Het groot Nieuws Eene Dochter M. Woeste? 1 mi, DM* 3 ML» N°!2021 16 Juni 191! En Aalst, l'Aalst ft Kerkelijk llienuis hs-SM^' De Wërkin ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schryft in op alle tydstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST n 39s* JAARGANG Daens Daens Geliefde menschen, ik hoor u afkomen ge wilt spreken van 't Ministerie-Schollaert dat gevallen is, donderdag 8 Juni, ten 2 ure 10er was groot gewoel in de Kamerer hing groot Nieuws in de lucnt.. De zitting wordt geopend Minis ter Schollaert vraagt 't woord hij staat recht en leest af, dat t"Ü en al zijn Medematen hun ontslag gegeven hebben. Hoe is dat gekomen Och, door de Liberalen en de Socialisten, die dreigden 't kot af te breken door de stropping der Schoolwet, en ook door M. Woeste die dwees liep, en 't Ministerie schramin- kelde. Na verscheide Staatsminislers gesproken te hebben, o. a. M. Woeste, vroeg Koning Albrecht aan Minister Schol laert de Wet uit te stellen tot na de Kiezing Minister Schol laert had liever zijn ontslag te geven en kondigde dit aan in de Kamer, waarop Bravo-geroep en losbandig gehuil, waarop Vakantie voor ons waarop Koning Albrecht Minister de Broqueville belast heeft een nieuw Ministerie aaneen te flikkenwaarop 5 dagen geronk en over-en-weergeloop waarop men eindelyk in concordatie schynt te zijn voor an der Ministers. Zjjn de namen al gekend Ja, de Ministers de Broqueville, Davignon, Renkin, Ber- ryer, Hubert, Heilebaut blijven De nieuwe Ministers zullen zijn: Levie, van Charleroi; Poul- let, van Leuven, Carton de Wiart en Thibaut of Segers... Zoo stonden de zaken dijnsdag noen, ten 2 ure, als ik m de Ka mer aan 't schrijven ben... Waarschijnlijk worden zij g'instal- leerd morgen aan maken zij hun Programma op, men zegt dat de Eenmaking der Kieswetten er zal bij zijn, en als er niets tusschenkomst, verschijnen ze dijnsdag voor de Kamer. hoe is de Vergadering van Zondag afgeleopen OpperbestEerste klas Gelyk de Statie van Hof stade Als ik u zeg Allerbest, dan is 't allerbest. Al de Gazet ten hebben er over geschreven. En waarachtig Min of meer ziehier de echte Berichten1° 's voomoens was een bijzondere Vergadering geweest op de bovenzaal van ons Lokaal. Men heeft daar een dagorde opgesteld, dat ik met eenige Vrienden ten 2 ure zag en wijzigde 2JRond 3ure wasgrouwelijk veel Volk in 't Lokaal; het was een algemeene V A u"u 1 niet om te zeggen dat {VUUU if Uib uu tiuu.i V..JI. -ww. - 3 een algemeene Vergaderingik heb eerst gesproken, t om te zeggen dat ik Kon gedwaald hebben in de School- op zoek naar den moorder haars Vaders. Ja, zij had hem. Zij hield hom stevig vast..; en, zoo bleek als een doode, zegde zij met vaste stem tot den vreemde, die eensklaps zoo bleek als zij He I zeg eens, kent gij den moordenaar van Leonard Coussac Hij deinsde achteruit, en wilde zijne hand uit de krampachtig gesloten vuist van de Vrouw-Meervisch trekken. Drommels thans had Katharina niet noodig door hare aanraking met den Meervisch geëlektriseerd te worden, om krampachtige schokken in de leden van den rossen kerel te jagen. Hij trok zijnen arm terug zonder zijne hand uit die van Katharina te kunnen wringen hij wilde haar terugstoo- ten, zeggendeKom dan, zijt gij zinneloos Duivels 1 wilt gij mij loslaten 1 Hij draaide de oogen vreeselijk in het