s i^0 1020, Twintigste Jaar. W Lalere Berichten. ,alles ,is wo1 Loopende Nieuws. HAASDONCK. A. Van de Vyver, Raadsels DEWERKMAN 17 JUNI 5892. Verschijnende allo Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemsn. Voor g'heel Belgenland £r. 2,50'sjaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'auder Landen van Europa, voor Amerika, Asia, China, dTncHön en zoo wijd er menschen wonen 4,50 franko V. P DA EN S-M A YART, Werf, Eiland Chipka, AALST. rr s- Goed afgeloopen, mijn achtbare Vrienden; In alle rechtzinnigheid gezegd Gratias! eere en dank aan alle Katholieke Kiezers! Dijnsdag rond 5 Tire waren veel Katholieke Kiezers half droefgeestig; zegingen al mijmerend naar de Statie; ze dachten misschien al op een liberaal Ministerie, op oorlog tegen Katholieke School, tegen Katholiek Kerkhof, tegen Katho liek Huisgezin; op triomfeering van radikaal, anarchisten socialist. De eerste vliegende Bode - - had ons 't verlies aangebracht a*.- van Oostende, waar wij twee mannen verliezen en van Brussel, waar de vereenigde lijst van radikalen en progres sisten is gekozen met 2600 stemmen meerderheid. Maar de volgende andere koeriers, VMet nieuws uit GENT, waar wij een meerdeeheid hebben van 900 stemmen; geen leugens of valsehheden hebben gebaat; de zwarte Vlaamsche Leeuw heeft zijn stem laten hooren; Met nieuws uit ANTWERPEN, dat al ons Mannen er ge kozen zijn met 300 st. meerderheid; Met nieuws uit NIJVEL. uit Ath, uit Vlrton, uit Soignies, uit Thuin, uit Bergen van overwinningen of ballotteering. En eindelijk uit CHARLEROI dat wij daar twee mannen aanwinnen, terwijl te Doornijk ballottering is, en dat het maar eenige stemmen schol t of Bara was daar niet gekozen. Bara bijna uit de KamerHij zal vieze gespen gesponnen hebben en aan zijn eigen gezegdHoe naar, of 't was adjeee gelijk .Fransken uit 't Eiland Chipka zegt; adjeee aan de Ka mers, waar Bara meinde dat hij geprofest zat. Summa summarum, lieve Vrienden; de Kamers zijn nu sa mengesteld alsvolgt: In 't Senaat 44 katholieken en 31 libe ralen; in de Kamers 91 katholieken en 52 liberalen. Wij blijven rotsvast in de Vlaanderen en wij winnen sterk aan. in de Walenjer moet daar nog veel braaf Katdolielc Volk zijn, gelijk men ten allen tijde bestatigd heeft.... Maar onge twijfeld zal de samenspanning van liberaal en socialist en anarchist daar veel oogen geopend hebben, terwijl d'ontploffin- gen van den Dinamiet een helder licht geworpen hebben op de verderfelijkheid van een liberale Samenleving. Liberaal is goddeloos geworden; geen enkele liberaal wil dienstboden in huis, die Vrijdenker zijn... Hij zou vreezen be stolen en bevuild te worden;... welnu, wat niet en deugt voor een Huisgezin, is nog veel slechter voor de gansche Samenle ving.... o Wat gaat er nu gebeuren? Senaat en Kamers zullen na korten tijd in algemeene Ver gadering bijeenkomen, gelijk 't Congres van 1831, om de Grondwet te overzien; de stelling staat er; de Grondwet moet veranderd worden; de Katholieken hebben de twee derden- niet, om op hun eigen voort te ga en; de medehulp van eenige liberalen is er noodig; en het is bijna zeker dat men geen 5 liberalen zal vinden, om een stolsel aan te nemen dat den Bui ten gelijk stelt met de Steden; -van den anderen kant, do Katholieken willen rechtveerdigheid en gelijkheid tusschen Stad en Dorp, en daarin hebben zij duizend keeren gelijk... Geve God aan ons Mannen de wijsheid en de kracht, om in dezen moeielijlcen toestand de noodwendigheden van den tijd te voldoen, zonder de rust en de toekomst des Vaderlands in gevaar te brengen, 't Zal een lange en lastige taak zijn; doch het is zeker dat de Katholieken in Senaat en Kamer thans met veel meer eendracht en kracht zullen werken. o sterk en stevig is de Katho lieke Meerderheid op veel plaatsen gelijk te Dendermonde, te St Nikolaas, te Kort rijk, te Thielt, t'Oudenaarde, t'Aalst kan het goddeloos Liberalismus niet strijden, en durft het op komen, de meerderheid is verpletterend Vier honderd, zes honderd, duizend stemmen, gelijk t'Aalst 1050 stemmen; 1500 tegen 450. Te Gent hebben wij een Meerderheid van 900 stemmen; Dank aan