Ra&ipeK Misdaden Ongelukken Herdei lijken Brief De vreemde Landen. KNEIPPEN. Moord fp Ilkkpl Een geval.. Zondag IVIUUIU IC tHHCl. te ükiel ten haIf 12 in d'Hofsteê St Hubert bewoond door de weduwe Van de Perre, Waterlooschen steenweg, er komt een man rond de 60 jaren oud met een pak paternosters en vraagt logist en zegt dat bij rondreizenden koopman is. De boschwachters Bols en Preumoni zijn daar juist aan het drinken van een glas bier. Preumont neemt het briefken in handen, onderzoekt het en zegt dat de kerel hem verdacht voortkomt. Daarmee wierd de zoogezegde koopman afgezegd. Een half uur later gaan de boschwachters uitze zien den koopman aan eenen boom siaan Preumont gaat er naartoe en zegt dat het te koud is om daar te blijven staan. En wat gebeurt er die vreemdeling springt op, als een tiegerkat. reeds had hij een mes in d'hand, hij steekt dit mes in 't hoofd van Preumont. in hersens en in keelPreumont valt neêr de boschwachter Bols met zijn gezel Treuens vallen op den moordenaar, rukken hem meê naar 't huisze komen terug met een lanteerne Preumont is dood!... 't Is een wreede lap en een verstokte booswicht met name Alfred Fleury, van Petite Chapelle, Namen, oud smokkelaar, rondreizeid korp- man. De vermoordè Boschwachter, 35 jaar oud, is vader van 5 minderjarige kinderen zijn Vader, een 70 jarige Ouderling wilde den moordenaar te lijve, als hij weggeleid wierd. LAKEN. Poging tot moeder- en broedermoord. Die vervloekte Dronkenschap die duivelsche Dron kenschap Eerst doet Satan zijn slachtoffers drinken en dan sleept hij ze naar hun misdaad. Te Laken, de Koninklijke Residentie, woont op Antwerpschen steen weg, de weduwe L. met 2 zoons de jongste, braaf en werkzaam de oudste lui en gram, 't verdriet van hun huis daarbij dronkaard zondag avond ten 9 ure komt hij thuis, zatMoeder was al slapen, doch de dronkaard riep haar op en vroeg geld, om nog te gaan drinken. De A'oeder trachtte hem te bedaren maar de leelijke vaddige ruige prij sprong op zijne moeder en wilde haar verworgen... BAZEN, die nog drank geeft als de men- schen genoeg hebben, dat is uw werk de jongste zoon bomt daarop thuis hij sprirgt zijne moeder ter hulp, de oudste zoon valt dan op hem, stampt hem als een wild dier, dat hij vol bleed en kwetsuren is 't w as tijd dat er geburenvolk tusschen sprong of de Moorderij zoo aartswreed geweest zijn. LAKEN. Gasontploffing. Zaterdag namid dag was er een lek gekomen in eene gasbuis van het Ko ninklijk Paleis. Een gaswerkman ging er naar zoeken en ontstak een stekske om het te vinden. Eene geweldige ontploffing had plaats 500 ruiten werden verbrijzeld. De werkman werd omvergeworpen en gekwetst, doch niet erg. Die ontploffing verwekte veel opschudding. OUDENAARDE. Een bewaker der gevangenis van Oudenaarde hoorde in den Dacht van 17 tot den 18 dezer gerucht, komende uit de cel, viaarin Ledru, een der moordenaars van de weduwe Van Loo, van Ronse, opgesloten zit. Men ging zien en weldra kreeg men de overtuiging dat Ledru poogde uit te breken. Hij had eenen steen losgemaakt en trachtte een gedeelte der kas- sijn los te krijgen. Dank aan de waakzaamheid van het personeel der gevangenis, mislukte zijne poging. Ledru heeft thans volledige bekentenissen gedaan. BEVERE (bij Oudenaarde). Zaterdag laatst kwam een onderofficier uit het garnizoen van Oudenaarde te paard de Beverestraat afgestormd. Het paard was niet in te houden, en de slagboom van den ijzerenweg stond gesloten. Het paard vloog erover, doch de ongelukkige ruiter, die zich tot daartoe goed in den zadel had gehou den, vloog over den