Brief van Macharis E 11 HOSTIE Te koop in onze Bureelen BOEKEN die als Geschenk kunnen dienen xxxxxxx29 Maart 1892. I. ijne geliefde Vrienden en Konfraters, Na U allen hertelijk den genadevollen goe den Dag gewcnscht te hebben, richt Macharis zijn oude oogen met al hun mogelijke snedig heid naar 't Eiland Chipka en naar al de huizen, klein en groot, in dorp en in stad, naar al d'huizen waar Eerste Communie kanten zijn, om er die booggeliefde Kin deren den zielwensch van mijn hert uit te drukken Geluk en Zegen met dien groo- ten schoonen memorabelen Dag!... Och Heere, al is er ern half eeuw en nog meer tusschen, ik zie mij daar nog altijd als een klein manneken, mij berei dende tot mijn Eerste Communie naar d'Onder wij zing gaan, al die lessen in mijn hert prentende, beter en beter begrijpende dit groot Misterie van ons Altaren, de Re- tret hoorende, verscheide keeien te biechten gaande, mijn jong hert zuiverende en vergiffenis vragende voor al wat ik aan mijn Ouders zaliger al misdaan had.. Dan, den dag en den avond voor d'Eerste Commiinie, in ge bed en overweging, en op de» gelukzaligen morgend als een Engelkeiy naar de kerk, neerstig en aandachtig de gebeden gelezen... Voor den eersten keer God Almachtig in mijn kinderzielken ontvangen, och Macharis, welke zoete geheugenissen! en g'heel dien dag welke heiligt vreugd 1 Geliefde kleine Vriendjes, weet toch wel dat die Dag de grootste en de heiligste is van uw leven; onze cude Pastoor preêkte alsdan, dat Ons Heer, in zijn laatste Avondmaal het Allerheiligste instellende, met bijzonder welbehagen dacht op d'Eerste Communie der Kinderen en de Laatste Communie der stervenden, zijnde de eer ste eene bron van reinheid en van zuivere liefdevlam en de tweede een tetken van goedheid en van opperste ge nade voor de stervende Christenen.. Geliefde Eer6te Communiekantjes, mijn stem herneemt een jeugdelfike kracht als ik U aanspreek bidt op dien gezegenden Dag vuriglijk voor Uw Ouders, die U toch zoo beminnen, die zooveel voor U gedaan hebben en nog doen en die zooveel troost en sterkte noodig hebben in dezen tijd; verdwaalde jnenschen willen voor 't Werkvolk den He mel toesluiten... Ach, mijn arm zielken, wat valt het le ven bitter, wat is 't lijden en de tegenspoed onverdrage- lijk, als men niet denkt op 't woord van God Almachtig Dat het beter is voor al zijne Dienaars geoefend te wor den door tegenspoed, dan indien alles naar wensch ging; dat, ii dien men wijs is en naar waarheid oordeelt, men zich niet zal bedroeven in de tegenspoed maar zich eer der verheugen en God bedanken, zijnde hier alles kort, maai d'Eeuwigheid zoolang. Het is om dat Rijk en Arm hun eeuwig leven vergeten dat er zooveel tweedracht is Geliefde Eerste Communiekanten, gij weet en gij hoort van de slechte sekten die er opkomen; hoe groot de ge varen hedendaags zijn, bidt den Heer vuriglijk, maakt goede en krachtige voornemens en dat iedereen, op den dag der Eerste Communie, wel in zijn hert ga, met de propoosten van de Christene Kinderen te helpen be schermen, van nooit of nooit een dier kleinen tot verer gernis te dienen en manhaftig de plichten te volbrengen, ons in dezen tijd opgelegd.. Want 't gaat er, niet waar, mijn goede Vrienden er zijn afgrijselijke teekens. Nooit wierd er meer geweld ge daan, om t arm mcnschdoin af te trekken van al wat goed en christelijk is.. Al die slechte gazetten van ons Land, die liggen te blasfemeeren, erger dan de Joden te gen Ons Heer in den naeht zijner Passie, die Óns Heer en zijn Kerk in hun wezen spuwen, menschcn, ik moet die gazetten lezen, met oorlof, maar ze verschrikken mij; en gij Ouders, uit respekt voor uw kinderen, nooit een liberale gazet in uw handen of in uw huis, want'tis helsch bedrijf. Ge ziet toch immers wel hoe diep Fran krijk gevallen is door die slechte gazetten; z'hebben er al hun weerdigheid van mensch verloren, veel die