üe Kamer Rampen-Misdaden Ongelukken Doodrijders Buitenland ie Landbouw Wat geeft de Mei De Lente is aangekomen Efoe komt liet toch Om-echten tegen de Boei en. Wat geeft de Mei Schoon en tnalsch gras in de weide, en daartusschen duizenden bloempjes. Bloempjes van allerlei kleuren, wiite madeliefjes en gele boterbloemen. Wat geeft de Mei Knoppen en bladers aan boomen en struiken. Duizenden en duizenden bloesems aan den perelaar, den appelaar en de andere vrucht oomen. Wat geeft de Mei Dt teve v-K-eis, welke in de boomen in schooiiste liedjes zingen. nachtegaal in het dichte struikge- .enwerik op het veld. de koe koe'; in het bosch, allen roepen Het is de Mei 1 Wat geeft de Mei Heldere zonnestralen, zachte regen, zoete geuren, vreugde en geluk 1 Dal geeft de Mei. De Lente is aangekomen. En hebt ge 't niet vernomen Dat zeggen U de bloemetjes, Dat zingen U de vogeltjes 1 En hebt ge 't niet vernomen De Lente is aangekomen 1 In velden en landouwen Kunt gij haar tooi aanschouwen. Och kijk, hoe alles vroo en frisch En de aarde heel veranderd is 1 De Lente is aangekomen, En hebt ge 't niet vernomen Lovendaal. Ja. hoe komt het dat het zoo lastig is een br.kskeWet te krijgen voor de "Werkende Volkeren Dat d' HOFBOEKEN al 15 jaar klagen en vragen, doch al vruchteloos Dat d" HERBERGIERS met dat schandig Vergunningsrecht gezeeld blijven Dat de KLEINE BURGERIJ lijdt en kwijnt en niet geholpen wordt Dat de KLEINE WINKELIERS en AM BACHTSMANS bezwiiken onder de lasten, terwijl de groote Millionnairs niets betalen voor Beurshandel en Aktiën Dat de KLEIN BEDIENDEN en ARBEI DERS van den Staat, zoolang moeten roepen om een weinig min hongerloon te hebben Hoe komt dat Oimlal de Cieldmacht nog te veel meester is. De groote lasten moeten liggen op de groote overvloed en dat zal de GELDMACHT nooit doen. Kiezers, als gij den 22 Mei stemt voor een der rijke partijen, Katholiek of Liberaal, dan versterkt gij nog de Geldmacht... Mag, kan dat zijn Aan u het oordeel. PIETER DAENS. A an de Reizende Werklieden Terecht noemde Priester Daans u De Sla ven der XXe eeuw. Uw leven is lastig, onmenschelijk, bijna on uitstaanbaar. Dat weten we. Dat weet iedereen. Door uw werk, uw slavenwerk, doet ge wonderen uit den grond rijzen. Taai en moe dig zij: ge immer aan 't \\erk, van vóór het e;i" s. iii laat in den avond. Ci :«a ei. zwoegt e: weef: en wat is uwe belooning, hoe wordt ge behandeld Hoeveel, hoe dikwijls hebt ge met te klagen van slechte behandeling,op treini, statie enz.'? En wie aanhoort die klachten, wie maakt ze in de Kamer aan de bevoegde Overheden be kend Wie zorgt voor u als 'n Vader voor zyn Kinderen Wie springt op de bres om u te verdedigen, om verbetering van uw droevig lot te vragen. Zijn het Katholieke, Liberale of Söcialis- sclic Volksvertegenwoordigers Neen, Vrienden, ge weet het, 't is Volksver tegenwoordiger Daens. eel heeft hij reeds voor u gedaan Kiezers, geeft aan uwen koenen Verdediger ■oh medehelper, opdat ze samen mogen wer en tot het bekomen wat ze willen en be duchten voor uw wolzijn. Reizende Werklieden De Kiczing nadert 'riester l'outeyne, waardige opvolger van Priester Daens, komt op, aan t hoofd dei v rije. Kristen Demokraten. ZuU gv aarzelen hem naar de Kamer te zen den. om daar'niet Pieter Daens uwe belangen en redden te verdedigen? Reizende Werklieden, Pieter Daens vraagt u, hem hulp .ui versterking