De Kamer Wreedaards J Loopende Nieuws w oordcitbneken. iV° 62 Feb. 1914 Kozijnljeswiukel. zotte onnoodige gevaarlijke krijgskosten ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft i n op alle tijdstippen des jaars. Dat zijn de politieke Katholieken Dat elk ooraeele WREEDAARDS tegen dc klein bedienden In den spoorweg, ze verkwisten millioenen en millioenen, zie eens die statie van Oostende en Sint-Pieters, en 't klein werkvolk wordt af gebeuld aan Hongerloonen 3,20 na 20 jaren dienst, 3 fr. zegge 2,88 (1). WREEDAARDS jegens de reizende Werk lieden. In die bijlende koude, e! Siberia, de mor- gendtreinen in Aalst gevormd waren niet ver warmd, de arme werklieden zalen ineenge krompen, versteven van de koü 4 werkmen- schen betalen om de buizen te verwarmen, dat kon niet zijn, er loopt nog niet genoeg volk zonder werk. Maar honderden millioenen ver kwisten aan forten en kanons, dat kan, dat moet WREEDAARDS Prachtwerken genoeg, maar schuilplaatsen voor de reizende werklieden, in de statiën waar ze 's morgends vroeg vertrekken, neen Waren het jachthonden of prachtpaarden, seffens, sef fens, doch het zijn arrue menschen, en gel j1: de katholieken in hun Denderbode scurij- ven «Het zijn die schunnige, schurftige vuilaards «en godslasteraars, wier adem een pest van al- «eohol en onkuischheid uitwalmt, die moe ge- werkt, nooit moe gedronken of moe gevloekt «zijn.» Het zijn menschen zonder onderwijs, die in Mei zullen stemmen voor hun bespotters en verdrukkers... Zoo denken dc Wreedaards en loopen naar de Bisdommen en Pastorijen... Geestelijken, eerwaarde Geestelijken, die aan die arme menigte durft verbieden voor de Kristen Demokraten te stemmen, het oordeel i Gods voor u streng zijn zal, en onverbiddelijk. I. llglfWIJ- VRIJ VAN MARIO DONAL :o::o::o: XVI. Gelukkig einde Regina en Violetta, M. Brimond en Jaak de Solves waren dus, zonder het te weten, nabij den Kunstschilder, die in de nabijheid te slapen lag. Als de Koetsier gehoord had dat zij in d'A'o- dij wilden zijn, toen zegde hij Goed, Heeren, 't peerd zal u geleiden ik ga een granita drinken in de Ristorante. Tot straks, Heeren, op 5 minuten ziji gij er. Het peerd reed"voort, de bellekes ringelden en weldra stonden zij aan de poort der Abdij. Broeder Portier bracht ze binnen. Een hond kwam nabij, doch ziende dat het goed Volk was, liep hij al flodderende weg. Men zou zeggen dat het Barrabas is, zei Regina. Op 't hooren van dien naam keerde de hond terug. Oei, sprak Regina, zou hij bij geval Bar rabas heeten. Ja, Signora, Barrabas is zijn naam. De vier personen bekeken elkander met een angstig voorgevoel. Van wie heeft de hond deze naam vroeg jaak met trillende stem. Reeds 6 maand zocht hij den Schilder, in hoop en vrees de wanhoop had hem over meesterd. Die naam, zei de Poortier is aan die hond gegeven door Vader Overste. Nu verstonden ze niets meer Genomen nog dat Maurits hier in Sicilië gekomen was, hij kon toch geen Overste zijn der Abij. P. OAENS Volksvertegenwoordiger, AALST WREEDAARDS in de Kiezingen. In 1912, eenige dagen voor de kiezing, een rijke katholiek van Aalst, deed 't Werkvolk waaraan hij twijfelde, bij hem te biechten ko men. Gij moet uw stembriefje vernietigen Een der oudste arbeiders zegde Neen, ik ben Kristen Demokraat Daags na de kiezing, hij vloog buiten Sterft 5 van honger, brave Ouderling WREEDAARDS met hun eigen Volk. 