er zijn, en zoo groot in getal, dat er bloedroode omwente lingen te vrcezen zijn; voor een sententie tegen de Roode Vlag hebben ze, reeds vier keeren met dinamiet gewor pen dees jaar Sint-Josefs is de tweede Kerk van Pa rijs, alwaar zij hunnen duivel geschoren hebben; het is wreed om lezen Den Predikant onderbroken de Car magnole gezongen met stoelen geworpen naar de Ge- loovigen verscheide Onderpastoors gekwetst daar hunnen slechten babbel afgegeven niet willen eindigen of al de Geloovigen moesten de Kerk uit; daar blijven het Huis Gods onteeren en dat zien gebeuren in tijd van vrede, als Justicie en Policie waken, welke stoutmoe digheid en wat is er niet te vreezen voor de toekomst, misschien nog dees jaar, ik mag overdrijven en pessimist zijn, maar de teekens zijn toch grouwelijk Goede duurbare Vrienden, laat ons met vrome man haftigheid ons plicht doen, jzullende wij alsdan wel va ren, want schoon hebben ze te loochenen en te spotten, een hunner mannen uit d'ander eeuw Baigle, die allen Godsdienst haatte, zegde Niemand loochent God en Eeuwigheid uit overtuiging, maaralleen omdat zijn hert bedorven is, waaruit blijkt dat niemand den oppersten Meester kan ontloopen, waarmede nogmaals aan allen mijne hertelijke groetenis en met vreugde teruggeblikt op de Eerste Communie aanstaande, mochten de Kinde ren goed weer hebben, en dien Dag blij en zalig beleven met hun Ouders en andere respektieve Bloedverwanten," volgens den innigen wensch van uwen Dienaai en Vriend MACHARIS. in het huis van eenen Protestant. Het volgende onlangs voorgevallen won der woidt door Mgr. de Ségur verhaald Te Albany, eene stad in Noord-Amerika, werd op een vroegen morgen een priester 'L ontboden om een stervende met de laatste Heilige Sacramenten te bedienen, v De afstand was zoo groot, dat de priester meer dan een dag noodig had om den ster vende te kunnen bereiken, te meer omdat het een allerafschuwelijkst weêr was, en de wegen door den velen stortregen allermoei lijkst waren geworden. Volgens gebruik in zulke omstandigheden had de priester de Heilige Vaten met de H. Hostie bij zich geborgen zonder uitwendig teeken van den heiligen last dien hij droeg. Hij moest de reis te paard doen, maar hoe vlug dit ook te been was, het weêr en de slechte weg noodzaakten hem om nauwelijks halverwege in eene her berg af te stappen, ten einde voor zichzelven en voor zijn paard wat just en verkwikking te nemen. Toen hii zich gereed maakte om het paard wederom te bestijgen, xwam er een bode met de tijding, dat de ster vende buiten alle verwachtig een omkeer had^ondergaan, die de be#j ming gerust tot den vblgenden dag konde doen verschuiven. Dientengevolge besloot de priester minder haast te maken en bleef hij in die herberg over nachten. Bij het krieken van den dag zat de missionnaris we derom te paard, om zijn taak te gaan volbrengen, en reeds een groot gedeelte van den weg had hij afgelegd, toen hij eensklaps bemerkte, dat hij de Heiligt Vaten met de H. Communie ongelukkig had laten staan op de commode van zijn slaapkamer, waar hij dezelve eerbiedig had neêrgezet. Men begrijpt rijne ontsteltenis, hij onder zoekt zijn geweten, in hoe verre hij schuld had aan die hartverscheurende vergetelheid, maar konde toch niets anders ontdekken, dan dat hij door vo >rtdurende speling zijner gedachten over den toestand des stervenden in een zekere zorgvolle zenuwachtigheid had verkeerd en daardoor onschuldig vergeten had zijnen Heiligen Schat bij zich te bergen. Hij was vol angst met de gedachte dat de herbergier en alle huisgenooten protestant waren, maar hij troostte zich tevens, dat God machtig is om uit het kwade goed te trekken. Vurig bad hij, dat God toch niet gedoogen mocht dat er iets onteerends met het Allerheiligste ge schiedde. Zoo zuchtte en sprak hij bij zich zeiven, terwijl hij in vollen ren den terugweg had aangenomen. Och hoe lang viel