De Meetiip. - sss Elk Mpe mee. oomen D'HOP De Pensioenen: fVlarsch der Hoppeboeren Overde kiezing van den Paus j feit dat wij onzen leunstoel gaven aan die Dame, daarop, Denderbode, die zijn spions heeft in de kerken, is begin nen te lawijten en te verwijten gelijk een grauwen beer uit de~vvilde bosschen... Waarlijk, waarlijk, die gazet is de schande van ons Land. We gaan Augusti zijn cn 't Pensioen der oü Werklieden komt niet af... Die onder ligt in Stemrecht, ligt onder in alles. Ik ben wel zeker dat de Pensioenen van 5 a 6000 franken fix op tijd betaald worden cn dat de Graaf van Vlaande ren geen oogenblik moet wachten naar zijn 200,000 fr. 's jaars De kleine man wordt in ons Land overtrappeld. Indien een Kasteelheer het honderste paart moest vreezen voor zijn lijkdommen, van hetcene wat de Hoppeboeren nu te wachten staat voor hun broodgewin, de Ministeis zouden er aanstonds tegen opkomen. Doch Boeren en al ander Werkmenschen zijn hiei nog altijd de lastdieren en de slaven.En als Minister De Trooz in de Kamer kloeg over 't misbruik in 't geven der Pensioenen, en als Priester Daens hem zegde M. de Minister er is een probaat middel daartegen; richt de komiteiten onpartijdig in; dan scheen de Minister te luisteren Maar wie is in Aalst benoemd om M Monfils op te volgen Is dat een waarborg van onpartijdigheid V>aekelanL en zijne bende verblijvende in de vcijduitgestrekte bosschen v.u West-VhandereD, tiidsna het einde der 18d* t-n i9d' eeuw, door P. D. C. prijs 1,0.1 DE 1 Vrije mannen 't Zal er spannen In ons rustig Hoppeland. Als de hop der vreemdelingen Hier de onze wil verdringen, Dan ten allen kant In een broederband Gaan wij ten strijde hand aan hand Vereend van hert, vereend van zin Zoo gaan wij tegen 't onrecht in bis Het is voor 't heilig broodgewin 2 Altijd zorgen Van den morgen, Zorgen tot den avond laat Voor het brood van vrouw en kindren Wee hem, die het volk zal hindren! Die ons nu versmaadt In den weg hier staat En aan ellende overlaat, Hij blijve weg van onzen grond Wij zweren 't plechtig dezen stond bis Hij krijg' wat Judas ondervondt. 3 Lof gezongen Onbedwongen Wees nu duizendmaal begroet, Gij zult in ons herte leven. Priester Daens wil nimmer beven Die met heldenmoed Voor ons aller goed 't Rechtveerdig woord weerklinken doet. Aan hem die met ons allen strijdt Aan hem die voor ons allen lijdt bis Wij zweren trouwe voor altijd. K. W. de Predikers van het Evangelie. Die jongeling was dus weg, zonder een woord van dank Priester Amandus gaat zich wasschen in de beek der Ravyn, dan gaat hij knielen op den grond, vouwt zijn handen en blijft verslonden in een vurig Gebed... Het Gebed Bidden, in samenspraak komen met het Opperwezen, is er iets zoo verheffend en zoo voordeelig voor elke mensch Maar voor den Missionnaris die alles verlaten heeft op het woord van Christus: Gaat en verkondigt mijne Leering aan alleVolkeren, voor den Missionnaris die aaar gansch alleen staat, zonder invloed, zonder geld, zonder vrien den, die vervolgd wordt door alle wereldsche Machten en Krachten, indien die Missionnaris, kranke en zwakke mensch, die uren en dagen heeft van moedeloosheid, indien hij niet ver sterkt ware door bovennatuurlijke hulp, hij zou vallen en bezwijken... Ziet, ziet, het wezen van dien Man heldert op, het hemelt op, zoo schil derde Van Eyck zijne Engelen, ge ziet her in dat hert daalt de Hemelsche Vrede, die alle ander