1; Handel en Marklen Mengelingen Dit liet land van Herzele. Later Nieuws ÏÏientnc lititoinöiugen Kerkelijk nieuws. MARKT VA N AAST Zaterdag 25 Juli igo3 Tarwe Masteluin Rogjte Garst Havei per 100 kil. Aardappelen de 100 kilo rioter per 3 kil. Eiers de 25 Viggenen, per koppel fr. Vlas de 3 kilo Ajuin, de ioo kil. fr. o a o Markt van GENT Vrijdag 24 Juli iarwe per 100 kilo i7,oo a 18,5o Rogge ,00 a ,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 0,00 0,00 a 00,00 7,26 a 8,00 2,09 a 2,18 55,oo a 65,00 Haver Gerst Boter per kilo Eiers per 25 Tarwe Rogge Haver Garst Boonen Aardappelen Koolzaad Lijnzaad Boter per kilo Eieren de 26 Markt i3,oo a i3.5o 16,5o a co, jo 00,a 2,34 a 2,62 1,98a 2,16 Markt van NINOVE Dijnsdag 28 Juli oo.oo a 18,5o i3,5o a 00,00 18,5o a ,qo ,00 a ,00 i5,oo a 16, r3,oo a 00,00 25,oo a oo, 00,00 a 00, 2,70 a o, 2,10 a o,— GEERAARDSRERGEN Maandag 27 Juli. Witte tarwe de 100 kil, 18,go Masteluin 14 ,00a Rogge i3,ooa Haver 19,00 a Paaraeboonen 18,a - Aardappelen 12,00 z Koolzaad 00,a Lijnzaad 29,a Boter de kilo 2,23 a 2,56 Sieren de 25 2,00 a Vlas, ongezuiverd, de kilo 0,93a Markt van DENDERMONDE Maandag 27 Juli. Tarwe 17.75 a 00 Rogge 14,00 a 00 Haver '6,00 a Boter 2,64 a Eieren 2,18 Aardappelen n,5oa 12 Lijnolie 47>5o a 00 Koolzaadolie 52,00 a 00 Lijnkoeken 17,5o a 00 Markt van ASSCHE Dijnsdag 28 Juli 16,00 a i5,oo a 00 17,00 a c8,0o a ,00 2,54 a 2,0o a 2S,coa 2,5o a 2,75 - Tarwe, de 100 kilo, rogge, .3,oo; havei. eieren de 25 2.I0 boo- Tarwe de 100 kilo Rogge Haver G^rst Aardappelen de 100 kilo Botei de kilo Eieren, de 25 Verkens het stuk- Kiekens, het stuk Konijnen, het stuk SOTTEGEM 28 Juli 18,00, masteluin 16,00 i5,5o; boter de kilo z,5o nen 0.00 MARKT VAN NEDERI3RAKEL Woensdag 28 Juli. Witte tarwe 16,5o a 16,75 Rogge i3,ooa— Haver 18,00 a 20,— Aardappelen 9,5o a o,— Boonen 17,00 a 18. Boter per kilo 2,90 a 3,00 Eieren de 26 1,70 a 1,80 Konijnen per stuk 2,75 a 0,00 Markt van KORTRIJK Maandag 27 Juli Tarwe de hectol. 16,ooai6,5o Rosse i5,5oaoo,— Rogge 12,oc a 11,75 Haver i6,5oa 17,0c Koolzaadolie, de 100 kilo 48,00 a 48,50 Lijnolio, 48,00348,50 Lijnzaadkoeken 19,00 a 20,00 MARKT VAN ROUSELARE Dinsdag 28 Juli Witte tarwe fr. 17,5o a 00,00 Roode i5,5o a 00 Rogge 14,00 a 16.— Haver 14,50 a 16,5 Boonen 18,5o a oo,o: Koolzaadolie 48,50 a 49,50 Lijnzaadohe 48,00 a Suikerijboonen bes. wagon 19,50 a 20, 1901 op wagon 19i75 l'rwten a Bittcrpeën i3,ooai3,25 ld. cosetten i7.5oai8.i5 Aardappels 12,0c a 00,00 Boterde 1/2 kilo 1,42 a c,oo Sieren, de 25 2,00 a 0,00 GEN T. Er waren 58 beesten meer dan d'an- dcr week. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. i,5o tot fr. 1.80 volgens kwaliteit. De kalveren van 1,10 tot 1,25 per kilo levend gewo gen. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarbo ven, levend gewogen, golden van fi. 0.98 tot i.o5 volgons kwaliteit. BRUSSEL. Varkensmarkt van 28 Juli Er waren 385 varke ns, zijn verkocht per kilo leven gewicht, 87 a 0,97 c. CUREGHEM - ANDERi.z2.vHiT Veemarkt: Er waren 489 ossen; 2.10 stieren; 760 koeien; middej rijs per kilo Ossen 79 h 92c. stieren 70 A 80 c.; koeien en veerzen 70 80. Kalvermarkt Tentoongestelde dieren 994 Prijs per kilo fr. 0,90 tot fr. 1,10 'T VERSCHIL Wat verschil is er tusschou do Druiven 011 de Boeren Dat de Druiveu maar écu maand per jaar uit geperst worden, terwijl men de Boeren hun geld uitperst van Januari tot December, gedurig eu altijd. HOEVEEL wegen gaan naar Roomen Geon eukole, al de wegen blijven liggen. WIE WAS bijna baron Aron uit 't oud Tes tament. WELKE OOGEN wilt elk kwijt zijn