m Overzicht Nieuws, Bericht van gewicht 45* Jaari gang. I 7 December 198 5. N° 2240. - - «a Voor de Noodlijdenden In het Consistorie te Roomen heeftdePaus hartroerend ge pro ken over den droeventoestand in welken 'tarra Europa gedompeld ligt door den wreeden Oorlog, aan welken nog geen einde te zien is, die zoo schromelijk lijden j doet en al het herlebloed der Natiën uitput. De Plaats vervanger Kristi bidt en srr eekt dat een algemeene Raad zou bijeengeroepen worden, om aoor wederzijd- sche toegevingen tot Verzoening te komen, de Bloed storting en Verwoestingen te staken en den grondsteun te leggen van vasten en eerlijken Vrede tusschen de Volkéren. Verders dringt de Paus aan, om het oitter en onverdiend Lijden der Soldaten en Huishoudens ?e verzachten en eindigt mei te betreuren dat de rijheid en de rechten van het Opperhoofd der Kristenen ge krenkt blijven. Ondanks den goeden wil der Regeering van Italië heefi men gezien dat de Paus de vrijheid niet heeft die Hem onmisbaar is voorde besturing en voor de weerdigheid der Kerk. Y In de KAMER van ITALIË heeft Minister Or lando geantwoord dat de Waarborg-Wet van 1870 zeer eerlijk is gevolgd. Italië mag er roem op dragen, dat de Paus zijn volle Vrijheid heeft behouden in de Slad Rom« zijn Lijkdiensten geweest voor Soldaten van alle Landen, en naar het Consistorie zijn Kardi nalen gekomen uit al de Oorlogvoerende Landen. Wat de Pauzeliike Gezanier aangaat, zij hebben uit vrijen wil hunnen Post verlaten. Y Daarop antwoordt de Observatore Romano dat zij de volle vrijheid van briefwisseling niet hadden en bijgevolg niet konden blijven. Nogmaals brengt die Gazet uit 't Vatikaan Hulde aan de Italiaansche Re geering. Y In den RIJKSDAG vau DUITSCHLAND heeft de Socialist Scheidemann een vraag ingediend voor den Vrede. Nogtans kunnen de Duitsche Socialisten in geen geval den afstand van Eizas-Lorreinen aan Frankrijk toestaan. De Kanselier begon met te verklaren dat het Duit sche Keizerrijk niet weifelt of wankelt, gelijk men zou kunnen afleideu van de Vrede-vraag der Socialis ten. Duitschland strijdt niet om veroveringen, maar •m eigen weerdig bestaan, bijgevolg kan de Oorlog niet eindigen dan door een Vrede die aan Duitschland, zooveel het menschelijk mogelijk is, waarborgen geeft. Doktor Spahn, in naam der verschillige groepen behalve de Ondervragers, zegt dat allen het einde wenschenvan den Oorlog, tot welken het Land verplicht werd. Met volle betrouwen verwachten wij het oogen- blik op welke het mogelijk zal zijn den Vrede te be spreken, mits door alle middelen, zelfs door aanhech- ling van den noodigen grond, de militaire, economie- ke, financiëele en politieke belangen van Duitschland gewaarborgd zijn. Y In 't CONGRES der VEREENIGDE-STA TEN van Amerika heeft Voorzitter Wilson vastgesteld, dat er geen spraak is van oneenigheid met anter Landen. Amerika staat het stelsel van Monroë Amerika aan d'Amerikaners, doch een Handelsvloot is dringend noodig. fok dienen er maatregels genomen te wor den tegen complotten door politieke beweegredenen, om Amerikaansche Nijverheids-gestichten te vernie len.. Voorzitter Wilson kondigde ook nieuwe lasten aan men zal de belasting