Velden en Steden. Latere Berichten. ROIXSSE. 't Zijn de gasten. LATER NIEUWS. Pro justicia. Sa bi na. Clara, zalige Feestdag en ProficiatPro ficiat Clara. Hoe dadde, Sabina Sa bi na. Ja Clara, ge moet gij van Roomen niet komen proficiat voor dat goed weêr Ze lezen altijd voor d'H. Clara, om goed Claar weêr t'hebben, maar nu is het toch iets partiku- lier; alzoo een locht 1 alzoo een liefelijke zon! en dat jeug dig groenen de stoffeliers en de potjannoffels die gaan blommen!.. Clara! Clara! Clara. Ja Sabina, 't is een pracht en 'ne lust; de wereld kan toch schoon zijn; we zijn zondag achter 't Lof naar den Buiten geweest Sa bi na. Wij ook, Clara! Cl a ra. Jong en oud, Sabina, 't was al op den wandel! En welken liefelijken dag, Sabina! Sabina. En welke verandering op t veld sedert eemge weken!'tis elk zijn fak, Clara, wij kennen wij niet veel van de vruchten; maar me dunkt dat alles schoon staat. Clara. En veel belooft, Sabina: 'tsnijgraan, de koorn, de Sabina. In dezen tijd, Clara, heb ik altijd mijn beziens op 't Vlas; dat ligt daar nu toch zoo effen als een tafelblad; en 't zijn precies groen kopnagelkes die er uitkomen, zoo gelijk als twee druppelkes water.... Clara. Clara. Wat blieft eru, Sabina? S a b i n a. De Boerkes! de Boerkesl wat 'zijn ze toch vlijtig en vinnig! Wat was 't veld over eenige weken Clara. Een harde korst vol dorheid Sabina. En nauwelijks is de Vrieze- man weg of daar komen de Boerkes met schup en met spade, ze graven en ze wroe ten, ze mesten, zaaien en planten, met april en mei, ze maken dat de wereld 'ne lusthof is, hoop en troost van 't Menschdom. Clara. Och Sabina, ge spreekt zoo schoon van de Boerkes, wisten zij het, ge zoudt wel met B&mis een Zende krijgen. Sabina. En spreek ik tegen rede, Clara? Zijn de Landen niet bewerkt and perfektu m! Ons Grootvader zong in zijnen tijd dikwijls een liêken op de Boeren; ik ken er nog eenige para- fraaskes af Clara. Laat eens hooren, Sabina. Sabina. Nooit is naar weerd geprezen, den edlen boerenstiel Niets kan er nutter wezen, aan lichaam en aan ziel.... Den Boer, t is waar,moet werken, maar ledig vaddig zijn Is 't leven van een verken, vol onrust en fenijn. Den Zomer geeft hem lu6ten, al kost hij hem wat zweet, Mag hij dan weinig rusten, dat doet hem toch geen leed Hij vindt in 't groene veld, een lucht die kracht hersteld, Van faldera deri van faldera dera, Clara. Ut remi fan solia. S a b i n a. Ja Clara, 't ander ben ik vergeten; dat was ai een schoon liêken, Clara, en 'k zou wel een plakket geven, om het in geschrift of geprent te hebben; er kwam ook in: terwijl de vogels zingen, van tak op takske springen, hun fijne tongskes wringen. Clara. Ja gelijk de Nachtergaal, Sabina, zou de Nachter gaal al aangekomen zijn? ze zeggen dat die vogelkes van zoo eeu wig ver komen afgevlogen; en aanstonds seffens beginnen ze te zingen. Sabina. Clara, aan de Grot er was een gezang dat op den Nachtergaal 't zijn trok, maar gezien is hij nog niet... En om voort te spreken van de Boerkes, bij dat liêken zou nu een vois- ken moeten bijkomen, Clara, te weten, namelijk dat de Boerderij te weinig opbrengt, dat de Boerkes met neerstig te werken, moeielijk aan eiken Heiligen zijn licht kunnen geven, 'k zegge elk betalen en hun huishouden onderhouden... En dat is droef, Clara, en dat is de krevatie van de steden Clara. Ja, Sabinatje, van de Steden En als ge dat woord uitspreekt, mijn maginatie brengt mij naar Parijs! Sabina. Die rijke stad en die schoone stad Clara De Werkman heeft ons dat mtêgedeeid, Sabina, maar schoon en schabouwelijk beginnen met dezelfste letters... Sabina, dien Dinamiet! die Huizen in stuk::en springen! Dat ge daar niet gerust moogt slapen gaan!... Dat springt op gelijk den haas uit zijnen gracht!... We moeten daar eens wel op peizen, Sabina, en diep ingaan!... Is dat niet precies gelijk aan een rijke tafel zitten en dat der. plafond maar met een spellenagelken vast houdt!?... Ant oordt toch eens! Sabina. Och Clara, wat kan 'ne mensch zeggen als altijd denzelfden Oremus: Wreed! Wreed! En van jaar tot jaaa verer geren!... Clara. Sabina, er komt te veel slecht Volk in de wereld; die God en zijn gebod niet vreest, wordt een rot kadaver en een brandkolk in de wereld! Sabina. Clara, ze zeggen. C1 a r a. Wat zeggen ze, kind? Sabina.