RUBENS Aalst. De Geestelijkheid Itaiié Turkije IV» 2044|24 November 19 i 1 en de Kiezingen de Democraten van Aalst AiToiidissementsbontl Wreedaardige valschc Woorden Kamer van Volksvertegenwoordigers ABONNEMENTSPRIJS voor België 2.50; de vreemde Landen 4;50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. V. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39s* JAARGANG Ons Heer ten Hemel klimmende, heeft in de Kerk, door Hem gesticht, menschen aangesteld als Bedienaars, en niet Engelen. De Leering Kristi is ongeschonden en onbewaard gebleven, Menschen blijven menschen, al zijn ze Paus, Bisschop, Keizer of Koning. Bisschop Martinus leefde in Frankrijk, 316- 397. In zijn groot werk Les Moines d'Óccident schrijft Montalembert bi. 2i6-i7 Martinus werd naar Trier geroepen, waar Keizer Maximus zijn Hof hield en te middender laagheden van een groot getal Bisschoppen die handelden als knechten des Keizers, Martinus alleen behield de weerdigheid van Apostel Bijna al d'ander Bisschoppen wilden met ge weid handelen, hij verklaarde Ons Heer wilt vrije menschen in zijnen dienstHij wilt niet bedrogen zijn men moet Ons Heer zoeken met eenvoudigheid, Hem die nen met liefde, Hem eeren en veroveren door de eerlijkheid van onzen vrijen wil. Wee de tijden als het goddelijk Geloof op de wereld- sche machten zal moeten steunen, als de naam van Christus, ontbloot van zijne deugd, tot voorwendsel zal dienen aan heersch- en geld zucht. Eenigen tijd later,onder Gregorius de Groote, Benediktijner en Paus in de jaren 570 en vol gende, de mcnschelijke krankheid moest we derom erg uitschijnen, nademaal vele Bisschop pen door hem afgesteld werden, hij schreef Velen worden Priester voor dc eer en de voordeelen der bediening, en niet voor hun heilig Ambt. In de Kerkelijke Geschiedenis wordt niet verzwegen wat de Kloosterling Bernardus schreef naar Kardinalen, Bisschoppen en Pries ters worden uiet verzwegen de verergernissen door hooge en lage Geestelijken in de 1 lc en 13* Eeuw. in Aalst. Nieuw historiek-dramatiek L'erhaat DOOR IMelei" IIAEKH, Volksvertegenwoordiger XVII. GENADE EN VREUGD. In Aalst roept (een Pen-Soldenier der Be waarders ten jare 1911 Geen Genade voor de Kristene Democraten I Deken Beeckman (alhier Herder benoemd in l6o5 en overleden in 1635) zijn standvastig woord was Genade en overvloedige onuitput bare bermher tigheid. In zijn Dekenij terugkeerende, men herkende hem niet meer I Moed en vreugd straalden op wijn helder en weerdig wezen. Aan zijnen Huisknecht die ongerust en ge jaagd over en weer liep, zegde hij Tommen, kom meê op mijn kamer I Daar zijnde, met hem alleen Tommen, zegde hij, herkent gij die Brie ven; en hij legde 5 a 6 Brieven op tafel, onder Welke eer zeer grooten. Och ja Mijnheer den Deken, mijn schelm stuk 1 mijne misdaad Vergiffenis, ik vraag u ootmoedig vergiffenis Mijne schuld, mijne aller grootste^schuidj! Tommen, aan hem diegdeze Brieven heelt doen inhouden en onderscheppen! O den valschen schelm, den sloeber, den.. Tommen, vergeef ons onze schulden, ge lijk wij vergeven onze schuldenaren. Toramen, ik heb vergilienis geschonken aan den man die u bekoord en verleid heeftop die vo rwaarae stelde hij mij vrijwiliig deze Britven ter hand. Ach, welk geluk I U ook wil ik vergiffenis schenken, ik zal uwe lout M*' Laforet, Rektor van Leuven, schrijft zonder aarzelen in zijn boek Les Martyrs de Oorcum De groote vooruitgang d r Ketterij in de Nederlanden is grootendeèls de schuld van bedorvene, lafhertige of onverschillige Bisschoppen en Priesters, (zie bl. 20 en 21 van dit werk, goedgekeurd door den Kardinaal Sterckx, Aartsbisschop van Mechelen, 15 April 1867). Wat die geleerde Mïr Laforet schreef, en