hem de weg, de afstand scheen verdriedubbeld en telkens herhaalde hijO God, wat een vernedering voor mij och, hoe kon ik zoo iets vergeten, en dat in het huis van ongeloovigen Eindelijk staat zijn paard met schium overdekt voor de herberg, de herbergier springt de deur uit en roept hem toe Wees welkom wees welkom mijnheer, wees gerust, maar luister eens gauw, wat er gebeurd is. Toen wij op de kamt' wilden gaan om zo op te ruimen, was het alsof een onweerstaanbare macht zich er van meester had gemaakt. Wij konden de deur niet openen, na alle vergeefsche moeiten kwamen wij op de gedachte om door het sleutelgat te kijken, en zie een buitengewoon en wondervol licht vervulde de geheele kamer. Kom naar boven en overtuig u zelf. De priester vliegt de trap op, gevolgd door alle huis genooten. De deur gaat van zelf open, maar het buiten gewoon licht was verdwenen en ongedeerd stonden de heilige vaten op dezelfde plaats. De priester Godsknielde in heilige ontroering en dankbaarheid neder, opende de beurs waarin het busje met de H. Hostie verbolgen was, toonde die a i - al de omstanders en verklaarde hun oas heilig gel iof aan de waarachtige tegenwoordigheid van Jesus in het Allerheiligste Sacrament. Allen die tegen woordig waren, werden door de genade Gods getroffen, geloofden de waarheden hun verkondigd en knielden op denzelfden oogenblik met den priester neer, om Jesus Christus in het H. Sacrament te aanbidden. liet licht op de kamer aanschouwd, vervulde hunne harten en eer de missionaris vertrokken was, had hij geheel het huisgezin de ketterij hooien afzweren en allen in den schoot der HKerk mogen opnemen. Hoe weet God alles wonderbaar te leiden cn te bestieren 1 2,00 o,75 0,50 1,00 o,32 o,25 o,35 0,75 o,85 o,85 o,85 o,65 o,5o Later Xieuws. De moordenaar van Amiens had reeds een kaartje geno men voor Brussel; zijn naam is Pauljouïteau en heeft zijn misdaad bekend. Te Wieze bij Aalst, grooten KaatskampMrijd op 't zift naar zilveren zakhorlogiën, verdere berichten voor d inschrij ving en 't leveren der horlogiën;fjij de herbergiers Van Stichcl, Van Hove' Van den Berghe en D'Hauwers. Het Spel znl geopend worden, zondag 10 april. Amerika had dijnsdag koude, voist, hagel en sneeuw, ze vreezen dat het langs hier zal afkomen, heden of zaterdag. In St-Salvator te Brugge wordt de Vaste gepreêkt door een Pater Be- nediktijn, gebortig van Hekelgem. In d'abdij van Afflighem door Pater Adalbertus van Meldert. Even' als ten vorigen jare, zal van 20 tot 23 april a. s. een Re- tret zijn voor Onderwijzers in 't Missiehuis te Steil, Venloo-Tegelen. Dijsendag 22 Maart ontsliep godvruchtig in den Heer, te Rolleghem-Kapelle, op 8ijarigen ouderdom, de Schepen Pieter De Jonkhtere, van arm en rijk geacht en bemind en vereerd met 't Burgerkruis door Z. M. den Koning.... Hij deed wat goed, wat recht, wat waar is voor den Heer, volgens Gods wetten"en voor schriften... Codschenke zijne Ziele de eeuwige Ruste PARLOiR. Ontv. vau M. 1'. J. C. Haraont 7,40 voer.dé boeken Van M. A. V. D. Wackcrieel 5,00 voor 91 en92. Van M. J. D. R. Rosselaar 2,50 voor 92. Van Jufvr. H. B. Schaarbeek 2,50 tot 1 Mei 92. - - Van M. E. V. B Isaghem 2,50 voor g2. Van Jufvr. D. D. Q. Conenberg 2,50 tot Maart 93. Van M° Wed. H. D. G. Deftineé 2,50 tot Mei 93; Van den E. H. D. V. Ronsse 10,00 voor 4 ab. voor d'Eerste Communie: Een beeldeken geven, niet af te keuren, maar een boek 't welk de kinderen bewaren en lezen, dat is toch veel beter. Als Boeken, die een schoon en nuttig geschenk zijn voor d'Eerste Communikaoten, hebben wij te koop op Ghjpka De Kroon des Hemels De Deugd voor alle Staten Rozekens Eerste Communie Handboek voor d'Eerste Communikanten, een schoone kerkboek in band Bavo en Livina Gulden Boekje der jonge werklieden gekartonneerd met gulden omslag Jan Onraedt, of eert Vaderen Moeder, metpracht- omslag Sinte Godelieve prachtomslag De