V MERCIA De Kamer Pourparlé SCHOLEN en ONDERWIJS 1951 25 Feb. 1910 ergaderingen en Congressen HEIDEN EN KRISTEN Vrije Kristeu Demokratisehe Partij. e Werkman ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; dt vreemde Landen 4,30 Men schrijft in cpalla tijdstippen dea jaar». XXAJEOSTS, Volksvertegenwoordiger, AALST Krieuze zaken in 't Paleis der Natie De Kamer had haar Dagorde vastgesteld Een of twee Budjetten dan de Wet-Coremans dan de andere Bud- jetten en een reeks kleine Wetsontwerpen. Vergunningsrecht en eenmaking der Kieswetten waren uitgesteld tot eersten Dijnsdag van November 1910. En eensklaps is de Kamer op het brandende vraagpunt geworpen van het VOLKSONDERWIJS. Sedert 8 dagen wordt het besproken in lange driftige redevoeringen, en nog 8 10 of meer zittingen kan de Kamer erin verslonden zijn. Elk dacht dat de Interpellatie van Socialist Bertrand en van Liberaal Masson over den onwil en de nalatigheid der Regeering, over het Officieel Onderwijs, elk dacht dat zij enkel 2 a 3 zittingen zou ingenomen hebben. Bertrand de fijnste uitpluizer der Kamer, haalde tal rijke feiten van kwaden wil aan in het opbouwen en herstellen van Scholen. De oude Woeste zat daar te slapen als een muis in 't meeldoor bijtende onderbrekingen lokte hij aanvailan uit tegen alle vrij Onderwijs, ook schimpernijen op Gods dienst en Kristelijke LeeringLiberalen en Socialisten lieten zich meêlokken en weldra waren de messen getrok ken voor eenen Schooloorlog. Verscheide Liberalen zagen de fout in ran nu met de Kiezing op dien zwenkelgrond te komen doch het was te laat... Woeste verhief meer dan hoog het vrij Onder wijs, verwierp de Leerplicht, haalde oude koeien uit den grachten op 't einde zijner lange redevoering, hij die gisteren nog alleen stond, werd wederom de Leider der oude Katholieke Partij en'tscholt niet veel of hij, die over eenige weken den neus van Minister Schollaert I wilde afbijten, vloog hem nu aan den hals. Hoe staan eigenlijk de zaken De Katholieken willen de klachten der Katholieke wereldlijke Onderwijzers en Onderwijzeressen niet aanhoorenze volgen tot heden M. Woeste die veel te verre gaat; maar de bijzonderste kopstukken van Liberaal en Socialist jagen ook naar den Schooloorlog. Dat is onbetwistbaarze willen Leerplicht, onzijdige School, en geen hulpgelden aan de vrije Scho len... Van de Velde heeft het duidelijk verklaard. P. Daens. 38,,e JAARGANG. Zondag raocraten BANT. - Douaniers de Zwaan te Gent in Zuidstatie voornoen Vergadering der Vrije Kristene De- te Ninove. Dagorde DE STRIJD IN BRA- - Zondag voornoen, groote Vergadering der en Aksisiens, te BRUSSEL, Groote Markt, in belangrijke Dagorde. Zondag ten 2 en half de Zaal Willem-Teil, Bagattenstraat, nabij de OF naar het groot Drama HET TEEKEN DES KBUISES en het vermaard Boek Quo V adia door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. IX. - Bij KEIZER NERO. Keizer Nero stak zijn uitgeleefd wreed ge zicht nijdig op. De Hovelingen stonden pat geslagen over de stoutmoedigheid van den Prefekt. Keizerin Poppea en hare Vrouwen zaten daar met wezens, grijnzende van valsche vreugd. Marcus Superbus stond daar, brandende van ongeduld, maar het hoofd recht. Miju Prefekt,... door mij gelast de Kris tenen uit te roeieu... komt dus genade