Rust! Rusten! De Kamer Een schandalig Verslag. 208S 9 Oo|rsl 19 3 2 De Rust! Na den Arbeid is het zoet te rusten. De ZondagrustAl wat men doet voor de Zondagrust, is deugd en vreugd onder de men- schen. De Protestanten waren ons voren in Zondag rust, nu halen wij hen in. De Rust in Huisgezin, in Familie. Zonder die rust geen gelukDe Wijze Man schreef het van over duizende jaren Melior, beter in een arm hutteken met vrede en rust, dan in een rijk kasteel of Paleis met twist en onrust. Rust en Vrede in huis zijn te bekomen door standvastige getrouwheid, door wederzijdsche toegevingen, door geduldigheid en verduldig heid. Rust in de Samenleving door het eerlijk Broodgewin. Pastoor Daens zaliger, zegde en schreef het zoo hartelijk en zoo standvastig Geen rust of Vrede kan er zijn, zoolang de Arbeider niet treffelijk kan leven door zijn werk! Geëerde Landgenoten, gij bijzonderlijk ge liefde Werkbroeders, wat zijt gij in de Landen zonder Stemrecht? Niets, vuiligheid, ge staat er beneden de lastdieren. Sedert wanneer wordt gij voor iets geteld Sedert wanneer is dc aandacht op u gevestigd? Sedert wanneer neemt men Werklieden (on- derdanigen) in sommige Besturen Is 't niet sedert uw klein begin van Stem recht En eens in uw volle Stemrecht; werkende mensch, eens gij Belg zijt gelijk alle andere Landgenoten, zal uw arbeid dan niet betaald en beloond zijn door een weerdig en een treffe lijk leven? DE RUST! RUSTEN! Geen vrede of rust in ons Land of Algemeen Stemrecht moet er zijn. Laat ons allen meêhelpen, aanhoudend en krachtig. Hoe komen twist en onrust in de Huishoudens? Door kremp en gebrek! Men- HET Vrij naar 't Fransch. III. - MONSTERACHTIGE WREEDHEID ln ons vorig hoofdstuk zien we een jonge Vrouw, verlaten door haren man, een wulps- aard en dronkaard; Louise vindt goede hulp bij de Dame van Doktor Gervais, waar zij nog Meid is geweest; ze gaat naar den Buiten in een net huizeken met haar pasgeboren kind, en een ander van zeer rijke Ouders, haar toevertrouwd door Doktor Gervais. Daar leeft ze stil en gelukkig in ,'ubbele moederliefde Elf maanden na de Geborte van haar kind, •inde November, bij ijsel en wind, rond 10 ure, ze zit nog te werken, eensklaps de deur die zij vergeten had te sluiten, vliegt open daar is haar man, wreed van opzicht, in wilden staat van Dronkenschap. Hem daar ziende, O mijn God, roept zij. De Dronkaard komt langzaam tot haar. Is het zoo, dat ge mij ontvangt, huild hij, komt mijn lief Vrouwtje mij niet omhelzen En daar de Vrouw een beweging deed van afschuw en walging. Wordt ik nu zoo koel ontvangen hernam Ricard, het hoofd schuddend. Moet ik daarvoor 20 mijlen te voet afleggen, om zoo ontvangen te worden Is dat mijn belooning Hij liep tot haar toe, maar zij trok zich ach teruit. Louise, kreet hij, gij hebt mij verlaten, 't was slecht gedaan van u.. Een goede Vrouw mag nooit van haren man scheiden.. O, ik weet het wel, dikwijls had ik ongelijk.. Ik nam een schen wie gij ook zijt, sprak M. Helleputte waarheid, toen hij in de Kamer zegde Wij mogen terugzien op 28 jaren grooten en alge- meenen voorspoed! Schreef de Af rosser waarheid den 12 Mei in hare woorden Al wie werken wil en kan, komt er tegenwoordig goed; zijn vrouw kan bij den besten beenhouwer om de beste stukken vleesch gaan. Is dat waar? Elk roept neen! Ge ziet dus dat de Katholieke Partij u niet kan helpen; gij, Arbeider van Stad en Dorp, gij kleinen Boer en Burger, gij moet u helpen met u aan te sjuiten bij de vrije Kristene Volkspartij. Zoo zult gij vrede en rust aanbrengen en in uw hert een ongestoorde rust smaken die u zal bijblijven al uw levensdagen, het allergrootste geluk. P. Daens, Volksvertegenw. Een valsch Verslag Gemeen teraadzilting van 5 Oogst 1912. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,60. Men schrjjft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS {Volksvertegenwoordiger, AALST 40"= JAARGANG In zitting van Donderdag 1 Oogst, is BRUGGE ver schenen. DE KIEZING VAN BRUGGE. Standaert en Woeste verklaarden zich te onthouden, vermits het de Liberalen zijn, in kartel met M. Fonteyne, die hun eigene kiezing afkeuren. Van de Velde zegde dat men achter Nijvel niets mag afkeuren. Hij is tegen den invloed-Marquet doch het is verre van bewezen dat er geld is gegeven om Priester Fonteyne te doen kiezen. Dan spreekt Priester Fonteyne (in 't volgend N' komt zijne redevoering volgens de Snelschrijvers); daarna heb Ik gesproken mijne Redevoering staat op bladzijde 3, letterlijk geljk zij opgenomen is door de Snelsebrijvers. Dat durven de Katholieke Gazetten van Aalst niet; ze bedriegen hun Lezers met VALSCHE verslagen zij handelen dus ONEERLIIK. Die redetwist duurde 2 i 3 urer.f't Kost moeite aan de Katholieken een vrije Kristen Demokraat in de Kamer te aanvaarden. Dan werd gestemd 107 onthoudingen, Katholieken en Liberalen, 40 ja, meest Socialisten. Priester Fonteyne legt den Eed af in 't Vlaamsch. Pro ficiat, en lange gelukkige jaren, tot Eer en Heil van 't Volk. Zitting van Dijnsdag. Voor verfranschtte Vlamingen en voor verstokte Wa len blijft 't Vlaamsch een PIJNBANK. Als ik rechtsta om Vlaamsch te spreken, dan hoor ik roepen door de Des- tréeiDaens, te fltau I Daens, die plaag, met zijn Vlaamsch Meest al de Fransche Gazettiers kunnen geen gebenedijd woord VLAAMSCH. Daarom schraminkelen ze «lijn woorden... En in die Gazetten gaat 't VOLK van Gent zijn verslag halen!!!??'? Het Is ongelooflijk, maar 't Is zoo.! De penneknechten der oude Bewaarders tot alles in staat zijn... Men ziet het in Aalst ook. Het is grouwelijk gelijk de Volksstem en konsoorten 'de zittin gen van Kamer en Gemeenteraad vervalschen. geven van een zitting, is een lafhertigt misdaad. Spreken Huysmans (Socialist) over geweld en kiesbe drog der Katholieken Helleputte (Katholiek) over geweld tegen Meetingen in de Walen, door Socialisten, en dwang en kiesbedrog door Liberalen. Ondertusschen komen per soonlijke feiten |den kostelijken tijd der Kamer stelen. Helleputte gaat woensdag voort. Men denkt vrijdag de boeken toe te slaan. De rijke manschappen zijn gejaagd om in vakancie te gaan. Afwezig de heeren Bauwens, De Blieck, De Clercq, De Wolf, De Windt, Van Gyseghem en Ghysselinckx. M. Moyersoen legt de Gemeenterekening neer en vraagt deze goed te keuren ten einde ze te laten drukken. De bespreking zal geschieden op 't einde van 't jaar. M. Moyersoen geeft verslag over het nazicht der Ge meente kas. Gemeentebelas tingen M.M oyersoen vraagt de goedkeuring tot het vernieu- wei der gewone bij'oegelijke opcentiemen. M. Daens vraagt daarop het woord betrekkelijk de 8p{c. M. Moyersoen doet opmerken dat er hier geen spraak van is. maar wel van de gewone opcentiemen. M. Moyersoen geeft lezing van een Ministeriëeie brief tot de Gemeenteraad van Aalst, over het ontwerp om eenige Gemeenten die nu tot de Werkrechtersraad van Aalst behooren en zouden dienen toegevoegd te worden aan den Werkrechtersraad van Geeraardsbergen. M, Bosteels stelt voor het advies in te winnen van het gewestelijk Verbond van Vakvereeniglngen. Een misverstand ontstond nopens dit punt door de vluchtige lezing, van wege M. Daens, die meende dat er sprake was van Werkloozenfonds. De heer Moyersoen doet hem opmerken dat hier alleen kwestie is van som mige Gemeenten, nu onder de bevoegdheid van de Werkrechtersraad van Aalst, te stellen onder dezeWan Geeraardsbergen. M. de Bethune. In Oktober viert vrouw Coessens haar jubilé van 50 jaar wroedvrouw vraagt de offlcléele deelneming van het Schepen-college. '-LSsSB HM. de Burgemeester. De Stad zal aan haar plicht niet te kort blijven, daar is reeds aan ged acht. (alg.fg.) M. Blanckaert (die zich gereed gemaakt had aie vraag te doen) sluit zich bij de woorden van den heer de Bethune aan en vraagt dat de Jubilé weerdig zou gevierd worden. M. Daens doet opmerken dat de kalseldlng langs de Binnenstraat ellendig is van aan Bremkens tot aan Mo dest Coppens. Hetzelfde geldt voor de Koeistraat; kalseiwerken zijn ook noodig aan Moorselsche baan te beginnen van de Langestraatneer dan 20 Landbouwers hebben daarover een klacht ingediend. Het schijnt ook dat er erge schade wordt toegebracht aan de boomen in de Bergemeerschen'door het leggen van vuilnissen. M. Moyersoen. Dit verbod van vuilnissen op die plaats te storten is reeds verleden jaar gedaan. Ik zal ééns persoonlijk ter plaats gaan. M. Eeman. 