de Kiezers van de Stad en van den Bui ten; 900 stemmen; vroeger was 't maar 470 en dat de lande lijke Gemeenten eens hun rechtveerdig getal van Kiezers hadden; te Gent zijn benden Socialisten en Progress is ten rond- gedweild, den Miserere zingende. Men liet ze dweilen en men hield deftige vreugd. F Antwerpen, waar een afgrijselijk geweld was gebruikt, liggen al ons Kandidaten boven met 2 300 stemmen; te Mechelen, 't katholiek 1620, 't liberaal 910; te Brugge winnen wij met 1540 tegen 1082; 't is naar de sterren gegrepen, zoo men ziet; tot Oostende verliezen wij met 736 tegen 759; te Leuven winnen wij met 2270 st. tegen 1475; te Namen winnen wij met 2015 st. tegen 1432; te Binant winnen wij met 750 st. tegen 450; tot Hoei winnen wij eenen zetel; te Maeseyck winnen wij met 376 stemmen tegen 71; och erremen 71; -te Roeselare winnen wij met 1044 st. tegen 218... Wij mogen dus met rede zeggen dat de Dag van Dijnsdag goed en voordeelig is geweest. Tot Oostende zijn in een kiesbus 4 briefkes meer gevonden als er Kiezers waren. F Antwerpen zijn dijnsdag nacht weêral groote schandalen gepleegd; wreed lawijt en gehuil van 't slecht Volk, gebriesch en getier; huisschending aan den Katholieken Kring, aan 't Collegie St Berehmans, bij de Ka tholieke Gazettiers; met zulke wildheden durven zij afkomen, vóór de kiezing allerhande slechte middelen gebruiken, liegen, bedriegen, schrik aanja gen en na de kiezingdewilje verkens ver- toonen en de beerenmaar daarmeê zullen bij geen tr effelijke men schen aan w in liet biechtstoelken der Kiezing worden de vonnissen gestreken, onverbiddelijk; en al wie van deftigen aloï is, roeptGeen stemme voor dat Volk Run wreede leugens heb oen wij t'Aalst ondervonden, met.de vier radikale progressistjes... Vele Armmeesters van 25 jaar zijn gedeko- reerd; dat mag wel zijn; maar 40 jaren Arm- meester gelijk te St Lievens-Essche, en eer vollen zelfsopofferigen Dienst, is dat niet voortreffelijker mag dat vergeten blijven, zonder groven ondank genoemd te worden Tusschen zeven Vlamingen die teVernouillet, in 't Fransch aan de betraven werkten, sprong onlangs eenen hert. Zich gevangen ziende, sprong het moedig dier over 't hoofd van Fr. Bogaert, werd ge kwetst doch vluchtte weg. De hert draagt een Vlaamsch merk- teeken in d'hesp van zijn been. Te Lbeuwergem bereidt de Koornmaatschappij haar, om zondag 26 Juni het Festival naar Gaver te gaan opluisteren; maar er zijn er altijd die te laat naar de repetitie komen. Te Gaver zijn zij uitgenoodigdbij een oude Parochiaan, die hen niet vergeet, een goede hespe te gaan proeven..'t Gaat er bovenarms, zei Jan; 't kan beter van de kerk als van de kapelle. T'OOSTAKKER heeft M. Burgemeester Van Impe het Kruis van Eerste Klas gekregen voor diensten bewezen, tijdens be smettelijke ziekten.Ei, krijgt onze frient Kaiser Willem de loopziekte Nauwe! ks is hij te Kiel geweest bij den Keizer van Rusland en daarna hooger op in de Noordzee naar de__walvisch- vangst, of nu schikt hij naar Osborn te reizen, bij zijn matant de Koningin van Engeland. Terwijl de groote Rus te Kiel was bij den Pruis, zond hij een zijner kozijns naar Nancy bij den Voorzitter der Fransche Republiek.. Rijden en omzien, zegt de Rus en ons door geen complementen verbranden. T'Aalst is de Kerkbalju genezen en zaterdag heeft Deken Raemdonck 'ne groote mensch gedoopt, zekeren Mr Emicl Mast uit den El- zas en Lorreinen; vroeger aan Frankrijk en nu aan Duitschland, waarover nog altijd disputatie is en kwansuis gevaar van oorlog, de Franschmans immer roepende Wee 1 wee watinjuur en spijt, ons twee schoon Provinciën kwijt'. T'Antwerpen wierd d'ander week een Lid van den Stedelijken Raad begraven. Van al de Stadhuisheeren was er maar éen die het lijk volgde tot in de kerk; al d'ander gingen klappen en druppels drinken in een huis. T'Hofstade, erisnu genoeg geschreven overde Statie; elk weet het voordeel en de verbetering der Statie achter 't Gemeen tehuis; de drie Chenapanskes die met hun drijwiel voorbij de Processie reden, mogen hun hand kussen dat de Suisse in vene- ratie en adoratie verslonden was; anders waren ze