Kerkelijk Nieuws. O. L. Vr. van den H. Roozenkrans BRUSSEL. 't Congres dei- Werklieden. 'LATER NIEUWS. Te koop op Chipka. Leven van den over Groententeelt Te koop op Chipka. Voordeelig te koop Clara. Is dat nog 'ne wereld Sara. 't Wordt 'ne foboer van d'Hellc Clara. En't Werkvolk 't Werkvolk dat duurbaar Werkvolk die massa Sara. Hoevelen die er zijn Clara, en die ook meêdoen om God te blasfemeeren. die in hun huis brandstokken worden van'goddeloosheid Clara. Die gazetten in hun huis brengen, gelijk 't Leste Nieuws, gelijk Vooruit, in welke gazetten Ons Heer slechter behandeld wordt, als in de spelonk bij Pilatus Sara. De waarheid, Clara, de waarheid In Vooruit staan dik wijls formeele vloeken. Clara. Oei, scheurt die gazet in duizend stuk ken Sara. En de liberale Volksbladjes loochenen 't bestaan van God upw&gfl fett; Clara. Wel, d'ezels en de verkens Er zou jga geen Oppermacht zijn maar dan mag elk leven r,T- gelijk hij wiltstelen, rooven, branden, moorden, de vuil prij vertoonen, zijn Ouders verdrukken, 't bloed van de werkmenschen uitzuigen.. Als er geenen Oppermeester is Sara en geen Eeuwigheid, dan hebben d'Eerlijkheid en d'Eerbaar- heid geen reden van bestaan Sara. Precies, gelijk g'het zegt, Clara; en die schoon Socialisten en Radikalen zeggen dat met hun stelsels de menschen zouden leven gelijk de vogels in 't kempzaad.. Clara. Geen Oppermacht, Sara maar dien Cholera Sara. Ach, Clara zwijgt ervan Clara. Sara, niets dat meer benauwd maakt dan den donkeren; wij moeten de waarheid zeggen De Besmetting van den Cholera is er niet dees jaar; maar die Ziekte heelt haar macht getoond op veel plaatsen a gauche en a droite, sterftens op j 4 ure. Sara. En nog vroeger Clara. Wat is dat, Sara, als de Ziekte die haar macht toont, en als de maat der boosheid zou vol zijn, Sara; als Ons Heer zou zeggen: Dat menschdom heeft mij nu genoeg vervloekt en gelasterd 't gaat te ver en als de Cholera zou komen, Sara, met al haar geweld, zouden de menschen niet vallen gelijk de blaren van de boomen Sara. Clara, ge maakt mij verveerd. Clara. 'k En doen. Sara, brave menschen moeten niet vreezen, maar oppassen en wel lezen; maar die Ons Heer verwenschen en hel pen verwenschen, die Zijn Kerk vervolgen en willen vernietigen, die de kinders en de jonkheden bederven door Orgelbals en slechten klap, wat hebben zij niet te vreezen! nogz nder die besmettelijke ziekten;de Dood maakt toch alle dagen den Appél en 't is meê te gaan, zonder te mogen replikkeeren. Het Rijk der Hemelen lijdt geweld... Zondag de Volkereu uit 't omliggende staan gereed om naar Meire te gaan voor de Processie van den Roozenkrans maar de reis was onmogelijk 't was een regenen r ivanienn De luisterrijke Processie, met zooveel iever, :niuu en kunst bereid, is dus voor een tweede maal niet kunnen pijtigspijtig! maar dat de Ommegang van Meire h* h "ordt en veel bezoght; men zegde het deze week nog in ons I. reelliet landschap is daar als van natuurwege ge schikt vooi die XV kapellen of statiën het herinnert ons de heu velen en de dalen van den weg door de Moeder Gods afgelegd om hare nicht Elisabeth te gaan bezoeken. October, de maand van den Roozenkrans die schoone KraDS, zegde de vermaarde Re demptorist Pater Hofbauer, die schoone Krans is mij een bibliotheek Dierbare Broeders, zijn er onder u die zwak staan in hun geloof, dat hij dagelijks ge knield en nederig, al is het slechts éen enkel Wees gegroet bidde. Onze Goddelijke Moeder zal aan zijne ziel de rust wederschenken. x> De Roozenkrans, K zoo getuigt Paus Julius III, is de eer der Roomsche Kerk De Roozenkrans is de schat der gena- den, schreef Paulus X en de Paus Urbanus IV voegt er bij