Geluk verre te boven gaat. Lang duurt dit Gebed, verscheide uren hij staat op, hij gaat buiten zijn Spelonk naar de hoogte, waar nu zijn kapelleken opschiet tus- schen het geboomte de Zon rijst op, in een verrukkelijke blauwe lucht, over dit jeugdig en frisch groen zijn oogen baden in de Dender vallei, alsdan schier onbewoond waar men nu de stad Aalst ziet, de stad Ninoven, waar nu de Kerktorens van Erembodegem, Welle, Den derleeuw, Teralfene in de lucht schieten, dan zag men niets dan Bosch, met hier en daar een brok Weiland. De Kronijken hebben ons de levenswijze be waard dier Zendelingen, boeken of schriften hadden ze niet de eerste boek werd gedrukt, 800 jaar later, in 1457, te Maintz, door Guten berg, alles moest dus geschieden door levende woord, met tusschen 't Volk te komen, het hert der menschen winnen, al trachten eenig goed te doen, veel, veel lijden, verduidig lijden, het De eerste Paus. Testament van Leo xiii. Vergadering van 't Konklaap. Terug blik in 't verleden. Hoe DE WERELDSCHE MACHTEN VROE- GER HANDELDEN. De Wereldstad, in welke Petrus, de eerste Paus, 't Christen Geloof kwam vestigen en waar hij gevangen werd, g maand bleef opgesloten, de Soldaten bekeerde die hem moesten bewa ken en gekruist werd op een der heuvels Mon- toiio, waar nu Sint Pieterskerk en 't Vatikaan zijn gebouwd. Tegenwoordig is d'Hoofdstad der Christene Wereld in groote beroering: de oude Paus die gestorven is, zijn Opvolger die gaat gekozen worden... Paus Leo had zijn Tes tament eigenhandig geschreven; het beslaat 33 bladzijden. In dit Testament spreekt de Paus bijzonderlijk over zijne Encecliek; de Paus was niet rijk; zijn Ouders hadden hem rond de 200,000 fr. nagelaten... Die som heeft hij reeds meegedeeld aan zijne Familie; als Kardinaal en Paus heeft hij nieis bijgespaard; het is dus een booze moedwillige leugen die in Vooruit stond d'ander week, dat de Paus 2120 millioen achter liet. Als persoonlijk fortuin laat de Paus zeer weinig na, en van dit weinige geelt hij 5o,ooo fr. aan de Armen van Roomen; 3o,ooo fr. aan de armen van Perugia, waar hij als Bisschop ge staan heeft en 10,000 fr.aan de Armen van Car- pineto, zijn geborteprochie; negen dagen lang zijn erLijkdiensten geweest inSint-Pieterskerk, de toeloop was buitengewoon groot. De Kar- j dinaals zijn aangekomen. Men rekent dat er 62 zullen deel nemen aan 't Ktonklaat. Ze spre- j ken veel van kardinaal Oreglia; 't schijnt dat j het een man is van zijnen tijd. j Ons Heer, die Heer en Meester was van al goederen der wereld, hij heeft zijn. Kerk ge- sticht en zijn Apostelen hebben ze verspreid, zonder eenige tijdelijke macht.. Nu zijn de Kardinalen vergaderd om eenen opvolger te kiezen voor Leo XIII... Nooit waren ze zoo vrij en zoo onafhankelijk vergaderd.. Het is zelfs niet meer noodig de deuren en vensters toe te zegelen; niemand denkt er aan een hin- derpaal te stellen aan hun Vrijheid.. Vroeger ging het zoo niet.. Van als de Kerk eenige tij delijke goederen kreeg en macht kon geven voor glorie en voor geld, van dan af hebben de grooten der Aarde, de Keizers, Kroningen, Graven, Barons en ander hooge Pompernijen, van dan af hebben ze willen de kiezing van den Paus naar hunnen zin doen geschieden.. Het zelfde gebeurde voor de kiezing van den Abt der rijke kloosters gelijk wij gezien hebben in de Geschiedenis der Abdij van Afflighem.... Het staat te lezen in 't boek van den