lastige verteller Verhalen uit het Schrikbewind, prachtomslag De wonderheden van Lourdes Maria Almanak voor 1892 HANDBOEKJE voor Kinderen die zich voorbereiden tot hunne Eerste H. Communie o,a© Wl^wijzer voor Tijd en Eeuwigheid door Alban Stolz, een vermaard werk i!te deel i,5o, 2de deel 1,00 De Bezoeken tot het H. Sacrament, tot de H. Maagd en den H. Josef, een boek vertaald in al de talen der wereld; in vorm van kerkboek, netten band, in groote letters 1,60, in kleinen druk 1, 0 Overwegingen op de Feestdagen, in band 1,40 Acht Bloemen of 8 werkjes van St Alphonsus, waarbij Mis, Litaniën, enz. enz. in band 1,40 De Sleutels van den Hemel, of de goede Biecht 0,40 Beoefening der Liefde tot Jesus-Christus, in band 1,40 SCHOON BOEKDEELEN aan 1 fr. Het oud Testament met platen en prachtomslag; het nieuw Testament id. Huiselijk Leven onzer Voorouders door P. De Potter; Onze Huisdieren door Pater Van Tricht; Cornelius Pudens en zijne Familie, uit d'eerste Christene tijden; Afrika, of ontmoetin van twee reizigers, met gravuren; De aftocht van Moscou; Anthony of de wedergevon dene wees. E^Sinte Godelieva, Maagden Martelares vanVlaa" deren, door H. Claeys, Onderpastoor te Nieupoori met vergulden omslag 35 Jan Onraedt, of eert en bemint Vaderen Moi- der, door K. B. Callebert, Onderpastoor te Blanken- berghe, verg. omslag 0i^5 Verhalen uit het Fransch Schrikbewind 0,85 De kluchtige Verteller, 7 schoon Verhalen o,85 Don Bosco, de Vader der verlatene Jeugd o,25 De Raadsels van 't Vlaamsch Volk, door AJoos o,85 t/ r O U t CkT TMn VlnAmPnU.. TImI I. J 75 0,75 1,00 0,75 Verhalen van 't Vlaamsche Volk id. 2de deel Robespeer en zijne medeplichtigen Roza van Tannenburg D'è vefMaricfigfc^KoVeTh'er Genoveva van Brabant Napoleon I, onpartijdig levensbeschrijf De troost der Armen Tooverboek of veel vermakelijke toeren ,jö Thijl Uilenspiegel 0 50 Reizen en Avonduren van baron Van Muinkhuizen 0Ï75 Martelaarsboek of het heldhaftig strijden en lij- den der Belgische Geestelijkheid onder 't Fransch Schrikbewind, met al de namen der Martelaars en Belijders z q0 WERKEN VAN AUGUST SNIEDERS. Groote uitgave in 40 met prenten De Sansculotten in België 2,00; Antwerpen in brand 1,00; de Wolf jager 1,00; de Nachtraven 1,00 H. Aloysius, 't groot Leven door Pater Van Durme2,oo Leven van den H. Alphonsus, door Pater Sain- tra»1 2,00 De II. Antonius van Padoua, handboek van god vruchtigheid 2>00 Bisschop Lambrecht 0i2$ Acht dagen te Latrappe 0,75 De Deugd der Ouders door Pater Hillegeer 'iS Groot Handboek van den Roozenkrans 2 go DEVOTIEBOEKEN, geschreven door St Alphonsus de Liguori BOEKJES aan 15 c., allerbeste Volksboekjes: Hoe voordeelig dagelijks Mis te hooien; Naar den he melof de^kunst om blijmoedig te lijden; Het wapen des Christen, 't gebed; Over het dikwijls Communiceeren; Het H. Hart van Jesus, novene; Jesus in zijn Saciament van liefde; De Namen onzer Moeder cn hare Feestdagen; De allerheiligste Rozenkians. Krui.sweq SS c kelijlt«clien Kruiswog, voor too 55 c. PASTOOR KNEIPP zijn wonderbaar Leven en zijne manier om door water te genezen en te verkloeken, zijnde dit werkje het kort be grijp der boeken van Pastoor Kneipp 0,70 gekart. o,85; De waterbegieüngen 1,00; Het kind in zieke en gezonde d3gen, raadgevingen door Pastojr Kneipp 2,00; Les cures pittoresques a Worishofen, schoon verhaal met veel fijne prenten 2,00. Ook te koop in ons Bureelen: Krachtmeelsoep o,65 c. de doos; Maltdrank, in vervan ging van den kaffé o,65, waarbij 't port; voor de boeken is 't 0,10 p. h maar de post aanveerdt geen pakjes dan voor 5o c. Mijne waterkuur, groot boekdeel 3,5©; Ma cure d'eau 3,5o; Vivez ainsi 3,5o; STANDAERTS' PILLEN, verteerende en beste Purgeerpnten. Zij alleen vbrstbrkkn en zuivbren het Blobd. Fr. 1,50 de doo». A'er- krijgbanr ten allen tijde bij August Rhnnbbooo, Apotheker,Nieuwstraat K«> 7, AALST.

De Werkman | 1892 | | pagina 4