gemakkelijk alle drij met hun ijzeren gespan op zijn piek gesteken. TE ZELEzal men zondag op d'Aanbidding hooren een der sterkste Predikanten van ons Land, 'ne man van een krachtdadige, held haftige en Ridderlijke welsprekenheid, te Zele in die vermaarde Parochiekerk, 't Moet troostend zijn en opwekkend daar te pree- ken voor die machtige scharen van Volk. ons dat die Feesten teHaasdonck zoo luister- lijk buitengewoon plechtig en hertroerend zijn geweest; 't is ook geen kleine eer voor een Stad oi Parochie van eenen Bisschop te leveren aan Amerika, d« nieuwe wereld.. Ziehier het Feestlied waarin de Plechtigheid en de gevoelens der Bevolking worden be schreven en aangehaald: Feestlied lij 't plechtig onthaal van zijne Hoogw. BISSCHOP van RICHMOND (Amerika.) 't I» feestalom waar de oogen schouwen Zijn 't kransen, kronen zonder tal, Zijn 't vreugdevlaggen op de bouwen E11 zegebogen overal 't Is feest in huis en lange de wegen, Waar wentiend woelt der volken stoet, Waaruit een name klinkt u tegen Die 't al in geestdrift juichen doet REFREIF. Triomfgeschal en klokkeuklank En 't feestgedruisch der volken drom, 't Stemt alles d'een en zelfden zang Den Kerkvoogd heil en wellekom Die naam geloofd door duizend mouden Het is de naam van d'eedlen zoon Geboren op deze eigen gronden, En groot gebracht in gindsche woon. 't Is hij die geesteukracht en herte Ging wijden aan 't verdwaalde volk Dat ginds 111 's westen verre verte Verloren liep naar d'afgrondskolk. 't Is hij die dag en nachten zwoegde, De grond besproeiend met zijn zweet En 't land met taai geduld doorploegde En 't graan tot oogst gedijen deed. En thans, hoezee thans keert hij weder Met purpelkleed en bisscohpsstaf Die hem de Vader lief en teeder Bij kracht van hooger wijding gaf. Knielt, burgers, knielt en dat de zegen Van zijne uieuwgezalfde hand Dale uit der licemlenlrang een regen Van gunsten over dorp en land Knielt, burgers, knielt en stierteen bede Die stijgend door de blauwe wolk Deu Heere smeekt om heil en vrede Voor onzen Bisschop en zijn volk. neemt? Wat doen de dooden zoowel als de levenden Welke steenen vindt men in de Schelde Hoeveel groene erwten gaan in een pint Welk woord zal u ziek maken, als gij de eerste letter wegneemt? Wat loopt van Brussel op Aalst zonder zich te bewegen De raadsels van d'ander week waren x. Nooit regent het 2 dagen achtereen, omdat de nachter tusschen komt; Op voet van oorlog is da gevaarlijkste voei; Een ijzeren zaag heeft tanden en knauwt nooit; Het zwartste stuk hout is de bedelstaf. 1. Een gracht. 2. Met de wereld rondgaan. 3. Natte. 4. Geen een, ze worden erin geworpen. 5. Mu ziek, 6 De Steenweg: Taai vleesch. Een gast. Wat is dat vleesch taai zou het van eenen os of van een peerd zijn Tweede gast. Neen, dan zou hef malscher zijn, ik denk dat het een stuk van 'nen velocipede Kort en goed. Een student, die reeds tweemaal aan zij nen vader om geld had geschreven, doch geen antwoord op zijn verzoek ontving, vroeg ten slotte langs telegrafischen weg Waar blijft het geld Onmiddelijk ont- ving hij een bericht van den volgenden in houd Het geld biijft hier. Dat 's verschil Zeg, Kobe, is 't waar dat gij altijd zoo kunt liegen Van bijlange niet, maar 't zijn d'ander die mij niet willen gelooven... In den dierentuin. Zie eens, vrouw, sprak een man, 't is onbegrijpelijk, maar men zegt, dat zoo een slang een groot schaap kan verslinden. Vrouw. Als 't zoo is. gaat er dan maar niet te dicht bij. Allemaal dieven. Elk is dief in zijne neering, zei een schildwacht, en hij draaide zijne horlogie een halve uur voor. denkende dat men hem eene halve uur vroeger zou komen aflossen StraatschenderijEen straatjongen, maar eene vuist hoog, poogde aan den top eener bel te geraken voor de deur van een rijk huis. Een heer die voorbij ging.hefte uit me delijden den kleinen jongen op, en dezo trok met de bel uit al zijne macht. Dan keerde de bengel zich om en zegde lachend tot den heer Nu moeten wij wegloopen. mijnheer, want ze gaan komen zien. Hoe menigwerf droomt de mensch van eene toekomstig geluk en verslaapt hii het tegenwoordige.

De Werkman | 1892 | | pagina 1