Die Leaerwei Arme Menschen Uit Herdersem. Samenspraak N° 2180 10 Juni vermaledijdde Leger wel, Overdreven Mi lilarismus is een gevaar voor ons Land. Militarismus en Congo zijn de 2 lintwormen die ons Belgenland afkna- ggn en uitzuigen. HET BLOEI) samen 548,000 man dood Zondag 28 Juni te Démlerhoulem 6 ABONNEMENTSPRIJS: Ij voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. j| 42sle JAARGANG P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST Afgrijslijkheden Een Vrouw van Schoonaarde, ziekelijk, naar de kliniek van Gent moeten, haren man ziek aan zijn oogen, de oudste Zoon Soldaat, de tweede tot heden vrij, is de steun des Huisge- zins, Vader, Moeder,nog 3 kinderkes, nu moet hij naar 't Conseil, de Burgemeester zegt Hij zal moeten opgaan.. Daens zegt: NEEN, 't ware te grouwelijk; Daens zal naar den Goe- verneur schrijven.. Ondertusschen zijn de Ou ders ir. angsten doodschrik, door die die er NIET NOODIG WAS" die ons NIET OPGELEGD WERD, in de leste tijden zijn ze gaan rondbrieven dat die Wet ons opgelegd was door Engeland, een leugen zoo groot als 't groot kanon van Gent, die door geen enkel bewijs kan gesteund worden. Integendeel, 't woord van den ouden Katho lieken Staats-Minister Beernaert blijft rotsvast: Een man van groote ondervinding tot mij eens zegde in de Kamer Het menscheüjk Geslacht van alle Landen zou moeten opstaan tegen die algemeene ver arming en uitmoording. Als ge peist dat de Oorlog der Balkans ge kost heeft IN GELD Aan Bulgaria 2,250 millioen fr. Serbië 1,250 Griekenland 665 Montenegro 20 Turkije 2000 der Echt Verhaal uit onzen tijd. o—o—o IV. Ongelukken bij Soorten. Er werd dus besloten dat de zieke Vrouw in haar huis zou blijven. Voor vele menschen is 't Hospitaal een nood zakelijkheid en ook een deugdelijkheid. Samen lijden verzacht het lijden, bijzonderlijk als men daar vindt de Gasthuisnon, gelijk dichter Ledeganck haar aantoont Gansch verslonden in de Liefde tot God jen den Evenmensch Geen andere drijt kennen, dan goed doen En nog meest Goed aan de ongelukkigen die verreverwijderdzijn van Godsdienst en Deugd.» Kardinaal Dechamps schrijft Ons Heer doet Mirakelen door de voorspraak zijner Moe der Maria en zijne Heiligen, om de Zielen te Telken Vriend Guido, machinist Guido, uw leven tot den dag van lieden, lastig en hard, gaat nu angstig worden en pijnlijk tien, twaalf, meer uren van huis, daar op den Trein staan tus- schen gevaren en bezwaren, al zijn aandacht moeteiTgevestigd houden voor den belangrij ken dienst van "Stuurman des Treins en aan houdend denkende aan de zieke Vrouw thuis en aan zijn 5 kinderkes. Na den Dienst blij zijn van thuis te komen, bibberende van de kou, want 'twas een ruwe Decembermaand. De ziekte, het Pleuris of ontsteking van lon gen en longenzak, kan zeer gevaarlijk worden en komt dikwijls uit op tering en bloedver- zwakking. Die zieke kan zeer gevaarlijk wor den en vraagt grooten oppas. Die met het Pleuris ligt, moet zeer gematigde en geen bran dende voeding hebben. samen 6,145 millioen fr., terwijl er zooveel menschen op 't verhongeren zitten. En in bloed Bulgaria op de 32o,ooo man 14o,ooo dood; Seroië I9o,ooo 7o,ooo Griekenland llo,ooo 3o;ooo Montenegro 35,ooo 8,ooo Turkije 368, ooo loo,oo Eeuwige schande aan de Militaristen Schande en knaging aan de Belgische Kiezers die de