Assisen-Hof te Gent. De Moorderij van Ronsse. MARKTPRIJZEN, Veemarkten. Maandag, veel Volk, meest van Ronsse, te Gent is 't Publiek al gewoon aan die moorden, Assisen-Hof van Gent, wat hebt gij sedert eenigen tijd al jonge Moordenaars in uw treurige en statige zaal zien verschijnen!. Jonge, verstokte moordenaars, die daar onverschillig zitten, ja zelfs bijwijlen nog lachen.. Men is veel te goed met die Moordenaars;.. Rond xo ure als 't Hof ge zeten was, Mr Van Egeren als Voorzitter, Mr Obrie en een ma gere zwarte heer als Rechters, M. Callier als Openbaar Ministe rie, M. Buysse en De Buck als Advokaten, dan wierden de twee Beschuldigden ingebracht, twee jonge,jonge knapen 20 cn 17 jaar, onverschillige wezens zou men in 't eerste gezegd hebben, maar namate de debatten vorderden, zag men de deugenieterij op hun wezen, de jongste bijzonderlijk is een canaglia primo classo; en dat kijkt naar 't Volk, gelijk of zaten ze daar als Leden van den Jury. DE AKT VAN BESCHULDIGING wordt voorgelezen In den nacht van 19 tot 20 Dec. 1891, te Ronsse bij Madame De Clercq weduwe Jan Joseph Van Loo, diefte met inbraak en om de diefte te vergemakkelijken of te bedekken, moord op den per soon der weduwe en van een dochter die daar vernachtte, zijnde Marie De Clerq, oud 40 jaren. Den zondag morgend wierd die moord ontdekt; 2200 fr. wierden daar gestolen uit een ijzeren koflerken; met een hamer is de moord gepleegd eerst vielen de vermoedens op ander personen, doch weldra hoorde de Justicie dat zekeren Achille Ledru groote aankoopen deed en veel geld verteerde, zelfs op eenen nacht in een slecht herberg 24 flesschen j wijn had ten beste gegeven, dat Bourgeois er altijd bij was, waarop de Justicie onderzoek heeft gedaan, veel grond van plichtigheid bevonden, de aanhouding bevolen van allebei, waar op Bourgeois is komen Ledru beschuldigen van, hij alleen.de Moorden gepleegd te hebben, waarop beiden aangehouden zijn en in 't gevang, na eerste loocheningen gedeeltelijke bekentenis sen hebben gedaan, namelijk malkaar beschuldigd, Ledru zeg gende dat Bourgeois alleen de moorden heeft gepleegd terwijl j hij aan de deur stond en daarna is komen helpen stelen, Bour geois van zijnen kant alles op Ledru leggende; niettemin Waar blijkende dat zij het geld in bezit hadden, en er gedurig van verteeren. Waarover 't Gerecht de twee jonkheden naar u'Assi- sen heeft verzonden. Zoo leest een Man der Wet het dokument af, koel en statig, waarover d'ondervragingen beginnen Voorzitter. Ledru staat recht (Ledru staat recht en de gendarm achter hem ook.) Ge zijt Ledru Achille? Ja Mr. Geboren te Ronsse, wanneer Den 3 Juni 187(.dan worden de namen van zijn Vader en Moeder aangehaald). —Ge zijt smid en slotmaker Ja. Ge weet waarvan gij beschuldigd zijt Ja. Eerst hebt gij alles geloochend, dan beginnen te be kennen met stukken en brokken. Zeg eens hoe alles geschied is, van 't begin af. Mr de President, den dag dat Van Loo getrouwd was en op speelvoyagie naar Parijs is, is Bourgeois mij komen vragen om daar te gaan stelen; er moet daar veel geld zijn, zegde hij; ik hebniet gewild; dan heeft hij gezegd: Ge moet niet verveerd zijn; er zijn maar 2 vrouwmenschen, we zullen z'alle twee dood- smij'ten; eindelijk zijn wij overeengekomen van te stelen, van niet dood te smijten. Als Bourgeois in uw huis was, voor de moord, hij neett bogtansop den muur geslagen met eenen hamer, willende zeggen: Zoo zullen wij slaan! Ja. En g'hebt gij ook geslagen? Ik niet Er zijn nogtans twee hamerslagen in uwen muur. Alle twee van Bourgeois - Na uw overeenkomst, wanneer zijt gij van huis gegaan i Ten half 12. Is 't waar - Ja niet vroeger. Gij kendet dit huis, gij hadt daar nog gewerkt als smid