— Clara, dat alle 10 leste jaren van een eeuw slechte jaren zijn.... Clara.Zoodat 't leste van een eeuw is gelijk t leste van een hesp... Sabina. En ze willen hebben, Clara, dat het op dees leste tien jaren zal katers spuwen en draken regenen... Clara. Ons Heer wil ons bewaren, Sabina, laat ons lezen en bidden, dan zullen wij toch na dees tribulatiën onzen Hemel verdienen... Sa bi na. Dat is 't bijzonderste. Maar Clara, he-je gij dat al g'hoort dat onzen Koning Leapol ook al miskontent is? Clara. Och, Sabina, die hier ten volle kontent is, moet nog geboren worden. Sabina. Ja maar, Ze zeggen Clara, dat hij bleekskes en mager wordt, hij die nogtans geen oude dag of geen kwade slag moet vreezen, die twee Paleizen heeft, als 't geen drij is, die alle dagen aan de rijkste tafel kan zitten, en daarop kan doen komen al de spijzen die hij begeert, die zijn domestieken niet kan tellen, die koets en peerd heeft als hij niet geerne te voet gaat... Clara. Hij is misschien ziek, Sabina! Sabina. Toch niet, Clara, maar nu dat ze gaan de Giondwet in handen nemen, gelijk de Patteelbinders een schotel, Koning Leapol vraagt meer macht in zijn Ryk. Clara. Ha, Sabina, ge wilt gij spreken van dat Fe- rendom, maar g'heel de wereld is daartegen, tot de klein kinderen toe. schuddebollen van neen Sabina, Koning Leapol is hoog gezeten, maar hij heeft ook toch maar twee oogen en weet ge wat ik onlangshoorde van iemand uit Schellebelle, neen uit Denderbelle, daar boven 't Sas van Wieze! Sabina.Te weten, Clara Clara. Dat Poncius Pilatus, na al zijn zwakheid, ook een Ferendom heeft gebruikt, maar dat zijn gedacht mislukte, hetgene niet belette dat hij zijn plaats verloor En er wierd bijgevoegd, Sabina: Dat ons Land verlost blijve van die uitvinding van Pilatus, voor 't geluk van 't Volk en van den Koning. (Sabina en Clara mediteeren daarop.) mes> waarmeè Marie Van Damme LOK01C11. de moord gepleegd heeft op den kanon nier Fierens, is weêrgevonden in eenen gracht. Waarschijn lijk zal de moordenares nog binst dezen zittijd voor d'Assisen moeten verschijnen. Twee heeren van Lokeren zullen voor die zaak op de bank der gezwoornen moeten plaats nemen. Een werkman, de genaamde Everaert heeft op de kaai. terwijl hij bezig was aan 't lessen van een schip, door een val zijn been gebroken. De ongelukkige is overgebracht naar het hospitaal, na ter plaats de eerste zorgen ontvangen te heb ben van den heer Doktoor d'Hollander. Verledene week heeft onze stad het bezoek gekregen van een harer kinderen die in Afrika verblijftBroeder Emiel (in de wereld Emiel Michiels), die onder de heete zon van Arabiè medehelpt aan het gioote werk van ontslaving en beschaving, dat Mgr Lavi gerie en zijn witte Paters zoo heldhaftig ondernomen hebben. De moedige jongeling heeft hier eenige dagen verbleven, waarna hij teruggekeerd is naar de zandige woestijnen en groene oasis van zijn nieuw Vaderland, waar nog driejongens van Lokeren, insgelijks broeders van Mgr Lavigerie s order, verblijven. Ja, ja, Ronsse, 't zijn de gasten! 