EEN VLAAMSCH WONDERKIND Kerkelijk Nieuws. le koop op Clnpka: Gedurende zijn verblijf te Ninove meesterde hij bij den Waterdoktoor van Geeraardsbergen. Van 1847 tot aan zijne dood, in i852, sliep hij tusschen natte lakens; sedert zijn huwelijk., Zijn huwelijk Ja, in November 1849, met de meid van den heer Vandci smissen, Frederica Cassier, van Borstbeke. Maar eerst nog d'histoTie van de Twaalf Apostelen, in de Ka pel van den Burgtdam te Ninove. Die weet ook van Constant te spreken. Hoe dat Hij maakte er een horlogie waar de uren geslagen werden door de Twaalf Apostelen. De klok stond in het midden der Apostelen. Z hadden elk een hamerken om te slaan op de klok. Ze maakten een ronde. D'eerste sloeg 1 urede tweede, 2 urede derde, 3 ure enz., de elfde gaf elf slagen. Als het twaalf ure was, ging het zoo de eerste sloeg den eersten slag; de tweede den 2n; de derde den 3n;de elfde den n"; en de twaalfde, gaf den twaalfden slag. Zoodat de i2de Apostel, 't minst werk had Juist, 't Was een plezier om dat spel af te zien. Rochus Germanes, de mekaniekmaker zal u een dier vieze Apostels toonen, in den gevel van d'herberg Van- dersmissen, op den Driehoek, hiertegen. Is 't een van de twaalf van den Burgtdam Ja- Die horlogie bestaat dus niet meer Het moet zijn. Iets schooner zal men toch inde plaats niet hebben gezet. Ninove is nog al een vernuftig stedeken. Diezelfde Rochus heeft van onzen Constant een wonder mes gekregen. Mr de Pastoor, ik geef u de kunst, met al uw latijn, het open of te doen, als Rochus u het secreet niet en wijst.. Zoo. Op zekeren dag was Constant, alsdan bij Preme- reur, aan 't spelen. Aan 't spelen 't Is te zeggen aan 't verspelen van zijnen tijd met een mes. c Wat zoekt ge nu, riep Rochus, die aan 't vijlen was, aan zijnen kameraad. Ik zoek niet meer. Ik heb het, was d'antwoord, en meteen smijt hij het mes naar Ro chus' hoofd. Deze raapt het mes op, wil het open doen, maar 't is al boter aan de galg. Constant lachte, nam het mes, duwde op een onnoozel veerken dat niemand zien kon en het mes ging open en toe. Rochus heeft nog niemand dit mes zien opendoen zonder zijne hulp. Weet ge wat er met Constant gebeurde in den Phcenix In welken Phcenix In de groote Gentsche mekaniekenfabriek. Con stant was begonnen te werken voor eigen rekening. Zijn eerste model van kerkhoi logiën liet hij gieten te Gent, in den Phcenix. De klokgieter stond er eerst verbaasd op te kijken, dan ging hij den Directeur verwittigen dat er iets nieuws binnengekomen was. De Directeur komt, kijkt en zegt Jongen, 't is meesterlijk, zoudt gij niet willen rondgaan in de fabriek Mijnheer, ik was te wege het u te vragen. Ze traden binnen 't Was als een bosch van machie- nen, groote, kleine, stilstaande en rondvliegende met een duivelsch lawijt. Constant had geen oogen genoeg om te kijken. Dit was zijn element, tusschen honderden ma- chienen wandelen Op eens stond hij stil vcor zeker mekaniek. Hij grijpt den arm van den Directeur en wijst op een wielDat wiel daar is er te veel, i> zegt hij. Hoe dat Constant legt uit waarom, de Directeur peist een moment en roept uitG'hebt gelijk, g'hebt gelijk 1) En hij schudde het hand van Constant dat het kraakte en bebofte den jongen dat hij er rood van wierd. Hij was niet grootsch op zijn verstand, Mr de Pastoor, en bijna ncoit sprak hij van zijne uitvindsels, nooit heb ik hem zijnen evennaaste hooien kleineeren of lachen met het werk van een ander. Die jongen peisde nooit op andere menschen, maar alleenlijk op machiencn. Zoo verstrooid was hij, dat hij eene halve uur van Kerkxken zijnen weg niet meer vond. Wilde die Directeur hem in den Phcenix niet houden om