te zenden, hij tot j wien ge zoo dikwijls zijtgegaan om hulp en verde.liging, zult ge hem weigeren aan zijn dringend en vriendelijk verzoek te voldoen Aarzelt niet Stemt voor de Kristen Demokraten, voor j Priester Fonteyne in Mei aanstaande. F. D. j Gasontploffing. Gaswerkers deden u'tgravingen op de Louisa- laan, te Brussel, wanneer Jozef De Smedt met eenc brandende fakkel in de voor afdaalde, had er eene ontploffing plaats. Eene overgroote vlam sloeg op en De Smedt werd omgeworpen. Hij werd zwaar verbrand aan het gelaat. Een Pikeur des Konings erg gewond. Twee breaks van het Hof, ieder met vier paar den bespannen, reden zaterdag over de Hippo- droomlijn. Een der paarden verschrikte eens klaps en steigerde. De pikeur, die het bereed, werd uit den zadel geworpen en vreeselijk ge wond aan den schedel. Schrikkelijk gevecht. In eene herberg der Hoogstraat te Brussel, werd Zondag nacht gevochten tusschen G. G., monteerder, wonend in die straat, en B. M. leur der, Bodegemstraat, en twee Duitsche monteer- ders, arbeidend in de Tentoonstelling. G. en zijn gezel ziende dat zij het moeilijk kregen verlieten de herberg Pas waren zij op straat of zij werden ingehaald door de twee monteerdars die hunne messen trokken en beide mannen aanvielen. G. G. kreeg een messteek in den nek en de punt bleef zitten aan de schouderplaatB. M. kreeg drie steken in den hals. De toestand van G. is erg. De schuldigen werden opgesloten. Slechte knapen. Zaterdag avond drongen twee knapen door middel van beklimming, in de slachthuizen van Brussel. Zij klommen op het dak en waren bezig de bladen zink weg te nemen, toen zij door een voorbijganger verrast werden. Deze verwittigde de politie, maar toen deze kwam, waren de schel men van dak tot dak gesprongen en poogden te vluchten. Zij werden aangehouden. Een hunner is de i3jarige Etienne C., en de andere de i5ja- rige N., beiden wonend te Molenbeek. Zij zijn twee beroepsdieven en zullen alle twee in een verbeteringsschool worden opgesloten. VERSTIKT. J. B. Humbert, geboortig van Parijs, werd zondag namiddag verstikt aargetroffen op de kamer welke hij alleen bewoonde in de Fontein straat, 40, Brussel. Den avond te voren had hij den gasbek niet volkomen toegedraaid, wanneer hij zich te bed legde. Botsing tusschen Trams. Zondag avond had aan de Kiekenmarkt te Brussel eene botsing plaats tusschen de tram omnibus Beurs Elsene en eene electrische tram komend van de Noordstatie. De reizigers werden op elkander geworpen. Personen, die zich op het platform van de omni bus bevonden werden op den grond geschokt. Sommigen kloegen aan inwendige smarten. Beide voertuigen werden beschadigd. BOTSING. Te Brussel op den Waverschen steenweg, had maandag morgend eene botsing plaats tusschen een brouwerswagen en een zwaar geladen ka- micn. De wagen werd erg beschadigd. De voer man Pieter Verstraete, Barastraat, en zijn helper Kamiel Lierens, Bloenaenmaaksterstraat, ,werden op den grond geworpen. De eerste werd opge nomen me' gebroken rechterarm en eene diepe wonde aan het hoofd de tweede met gebroken ribben en linkerpols. SLACHTOFFERS DER GIERIGHEID. Op eene kamer der St Ghislainstraat te Brus sel, woonde eene 7ojarige vrouw, gekend om hare gierigheid. Maandag namiddag hoorde men de oude ker men. Men ging zien. Ze lag op een stroozak de kamer geleek een stal. Men deed de ongelukkige naar St