kop van het paard weg op den steen- weg. BRUSSEL Die naar d'herberg Diet kan gaan zonder te vechter, dat hij verbliksems, thuis blijve In den nacht van maandag tot dijnsdag is er weêral wreed gevochten op den Antwerpschen steenweg de gebroe ders Bert en Karei M. kuipers, zijn de groote figuranten geweester lag bloed gelijk in een slachthuis Albert M. is erg gewond in de zijdeen zekeren B. is eenen ader in den arm afgesneden. Dijnsdag nacht is ingebroken en gestolen bij M. V. pasteibakker Noordlaan, 141ten 9 ure kwam de baas thuis hij zag een deur open en twee kerels die de gaten uit liepen hij schreeuwde er komt policie zc vinden de speuren van inbraaie en een borze geld, die gestolen was. BOOM Zekere S. is t'Antwerpen veroordeeld tot 4 maand gevang, voor diefte van zink in Boom statie. OOSTENDE. Eilaaszondag achternoen, Corneliske Van Hucke, oud 11 j. speelt aan de zee, valt van het stok- ketsel. de zee in d'ander kinders loopen vol schrik d'ouders balen maar 't was te laat IEPER. O, die leelijke jonge booswicht Aldaar is in gebracht gevankelijk de koewachter Camiel Storme, oud 16 j., brandstichter van d'Hofsteê D'Heere. Hij heeft zijn schelmstuk moeten bekennen. Men heeft hem seffens de zorgen toegediend die zijn toestand vereischte. ANTWERPEN. Belangrijke diefstal. Een ditf, welke niet onbekend schijnt te zijn in het huis, heeft bij middel van valsche sleutels, de kamer opengebroken van den herbergier Vertraeten-Jaspers, Lange Pothoek- sfaat, 212, en er de volgende voorwerpen ontvreemd 2 gouden uurwerken, 2 zilveren uurwerken, 3 gouden kettingen, een paar oorbellen met briljant bezet, eene gouden speld, eenen gouden armband in vorm van ket ting, een bankbiljet van 100 franks, 85 franks in gouden, zilveren, koperen en nickelmunt, een paar vrouwbottin- nen, eenen frak, eenen regenscherm, 200 sigaren en ee nen nikkelen revolver met ivooren kolf. KIELDRECHT. - Zaterdag avond, rond half zeven ure, kwam een heer van St. Nikolaas uit den Polder door het dorp gereden, toen de onderbrigadier Buick en de douanier Magishem deden stilstaan en zijn rijtuig onderzochten. Zij vonden er een valje van twintig liters Schiedam in en sloegen het aan.. Proces-verbaal is opgemaakt. Gelijk men weet moeten de voertuigen, de paarden, enz., die gediend hebben cm smokkelwaar te vervoeren, aangeslagen worden ten voordeele van den Staatdaarom heeft de smokkelaar 800 fr. borgtocht moeten storten om mGt paard en rijtuig raar huis te mo gen rijden. Dat zal dure schiedam zijn LA LOUVIÈRE. Spoorwegongeluk. Het 1 perscneel der statie van Felny-Arquennes is zaterdag door een treurig ongeval in opschudding gebracht ge worden. Een kind, dat spelend aan den barree! over de spoorbaan liep, werd door den lokomotief van den rei zigerstrein verrast en omvergeslagen. Het arme kind was zoo vreeselijk gewond, dat het Weldra den laatsten adem uitblies. SERAING. Aan den dood ontsnapt. De heer doktoor Denis, dezer gemeente, kwam vrijdag laatst per rijtuig voor den barreel van den spoorweg, alhier. Het paard dat waarschijnlijk verschrikte door het gerucht van den trein, sproDg al met eens vooruit. De barreel was gesloten en de trein ging voorbijrijden. Met eene buitengewone koelbloedigheid deed de koetsier zijn paard schielijk op zijde springen. Het rijtuig sloeg om en het paard plofte ten gronde, doch een grooter onheil was voorkomen. In zijnen val had de koetsier eenige kneuzingen beko men. De geneesheer was er van af met den schrik. DOORNIK, 22 meert. Generaal Pontus, minister van oorlog, heeft een bezoek gebracht in de kazerne van