ïiRïl-AIfOtStffl Meulestede (Gent). gSSSjSKpÊ Kluchtspelen Alleenspraken en tweespraken. ÓF DE SCHOONSTE TROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Elisabeth, de Zuster van Koning Lodewijk XVI Ze was dan dood, wreedaardig vermoord, de goede en liefdadige Marie Antoinette. En wat gebeurde er met d'ander Leden der Koninklijke Familie? De kleine Lodewijk, 9 jaren oud, dat lieftallig en be vallig kind, opgebracht te Versnillen in die teederste zorg, nu was hij afgescheiden van zijne Tante en Zuster, en overgeleverd aan den schoenlapper Simon en zijne weerdige wederhelft, een geneverwijf, wier portret ons door de Geschiedenis is achtergelatenSimon was de kajevan der Jaco- bijnen te lui om te wer ken, droeg hij den sleep van Marat en van Robespeer en was door deze twee hel den van 't Rood Vaandel uitgekozen, om 't klein Ko- ningske te verderven en dood te martelen, hetgene, eilaasgeschiedde, tot schande der Jacobijnen, want men moet tiendobbelen schort zijn, lafaard en bandiet, om een schuldeloos en weêrloos kind aan zijn Ouders te ontrukken en maanden en maanden lang op de pijnbank te leggen. Niets droever om lezen dan de Geschiedenis van dien kleinen Koning. Den 2 Augusti 4793 ten 2 ure 's nachts had Elisabeth, de Zuster des Konings een laatste maal de Koningin om helsd; g'heel dien nacht en vele uren der volgende dagen bleef zij bidden en weenen met de Koninklijke Dochter, want Elisabeth was in den grooten zin van 't woord een christelijke en godvruchtige ziel. Aan't Hof was zij zelden te zien geweestde kerken bezoeken, den Armen helpen, werken voor d'arme menschen, de schamele armen op zoeken was haar eenigsle. bezigheid geweestelk jaar kreeg zij 30,000 fr. te verteeren en van d'eerste maand was dit geld reeds verbruikt; dan ging zij vragen en be delen voor de noodlijdende menschen. Den 21 September van 't zelfde wreed jaar 1793 kwa men de Municipalen in den Tempel met allerstrengste bevelen Elisabeth en hare Nicht hadden tot hiertoe iemand gehad voor hunnen dienstnu moesten zij gansch alleen bfijven; er wierd een hol in denmuurgekapt, langs waar zij hunne spijzen zouden ontvangen; de wreedaard Henriet en andere van die soort zouden alleen verscheide reizen daags het gevang binnentreden, alsmede een dienstknecht, om water aan te brengen. Dan begonnen die beschamelijke ondervragingen over de deugd'van Marie-Antoinette; dan was 't eiken dag een nieuwe smart, een meerdere vernedering dan hoorden zij de tijdingen afroepen van de Moorderijen in Parijs van de Veldslagen op de Veudejanen gewonnen van de dekreten tegen al wat Katholiek was van de nieuwe Ja- cobijnsche wetten van de dood der Koninginne Dat de Vorstelijke Personen aan alle slacii van onge mak leden, dat zij, die gewoon waren alles t'hunnen dienste te hebben, nu ziek wierden van den slechten op pas, dat kon de Jacobijnen niet schillen in hun hert was niets dan haat en wreedheid. Tot in Mei 1794 duurde die wreede en strenge opslui ting in welke Elisabeth de groote heiligheid harer zui vere ziel vertoonde 's Morgends al heel vroeg deed zij met hare Nicht verscheide uren Meditatie in hunnen geest gingen zij den Kruisweg, om met den Zaligmaker, de Koning der Koningen verduldig te lijden, nadat Zijn geheel Leven een gedurige Armoede was geweestter wijl zij in 't Gevang niets dan Ilaat en Boosheid zagen, zij waren verslonden in een zachte overweging, vra gende de verduldigheid, biddende voor hunne overledene Vrienden, voor den kleinen Prins, voor hunne Beulen, denkende op de Eeuwigheid die voor hen aanstaande was. De vrijdagen en zaterdagen bleven zij diever zonder eten, dan aan verbodene spijzen te raken. Als er geen visch was of geen groensel, dan aten zij niets dan brood. Er zijn geen Vastendagen niet meer, riepen de