Wij iiomen niet loopend Nieuws Kunsttentoonstelling te Aalst Belgische Xegociant Boeken aan I frank Leven van Priester Daens UIT GEXT Uit Denderwindeke Zonder Fransch. Jüïï vïïï gaanEen honden-leven hebbenhet brood der Lief dadigheid eten En indien het nog de Liefdadigheid ware, door Christus ingegevenWat gij den minsten mijner Broeders doet, is aan mij zelve gedaan.Door die woorden zijn de Armen vergoddelijktmaar wat is er dat de ijdele mensch niet onteert èn bederft Al te dikwijls wordt de Aalmoes een werktuig van politieken dwang; aan den Arbeider wordt gezegd Gij zult deel maken van deze associatie gij izult u in- geven bij genen kringol' geen centiem hiilp voor u ij zult voor deze Partij stemmen, of ge gaat van honger stervenwelnu, ik zeg u van op deze natio nale Tribuun Schande aan degenen die aldus het woord van Christus onteeren Ten andere, in eene beschaafde en kristene Sa menleving mag het niet zyn, dat de oude of jonge Ar beider van de aalmoesen of van bijzondere of open bare Liefdadigheid zou moeten levenik heb goed de H. Schriften te doorlezen, nergens vinde ik de woor den werk en aalmoes samengevoegd. De Arbeider heeft recht te leven door zijn werk en is dat recht voor den jongen Arbeider, het is nog meer waard voor den ouden afgesloofden Arbeider. Stel dus niet langer uit, mijne Heeren, dit zoolang afgewacht en zoo dringend Werkmans-Pensioeu te stemmen. Zoo sprak Priester Daens in de Kamer, let wel op g'hoort zijne stem weerklinken. M. Woeste legde een dagorde neêr tegen dat van Priester Daens, doch de "Katholieke Heeren De Ma- lander en bijzonder M. Coremans sprongen er tus- schenEen Land, zoo aei de Antwerpenaar, dat 60 80 millioen 's jaars voor den Oorlog heeft, moet ook eenige millioenen hebben voor de oude Arbeiders. Een dagorde in dien zin werd bijnaeenparig gestemd. De katholieke gazetten doen gedurig knievallen, om ons, Christen Democraten, weer tot haar te krij gen. Zij zeggen dat wij, Christene Democraten, van de goede baan afgedwaald zijn, dat hunne weg, die zij van over lang oevaren, de eenige goede is, en dat zij wel hopen dat wij, het katholieke leger met onze macht, (die zij te gering schatten, maar toch met open armen aanvaarden), zullen versterken. Zij zeggen dat ons programma wei meer vooruit strevend is, dan het algemeen katholiek programma, maar dat er onder de katholieke kamerleden, ook voorstaanders gevonden worden, voor onze vooruit strevende eischen, zooalsVerplichtend Onderwijs, belasting op het Inkomen, meer beperking der werk uren, enz. enz.; dat wij, Kristene Demokraien, met veel meer vrucht, ons programma in de katholieke partij zouden kunnen verdedigen. Waar is den tijd van vroeger, wanneer zij ons en onze hoofdmannen ui .schelden voor al wat slecht was, wij waren afgevallen kristenen, groene Judas sen, scnijnheiligaards, werktuigen des duivels, plaats* kensjagers, schismatieken, en wat weet ik alen nu, wij zijn de beste menschen der wereld geworden, wanneer zij voelen dat onze hulp hun nog eenigen tijd boven water zou houden. Waar is dat reuzenschip van vroeger dat alle volkstonnen trotseerde, en die dacht onvergaanbaar te zijnen die met minachting zag, naar de rechtma tige eischen van het Volk; dat reuzenschip van voor heen is ontreddert geworden, dank aan hunnen stuurman M. Woeste, die de opkomende rij der de- mokratie wilde verpletteren, en daardoor zelve an dermaal schipbreuk leed, dat het nu een echte wraak geworden is, die met de minste storm, misschien voor altijd in diepte zal verdwijnen. Neen, wij simpele soldaten, wij komen niet, wij vol- een Pensjager zijn de nacht is goed voor de J_,aveiers. Is Mijnheer Levaillant terug gekomen. Ik weet niet. Maar is hij uitgegaan Daar ben ik zeker van. Dan weet mejuffer meer dan ikmijn hoofd deed gister danig zeer, ik ben vroeg sla pen gegaan. Simon de knecht zal het weten, ik ga hem roepen. Ze was straks terug met Simon, een kloin arglistig manneken, met grijs hair kort gesne den hij was sedert vele jaren in dienst op 't Kasteel van Flavanche en had er een zeker meesterschap. Is mijnheer Levaillant thuis gekomen vroeg de jufier. Neen, juffer Germaine. Simon ik heb hooren schieten, zei de jonge dochter met ontroerde stem. Dat moet u niet verwonderen, antwoordde Simon grimlachende 't is een schoone klare nacht, goed voor de wildstroopers. Het zijn deze die ik bijzonder vrees. Waarom Omdat zij iets hebben tegen M. Levail lant, Dat niet, maar ze vreezen hem. 