Aalst. - Treurigheden- Loop inde Nieuws. IV0 1017, Twintigste Jaar. De boetveerdige Zondares. De Nachtegaal. g£j£I'S|35 Lleluia. DEWERKMAN 15 ArRIL 1892. Verschijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eeutiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50'sjaars. oor Holland fr.3,50. Voor al d'ander Landen van Europa, voor Ainerika, Asia, China, a'Indieu en zoo wijd er mensdien wonen 4,50 franko thuis. P DA ENS-MAYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. moigend hoorde men hem al zingen in 't Kasteel van JË Overham; waarschijnlijk dienzelfden nacht toegekomen en aanstonds zijn eerste melody... De zang van de Nach- tegaal is zoo fraai, zoo welluidend, zoo vol afwisseling dat geen andere vogel hem daarin evenaart. Daarentegen munt hij niet uit door schoonheid van vederen. Hij is slechts 17 Ned. duimen lang, op den kop, den nek, den rug en de vleugels vaal rosbruin, op den staart meer rosbruin en aan den krop, de borst en de zijden witachtig. De Nachtegaal eet ruspen en allerlei insekten; hij is niet schuw en wordt gemak kelijk gevangen. Onze Nachtegalen sterven spoedig in de ge vangenschap, doch jonge kan men met veel zorg in het leven houden mei poppen van mieren en meelwormen. De Nachte galen verschijnen doorgaans rond 7 a i5 april en vertrekken in September. Het nest der Nachtegalen is diep en groot en wordt gebouwd niet ver van den grond op stompen van kreu pelhout... In 't vermaarde Buggenhoutbosch, waar overjaar het hoedje van een Chipkalingsken in de beek viel, daar heeft men sedert zondag den Nachtegaal gehoord. RAADSELKE. Negen letters in 't geheel, een Prochie, kameraad. De eerste zes een vrucht, de laatste drij een maat, Een groote maat, ge moogt het weten, Die dient om d'akkers af te meten. Helaas 'K heb mijnen God, 'K heb zijn gebod. Miskend in mijn zeden Helaas 'K heb mijnen God, O droevig lot Veracht en bespot Al wat hij Voor mij heeft geleden Heb ik vrij Met den voet getreden. Helaas Waar is de vreugd, Die 'k in mijn jeugd, Steeds vond in de deugd! 2. Zoo lang D'onnoozelheid Mij heeft bevrijd Van 't gevaar der zonden Zoo lang D'onnoozelheid Mij heeft geleid. 'K was v 1 zaligheid 'K heb de trouw Van 't doopsel geschonden, Ik heb rouw En droefheid gevonden. Zoo laDg Heb ik den schat Der rust niet g'had, Dien 'k eertijds bezat. 3. Gerust Aan moeders zij 'K was altijd blij Hélas! quelle douleur. Leliewit van deugden Gerust Aan moeders zij, Zij leerde mij. 'K was als zonde vrij. IJdelheen Mij geenszins verheugden Mijn hert kweên Naar d'hemelsche vreugden. Genist, 'K groeide op in 't goed, Mijn jong gemoed Smaakte 't hemelsch zoet 4- Maar ziet, Door d'hel verblind, 'K zocht ijd'len wind, 'k proefde d'aardsche vruchten Maar ziet, Do'r d'hel verblind, Verloren kind, 'K heb het kwaad bemind O wat smert 'K verliet Gods genuchten En mijn hert Verteerde van zuchten Maar ziet, 'K bevond te laat.... O droeven staat Van die God verlaat 5. O wee Ik zag dan niet, Wat zuur verdriet. Mijn hert ging bezwaren O wee Ik zag dan niet Wat ik verliet Voor een vuil geniet Met geweld. Ik wilde gaan varen, Blootgesteld Aan de woeste baren. O wee Wat ij delheid Heeft langen tijd Zoo mijn hert verleid 6. 