Jaco bijnen, wij hebben de dagen veranderd; in al uw kwe- zelderij komen wij niet lusschenge moet eten, wat men u brengt Elisabeth nam g'heel den Vaste van 1794 niets dan brood en kafFé voor haar noenmaal. Zij trachtte van 't gevang voor hare Nichte een heilige school te makenzij legde haar het II. Schrift uit., zij leerde haar, in alle omstandigheden de Voorzienigheid Gods aanbidden zij stelde een gebed op, dat sindsdien zoo dikwijls en met zooveel troost overwogen wierd Wat zal er mij vandaag overkomen, o Heer Ik weet het nietmaar wat ik weet, is dat er mij niets zal ge- beuren, dan hetgene gij voorzien, geschikt en gewild hebt van alle eeuwigheiddat is mij voldoende. Ik aanbid uwe eeuwige en ondoorgrondbare inzichten ik onderwerp er mij aan, uit liefde tot u; ik wil alles, ik aanveerde alles, ik maak een sacrificie van alles, en ik vereenig het met dit van mijnen goddelijken Zalig- maker.. Ik vraag u, in zijnen naam en door zijn on- eindige verdiensten, de verduldigheid in mijn lijden en de volmaakste onderwerping voor alles wat gij wilt of toelaat. Alzoo bereid en geheiligd, schrijft de Kronijk, waren al die donkere dagen helder pn klaar voor die twee deugd zame zielen, en in vrede maakten zij zich gereed voorde stormen die opdaagden. Den 9 Mei 1794 was Elisabeth op buitengewone wijze teeder geweest, hartelijk en liefderijk voor hare Nichte; al de schatten harer reine ziel had zij opgeofferd om aan die brave Koningsdóchter hare liefde te bewijzen, om die arme wees te troosten en op te beuren.. Had zij een voorgevoel van hetgene aanstaande was? Na te samen lang en godvruchtig hun avondgebed gedaan te hebben, waren zij reeds ter ruste, toen eensklaps in 't laat van den nacht een gerammelsel aan hun deur was en een hard ge klop Open aanstonds open Gelief een oogenblik te wachten, zei Elisabeth, dat ik m ij aankleede Aankleeden open doen en rap Elisabeth deed seffens haar kleed aan ze waren daar reeds de Municipalen E.'eêgaan riepen zij. Waar Beneden ge zult daar hooren wat er van is En mijne Nicht? Daar zal men later aan denken 1 Elisabeth omhelsde hare Nicht en zegde haar van ge rust te blijvendat ze ging weêrkomen. Neen, burge- resse, antwoordde men haar, gij zult niet weèrkeeren, neem uw muts en ga meê Daarop volgden de wreedste spotternijen. Elisabeth sprak dan haar laatste vaarwel aan de Ko ninklijke Dochter, zegde haar van altijd goeden moed te houden, haar betrouwen te stellen op God, geen bitter heid in haar hert te hebben, en altijd de laatste aanbeve lingen harer Ouders indachtig te zijn. Dan volgde zij de Municipalen, wierd onderzocht, grof beschimpt en beleedigd en in een rijtuig naar de Con- ciergerie gebracht, waar zij het overige van den nacht verbleef. Van 's anderdaags af verscheen zij voorden Bloedraad. Haar doodvonnis was geteekend men wilde er zelfs zooveel bestroei niet van maken als van d'ander Leden der Koniuklijkc Familie eenige korte vraagskes van on derzoek: waar zij was op de dagen der bloedige Revolu tie, wat zij alsdan gedaan had' waarop zij met groote kalmte antwoordde Ik was bij den Koning en de Ko ninginne, om hen in die droeve oogenblikken bij te staan. Een Verdediger wierd haar gegeven, Mr Claveau-La- garde, die aanstonds moest spreken, zonder dat het hem toegelaten was een enkel oogenblik met de Princes te onderhandelen... Hij volbracht nogtans zijne taak met buitengewonen moed Hij deed zien en betoogde dat hier alles ge schiedde tegen de gewone pleegvormen der Rechtban ken geen onderzoek geen getuigen geen akt van be schuldiging maar ook geen enkel schijn van plichtig- heid in al die bloedige dagen had de Princes niets ge toond dan de groote goedheid van haar hert en de held haftigheid harer vriendschap. Hij ging verder de moedige FranschmaD, en