Rusland 't Vlaamsch 5»! De Kamer JAN GLERKER N» 1866 11 Juli 1908 Ön» Franschmans jg™ vr,^oeffI! op zoek naar de binders. Wij lezen in 't Nieuws van den l>ag Loopende Nieuws De Werkman ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars* JP. ID-A-ZEHSTS, Volksvertegenwoordiger, AALST 36" JAARGANG. eigene Taal I Wat is een Volk zonder Taal'ne Mensch zonder kop, de menigte van 'l Volk blijft gehecht aan de Moedertaal derhalve, als de hooge en geleerde Standen de Moeder taal niet kennen,'t is een verscheuring; een afgrond!.. Zonder de andere talen te verachten, wij moeten toch de bloedeigene Taal kennen, eeren en beminnen.. Geen Taal, geen Vaderland 1 De Taal is 't Volk 1 iGroot nieuws Die 't Goede doet, het Goede ontmoet I... Die brood rooft, zal gebroodroofd wordendie pleegt het kwaad, gestraft is vroeg of laat... Een groote Samenzwering is ontdekt, maandag, tegen 't Leven van den Rus de zetel der Samenzwering is te Sosnovice;meer dan 100 Personen, mannen en vrouwen zijn aangehouden; niemand mag in- of uit de Stad de Statie staat vol Gendarms... De Fami lie van den Rus is in doodangst... Met al dien rijkdom, welk droef en wreed leven 1 Daar zitten gelijk eenen haas in 't opene veld gedurig in onrust Droeve Rus I Maar 't is zijn schuld 1 Met al die wreedheden, dat pij nigen, dat doodschieten gen doorschoone beloften, door 't zenden van 't Volk uit Gent kan men die mannen niet overhalen, om in 't politiek de knechten te worden der rijke Bewaarders die hun stemrecht gestolen hebben, en hun diefte niet willen herstellen. Deze week ontvingen wij wederom een Postkaart van 18 onzer Vlaamsche Vrienden met hun Portret en de woorden Waarde heer, ziehier mijne compagnie, allen trouwe Democraten. Uw verkleefde, Constant DeTroyer. Moed en betrouwen, De toekomst aan ons I Zou nog iemand de Mira- K f (j 1 kelen durven loochenen M. Woeste is zoodanig bekeerd dat hij nu begint vragen te stellen voor de Statie bedienden van Aalst. Vroeger, als Priester Daens of als Advokaat De Backer en ik de klachten aanhaalden, Woeste riep stuur en amper De Belgen klagen altijd 1.. En nu Kiezers, dat is uw werk, proficiat I Dijnsdag 2 ure In de Kamer, goede opkomst voor eenen dijnsdag Al de Ministers, de Voorzitter, M. Coo- remans, vele Katholieken; ze zien er diepdenkend en VAN OORDEGEM IX. MENSCHENJACHT. Gij hadt dan toch goeden aanleg, mijn heer, anders zoudt gij zoover niet zijn gekomen? Wel, ik weet bijna zelf niet hoe ik op- speurder ben geworden al ben ik een En- gelschman, toch heb ik mijne jonge jaren in Amerika overgebrachttoen mijn Vader, die weduwenaar was geworden, met mij naar Lon den keerde, trok hij een kleinen handel ter hand, waar ik niet zeer veel van verstond. Zekeren dag riep hij mij alleen en verklaarde dat hij door eene ongelukkige winstberekening alles verloren had en nu weldra zou genood zaakt zijn van de edelmoedigheid zijns zoons te leven. Wat wilde ik doen Ik beminde mijn Vader teêrhartig en ik zou schier het onmogelijk uitgedacht hebben om hem geene armoede te zien lijden. Ik besloot dan menschenjager te worden. Te dien einde kocht en las ik boeken over Policie en Gerechtshandelingen, volgde vlijtig al de Processen, begon kleine dieven op te sporen, maakte kennis met de Policie en was weldra haren