Ja. Hoe zijt ge daar binnen geraakt Langs de cachelte, (te Ronsse wordt een klein straatje genoemde achette). Hoe is dit gepleegd Ik stond leêrken aan Bourgeois. Hij is over den muur gegaan in den Hof. En gij Ik kon er alleen niet over, Bourgeois heeft zich plat neêrgelegd op den muur en met behulp zijner hand ben ik er ook ovei geraakt; de muur is bijna 3 meters hoog, de langste manspersoon kan er alleen niet over; Ge waart nu in den hof en dan Dan zijn wij langs de Dakvenster binnen geraakt. De deuren opengebroken Ja met er gaten in te booren. Hoeveel - 8 of 9. Hoe hebt gij den grendel weg- gekregen - Met een ijzerdraad in de Smis gehaald. Gij hebt dat gedaan Ja, de kleine kon er niet aan. Dan zijt gij weggeloopen door 't blaffen van eenen hond? Ja. Hoe is 't verder gegaan? Na een half uur op den muur gezeten te hebben, is Bourgeois weêrgekeerd, ik ben blijven staan in den hof; -- later ben ik binnen gegaan. En g'hebt gezien dat Bourgeois zijn wezen zwart had gemaakt Ja met potlood; hij had ook naar'ne revolver gezocht, maar 't maakte te veel gerucht. Wie heeft de deuren opengebroken van keukenen eetplaats Bourgeois, ik was buiten. Bourgeois was dus al boven? Ja. Had hij licht Neen, 't was heldere maan- srhiin. Gij hebt de deur opengebroken 't En was niet noodig, ze was open. - Wat is er dan gebeurd Bourgeois ging eerst binnen; nam een ijzeren kofferken; hij wilde het openbreken; dit maakte gerucht; - de meid rechte haar op; hij is er naartoe gesprongen en heeft haar met den hamer op t hootd geslagen; daarop rechtte madam haar op en riep Wat is dat Plij is naar haar gesprongen en heeft ook geslagen en is dan weergekeerd r aar 't ander bed om nog slagen toe te brengen, (de slachtoffers sliepen op dezelfde kamer). Heeft de meid niet getracht haar te dekken, uit schrik Neen, den hamer lag op eenen stoel; seffens als de meid haar oprechte, is Bourgeois er naartoe gesprongen. En gij, gij stond buiten Ja. Waar heeft Bourgeois u dat verteld van den revolver Boven aan de deur! Aan de deur! gij maaktet dus gerucht vóór de moord? Neen, wij vezelden. En gij hebt niet geslagen Neen. Na de moorden, g'hebt helpen stelen Ja. Bijdie lijken xa. En g'hebt dat alles koelbloedig nagezien?!! Ja. Wat hebt gij dan gevonden 2i5o fr. En ge zijt langs ach ter weggegaan Ja. - Bourgeois kende 't huis niet, maar gij wel g'hebt daar nog gewerkt bij Madam Van Loo, die ijzerwin kel houdt en eenige smidsgasten heeft Ja. Waarnjt gij gegaan naar de moord Naar huis. Hoe laat was t4 ure. Heeft die Dochter u herkend Neen. t Zou ci- gentlijk de Dochter van Madam Van Loo moeten geweest zijn die uw slachtoffer was; maar ze was naar Brussel en die ander Dochter Marie Duquesne was daar gekomen, haren eersten nacht en ze wordt door u vermoord Ge zijt verlegen geweest onderwegen, g'hebt geloopen. Uw geweien was niet gerust.... En gij alleen hebt 't geld bewaard Hij durfde 't niet meêne- men voor zijnen thuis. G'hebt het weggesteken? Ja onder de kruin van het dak. En uw vrouw wat zegde ze wist zij van de moord Bourgeois was vol bloed en zegde ze zijn er alle twee aan.. Ge moet daar niet inkomen, ge zijt gij toch niet dood Bourgeois vertelt dat heel anders? Dat gij alleen de moor den gepleegd hebt Hoe was dat mogelijk 1 Ik alleen! Ik kon ever den muur niet ik had noch bank noch stoelde langste man kan daar niet over. En 's anderdaags den zondag mor gend, als de moord ontdekt was, zijt gij dan gegaan naar 't huis? Ja. En Bourgeois was er ook Ja. Wat hebt ge ge daan met dit geld?Veel verteerd in slechte herbegen niet waar Ja. En Bourgeois was altijd bij u Ja. Hij volgde u, als een schaduw Ja. Gij hebt gekocht Een bed met ressort, een reveille, kleeren voor vrouwmenschen