D'ekster- oogen. Die braaf en eerlijk leeft Niets te vrcezen heelt. Cic' ro. lomand schreel met krijt op een kerkdeur de volgende rijmko» Ik bebbe kruiskes in myu leven, Dit staat bier mot krijt beschreven, En die niet lijdt of kruiskens draagt, Dat hij dees rijm- kes dan uitvaagt. Niemaud is er gekomen om deze regols uit te wrijven. Een deurwaarder maakte den inventaris als- volgt Een spiegel, een tafel, drij stoelen, een bank op elke mijn klerk en ik gezeten zijn. Dit alles van zeer geringe waarde Is Mr de koopman thuis vroeg iemaDd die eruit zag, ziju hoofd vol affairens t'hebben Ik Z'.u hem gcerne twee woorden zeugen Onmo gelijk, Mr is van over twee dagen dood I Maar 't is slechts voor twee woordekens twee woorden maar!... De President Beschuldigde, hebt gij uog iets tot uw verddigiug te zeggen? Neen, Mr de- President, wees zoo goed voor mij te doen, alsof 't voor u ware SCHOON UITGEVOERD. Op eene expositie to Keulen zag een bezoeker, onder een bokaal, twee tongen liggen. Van wie zijn die tongeu geweest V vroeg bij aan een der bewakers. Van Karei de-Groote, mijn beer. a Dewelke? Alle beide,'de kleine had de keizer toen bij klein wa=, do groote later. Bravo Entrez, riep oen baiakkeman op de foor, voor 10 eens aanschouwt gy bier, wie ge liefst ziet op de wereld. En in de barak stond mon voor 'ne spiegel en zag zijn eigen zelvcn. 't Volgende is iu Hollai.d gebeurd, g'heel on langs te Stadskanaal Zekere kerel was in Juli tot 6 maand gevang veroordeeld, en de champet ter kwam de vrouw bericht geven dat de straf op 3 maand was gebracht. Och, Menheer, riep do viouw, vraag toch dat d'heercn van de Justicie de zes maand laten, ik zal dan tocb den winter gerust passeeren. v DE OOGSTTIJD. Ziehier op welke tijdstippen men in de ver- scbill ge werelddeelen de vruchten der velden inoogst In April is men er meè bezig in Egypte en in Indien, in d'Indiën begint men in Februari en eindigt men rond April. In Australië, in Nieuw Zeelaud, iu Chili en in de verschilligo streken van Zuid Amerika oogst men in Januari. In klein Azië, Algiers, Maroc, China en in Japan oogst men in Mei. ln Juni wordt er geoogst, iu Caliibruie, in Spanje, in Portugal, in Italië, in Griekenland, in Sicilië en in eenige departe menten van Zuid Frankrijk. In Juli begint de oogst iu België, in Frankrijk, in Oostenrijk, in Hongarie, in Polen, in Rusland en in Nieuw- York. In Augustus is het de beurt van Duitscbiand, Denemarken en Holland. Einde lijk in September, oogst men in Schotland, Zwe den en het noorden van Rusland. St Antonius-brood uit Borstbeke, uit dank baarheid 2,00; idem uit dankbaarheid l,oo. Aan al onze lezers en lezeressen, moet ik een woordeken schrijven, als dat Charelkcn overlast is om dat wij hier ook met het zweerd in d'hand staan om den oorlog tegen Mijnheer Van de Velde op te trekken; maar vooraleer wij op trek ken, het is vandage den 27 Juli, wij moeten eerst allen naar den Lijkdienst van onzen heili- j gen Vader Paus Leo XIII gaan, hctwelke hier in ons bisdom in alle kerken gaat geschieden om 9 ure 's morgens; en ook dat het zeker van dees i jaar voor vele fransmans niet goed en zal zijn, want zij beginnen voor goed af te komen met I weinig geld. Charelken. j üïlnnropl Er is daar vroeger «en j iilUUlnll groote Begankenis geweest 1 naar de Kapel van de Hj Gudula, nog bestaande te Moorsel op de Dorp plaats. V ij lezen in de Kronijken van Affli- ghem, dat in de jaren i3oo twee Vrouwen uit Brabant door de Bosschen trokken naar Mooisel en et in vollen dag vermoord weiden door de Brigands. Het was daar in geheel 't