't Is waar, maar er kan twist ontstaan. Pieter Longiet is tegen onzen Heer, 't is door hem dat hij in twist ligt met Graaf Larnef Mejuffer, Pieter Longiet is geen wildstroo per, hij is de jachtwachter van graaf de Larnef. Dat weet ik maar de jachter van den Graaf en van M. Levaillant raken elkaar om naar zijn Jachtpaviljoen te gaan moet onze Heer door het Meerwen-Bosch van den Graat; Pieter Longiet bewaakt het met nijdigheid. Longiet is niet te betrouwen. Ja, mejuffer, zei de oude knecht Simon met amperheid, die Longiet is 'ne slechterik maar M. Levaillant heeft zijn jachtwakers wat de Wildstroopers aangaat, zij hebben niets tegen M. Levaillant of iemand der zijnen, maar Longiet kunnen ze niet hooren of zien hij ver- fjen onze leiders; wij zijn bij u op onze plaats niet, ge ijk overigens de volksgezinden die met u strijden op hunne plaats niet zijn bij u wij weten dat we op de goede baan zijn, en die verlaten wij niet, wij zijn be wust van hetgeen wij doen. Toch eens, zal het Volk beseffen, dat in de Kristene Volkspartij de ware verdedigers zijn der werkende menigte; toch eens zullen de oogen open gaan. Partijgenoten, wezen wij allen propagandist, aan ons allen de plicht van voor onze geliefde Partij te werken laat ons de onverschillige wakker schudden, en huu het schoone, het edele van ons doel doen zien; laten wij onze schriften en bladen verspreiden, laat ons zorgen voor den strijdpenning, elk zijn steentje bijgebrachtveel kleintjes maken een grootals wij het zoo doen, dan zullen we zelf verstomd staan over den uitslag onzer poging. Wij hebben het recht aan onze zjjde en de toekomst ligt aan ons. Onze kreet moet zijn: Leve de Kristene Volkspartij J. B. Verdünck. Ziehier wat de Vlaamsche Gazet van Brussel schrijft over onze Aalstersche Schildertoonstelling, num mer van Dijnsdag 12 Juli 1910. We vinden het goed het gedacht van Vreemdelingen ook eens te laten kennen over deze jonge instelling, welke we grooten bijval en vooruitgang wenschen In den Aalsterschen Kunstkring Vcor de eerste maal heeft de Aalstersche Kunstkring eene tentoonstelling geopend in de zalen van het oud gasthuis. Die eerste poging verdiend aangemoedigd te worden daar het een verdienstrijk streven is naar kunst van eigen grond, een opwekken van eigen schoon in de stad van P. Coecke en Dirk Martens. In die tentoonstelling hangen elf schilderijen van Vale rius De Saedeleer. Wij hebben dien schilder gekend toen hij blijde en sappige binnenzichten van Vlaamsche boerenhuisjes maakte. Vervolgens heeft hij zich op het landschap toe gelegd. Zooals zijne lieve Blauwe Leye met eene witte gans het bewijst, schildeide hij eerst de natuur, zooals zij zich voor hem vertoonde Toch zocht hij greeds haar te styli- seeren, misschien wel onderden invloed van letterkundi gen aard Dit streven wordt nog duidelijker in het be sneeuwd pachthof vol decoratieven z»n en vol gevoel van ruimte. Eindelijk werd de kunstenaar er gansch door me- degesleept in beide schilderijen. De Molen en de Oude Eik bij storm en wind, beiden in den grond dezelfde schilderij. Hoe aangrijpend moe-, d e tragiek niet di:or eene st.rkwaterplaat kunnen uitgedrukt worden. Ge- styliseerd is ook de schilderij Bij den Bloemenvriend met de geweldige witte wolk nevens de bolle kruin van een boom boven het nederig dak. Zeer dichterlijk en fijn is het tafereelken Berijmde boonen. Valerius De Sadeleer die