rechten arm geworden om de moeielijkste misdaden aan den dag te biengen. Ik vervulde mijnen kinderplicht vijftien jaren lang, leefde sober, werkte dag en nacht, zag af van alle vermaken en was niet weinig verwon derd, bij mijns Vaders dood eene erfenis te vinden van eene ronde som geld, en de verkla ring dat Vader Stiermarck zich maar als arm had uitgegeven, om zijn zoon het sparen en werken in te boezemen. Een zonderlinge man, uw Vader Ja maar, als gij in uw leven kinderen hebt, volg hem niet na wat geeft mij nu die rijkdom Mijn leven was droef en droog ge weest. Ik had geen smaak meer voor de jonge- gaan in stilte naar hunnen zetel, gelijk Abdij-Heeren die in koortfaan zingen Vespers, Nöcturnen, Metten. Als alleiVgezeten zijn, 50 k 60 min óf meer, de Voorzitter M. Cooreman staat rechtde manneh van 't Bureel staan rechtwij allen staan rechtal de Bedienden en Deur waarders staan rechtonze Voorzitter leest statig en deftig een soort van Lijkrede weten; het overlijden van GRAAF DE MERODE-DE-WESTERLOO, j een der rijkste mannen van d^ vnnd geboren te Parijs in 1856 Minister geweestVoorzitter van 't Se- naatzeer wijs en verstandig, zeer ieverig geerne ge- zien sedert lang ziek ik zag hem over eenige maanden j zetelen en 'k peisde in mijn eigen, hem daar ziende mager, bleek, grauw, dof van kleur, met een kelderstem j Man, dacht ik, er zal geen zalf aan te strijken zijn! Korts nadien is hij gaan meesteren bij de grootste Docteurs van j Europa, men schreef dat hij beter wasja, opgeflikt, een weinig gelaptzaterdag natht is hij gestorven te j Lausanna, in Zwitserland. j Na den Voorzitter spreekt met ontroerde stem Minis- j ter Schollaertdan M. de Brocqueville, die niet voort kan van de tranen 't was zijnen boezemvriend dan spreken M. Janson en M. Van de Velde, deftig, hertelijk; j in droefheid en rouw, elk rechtschapen hert toont mede lijden... Na die Lijkreden werd de zitting gesloten en in stilte werd de zaal verlaten. Graaf de Merode, nog zoo jong 52 jaarde Dood, de Dood ziet naar rang noch stand j als de dood uitsteekt haar hand, wat valt er te doen, méégaan met fatsoen. 0 Navolging Christi, gij schrijft zoo schoon O mensch, het zal hier haast met u gedaan zijn; de dag van morgen is voor u onzeker; wie weet of het voor u zal morgen worden Doe nu uw best om zoo te leven, dat gij in de uur des doods eerder moogt blijde zijn dan bevreesd. En wat i> hiervoor 't beste middel 't Goede doen in zijn omgeving, 't Goede betrachten voor den Even- mensch, door Volkswetten en Volksbesturen 1 Heb ik ge lijk of ongelijk WOENSDAGRegenen en niet regenen, zwalperij, nu eens grijze wolken, druppel? regen als plakketten, dan de zon die er doorbreekt en steektwisselvallig weêr. 1 1/2 ure In de Sektie, 3 op de 27 Leden-; 1 ure 45 zitting inde Kamer van den heer Voorzitter, om de spreek beurten te regelen morgen wordt de alge meene bespre king gesloten. 2 ure. Aar Rechterzij onder. - «injge eden is M. Pierart, hij ziet er verfrischt uit, 'maar zeer mager. De Voorzitter raadt aan, niet te onderbreken, en M. Destrée zet zijne redevoering voort, met de wilde wreed heden in den Kongo gepleegd, aar te halen; volgens Spreker moest men afbreken met der Kongo en gansch op een nieuw beginnen, wilde men iffKongo de noodige hervormingen invoeren. 