't Is niet voor de schade aan de boomen toegebracht dat men klaagt, maar wel de geburen die door de reuk erg gekwollen zijn. Ten andere, dat gebeurd altijd dat er boomen verdroogen. De zitting duurde slechts eene halve uur. Wanneer we naar eene Gemeenteraadzitting gaan, dan is ons gedacht een zuiver onpartijdig waar verslag te leveren. Kunnen we niet al de woorden letterlijk aanhalen, de zin toch is juist en stipt. Dat de heeren Gemeenteraadsleden spreke», zoowel Katholiek als Liberaal 1 Alle politiek laten we daar buiten, onpartijdig geven we aan onze Lezers een juist gedacht vanfwat daar is gezegd. De Volksstem, helaas I kan zoo eerlijk niet zijn. Mini»- ter Renkin zegde het zeer wel tijdens het Proces van de Justice SocialOm M Daens te rulneeren, om zijne eer en faam te schenden heeft men een blad gesticht De Volksstem. De vergelijking van ons verslag en het hunne zal klaar doen inzien met welke inzichten die heeren een verslag opmaken. De laatste zitting werd bezonder schandalig weergegeven door de Reporter der Volksstem die er niet tegenwoordig was. Ik zat alleen aan de tafel der Drukpers cn dacht bij mijn eigen Verduiveld, nu zal ik verslag der Volksstem eens lezen. Ofwel hebben die heeren de zitting bijgewoond van in hun kantoor der Kerkstraat. Ofwel is het Verslag opgemaakt door een Gemeente raadslid. Ik sluit me bij de laatste veronderstelling aan; Eersl en vooral, wat komt dat in een verslag maken dit beestige overwegingen van den schrijver. Niet het ge dacht van den verslaggever moeten we kennen, maar wel der Gemeenteraadsleden die daar het woord voeren. M. Daens meende dat de 8 per cent te berde kwamen en vroeg daarop het woord. M. Moyersoen deed heel beleefd aan M. Daens opmer ken dat hij het mis op hadt. En de zaak was afgeloope». Dat was alles. Evenzoo ontstond er nog een misverstand nopens Vak- vereeniging en Werkeloozenfonds. En wanneer de Ver slaggever der Volksstem zegt dat M. Moyersoen aan M. Daens moest uitleggen wat een Werkrechtersraad is, dan roep ik hem toe M' ge liegt I M. Moyersoen legde het inzicht uit van den Minlste- rieelen brief, die zegde dat er kwestie was van sommig# Dorpen onder de bevoegdheid van een nader liggende Werkrechtersraad te stellen. Dat deed M. Moyersoen. We doen hier een oproep tot zijne rechtschapenheid Zeggen we waarhe d ja of neen 1 Liegt de verslaggever der Volksstem, een Gemeente raadslid meen ik. Ja of neen En dan de Volksstem tracht onzen Vriend Blanckaert in 't belachelijke te trekken en spot met zijne woorden en verdraait ze. We weten het, Blanckaert is een werkman en moet leven van zijn handenarbeid, 't Is dus geen redenaar, geen philosooj noch diplomaat. Maar menig Katholiek Gemeenteraadslid kennen we, die betere studiën kreeg dan Blanckaert en die nochians nooit het woord voeren. We willen die menschen niet beleedigen. Als ze niet en spreken, 't is dat ze niels te zeggen hebben of dat ze ge kozen zijn om nooit den mond te openen. Men moet figu ranten hebben, niet waar T'akkoord. Maar dan ook niet gelachen met een werk man die stoutweg zijn gedacht zegt. Ik herhaal nog, een verslag moet onparlijdig zijn, elk woordje wikkende en wegende en In geweten weerge vende wat er gezegd werd. De Volksstem doet juist 't ver keerde. Verduiveld die polemiek is al te gemeen en al te laag. Allo, heeren, wat deftiger, wat eerlijker a. u. b. We zijn in de 20= eeuw, de eeuw van beschaving en vooruitgang I van licht, van breeder denken De men schen onder den invloed der beschaving, die op hare beurt door Kristusleer werd in het lever, geroepen, dis menschenzijn meer menschgeworden.zoude geschiedenis op den luister onzer stad de eeuwigdurende vlek moeten werpen met te moeten zeggen dat er Katholieke me«- schen weerspannig bleven aan opvoeding en beschaving. F. Daens.

De Werkman | 1912 | | pagina 1