'K verzaak Die schandige uur, O dertel vuur, Toen ik u kon minnen 'K verzaak Die schandige uur, Helaas hoe duur Kost uw bitter zuur Slavernij, 'K onttrek u mijn zinnen. Weg van mij, 'K wil den hemel winnen 'K verzaak.... O ijd'len zwier, O valsch plaisier. Weg toch ver van hier. 7- Had ik Niet wederstaan, Den raad gedaan Die mij wierd gegeven Had ik Niet wederstaan Aan goed vermaan, 'K waar 't gevaar ontgaan Ik bezat De bron nog van 't leven, 'K waar op 't pad Der deugden gebleven OUDERS, gewent uwe Kinderen van jongsaf, aan j het Werk en aan de Spaarzaamheid. Had ik Niet d'oor geleend.... O englen weent, Mijn hert was versteend 8. O God. Ontvang mij weêr Zie mij hier néér. Weenende aan uw voeten. O God, Ontvang mij wéér 'K verlaat, o Heer, U dan nimmermeer. Gij alleen Komt mijn lot verzoeten Magdaleén. 'K zal mijn zonden boeten O God, Uw vaderhand Verbreekt den band Die mij houdt in schand 9- O jeugd, Vol drift naar 't zoet, Met tranenvloed. Zing ik u mijn smerten O jeugd. Vol drift naar 't zoet, In 't oppergoed Gij dit vinden moet. Ja, die zee Verzaad alleen d'herten, Wilt gij vreê, Gij moet d'aard' vertetten O jeugd. Zoo vlucht gij druk, 'T diep ongeluk, Waar ik onder buk. zen gelijk Hij gezegd had!... Door zijn ei gene macht... Niets is klaarder bewezen dan de VerrijzenisDe Romeinen van dien tijd, de Jo den getuigen het in hun kroi ij ken, als zij schrijven dat de Dis cipelen het H. Lichaam zijn komen stelen, terwijl er een sterke wacht rond stond, terwijl een zware zerksteen het Graf bedekte. Den dag van Paschen is de Verrezene God-Mensch verschenen aan Maria, aan Maria Magdalena, aan den H. Petrus, aan verscheide Discipelen; gedurende veertig dagen is de Verheerlijkte Zaligmaker verschenen aan meer dan 1100 Personen, om zijne Kerk te stichten; die 1100 PERSONEN heb ben krachtig en eenparig getuigenis gegeven van de Waarheid der Verrijzenis; voor die Waarheid hebben zij vervolging geleden en zijn er velen ter dood gebracht; NOOIT is er een enkel bewijs tegen de Verrijzenis gege ven; NIEMAND der Romeinen of der Joden is komen zeggen hoe de Discipelen dit lijk gestolen hadden of waar het gedragen was,... Is verrezen gelijk Hij gezegd had. Na veertig dagen het Bitter Lijden overwogen, in de Goede Week het Kruis aanbeden en geleerd te hebben: In het JKruis is de Zalig heid, is het Leven, is de Bescherming tegen onze vijanden; in het Kruis is de bron der hemelsche zoetigheid, is de sterkte des her ten, is de vreugd des geestes; v.ie het Kruis volgt, komt tot een eeuwige gelukkige verheerlijking... Na dat op Goeden Vrijdag de steenrots scheurde en de lucht verduisterde, komt PASCHEN, het Feest der Opstanding, de Dag der Vreugd, des Heils, des Lichts, der Overwinning, der Onsterfelijkheid... Zaligen en Ge lukkigen Feestdag!. Gelukkige Parochiën en Steden, waar niemand een uitzondering maakt inde vreugde van het Paaschfeest.... Christus de Heer verstooten, de Meester van Leven en Docd, de eeuwige Koning, weige ren aan de H. Tafel te komen neêrzitten, uitstellen en zich laten meetrekken door dc booze geesten, welke smart, welke schande en welk nadeel voor 't beschaafde Europa 1... De kerkbaljuw van Aakt, M. Van Nuffel, die ieverige