Het goed dat over het Christene Volk komt door het lezen van den Roozenkrans, is onmeetbaar.» T'Aalst in St-Martens is onderpastoor benoemd E. II. Mys. prof. in de Norm. te St-Niko- laas hij gaat wonen nevens de Dekenijte Drongen wordt proost E. II. Matthu, prof. te Geeraardsbergente Geeraards- bergen is Dir. benoemd dp Z. E. H. Schutyzer, van Zeveneecken, alwaar hij wordt opgevolgd doorE. H. J. Andrieste St-Niko- laas is Prof. ben. in de Normaalschool E. H. DeFeyter, landbouw ingenieur te Geeraarsbergen E. II. Heyvaert, coadjutor te Over slag. Mr den Deken van Aalst zingt zijnHoogmis en preekt alsof hij nooit ziek geweest ware... Die er aan twijfelt, dat hij naar d'Hoogmis kome in d'Hoogmis wordt het dagorde der week af gekondigd men hoort er d'Overlijdens, d'HuwelijkenNapoleon op St-IIelena zittende, in 1818 las hij dikwijls het Evangelie en riep uit: Een verheven, een goddelijk Boek!.. In d'Hoogmis wordt 't Evangelie voorgelezen en uitgelegd. SMEEKGEZANG TOT ter verlossing van Z. H, Paus Leo XIII, Zangwijze Op, Christen Volk i. De ketterij der koppige Albigieren Verspreid met woest geweld, door moord en brand, Wilde den val der kerke in Frankrijk vieren, Toen uwe Roozenkrans haar plette in 't zand. Refrein. O onze Vrouwe Des Roozenkrans, Zie toch in welken rouwe De Kerke Gods nu gansch, Geknield ligt, vol betrouwen Op uwen Roozenkrans. 1. De wreede Turk bedreigde ons sterkste schansen, En zaaide alom verdrukking, ramp en wee, Als 't Christen zweerd, omsnoerd met Roozenkransen Hem schandelijk versloeg op land en zee. 3. De Paus was Heer en Vorst in eigen staten Wanneer de Logie, het kind van d'hellekolk Zijn landen stool, met hulp van snoode laten En miek den Paus een Koning zonder Volk. 4- Om met gemak den arendsnest te rooven De jager schiet den arend eerst van kant Zoo, om 't Geloof in d'herten uit te dooven Klonk men het hoofd der Kerke in boei en band. 5. Gelijk ons Vad'ren in den druk der tijden. Sterk door 't gesmeek dat hun de zege won, Knielen wij neër om !n 't gebed te strijden, Vol hoop op 't licht der overwinnigszon. 6 O Moeder Gods, zie naar ons Roozenkransen, Hoor hoe ?ij smeekend trillen in ons hand; En sla nog eens van uit des hemels transen Het helsch gespuis vermorzeld in het zand. 7» Verbreek de kluisters die Paus Leo binden, Recht zijnen troon op zijn' vervolgers zerk; Demp 't ongeloof, verlicht het oog der blinden, En zegepralend Leven Paus en Ke: k Ziedaar de voornaamste Besluiten en Verklaringen door dit Congres gedaan I. Dat er overal Gilden en Vakvereenigingen zouden ingericht worden, door Meesters en door Werklieden, in Ver- eeniging, 't is te zeggen dat de Werklieden hun deel zouden hebben in het Bestuur, niet propter forma, maar inder daad; nooit zal een Werkmanshuis vasten grond hebben en nuttigen bloei, als de Arbeider niet kan zeggen Dat is MIJN huis, dat is MIJN vereeniging. Een Werkmanskring, een Huis der Werklieden geeft door zijn eigen te veronderstellen dat dit Huis bestuurd is door Werklieden met vriendelijke medehulp van Burgers en van Rijke-Menschen. II. De Hulpkassen, Ziekenbussen en Pensioenkassen zijn aanbevolen, uit alle macht en krachtDe Hulpkassen voor de tijden van werkgebrek, de Ziekebussen, als den Brood winner krank is, de Pensioenkassen voor den ouden dag; men raadt aan. die kassen in te richten met medehulp der Fa brieken en ze te doen erkennen door den Staat. Op een belangrijk punt is d'aandacht geroe pen, namelijk Dat men de Spaarkassen, Zie kenbussen en Lijf ren tkassen der Werklieden zou ondersteunen en begiftigen, gelijk er vroeger gedaan is en nog gedaan wordt voor de Gasthuizen, Weezen- en Ouderlin gen-Huizen, om alzoo die