door den Kardinaal van Mechclen goedgekeurd werd, om gedrukt en verspreid te worden, mag toch herhaald zijn. J,De Geschiedenis der rijke Abdijen van D'uitschland, Engeland en Frankrijk staat veel tijds in slecht daglichtKeizer Napoleon Bona parte, die wilde Keizer en Paus zijn, werd hierin ondersteund door Kardinalen en Bisschoppen 0. a. door den Aartsbisschop van Mechelen, die den geleerden Priester-Bollandist van Moor sel, Cornelis De Smet zijn Mis afnam, omdat hij den Keizerlijken Catechismus niet wilde goedkeuring. Menschen blijven menschen, men herkent de waarheid in den verleden, maar niet in den tegenwoordigen tijd. Nu worden de Pauzen niet meer gekozen met krenkende bemoeiing van Keizers en Koningen, de Bisdommen en Abdijen zijn de goudmijnen van vroeger niet meer voor de Zoons of ander Kinderen der Werelds-Machtigen het Bestuur der Kerk is in geleerder en weerdiger handen maar indien de Godsdienstgeest verflauwt en weggaat bij de werkende Geslachten, is het niet omdat de woorden van Sint Martinus ook op onze tijden moeten toegepast worden Waar zijn in Europa en namelijk in België de Bis schoppen die durven de taal voeren van Paus Leo Xlli in zijnen wereldbrief over den toestand der Werklieden? Waar is de Geestelijkheid die de achterhouding van den loon der Werklieden als een wraakroepende zonde durft aanklagen die helpt strijden voor Familie Het Volk vraagt hooger en beter leven meer broederlijkheid, meer gelijkheid in burgerrech ten elk vraagt eerlijkheid in de Kiezingen. En wie zien wij in al deze voortreffelijke za ken tegen 't Volk, met de Katholieke Bewaar ders? is het niet met een zeker deel waarheid dat de Socialisten schrijvenDe Godsdienst staat in den weg der Volks-hervormingen En hierin voortgaande, moet het ons verwonderen, als de Kerken ontvolkt worden In de Gemeentekiezidgen, wie strijdt met de Bewaarders voor de vuiligheid der vier stem men en dat 30 jaar Wie wordt meer en meer verschrikt van algemeen Stemrecht, dat er toch komen moet Wat hebben wij gezien met de Gemeentekiezingen van 15 October? ('t Vervolgt). PIETER DAENS, Volksvertegenw. De Beui is veel beter en op goeden voet van genezing. Een merkweerdig Boek is ver schenen Alostum Religiosum door Petrus Van Nuffel, groot in 4° met talrijke platen, een boek weerdig van onze Hoofdkerk beoordeeling volgt na lezing. Ver- scheidee Aalstersche Marmerbewerkers zijn naar Londen; op de Wipkaart, schuppen of koeken vier, hebben ze geschreven Adieu Europawij vertrekken naar Enge land I Zondag is het voor een zeer merkweerdige dag geweest's morgends 10 nre trok ons Muziek met een deftig getal Partijgenoten naar de Statie om de 10 afgevaardigden van Antwerpen af te halen, dieeenen allerprachtigste» en kostelijken Lauwer tak meêbrachten De Kristene Democraten van Antwerpen aan de Kristene Democraten van Aalst Gelukwensch voor den uitslag der Gemeentekiezing 1011. Sedert Priester Daens door een dwaas Socinlismus ver raderlijk beleedigd werd in ons eigen Lokaal, komt de eene Verheerlijking na de andere 't is geweest de kroon van groene Vlagskes, dan de Lauwertak uit Vors door Vriend jan Van den Driessche en nu dit schoon ge schenk der Antwerpenaars, met aanspraak van Schoepen, Mertons, Daens en Advokaat Ghysselinkx het zijn an- gename en verheffende stonden geweest. Ten 1 ure had den ij het geluk die 10 AntwerpsQhe Vrienoen aan tafel te ontvangen dan rond 2 en iiaii trokken we samen naar de algemeene Vergadering van den waar veel, veel Leden waren uit bijna alle Gemeenten van ons Arrondissement. Na keurige aanspraak van Vriend Van den Bruele en een rede van Volksvertegenwoordiger Daens is het Reglement herzien en had de herkiezing plaais. Er was veel orde en grooten geestdrift. De aan dacht werd geroepen op de Kiezingen van 1912 en het wreedaardig inzicht die kiezingen tè doen geschieden den Zondag 2 Juni /..v.