goede man is berecht. Op de Vorming beeft Bisschop Stillt-maas d'Aals'enaars bedankt over hunne gebeden voor hunnen wel beminden Deken. Gansch en geheel is de Herder van Aalst nog niet hersteld; een goede voordetlige Zomer, de genegen heid en de voortdurende gebeden. Wij lezen in den Kiuis weg: Wees ons, zondaars, genadig... D'ongelukkigste. men scben der wereld zijn degenen die te kort blijven aan hunne Paaschplicht... Laat ons allen, met oprechte liefde tot deze arme Medebroeders, een Kruisgebeddoen opdat er met dezen Paschen velen zouden teiugkeeren tot den Vrede en tot het Geluk. De Glorie der H. Kerk is den terugkeer van ver dwaalde Kinderen. Dan is er vreugd in den Hemel en vreugd in d'herten, en die terugkeer is zoo gemakkelijk. Ja, wel gezegd: Treurigheden. Dat de Moeders tranen storten met tuiten, dat de Vaders vol mismoed hunnen kop laten hangen; d?t g'heel de Familie gekrenkt en ge kraakt is door de snijdendste droef heid... T'Aalst, op Mijlbeke in de Siroop- straat, een dochter van 16 jaren: Kloek en struisch en gezond, wel kunnen weiken; was tot over een jaar of twee zeer braaf en dc vreugd harer Ou ders; werkte alsdan op eenen brei- winkel, waar neerstige zorg gedragen wordt voor de goede Zeden; ging op de Kastanje-Vesten werken bij d'hce- ren Van der Smissen; zat daar aan 't werk met Dochters, nog jonger dan zij, maar grouwelijk diep bedorven, gedurig slechten klap sprekende en vuil liêkes zingende;... eilaas, de Dochter zoog 't venijn in, ze ging naar d'ORGELBALS en was verlo ren.... NOG NOOIT is een dochter wel gevaren met naar d'Orgelbals te loopen en 's nachts te zwieren in dien droessem van vuil ontuchtig Volk; NOG NOOIT. Indien d'Orgelbals zoo wreed slecht niet waren, de helsche ba- tanus zou zooveel geweld niet doen, om die Orgelbals in gang te houden T'Aalst zijn ze nu onder een streng Re glement gesteld; als er contraven tie is, dc Gendarms .i„ clnitcTT maar nil zoekt zullen de koten doen sluiten; maar nu zoeken d'Orgelbals hulp en schuilplaats in d'omliggendo Gemeenten... Acht bare Parochiën, neemt toch maatregels. Die Dochter t'Aalst, op Vastenavond 11. tot 12 ure in d'Oigelkoten zitten; reeds verkeeren; de Vader er haar uithalen, haar berispen en kastijden, v°]ge"s I5ch'en plicht; er is te weinig tucht in de wereld; de Dochter weerspannig zijn, 't kwaad in haar hoofd werken; haar eigen opmaken; den zondag van Vastenavond, weêr uit gaan, gemaskeerd, en niet meer terugkeeren... Niet meer teiugkeeren!... Is zij opgestoken Waar zllzll?-- Zondeg morgend, in dc Vaart, aan Goeike van M De Vidts, een Stoomboot haalt een lijk op: 11S de jonge Dochter!.. Ton half 1 had zij een Orgelbal op d Hout markt verlaten en was 111 't water gesprongen; eens in t water had zij haar ongeluk beseft, in haar handen sta,, nog dik gras en slijk, zoo had zij geworsteld tegen dc dcod! Orgelbals, vroege verkeeringen, herbcrgloopen en nachtzitten der Dochters, ge zijtde Plaag en dc Pest in dc wereld; ge brengt een aanhoudenden Oorlog m d'huishoudens, ge verscheurt d'Ouder en bede. ft de kinderharten; ge vervult d'Helle met rampzalige zielen, die hier reeds een helle van armoede, onrust en torment gehad hebben.. Meesters en