kunstenaar is tot in de ziel, heeft zich met minder ge luk laten verleiden door het panoram van Zuid Vlaande ren. Aan De Saedeleer wordt ten onrechte verweten een navolger van Pieter Breughel te zijn. Hij ..is het evenmin als Laermans. Het is echter waar dat Laermans voor het figuur en De Saedeleer voor het landschap zekere ver wantschap toonen. Dit belet niet dat beide artisten gansch eigenaardig zijn. Met belangstelling zullen wij de verdere ontwikkeling van dien zoeker naar oorspronke- lijkheid volgen, wiens naam De Saedeleer is. Een jonge ^kunstenaar van toekomst schijnt ons Jan Van Malderen. Van hem hebben wij aangename schilde rijtjes gezien, zooals zijne Kantwerkster, het Oud-Gast huis en Oude Woningen. De pastels van Frans Callebaut hebben ons ook zeer bevallen. Dit is eigen kunst. Merkwaardig is ook net drieluik Uit 't Begijntjesleven vooral de zijpaneelen en andere schilderijen door Julius Sterck. Wij hebben ook nog opgemerkt een boe renhuisje en een landschap door Alfons Van der Meersch een geboren schilder van eigenaardigheid stadsgezich ten door Frans Van Ertvelde en Theo. iel Praet, stillevens door Mej. Callebaut en Mej. Schouppelandschappen van Lodewijk Gits, Frans Roosen, Frans Van Ertvelde, Th. Praet, Paul De Schaepdryver, Edm. Ardyns. Treffende koolteekeningen van M. Arthur Carael M. Jozef De Somer, welgelukte beeldhouwwerken, als ook M. Robrecht Van Caelenberg met verschillige schoone paneelen. Wij hopen dat de Aalstersche Kunstkring den goeden ingeslagen weg zal volgen. L. D. C. j - j Te bekomen in ons Bureel j of tafel van rekeningen,zeer dienstig voor Koopmans, Winkeliers, enz. it5Ó f Gaston Blankaert of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaande Eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1.50 BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename dichtjes door A. Retsin. CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 7t Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. j ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handWk voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- toffel Columbus. BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol- ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden.i Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. i Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo- cheld Manneken en de zes Broeders van den Barbier. door zijn Broeder Pieter Daens, een schoon groot Boek deel van 228 bl. met groot Portret en fac simile. Prijs 1,50 Dit Leven bestaat enkel uit aanhalingen, ik heb er niets v bijgevoegd, weswege menmij schreefDit Leven is het Evangelieboek der Kristen Volkspartij. Het is (heden Woensdag) dat de Koninklijke Fami lie vertrekt naar Parijs met den Burgemeester van Brussel en zijn Schepenen. Ze mogen hun Winterirakken meêdragen. De Parisiens spreken van niets dan van v - Le Roi et La Reine des Beiges.. Rei- zen is plezant, maar 't heeft zijnen las- tigen kant. Baardegem en Moorsei. waren Zondag in opschudding wegens eenen nieuwen wandelstok, om er- meê naar Brussel-Expositie te reizen en die in Aalst was blijven staan. Zonder d'hulp van 'ne Volksvertegenwoordiger bleef de nieuwe Wandel stok in Aalst. Dit geval mij doet denken aan mijn oude Macharis uit De Werkman, Vriend van Vader Kruger. Te PARIJS was 't kamping voor rijke madammen per vliegma- chien een Baronnes is eruit ge vallen op 20 cl 3o meters hoog en lag ten gronde zoo goed als dood armen en beenen gebro ken en den kop kapot.Leeft ze nog, 't is een wonder, en ze ze blijft geminkt voor haar le ven.. Wat zal ik zeggen Die het te 'breed hebben, zoe ken malheuren. Wilt ge weten hoeveel Advokaten er in ons Landeken zijn 2053, i3o Avoués en 352 Dis cipelen. Brussel alleen heeft 740 Advokaten en 138 Discipelen. Een Muziek van GENT is naar Philip- pienen gaan Sernade geven voor 'ne vent die sedert 40 jaar om Mosselkes rijdt hij begon met eenen