ronde, even als een wild dier, dat zich woedend wrin gende, eenen uitgang zoekt om zijne kooi te ontsnappen. Ellendelingschreeuwde Katharina, gij zijt het, niemand anders dan gij, die den moorddadigen slag hebt gegeven En zij greep hem met vernieuwde kracht, neep hem tot bloedens toe, schudde hem ah een jonge boom, hem, den reus, die als mach teloos was tegenover die vrouwelijke woede. Maar hij herstelde zich spoedig. Hij ontwrong zich met eenen iorschen ruk uit Katharina's handen, en ik bemerkte, ja, die hand, met die vreeselijke vingeren, gevormd als de pooten eener monsterachtige harige spin. Hij gaf Ka tharina eenen slag op het hoofd, zij viel mach teloos op beide knieën, en van die gelegenheid gebruik makende, sprong hij naar de uitgang deur. wet en verschooning vroeg, (1) neen, ik heb krachtig myne houding en myne stemmingen als Kristen Democraat verde digd, met fieren blik en opgeheven hoofd de zaal daverde van ae toejuichingen, niet ae minste tegenspraak werd ge-1 daan. Verscheide liberale gazetten schrijven dat na uw aan spraak er een woeling van verdeeldheid opging. (2) Daar is niets van, NIETS... Na mij heeft M. Plancquaert gesproken. In welken zin Zeer kalm dat hij de toekomst der Partij in gevaar zag, door de werkingen en geruchten om my over te halen naar de Katholieke Partij; dat hij, al het lijden en de opofferingen verloren denkende, niets dan zwart en rood zag dat hij en kel vraagt den Vrede en Kracht in de Volkspartij, enz, enz. Er is niet gesproken over d'artikels van Recht en Volks eeuw Neen, geen woord; ik heb my verdedigd, maar een Par tijgenoot kwetsen, zelfs met een pluim, dat wilde ik niet; dan zijn Brussel en Luik rechtgestaan, om Hulde te brengen aan myn woorden en stemmingen over de Schoolwet. Er was geen enkele tegenspraakeen aanwezige Demokraat uit Gent schreef ons dijnsdagWat zijn wij gelukkig over den uit- slag van gisteren1 Gave Goa dat er nooit meer een onver- schil bestond Het moet UEd. vooral deugd gedaan hebben aan het hart, door die honderde en nog honderde Demo- craten uwe houding ter Kamer te hooren goedkeuren; want het moet gezegd worden Iedereen was t'akkoord um uwe houding in zake Schoolwet goed te keuren. O dat is schoon en goed gezegd. En de DAGORDE Eenparig gestemd, is alsvolgt De Christene Volkspartij van België, in buitenge wone Vergadering vereeniga te Aalst, den 11 Juni, na hulde gebracht te hebben aan M. Pieter Daens voor zijne houding in zake Schoolwet, gansch overeenkomstig met ae besluitse- len van het Congres van April. Aangezien alle behoudsgezinden de grootste hinder palen zijn voor algemeen Stemrecht, evenredige Vertegen woordiging, Pensioen, Klimmende Belasting. Pamilieloon, in een woord, voor alle demokratisch© hervormingen, enz. Verklaart 1° Dat de Christene Volksparty eene vrye zelfstandige volksgezinde Partij is, die aan geene andere politieke partij rekening te geven neeft 2° Dat zij tegen alle behoudsgezinde Ministeriën is, dit nochtans niet uitsluitende dat het mogelijk is, in zake Gods dienst, dat Democraten en Behoudsgezinden eens zijn van gedacht en werking 3» Dat zij onverpoosd zal strijden tot de zegepraal van een democratisch Ministerie 4° En aangezien de heer Daens verklaart dat hij volkomen t'akkoord is met die dagorde De Christene Volksparty, te Aalst vergaderd, verklaart