Pietershospitaal. Korts nadien stierf ze. De geneesheeren beweren dat de vrouw ge storven is tengevolge der veelvuldige ontberingen welke ze zich oplegde. Nochtans vonds men in hare kamer titals ea bankbrieven, eene nog al groote som vertegen woordigende. Men kent de familie der ongeluk kige niet. Te Luik, maa dag namiddag in de Ray- □i' 1 ii t aa 'p eene kleine vuile kam-ïr vond nivii iie 6 j"'ige Josephine Hanssene dood te midden der kamer. Men vond tusschen vuilhoopen een hoop titels liggen eene jaarlijkscke rente afwerpende van 3,ooo fr. De vrouw leefde op onmenschelijke wijze. Men dacht dat ze geen knop bezat, zoo armtierig en ellendig leefde ze. D j ottomobiel van M Van de Casteele reed Zondag avond langs de baan van Bruggs-Blan- kenberghe, toen door een slechte maneuver de otto 111 de gracht reed. Me Van de Casteele en hare kinderen zatea in het iijtuigen werden licht gekwetsr. De chauffeur die onder het rijtuig lag, had de beide been en gebroken. DOODELIJK TRAMONGEVAL. De genaamde Theresia Dervoort, komende van Broechem, beging de onvoorzichtigheid van den tram te springen nabij de Tuinhoutsche poort, te Antwerpeu. De ongelukkige viel ondar de wielen en werd overreden. Het slachtoffer was lettei lijk dooi gesneden. Doodelijke MIJNONGEVALLEN te Marcinelle. Ai mand Lefebvre, 38 jaar, werkte in den put n° 11, op eene diepte van 845 meiers. Hij werd getroffen door eenen steen die hem den schedel verbiijzelde en stierf weldra. Een tweede oDgeval had plaats in den put n' 12 der zelfde kolenmijnen. Edward Demirdc werd de borst ingedrukt door een wagonnetje en bezweek insgelijks. AANSLAG TE PARIJS. Eene schrikkelijke ontploffing had za- terdagavond te Parijs plaats in de onder verdiepingen van een huis in de rue des Mathurins-Niemand werd gewond maai de schade is groot. Volgens het onder- zoek moet het eene kleine bom zijn ge weest Sinds eenigen tijd weten de anar chisten kleine bommen te vervaardigen, maar van een ontzettend geweld. GROOTE BRAN.D Te Cornwall (Ontario, Amerika) ver nielde vrijdag een brand het Rossemore hotel en zijne afhankelijkheden. De ver liezen worden geschat op i,25«»,ooo fr. Negen personen werden levend verbrand DRAMA DER ZINNELOOSHEID Te Boulanges tegen Metz, terwijl de man naar 't werk was, vermoorde vrouw André, in eene crisis van waanzin, hare drie kinderen. Zij sneed hun de keel open met een scheermes. Een vierde kind, 'n vierjarig meisje, kon ontsnappen alhoe wel gewond. Daarna doorkerfde de zinne looze zich de polsen. Twee kinderen wer den op den slag gedood. De toestand van het derde en van de moeder is hopeloos. MOEDIGE DAAD. Vrouw Lamant barreelwachtster te Lillers (Rijssel) was maandag op haar post toen een oude bedelaar de sporen overstaptte, niettegenstaande 't verbod. De ouderling was zeer doof. Een expres- trein kwam aangehold, de ouderling ging onvermijdelijk verbrijzeld worden toen de barreelwachtster naar hem toesprong en hem van de sporen trok. De vrouw werd bijna zelf door den trein verrast 's Nachts kwam M. Lamant van zijn werk thuis en vond zijne vrouw in haar bed doodliggen. Vrouw Lamant leed aan eene hartziekte en de hevige ontroerin gen van den dag hadden haar gedood. Te Arles werd Zondag nacht eene geweldige ontploffing gehoord onder 't raam van den politiepost, gelegen op het gelijkvloers van het stadhuis. Eene bom was op het raam zelf van den post