Heeren van fabrieken, neemt toch maatregels tegen de voortzetting van t kwaad. Heer Vr. te L. de prijs van 'tMuziek-Volks- lied, Vrede-St Amands is aan Mr Leo Van Hoof, leerling van Mr Wambach. Te Buggenhout, fiat executia, een bazinne die in den winter 's avonds laat, drank had gegeven aan een bedronken jongeling, die hem daar had buiten gezet, in de bittere koude, bijzooverre dat hij 's morgens dood lag, is veroordeeld tot 5 boeten van 10 fr. tot 400 fr. aan de moeder-weduwe en tot 6 maand ge vang. Te Nederrakel, viva, ons Volk, op 25 kandida ten 19 kiezers en d'andere, afvalligaards, op 19 man 6 diplomas... Al 't verstand is bij ons, zei Tist-de Vloeker en dommer kalf dan hij, leefde er niet.. Een kloek Pro: ficiat aan ons Vrienden van Nederbrakel en vrolijke Feestviering op 2de Paaschdag. De mogendheden gaan gezamentlijk maatregels nemen tegen de dinamiet- tisten. Er zijn er van rond Aalst die ook uitzien naar den Deel van menonkel De Vos zaliger uit Amerika.... i Z'hebben gelijk. Pro aris et focis, elk voor 't zijn. Te Parijs gaat het zeer woeligvele kerken, waar over de so ciale kwestie gepreekt wordt, worden door de Socialisten bestormd, die er rooken, den hoed op "t ho .fd en een tempeestig leven houden... 't Zijn de gasten 'k Ben voor 't recht, ze Djoos en hij maakte een kromme vore. B a r a heeft een wreed leelijk woord gezegd in de Ka mers als ze spraken dat de Walen zouden Vlaamsch leeren Leeren de Russen 't Poolskh vroeg de leelijke wreede vent. Te Dendermonde begint op 2de Paasch dag een groote Kampstrijd voor de Koatsers ter Groote Markt. Wordt geopend door twee sterke Partijen van Aalst en Herdersem Alles wordt geschikt tot vrede en orde gelijk in 't Senaat. Nichte uit Dendermonde. eenige dagen op Chipka geweest en terugkeerende Welke ver andering 1 de Boomen gansch in 't groen 1... 't Is te Pa rijs dat de Lente en't jeugdig groen der boomen de stad in lust en leven brengt. Na den langen winter de Parij- zenaren wandelen met vrolijk welbehagen onder het frisch versiersel der talrijke Boomen die hun stad ver lustigen. Van Denderbelle naar Dendermonde, op die lachende heldere vlakte ziet men de kerktorens Den dermonde, Lebbeke, Denderbelle, Mespelare, Audegem en Appels. Te Ninove bij Frederik De Smet had men en sijsje gekocht, éen jaar voorde geboorte zijns zoons die nu 17 jaar geworden is. Over drie weken is het arm vogelke gestorven. Den grooten Rus zijnen Opperminister, mot name van Giers, is nijg ziek. - Te Heywo.id, in Engeland, zijn de groote weverijen stil gelegd: 3 Duizend Menschen zonder werk. De Mag azijnen steken vol. In Argentina verbe tert de toestand merkelijk de Kiezingen loopen zacht en voordeelig af e de weerdens gaan deftig naar d'heogte zou dat het einde van den D lorum zijn Graaf de Merode werd te Westerloo geerne gezien; en met rede.: hij had een goed cn heldhaftig hert Als, in 't jaar 66, «te Cholera-morbus heerschtte, graaf de Merode bouwdè op zijn kosten een Hospitoalen ging er in persoon de zieken troosten, 't Volk heeft dat onthouden. Men woet niat v,*at er t'Aalst over 't hoofd der Fabrieken hangt zijn Okdcrs te kort doen, is een Wraakroepende Misdaad.

De Werkman | 1892 | | pagina 1