't is gelijk ge zegt: Slechte schouwen slaan den meesten rook uit... De Radi- kalen en de Socialisten die dc wereld willen verbeteren, zouden moeten beginnen met hun eigen hert.., Ravachol staat op tegen de Samenleving en van 8 moorden is hij beschuldigd... Hoeveel kopstukken van Socialisten heeft men niet. die tot over den kop in vuiler oneerlijken droes zitten?... Zouden zij hun leven willen beschreven zien?., 't Is juist gelijk t'Aalst in den tijd: d'Orgelbazen deden schrijven in de liberale gazet dat zij voor de Zedelijkheid waren en op de Groote Markt riepen zij ons woorden achterna, woorden die maar opschieten in de vuilste en meest hedorvene herten... Te Ronsse is ook een Socia list-kopstuk dat alles best wil weten, dat tegen Kerk en Priester uitvalt, en er komt aardige rook uit zijn huis houden, en hij is voor de twaalfde maal moeten op 't Bankske komen.... Gescheurde wielen zijn 't en gebro- kende potteu en omdat zij gescheurd en gebroken zijn, maken ze meest gerucht. De moordenaars van Ronse gaan voor d'Assisen komen; tot spiegel en les zal De Werkman die jonge rampzaligaards volgen voor 't Hof van Assisen... Gelijk een bende roofgierige Tiegers en Menscheneters zoo vallen d'Orgelbazen van Aalst op d'omliggende Dor pen... En de liberale gazet ondersteunt die gasten iets dat een algemeen verderf is voor g'heel de Stad, wordt ge prezen in de liberale gazetten En dat durft spre ken van Volksliefde 1 Men gaat in Frankrijk onverwijld die Anarchisten voor de Vierschaar brengen... We moeten niet aandringen op den schrik te Parijs en in veel groote steden... 't Wordt er een leven van lapt de broek. Er loopen in de wereld meer en grootere schelmen dan in de verledene eeuw. T'Antwerpen is dom Scaboni, een der Discipelen van dom Bosco, een voordracht komen geven. De Salezianen zijn reeds te Luik... Er zullen weldra Vlaamsche Jonk heden in dit Noviciaat treden, om in onze streken het werk van Dom Bosco den Wonderbare vooit te zetten. Antwerpen bereidt een Bedevaart mar Lourdes... Met Antwerpen heeft men Gebeden en Sermoenen in 't Vlaamsch, onderwege en te Lourdes, daarbij een uitge lezen Gezelschap. In plaats van dat Algemeen Stem recht en dat Refer ndum, zou men niet beter doen over de openbaie Zedelijkheid te spreken en voor't bestaan van Burgeren Boer en Werkman te zorgen! Te Lon den blijven veel paarden ziek door d'Influenza. Te Brussel zal een Bondgenootschap komen van Doktri- nairs, Radikalon en Socialisten... 't Is effen, zei Kavane en zijn huis was afgebrand. NIEUWS verwachten wij uit Moerbeke Koewacht. 1> In Frankrijk zijn binst 1891 247,000 krimi- 131 11 I neele zaken geweest. De rechters vragen opslag. Is het nu de tijd Opslag zijn nieuwe lasten en wij kunnen de oude niet betalen. En tegenwoordig alles is goedkoop. De opslag is gewei gerd in de kamers en men heeft wel gedaan. Ook vraagt men meer rechters. Er zijn te veel zaken. Men kan het werk niet verrichten. Een goed middel Nu, op 't korrektionneel waar konijnen- en andere dieven verschijnen, ook de baldadigaards, die hunne messen trekken', daar zetelen 3 rechters. Volgens ons, éen rech ter ware genoegzaam. Hij had maar te zeggen allez gen darm steek mij dienen krawa! noor eenige maanden in t droog. Court et bon. BOEKDRUKKERIJ DER WERF. Twee Snelpersen, nette en spoedige bediening, voordeelige prijzen. Alles wat de Drukkerij aangaatFakturc-n aan 0 tot IS fr. de 1000; Adres- en Visietkaarten; Spijskaarten; Programtnas; Prospectussen; Omzendbrieven, Vrachtbrieven; Plakkaarten, Trouwbrieven, Wissels, Rouwbrieven aanstonds geleverd, boodbeeldekens aan alle prijzen, op vraag wordt de Tekst in 't kantoor opgemaakt, met een gedicht als gebed et overweging; grootcn keus van Doodbeeldokcns, met de goedkeuring; de Geestelijke Overheid heeft d'aandaeht geroepen op de Doodbeeldekens die men hunnen Christelijkcn aard ^wil doen verliezen om e— |jj - dor Wert is te geven. Men beveelt in'd'aandacht do Drukkerij Maria Magdalena, eerst slavin der zonde, daarna vurige minnares des Heeren, naar een oud boek thans herdrukt, met plaat 1,00 franko 1,10 Allerlei Vogels, met 38 houtsneêplaten door Jamar, schoon leerzaam boek, prijs o,65 franko 70. De deugd, der Ouders, door Pater Hillegeer, 0.25 franko 28. De wonderheden van Lourdes door Mgr de Ségur o,65 franko 70. A cht dagen