Legerwei hebben goedgekeurd door hun stemming den 24 Mei Gelukkig dat er ander stemmen zijn opge gaan, dusdanig sterk dat Bien Public en Pa- triote met Nieuws vau den Dag, verklaren Als men zoo voortgaat met Legerwet en Congo, dan zal de kiezing van 1916 er geweldig naar smaken. Die woorden zijn HULDE EN DANK aan de Kiezers-DemokraaL en ook aanmoediging. Indien zin was Zondag def algemeene Ver gadering van den t ArrondissementsjSond in 't Lokaal «De Volksverheffing».Het schanda lig onweer had de opkomst verhinderd, toch waren Stad en Buiten redelijk goed vertegen woordigd. Kloeke besluiten zijn genomen voor aanhoudende werking en goede inrichting, ook voor een Eere Steunfonds. Verdere inlichtingen volgen. Voorzitter Vanden Bruele deed ook een krach- tigen oproep voor DE BACKERS-VERHEER- LIJK1NG Tien jaren geleden, 2 dagen voor de kiezing stierf de nooit genoeg betreurde Volksheld Alois De Backer. Thans rust op de Volkspartij de plicht eene VERHEERLIJKING in te richten en alle Kristen Democraten van België zullen het als een plicht aanzien van daar aanwezig te zijn. Dat elke Bond niet na- late de noodige maatregelen te nemen. Volksv. DAENS. 't Is heden Zaturdagen dezen morgen! is mij met de postjde kleine Volksgazet het propagandablad der libe- ralepartij gezond;n en daar het in den namiddag toch re gent en ik bijgevolg het buitenwerk moet staken, neem ik als tijdverdrijf genoemd blad en lees met verwondering hunne bijtende artikels gericht tegen de hoofdmannen der Christene Volkspartij in het bijzonder, en aan gansch de partij in het algemeen. Waarlijk ik moest in mijnzelven lachen als ik mij voorstelde die wraakzuchtige en booze wezens dier ja loersche Heerens die moeten onder doen voor een partij als de Christen Volkspartij, samen gesteld uit 9 10 arme menschen, zonder dwang of geweld in tegenstelling met hunne bekampers die niet alleen hunne werklieden, maar ook bij hunne vrienden dwang gaan afsmeken op dezes werkvolk, zie ik kan er niet aandoen maar voor hoe ge leerd of bekwaam zij zich ook aan het volk mogen voor stellen,toch hebben zij zich geheel kinderachtig gedragen met den iaatsten kiesstrijd. Zij vergelijken onze hoofd mannen hij ampebiën of tweeslachtige, ik weet niet wel ke naam hunne aanvoerders best zou passen, zesslach- tige tweevoeters ware misschien passent, ten eerste hebben wij ze gezien als lammeren vrijgevig voor ieder een, wij hebben ze gezien als onbeleefden, aanspraak makende op een andermans recht, wij hebben ze gezien als onderkruipers en broodroovers, wij hebben ze gezien kwaad als hozzels en een andermaal vriendelijk als win- dochters, een ieder de hand drukkende, zelfs den judas welken als spioen opgezonden was door de dompers, wij hebben dikke Heeren van huis tot huis compassie-stem- men zien afbedelen zelfs des zondags op hef bolspel. Wij hebben hun volgens de omstandigheid anti-clerikaal hoo- ren noemen en op eene andere maal hooren zeggen wilt gij niet stemmen voor de iiberalen, stemt dan toch met voor de Daensisten maar stemt liever voor de katholieken. Zij vergelijken ons bij politieke punten levende in het water en soms op het droge land, 't is troostelijk wan leer hetnoodig is zich gemakkelijk te kunnen tevredenstellen, even als die arme diertjes, maar het moet zeer droef zijn wanneer men zich groot en