H1LARIUS ~~DË KAMËR~~ 7 In Staatsdienst AAR 1912 JY° 2049 29 December 1911 Het Arbeiders-Pensioen de Engel van 'l Rasphuis. Betooging te Ninove op 28 Januari Aan de reizende Werklieden Recht en Volksverheffing ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39"* JAARGANG waarvoor Priester Daens met Au vokaat De Backer en Smid Lambrecht zoolang gestreden en geloopen hebben, te samen met ai de Democraten, t'Aalst in de Nieuwe Wereld was een Maatschappij ingericht, die alle Zonda gen van 10 tot 12 ure samenkwam om te werken voor dit Pensioen. Priester Daens sprak er aanhoudend van in de Kamer, bijzooverre dat de Manschappen er lastig werden, dat M. Woeste riep Zwijgt toch, die zaak is niet rijp 1 Dat M. Coremans van Antwerpen, zegde: zwijgt toch Pastoor Daens, met uw gezaag 1 Wij zullen da> do?n zonder u Eindelijk is 't Pensioen er gekomen, niet 50 centiem n daags gelijk ons Congres van Charleroi vroeg, om tot 1 fr. daags te kofoen, mits bijstortingenmaar 9 eens daags. En die arme 9 eens, de Woeste Bewaarders wilden ze afschaffen. Geen Pensioen voor ds Ouderlingen van 1843. Het was reeds beslistmaar door de geweldige reklamen is nu toegelaten de 18 fr. te storten aan «de Ouderlingen van 1843, 44 en 45. Daar maken de Katho lieken groot reklaam voorze gaan het alom verkondi gen, in Voordrachten... Welke valschheid In de papie ren van Priester Daenr vindeik o. a. een Brief van M. Nyssens, die spreekt van 75 c. en 't geld te halen in de Klimmende Belasting en in de Belasting op de groote inkomsten. Schande aan u, Katholieke Bewaarders In de Walen hebben de Koolmijners een Pensioen van 1 fr. daag», volgens onze plans en gij denkt alles gedaan te hebben met die 9 eens te behouden, mits storting. Ge zijt versteende Phariseërs. Hoe is ?t daar Ik het niet weet, we zijn in Fakancie van 23 Dec. 116 Januari. Zoolang De Mynheeren vinden het nog te kort. Hoe «ïjn de laatste Zittingen geweest Zeer woelig, veet rijke Kamerhceren waren als Studenten die raogen naar huis gaan. Verscheide Budjetten werden gestemd per Ottomobiel; de vraag om t VERGUNNINGSRECHT af te schaffen, werd OF (Vrijlnaar het Fransch, door P. D.) V. Vurige menschenliefde in 't Rasphuis. Tciwijl wij nu, op einde 1911 in Aalst on omliggende zooveel hardvochtigheid en wreed heid hooren van wegens zoogezegde Katholie ken die loopen oin Land te doen opzeggen we gens de Gemeentekiezing en aldus toonen dat zij geen Kristene menschen zijnin de Leering Kristi, 't is al Liefde, en hun woord is het hei- densch woord NEMESIS, WRAAK, gelijk t'Aalst ookOmdat de achtbare menschen van den Osbroek vrij gestemd hebben volgens hun overtuiging, omdat er in al de Volkswijken Feest gevierd is voor den Zegepraal der KRISTENE VOLKSPARTIJ in alle vrijheid, weerdigheid en deftigheid, daarom als de Damen van Bermhertiglieid nu rondgaan om giften te deelen, z'hebben een Briefken met de namen der menschen die ge zien zijn in den Stoet, die zich getoond hebben als Democraat, en voor deze menschen is niets, die menschen mogen verhongeren. Is 't niet de oude Heidensche Schreeuw van Nero en con- soorten tegen de eerste Christenen. De Ohristenea overgeleverd aan de wilde dieren /a, hartlooze Broodroovers, gij handelt waar lijk als wilde Dieren. Te Brest, die Fransclie Zeehave, in die her berg builen de Vesting, welk nertroerend tuo- neel De ontsnapte gevangene, die gebaard had te willen ontsnappen, om aan den armen steen- I door de Katholieken verworpen in Aalst zal 't nu 150 fr. zijn. Die ruige