instellingen machtig te makenen weldadig. Het grootste werk van dezen tijd is Medehelpen tot den Vrede in de Samenleving... De Werkman heeft het ge schreven van over veel jaren c De tijden zi jn gevaarlijk; wij zullen maar gered worden door een sterke broederlijke, werk- dadige liefde tot den Evenmensch. Goed zijn voor 't Werkvolk en dat toonen door zijn werken, Ze rekenen dat er meer menschen sterven door den genever, dan door al de besmettelijke Ziekten te samen. Daarom, men leze het Volksgeluk, tijdschrift met prenten, alle maanden ver schijnende, 1 fr. per jaar; men schrijft in bij Mr Vaslet, Dupont- straat 37, Brussel. Te St Nicolaas in d'Handboogmaatschappij Vrede best zondag 16 Oct. Groote kiekenschieting. Inleg 3,6o terug 3,oo, begin a 1/4 ure. Zou dat waar zijn Een fransche gazet schrijft dat er t'Hamburg dagen waren van 900 Overlijdens door de Ziekte., 't Is vreeslijk 1 Dijnsdag op den Boulvard Chipka wandelende, we zien aan 't Eiland Elba een groot schip met Rupplemonsche steen lossen.. Vriend wat is dat? dat groot schip Steen, Mr, steen voor de kerk van Kerkxken: Zijn ze daar al aan 'c metsen Ze volgen daar dus de spreuk Na lang beraad, kloek besluit en ras aan 't werk... Kerkxken en Heldergem en Aygem, dien schoonen derden Zondag wordt de Volks Bibliotheek in Werkmanskring van Aalst geopend; van 10 ure tot half 11 's voornoens, eiken zondag kunnen de Leden Boeken bekomen. Voor den Prijskamp»Wynkel gelief te be merken 4de Raadsel den ondersten regel moet zijn draaft in plaats van draagt.. Is dat wel verstaan Men schrijft ons uit LONDEN In uw 1. nummer heb ik hier vernomen, dat gij met veel lef spreekt over onzen nieuwen Lord Mayor van Londen. Waarlijk die man verdient het, want hij is het voorbeeld van vele andere, hij is niet gelijk die het was over eenige jaren, geboren in ons duurbaar België, een man die het menschelijk opzicht vreesde; neen, hij is met hart en ziel Katho liek, want zijne moedige werken getuigen het. Eenige dagen voor de stemming stelde de dan tegenwoordige (Lord Mayor) hem drie vragen, vóór ten iste zult gij een protestantsche kapelaan verkiezen; ten 2de zult gij de protestantsche diensten bijwonen; ten 3de zult gij deelnemen in de goede werken; waarop hij ant- woorde ten iste ik zal geen protestantsche kapelaan verkiezen, aangezien ik van die Godsdienst niet ben; ten ade ik zal geen protestantsche diensten bijwonen,aangezien ik van het Roomsch Katholiek Geloof ben; en ten 3de aangaande de goede werken, ik zal doen wat mijne plicht is;.... ziedaar een man van vertrou wen, een man van moed. Moge God hem in gezondheid bewa ren, en hem de sterkte verleenen om zijne taak wel te volbrengen die hem is opgelegt. Mogen de Katholieken van mijn Vaderland hunne toejuichingen vereenigen met ('ie der Engelsche als ware broeders van 't Roomsch Katholiek Geloof. Sedert veertien dagen hebben wij hier geweldig veel regen ge had, indien het in België ook zoo is, droevig is het voor de boer- kens die nu hunne welgelukte pataten moeten verzamelen voor de schralen wintertijd. Hartelijk gegroet. Een uwer Lezers O. E. Hoe mag 'tons Jantje stellen in den Congo? De Ziekte herneemt langs sommige kanten, doch zonder erge uitbersting... De reinigheid en de matigheid! De Granen zijn iets vaster; 25 c. opslag; anders staan ze buitengewoon laag. Z H. de Bisschop van Brugge heeft den E. H. Wulleman van Bossuyt pastor benoemd te Tieghein er, den E. H. Holvoet, onderpastor van Merckem pastor te Bossuyt. Het Tornooi, kindertooneel met zang en velerlei lichaamsoefeningen 5 marschen en 10 tafereelen bewerkt door Silvester prijs 0,80 c. 