machtig waant en zich op blaast als een os, te moeten zien dat boeren en werkvolk hunne polleviën aan U vagen en zeggen niet aan woor den maar aan werken is de vriendschap te bemerken. Doch voor vandaag ga ik mij hier bij bepalen |en als het mij noodig schijnt, zal ik die politieke muilentrekkers nog iets wat beter aan ons Volk leeren kennen met de vaste overtuiging dat hun stemmental hoe onbeduidend het nu ook was, nog zal verminderen. Een Boerken van Herdersem die hun zeer wel kent. Daens, ik ben wederom thuis, in Aalst Ja, sedert Zondag morgend, acht en half 's morgends. Dit verblijf van 2 a 3 weken mij veel deugd heeft gedaan^? Onbeschcijfbaar, aan lichaam en geest daar leven vrij,en blij, in 't schoonste Park van ons Land, in rust en eenzamigheid, onbekommerd en onbeslommerd, omringd van de reinste vriend schap denken en dichten, schrijven al wandelende gelijk t'Aalst aan den Dender; al mijmerende en zijmelende luisteren naar de geheimzinnige Stem der Boomen, der Planten, der Bloemen, der Vsgelen, die elk hun eigenaardig levenl hebben, bijwijlen een uitstapje doen naar Brussel, in de Ministeriën, vier Trams 1 rijden naar mijn Park, op 20 minuten,, ge zijt er, van de Noord-Statie, met 53. of 14 uit de woelige Hoofdstad komen de, ik was toch zoo blij, terug in mijn eenzaamheid in 't lommer der hooge hooge groene en roode Beuken, der Ei ken, Olmen, Kanadas, Linden, Ceders, allen mijn Vrienden geworden, of in de prachtig diepe groene Ravijnen, ik zag klaar voor mijn oogen onzen reihen en moedigen strijd; zalvende weemoed overweldigde mijn Ziel, en het klonk in mijn gemoed O Heer, ik dank U over de Zending, in welke wij gebracht en voortgedreven werden, de Liefde en de Opoffering verzoeten en voorzien alles. Ik was zinnens zondag nanoen weer te keeren Ja, voorden Arrondissementsbond. Hoe is dat veranderd Auditu, elk gaat het hooren. Aan ons mannen van Aalst had ik gezegd Ik ben in uw handen, voor wat de Processie aangaat, Den Zaterdag 13 Juni, Sint Antonius-dag, ik tram naar Brussel. Sint Antonius mijn groote Beschermer, samen met Bisschop Lam- bricht, te Welden geboren en begraven, te Denderleeuw gestor ven alwaar hij als Heilige zal aanroepen worden, reeds zijn bo vennatuurlijke wonderen verkregen door zijn voorspraak; rond 5 ure, een geweldig onweer breekt los; te 6 ure, ik vereer en aan roep Sint Antonius in St Nikolaaskerk alwaar 't bebloedde lijk van Anncessens door de Volkeren werd gebracht. Rond 7 ure, ik ben in mijn Park: Geen Brief gekomen Neen. 't Is dat de Ketter niet gevraagd is voor de Processie. Korts na 8 ure, au li on d'or rond 9 en half er wordt geklopt op de deur van den Ketter zijn celleken, 72 trappen hoog. Mijnheer Petrus, een expres uit Aalst Een Expres fiat lux; de bougie ontsteken.. Den Brief gelezen: Vader, rond 5 ure, heeft de Champetter den brief gebracht we verwachten u. Daarop d'oogen toe.. Om 6 ure opgeroepen; mij gekleed, ge- vroegmaald, buiten gelaten, op den Tram. met trein van 7 ure 45 naar Aalst; er rap mijn beste kleêren aangedaan, korts na 9 ure in d'Hoogmis; ten 10 ure in de Processie met Raadsheeren Boone en Blancquaert. Zonder bezwaar of gevaar Motus, geen woord eerbiedig Ons Heer gevolgd veel be- ziens gehad; immers, Ketters onmiddelijk achter't Venerabel, is dat ooit of ievers gebeurd Gelijk op d'ander