WMMéïs 't Soldatengeld If &J tl 1- De Liefde Voor het Geid Jaargang. g-2 19 Februari 1915. IV0 2199. - De W E II K M A N mij dunkt het eenigste Weekblad, dat verschijntj aan 2 centiemen klein van formaat, maar kloek van inhoud men gelieve te helpen voor verspreiding; goede winst aan de Verkoopers. Het onbesclirijbnar LIJDE!\ der Volkeren van gansch Europa, de Zuchten, de Tranenhet Bloed, de Verscheuringen der Familiën, moge het voor gevolg hebben een algemeen SCHEIDSGERECHT! 5/3 S 3. Wekelijksche SAMENSPKAAK Leening van Vijf Honderd Duizend franken. Het Geld beminnen, als men Huisvader is, neerstig werken om kost en onderhoud te kunnen geven aan Vrouw en Kinderen om Schuilplaats en Onderhoud te kunnen geven aan een oude Vader of Moeder Och, niets schooner in de Wereld dan een Huis waar Grootvader en Grootmoeder eerbiedig en teederlijk worden behandeld, de kleine Kinderkes zien dat met hun vinnig oogskes, en dat blijft geprent in hun hert. Het Geld beminnen, als men "jongman of als men jonge Dochter is, neerstig werken, om Geld te verdie nen voor zijn Ouders Atle Vaders en Moeders doen toch zooveel voor hun Kinderen, sparen het eten uit hunnen mond;zijn Ouders eeren en achten is het beste Goed betrachten. Als jongmensch-Arbeider of als Huisvader denken aan den ouden Dag, aan dagen van Ziekte en Werk- gebrek, denken aan de toekomst der Kinderen, daar voor sparen,werken en zorgen, daarvoor zijn verstand uitputten in handel en trafik, dat is Plicht en Deugd. PRIESTER DAENS, in zijn opvatting der nieuwe 'Samenleving die hij droomde, in 1893 zijn Vrienden, die hij talrijk had in het Priesterschap, zegden hem zoo dikwijls Adolf, wat ge wilt uitwerken, is onmo gelijk, ge zijt zot van u en uw Familie te verarmen De toenmalige Vader Abt van Affelgem aarzelde niet te zeggen De Daensen beginnen een schoon werk, doch moeten eronder bezwijken Priester Daenszeg ik, wilde en vroeg dat de neerstige en spaarzame Ar beider genoeg zou winnen om betamelijk te leven met Vrouw en Kinderen, en iets te kunnen sparen voor den ouden, zieken en kwaden dag. Die KWADE dag is er nu hij houdt bijzonderlijk deWerkende Bevolking van Aalst en Omliggende neêr- gedrukt in Armoede en Ellende. In een Samenleving naar 't hert van Priester Daens zou men nooit zulke schromelijke Ellende onderstaan hebben. Men ziet dus In zulken zin het Geld beminnen, is goed en heilrijk... Honor et Gloria. M A A R het Geld bentinnen voor het Geld j zelve, zijn hoofd scherpen en breken om altijd meer en meer te hebben van dat Geld zijnen God maken in zijn Geld leven en zweven altijd potten en oekeren dat Geld en Goed opeen stapelen Tien dobbel meer hebben, om looo jaar te leven, met de talrijkste Familie, in pracht en weelde In zulken staat het Geld beminnen, is misdadig. Daarbij, Jongman zijn, oud, 65, ja 7o of 75 jaren Geen arme Familie hebben, Weten dat de Dood zeer nabij is, Bisschop Bossuet, de geliefgekoosde Predikant van Priester Daens, roept zoo krachtig in z:jn Sermoen over de Dood Honderd jaar leven, duizend jaar leven, wat is dat eer, rijkdom, vermaken, rijkdommen, welke weerde, heeft dat. vermits de Dood alles komt omver blazen, als een kaarten kasteel van kinderen. In dezen Tijd van eindelooze Volksarmoede, ik zeg: Bil de Rijke'ATenschen moet weinig echt Kristen Ge dacht zijn, of er zouden overal Giften komen van Tien, van Twintig, ja van Honderd duizend Fr. is een kleine vergoeding aan de Familiën die hunne Zoons of Echtgenoten opofferen en eilaas zeer dik wijls slachtofferen.. In buitengewone tijden zijn vo >r de Ambtenaren buitengewone strenge Plichten. De heeren Burgemeesters, in deze belangrijke zaak zor geloos en nalatig, zullen nooit hernoemd worden, of wellicht afgesteld na deri Oorlog. Daarbij heeft men nog het Volksgerecht. De Werkman gaat de toestand opnemen, Gemeente per Gemeente. Reeds hebben wij Aalst, Lede, Herdersem, Nieuwerkerken, Meire, Welle, Herzele. Men gelieve ons fuist in te lichten over d'ander Ge meenten. VRAGEN De klas van 14, wordt ze betaald Ja gelijk al d'ander. En de gesneuvelde? - Hun Fa milie trekt zoolang de