vragen voor eene Kristinne Ja, Keizerlijke godheid. (Die vleierij was was het gewoon ceremonial die afschuwelijke schurk, vuilaard, dronkaard, die zijn eigene moeder dood geschupt had, moest Godheid ge noemd worden En om welke rede Is die dochter familie met u Neen, Keizerlijke Godheid He... he... Prefekt, het is eene buitenge wone schoonheid Gij wilt... Keizerlijke Godheid, ik wil ze tot mijne huisvrouw nemen. Tot... uwe... huisvrouw., he, he, de edele Vrouwen van Rome behagen u niet meer Keizerlijke Godheid, ik kom u eerbiedig toelating vragen de stem van mijn hart te vol gen. Heb ik uwe Goddelijke Hoogheid niet ge trouw gediend PROVINCIALE VERGADERING der Briefdrager» van Oost-Vlaanderen. Ik lees in de Uitnoodiging Geachte Strijdmakker, wij voelen ons onwillekeurig gedwongen te strijden om verbetering te bekomen. Door de levensduurte is onze toestand onuithoudbaar gewor den. Wij lijden, omdat wij moeten te kort komen aan onze plichten als man omdat wij niet in staat zijn met ons karig loon te voorzien in het onderhoud van 't Huis gezin. Vrijdag heeft Volksvertegenwoordiger DAENS bij den aanvang der zitting, nogmaals sterk aangedrongen voor Hulp aan de Overstroomden van Calcken, Wetteren, Schellebelle, Overmeire en Uitbergen-Weimeersche. De Scheldemeerschen, Zaailanden en zelfs Huizen zijn er overstroomd de schade bedraagt duizenden franken. De dijk is te Schellebelle Aardeken op twee plaatsen tegelijk doorgespoeld. Eene ramp bedreigt de streek in den aard van Moerzeke in 1906. Volksv. Daens vroeg de drin gende herstelling van den dijk Ook de werken aan de Vaart van Calcken-Schellebelie. M. DUCATILLON, Plaatsvervangend Lid der Kamer voor Dendermonde, had zich de zaak aangetrokken door zijn toedoen teekenden Landbouwers en Aange landden, slachtoffers der Overstrooming, EEN VER ZOEKSCHRIFT dat ik aanstonds den heer Minister van Openbare Werken behandigde. Minister Schollaert gaf ten antwoorde dat hij de zaak in goede aandacht nam, waarop M. Thibaut den heer Minister dankte en aandrong op spoedige reddingswer ken waarop Daens zegde Laat ons danken als de hulp gegeven is aanston ls gegeven is dubbel gegeven gij hebt de overstroomden van Italië en van Parijs mild ge holpen. En ge deedt heel wel, maar hier zijn het Land genoten in grooten nood de Walen zijn veel rapper in die zaak moest zulke zaak in de Walen gebeuren, al de Députés der streek stonden keersrecht. In zelfde zitting van Vrijdag heeft Van de Velde ander half gesproken over ONDERWIJS en SCHOLEN; te 4 ure begon Masson, Schepene van Bergen, en sprak ook voor verplichtend wereldlijk Onderwijs, tot 5 ure Woensdag 23 Februari moest hij voortgaandan was het mijne beurt. Zitting van Dijnsdag 22 FebruariDe Ondervraging gaat voort over ZEEVAART EN VISSCHERIJ I Om onze vrijheid, onze onafhankelijkheid hebben we een harden strijd moeten doorstaan en veel moeten ver duren. Eindelijk zijn w'er in gelukt ons vrij en onafhankelijk van alle andere partijen te houde i. En daarin juist onz- macht. We zijn zoo ver gekomen dat we aan al de Partije mogen zeggen Nog gij, nog een ander hebt ons iets te bevelen. We gaan onzen gang, gelijk het ons belieft. We zeggen vlakweg aan de Geestelijkheid Eerwaar dige heeren, wanneer ge spreekt in naam der Kerk, op