Doornik, om maatregelen te beramen tegen de smetziekte, welke de plotselinge verandering van garnizoen heeft veroorzaakt. De minister heeft ook het krijgshospitaal bezocht, waar een vijf tigtal zieken verpleegd worden. Ei, wat lezen wij uit Parijs dat er zaterdag avond in de geoote en schoone rue Tartbout een dochter vermoord is, ten huize n° 72, een zeer gemeine dochter, die omging met allen slechten akabiet En 't is te Parijs nog al stillekes afgeloopen op de verjaardagen derCommune van 1871... Hebben zc dan toch voor geen half censke ver stand Vlaggen en zwieren voor eenen troep bandieten, brandstichters en moordenaars! De vermoorde doch ter was Lucia Dubois. In Oostenrijk te Cernowitz, zijn ontdekt fikfakkelaiijen om't Volk op temaken voor den Rus... Is hij nu nog niet voldaan Ais Alexander de groote g'heel de v ereld overwonnen had, keek hij met spijt en droefheid naar de lucht. Te Valencia, in Spanje, is maandag nacht een ontploffing van dmamiet geweest, denkelijk toe te schrijven aan private wraakne ming. Vooruitgang gelijk de kreften te Karkow, Ruslanu, zijn twee dochters in tweegevecht geweest de wilde volkeren en de wilde dieren slissen ook hun ge schillen door gevecht. Te Saint Nazaire Frankrijk zelceie Davit, die een grijsaard vermoordde, is maandag onthoofd... Hij stierf zeer moedig, en zegde aan 't Pu bliek Ik heb de dood verdiend vlucht de slechte gezel schappen en eerbiedigt den Godsdienst. Te Roomen in 't Quirinaal want Koning Pluybrecht woont in dat kerkgoed, is generaal Bertole eensklaps komen ingevlo gen, gansch in zijn zweet, met aardige oogen en vieze woorden sprekende; hij was ijlzinnig geworden, door de tifuskoorts. Ze schrijven veel over die veroordeeling te SaintNazare; die jenge moordenaar is gestorven moe dig, berouwvol en christelijk... Zijne moeder is van slecht gedrag... Dat ziet men dikwijls: Jan,'De Licht zittende op 't Belfort van Aalst, stampte naar zijn moeder en riep: 't Is uw schuld dat ik schurk, dief en moordenaar ben en morgen gagerabraakt worden op de Groote Markt (ter plaats waar nu Dirk Martens staat); g'hebt rampza lige Moeders: te Brussel, dijnsdag ten 1 ure nanoen, in de Blaesstraet, 6 jonge viouwspersonen, wrted zat, ston den daar te dansen als wilde siiera's, twee hadden kin ders op hunnen arm; dan trokken zij wcêr d'herbergen binnen, om er genever te drinken uit kappers... Een schoon beschaafde stad; ik wil zeggen: Een leelijke vuile klad 1 n|. ni'Pn In het Klooster der Paters Recolletten is AiUitci CII. overleden de E. Pater Adriaac, in der> oudeidom van 5% jaren, in de wereld (Macarius Van Damme). Pater Adriaan was een zeer g» leeid man die in de stad alge' meen gekend en bemind was. Ook heeft er grooten toeloop van Volk geweest hij zijne begrafenis. Een klein kind van 2 cf 3 jaren cud is, op den wijk Roo- sen uit het venster der tweede verdieping van een huis geval len. Eet ongelukkig schaap werd opgeraapt met een gebroken arm. Zeven Lardbouweis Maatschappijen zijn te Lokeren geslicht om te ijveien voor de belangen van de Boerenmen schen. Die Maatschappijen vermen te zamen den Loker schen Boerenbond, flie de waardige tegel hanger zal zijn van den AntiSocialistische 11 Volksbond, dezelfde beginselen verdedigt en naar hetzelfde doel streeft Vooruit schuimbekt van woede, cmdat al zijne popirgen uifloopen op een ver keerd spoor. Hoe meer moeite hij zich geeft, hce meer de za keil der Katholieken vooiuit gaan. Daaraan ziet men nu eens klaar dat God rechtveerdig is. LOKEREN. In den nacht van dinsdag tot woensdag is de stootkarre van eer en armen