gelegd geworden. Heel het raam was vernield. De bom bevatte stukken metaal en kopnagels voor 4 kilo's. Zekere stuk ken vlogen in de woning van M. Laforest bij de wieg waarin een kind sliep. Men heeft geene ongelukken te betreuren. Men denkt aan wraakneming van zwer vers, zonder ophouden nagezet door de politie. DE DOODRIJDERS. Een taxi-auto reed maandag zeer snel de Voltairelaan af. Eensklaps versperde een breede aannemerswagen den weg. j De ottomobiel stuurde links om eene bot sing te vermijden, maar kon er niet in gelukken en reed geweldig het zwaje voertuig aan. Door den schok werd de mecanicien ten gronde geworpen en op genomen met ingedrukte borst. De onge lukkige stierf korts nadien. Montpellier, 30 April. Op de baan van St-Herbery werd een I4jarige knaap Martin Maffre, door een ottomobiel om- j geworpen en verpletterd. Het kind is korts nadien overleden. Monte Carlo, 30 April. Mevr. Ana- j tra, welke verblijft nabij hare dochter, Mevr. Rosset, vrouw van den consul van 5 Italië te Monaco, ontving uit Odessa een telegram meldend dat haar zoon, 27 jaar oud den dood vond in een otto-ongeval. j De jongeling leidde zelf het rijtuig op zeer snelle wijze toen, door 't ontploffen van een pneu, de ottomobiel omkantelde M. Anatra werd ten gronde geworpen. Zijn hoofd werd tegen de steenen verbrij zeld. De dood volgde oogenblikkelijk. Te Parijs reed een taxi-otto zeer snel de Voltairelaan af. Eensklaps ver- sperde een breede aannemerswagen den weg. De ottomobilist stuurde links om eene botsing te vermijden, maar kon er niet in gelukken en reed geweldig tegen het zware voertuig aan. Door den schok werd de mecanicien ten gronde geslin- gerd en opgenomen met ingedrukte borst. De ongelukkige stierf kort nadien. Te Roubaix is Zondag avond door een snelrijdende otto, zonder licht, om- geworpen het 2ojarig meisje Eug. Van Overmeiren, en werd erg gewond. Wat verder reed de otto twee personen omver, A.Mervelt, 23 jaar, die gewond werd aan de rechterzdije, en Cools, 24 jaar, gewond aan het hoofd. Van de otto is geen spoor. Drielgrootelonrechten bestaan tegen de Landbouwers. I. Mits drie maanden op voorhand den Boer te ver wittigen, moet deze van zijn Hof. Ziet ge hem zoeken, om op drie maanden tijd eene nieuwe hoeve te vinden. Wat moet hij doen Anderen onderkruipen, om toch met alaam en betsten op straat niet te zitten. Een Boer of Koehouder, en ook een stieldoenden Bur ger zoude minsienseen jaar op voorhand moeten ver wittigd worden, als hij moet verhuizen. II. Een Boer heeft twee of drie hectaren uitpacht. Zijn pacht eindigt bijvoorbeeld den 24 December. Als de eigenaar den 23 December zegt, dat hij 't land aan een anderen verpacht heeft, en den eersten pachter verbiedt op zijn land te komen, dan is deze zijn land kwijt. III. Waarom blijven de pachten zoo hoog? Omdat de eigenaar die jaar voorrecht heeft, 't Is te zeggen, ala de eigenaar drie pachten te goed heeft, en dat zijnen Landbouwer (soms door den te hoogen pacht) te niet gaat, dan wordt de eigenaar voor alle anderen betaald. Aangezien de prijzij en 't mobilair eener Hofstede altijd minstens drie pachten weerd zijn, dan loopt de eigenaar nooit geen gevaar te verliezen. Dus, dat de Boeren mal kaar maar onderpachten en overpachten, wat kan hun dat schelen Zij zijn hun geld zeker Waarom willen de Katholieke Volksvertegenwoordi gers dat niet veranderen Omdat het hun profijt is en omdat zij alzoo de Boeren door den schrik onder hun bedwang houden. Wie Zou dat veranderen De Kristen Democraten. 