godsdienstig gebied, we zijn uwe overtuigde en getrouwe dienaren. Wanneer ge ons wetten oplegt in naam der kerk en op het terrein der Kerk, wij buigen ootmoedig als Kristen Demokraten dat wij zijn. Als gij ons zegtGe zult geen vleesch eten 's vrijdags en binst den Vasten, ge zult boetvaardigheid doen. Eer waardige heeren, we gehoorzamen u. Als ge ons zegtNaar de mis zult ge 's Zondags gaan en uwe plichten kwijten, en leven als mensch en goede Kristen. Eerwaardige Heeren, w'onderwerpen ons gaarne en we zullen ónzen plicht kwijten. Als ge ooit onze hulp moestet inroepen,om ute verdedi gen tegen de Godsdienstvijanden eerwaardige heeren, onzen steun zij u verzekerd. Maar als g'ons zegt, eerwaardige heeren, ge zult bij de katholieke partij gaan en er voor strijden en werken ge zult die wet of zulke wet ondersteunen en stemmen. Ge zult dien man uit uwe partij jagen en daar dien andere in de plaats nemen ge zult u, in een woord, naar onze bevelen schikken en gedragen, dan eerwaardige heeren, wij zullen zeggen We zijn vrij op die punten en we zul len handelen in die zaken als Kristen Demokraten dat we zijn. En als g'ons zult zeggen, uwen Godsdienst zult ge met uw politiek versmelten, dan zullen we u ootmoedig zeg gen Eerwaardige heeren, onzen Godsdienst voor Rome onze politiek voor Belgie I Mocht die taal iemand kwetsen, z'is nochtans die van een vrij kristen mensch, gehoorzaam aan zijn Godsdienst vrij en onafhankelijk op politiek gebied. Hewel, 't is immer de taal van de Vrije Kristene Demo kraten, en 't is daarom dat wij vooruitgegaan zijn, 't is daarom dat onzen strijd - vrij en kristen - ontzag inboe zemt en geestdrift verwekt. Andere partijen liggen vastgekluisterd, 't zij door Io- giën, 't zij en hier spijt het ons pijnlijke waarheden te moeten zeggen 't zij dooi de geestelijkheid. Van't oogenblik af dat ze vastgekneed liggen, verlie zen ze hunne vrijheid en onafhankelijkheid en doen, niet den wil hunner partijgenoten, maar wel deze van een of meer mannen om het even onder welken naam ze zich duiken die hunnen wil doordrijven en dezen van hun volk onder de voet leggen. En dan zien we zooals w'het nog zagen een heele partij geleid en bestuurd tegen den wil en de overtuiging van dé meerderheid der partij. Dan zien we dat allen buigen en knielen, hunne ge dachten verloochenen, wanneer loge of kapelleken al tijd samengesteld uit mannen die geen deel nemen aan den strijd en die er nooit deel aan aamen gesproken en bevolen heeft. Met fierheid mogen de Demokraten zeggen dat ze nooit onder 't bevel gestaan heeft van dergerlijke drukking, dat loge, kapelleken bij haar onbekend zijn. Maar dat alleen de wil en de welvaart van 't Volk haar opperste wet is I Dat zij vrij en onafhankelijk is 1 Dat is onze macht en dat moeten we blijven behouden en bewaren, in onze harten en in onze partij, als 't koste lijkste goed, als de schoonsteen duurzaamste pand dat onze afgestorvene helden en strijdgenoten ons achterge laten hebben. F. D. Dries. Stant, hoe ia 't Stant. Hoe zou het zijn, Dries? Alle dagen 't zelfde liêkenRegenen en blijven regenen. Driks. Wat is er aan te doen, Stantklagen en zagen helpt niet weet ge wat ze te Parijs doen, Dries, in zulke gevallen Stant. Wat doen ae Dries. Ze laten het regenen, Stanten als het waait, ze laten het waaien.. Stant. En de Parisiens, ie waaien meê, Dries maar op Zee, daar moet het iets zjjn... Dries. Ge ziet dat van hier, Stant.. Stant. De Schepen, zoolang als een kaatsplein, wippelen zoo hoog als een Huis, en aikwyls, dikwyls Drus. Wat zijn er malheuren op Zee geweest, Stant groote Schepen vergaan in de diepe Zee. Oude Zeekapiteins, verdronken en ge zonken met al hun Volk Passagiers en MatroozenBrrr.. 