jaren was ons vast besluit: Bidden, overwegen, maar geenwoord tot elkaar spreken. En waarom ging Bïanckaert in 't midden Gij, Daens, zijt veel ouder en bekleedt een der hoogste Ambten van 't Land. Ja, maar Bïanckaert moest in 't midden, om Eer en Dank te bewijzen aan de Fabriekwerkers, nademaal Ons Heer zegt in zijn Evangelie Pauperes evangelizantur Misereor super turbas. De groene vlag'ge wappert op ons nieuw Lokaal VVerkerswelzijn» 't Was dus zondag dat ons nieuw aangekocht lokaal geopend wordt. Het zal dus voor de eerste maal zijn dat wij allen, vrije kristen democra ten, de gelegenheid zullen hebben in ons eigen huis te verbroederen met vrouw, kinderen en kennissen. Zie den weg afgelegd door de Kristene Volkspartij gesticht in 1906 met 6 mannen onder 't voorzitterschap van onzen grijzen, maar moedigen strijder Th. Vanmaelzaeke. De eerste stichting was eene spaarkas met naam Help u Zelve cenige maan den later werd de vrije christen democratische vakvereeniging Werkers-1 welzijn geboren. Niettegenstaande zij te kampen had met al dat rijk was en invloed had, tegenover de drij andere partijen, welke niet anders voor doel hadden dan de Vrije Christene Volkspartij uit te roeien en tedooden, spijts dwang, laster, vervolging en broodroof, groeit en bloeit onze vak vereeniging. !n 1910 werd de kristen demokratische claironsclub Ons Recht tot stand gebracht die nog altijd in volle vuur en geestdrift leeft. In 1911 stichtten wij de vrije kristen democratische werker ;bond die reeds een schoon getal kloeke en moedige strijders bevat. In 1913 richtten wij op, eene onderlinge pensioenkas met naam «Werkerswelzijn» 'ie dage lijks nieuwe leden bijwint. Op 't einde van 1913 besloot hctmiddencomi- teit van eene samenwerkende maatschappij tot stand te brengen pas eenige weken ingericht, wierd er besloten onder 't voorzitterschap van vader Vanmaelzaeke en met de medewerking en hulp van dokter Dous- sy het huis toebehoorende aan M. Vandenhende, drogist, en bewoond door Frans Gysselinck, te koopen en te doen herbouwen voor 'ne volks tempel. Ons huis zal dus heeten Werkerswelzijn. Werkbroeders en ZUSTERS, de Vrije Christene Volkspartij heeft een eigen lokaal. Wel, zeerwel, maar 't is niet genoeg, daar moet 'nen man inwonen die de volkszaak met herten ziel genegen is. En iwie heeft de partij gevonden Vriend Cyrille Provost, den alomgekenden democraat en onveriaagden verdediger der rechten van 't volk. En als wij er zullen bijvoegen dat Provost de vrije beambte is der vrije chr. democratische vakvereeniging Werkerswelzijn, «schatbewaarder der partij en van den Landsbond van Onafhankelijke en Vrije Christene Democratische Vakvereenigingen van België, dan zal eenieder moeten getuigen dat een betere keus niet kon gedaan worden, en dat ons lokaal door eenen echten volksman zal bewoond worden. Ook zal deze partijsecretaris dagelijks ten dienste staan om alle klachten en grieven die zich voordoen in de fabrieken, te ontvangen en, waar het noodig is, te gaan onderhandelen. En of we nu tevreden zijn Hoeft er wel op geantwoord Komt zien, overtuigt u, spreekt met de vrienden aandeelhouders. Allen naar den volkstempel Allen naar Werkerswelzijn Dat moet het ordewoord we zen. Heil vad;r Vanmaelzaeke Heil Cvrille Provost! Heil de toekomst! K.D,

De Werkman | 1914 | | pagina 1