en g'hebt nadien die kleeren verscheurd. G'hebt 20 fr. aan iemand gegeven om te zwijgen. Hij is mij die 20 fr. komen vragen. Ge zijt nog verwezen geweest voor zedeschennis? Ten on rechte. En ge zijt al getrouwd g'hebt een kind van een jaar en half?.. En terwijl gij 't geld van'die moorderij verteerdet en op éenen nacht 24 flesschen wijn dronkt, uw Vader en uw Zuster waren op sterven; en ge zit daar 'nen heelen nacht in d'herberg! En uw vrouw was daar ook. - Die dat zegt, liegt er 1000 koeren aan. En g'hebt willen vluchten Ge waar t'Oudenaarde, g'hadt uw kaartje voor Ronsse in den zak, g'hebt het weggewor pen in't Molenhuis, als de gendarms achter u zaten; g'hebt den kortsten weg gevraagd en ge zijt geloopen naar Ronsse, om geld te halen, en naar Frankrijk te vluchten. Ja. En in die her berg Bourgeois heeft gezegd Ik volg den grooten weg, ik ben ik niet plichtig En gij hebt geantwoord Ben ik plichtig als ze den eenen nemen, den anderen zal er ook aan zijn. Is't zoo Ja Mr. BOURGEOIS, staatrecht, uw naam BOURGEOIS Victor Amand. 17 jaar, ge zijt geboren te Ror.sse, wanneer Den 18 Maart 1875.Ge noemt u landbouwer omdat uw Vader Ho venier is en lanteernontsteker, maar ge zijt zonder bedrijf. Ge zijt op 't meubelmaken geweest, op 't schoenmaken, maar gij kent niets gij kunt met moeite lezen, nog zoo jong, ge zijt reeds dronkaard ge zijt al verwezen geweest voor vechten, dan betrok ken in een diefte, dan voor 't zelfde schelmstuk met Ledru ver wezen tot 6 maand gevang; en nog zoo jong Wat zegde uw Va der van u Ik weet ik dat niet. Waarom werkt gij niet G'hebt gezegd in een herberg Dat de peerden alleen moeten werken, dat gij wilt leven met stelen, branden en moorden. In deze zaak zijt gij beginnen te belijden en hebt al dikwijls uw woorden veranderd. Weet ge nog wat ge gezegd hebt van 't be gin Neen. Gij waart altijd met Ledru om te drinken in de slecht herbergen. Ja. Gij waart overeengekomen voor de moord Ja Ledru vroeg mij altijd. Ge zijt daar toch geweest den zaterdag?Neen den vrijdag. G'hebt gezegd ik ben kontent, willen wij gaan. Ja. Gij beschuldigt Ledru van u opgestookt te hebben, maar Ledru legt alles op u Ik ben cr niet bijgeweest Mr. Hij alleen is gegaan En gij die van niets weet, ge deelt in alles meê? Den zondag na de moord, ge waart ook in dit huis Ja. Wat hebt gij gepeisd Dat Ledru de moord gedaan had Ja Mr En gij gingt altijd meê? Ja. - Gij verteerdet en dronkt met Ledru? Ja. Als Ledru naar zijnen Advokaat ging, t'Oudenaarde, gij waart erbij Ja. Naar 't verhoor, gij volgt hem ook Gij wist alles van die moord, gij verteerdet geld en gij spraakt van een Erfdeel dat u toegekomen was, ge doet niets als liegen. En als 't Parket daar was, ge zijt gij weggeloopen en g'hebt gezegd 't En deugt daar niet bij Ledru Ja Mr. Gij hebt met dien hamer die twee menschen doodgeslagen Ik was er niet bij Mr. Ledru zegt dat hij alleen over den muur niet kon,... Dat is uwen hamer. Nooit lieb ik dien hamer gezien. Gij hebt gezegd Een van ons getweën zal alles op hem nemen.... Over t geld hebt gij ook niets dan leugens verteld; de getuigen zullen 't bewijzen. G'hebt ook kleeren gekocht voor u en voor vrouw- vlok. Van wie kreegt gij dit geld? Van Ledru. Waarom, als gij onplichtig zijt, vlucht gij, als Ledru vlucht Legt dat eens uit? Omdat ik bij hem was Gij liept naar Ledru zijn huis om geld, als de Gendarms daar waren; dit huis was vast; dan zijt gij hem gaan aanklagen.. Bougeois antwoordt hu slechts met ja en neen en de Voorzitter doet hem neêrzittéa. M. DE VOS, Rechter van Onderzoek te Oudenaarde, beschrijft de moord met al d'omstandigheden, gelijk zij reeds in den Aki van Be schuldiging is en volgens de getuigen die gaan volgen. Hij