er te werken Dat heeft hij nooit gezeid. In alle geval, mijn broêr zou nooit Kerkxken willen verlaten hebben, 't Was met moei te dat men hem naar Brussel kreeg, naar't Koninklijk Paleis.. Bij den Koning Ja, ja, in 1849 of i85o, 'k wil er af zijn. Sire had van de snuifdoos hooren spreken en hij begeerde ze te zien. Ge lacht er meê 'K en doe, 'k en doe, Mr de Pastoor. Zou ik u gaan leugens ophangen cn 'k en komme maar te biechten Ik luister, Frans. Leopold met wel zeventig groote heeren en damen van't Hof zagen de doos al heu' toeren doen. Eenige lachten als zotten, anderen keken serieus, maar altemaal plakten op hun handen, na iederen toer. En Constant was straf gegeneerd Gegeneerd Constant was voor niemand gegeneerd en zijn Frederica nog min dan hij. Die kon klappen, Mr, ze was van Borsbeke. 't Was hem eender met wie hij sprak. Waarom moest hij gegenetrd zijn Hij wist het al beter dan een ander. Eén dingen, ik ben mis, twee dingen kost hij niet en hij heeft er geheel zijn leven ach ter gezocht Zijn snuifdoos doen keeren om terug tt'ko- men. Dat had 'ne slimmerik uit 't Hof bemerkt. De doos, in plaats van heur omme te keeren, als zij 't einde de ta fel geloopen had, kwam terug met haar steerteken van voren, achterwaarts. Gelijk de kreeften Dat steerteken was het steertjen van eenen muis hond. Op zekeren keer sprong er eene kat naartoe, zij beet hem af, waarschijnlijk in de meening dat de doos een rat was Hebt gij nog hooren spreken, Mr de Pastoor, van Constants moleken Neen, Frans. 't Is te zien, in den Boukent, bij Albien Callebaut. Aan de kapel Ja, Constant droeghet soms mede met de snuifdoos. Of er gelachen wierd. Dat was zoo iets van 4ocentimeters hoog. Een lief moleken, met een houten trapken, twee molenaars die d'een na den anderen hunne witte koppen staken door de ronde kijkgaten, een molenaar van voren, boven den trap, om zakken op te halen cn van binnen een geheelen hoop wielkesdie draaiden bij middel van een gewicht, hangende aan eene koord Dat uitkijken der twee mulders, dat zakkenophalen door een derden gast, dat ronddraaien der zeilen, datruischender wielen, geheel dat geestig spel duuide tot dat de ikoorde was af- geloopen. Zoude willen gelooven dat de kinderen het moii ken liever zagen dan de snuifdoos K'* am het moleken te voorschijn bij den Koning Ik geloof niet. Met dat moleken ben ik van Brus sel afgeraakt. Rust wat, Frans, en zeg dan het tweede punt dat Constant nooit gevonden heefi. Ja, te Brussel, 't Was nog een ander paar mouwen als de horlogie met den movement perpétuel 0 voor de pinnc kwam. Met den mouvement perpétuel Dat is fransch, geloof ik. Ze noemden dat alzoo. 't Was eene horlogie die altoos moest marcheeren, zon der op te winden, ja. Dat is 't tweede punt waar hij gee- nen weg mede kost. Hij heeft er hem zot op gepeisd. Hij droomde eraf. Wat was dat Hoe zal ik dat gaan uitleggen Wacht. Twee en gelen hingen van weerskanten te bijzen aan den slinger. Al 't ander was doodeenvoudig. D'horlogie hing voor de schouw. In de schouw was een hol gekapt en de tocht der schouw deed d'horlogie gaan. En als er absoluut geen tocht was Dan ging ze nog Hoe dat Altijd Neen, gedurende veertien dagen. Zóó lang ging ze, door heur eigen, langer niet. En ze viel stil Ja, als er veertien dagen lang niet de minste wind in de schouw zat. Is ze stilgevallen Ja, en dat wilde Constant niet hebben; daarvoor had hij te veel glorie op zijn werk. Omdat ze kon stil vallen, Wilde hij nooit zijn horlogie verkoopen. En wat zei Sire - Yriend, zeidhij, ik wil die horlogie koopen, stel uwen prijs. Sire, antwoordde mijn broêr, ze blijft hier veertien dagen, langer niet. Hij