voor al die bloeddorstige tiegers sprak hij de lofrede uit, van princes Elisabeth, toonende hoe zij als een verheven voorbeeld van Deugd, van Vroomheid, van Liefdadigheid aan het Hof van Frankrijk had gepraald en bijgevolg verre van de vijandinne te zijn van 't Fransche Volk, het voorbeeld was van alle Burgerlijke en Godsdienstige deugden. Ilier moest de verdediger eindigen, de Voorzitter van den Bloedraad, zekere Dumas snabte hem toe dat hij een onbeschofterik was en hoe hij durfde spreken van de zoo gezegde deugden der Beschuldigde, dat hij aldus de openbare zedeleer schandvlekte... Dit alles wierd gezegd met een woede en bedreiging die de Princes deden beven, niet voor haar, maar voor den moedigen Rechtsgeleerden. Dan vroeg men' of zij er iets bij te voegen had Och neen, antwoordde zij, gij wilt mijne dood, sedert lang heb ik dit sacrificie gedaan; ik ben gereed om te sterven en aldus mijne eerwaardige Bloedverwanten te vervoegen die ik op deze aarde zoo zeer bemind heb... ('t Vervolgt). ELST. Schrikkelijk ongeluk. Donderdag, rond 7 ure, gingen de echtgenooten Hansscns-Van Oo- teghem, hun vee voederen en lieten hunne kinderen al leen in huis. Toen zij terug kwamen, vonden zij hun driejarig dichtje bewusteloos ten gronde liggen. Het arme kind was op eenen stoel geklommen, had de mond gezet aan de toot van eenen moor, die op de stoof stond te koken en den adem opgetrokken. De kokend heete damp heeft het arme kind zoo deerlijk verbrand, dat het onlangs alle zorgen, weinige uren nadien overleden is. De droelheid der ouders is niet te beschrijven. Pastoor Ide; van's zaterdags kondigde het kar.cn de Feest aan Om 3 urfen kwam de nieuwe Pastoer aan de grenzen der Parochie, daar wachtte de stoet bcm af. Doze was waar lijk schoon, al de kinderen der Katholieke Schelen, de Con gregatie, de Weikmanskring en 2 korpssen Muziek, o a. dit van Waarschoot, waar de heer Ide ió jaren onderpastoor is geweest. Verders dé rijtuigen dér Pastoors van Stad- Kerk raad en Dieuwe Herder. De straten waren algemeen bevlagd, de Parochie haalt er eer van. Dit bewijst dat de Werklieden die een groot deel der Parochie uitmaken, aan hun Geloof zijn vastgekleefd. Ten4 uren begon de ceremonie in do Kerk, zij wierd verrichtdoor denZ. E. H. Sonneville. Aartspriester. Tegen den avond was er verlichting,Serenade door bet Waar schoot Muziek en grooten geestdrift onder het Volk. Vele mannen uit Waarschoot waren gekomen ter feest en vertelden hoe de heer Ide bij hen was bemir>d en geacht. Onder de schriften hebben wij dit bemerkt, het hing aan den Werk manskring: De Bisschop van Gent is inderdaad een brave vent. omdat hij Meulestee's herderstaf aan Pastoor Ide gaf. Eenvoudig cn zeer hartelijk. jlffnnr*QAl f Moorseldie schoone parochie tegen Aalst, daar gaat iets gebeuren half MeiDe Z. E. H, Van Houcke viert daar zijnen Priester-Ju- bïlé Ja menschen, bojaren Priester en over de 25jaren Pas toor dezer belangrijke Gemeente, die Hij met zooveel iever bestierd heeft. Daar zal De Werkman later op wederkeeren. want 't is denzelfden heer die onzen Mijnheer dén Deken, tij dens zijne ziekte vervangen heeft te Lede, Meire, Burst. Dit feest zal uitterst schitterend zijn, want men is al volop bezig met de toebereidsels. olfPI'Pïl Maaadag werd er bij dewed. Vispoel, op den wijk Wittensteen eene diefte ge pleegd in klaren dag en die getuigt van eene verregaande stoutmoedigheid. Een persoon kwam in hare herberg om een glas bier te drinken: terwijl de vrouw in den kelder was, le digde hij de tooglade die eene som van 18 fr. inhield. De ke rel had nog de stoutheid op zijn gemak zijn bier uit te drin ken, maar toen de herbergierster hare lade opende, nam hij de vlucht. Depolicie deed opzoekingen en ODtdektehem ein delijk in eene zeer slecht