schandige Wet blijft dus in voe ging, alhoewel 't Volk er van de duivels om is.. M. Maenhout mij zegde Van 5 Katholieken zijn er 3 die er niets van verstaal). Juist gelijk van d'Hop. - Wel gezegd, juist gelijk van d'Hop. Wat gaat het zijn in 19}2 In 1912 Het eerste artikel is de ondervragingen over de duurte der Levensmiddelen; 15 sprekers ik, den eersten. En dan Dan komt de Volksoptelling en den datum dor Kiezing in 1912 De Sektie is bijeengeweest en heef' éenparig beslist den 2e" ZONDAG VAX MEI Zoo zou 't no» schikken Zekerlijk, doen er zal tegenwerking komen van Woeste en zijn behoudsgesinden. Daarom is de van het allergrootste belang. Heel waarschijnlijk gaat ons Muziek meê. De opslag is gekomen bijzonderlijk voor de oude Bedienden. Dank 1 Dank I Dank Ik heb het gezegd in de Kamer aan Minister de Bro- queville Het is goed ga voort op dien weg weg Hongoi- loon, voorwaarts naar Familieloon 1 Er waren Liberalen en Socialisten die prir.smuilden maar wat goed is, is goed. De goede verbeteringen komen, omdat eenige Ministers een goede brok Democratie in 't hert hebben. De oude Woeste zit opgepropt van spijthij zegt immers met de Volksstem van AalstDe Bevolking van België leeft in welvaart en in overvloed. Als M. Woeste gelijk heeft, als de Volksstem waar heid schrijft, dan moeten er geen verbeteringen komen. Een Bemerking Geliefde Mc-nschen, versterkt gedu rig de Democratie maakt deel van de Bonden Zieken fondsen, Vakvereeniging, Studiekring, Onderlingen Bij stand in Sterfgevallen. Verspreidt de Gazetten der De mocratie, werft aan, helpt meê en het woord van Priester Daens zal waarheid zijn Deftig broodgewin, mensche- lijk leven aan eiken neerstigen Arbeider Priester Daens noemde ze de Kurassiers van den Ar beid met liefdeen weemoed sp ak hij et van in de Ka mer, omdat hij hun hard en lastig leven kende. Ach M Woeste, gij die zegt de Bevolking van Belgie in overvloed en welvaart leeft, ach versteende Bewaar ders die met den Waal Woeste leeft en heerscht. ge moert eens een week het leven dier Reizende W'erkiieden deè- len 's Morgens van 5 van 4 van 3 ure op de been, in den donkeren naar een Statie loopen, daar moeien wach ten, buiten, op de.i Trein dikwijls onverwarmd, te Brus sel haastig loopen naar uw hard werk, zonder gekookt noeneten 's Avonds naar de Statie Ioupen, een kwartuur een half uur te voet in alle slacii van weerhaastit moeten eten, een pijp rooken, wat klappen met Vrouw un Kinderen, om morgen vroeg hetzelfae leven te hei begin nen. Zaturdag, Franz onze Soldaat en ik, wij keerden t'rug met trein van ure 3U uit Brussel-Noord. Tc Denderleeuw moet Aalst 20 minuten wachten nu was het 4u minuten- Ninove reed wegai de Kameraden van den Ti e n die ten achter is, moeten wjchtsr. tot 9 ure. in d'openrt lucht, 't is killig, 't regent, de wind snerpt. "elk leven I Welk it ven I Wat ben ik gelukkig, Reizende Verklitden dat de Kiezers mij zoo sterk gemaakt hebben oin uw In. te verzachten en uwen toestand te verbeteren! Trein- Overs en en Treinwachters weest tocli niet hard of barsch tegen die menschen 1 Als ze niet kunnen zitten of als hun wagon» niet verwarmd zijn, verwittigt uw Over sten... Als er zijn die onwetens misrijden, neemt toch den koupon niet af. warn 't is seffens een boet van 4 a 6 irankeii. Reizende Werklieden, goede Vrienden, U bij zonderlijk wensch ik een goed en gelukkig jaar I Dat Vrede en Liefde in uw Huisgezin uw hard en wreed leven verzachten. P. DAENS, Volksvcrtegenw. Er kan Rust noch Vrede