't moet weed zyn Stelt u in de positie, Stant... Stant. Dries, 't is alzoo, zei Soö, maar op Mijlbeek, op Aalst-Mijlbeek hebben ae menschen spijt. Driks. Spijt, en waarom Stant. Voor hunnen Onderpastoor Mijnheer De Graene, die weggaat; gee- nen mensch of hij heeft er spijt in. Dries. Hij was daar geerne gezien, Stant Stant. Geerne gezien, Dries Ze zouden hem door een vuur gedragen hebben.. En ge moet moet niet zeggen, Dries, van si of van lk, elk zag hem geerne. Drieb. Zoodat het 'ne Volksvriend was, Stant Stant. effenaf, Dries, 'ne Volksvriend; hij preekte schoon, en gee woord politiek 't Evangelie van Ons Heer. Dribs. Gelijk het moet zijn, 't is daarom dat 't Kruisbeeld op de Preekstoelen staat. Stant. -'tEn was geenen moeial, Dries, die zijnen neus in alles wil steken; hij sprak gemeenzaam met elk, en liefst nog met werken de menschen... Dries. Stant, dat Ons Heer moest terug keeren, zienlijk op de wereld me wie zou hij staan klappen Met de ryke Bewaarders Met de rijke wrekken Stant. Dries, ik heb dikwijls hooren zeggen dat ons Heer goed was voor elk, maar gemeenzaam omging met de arme geringe lieden. Dries. Och, Stant, als alle Priesters zou bestonden, de Kerken moesten vergroot worden... En die Onderpastoor zoo geerne gezien Stant. Door elk, Dries, elk is bedroefd omdat hij weg gaat. Dries. Ik wilde vragen, Stanthij was geen geldbeest. Stant. Verre van daar hy gaf alles weg, Dries, alles gaf hij weg. Driev Gelijk er nog Pastoors en Onderpastoors zijn op den buiten. Stant. En 't Volk is hem dankbarig Dries. Dankbarig, Stantlaat hem Yerugkeeren, de mut sen zullen tot op den grond gaan... Maar uit Haaltert, Stant weet ge 'tnieuws uit Haaltert? Stant. Wat is daar, Dries? Dries. Stant, ik weet het van 'ne grooten Donsj, reizende Werkman. Stant. 't Zijn daar al Donsjen. Dries. Ja 't, Stant, dat g'op den Trein een woord kwaad moest zeggen van Paster Donsj-zaliger of van Broêr Pieter Donsj, ge vloogt lossen door de vensterkes. Stant. Ik wil 't gelooven. Dries. Stant, 't is alzoo zei Soö; maar in korte woorden Z'hebben op die Prochie alzoo gekabast en geterreest en ge- doeiveld op de nieuwe militaire Wetde 20 Kattelieken die ze gestemd hadden, moesten weg, Zoolleer den eersten; Stant. Maar die Wet is een Volkswet, Dries. Dries. Zekerlijk, Stant; maar willen ze van Volkswetten.. Doch nu zijn 't ander kadasters In 't Klooster worden Boek jes uitgedeeld, brochuurkes voor de militaire Wet Stant. Maar, Dries, ge liegt. Dries. Voor de Militaire Wet, zeg ik u en Denjerboki met Volksstemmekbn hebben 't advies ontvangen dat ze zich wel kunnen wachten nog tegen de Militaire Wet te schrijven of dat hun gazetten zullen uit de Prochiën gebannen worden. Wat zegt ge daarvan, Dries Stant. Dat het 'ne schoonen troep valschaarde is, Drie® en dormeè zyn ze geprezen.,

De Werkman | 1910 | | pagina 1