omlig gende al bosch dat men zag. - 't Volk woonde op d'hoogtens, of rond de kasteelen van Erembo- degem, Liedekcrke, Esschene, Assche en Mel- dert. allen zeer sterke kasteelen. De Brigands waren te dien tijde zeer stoutmoedig; ze stelden d'Abdij van Aflligem in belasting; zekeren dag, abt Jan Wolfried werd dat spel beu en weigerde nog iets te betalen, doch weldra had hij daar spijt in, want korts daarna had d'Abdij 2 dienst boden vermoord, verscheide Hofsteden geplun- terd, twee A drij meulens afgebrand; d'Aijdij was om zoo te zeggen belegerd, niemand durfde zich nog op de baan begeven, en de Abt was blij van akkoord te kunnen maken met de Baanstroopers. Te Budapest, eert leeuwentemster die met een leeuwinne vertooningen gaf in den dierentuin, is door de leeuwinne haren arm afgebeten... Narrheiten, zeggen de Duitschers. Zondag morgend gebeurde in den omtrek van Rocroy (Frankrijk) een erg automobielongeluk. I)e prins Philip de Caraman Cbimay, die een automobiel voerde, botste tegen eene motocyclette. De automobiel kantelde in eene gracht om, en de mecanicien van den prins bleef op den slag dood. De prins had den schouder ontwricht, verscheidene ribben ingedrukt en de long doorboord. De gekwetste werd in eene naburige hoeve gedragen en ver- zoigd. Uit Glasgow (Schotland) meldt men dat een excursionistentrein in de statie St Enoch in botsing kwam. Zes mannen, zes vrouwen en twee kinderen werden ge dood; er zijn 20 gekwetsten. GAVERE. Bij Isidoor Sagerman is braud ontstaau in de slaapkamer. Het bed werd door bét vuur vernield. De plankenvloer is kuunen gebluscht worden, doch is erg beschadigd. Een jeneverman in de Zenne. Drie Brusselaars vischten maandag avond in de Zeune tusschen Ruysbroe-k en Hal. Een dronken kerel sprong op korten afstand van hen in het water, doch werd er uit gered als hij voor do devdo maal in de diepte ging verdwijnen. Het is W. V tleerm., Malibranstraat, Elsene, geschei- deu levend van zijne vrouw. De ongelukkige, die aan den drank verslaafd is, heeft aan de gendar merie verklaard dat hij zal herbeginnen. Schrikkelijk drama te Charleroi. In de voorstad van Charleroi verbleef de 39jarige Thys in de Bayetstraat, bij de ecbtelio- gen Dirickx. Hij was weduwenaar der zuster van vrouw Dirickx eu sinds oen jaar ongeveer, had hij zijue 24 jarige zuster Marie opgenomen, welke haar man had verlateu. Broeder eu zuster schenen wel overeen te ko men; 't is slechts wanneer Marie naar zekere personen luisterde dat er twist voorviel tusschen broeder en zuster, wat zaterdag nogmaals 't geval was. Maandag morgend hoorde men iu de kamer van Thys verscheidene schoten en zag men Marie do trappen afsnellen, haar hoofd houdende aan beide handen. Hij had drie schoton op haar ge- lost en een dezer trof haar aan het hoofd. Dan had hij zich door oog en schedel geschoten. Thys stierf bijna onmiddelijk. Marie is niet doodolijk 1 gewond; zij weet niet waaraan de misdaad haars broeders toe te schrijven. 1 I fc1 Donderdag d. v. w. heeft de blitse n J k-'*-' alhier op den wijk Wezepoel, aar dige perten gespeeld in t'huis bewoond door Fidelia Vehent, hij sloeg door het dak, verbrijzelde een deel der schouw eu was daarna binuen. in de woonplaats vernietigde hij een deel der horlogie, in de keuken was hij de spiegellamp en een gedeelte meubelen meester, waarna hij in de voorkamer de bewoners den schrik op't lijf joeg. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade en zonder brand. Het vijftigjarig Jubelfeest van den heer Cesar Mceus, als Notaris, is opperbest gelukt. Het was enkelijk een Vriendenfeest. Zondag 2 Augusti. jaarlijksch feest op Weze poel; lekkere wafels bij Boeikens, 's avonds vuur werk. Rar»is»lkt Men vraagt 3oo goede werkliet ÖLI IL-IIl den voor in Frankrijk de Bet teravcn uit te doen of arrachage, 190 voor in de fa briek aan 4 frank per dag en Logement; 3o tribuneurs cn 6 stokers in brigaden van 4 tot 10 man. Men moet geen commissie betalen. Zich persoonlijk of schrifte lijk aan te bieden bij Bbnoit WIELS, Zele, Kauter. Te VLIERZELE, wijk Hoeksken, woont de weduwe Verspeeten, met hare twee dochters; in don nacht van Zondag 19 Juli, hebban kwaaddoeners eene groote hoeveelheid petrool gegoten in den wax terput; men heeft den put gereinigd, maar het water is onbruikbaar, men kent de oorzaak niet dezer laffe schurkenstreek. EREMBODEGEM Maandag namiddag, gingen eenige kinderen langs de vaart apelen. Een meisje van 6 7 jaren van Benedict De Sadeleer, viel in het water en was op het punt te verdrinken, toen Constant De Mulder, Molenaar, het bemerkte van j op zijnen molen, op aoo meters afstand, liep er in allerhaast naartoe, sprong in da Dender en bracht j bet kind gezond aan kant. Zulke daden van moed en zelfopoffering verdienen beloond te worden. Nachtelijke inbraak. Dinsdag nacht van d'ander week, heeft de pasto- rij van Heule-Watermalen het bezoek gehad van rappe dieven. Zij waren over den muur van den schoolkoer geklommen, hadden het slot die op d: straat uitgeeft afgenomen, dan de deur die van den koer ia de pastorij kom*, ontgrendeld, en langs "den hof d-: .achtervenster van drn salon opengebroken met beitels zij stonden gereed om naar boven te gaan als zij betrapt werden door den Z. E. H. Pas toor, die reeds eenige minuten wakker gemaakt was door zijne honden. Zij haastten zich om 't hazenpad te kiezen. Hoefslag. Do zoon van bakker Derudder, van de wijk Klein Vlaanderen, te Ploegsteert, kreeg zaterdag eenen hevigen hoefslag van zijn peerd op den buik. Hij kon neg in buis gaan. Spoedig haalde men een pri*:- ter, deze diende hem dc laatste HH. Sacramenten toe De ongelukkige jongeling bezweek te midden der hevigste pijnen. Tegenwoordig is 't Konklaaf bijeen. Za terdag of zondag zal de nieuwe Paus g( - kend zijn. Kardinaal Gibbons uit Amerika, verbergt het te Roomen niet dat hij Demo- kraat is; de Keik, zegt hij, moet de steun en de hulp zijn der Demokratie; er valt nitt terug te keeren op den weg der Ence- cliek, maar voorts te gaan, anders verli.zen de Volkeren hun betrouwen op 't Christen Geloof. Ze spreken veel van Kardinaal Oreglia. Heden donderdag wederom re gen. De Regen begint veel schade te doen aan den Oogst en de Patotters. D'Hop staat 120 fr. Er zal bijna geen Hon zijn. zich onweerdig het H. Misoffer op te dragen! voor de Kardinaals hem getrouw gebleven, maakte hij een stuk gereed in 't geheim, tee- kende het en deed het overal afkondigen. De gramschap van den trotschen Keizer kende geene palen; doch hij moest zich inhouden, hij vreesde nieuwe bezwaren in zijn Land, mits hij zich gereed maakte voor den Oorlog in Rusland waar zijne macht geknakt werd. Hij hield zich voor alsnu tevreden den Paus gansch af te zon deren en de zwarte Kardinalen werden allen naar 't een of ander gevang vervoerd. De Pauzen zijn, buiten eenige uitzonderingen, hei- lige,geleerde mannen geweest,strijders voor het Volk... G'hebt nu Paus Leo XIII... Indien de rijke Katholieken van dezen tijd zijn Encecliek hadden willen uitvoeren, wij zouden hier een welvaart hebben en een vriendschap gelijk in Amerika,en 't Socialismus, in plaats van aan te winnen en Europa met een rampvolle Overheer- sching