- als de laatste Franschman weg is. Oaar- V -tegen za! krachtig geprotesteerd wor- v den. De Katholeken hebben Franschmansbonden ingericht. Zullen ze nu teeken van leven van leven geven getrokk-.n uit de VolksstemKafhoiiek centen- blad van Aalst c De Bevolking van Belqiü loopt op de klavers van den ovet vloed. Dus, er moet niet gewerkt worden voor ver betering I I I Elk weet dat Priester Daens en Adrokaat De Backer van in 1900 het minimum van 3 Ir. vroegen; en weet ge wat die Volksstem onlangs schreei c In 1907 vroeg M. Anaeele in de Kamer 3 fr. per dag voor de ijzeren-weg be" dienden. L>us, lof aan Anseele Aan Priester Daens en Advokaat De Backer en Pieter Daens niets dan versmading. Doch waar zijn ons zinnen Waarom verge ten wij wat M. de Advokaat-zonder-Genade, in Volksstem schreef: i ie Kristene Demokraten zijn gevaarlijker dan Liberalen en Socialisten.. Ze moeten vervolgd worden totterdood Zitting van Dijnsdag 21 Nor. Van voor 2 ure, groote faffoehe in en rond de Ka mer; driftigen over- en weergeloop om kaarten van voorrang te vragen cn een plaatske te vindenwant het is de Minister van Oorlog die gaat spreken over ons Leger; immers bijna al ae Liberale gazetten heb ben hem aangewreven dat ons Leger niet in staat is, onze onafhankelijkheid te verdedigen. Op slag van 2 ure, de Minister van Oorlog is op zy- nen post. Doch eerst staat Voorzitter Cooreraan recht; allen staan recht met hem; in ontroerde woorden kon digt hij het overlijden aan van M. Lefebvre, Volksv. van Mechelen; na hem spreken Minister de Broque- ville, de heeren Van Cauwenbergh, voor de Katho lieken, Va-' de Walle, voor de Liberalen en Hubin, voor de Socialisten. Zelden was de Kamer in zulke ontroering, want de Overledene door iedereen zeer ?eacht en bemind was. Die algemeene vereering na e dood ziende, men zou iust nebben eens te sterven. Dan begon Socialist Troclet zijne ondervraging aan den Minister van Oorlog. Volgens Troclet 'is ons Le- 6er in zeer slecht toestand, hij vraagt de algemeene lienstpiicht; de Minister van Oorlog antwoordt breed voerig cn zet. zijne Redevoering voort in zitting van woensdag, tot 4 ure 30; dan wordt een nieuwe Quea- stor gekozen. Vraag gericht door P. Daens tot den Heer MP nister van Spoorwegen, Post en Telegraaf In Koopwaren Statie Aalst hadden de centriek- mannen van Post 1 en III een dagwerk van 12 ure, aanhoudend, en moesten al werkende eten. Na lang geklaag en gezaag hebben zij nu een arme half uur rust, van 11 tot 11 en half, en van 11 en half tot 12 ure. Doch alsdan zijn de Scholieren niet te huis om Vaders eten te brengen. Kan dit niet verbeterd wor den 1 Is het ook niet dringend noodig fjie bedienden niet te laten slaan blootgesteld aan regen en wind, tot groot nadeel hunner gezondheid In Brussel is een glazen beschutting, waarom in Aalst niot P, DAENS. In Statie-Aalst bollen bijna eiken Zondag Koopwa- ren-treins, terwijl men zeer dikwijls de maandagen geen wagon heeft. Ran die toestand niet verbeterd worden P. Daens. De Oorlog gaat voort zeer wreedaardig langs weêrs- kanten. Wreedheid verwekt wreedheid. In de Vergade ring voor den Wereld vrede te Brussel gehouden, dijns dag, onder Voorzitterschap van M. Beernaert is een blaam gestemd aan Italië. Heel wel, dat moest gebeuren. De Mogendheden moesten ei allang tusschen gekomen zijn. De Italianen hebben gewerkt met 5 Vlieumachienen en aldus bommen laten vallen in hei Turksche K mp. Volgens de leste berichten zouden de Tuiken aan 't ver lies zijn.

De Werkman | 1911 | | pagina 1