Pater Preekheer Maumus, kerkelijk goedgekeurd Ten tijde dat de Pauzen te Avignon resideer den, stierf het Opperhoofd der Kerk.. De Kar dinalen vergaderden in konklaaf gelijk nu; doch wat gebeurde er Avignon lag in Frankrijk; en de Koning van Frankrijk zond een zijner Gene raals met een sterke legermacht; de Krijgsmans omsingelden 't Paleis van 't Conclaaf en de Generaal liet weten op bevel des Konings, dat de Kardinalen daar zouden gevangen blijven, dat niemand van hen er zou uitkomen, tot zoo lang zij niet als Paus gekozen hadden den Kan didaat van den Koning.. Zoo gebeurde het dat er onweerdige Pauzen aan 't hoofd kwamen.. Maar in d'handen dier onweerdige Pauzen bleef de Leering Christi ongeschonden.. Zoo zien wij hedendaags in Brabant dat er machti gen der aarde zijn, rijke Kasteelheeren die de heeren Geestelijken willen DWINGEN de Beweging hunner Hopboeren stil te leggen. In februari 1798 werd de oude zieke Paus Pius VI door de Fransche godsdiensthatende Republiek te Roomen aangehouden en in 't midden van den Winter al over ParmiPla- censa en Turyn naar Frankrijk gebracht hij overleed te Valencia in Augusti 1799. De Fran- kerkhaters van dien tijd deden de Paus begra ven en toen de doodkist gesloten was, dan rie pen zij uitDat is nu de laatste Paus 't is ge daan met die Pauzen. Doch de Kardinalen vergaderden in stilte en weldra werd een Pater Benediktijner als Paus uitgeroepen 't was Pius VII die regeerde van 't jaar 1800 tot 1823. Hij had veel te lijden van den ottokraat Napo leon, die wilde de geestelijke macht en de tijdelijke. Den 6 Juni van 't jaar 1810 zond Na poleon zijn generaal Radet om den Paus gevan gen te nemen in zijn Paleis te Roomen cn hem eerst te brengen naar Grenobel, dan naar Sa- vona en later naar Fontaincblcau. Daar over weldigde de Keizer die zwakke zieke Ouder- ling; den 25 Januari 1812 teekende de Paus iets dat hij niet had mogen teekenen. Aanstonds zag hij in dat hij te veel had toegegeven. Hij verviel in een overgroote droefheid; hij ac itte i Zie vervolg bl. 4, 4° kjl. Langs Wieze en Herdersem staat ze gelijk overal; slecht, slecht; d'Hop- koopmans die uitrijden op tournée, voor overzicht der Hop, ze komen terug en zeggen Zelden of nooit heeft d'Hop slechter gestaan... Maar Poperinghe verliest nog tegen ons Hier vinat men nog met poozen een Hoploch- tingsken dat eenige schoon bovenranken heeft, maar te Poperin ghe valt d Hop van zwartigheid dep staak af... In de goei Hoppe- jaren over 20 4 3o jaren, zou d'Hop nu 3 4 400 4 600 fr. gestaan hebben... Nu spreken ze van 120 4 i3ofr... Geliefde menschen, leest verder de prijzen der Hop sedert 't jaar 1864. Ge zult erin zien dal d'Hop vroeger altijd gemiddeld 100 fr. goldt en dat de Hop is beginnen af te vallen sedert i885, alswanneer de chimie- kerijen hier zijn beginnen indringen, in i8g3 kreeg d'Hop hare zwaarste slagen door de Duitsche Tolrechten. Ziehier dus de cijffers In 1864 stond d'Hop 90 a 110 fr. In i865 115 4 lao fr. In 1866 140 4 160 fr. In 1867 170 4 190 fr. Ia 1868 9 80 4 90 fr. In 1869 9 4 fr. In 1870 9 5o 4 60 fr. In I87I a 4 fr. In I872 9 90 4 llo fr. In I873 95 4 loo fr. In 1874 9 90 4 95 fr. I11 I875 5o 4 60 fr. In I876 9 I20 4 ]5o fr. In I877 9 15o 4 5o fr. In I878 9 loo 4 60 fr. In I879 9 loo 4 llo fr. In I880 n 60 fr. In 1881 9 70 4 80 tr. In I882 9 220 4 400 fr. (1) ln 1883 9 7* 4 I20 fr. In I884 9 6O 4 90 fr. In I889 9 18 4 20 fr. In