in hem haar vertrouwen te stellen voor de verdediging dier besluitseien in de Kamer en eens gezind te werken tot verwezently king van haar volksgezind programma. Hoe is het verder afgeloopen In groote vreugd en blijdschap. Elk ondervond hoe zoet het is vergevingsgezind te zyn.. Felix concordia, Con amore, de wraak is zoet, doch de nasmaak is bitter.. In 't Lokaal en in de Stad was vrolyk gewoelmenig fraai Lied werd gezon- Sen door Brusselaars en Aalstenaars, en de talrijke vreemde lemokraten zijn welgezind naar huis getrokken. Einde goed. al goed. (1) Hoe heeft de Vlaamsche Gazet zulke onechtheid kunnen schrijven III (2) O. a. l'Etoile Beige. yifi De groote Feestdagen: heden Don- feVil derdag 15 luni, afgestelde Heiligdag, v.-.v peest van net heilig Sacrament. Het oneindig onbegrijpelijk eeuwig Opper wezen !n 't oude Testament, het mea- schelijk geslacht had Licht en Bijstand door eenige Openbaringen. In 't nieuw Testament hebben wij den God-Mensch die hier 33 jaar op aarde verbleven is, die zijn Godheid toonde door zijne Lee ring en door onloochenbare Mirakelen, zelfs verrijzenis van dooden, en die in oneindige Liefde tusschen ons verblijft in de Mis en in de H Communie. Millioencn en milliards menschen, die godvruchtig Mis hoorden of de II. Hostie in een berou wend en rein hert ontvingen, hebben ondervonden de waarachtige Tegenwoordigheid.. Zondag de Processie ter eere van dit «root goddelijk Geheim.. Chateaubriand, de geniale Fransche Schrijver, beschrijft n zijn Genie du Christianisme de hoog verhevene Schoonheid dier gods dienstige Optochten, verre boven alle Staatkunde en Po litiek. De dag der Processie is een aer giooiste van het Kristene Leven. Bereid u, om vele tegenspoeden en allerhande onge makken ie lijden in dit ellendig levenwant dat hebt gij te verwachten waar gij zijn zult of niet, en zoo zult gij 't bevindenin welke plaats gij u ook moogt verbergen Nav. Christi. heeft tegenwoordig de Boter geëten elk roept er op ze zeggen dat hij al wederom een Ministerie heeft doen val len in de Kamer riepen de Socialisten Bas Ia kalot 1 Vive vVoeste 1 Na den val van 't Ministerie de Katholieken gingen naar hun vergaderzaal en M Woeste die altijd al de groote poort langs 't Park weggaat, sloop nu ge heimzinnig de Kamers uit, langs een achterpoortje der Leuvensstreat. 's Avonds op de Betooging der Liberalen- Socialisten werd geroepen A bas les Couvents 1 Vive Woeste I Loontje komt altijd om zijn boontje. In 1895 riep M. Woeste te Doornijk De Democratie is de Pest! Ms Priester Daens in 1 97 in de Kamer de Hongerloonen aanhaalde in Staatsdienst, dan beet M Woeste hem toe Gij doet hier niets dan liegenAls Advokaat De Backer sprak over het groot onrecht van de Kiezingen te plaatsen den 4dc Zondag van Mei, M. Woeste dierf zeggen Ze komen allen om te stemmen Hoe dikwijls heeft M. Woeste niet geroepen tot Priester Daens en tot mijGij telt hier voor niets. In zijn oogen is de naam DAENS zoo verachtelijk, dat hij hem niet wilde noemen. EN NU 1 In de Katholieke Partij 't is een algemeen geschreeuw tegen dien trotschen Woeste de geruchten liepen zaturdag' dat hij zijn ontslag ging geven. De meeste van zijn Bevvoonderaar* verlaten hem. Voor een Outaar, als hij breekt, Niemand ooit een keers ontsteekt. Nu is het niet meerAALST AAN WOESTE. Maan dag avond riep