kreeg toch wel eenen drinkpenning Twee honderd frank en eenen brevet. Dat kondet gij zeker zien aan zijnen gang Och, g'en doet. Hoogmoad zat er niet in. Waarom lacht ge, Frans Wat er mij nu nog invalt. Wat? Heb ik verteld van de doos die den hond van ba- zinne Eeman, uit 't Zwaantje, te Denderhautem, van schrik door de venster deed springen Ja. Z'hebben de beest in geen veertien dagen terugge zien; 't was 'nen trekhond en 't was juist de tijd om mest te voeren. Ah, ah, ah, nu zou ik toch wat moe worden, Mr de Pastoor. Duizendmaal dank voor uw schoone histories. Nog éen woord. Mag dit alles voor echte waarheid geboekt worden Voor zuivere waarheid. Ondervraag deze die met Constant geleefd hebben en ze zullen zeggen Daar is geen woordeken af-of bijgedaan. Mr de Pastoor, schiet er mij nog iets te binnen, ik zal u doen binnenroepen. Weet ge wat de snuifdoos op ha ren rug kon dragen Een eerden lieter vol bier. Ik zal komen ongeroepen. Goeden moed, Frans, en tot wederziens. Dag, M- de Pastoor. En Frans bukte eerbiedig on der 's Herders zegening. De brave godvruchtige man stierf kort daarna en kon niets meer voegen bij 't bovenstaande. Ik heb een en kwest gedaan bij deftige ingezetenen, oud Vrienden van 't Wonderkind en bevonden dat het relaas van Frans Van Lui als echt en waar mocht medegedeeld worden. R. I. P. E. P. p. Is dat geen wonder Hetgene nu gebeurt in de Katholieke Kerken der Christenheid Het verhaal en de overweging der Bittere Passie Onzes Heeren; doorde Vier Evangelisten be schreven over 1800 jaar en met zoo veel eerbied bewaard.. Geen letter aan of geen letter af... De Vastentijd 1 bereiding tot Pa- schen 1.. Eerbied voor die dagen 't Is omdat z'in de groote steden dien hoogwaardigen tijd verwaarloozen en schenden, dat men er zoo wreed sukkelt en mettelt, in slodder en modder.. D'oude treffelijke gewoonten Van alom hooren wij dat het Bitter Lijden er zoo hert- roerend gepreêkt wordt, en met zuikon schoonen toe loop.. T'Aalst in St-Martens en in St-Josefs preêken d'heeren Onderpastoors dat 't Volk vol bewondering uit de Kerk komt... In 't Collegie is't Pater Vermeire, die mediteert; op 't Begijnhof sedert zondag M. den Deken van Deinze, een vermaarde Predikant. Er staat zoo schoon gedicht in Rozekens Eerste Communie, dat Christus de Heer dit alles heeft willen lijden om ons lij den te verzachten en te zaligen. En de Maand Maart: St. JOSEF, Patroon van Kerken Vaderland en van alle Christene Huisgezinnen; de groote Kerkleeraar St-Al- phonsus spreekt tot den H. Josef alsvolgt O groote Heilige, dewijl een God u heeft willen dienen, zoo wil ik ook u dienen, eeren en beminnen als mijnen heer en meester.. Heilige Josef, bewaar uwe kinderen... Een Ambachtsman, naast God Almachtig in den Hemel, welke eer voor de Werklieden En D'EERSTE COMMUNIE die nadert; Napoleon den Eersten had op 't eiland Korsika zijn geborteplaats, een goede Eerste Communie gedaan; alles ging daar eenvoudig en christe lijk gelijk nog in de Vlaanderen en hetgene wij moeten bewaren.. Napoleon wierd dan Consul, Keizer en was machtig boven alle anderen; in zijnen hoogsten roem, als keizers en koningen aan de deur van zijn appartement stonden te wachten, om te zien wat den .Meester beliefde, als Napoleon zijn millioenen franks niet kon tellen, dat hij aan 't hojfd was van den helft in Europa, dan ver klaarde hij in alle rechtzinnigheid De gelukkigste dag van mijn leven is de Dag geweest mijner Eerste Com munie. De Pastoor van Ars preêkte Stelt al de goede werken der wereld tegenover een welgedane Communie; het zal gelijk zijn aan een zandkorrel tegenóver eenen berg geplaatst... De Nav. Christi, het schoonste