1° Waarom moet hij de lasten betalen en niet den eigenaar 2° Waarom mag hij 't wild niet dooden dat zijnen oogst afeet 3° Waarom heeft hij geen recht van prijzij op de boomen, die op zijn Hofstede staan Het doel der Christene Democratie moet zijn de maat schappelijke beweging naar den geest van het Evangelie te leiden, in andere woorden te verchristenen, zooniet is zij geene Christene Democratie. M«r Doutreloux. HERBERGIERS. In zitting van Vrijdag 29 April was er spraak de Her bergiers huiten den Werkrèchtersraad te sluiten waarop Daens het woord vroeg en zegde Mijne Heeren, ik versta waarlijk niet welke de rede dier uitsluiting zou kunnen wezen. Weihoe I onze Paus Pius X is een Herbergierszoon en zijne Zuster houdt nog altijd herberg te Rienza. Zijn de Herbergiers niet zoo treffelijk als andere mensch Is hun bedrijf geen eerlijk Broodgewin Ik vraag dat de Herbergiers in alles op denzelfden voet gesteld wordt als de andere Stielmans en Neeringdoenders. STEENBAKKERS. De Wet van Werkrechtersraad is toepasselijk op de Steenbakkers, de Minister van Arbeid gaf de verklaring dat ook de Steenbakkers in vreemde Landen zich mogen wenden tot den Werkrechters-Raad, waarop Volksvert. Daens den Minister bedankt: Ge moogt wel iets doen, zegde hij, voor dit Vak want zonder de Steenbakkers zoudet gij in de opene lucht moeten verblijven. twijleld, want ik ken haar te goed en ik acht haar niet in staat te stelen vooral wanneer zij* geenszins de som noodig had, die gij vermiste. Belle bezag hare gezellin, die haar niet in de oogen durfde bekijken. Indien uw broeder den zoogezegden dief stal verzwegen had, dan zou Pieter Laridon, de vlaskoopman, Vande Velde van zijn werk niet beroofd hebben en de armoede zou zoo groot niet geweest zijn als nu. Ja, Belle, was het bedeesd antwoord,[mijn broeder heelt ongelijk gehad. Indien ik zijne plaats ware geweest, zou ik die zaak verzwegen en zonder gedruisch de deur getoond hebben aan Mina Vande Velde. Gij gelooft dus aan hare schuld, vroeg hare gezellin. Ja, alhoewel ik het haar reeds lang ver geven heb er nochtans ik ben niet zeer gerust. Dit klonk als eene halve bekentenis. Maar Melia, als gij u niet gerust gevoelt waarom en onderzoekt gij nauwkeurig de zaak niet Denk eens wel dat door het schandvlekken van eene huismoeder als Mina, man en kinde ren, en dejjkinderen vooral, onteerd zijn. En niet tevreden hunne eer te benemen, berooid die schandvlek ze van hun brood, 't Is toch zoo deerlijk die kinderen te zien Zie, ik ben zelf moeder. Mijne kinderen zijn Goddank groot geworden, ik ben niet rijk, ik moet slaven voor ons dagelijksch brood. Toch heb ik niet kun nen laten te weenen en eenige oude kleedings- stukken aan die verlaten menschen te geven. Gij hadt de dankbaarheid eens moeten zien, die op hun wezens lag gespreid, 't Was alsof de hemel openging. O zwijg, kreesch Melia, terwijl zij zich snoot, gij doet mij zelf weenen. Ik zou zelf die menschen willen ter hulp komen buite de wete van mijnen broeder, maar zij zullen de hulp verstooten, wanneer zij weten dat zij van mij komt. Beide vrouwen waren niet ver van het huisje gekomen. Zij werden oversteken door een elfjarig mei#- je, die naar de arme woning liep.

De Werkman | 1910 | | pagina 2