1'" MEI. BêHchïën. Loopsnde Nibuws. ?p Kerselaer Kerkelijk Nieuws. Boeken van Vader Kneipp. Keukenboeken. y zij een half uur in huis geweest zijn, maar dat Bourgeois de moorden heeft gepleegd; Bourgeois zegt dat hij nooit van zijn leven ic dit huis is geweest; dan begi -t hij te klappen en zegt o. a. dat Ledru hem den dag na de moord alles bekend heeft, dat hij zelfs meindc op den muur te schriiven wie de moordenaar was; dat daarom Ledru hem al dit geld gaf, En waarom moest gij dan vluchten, vraagt de Voorzitter? Ik moest ik niet vluchten, antwoordt hij, mits ik niet plichlig was. Openbaarministerie. VVareD er teekens van bloed op Ledru? Rechter De Vos Neen. Het is dus vastgesteld, Bourgeois dat gij daags na de moord,'den zondag voornoen wist dat Ledru die twee vrouwen had vermoord? Ik Mr Ja ge zegt het daar Pardon, ik ga u dat uitleggen: ik ging eenige dagen nadien in 't huis bij Ledru. ik zei g'hebt daar een schoon werk gedaan, waarop de vrouw zegde O gi stommerik, zwijgt En dan hebben ze mij dit geld gegeven om te zwijgen. Waarom liept ge dan altijd naar Oude naarde Om werk te zoeken. Gendarm Gysbrecht spreekt van den soldaat, welken Bourgeois ge trakteerd heeft en welken bij vroeg om naar Ronsse te komen, spreekt ook over de klok, te Oudenaarde, waar men zegde dat de Ronsenaars daar getrakteerd hadden, ook over de 28 flesschen wijn en 't bank briefke van ir.o fr De Rycke Policie C. te Oudenaarde getuigt over de slechte zeden der Beschuldigden en hun brasserijen in slecht herbergen. Van Loo Elisa. de dochter van het slachtoffer is in grooten rouw, ziet zoo bleek als een marmeren beeld, (gelukkiglijk zijn de twee sche dels terug in de papieren gedaan); ze vraagt om in 't Fransch te getui gen, Ledru en Bourgeois zeggen dat zij 't Fransch verstaan, getuige legt in groote aandoening den eed af en gaat zitten op den zetel der getuigen, eenige stappen van de beschuldigden Daags voor de moord Is zij moeien naar Biussel gaan.doch ze was nog thuis als 't leerjongske Bracq Hemi voor 't Muziek is komen vragen of haar broer Achilles dien zaterdag thuis kwam. Ledru loochèm dit. Eenige dagen te voren is ten half negen Ledru komen bellen om eenen pot te koopen voor zijn stoof, 't Werkvolk was weg. zegt getuige, en ik was verschrikt van Ledru; hij vroeg om in 't magazijn te gaan uitkiezen. Voorzitter: Ledru, hoort gij dat Mr President, hoe kon ik dit vra gen de Juffer liet mij zelfs niet binnen. 'k Geloof het wel, ze was verschrikt; was 't uw inzicht niet dien avond de moord te plegen Neen Mr. Getuige weet niet dat Bourgeois in hun magazijn is komen nagelkes komen; er komt daar veel Volk; getuige verhaalt hoe Bourgeois bij haar is komen Ledru aanklagen (als de GendSrms er achter zaten). Bourgeois zegde te weten wie de moordenaar was, dat hij het daar vernomen had op den weg vau Oudenaardenaar Ronsse; zulke schelm stukken moeten uitkomen, zegde bij. Madame Van Loo en Marie Dnquesne waren veel te braaf, omdat die moord zou ongestraft blijven. Sprak hij van geeD bankbriefken Ja, van 1000 fr. dat hij ge zien had en van 5o centiemen die hij gekregen had om te zwijgen. Bourgeois, zegt de Voorzitter, ge gaat dus in dit huis voor de waar heid en ge mengt er alle leugens tusschen; daar stiaks hebt gij bekend de moord geweten te hebben van den zondag mörgend? Pardon, M. de President. Waarom alzoo blijven liegen Wat blieft Mr Daar even zegdet gij den moordenaar te kennen daags na de misdaad en nu spreekt gij anders. Waarom de waarheid nier gezegd Omdat ik niet dorst M' bij ging