zijn. zoolang i Arbeider niet menscheiylt en betamelijk kan Icceu door zjn werk. Woorden van Priester Daens. Ik aanschouw dit cijffertai met ver wondering. tfj Ja, met groote 'verwondering. - Waarom Omdat het mij persoon lijk treft.. Van '1912 tot 1842, welke af stand.. Als het moet komen, hoe lang en eens voorbij, hoe kortIk zie mij in 1842 naar de Doopvonde van, St Aiartenskerk dragen. Den 2i Juni i842 van uit de Kerkstraat naar intMartenskerk; dan reed men nog niet in voiiuur, elk ging te voet, met kloeken moed; ik zie mij naar de School van de Kat gaan, mijn Eerste Communie doen onder Deken D'Hert, lo ten op 't Stadhuis in of uit, leerjongen worden in de groote Drukkerij Goemare t'Aalst, in de Peperstraat; naar Gent en Brussel een jaar werken, ierugkeeren naar Aalst, Gazetschrijver worden, De Werkman stichten,., een aangenaam rijkelijk leven hebben, in 1892 den Voiksstrijd aanvangen, woelige schromelijke jaren beleefd en ongehoorde vervolging, aan mijn zijde de Hoofdmans zien sterven, Frans Sterck, Advokaat De Backer, Smid Lambrecht, Pries ter Daens, lastige donkere jaren doorleefd, op den boord van diepe afgronden, sedert j904 in de Kamer, in i9i i Raadsheer gekozen van Aalst, in i9i2 in dien nieuwen strijd voor I9i2 intreden, ja en nog kloek In de rede; de ja ren bezwaren bijna 70 jaren leeftijd, blijf ik zoo, zon der ziek te worden of te sterven, ik kan Eeuweling worden. Ik oen tevreden Ja ten uitersten; een eerlijk en eerbaar leven geeft moed en sterkte, frischheid en blijheid. Geen spijt of knaging Over den strijd van ons Kristen Volkspartij Neen, duizendmaal neen Op Kerstdag werd in Sint Martenskerk gepreekt lie Slensia» moet in «Ie Scholen Blijven Ja, zekerlijk, voor Vrede en Vreugd in de wereld de oude Rus Demokraat Tolstoï schreef het zoo uit drukkelijk Als er Vrede en Vreugd kan zijn in de wereld, dan is het door de Leering Kristi en de oefening dier Leering is tevens zoo aangenaam, zoo gemakkelijk en zoo noodzakelijk. Moesten de Demokraten bewijzen dat z-j den Mes sias in de Scholen willen, redelijk en vastelijk? Waren de woorden van hunnen Volksv. Daens in de Kamer niet klaar en krachtig Is het Verslag van Albert Van den Bruel geen kraentig en geleerd pleidooi voor een vreelicvende, Vaderlandsche en godsdienstige School wet? Doch wij, eerwaarde Predikant, wij, Kristen Demo kraten, wij willen meer, wij willen de Leering van den Messias in de Samenleving. Nu is zij eruit; nie mand kan liet loochenen de Rechtvaardigheid en de Menschenlietde van den Messias is in ae Samentel ving niet en de Katholieke Bewaarders, de Woesien willen dien heidenschen toestand behouden. En God zij gedanktDe Kristene Volkspartij ver overt meer en meer het hert der Volkeren andermaal is dat gebleken in Aalst op Kerstdag2 maal het groot Lokaal te klein vrolijk Muziexspcl, opwek kende Aanspraken, Vreugd en biijciscuap, alloting van schoone prijzen... Die ons nu nog vervolgen, na de bewijzen van Aalst tegen Koririjk, ze moesten eens dat deftig machtig Gezelschap gezien en die Aanspra ken gehoord hebben. i9i2, bij uw optreden begint in de Kristen Volks partij een nieuwe inrichting Onderlinge Vereeniging in Sterfgevallen. Die het hoort, roept uitNooit schoo ner werk gezien. i9i2.. Gegaat.de Demokratie op 't Stadhuis van Aalst aan 't werk zien... i9i2 Weest goed, gelukkig, voordeeiig, aangenaam en welgevaliig voor iedereen zonder uitzondering. Pieter DAENS, Raadsheer en Volksvertegenwoordiger van Aalst

De Werkman | 1911 | | pagina 1