't Mu ziek is erbij en de naam van Silvester is een voldoende aanbeveling. Mas Flinkere, blijspel met zang in 3 bedrijvea. Slotkoren 1,25 door S. 't Geschenk van Graaf Chaberdam tooneelstuk met zang in éeu bedr. 75 c. door Z. In volle zee, zangstuk met lichaamsoef. 1,00. De Molen id. 1,00 de stielen id. 75. Wannes de Mosselman, blijsp. met zang in éen bedr. 75. Een advokaten streek of goed uit kwaad, in éen bedr. 75. De adelziekte tooneeisp. in 3 bedr. 1,00 Mr Barnabas Baro vader en zijn overledene Bloedverwanten, blijspel in 2 bedr. 1,00 Een uitstapje naar Oostende blijspel met zang in 3 bedrijven 1,50 De terug komst der Bergbewoners blijspel met zang in éen bedr. 1,00; Eerlijk duurt het langst, tooneelstukje voor kath. Scholen in 2 bedrijven 0,50; feest op het dorp 0,75 de gevangene 0,75. DRAMAS De armen van Parijs groot Drama in 7 bedrijven 1,50; Oraaf de Taillis en zijne zonen in 5 bedrijven 1,50; Flavins Clemens, treurspel in 5 bedrijven 1,00. Familie-eer, drama in 3 bedrijven 0,75 Daniel in den Leeuwenkuil, in 5 bedrijven, door A. Delbaere ABSA- LON ol het einde dor Goddelijke Geboden, bijbelstuk in 3 bedrijvea Titus, uit Japonié in 2 bedrijven, 0,75 Irona, drama in 3 bedrijven0,75; het gedeelde Lot van de 100,000 fr. in 4 bedr. 0,75. ALLEENSPRAKEN Twee neven 0,50 Pieter Van den Bossche na den slag van Roosebeke 0,50 Gister avond 0,50 Piue de Laureaat o,50; de Ring 0,50de Charlatan 0,50 een deftig mensch 0,50 Dochter en Vader 0,50; de recruut0,50, nog éen uur 0,50, het geheim 0,50. TWEESPRAKEN.. Deelen en krakeelen 0,50, de gefopte huisknecht 0,50. Eene mislukte bakte 0,50, zwart en wit 0,50. VOOR MEISJES Madams portret tweespraak 0,50, stad en woud tweespraak 0,50, Trientjes naamdag tweespraak 0,50. Rechtuit gespro ken blijspel met zang in 3 bedr. door Zuster Rosa o,75, het aandenken alleenspraak o,5o, Een feestje in 't Meetjesland, blijspel met zang door zuster Rosa o,75, het vrolijk boerinnetje, alleenspraak o,5o, Fietje de groenselventster, alleenspraak o,5o, Nesta en Ada of de kinderen der gebergten, tooneelst. met zang in 3 bedr. door zuster Rosa, o,75, de schat van Madam, kluchtige alleenspr. met zang o,5o, Nelleken de waschvrouw, alleenspraak 0,50, de Erfenis van noukel Pier, tweespr. o,5o. ROBRECHT VAN E1NE of misdaad en liefde, groot historisch drama in éen voorspel en 3 bedr. door Karei Van Voordenhove, prijs 0,00. 8 dagen te Latrappe 0,75 Dom Boseo 2,50 Marie Antoinette o,50 Sinte Godelieva o,80 Dom Boseo o,25 De verstandige Hovenier 0,75 Genoveva van Brabant o,75 De troost der armen, veel remediën en hulpmiddelen o,5o Vermakelijk Tooverboek o,50 Bavo en Livina o,3o Huisgezin van den Werkman o,25 Gulden Boekje der jonge Werklied. o,25 Verhalen uit 't Fransch Schrikbewind o,8o Robespeer l,oo Thyl Uilenspiegel o,5o De aftocht van Moseou 1 .oo De wonderheden van Lourdes 0,65 Nieuwe Kabinet-sekretaris l,oo Oude West-Vlaamsche Volksverhalen o,5o Jan Clerker Gaston Blankaert 't Kasteel der Verdcemenis Doktor Gorus De Raadsels van 't Vlaamsch Volk Verhalen id. id. Tweede deel Het kweeken van vruchtboomen aan de gevels en muren G,60 Handboek voor Melkerij 1,25 De Doolhof der politieke wereld of Staatkundige Maskers afgetrokken door Pasco 7,50 eerbiedwaardigen Dienaar Gods Claudius de la Colombière, aposlel van het H. Hart o,50 Eene reis door 't water naverteld, door Eug Leen 750 Volledig Handboek inbegrepen de broeierij ouder glas 3,50 0,20 c. Litanie van den H. Rochus met het afbeeldsel van den Heiligen, gelijk hij staat op de Schilderij van Rubens. Gebed tot den H. Josef voor de maand October o,6o c. de zoo- Grooten keus van Litaniën en Gebeden. vragen op Chipka. 2,25 1,75 2,oo 1,75 o,85 o,75 o,75

De Werkman | 1892 | | pagina 4