mijn leven afpakken. Openbaar Ministerie Neen, g'hebt maar gesproken als Ledru ging aangehouden worden; en wetende dat hij u ging aanklagen, zijt gij alles op hem gaan leggen. Zitting van Woensdag ten 9 ure. Onder 't Publiek is de zuster van MejMarie Duquesne en de vrouw van Ledru met haar kind op den arm, een jong mensch. met bolster gezicht. Woensdag zijn als ge tuigen gehoord Achiel Van Loo. zoon van 't Slachtoffer, Berlyn Désiré Bracq Henri. Waterloos Victor. Dubois Leo, allen van Ronsse.. De Meulemeester Theophiel, baas uit de Klok t'Oudenaarde. benevens Capiau Pieter, Verleyen Jules, Speliers Henri, soldaat Crampe. De Fleuwerei Philomena, Roger Frans, Marga Henri, De Roose Leo, Moens Jan, De Ruyck André Casier Desiré, allen van -Oudenaarde en getuigende over de braspartij op Nieuwjaar als Ledru 28 flesschen wijn deed halen, en dat er gedronken wierd 's morgends toe. In ons volgend Nr zullen wij die getuigenissen geven en de franke antwoor den der beschuldigden. Donderdag zijn nog getuigen gehoord; heden vrijdag de pleitreden en d'Uitspraak. In de Zitting van Woensdag wa ren de Beschuldigden veel stouter dan vroeger, doch hebben er zich verscheide keeren ingeklapt. RdnCGP 1 *s wee(J 4 Volk van Ronsse, dat te Gent is JAOIIoot?. Woensdag ten 1 ure na de Zitting, de vrouw van Ledru stond te krijschen met haar kind op den arm, aan de groote poort van 't Hof van Assisen, als haar man ia 't ijzeren koetsken ging voorbijrijden.. Een Ronsecersse trok haar meè, zeggendeMaar g'hoort toch wel dat hij plichtig is!.. Een weinig verder ging de Zoon VanLoo en tusschen de menigte was de Zuster van Marie Duquesne. Z'had nog in haar koriken 't portret var. hare vermoordde Zuster. Welke droefheid dat zedelooze slechte jonkheden in de wereld kun nen brengen!. Jan De Licht riep het op 't SchavotVlucht de slechte gezellen, de luiheid en de dronkenschap. Menschen, een goede en zalige Meimaand. Maar nu is 't iets, 'ne waar, in die ongeloo- vige wereld van Anarchisten en Socialisten! Welk wreed gehuil en getier! welk wild ge- dreig!... En dien Dinamiet, nu juist uitge vonden en in d'handen van die woelgeesten! De wereld mag d'hand kussen, als ze 'ne werkmensch ziet, met den Paternoster in d'hand; want de werk lieden die God en hun Gelooi verliezen, loopen met den Dinamiet in hun zakken... 't En was nog niet genoeg van Parijs, waar in twee Gasthuizen menschen liggen, mans, vrouwen, kinderen, gekwetst door den Dinamiet; nog niet genoeg met veel ander ste den van Frankrijk, waar de goddelooze menigte Banken, Palei zen en Kasteelen bedreigt, nog niet genoeg met Frankrijk, waar men overal vuur ziet en brandstichtingen, in ons Land is de Di namiet ook verschenen, op afgrijselijke wijze; Zondag den 1en Mei, te Gent was er Cortege van Socialisten met Meetingen 's avonds 2 Volksballen; ze rekenen de menigte op 3800 man; maar de anti-Socialisten hebben er ook hun Vlag: De Belgische Leeuw in de drij kleuren, voor 's werkers recht, voor Godsdienst, Eigendom en Huisgezin; te Brussel en in veel ander steden zijn ook optochten geweest met 't bloedrood vaandel en de Marseillaise; maar te LUIK, te Luik, wat hooren wij maan dag morgend? veel gewoel geweest, getier en gedreig van men schen die hunnen Paschen verzuimd hebben, die geen Mis meer hooren 's zondags, veel gewoel, Meeting van ophitserij en op twee plaatsen ontploffing door Dinamiet, zondag avond: a, In St Martenskerk, eener der schoonste van Luik gelegen ia de wijk de wapenmakers, rond half tien is een bom dinamiet in die kerk ontploft.... Het Huis Gods moet in de lucht vliegen, als ge dat nu denkt! het Iluis Gods!!! De verwoesting is wreed, verscheide oude kostelijke geschilderde vensters ganscn in stukken!.... Ontzachlijk was de schrik in Luik, want op een ander plaats was er ook een ontplof fing in't Paleis van eenen rijken Senateur... Wij willen de Kerk vernietigen, den Adel en de Burgerij dat roepen en schrijven de Socialisten.... 