo- pers en Vreemdelingen te worden. Werkman, wij hooien u afkomen op uw zokken, ge wilt spreken van Vasten-avond. Zekerlijk, menschen, en zonder er doekskes aan te doen; niet tegen de vreugd en 't vermaak willen wij spre ken, maar tegen de becstigheden; bijzonderlijk in de groo'.e steden en die, moest het geweten zijn, zouden doen uitroepen Zijn dat redelijke schepsels of zijn dat wilde en vuile gedierten?.. Vooruit, van Gent, die gazet weet dat 't Socialismus te Gent zoo machtig is geworden door d'Orgelbals, de Nachtlooperijen en 't Zedebederf; maar Vooruit zelf heeft meermaals moeten uitroepen Foei 1 FoeiLuistert Pater Van Tricht sprak d'ander week in Aalst; met zijn groot talent, kon hij zijn Vlaamsch, gelijk zijn Fransch, dat zou een macht Z'in op 't Volk; maar naar twee hazen schieten tegelijk, in een verschilli- ge richting, datkan niemand; nu, Pater Van Tricht sprak over de Familie, door God ingericht als een Drijvuldig- heid Man, Vrouw en Kinderen; hij sprak over 't Hu welijk, zoo verheven in den Christen zin; over 't leven, waarin altijd te strijden en te lijden valt; over 't geluk dat men slechts vindt in het manhaftig vervullen der Plicht; 't Geluk, zegde hij, de Vreugd is door God ge schapen, God is de oorsprong van alle Vreugd en't is een vaste onveranderlijke WetGod uit het Huis, Vreugd en Geluk uit het Huis 1 Hoe verder verwijderd van God, hoe verder vcrwijdeid van alle Vreugd.Pater Van Tricht haalde daar ook aan, de Deugd en de Vreugd en de schoonheid -der Kinderzielen, hoe de God-Mensch de ergste verwenschingen stuurt naai degeen die de kinde ren verergeren: 't ware beter dat ze nooit geboren waren; dat men ze met eenen steen aan den hals in 't water wierp! Wee aan die iemand dezer kleinen verergertTe gen Judas die Hem verraden heeft, spreekt hij zulke woorden niet uit. 't Is waar, Werkman, daar hadden wij nog met op gedacht. Ja, ja, menschen, en die verwenschingen vallen op al degeen die de kinderen en de jonkheden verergeren, door slechte liêkes, door gevioek, door slechte redenen, door slechte vertooningen, gjlijkliet eilaas! zoo dikwijls gebeurt op die Vastenavonddagen der Steden Wij moeten dat durven zeggen Vreugd in Eerbaarheid en Deftigheid Schoon vei tooningen geiijkin d'oude tijden, 't Zijn lappers en schurken en bandieten en monsters die durven vloeken en slechten klap uitbraken... Als zij er wel op denken, ze zullen beschaamd zijn van hun eigen zeiven.. Dat de Vastenavondnachten der groote steden moesten spreken, men zou uitroepen Wild, heidensch, walgelijk, verderfelijk voor ziel en lichaam! wreed schan- dig! Laat ons altijd deftig blijven en ons wel wachten aan de slechte gewoontens en misbruiken toe tc geven... Er wordt zoo bitterlijk geklaagd en zoo pijnlijk geweend, en zoo lang betreurd door de Jonkheid, na die slechte vermaken. Er komt dan 'ne walg die onbeschrijfelijk is.. Eereaan de goede en schoone Feesten!.. Juist ontvan gen wij van een hertelijke vriendenhand uit Gent een Programma van Feesten en Vermakelijkheden in den Katholieken Werkmanskring St Joannes Baptism: Prijs- spelingen, Gala-vertooningen door meester Philip, Soa per-Concert, enzoovoorts... Dat zijn nog tijdingen die tellen... Wij wenschen elk en iedereen aangename Vas tenavonddagen om met Asch-Woensdag gerust en deftig den Vasten te beginnen, als menschen, weerdig van in een beschaafd en Christene Land te wonen en deel te gaan nemen aan de algemeene Kiezing.. Die leelijke Lu- cifei is altijd in de wc£r, om de Volkeren te bederven, zeker zijnde van alsdan de Samenleving onder de sla vernij van zijn tijdelijke en eeuwige walgelijkheid te hebben.. Dixit, 't is gezegd en gedrukt. Ons Heer heeft aar dige Kostgangers g'hebtdaar nu teBrus- sel M. Nothomb, Voorzitter der Katholieke Associatie; zondag is hij komen verklaren dat hij met Janson in veel zaken eens is en hem in de aanstaande Kiezingen niet kan bestrijden!!!!! Men viel bijna steendood, bij 'thooren van die woorden...Samenspannen met zulke goddelooze kerels!... M. Nothomb noemde Janson een beroemd Man; Robespeer was ook beroemd; Cromwell ook en veel an deren;... M. No.homb, dat komt van Hoveling te zijn en Militarist! De kasern bederft de hoofden en de harten. Nu gaat er groot nieuws komen: D'Herziening van de Grondwet! Het getal Kiezers voor de Kamers merkelijk vermeerderd; alle Huisvaders, alle Huisbewoners Kie zer; bijna 't algemeen Stemrecht... Eens dat deze Kamer met a/3 der st. de Grondwet openbreekt, moet er alge meene Kiezing zijn; dan worden al de Gekozenen veree- nigd in éene Kamer, om de vaste palen te slaan... 't Zijn groote gewichtige omstandigheden en dat moest er toch eens van komen. Beter nu dan later.

De Werkman | 1892 | | pagina 1