4 ure 30. Men beslist te zetelen tot 'ukwaart voor 6 ure. 5 ure. We zijn met 8 Katholieken, 2 Liberalen, 4 Socia listen en 1 Democraat. M. Pepin spreekt vurig en moedig tegen de aanhechting en toont dat voor Handel en Nij verheid ie Kongo ons niets kan aanbrengen. M. Au- qusteyns spreekt in 't Vlaamsch, krachtig en uitdrukke lijk tegen de koloniale politiek hier is meer dan genoeg werk en voordeel. De Zitting eindigt ten 5 ure 45 we zijn nog met 7 man. In de Kamer hebben wij maar dank aan de komedie der Evenredige Vertegenwoordiging eene kleine meer derheid van 8 stemmen. Voorzeker s dat genoeg om het Land te besturen, en wij oordeelen zelfs dat het land op krachtdadige wijze en in eenen recht katholieken zin zou moeten bestuurd worden, juist om al de katholieke krach ten rond ons eigen vaandel te veremigen en door onze eendracht, die op godsdienstigen ;rond onwrikbaar is, macht bij te winnen, en in de taste kiezingen onze meerderheid te vergrooten. Maar alle propaganda voor school- en kazernedwang loopt reg irecht tegen die nood zakelijke eendrachtom rusie te nhken en verdeeldheid te zaaien, zou men waarlijk niet anpeis kunnen te werk gaan. Wanneer zullen zekere bestuurmannen verstaan dat het hoogst gevaarlijk is alzoo tegen den wil van het Volk en van de Kiezers te handelen? De Belgen zijn tegen dwang en geweld en ze op Fratèehen of Pruisischen leest willen schoeien is hun ten zeerste onverdragelijk. Men heeft ons al genoeg het mesop de keel gezet met de Forten van Antwerpen en van t ongelukkige Congokwestie. Voor d strekt niet noodig waren, heeft mei millioenen uit onzen zak getrokken en voor den Congo, indien de overname ooit gestemd gdraakte, zou men ons bij het verre schemeren van een kol bitter weinig zullen te zeggen, maar ben, wederom een groot getal mil aan den Koning te believen, om de mogendheden te voldoen. En voor |ie twee zaken, die met het katholiek programma niets je zien hebben, heeft men, eilaas I onze partij verdeeld Kn in oneenigheden getrokken, zoodanig dat iedereen wij de kiezing van 24 Mei erover verslagen was. I Op voorhand hadden wij alles ioorzegd, omdat wij met de Kiezers leven en hunne ware stemming kennen. Men heeft ons dan niet willen gelool\en zal men nu op dien ongelukklgen weg voortgaan met thans nog door schooldwang en kazernedwang de geesten te verbitteren e Maas, en met de Forten, die er vol- ons millioenen en iniaal rijk, waar wij veel te betalen heb- ioenen afpersen om leischen der vreemde Aalst-Kermis is stillekens afgeloopen; er is geen geld bij 't werkende Volk welvaart bij de menigte van 't Volk is welvaart bij elk... Zondag hebben wilde Barakkemans den Kongo ver toond op de GraanmarktVechten en verwoesten de Luchtbal is opgegaan in een zware natte locht; hij geraakte moeielijk boven zondag avond op Statieplein SCHOON VUURWERK,; dat is altijd lustigjjen krieus;omj| zien. Het is £den 23 Juli dat onze KollegaM.Van de Velde naar 't Kongoland trekt, om er alles eens goed af te -sjoeren 30 dagen op zee 't Zijn posten.. Nu is het Winter bij d'Afrikaanders van Zuid- Af rika., Winter is daar gelijk hier Juli.. Goede gelukkige reis, M. Van de Velde maar tegen dat ge weêr komt, is alles ge stemd. 