't Zijn de vruchten der wet van 1879 en der slechte scholen die sedert lang in Luik volgens 't gedacht der Helle bestonden Meesters zonder Geloof, Vrijdenkers!... En ge vindt nog ezels van Rijke-Menschen en van Burgers, die hun doodsvijanden, hun vernielers voeden en versterken... Vrienden, ge moet't werk van Alban Stolz lezen: De Wegwijzer... Daar staan de groote lessen in, voor dezen tijd. LUIK. Reeds was er vrijdag een ontploffing geweest in 't huis der weduwe Nyst, in de St Pietersstraat. Zondag zeer woe lig geweest van 's morgens af en geroepen Leve Ravacholleve d'Anarchie! En 's avonds 2 ontploffingen bij Senateur baron Selys- Longchamps, vader, eene bij zijn zoon en de groote ontploffing van St Martenskerk, dat'20O nieters van daar de ruiten gebroken worden. Ooggetuigen verzekeren dat niets vreeselijker is dan die ontploffingen met dinamiet: 't is alsof d'IIelle openscheurde. In de kerk is voor meer dan 450,000 fr. schade; al de naburige huizen hebben geleden; ze spreken van 2 Anarchisten die men heeft zien wegloopen; ook van eenige aanhoudingen; d'Anarchis- ten zijn gekend, doch in de uren van hevigheid zijn al de Socia listen Anarchist; 't is genoeg gezien over eenige jaren. Een doo- delijke schrik heerscht te Luik en omstreken, want teTilff hebben ze willen eenen trein doen springen. PARIJS. Nu 'is 't daar stilder; den zondag is nog al stil, ver- loopen; maar d'Engelschmans schrijven toch, als dit niet 'over wonnen wordt, dat men in de. barbaarschheid valt... Och En- gelschmans.bij een Natie,waar Rijken en Armen God niet herken nen, moet de barbaarschheid volgen, onvermijdelijk. De heeren Very en Ila'óiond zijn veel slechter, liggen met straffe koorts... Veel vreemdelingen verlaten de stad. Ze spreken van voor Rava chol te kiezen in d'aanstaande stemmingen. bij Oudanaarde. Zondag 8 Mei begint de Norone en Begankenis: op «lo 2 Zondagen d'eerste Mis om 4 ten 9 ure d'Hoogmis, in de week Missen van 5 ure; alle dagen Lof ten 5 ure; alle dagen Bede- Taart eener omliggende Parochie en Sol. Mis ten 7 ure, bebalre maandag 9 Mei alswauneer de Mis ten 8 ure gedaan wordt door Deken Claessens ran Oudenaarde, thans hersteld, God zij gedankt, de waardige Man, dus maandag 9 Mei de Groote Mis ten 8 ure, uit dankbaarheid VLTÏÏf'y F Maandag 9 Mei vioren -do echtgenoten Oh. Goelens en Anna Maria Auwèlaert, wijk Molenstraat, hun gouden bruiloft. Om 9 ure zullen de Jubilarissen onder 't spelen van muziek ter kerk ge leid worden, alwaar eene solemnele Mis van Dankzegging zal plaats hebben, 's Na middag? oplating van eenen praebtigen luchtbal, gevolgd Yau verscheidene volks spelen en 's avonds luisterlijke verlichting. I li» Om in Rusland 't Volk r 3,«00,000 Roebels of 8 millioenen franken. Achtbare Vrienden uit Aalst-Mijlbeke, die op 2de Paaschdag naar Audenaarde geweest zijn bij hun Fa milie, spraken ons woorden van hooge bewondering toe, niet al leen over het Stadhuis, dat wonder van de wereld, maar ook over de kavalkade die alsdan uitging.. Mechalen zelf, zegden zij ons, is dien dag door Oudenaaide overtroffen. 