op 't Inkomen vermeerde ren, ook de belastingen op petrol, nafte, op brut-ijzer ook op bewerkt ijzer en staal. AMERIKA heeft heden 91,972,266 inwoners, met een verhooging van 21 per honderd alle 10 jaar. (Nu zou het kunnen meer zijn). Op die 91 millioen en on effen, 13,516,000 zijn Landverhuizers, o. w. 119,000 Fransmans en 2,500,000 Duitschers. CHINA blijft strikt onzijdig; de Nederland- sche anti-oorlog Raad stelt vast dat geen Vrede kan geruststellend zijn of de wapening van elk Land moet vast beperkt worden. Te dien einde een Internationaal Komiteit. In ENGELAND, Kamer der Gemeente, heeft Minister Asquith verklaard dat Engeland, Frankrijk, itilië, Japan en Rusland vast besloten zijn niet afzon derlijk te handelen wegens Vrtde zaken worden ernstige voorstellen gedaan, er zal een gezamentlijk onderzoek volgen. VARIA. - ',,We zijn bijna uit de 6 donker weken; achtereen begingen de dagen te lengen. Men re kent dat de 21 millioen Soldaten der vechtende Mo gendheden per dag kosten 68 millioen fr. en flunne paarden 5 millioen fr. In 1890 had de Provincie Brabant 42,908 paarden en 186,000 Koeibeesten. en van Noodzakelijkheid A O 1 O 4 H°°? water. Hoofdbestuur. ntClI O L Vrede-P ark. Evenredigheid. Ja, vreeselijk hooger klom 't Denderwater in de Vaart, aan d'IJzerenbrug buna boordevol aan de Vaartplaats en op den Dam nog een voetje en 't loopt over.. vroegertijd, in zulke gevallen, wat staat er in d'Archieven, 't is te zeggen in de bovenkas der Aalste- naars, respektabel van jaren Vroegertijd, gelijk in 1880 't water stond op de Vaartplaats stond op het Dammeken;Tistje Tack kon uit zijn huis niet, al a'an der geburen waren moeten vluchten; op d'oude v'iscnmarkt waren al d'huizekes overstroomd de klein huizekes van M. Schuermans die nu gaan afge- Naamlooze Vennootschap tot bereiding van Melkprodukten I I O L L A N I> I A Bergemeerschestraat, 20, Aalst Gepasteurizeerde volle Melk Roomboter, fijnste kwaliteit Wreede Tram-ramp. Wreed schelmstuk Valsche bankbrieven Bandieterij te Steendorp. Ju weel winkel geplunderd De Werkman 9 zoo groot in getal. Die üen armen ter hulp komt, leert de H.ji Schriftuur, leent aan God. Geeft, geeft aanstonds; al ware dt-R Noodlijdende ondankbaar, de aalmoes heeft geenen Voorspre-L ker ncodig, ze stijgt op, ganscb alleen tot voor Gods Thioon.jg Aan de Noodlijdenden geven is een zaad in den grond werpen® voor een grooten Oogst Hoofdopstei!er=tJestuurder DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Boekdrukkerij der Werf, 2 snelpersen, goede eo spoedige bediening, aanbevolen. Wees goedhertig, minzaam en zachtmoedig ten opzichte val uwen naaste en tracht hem met een heilig verlangen in alles te behagen. Leo XIII. Waar hoogmoed is, daar komt schande, waar ootmoed is, daar is ook wijsheid. Salomo Laat ons de ootmoedigheid oefenen, komen. nader tot God t# Leo XIII. Ja, werken ZONDER WINST, 't is erg; maar WERKEN MET VERLIES en blijven werken, wordt onmogelijk. De Werkman, in dien toestand ziinde, is GEDWONGEN het Nummer te bren gen op DRIJ CENTIEMEN, van te naaste week af. Hierin vol gen wij 't voorbeeld sedert lang gegeven door AL de censblad- jes. Niemand zal het kwalijk nemen. Levering