't Is al Ottomobielramp dat de Klok slaat.. Mi nister Delbeke heeft ook met zijnen Ottomobiel een Velorijder omgeworpen en gekwetst. Doch 't bleek dat de Velodist veel te rap reed.. Al gelijk, het is grouw- zaam dat de gevraagde en beloofde Wet zoo lang weg blijft. Bij Toulon waren zondag rijke menschen aan 't visschen in de zee; M. Doktor Richet trok zijn net en haalde eenen matroos op die al 8 dagen dood was.. Ik moet u niet zeggen of hij verschoot. In Amerika is M. Br jan als Kandikaat gekozen der Democraten.. Voor alle kies-Vergaderingen doen d'Amerikaners een Gebed.. Hebben zij ongelijk Is 't niet een eer zijne stem en zijn hert te mogen verheden tot het Opper wezen! De oude Koning Leopold is te Gent geweest en de rijkste Gentenaars stonden op hun hoogste pon- tilje, om den Koning eens te mogen aanspreken; en dit gedaan zijnde, ze schenen zoo gelukkig als roö vischkes in 't water. En 's avonds op staminé zittende, ze zegden glorieus Z'ai parlé au Roi et sa Mazesté a daigné me causer... Gloria mundi IJdelheid Niets dat aan 't hert komt dan de opperste Almacht vereeren en den Evenmensch helpen en bijstaan. Vrijdag viel de bliksem in de school te Hofen, bij Nieuwe Schans, in Holland. De dochfer van het hoofd der school, Schmidt, is doodelijk getroffen. In RUSLAND zijn zeventien Provinciën door den Hongersnood bedreigd. Toekomende week komt een groep Zuid-Afrikaansche Boeren te Londen aan. Zij blijven drie maanden in Europa en zullen, na En- eland, België, Frankrijk, Nederland en Duitschland bezoeken. IN FRANKRIJK heeft het gouverne ment 86 millioen gestemd voor nieuwe havenwerken te Haver en de beneden Seine. IN ENGELAND is het ouderdomspensioen van 1 frank gestemd met 315 stemmen tegen 10. De Noordstatie te Brussel. De verlenging van den tunnel der Allardstraat is reeds toegankelijk voor het publiek. De onderaardsche doorgang heeft thans eene uitgestrektheid van 135 me ters. Dat kan nogal tellen. Laat ons goed zijn voor ons eigen en goed voor iedereen. Ik gaf zondag 't ZEGELIED aan een liberalen Vlaming hij las het en zegde Die man is Dichter geboren. In Amerika is het schromelijk heet, den 9 Juli was het 36 centigraden heet in de schaduwe en 's nachts 26. Er zijn menschen gevallen op straat, insolanus. In de oude Vlaamsche Stad Kortrijk, blijft 't Katholiek Bestuur tegen de Vlaam sche Taal en tegen de Verbroedering der Policieagen- ten; in Oostende was onlangs een Kongres van Poli- ciemans en uit Kortrijk mocht niemand eraan deel nemen, op 't Plakkaat van dit Kongres werd te Kor trijk geplakt DE KORTRIJKSCHE POLICIE MAG ER GEEN DEEL AAN NEMEN. SCHANDE lil Onze Melkboer zegde Zondag ten 6 ure Goed weêr vandaag, als er geen perijkelen komen, 't Heeft juist niet geregend, maar nijg gesmokkeld. Meenen en missen beginnen en eindigen met dezelfde letter. V/eet ge wie er ook overleden is Graaf de Merode de Westerloo, President van 't Senaat; hij werd gebo ren te Parijs in December i856 en heeft veel groote plaatsen bekleed; nu was hij Voorzitter van 't Senaat, alwaar ik hem verscheide malen zag zitten rijk zon der palen, in den hoogen-gloria, maar graatmager en dof van kouleur. De vermaardste Doktors van Europa hebben hem gemeesterd, maar niets kon baten.. Arm en rijk, zijn voor de dood gelijk. Als de Dood spreekt, méégaan is de boodschap.

De Werkman | 1908 | | pagina 1