geeft de beschrijving van het Huis Van Loo, toont het plan aan de Gezwoor- nen, legt uit wat geld er was; toont de 5 hamers die gevonden zijn, 't geld lag in een ijzeren kofferfortken; waarvan zij 't scheel hebben doen springen; Bourgeois moet komen om 't kofferfoiken op te hef fen; hij kan niet; maar Ledru roept dat hij komedie speelt; dat hij heel gemakkelijk 100 kilos kan opheffen, waarop Bourgeois schaamteloos ligt te lachen. Er zijn op het bed van Marie Duquesne eenige hairen gevonden, niet van Ledru, niet van Marie Duquesne... Bourgeois blijft loochenen daar geweest te zijn 'of met den hamer in 't huis van Ledru op den muur geslagen te hebben, ZITTING VAN DIJNSDAG. De Onderzoeksrechter gaat voort in zijn uitleggingen. Bourgeois zegt maar i5 fr. gekregen te hebben van Ledru, doch hij moet er wel i5o fr, ontvangen hebben; na de moord kocht hij kleeren, deed groote kostcü in slechte herbergen; ging dik wijls naar Oudenaarde, trakteerde er een soldaat Crampe met nog an der Volk. Bourgeois Een glas bier heb ik gegeven. Bourgeois sloeg in een slecht herberg zekeren Roos die daar op logement was en hem niet wilde helpen in zijn ontucht. (Die Bourgeois nog zoo jong, is reeds diep bedorven.Hij zegt dat Roos zat was en hij ook, en dat Roos van de trappen is gevallen).. Bourgeois heeft bekend in 't gevang aan ander gevangen, dat hij de slagen gegeven heeft, maar dat zij malkaar gingen beschuldigen. Bourgeois loochent, er is niets van, zegt hij... Wat Ledru aangaat, den dag voor de moord heeft hij zijnen stoofpot kapot geslagen om te kunnen eenen anderen koopen in 't magazijn Van Loo; hij is er geweest 's avonds ten half negen als 't Volk weg was! maar de Juffer Van Loo wilde hem niet in 't magazijn vergezellen en hij vroeg of hij zelf mocht gaan. Bougeois is daar ook om nagelkes geweest. Ledru loochent de zaak van den pot in stukken geslagen te hebben, 't Is een deugenieterij, zegt hij, om mij er langs om meer in te steken. Advokaat De Buck had in de vorige Zitting doen uit schijnen de verklaring der Ouders van Bourgeois die zeggen dat hun zoon den nacht der moord thuis was; maar tic vrouw van Ledru ver klaart het anders (d'een getuigenis is d'ander weerd). Nu bemerkte Meester De Buck dat niemand Bourgeois gezien heeft den nacht der moord, maar zegt Advokaat Buysse, die Ledru verdedigt, niemand heeft ook Ledru ge zien. M. VERBAET, Policie Commissaris te Ronsse, getuigt over den toestand van 't huis na de moord; aktién ,horlogiën en ander zilverwerk hadden de moordenaars laten liggen; Ledru was daar ook en is meègegaan naar boven Ledru en Bourgeois zijn zeer slecht aangeteekend bij de Policie. M. De Buck. Als Bourgeois later in 't huis ge leid wierd, kende hij er den weg? Er was te veel Volk: ik kan dat niet zeggen. Het Openbaar Mi nisterie: Bourgeois speelde daar komedie; hij scheen ook niet te weten hoe men een ijzeren boor moet ge bruiken. Ledru houdt staan dat Bourgeois alleen de moord gepleegd heeft, hetgene Bourgeois afstrijdt, zeggende dat hij geen schuld heeft in de moord en alleenlijk gold gekregen heeft om te,zwijgen. DE GRAEVE HONORE, Doktcor te Oudenaarde, verklaart Weduwe en dienstmeid zijn doodgeslagen met eenen hamer of ander zwaar ijzer de weduwe heeft 3 slagen gehad, waarvan 2 door den schedel; zij had nog andere kneuzingen op d'oogen; de dienst meid heeft twee slagen gekregen op den schedel, dan op d'oogen en het kaaksbeen. Kon de dood on- middelijk geweest zijn Ja. Heeft getuige 't la ken gezien Ja de dienstmeid zal het laken over haar hoofd getrokken hebben, misschien als zij den moordenaar zag komen. Met welk wapen denkt U Met een zwaar werktuig, hamer of iets an ders. De slagen moeten hard geweest