Oorlog duurt. Loopende Aieuws Tarief voor de Paspoorten De gebrekkige uitrusting der Belgische troepen. Een bericht zonder grond. NIEUWE RAADSELS. Inb. aak en Diefle te WELLE. In die schoon Gemeente nabij Denderleeuw, op den Steenweg naar Ninove' Zondag nanoen komen daar bij d'erver. Van Mulders verschelde manskerels, onbekend, de Van Mulders zijn welstellend, 's Avonds d'Herberg is reeds ge sloten, gelijk het nu gaat, de Knecht, een be jaard man. is al slapen, er wordt op de deur getikt; de Uffra doet niet open, ze zeggen dat ze Duitsmans zijn, met zwijnen op de baan,zoo geraken ze binnen en drinken eenige glazen bier, ze betalen meteen bankbriefken, enterwijl d'Uffra in haar kamer gaat om te wisselen, de vier Bandieten spiingen er achter, grijpen haar vast, doorsnuffelen, en maken zich meester van een groote som geld, maar nu had de Knecht gerucht gehoord, was opgesprongen, had een bijl gegrepen en kapte zoo duchtig |op de Roo- vers, dat zij ijlings de vluchtnamen, verschelde zijn gekwetst, te zien aan 'tbloed op der?grond. Woensdag is t Parket ter plaats geweest. Ti. 9 r3 P. HoofdopsteIIer=Bestuurder DARNS-MAYART,, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZgDAENS ZUSTER. o ^3 Daens 1 Mijn zeer geliefde Menschen. Hoe is 't ln Aalst Op zijn Oorlogs, tot hiertoe had den wij den Oorlog beschreven gezien in Boeken en Schriften nu zijn wij geleerd door eigen Ondervinding, w'hebben er nu een een broekske van aan, we zullen er weten van te spreken. En de Voediig in Aalst ls nu beter geregeld, maar blijft ontoereikend, 't gaat beteren met de Gaat die Leening voort Zij is bijna in veilige Have, te naaste week komt ze voor den Raad. Wat beteekenen die Plakskes aan de Vensters Liefdadigheidswerk? Dat is een vrij Parochiaal Werk, d'Heeren Onderpastoors gaan ervoor rond, men schrijft in, en alle weken wordt de Gift rond ge haald. Alle baten helpen, te Brussel zijn veel vrije Liefdadigheids werken, o. a. in de Paleizenstraat, het vrij Gesticht, dat Melk en Chokolat geeft voorde Kinderkes, benevens Soep en Brood. ls het Bedelen daarmee verboden in Aalst? Neen, maar het is een begin, eens aan 't geld der Leening, men zal genoeg kunnen geven om het Bedelen te verbieden. Want in alle zaken sluipen misbruiken. En de Soep i^ordt regelmatig uitgedeeld: zes groote Ketels staan in een der Zalen van het oud Hospitaal, een dozijn Vrijwilligers zitten heei den dag Pataten te schellen, gelijk in een Kamp. Maar eigentlijk de Soep ls niet af te keuren, al hoewel de Soep-Borreman veei beter is. Inde Gasthuis-Soep zou mogen meer Vleesch zijn en met vet aan. En den OORLOG Is een Inktflesch; men weet er fiktief niets van Zal hij nog lang duren Wie kan 't zeggen, de groote Gevechten naderen waar dat hangt af, hier of in Elzas? Nooit zijn wreeder tempeestige dagen geweest. En F ra n z? JaFranzll! Niets, niets I?!? Maandag kwam cns een Brief toe, van Staats Minister Hymans, uit Havre, 3 Februari, dat al zijn opzoekingen vruchteloos zijn. Een Vrouw mij aanspreekt aan 't Klaverken, haar man is Karabinier, sedert 5 maand en half, ze weten van niets... Een andere was dood nu leeft hij nog, 32 brieven had hij geschreven Ons kostelijke OOGEN. De vermaarde Corvisart, Doktor en Chirurgijn van Napo leon I, deed voor de brandende oogen poe der van galanga op azijn te trekken zetten, om daarmee de oogen van buiten te wasschen. (Zie Handboek der Lijdenden, bi. 40; te koop aan 1,50. Tegen Maaghoest wordt geprezen gebrande eikelen als koffij drinken (Handboek der Lijdende bl. 84.) In alle groote DUITSCHE STEDEN wordt het Brood gere geld en gepegeld. Voor Berlijn worden 3 inillioen broodkaarten gemaakt; elke kaart geeft recht op 2 kilogram brood en is enkel geldig voor de week van uitgifte. Dat weinig hébbènveel sparsn dost. Er komt mij een postkaart toe, om De Werkman te stu ren naar de Landgenoot G. De Smet, in Champdoux Frankrijk Hoe kan De Werkman daar aanlanden te voet of te peerd, of per velo, tram of karreken of karrechees, wagen of vigilant Het is een Duitsche POOL die Generaal der jesuieten is gekozen Hebben gehad is een arm