een der Verkoopers van de VOLKSSTEM op de Groote Markt BRIEF VAN WOESTE. Brief van Woeste... Inderdaad, op eerste bladzijde stond een Brief van den Waal, die hier zoolang ons Vlaamsche Taal heeft met de voeten getreden. Ziehier letterlijk den Brief Gelooft de geënvenimeerde cominentariën niet, waar aan zekere dagbladen zich overleveren op de kwestie van de crisis.lk denk mijn plicht te hebben gedaan,eenvoudig maar krachtdadig Het kabinet had eene groote fout be gaan h:t wenscht natuurlijk het up een ander terug te werpen Maar men zal mij weldra recht bewijzen. Uw verkleefde, (Geteekend) Ch. Woeste. LX I voor menschelijk leven, is er iets duurbaarder en heiliger? De Libeiale Volksgazet mag spotten omdat ik dit woord Heilig gebruik, maar 't Volk denkt er anders over. 0 heilige strijd naar Fainilieloon, gij hebt uwen oor sprong in den Onze Vader. Op de Fabriek van den Tragel gaat men voort, zonder genade, Vrouwvolk a?n te werven, in plaats van Mansvolk. En ze winnen daar zoo schromelijk veel geld In de Sargiefabriek der heeren Leclercq werkt de Carderie 73 uren per week; 't is buitensporig de vraag Is nu, zonder werkstaking, 2 fr, meer per 1000 kilos afgew. grondstoffen zijn er daar nog aan 25 c. per uur en zelfs aan 22 De Mar merbewerkers zijn in staking, ONPAR TIJDIG dat is de machtboven alle Partijschap... Het Onpartijdig Komi- teit is er niet meermaar nu werken de Sekretarissen der Sijndikaten... Dat is misschien nog beter. Welk wal gelijk u tzicht aan de Veemarktde Schouwburg staat er als een rattekotmaar welk heflijk uitzicht die Hof op 't einde der Nieuwstraatzoo kan het worden op 't einde der Pontstraat met een deel van den Osbroek als Volks park. over de talrijke hartroerende Brieven ons met deze dagen toegezonden Ze zouden een schoon Boekdeel uitma ken spijtig dat wij ze niet kunnen opnemen maar allen blijven zorgvuldig bewaard. Ziehier o. a. wat een Kristen Demokraat mij schrijft uit een groote Gemeente nabij Aalst Het is hier nog altijd goed met ons volk, daar moogt gij gerust in zijn, men hoort van die onnoozelen raas bij ons niet veel spreken, is er ievers eene die naar de Stad gaat werken dat hem zou willen laten verleiden hij zal wel tot inkeer komen, en moesten wij eene stein verliezen van den eene of anderen die hun wat laten op maken hebben door rood of blauw, weest zeker Mijnheer Daens dat wij er bij de nieuwe goede gedachten zooveel te meer zullen aanwinnen, dat zeg ik u en dat is zeker, ik hoor hier alles en spreek hier op zachten toon met eenie der, ik hoor ik wel de gedachten van het volk, over uwe rechtzinnige en schoone Redevoeringen laatst over de Schoolwet in de Kamer uitgesproken, ik ben er fier op, hier zelf aan u toegebracht van Heeren die nooit van onze Partij wilden weten, als ik er hun oversprak, en mij nu bij het ontwaren uwer redevoeringen der Kamer zeggen Daens is een man, hij spreekt in den beste zin i n recht uit, ny verdiend eene siein, want nu gaat itij de mijne ook hebben en Vriend, blijf zoo volherden in onzen strijd, wij weten hij is moeiiijk, maar hoe moeilijker den strijd hoe schooner Triomf die ons wacht. lilt {«Pilt Geachte Heer en Vriend. Van harte proficiat voor uw flinke houding inde Schoolkwestie. Gij verdedigd trouw de gedachte der partij, hernieuwd op het Congres.

De Werkman | 1911 | | pagina 1