kor- tewagen en rijdt nu met een gespan. De oudste ge- pensionneerde Vrouw van ons Land en misschien van geheel de Wereld is Mev. De Smet, weduwe van den Arrondissements Commissaris van Oudenaarde, reeds 63 jaar trekt zij een Pensioen van 1769 Ir. en is on langs 103 jaren oud geworden. De dood zal haar ver geten hebben. De heilige PASTOOR VAN ARS preêkte dikwijls Parochianen en alle andere men schen, als gij in groote droefheid zijt, zelfs hopeloos, bidt dan eerbiedig een enkele Vadrons, een enkele Wees Gegroet, en gij zult in uw hert vertroost en ver sterkt worden. Dit toont ons het Bovennatuurlijke. De Gentsche Behouders hebben een nieuw middel ge- vondeu om de Democraten te schaden en te bevechten en in het tegen overgestelde van het geen ze vroeger be weerden: De Kristen Democraten kunnen niets, schrijven ze nu dat wij de oorzaak zijn van de kiezing van een Liberaal te Dendermonde en een Socialist te Kort- rijk. Eerlijke lieden, wat denkt er u van De katholieke Be houders vervolgens ons jaren lang; bannen, broodrooven en martelen ons en wanneer we onder hunne slagen on kennelijk zijn gemaakt en dankt hunne onmenschelijke bekamping een tegenstrever wordt gekozen dan is het onze schuld!!! Behouders, is het dan ook onze schuld dat er Socialis ten zijn ontstaan de wereld rond; dat zij zoo machtig zijn in de Walen in Brabam ja schier overal indringen en vertegenwoordigers naar de Kamers sturen 'Is het onze schuld dat de Katholiek gevallen is te Nijvel Dat de So cialisten '-etelen in het Schepencollege van Gent. Zal het onze schuld zijn wanneer Liberalen en Socialis ten zamen strijdende, u van het Stadhuis zullen jagen Die Katholieke schrijvers weten het wel wie de groote plichtige is, maar zij zijn zoo eerlijk van de schuld op andermans schouder te werpen, 't Lot valt op Jonas De arme Lazarus krijgt zelfs nog geen kruimelken recht en wordt dan nog verantwoordelijk gemaakt van den val der Katholieke Behouders. Maar ondanks die valschheden gaan we immer voor uit. De stemmen der Kristen Democraten, we gevoelen het, worden goud waardt en stijgen in waarde bij elke Kiezing. Ons programma zal zegepralen, dat is zeker. Christus heeft het geleerd Zalig zijn ze die vervolging lijden voor de rechtvaardig, zij zullen verzadigd worden Th. V. W- Het is van nu af dat er moet gewerkt worden, korts voor de kiezing is het te laat; de jonge Vrienden en Hoofdmannen zouden van nu af, 's Zondags moeten kleine wandelingskes doen in de Kantons Sottegem en Geeraardsbergen, om er later goede zaken te maken, er zijn daar Gemeenten waar men de Democratie niet kent eilaas al te veel menschen liggen nog gebonden, mogen naar de Meetingen niet komen, voor hunnen Boterham; deze menschen moet men bezoeken met schrif ten Gazetten, kleine Boekjes, vliegende bladjes; de verspreiding onzer Gazetten is een werk dat eiken De mocraat zal ter herte nemen 't is de dringende vraag. tenIn Handel en Nijverheid, in Magazijnen, zelfs op Travos, in 't Leger, op Spoorwegen, in Statiën eenige kennis der Fransche Taal is tegenwoordig onmisbaar. Dat moet de Jonkheid bijzonder in aandacht nemen. De Jonkheid is de tijd van aanleeren. Ziehier eenige boeken, te koop in ons Bureel Om Fransch te leeren op zijn eigen, zonder Meesterdie daarbij kan les nemen bij een Vriend of naar een Avond school gaan, 't is nog beter. Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in acht oefeningen aan 10 cent'emen. NIEUW KEUS van de meest gebruikelijke woorden en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 De Boeken van VervarckeOm Fransch te leeren, zonder Meester, met de uitspraak erbij. 3,00 3,50 MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch in drie maanden tijd. 4,00 Het groot WOORDENBOEK-CALLEWAERT,volledig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsch-Fransch. 6,00 Zelfde boek, maar korter. 3,25 Om deze boeken franco te bekomen 10 meer.

De Werkman | 1910 | | pagina 3