aaD huis twee maal daags van Melk, Boter en Eieren. Gepasteurizeerde volle Melk iD verzegelde flesschen. Bijzonder aanbevolen voor Kinderen en Zieken. Flesch 1 Liter fr. 0,30 1/2 0,15 per liter uitgemeten 0,24 1/2 liter 0.12 ia pakjes van 1/2 kilo 1/4 Alle dagen versche Eieren. Onze artikelen zijn gegarandeerd zniver, versch ei van prima kwaliteit. Wij maken er n attent op, dat al onze Melk gepastenrizeerd Ie, dat wil zeggen, behandeld volgens de methode van den be kenden Dokteur Pasteur, waardoor alle schadelijke microben ea baktorien vernietigd worden. Te Brussel, nabij Place-Rouppe, tie postbode Jan-Battist H..., woonachtig Royennestraat, die op 't platformken vaa den Tram stond, die er afsprong 10 mei ters van den stilstand, die viel... en... hi... een zijner beenen vermorzeld werti. Op 't gekraak en geschreeuw hield de geleider den tram stil. De postbode werti van tusschen de wielen gehaald en naar Sint-Pieters-Hospitaal gebracht hij lag in onmacht zijn been werd aanstonds afgezet. te Brussel, in Sint-Ghislenusstraat; bi| M. Matthys, oud-kleerkooper, was het huis meer dan 24 uren gesloten gebleven de policie der 2ir divisie, Priemstraat, deed het huis openbreken en vond 1° dat de gaz nog brandde 2° dat eeti jonge vrouw daar vermoord was 3« na onderzoek bleek dai die vrouw een zekere Marie G... was over eenige jaren was Matthys ermeë op marode geweest te Parijs nu leefden ze 6amen te Brussel 't was eendroef leven. Geen huiselijk ge luk de Man dronk als een spons en sloeg op zijn Vrouw ais op stokvisch de Vrouw werd dwees en koppig... Als de policie kwam, lag Matthys voorde deur, razig van wraak en van spijt. Door kal verliefde geraken veel Jonkheden in hu» ongeluk, terwijl booze vuile liefde dik wijls op vreeselijke Misdaden uitkomt. van 20 fr. werden uitgegeven te Brussel reeds duurde h--t een ruime tijd; einde- lijk is de slimme filou op heeterdaad be trapt en aangehouden 't is 'ne zekére Jaak C..., Zwitser van geslacht, geboren te Parijs in 1898, woonachtig te Brussel, Keizerstraat, theater-zanger. Bij landbouwer De Roeck zijn vier schelmen binnengestormd, hebben dei man wreed geslagen, nijg vastgebonden en hem gedwongen al zijn geld te geve». De schobejakken.daarmeê nog niet tevre den, hebben 't huis op zijn hoofd gezet, doch niet veel geverden. De Roeck ligt ziek en is onder Dokteurs handen. te Luik, in de Passage Lemonnier houdt M. Paxhmans een greoten Goudwinkel open. In den nacht van 2 tot 3 Dec. is daarvoor 10,000 fr. gestolen, ondanks den bijzonderen wakermen denkt dat de diefte gepleegd is rond 5 ure. Niemanti heeft iets gehoord el gezien. In NAPELS-ZEEHAVE staat het Zeeschip Zuava in brand... 't Was gela den met benzina,.. Als 't zoo is, verloren gebluscht. Oei, oei, brrr... schokken vai Eerdbeving te Ceprano en te Tivoli, en dan nog 's nrlfchts, Zondag om 2 uren. In AMERIKA Is de Stad Hopewe 1 bija gansch afgebrand. Het is over dt zee, verre van hier, iaat ons dus aanne men eenige huizen, de vele poeie,fabrie ken dier Stad zijn nngetaakt. In KOPENHAGEN zijn de 5 bfls zonderste Goudwinkels geplunderd, ge moedelijk door een Bende van mannen en vrouwen.

De Werkman | 1915 | | pagina 1