te Lalrappe, prijs 0.75 franko 0,80 Het Fransch Schrikbewind, Verhalen uit dien tijd 0,75 franko 0,80. Robinson Crusoë schoon verhaal met i56 platen 2,00 franko 2,i5. De Duiven en hare africhting, door Dr Winkler prijs 1,00 franko 1,10. De Wegwijzer door A Iban Stols, een oprechte goudmijn voor elk; 'tis onzeggelijk welkeschoon aangename nuttige diagen daarin staan; Alban Stolz, in elk huis moest dit Boek zijn. Prijs i* deel /,5o franko 1,6S; 2® deel 1,00 franko 1,10. Het beste Kerkboek na d'Eeerste Communie is de Gedachtenis mijner Eerste Communie, gebedenboek uit de werken van St Alphonsus, met Mis. Lof, Litanién. Kruisweg, enz. enz. een treffende Voorrede en veel Opmerkingen en Raadgevingen. Zelfs voor groote menschen is 't een allerbeste Kerkboek en niet te dik hij kan gemakkelijk in den zak en er staat veel in. Prijs z,oo, franko r,io. Nieuw Keukenboek aan 50 c. Ja, dit hadden wij nog niet, aan o,5o dit boekje is opge steld door een zekere Catharina Couvreur, die 5o jaren keu kenmeid is geweest. o,5o c. franko thuis per privilege. Robrecht van Eine of Misdaad en Liefde. Groot historisch drama in r Voorspel en 3 bedrijven door K. L. Van Voordenhove 2,00 DE KERSTNACHT, Drama in 2 bedrijven door Oscar Eggermont, prijs 0,90. W onderheden van het H Sacrament, naar geloofwaardige bronnen bewerkt door Alfons Van Loo, prijs 0.75. De Levens der Heiligen, door Butler, 8 groote boekdeelen in-12 aan 4 fr. de 8 beeken. franko 4,5o. Bij eiken boek dees maand gekocht is een Litanie van den H. Blasius en van de H. Appolonia. Die 't hoort zegge 't voort. Gedichtjes voor het Vlaamsche Volk, door eenige Oost- en Westvlaamsche Jongelingen, gevolgd door een uitgebreid nawoord van Petrus Van Nuffel, o,5o c. De troost der Armen o,5o Tooverboek of veel vermakelijke toeren o,5o Thijl Uilenspiegel o,5o STANDAERTS' PILLEN, verteerende en beste Purgeerpillen. Zij alleen vbrstbrkkn en zurvMUSN het Blobd. Fr. 1,50 de doos. Ver krijgbaar ten allen tijde bij August Rennbbooq. Apotheker, Nieuwstmt No'7, AALST. Pensionnat GUNS Annexe a 1' lnstitut St-Joseph. Wavre (Brabant). Programme des écoles moyennes. Bons soins. Pension: 360 francs. Pour tons renseignements, s'adresser au Directeur, M. Félix, rue de la Cbapelle. Rentrée 2 Mai. N. B. Ne pas confondre avec le pension nat de l'école moyenne. Sedert Woensdag, welk dor, droog, armtierig, koper achtig, slaapachtig en stuurachttg wêer De Nachte- gaalkens zullen in d'holten der Boomen kruipen en bib beren van kou als hun gorgelken maar niet toe-een vriest want 't kan nog vriezen een juffer begijntje zei het gisteren er hangt nog Sneeuw cn Hogel in de lucht. Veel menschen weten niet dat d'H. Begga zeer machtig is bij den Heer. Over eenige jaren, 'ne vent die lang ge deserteerd had, maar eindelijk tot de Kerk teruggekeerd op Paschen, hij zegde Nooit ben ik gerust geweestik gebaarde ongeloovig te zijn maar ik was dat met elk jaar rond Paschen, had ik een geweldigen strijd maar ik stelde altijd uit van jaar to jaar wierd mijn angst grootcr ik meinde dat te biechte gaan een wreed lasti ge zaak was en, menschen-lief, het ging toch zoo ge- makkelijk en eens gedaan welke zoete rust Liever arm zijn en mijnen Paschen gehouden, dan rijk en in schuld zitten bij God Almachtig. 't Zijn Waarheden. Te Blasius-Boukel is afgebrand de groote hofsteê, bewcond door dc weduwe Ilooman. Te Kruibeke is S dijnsdrg noen afgebrand d'Hofsteê van Felix Beetens, en dooreen glenster vuur op het dak van een ander Hof, toebeh. aan M. Vermeulen, van Haasdonck, is dat Hof 00k vernield. Ter Gemeenteschool van Meulestede is ingebroken en gestolen koperen baskul en gewichten. Generaal Fonseka van Amerika is nijg ziek. Langs veel kanten hoort men van Dinamiet. Ontv. van M.P. j S. te Mamay StPierre3,45 voorab. 91 en een boek. Dat f komt welgelegen- er valt een goede malschen regen.

De Werkman | 1892 | | pagina 4