I890 9 I70 fr. In I89I 9 55 4 80 fr. In I892 90 4 lo5 fr. In 1893 90 fr. In I894 40 4 5o fr. In 1895 9 3o fr. In 1896 22 4 a3 fr. In 1897 9 25 4 3o fr. In I898 9 125 4 I40 fr. In I899 tl 4° fr. In I900 60 fr. In I90I a 40 4 45 fr. In I902 70 4 80 fr. t-. jr Niemand kan de zijn Leger, hij is onmachtig tegen het Leger der Hopboeren, en wij mogen zeggen van al de Boeren, want de Boeren beginnen te verstaan dat hun Belangen wederzijds zijn; als men d'Hop treft, dat al de Boeren benadeeligd worden. Zondag sprak Volksverte genwoordiger De Backer tot Herdersem; hij had er veel Volken oogstte grooten bijval; Frans De Poorter kon niet komen; hij was sedert vrijdag met zijn biekorveo naar 't Meetjesland... Smid Lambrecht en wij spraken te St-Ulricks-Capelle, boven Ternath; 't was een lastige baan, in den regen en te voet... Maar nihil sine labore. De vogelen vinden hun aas, maar ze moeten ervoor vliegen... Er was veel Volk op de Meeting; er moest gesproken worden van in de venster tusschen d'herbergplaatsen en den koer. Na de Meeting werd de Petitie geteekend en de Marsch der Hoppeboeren gezongen... Elk heeft gehoord Gat de Meeting vrij was en onpartijdig... Is er iets schooner en voordeeliger dan de openbare belangen besproken in 't openbaar Indien d'Hop hier geweldig en boosaardig moest vermoord worden, wij hopen het anders, doch moest het zoo komen dat Duitschland in ons Land omhoog gestoken wordt, dan, dan zullen de verarmde Hoppe, boeren voor eeuwig in hun gedacht houden de verblindde of kwaadwillige menschen die in den naam van den Godsdienst, de menschen willen beletten van te strijden voor hun Broodgewin... Och, M. De Goster kan groote rijke tafels oprechten, met de fijnste spijzen, met de lekkerste schuim wijnen die fonkelen in de hooge roomers; hij. die uit de vrije Meetingen wegloopt, heelt een groote macht aan zijn tafel, op zijn Kasteel; maar de macht heeft hij toch niet van de knaging tegen te houden, die in t hert zal dringen en die 't hert zal afknagen dergenen die nu met inland- sche en vreemde geldwolven doen tegen hun eigen Volk. D'Hop en M. Bethune van Aalst. -- De redevoering van M. Bethune voor d'Hop wordt uitgedeeld; 't mag zijn; 't is een zeer geleerd stuk; men toont erin dat ons Hop goed 13 en deugde lijk. T'Aalst weet elkeen door wie die Redevoering werd opge steld; algelijk Mr Bethune heeft ze voorgelezen en dat is zeer wel. Nu valt er te zien of de werken zullen volgen op de woorden. DE BRABANTSC.HE EED moet hier ook toegepast worden. Als de Katholieke Volksverte genwoordigers WILLEN d'Hop is gered; maar ze moeten m het Ministerie zeggen Als d'Hop valt, g.j valt mee I Snijdt p, de vievers af der Hopboeren, wij stemmen uw budgetten niet meer 1 M. Baron Bethune, als gij deze woorden niet durft uitspreken, dan is 't uw schuld als d'Hop sterft. DAARBIJ, M Baron Bethune had een zeer groote faut begaan met voor 25 fr. inkomrecht te doen teekenen. Dat elk oordeele Als wij 25 fr. vragen en Duitschland vraagt 70 of 75, wie is gefopt en bedrogen De Belgische 't Moet zijn Vrijhandel?GEEN inkomrechten of GELLJKE inkomrechten. Wat dunkt u, Hoppeplanters Men gaat voort, gedurig voort Zondag aanstaande 2 Augusti, Meetingen door Lambrecht en Daens, ten 3 ure te Beckerseel en ten 6 ure op Quatre Veere, de volgende zondagen tot Hekelgem, Doment, SintePie- ters'Leeuw, Pamel, Goyck, enz. enz..

De Werkman | 1903 | | pagina 3