te bedreigen, 't Socialismus zou te niet zijn gegaan. Acht Bisschoppen hadden in 1869 de thesis neêigelegd voor 't Concilie dat bijeen geroepen was, de thesis: Dat 't Socialismus zij nen oorsprong^had in de wrekgierigheid en de ongevoeligheid van 't hedendaagsche Kapita- lismus. Nu zijn Duitschmans in Antwerpen, aan 35 fr. per dag zegt men, met een uitvinding om de kabienen af te schaf fen; men zou ze vervangen door den elcktriek en aldus zou men 5o man sparen, 25 met den dag en 25 met den nacht. Volgens die nieuwe schelmerij zou men d'excen- trieken en de signals doen werken met in de Statie op 'ne knop te duwen. Zondag 2 Augusti Portiuncula, den groot en aflaat verleend aan den armen Sint Franciscus van Assisen; hoort 't geluid van dat zilveren kloksken, ge lijk vroeger in de Kerk van O. L. Vr. ter Engelen tot Assisia, die zoete Land streek. Zondag Eersten Zondag der Maand algemeene Communie voor de kinderen. Dat niemand ontbreke. Waartoe dient, al de moeite der Rech ters en Prokureurs Om een belijdenis of biecht af te dwingen. Elk misdoet min of meer, en de vrijwillige belijde nis is verheven en voordeelig. Zon dag Sint Alphonsus, Maandag Sint Stephanis vinding; Dijnsdag H. Dominicus; belijder; Priester Daens heeft gisteren in de Kamer in 't Vlaamsch gesproken voor de Porteclés.... Er is ferm opgespeeld, omdat men allerbelang rijkste zaken wil doen behandelen met den vliegenden schietspoel; dat mag niet toegela ten worden. Nu komt Charelken toegeloo- pen met Nieuws over 't groot Onweder dat is losgeborsten woensdag tusschen 12 en t ure... het heeft daar water gegoten, de menschen, ze moesten er tegen vechten, leven om leven, de schuurvloer van Charel De Coster stond onder water, de grachten konden 't water niet slikken. Kwaad met Goed te loonen, en zijn leven, zijn leven op te offeren. Het Bloed der Martelaren is een Zaad van Christenen. Reeds was Priester Amandus achtervolgd, mishandeld, men zocht hem te dooden. Immers, de Druïden hadden aan dat bij- geloovig Volk wijs gemaakt dat die Vreemde ling hun ongeluk meebracht dat al die naar hem luisterde, door de Goden zou gestraft wor den door plagen en ziekten in Huis en in Stal; dat het een godsdienstig werk was dien Vreem- delnig te haten en te vervolgen. Amandus kon dus geen toegang vinden bij dat hardnekkig Dendervolk en zijn plan was voou te reizen naar andere gewesten, maar dit geval met dien jongen Menapier noopte hem nog eenige dagen te blijven. Hij ging dus uit, al biddende en overwegende, de hoogte van Boucl.out vermeed hij, daar stond een veisterkt Slot, bewoond door den Baanderheer Tanko, die zeer machtig en zeer gevreesd was, hij bleel dus in de Vallei, hij zag hier en daar eenige Menapiers die hem gerust lieten, hetgene inzijn oogen een goed teeken was. Nooit hebben de Apostelen bescherming van wereldsche mach ten gevraagd. De Vrijheid van het Geloof te verkondigen is voldoende Rond den avond komt de Missionnaris terug naar zijn spelonk; hij is vol hoop; weldra zal 't Volk hem daar aanhooren. In zijn aarden spelonk, u at ziet hij Op den grond een wild dier, een schoone groote reebok; doorschoten met een pijl; aan do pooten zijn de bundsels die hij aan den jongen Menapier heelt gedaan. :c Ja, ja, zegt hij, dat volk hier is dankbaar voor 't goede dat men doet. Nauwelijks had hij deze woorden uitgespro ken toen hij het klein hout hoorde breken en een vrouw binnen liep, haar twee armen uitstak en riep Heb medelijden; mijn zoon Wolvus is in den DuivelsputHeb deernis en medelijden! ('t Vervolgt).

De Werkman | 1903 | | pagina 4