boek dat ooit door menschen geschreven wierd, de Navolging Christi stelt deze woorden in den mond der ziel die t'Onzen Heere gaat Zie ik kom tot U, o Heere, opdat ik welvare dooi uwe gave en verblijd worde aan het H. Gastmaal, dat Gij, o God in Uwe goedertierendheid voor den armen bereidt hebt... Alles wat ik verlangen kan en moet, bevindt zich in U, Gij zijt mijn heil en mijne verlossing, mijne hoop en mijne sterkte, mijn eer en mijn roem Predikende tot het Volk en vele ziekten genezende,Ihcbt gij. genadigstc Jcsus, eertijds gezegd: Ik wil hen niet pngespijsd naar huis laten gaan, opdat zij onderwege niet bezwijken. Handel dan ook zoo met mij, Gij die U zei ven in het Sacrament tot troost der Geloo- vigen hebt nagelaten O mijn onvergelijkelijke welbe minde dat Hemel en aarde met al hunne schoonheden stil zwijgen voor Uw aanschijn; want al hetgene zij prijs baars en sierlijks hebben, zijn zij Uw goedheid, Uw mild heid verschuldigd en nimmer zullen zij de heerlijkheid Uws naams bereiken.. «Welke wonderbare verhevene woorden! Ter eere van d'Eerste Communiekanten zal 0!>s volgende Nr een Prachtnummer zijn, op gesati neerd papier en met de beschrijving hoe de groote Schilder Leonard da Vinei zijn meesterstuk Het Laatste Avondmaal heeft afgewerkt, nabij Florenciën. OI^Kl?l\ï ^ie a^s Geschenk kunnen dienen voor d'Eerste Communie: Een beeldeken geven, niet af te keuren, maar een boek 't welk de kinderen bewaren en lezen, dat is toch veel beter. Als Boeken, die een schoon en nuttig geschenk zijn voor d'Eerste Communikauten, hebben wij te koop op Chipka De Kroon des Hemels 2,00 De Deugd voor alle Staten 0,75 Rozekens Eerste Communie. 0,50 Handboek voor d'Eerste Communikanten, een schoone kerkboek in band 1,00 Bavo en Livina o,32 Gulden Boekje der jonge werklieden o,25 gekartonneerd met gulden omslag o,35 Jan Onraedt, of eert Vader en Moeder, metpracht- omslag 0,75 Sinte Godelieve prachtomslag o,85 De lustige verteller o,85 Verhalen uit het Schrikbewind, prachtomslag o,S5 De wonderheden van Lourdes o,65 Maria Almanak voor 1892 o,5o HANDBOEKJE voor Kinderen die zich voorbereiden tot hunne Eerste H. Communie 0,30 Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid door Alban Stolz, een vermaard werk iste deel i,5o, 2de deel 1,00 De Bezoeken tot het H. Sacrament, tot de H. Maagd en den H. Josef, een boek vertaald in al de talen der wereld; in vorm van kerkboek, netten band, in groote letters 1,60, in kleinen druk i,3o Overwegingen op de Feestdagen, in band 1,40 Acht Bloemen of 8 werkjes van St Alphonsus, waarbij Mis, Litaniën, enz. enz. in band 1,40 De Sleutels van den Hemel, of de goede Biecht 0,40 Beoefening der Liefde tot Jesus-Christus, in band 1,40 STANDAERTS' PILLEN, verteerende en beste Purgeerpillen. Zij alleen vbrstkrkkn en zuiveren «iet Blobd. Fr. 1,50 de doos. Ver krijgbaar ten allen tijde bij August Rbnneboog, Apotheker, Nieuwstraat N° 7, AALST. BEKENDMAKING. Petrus Van den Broack, hoefsmid te Zele, Book- molenstraat, dorp, vraagt een bekwame smedersgast. rm-\ 1 >"11 1 Mijne waterkuur 3,5o; Ma cuxe nine raadgevingen0,70 gekartonneerd O.S5; Un Cure allemand extraordinaire 0,76 Do verzorging ran het kind a,oo; de waszehingon oa wateraanwendingen, hoe et wannoer ze moeten gedaan worden x.co; Pc-*~' *,5o; Eoa doos krachtzocp 0.65, Maltdrank, 't routickcn de woorden 0,20. Geriefelijke Keukenboeken mei de macier van op «o leggen. Zelfde boek in 't kloin t,oo. Do fiteren, door Caudelier, bevattende vaardlgd worden. 1 lanu 4..4 ui. o uitgave indo al do gebakken dio ir dienen enz prijz 5.eo«— 1,00; - l'asteioa en Con- de keuken knnnon Wi-

De Werkman | 1892 | | pagina 3