groenselkccpman van den wijkRoosen. gestolen. Insgelijks hebben de dieven gepoogd in te breken bij den heer Bogaerd in de Lindestraat. Dcor het venster dringende kwamen zij in de woonkamer. Zij hadden reeds de baEd ge legd op het zilveiwerk. De meid van den huize hoorde ge rucht en bego* te roepen op Mijnheer, waarop de schelmen de vlucht namen, hunnen buit achterlatende. MOERBEKE-KOEWACHT. Maandag 28 Maart, ge wone Jaar- Paarden- en Veemarkt te Stekene; alles doet voorzien dat ze diukzal bezocht worden, dcor de geldprijzen, diplomas en zilveien eermetalen die door het Gemeentebe' stuur zullen uitgereikt worden aan de eigenaars en kooplieden voor de schoonste en vetste paarden en hoornvee; en dan dat onlzachlijk getal krameD, paarden - en andere spelen, dat men zcu denken zich te Gent op de foor te bevinden. Schoon weêr als 't Gcd blieft, dat zal aan alle neeriDgdoende menschcn veel vertier bijbrengen. Die tersi wat nieuws inbrengt, vaart dikwijls aardig. Dit on dervond over jaar Walther K., een jonge Rechtsgeleerde, lief hebber van te gaan Kneippen.Op 'nen schoonenzomer morgen. t eerste cottvoi gepakt, tot de naaste statie; daar waren vele en scboone meerschen. Daar vond hij straks zijn oefenplcin schoon jeugdig gras, wel bedauwd, een klem vuistje lang, een ware rollebaan, t was een vlasgaard.) Seffens schoenen en kousen uitgespeeld, en zijn herte op gehaald noedsch en tweesch 't veld overtrappeld. Een landlooper komt voorbij. van die soort die maar en laten liggen, 't geen te heet of te zwaar is., en., lappe Schoe nen en kousen zijn in 't drooge. Binst dat Walter als een kermisvogel rondhuppelde kom Dries Taaimans kijken naar zijn vlas, en valt schier in on macht by t zien van den Kneipper.den kalant; zijn vuisten jeu- ken, maar, peist hij die vent is zot, en zotten zijn niet te stane Rechte naar den Veldwachter en den Burgemeester die af komen. gevolgd van dtn helft van 't doep. Al trekhielen nadert de garde tot Walter die stijf den bijhjk heeft en in zijn ongestuimigheid etii iustigenflikker slaat. Met wiens toelating zit gij hier in dit vlas Klonk het in zijn oorenen met eenen gingen zijn oogen open en zijn mond, en 't kwam uit... dat hij meende in eenen meersch te zijn. Aan de strate gekomen, vindt bij noch schoen noch kousen meer. Een medelijdende koeiwaebter leent hem zijn kloe- feD, en zoo trekken zij naar 't Stadhuis. Een rijtuig gevraagd bij wil den Boer meevoeren naar zijn huis, maar Dries... en betrouwt zulke gasten niet. Hij schiijft dan eer Brandlriej naar Papa Breng mij «schoen, kousen en... geld. 'k Heb een flimpe uitgesteken, «was vcor gras aanzien, een vlasgaard platgetrappeld... k Zitte in t Stadhuis. Spoedig was't rijtuig over end' were, De schade veroor zaakt door die groote manceuvers wierd uiigerekend en op staanden voet betaald. De koeiwachter kreeg een gocn stuiver in de vuist, en Walter, spcelerde naar huis 1 Men prijst een stuur begin Walter keerde dikwijls weder om te kutipen... en hij bevond er zich wel meê... maar hij lette bij zonder wel op den keus van de meerschen Zeer Beminde Broeders, Dat is nu in het kort de gedragslijn welke de Kerk voorhoudtde vrede door de rechtveerdigheid en de een dracht door de liefde. Maar heffen wij onze blikken hoo- gei op men kan immers het bestaan des menschen op aarde niet begrijpen zorals het behoort, tenzij het Godde- lijk licht der eeuwigheid het beschijne. Inderdaad het eigenlijke leven begint maar waar dit tijdelijk leven ein digt. Zijt gij rijk of zijt gij arm, daar is weinig aan gele gen God houdt enkel rekening van het