't Is naar 't Vlaamsch Lourdes dat er nu weéral een zee van Volk zal gaan, die heilige en aangename plaats, het Einsiedln van Belgenland. T'Heldergem, van waar 't goed weêr komt en waar de langste Suisse is, aldaar in 't Kruisken staat een wijngaard in 't huis ge leid en van begin Februari vol druiven; fl't is 'ne lust om zien. M. Pycke, die nog Gouverneur geweest is van Antwerpen, ligt ook onder de groen sargie. Zoo rijk'zijn en geen oogenblikske leven kunnen koopenMr Willem Astor van Amerika, 300 mill, rijk, is te Parijs in 't Hotel Liverpool subiet overleden. In 't Land van Waas worden groote Plech tigheden bereid voor eenen inboorling van Haesdonk. thans Bisschop van Amerika, MBr; Van de Vijver, Bisschop van Rich mond. die zijn Vaderland en geboorteplaats komt bezoeken... Welke eer voor ons Vlaan deren van aan Amerika Bisschoppen te le veren! Men houde de Plechtigheid van Haesdonk in de memorie. Werkman, g'en hebt niet gesproken van den eersten Zon dag Biecht en Communie voor d'Ecrste Common iekanten? Was dat precies noo- dig, goede Menschen? zijn d'Ouders daar niet, d'achtbareOu ders? en kennen zij allen dieCommunievan den EerstenZondag niet. opdat de kinderen zouden Christelijk en deftig blijven, tot troost en eer der Familie en dat d'achtbare Ouders hun dierbare kinderen opleiden naar de kerk. dat is aloude ge woonte in bijzonderlijk in deze slechte tijden, groote Plicht.- - Maria M agdalena, eerst slavin der zonde, daarna vurige minnares des Heeien, naar een oud boek thans herdrukt, met plaat 1,00 franko 1,10 Allerlei Vogels, met 38 houtsneéplaten door Jamar, schoon leerzaam boek, prijs o,65 franko 70. De deugd der Ouders, door Pater Hillegeer, 0.2J franko 28. De wonderheden van Lourdes door Mgr de Ségur o,65 franko 70. Acht dagen te Lalrappe, prijs 0,75 franko 0,80 hl et Fransch Schrikbewind, Verhalen uit dien tijd 0,75 franko o,8o. Robinson Crusoe, schoon verhaal met i56 platen 2,®o franko 2,i5. De Duiven en hare africhting, door D' Winkler prijs 1,00 franko 1,1©. De W eg wijzer door Alban Stola, een oprechte goudmijn voor elk; 'tis onzeggelijk wclkeschooa aangename nuttige dingen daarin staan; Alban Stolz, in elk huis moest dit Boek zijn. Prijs 1' deel r,5o franko 1,65; 20 deel 1,00 franko i,xo. Het beste Kerkboek na d'Eeerste Communie is de Gedachtenis mijner Eerste Communie, gebedenboek uit dc werken van St Alphoqsua, met Mis, Lof, Litanién. Kruisweg, enz. enz. een treffende Voorrede en veel Opmerkingen en Raadgevingen. Zelfs voor groote menschen is 't een allerbeste Kerkboek en niet te dik hij kan gemakkelijk in den zak en er staat veel in. Prijs 1,00, franko i,ïo. Nieuw Keukenboek aan 50 c. Ta, dit hadden wij nog niet, aan o,5o dit boekje is opge steld dooi een aekere Catbarina Couvreur, die 5o jaren keu kenmeid is geweest. o,5o c. franko thuis per privilege. RoL-eclit van Eine of Misdaad en Liefde. Groot historisch drama in 1 Voorspel en 3 bedrijven door K. L. Van Voordeahove 2,00 DE KERSTNACHT, Drama in 2 bedrijven door Oscar Eggermont, prijs 0,90. Wonderheaen van het H Sacrament, naar geloofwaardige bronnen bewerkt door Alfons Van Loo, prijs 0,75. Gedichtjes voor net V laamsthe Volk, door eenige Oost- en Westvlaamsche Jongelingen, gevolgd door een uitgebreid nawoord van Petrus Van Nuffel, o,5o 0. De prijzen staan fix, op Chipka genomen... Om ze franko thuis te heb ben is 't voor Belgiè 10 centiemen t. li. meer en voor vreemde Landen 15 c. t. h. Dus een Waterkuur voor Frankrijk en Engeland 3,90. Dit zijn de voorwaarden sinekwanon. Ma cure d'eau 3,50 vivez ainsi 3,50 Mijue waterkuur 3,50 "Waterbegietingen enz. 1,00 Het Kind in gezonde en zieke dagen 2,00. ader Kneipp, zijn raadgevin - pen 0,70 Los cures pittoresques 2,00. Krachtsoep de doos 65 c. Maltidrank of gezondheidskaffé 65 c. Het spaarzame Keukenboek, door Cauderlier, oud-tafelhouder te Gent. Wie mij zal lezen, zal koks baas wezen; zevende uitgave, vermeerderd en ver beterd in band, prijs 5,00 't Zelfde boekin 't klein i,oo Pasteien en Confituren, door Cauderlier, manier om alle gebakken te. maken, ook voor de confituren, ugelegd op ce 1 zoo klare en eenviuiigi wijze; dat elk ze kan maken bij de eerste proef, prijzen 2,00 De Belgische Keukenmeid 1,00 Betje de goedkoope Keukenmeid i,oo Boeken van Landbouw. R. Wariugton F. R. S. SCHEIKUNDE OP DE HOEVE, vertaald door P. De Vuyst, doktor in rechten, landbouw-inge- nieur, Staats-landbouwkundige. enz., en P. Waaters, Land- bouw-ingenicur, naar de 5d" Engelsche uitgave. -In dit merk- weerdig Boek wordt beschreven en uitgelegd de Scheikunde en levensleer op landbouw vruchten en landhuishoudelijke dieren toegepast. Prijs 2.75. I WERKEN VAN AUGUST SNIEDERS. Groote uitgave in 4° met prentenDe Sansculotten in België 2,00; Antwerpen in brand i,oo; de Wolfjager 1,00; de Nachtraven 1,00. Roza van Tannenburg 0,75 Pensionnat GUNS Annexe AF lnstitut St-Joseph. Wavr» (Brabant). Programma des éeoles moyennes. Bons soins. Pension: 360 franw. Pour tons reoseignements, s'adresser au Directeur, M. Folix, rue do la Chapclle. Rentree 2 Mai. N. B. Ne pas confondre avec Ie pension nat de l'ósole moyenne. wij wegens de zaak van Ronsse moeten uitstellen: i° ons groot Verbaal van Waterloo; nu geven wij een klei) 1 uit Rusland verscheide ar tikels o. a. over Worishofen, v. aar de toeloop gedurig aangroeit. GENT: Hardy ns, datkopstuk van socialismus Later IVieUWS. 'D bolland zÖn petitiën in omloop voor d'herinvoeriugvac de doodstraf tegen de Moordenaars... In België vraagt 't Volk dat ook. De KAMERS zijn bezig met de Kiezings-kwestie De Grondwet her zien; meer Kiezers, 't stelsel der bewoning, wat weten wij al? Er zijn groote pourparlés op, terwijl Radikalen en Socialisten roepen: j Wij moeten 't Algemeen Stemrecht hebben. Te Roubaix is er herkiezing tusschen Socialisten en Bewaarders, voor de Gemeen- tekiezing; de Socialisten hebben 5500 st., de Bewaarders 5000, de Republ. 3000. LUIK Weeral een ontploffing, maandag avond ten 9 ure, op den boulvard de la Sanvenière, in 't huis van graaf Minette d'Oulgaye. De schade is zeer groot; 200 meters in den omtrek zijn de ruiten in stuk, en veel huizen geschonden. Een Duitschman die wegvluchtte, is aangehouden. Te Sempt, tusschen Mechelen en Weerde, heeft zekere Frans Boulens, schrijnwerker, razig van dwazen drift, de dochter Louise Mulder- bereik der kinderen gesteld; dat is vastgesteld; een ander mans van 21 j. met een kapmes zoo goed als vermoord «n dan oorzaak meet de schuld geweest zijn van dit pijnlijk on- zijn eigen onder den exprestrein geworpen. Welke schrikkelijke 1 geluk. Maar op onvoorzichtigheid van Huisgenoten of zakenBeulens was 22 jaar. J Kinderen raag het niet gesteken worden. j is aangehouden een andere socialist Van der Veer, l waarschijnlijk een Hollander, i:. over de grenzen gezet. Maand Mei. nuf* ent*.: De Glorie van Maria, ie deel in band 1,95 2e deel 2,95 nieuwe schoone uitgave. LEEUWERGEM Wegens den brand bij den braven Hovenier Gabriels hebben gazetten geschreven Mat de ramp toe te wijten was aan d'onvoorzichtighcid der kin- dereD. DAT IS VALSCH. De stekskes waren buiten 't

De Werkman | 1892 | | pagina 4