't Is al eenige jaren geleden, M. De Clippele, arrondissements-Commissrris, een echt kristen mensch, oud, maar kras en fel, die zijn ambt weerdig en partijloos vervulde, de katholieken vreesden onder te liggen, en 't is een plaats veor't leven, M. De Cüppele werd gesard en geknard om weg te gaan, hij moest (2) en in plaats van hem als opvolger te geven een lid zijner Familie, M. Van der Haegen, waardig onder alle opzichten, uit een Familie van vaste reine onbaatzuchtige katholieke overtuiging, neen, men ging in de Kempen een vreemdeling zoeken die reeds Arrondissements-Commissa- ris was (3)en de oude heer De Clippele gaat daar nog zoo recht en zoo vlug als een jonkheid. WREEDAARDS ja Piramiden der oac'c heidensche gewordene Samenleving, van welke priester Daens zegde Zij is gesteund op ikzucht, onrecht en geld dorst wij willen een samenleving vormen, gesteund op Rechtvaardigheid en Broederliefde. Volksvertegenw. Daens. [1] 2,88 fr. terwijl 22,60 fr. noodig is voor een huisgezin van man, vrouw en twee kinderen, voor het armtierigste leven, En als de kristen demokraten een minimum van 3,50 fr. voorstelden, Woeste, MöC-yersoen en de Bethune stemden tegen. [2] Zijn zoon, M. Paul de Clippele, was toen in Italië en men verzekerd dat hij gezegd heeftWare ik in België geweest, dat zou niet gebeurd zijn. [3] Bijna elk wasvoor M. Vander Haeghen de Bethu- nen alleen stonden aan de zijde van den Arr. K. Glénisson die heer was niet ondankbaar en werd daarvoor gekapit teld in 't Ministerie. Hoe gaat het daar Hoe zou het gaan Met hokken en snokken 106 advocaten, in minimum, wispelturige geslepene mannen. Vrijdag werd door Van de Velde en Féron voorgesteld 1° dat in alle scholen de persoonlijke aanvallen verboden zijn. Onze groep stemde ja :2C ook verboden alle aanval len tegen de godsdienstige, politieke en philosofieke overtuiging der huisvaders. Onze groep stemde neen, omdat hier dubbelzinnigheid was. Dan kwam het amen dement der viije Kristen Democraten, gelijk Daens zegde Zoo rein, zoo klaar, zoo duide ijk, zoo noodzakelijk: «In het vrij zoowel als in het officieel onderwijs, is het «personneel verplicht zich buiten de strijdende politiek «te houden.» Dit schoon amendement is afgestemd met groote meer derheid van stemmen. Ze willen de rechtvaardigheid niet. Een vraag van M. Rens is niet aanneembaar gestemd. Dan begon de geneeskundige dienst in de scholen. De 9 geneesheeren der Kamer spraken over dit artikel. De Regeering vraagt een onderzoek der scholen elke maand dokter Heynen sprak van 3 maand dokter Terwagne vraagt elke week. Dit belangrijk artikel werd fel bespro ken, doch als men rond 7 uren 15 ter stemming ging, er waren maar 89 leden aanwezig, dus porta clausa. Hoeveel moesten er zijn 95, de helft, plus 1. Hoe is 't met de Vlaamsche taal in de Schoolwet Slecht, slecht, slechtNooit heeft de Vlaamsche bevolking zulken kaaksmeet ontvangen. Max Roozes, van Antwerpen, een oud Vlaamsch Opperhoofd, roept uit 't Is de uitmoorderij van ons Volk. Hoe is dat mogelijk geweest Door 't feit dat de Vlaamsche Bevolking vertegen woordigd is door rijk verfranscht Volk, voor de kiezing, ze maken eenige Vlaamsche grimassen. Na de kiezing, ze steken de Vlagge van den Godsdienst uit.. Het is door de Volksmacht dat de Volkstaal moet heer«chen.. In Zitting van D1JNSDAG was veel volk aanwezig.Van Cauwelaert, van Antwerpen, sprak 2 uren en half over de Congo Dat de Missionnarissen vervolgd morden door de hooge wereldsche bedienden hij viel zelfs de rechters aan, waartegen hevig protest van bijna al d'advocaten. i Minister Renkin riep ook verschelde malen Gij spreekt i onrechtvaardig. Gij moedeloost de ambtenaren. Tibbaut