goed gebruik dat men van deze aardsche goederen gemaakt heeft, en van het chris'en geduld waarmede men ramp en tegen spoed heeft gedragen. Laat ons zelfs verder gaan en ons herinneren dat Jesus-Christns ons door zijn voorbeeld toont, hoe de weg van het kruis de weg der kwellingen, de weg is naar het eeuwig geluk des Hemels, daar inte gendeel de genoegens van den rijkdom maar bedrieglijk zijn, en de grootste gevaren voor de zaligheid opleveren. De dag zal eens aanbreken waarop God aan de rijken streng rekening zal vragen over het gebruik van hunne fortuin. De Kerk leert nu wel, dat het bezit der aardsche goederen kan rechtveerdig en wettig zijn doch het mag daarem nooit ikzuchtig wezen, als ware 't voor ons alleen bestemd wie rijk is, moet zijne weldaden uitstorten op den noodlijdenden evenmensch in de samenleving. Zul len wij daar bijvoegen, of bedoelen wij daardoor, dat men zijnen eigen nood of de noodwendigheden zijner fa milie moet vergeten, dat men over de behoeften van zij nen staat moet heenstappen, om eerst en vooral zijnen naaste te helpen Neen niemand moet om diens wille een leven leiden, dat met de gevoeglijke vereischten van zijnen staat niet zoude overeenkomen maar veronder stelt dat in al die behoeften behoorlijk voorzien is, dan legt ons de liefde het gebod op, onzen overvloed deels te gebruiken tot ondei stand der armen. Het is wel waar dat die wet alsmede door het menschelijk gerecht niet be- kiacbtigd wordt doch, al ontbreekt haar die bekrachti ging, zij steunt op een hooger gezag, en men luisterenaar de oordeel en Gods Wat gij aan den minste der mijnen doet, zegt Jesus-Christus, doet gij aan mijn eigen zeiven. De Heer zal bijgevolg de aalmoes als aan hem zeiven gegeven of geweigerd aanzien, die men aan zijne arme broeders zal gegeven of geweigerd hebben. En die lief dadigheid jegens den naaste, moet men zoowel voor de geestelijke goederen der ziel aannemen, als voor de stoffe lijke goederen des lichaams. Wat daarenboven de gebreklijdenden nog betreft, de Kerk leert hun, dat zij zich om hunne armoede niet moeten schamen, daar de Zaligmaker zelf de armoede tot ziin erfdeel heeft uitverkozen. De eenige ware schat op aarde, een schat dien rijken en armen kunnen bezit ten, de zekerste hoop voor beiden, is de deugd. Ja, wat nog meer is, de Heilige Boeken leeren ons, dat het 'herte van God den armen bij 001 keur is genegen wondere vergoeding des Hemels, die den hoogmoed der grooten dezer aarde, vernedert, en te zelfder tijd dc nederigen aan moedigt en troost De rijken en de armen moeten dus onderling meer d2n vrienden zijn zij zijn inderdaad bioeders. Zij zijn kin deren van denzelfden God, bestemd om het zelfde erfdeel te genieten, vrijgekocht dooi het bloed van denzelfden Verlosser, en als dusdanig ontvangen zij ook dezelfde gratiën om het eeuwig geluk te bereiken. Ziet, dat is de heilige gelijkheid, die door de Kerk gepredikt wordt, en het is hare roem en hare eer, die groote waarheden óver den ganschen aardbodem verspreid te hebben door het ambt harer Bisschoppen en Priesters,en die in de herten der menschen te hebben doen doordringen. Herinnert u even maar, welke heilzame verandering zij eertijdsin de christen geworden natiën uitwerkten deze werden tee- nemaal hervormd door de leeringen en den geest van het EvangelieWil nu ook onze hedendaagsche Maatschappij van hare ziekte genezen, zij onthouae dan wel, dat zij nergens lafenis vinden zal dan in het Geloof en in de christene instellingen van den Godsdienst, ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1892 | | pagina 2