zijn; Madam Van Loo had een zeer harde schedel; de schedel verhardt door den ouderdom. De schedel der Dienst meid v/as min hard. Hoe waren de slagen Rondachtig. Kunnen zulke slagen toegebracht worden met een vierkanten hamer Ons eerste gedacht was dat de hamer moest rond geweest zijn, maar in 't Hospitaal van Oudenaarde hebben wij proefnemingen gedaan:slagen met een platten hamer kunnen op't hoofd ronde teekens laten. (De vijf hamers worden getoond; 't zijn gewone hamers met houten stelen.) Zouden Lediu en Bour geois zulke wonden kunnen toebrengen? Ja. VOORZITTER Wij zullen de schedels toonen. De Deurwaarders halen uit de groote kas waarin kofferfort, kleêren, lakens enz. liggen, halen twee ronde pakken uit, 't papier wordt er afgedaan; 't ZIJN DE SCHEDELS DER SLACHTOFFERS; Mr De Graeve toont ze aan de Gezwoornen en legt de won den uit... Terwijl Mr De Graeve aan de Gezwoornen alles uitlegt, staan de Beschuldigden recht, ze zien stijf en stuur naar de schedels; Ledru verbleekt, er komt bloed in ziju oogen, maar Bourgeois blijft on gevoelig als een stuk hout. De twee schedels worden gelegd op de bank voor de Gezwoornen. DÈ VISSCHERE, Wetsdoktoor. bevestigt al het voorgaande; hij toont ook de schedels en past de ha mers in de wonden; de slagen kunnen met 2 ver- schillige hamers toegebracht zijn; de 4 a 5 hairen in 'tbed van Marie Duquesne gevonden, zijn van 't slachtoffer niet, van Ledru ook niet, maar gelijken wel aan die van Bourgeois. Ledru had gezegd dat de vest van Bourgeois vol bloed was; Getuige heeft geen bloed aan die vest ge vonden of geen afwassching. Het is niet zeker dat de slachtoffers aanstonds veel bloed verloren hebben. Ze konden dood zijn op den eersten slag. Getuige kan niet bevestigen dat de wonden door een ver- sckillige hand zijn toegebracht. Er wordt een mes getoond met 't welk Bourgeois was gaan savooien afsnijden. Bourgeois herkent dit mes, maar zegt dat het niet gebroken was. Vrouw Ledru zegt dat dit mes door Bourgeois daags voor de moord was meegebrachtBourgeois loochent, hij had dit mes daar vergeten. Ledru roept dat hij dit mes gewet heeft aan de roei van hun stoof. Bourgeois strijdt af.Mr President, zegt Ledru, dat hij zelfs een vijl gekocht heeft voor 25 centiemen bij Jan Franfois op de plaats. 't Is niet waar, roept Bourgeois; Ledru vraagt dat men die vrouw zou doen komen. (Ze zal gedagvaard worden.) Ledru en Bourgeois gaan voort malkander te be schuldigen. Het Openbaar Ministerie denkt dat er 2 Hamers gebruikt zijn voor de moord. Ledru zegt dat (Vervolg op pagina 4, ie kolom.) AALST Tarwe Matsceluin <t Geerst„0 Per 1 heet. 23 lit. 5o cerft, fr. 22,5o 23,5« per 100 kil. 20,00 00,00 16,5o x5,oo 00,00 24,00 00,0c 25,oo 09,00 co,00 7,2 o i,53 .70 21,5o 00.00 17,5o 16,on 00,Ot 00. OQ 00,0c Q0,00 1-0,00 00 ,ca Haver Koolzaad Lijnzaad Koolzaadolie Lijnzaadolie Aardap. (roode de roo kil. Aardap. (geele) nieuwe a Boter, de 3 kilogram. a Eiers de 25i,53 1,71 Vlas per 3 kilos 2,70 3,40 Viagen per stuk, ie soort 32,5o a® soort 27,5o AaJstersche Hop van 1891 fr. 00,00 00,0c BRUSSEL: Kalvermarkt: 85o, perkilo levenv gewogen 090 a i35. Ter veemarkt wanen 1218 beesten, prijs per kilo levend gewogenO-. sen 070 a 1 02; stieren o 62 a o 82; koeien ex* vaarzen o 62 a o 82. Er waren 0820 varken* te koop; men bet. per kil. op voet o 870a 0 97. - 600 Schapen aan 17 a 25 fr. ANTWERPEN: Verkocht vee: 011 ossen, o 90, 20 o 80, 3® o 70; o 00 koeien, o 82, o 72, o 2 006 vaarzen, o 87, 077,067; 002 stieren, 080 0 70, 0 60; 304 kalveren 1 10, 1 00, o 90; ops schapen o 00 a o 00. GENT: ix3o Koeibeesten, goed stalbeeste gingen 1 3otot 1 55; de varkens golden 0 gotc 1 o5 per kil*levend gewogen.

De Werkman | 1892 | | pagina 3