befaamde herberg; bij was r,og in 't bezit van een zeer klein deel der gestolc-ne som, 't was nog 'ne jongen van goeden huize. Eilaas, De Werkman heeft het zoo goed gezegd: Die een ei steelt, kan ook een os stelen. In den nacht van dien dag zijn er bij Emm. Mantels, in de Zeiestraat, tien konijnen gestolen De dieven hebben daar voor twee keeren over eenen muur van 3 meters hoogte moe ten klimmen. Of het fameuze spook daar ook in is, weten wij niet. Een kleine jongen uit de Lepelstraat, de genaamde Van Steenkiste, heeft al schuivende op een ijsbaantje, zijn been gebroken. Men heeft hem naar het hospitaal gebracht. De Genlsche geus Pol Anri is hier eene voordracht ko men geven over het vuur. D,ie liberale zeevertrien heeft zeer onhandig getracht den spot te drijven met de hel en het vagevuur; de ernstige liberalen zelf lachten met de vuurvoor- dracht van die roste vuurmaai en noempen het eene vurige zagerij... Wij wenschen aan Pol Anri dat God hem de genade geve van nooit te ondervinden dat hel en vagevuur nu juist geene dingen zijn 0111 meê te lachen. CnrlvOPl'lliPO Olll Mr de Burgemeester dier uuu VCCIUCgCHI. gemeente schrijft ons, dat hij de Lotelingen niet tegengekomen is. en dat hij wel kan lijden als de Heeren van St Vincintius de Lotelingen verge- zellen... Waarvan akte. De Waargeid en niets anders als de Waarheid. L tianiën en andere gebeden I ïtanicn van den H. Donatue, niet levensbeschrijf, idem "van den H. Huberlus, Litanien van don h. Machanus, van den b, Blasius, van de h. Appolinia, liet reer krachtig gebed van don 1-1. Augustinus tot de Bittere Passie, allen te koop aan 2 centiemen voor r, 65 voor 5o cn x.oo voor honderd. Jan Clerker of de laatste Binders, een meesterstuk vertaald in Amerika, een meesterstuk dat al tijd met meer genoegen gelezen wordt, 2.sS. Gaston Blankaert, d'eerste Binders, die Jan Clerker heeft moet ook Gaston Blankaert koopen; d'opkomst der Binders in de jaren 90 aan de Bosschen rond Affiighem en verder in Vlaanderen, schoon groot boekdeel, prijs 1,75. 't Kasteel der Verdoemenis, treffend, boeiend, leerzaam verhaal groot in 8° r,yS. Doktor Gorus, of de Bende van Jan Colder, onder Keizer Kareis tijd; men ziet in dit verhaal de Vlaamsche Vorst Keizer Karei optre den, om Doktor Gorus te beloonen en dien Jan Colder te straffen. i,75- -j(De 3 laatste werken blijven als Piemie aan onze geëerde Lezers, als Premie tot r Meert v," aan r,oo, franko z,»o De groote Bende van Baekeland, eèn kolossaal groot Boekdeel, prijs 3,co De groote Bende van Jan De Licht, zeer merkweerdig 2,00 personen. 24 uren Fabrikant 1 bedrijf 9 personen 0,75'. De terugkomst der Bergbewoners x bedrijf r3 persouen 0,7a. Napoleon op Sinte Lena, 1 bedrijf 7 personen 0,73. Jan Tijd- genoeg 1 bedrijf 5 personen 0.75 Dieven in huis x bedrijf 5 personen 0,75 Een Erfdeel op den neus 5 personen 0.75 Pieter Livinus Slimbroek r bedriji 8 personen Kleermakers list 1 bedrijf 7 personen 0.7? 'k Ben te Parijs 2 bedrijven 8 personen r,oo Een uur in de Kasern t bedrijf 5 personen 0,75 Pieter Van den Bossche, vluchteling na den slag van Roo sebeke, i382 door K, L. Van Voordenhove, o 40 Lukas Borstelman of de misrekeningen van een portretschilder door Julius Wytynck, o,5o Koben Kwik, boertige alleenspraak door S. Goedaerd, o,5o 't Komt van Parijs, kluchtige alleen spraak door A. o,5o Ik Ben Piot Boertige alleenspraak door Julius Wytynck o,5o; Koben De Slenseman, tooneellied door J. S. o,5o Gwijde Van Dampierre, stervend in zijn ge vang te Compiégne, deftige alleenspraak door Julius Wytynck DANIEL in den leeuwenkuil, dcor A.De'baere 5 bedrijven met zang 10 personen i,5o ABSALON of 't vierde der god delijke geboden, Bijbelstuk door A. Delbaere, 3 bedrijven 14 personen i'.aS.

De Werkman | 1892 | | pagina 3