man. Te LEUVEN is Burgemees ter Collins teruggekeerd. Hoogleeraar Nerinckx, zoon van den Ondervoorzitter der Kamer, die Burgemeester werd als al de No tabelen gevlucht waren, blijft Burgemeester ten deele. De Leu- vensche Bevolking is hem veel dank schuldig. Veel KR1IGS- GEVA.N'GEN zijn in Duitschland, 600,000 wel verstaan Franschen, Belgen, Engelanders en Russen... Welke vreugd als zij eens terugkeeren ze zijn de Belijders van t onverdiend iijden. Op Aalst-Mijlbeek blijft re- sideeren een gekonfijtte vijand en vervolger der Kristene Demo- kraten. Onlangs gaf hij aan zijn deur eenige aalmoesen en, al dit goed werk doende, kon hij zijn boos gemoed niet intoomen... Bij Daens, grijnselde hij, worden d'arme menschen an de deur ge jaagd; maar een Volksvrouw aanstonds fiPn Wppn M iinhoor «t K IC B C BB T ETAPPEN-INSPECTION Gent, 3 Februari 1915. ÏEr wordt geheven voor paspoorten Fr. 1 Cts. 50 aanstonds riep: Neen, Mijnheer, gat men overa. gelijk b:j Daens, er zou geen armoede zijn. ls Lastertaal geen zonde meer - RUSLAND heeft in Amerika van de groep Margan een Leening gekregen van 125 inillioen fr aan iets boven de G" o De groep Margan telt 15 groote bank huizen. Te ML.CHLLEN zijn 540 Burgerlijke Krijgsgevangen aangekomen. Ze werden ontvangen door den Deken Van Met-he len, E. H. Delaet, die z.cr hartelijke woorden sprak. Binnen het Etappengebied voor de arbeiders, voor 1 maand hoogstens. 0 50 Buiten het Etappengebied en in bet Gouv. gebied 3 00 Naar Holladd, voor drie dagen hoogstens. 3 00 voor elften dag meer. I 50 voor arbeiders voor 1 maand hoogstens 1 00 Voor staats-en gemeentebeambten, die in opdracht van de Dnitsche beheeren, hun dienst verrichten, evenals voor zulke lieden, die, volgens bewijs van hun gemeentebestuur, onbe middeld zijn, worden paspoorten kosteloos verschaft. De inkomende gelden zijn als toelage voor t'e als schrijvers, vertalers, enz., in het Paswezen werkende personen te be stemmen. Daarenboven inkomende bedragen zijn tot verschaffing van» lectuur voor in de Gent zijude militaire gezondheidsinrichtlir gen, soldatenverblijfplaatsen en tot opsmukking van graven van gevallen Daitsche soldaten te bestemmen. Uit de Teinps Bij het inrichten in het Hótel-Dleu van het Belgisch Militaire Hospitaal, heeft de stad Parijs ruime lo kalen ter beschikking van dit werk gesteld, om er het kleeder magazijn van het Belgische leger onder te brengenr De rapporten uit het Noorden ingekomen, beschrijven de ellendige toestand waarin het heldhaftige Belgische leger zich tegenwoordig bevindt. Vele soldaten beschikken slechts over hunne zomer uitrusting. Ver van hunne verwoeste woningen ot van hunne in gevangenschap zijnde families, zijn er velen on der hen, die niet eens dagbladen lezen en enkelen spreken zelfs geen Fransch. Dit werk heeft voor doel de Belgische sol daten materieele en moreele ondersteuning te verschaffen, Wij vernemen uil vertrouwde bron, 'dat het bericht in de Temps - verschenen, volgens het welk de Duitsche gezant te Boekarest der Roumeensche regeering eene nota zpu overhan digd hebben, waarin tegen de voorbereidselen tot de| Roumeen sche mobilisatie geprotesteerd wordt, (nota die bijna ln den vorm van een ultimatum zou gesteld zijn) volkomen val-ch is. Havas is ten anderen verplicht geweest te doen opmerken, dat dit bericht niet door de officieele kringen wordtbevestigd. OPLOSSING DER RAADSELS. 1Klak 2. De Weg 3. Thuis blijven. 1. Vierletters, Gelijk langs welken kant gelezen, Ze neerslaat Zooals nooit voordezen. 2. Mijn eerste geeft de koei, Mijn tweede komt van 't verken, 'k Beklaag toch zeer den mensch, Die 't heel niet heeft met werken. 1. Vrienden,'k heb een schoonen hoed. Zet ik hem op, hij staat mij goed, Maar mijn vrouw zegtschoebejak 'k Zien u veef liever met uw kiak. 2. Al wie niet wilt verloren gaan Moet blijven op de goede baan, Want vele menschen zijn genegen Te wandelen op verkeerde wegen. 3. Des winters op bemaen pad, Voorzichtig, want de baan is glad, Den besten raad voor al wie kan, T'huis te blijven.dat is 't plan. Frans De Rybel, Aalst.

De Werkman | 1915 | | pagina 1