ondersteunde Van Cauwelaert. Is dat niet anti-Renkin Ge zoudt kunnen gelijk hebben. Woeste, die nooit 42,te JAARGANG zal vergeten dat Renkin vrije Demokraat is geweest, Woeste zit daar zijn eigen te flikflooien. Was er applaus aan de Rechterzijde Neen, 10 a 12 man. Nu is beslist iijnsdag aan die Congo-zaak een spelle te steken. Wat zal het woensdag zijn Artikel 32 enz. van de Schoolwetdan de wet op de werkmanswoonsten, in welke Moeyersoen spreekt. En den baron, hoe ziet hij er uit Bedeesd en bevreesd, gelijk een blinde zonder stok. Zijne plaats is in de Kamer niethij moet dat zelf gevoe len, daarbij weifelend en twijfelend met de macht van Goliath en Hollofermus, hij bezweek onder al zijn amb ten en 't is een poeverken. Wanneer wordt de Schoolwet gestemd in tweede lezing Woensdag 18 Februari. ZITTING VAN WOENSDAG. De leste artikelkes der Schoolwet worden gestemd. Woensdag d'e tweede Lezing en definitieve stemming. Nu begint de Kamer met het Ontwerp van Wet, houdende oprechting eener nationale mantschappij voor goedkoope woningen en woontrekken. Spreken Moeyersoen, Thibaut, Imperiali en Devèze. Stad Aalst. Tooneel «Door lever Sterk.» LUISTERRIJKE VERTOONINGEN Zondagen 8 en 15 Februari om 5 1/2 stipt in het Lokaal «Volksverheffing» Men voert op DE OUDE KASSIER Tooneelspel in 4 bedrijven door Rosier Faasen. DE GEFOPTE OOM Blijspel in 1 bedrijf door K. Van Rhyn. Daens al 3 a 4 maal geklaagd en gevraagd heeft in de Kamer over de Post aan Statie-Aalst, zelfs bij den alge- meenen Overste is geweest. Nu doet den Baron dezelfde vraag in zulke gevallen, de Minister antwoord regelmatig Gelijk reeds geant woord werd aan Daens. Maar nu krijgt den Baron een kikversche antwoord, zonder de vermelding dat er reeds geantwoord is aan Daens. Ge ziet, 't is konkreet De Baron is 't lief Suikeren- dosjken. Een Madona van Raphael is verkocht aan Amerika voor 3 millioen en half.. Ge ziet de weerde van 't menschelijk vernuft in de kunst Minister Broqueville is genezen van zijn In- fluenzia, maar nu ligt Minister Levie met de modepiaag;! door wateraanwendingen kan |hij er rap van af zijn. Een voetbad van Hooizaad is ook souverein. De belasting op 't Inko men wordt onderzocht door 't Senaat in Fran krijk. Bravo, dat is de rechte weg Gaan naar den grooten overvloed. In Duitschiand zul len de groote rijke menschen moeten betalen volgens hun inkomsten. Keizer Wilhelm die meer dan 350 millioen fr. inkomen heeft, zal jaarlijks 4 millioen mogen afdokken. En hier voor hun 't is den armen kleinen Belg die moet storten. Te BRUSSEL in den Gemeenteraad zijn groote tablatturen geweest tegen de losbandige krijgskosten; een Stoet van 30,000j*personen is naar 't Ministerie geweest. 'LVolk wordt overal dat zottespel beu.. Onder sabels en trompetten zwijgen alle goede wetten. Te GENT in den Engiish-Club zijn 3000.Leerlingen; er zijn ook Zondaglessen; men leert er alle talen, ook boek houden, machienschrift, Snelschrift enz. Sa- vaanstraat, 25. Geleerdheid gaat boven geld en goed. In Saverne, Duitschiand, Militairen en Burgers zijn pik-a-pik de Militairen doen hun gouden sooren ranselen en granselen op de kal- seisteenen. Keizer Wilhem weet niet wat doen. Vriend Wippersti, te Mechelen, Groote Markt, 't is wreed geweest, op 3 a 4 plaatsen den Volksv. 'uouuomoS internos, onder ons ge zegd. Zwijgen is een deugd, zei Pake Mertens, bïjz. in zulke gevallen. Franscii-VIaamsch Vlaamsch-Fransch, in band van Fr. Calewart 3,5ofr. Volledig groot Wooerdenboek 6,oo.

De Werkman | 1914 | | pagina 1