Nieuws uit Rusland Drij groote Processen uit fient Nieuws. Nu dat 't ramenant van die oude, booze/iwilde, wreede, wulpsche, diep verrotte machten in gruize- menten zijn geslagen, nu gaat het voorioopig Bestuur de macht in handen geven aan een Congres of Volks- kamer, samengesteld door Zuiver Algemeen Stem recht dusvolgens gaan alle Russen,Vrouwen en Man nen, boven de 20 jaar, opgeroepen worden om afge vaardigden te kiezen. Die afgevaardigden zullen zoo gauw mogelijk bijeenkomen voor de groote beslis sing Zal men het Keizerrijk herstellen, iemand aan stellen voor zijn leven, zonder kontrol of herkiezing, een soort van Afgod Bel Of zal men de Republiek uitroepen, een Voorzitter aanstellen die gedurig in roering is met het Volk en alle 4 of 6 jaar aan herkie zing is onderworpen Het gedacht der voorloopige Regeering is dat de Soldaten afzonderlijk mogen stemmen... Inderdaad waarom zouden zij die Bloed en Leven wagen, zonder Stemrecht zijn Ware er in Rusland eene valsche opgestookte re- aktie, die't oude regiem wou verdedigen, dan zou er eene losbersting van Volkswoede kunnen volgen. De Pater Jesuiet Van Tricht zegde in zijne Voor drachten en schreef in zijn boekjes dat de Fransche Revolutie van 1789, eene rechtvaardige straf is ge weest van de wulpsch- en wreedheden der Koningen van Frankrijk zoo ook oordeelt de Predikheer pater Maurius in zijn werk La crise Religieuse ou les le- fons de l'Histoire. AïTlPf'ïk'a A"e Duitsche en Ooslenrijk- sche schepen, in Amerikaansche havens liggende, werden in beslag genomen. Voor zitter Wilson werkt aan een program om voortaan alle Oorlogen te vermijden. Oorlogen zijn woest, monster achtig en ongoddelijk.. Wilson ziet met welgevallen de opkomst der Russische Democratie. Zijn vurig verlangen is ze te ondersteunen hij denkt om eene bijzondere Ameri kaansche komissie naar Rusland te zenden. O, kon Voorzitter Wilsoaten spoedigsie mogelijk de Vrede bewerken, dan zou hij waarlijk handelen als eene goddelijke Voorzienigheid. Zuid Amerika gaat Congres houden over den toestand. d'Hoofden zijn er nog al verhit. Al de vreemdelingen, die naar Amerika uitgeweken zijn, uit de Landen van d'Aliiés, gaan ook onder de wapens geroepen worden zoodatde duizende Belgs kens die ginder zitten, ook nog gaan geschabernakt worden e.. den gloeienden vuurdoop zuüen moeten onderstaan. Och, is er met de Belgskens nog niet genoeg ge beuld Drij gazetten die gedeurwaarderd zijn a»e Wanrheid van Gent, ne Nicnwe Gazet van Gent en De Werkmao van Aalst. SO.OOO/r. boet en Woordherroeping. Op de protestatie der Bakkerij van Vooruit is de boet van Vooruit en van d'ander Bakkerijen te niet ge daan en 't Comiteit heeft beslist een nieuw reglement te maken voor het onderzoek van 't Brood. Loopende IVIEU W S: Weldra hooren wij in de Mei het blijmoedig Hanengekraai reeds Zon dag was de Koekoek in't prachtig Land van NINOVE de Koekoek, uit het ras der Klim vogels, Scansores, brengt zijn Winters over in 't Noorden van Afrika zijn eenig geroep in de stille Avonden is aangenaam, en teeken van goed weerde Koekoek leeft hoofdza kelijk van sterk behaarde Ruspen en is in dit opzicht zeer nuttig. - Zegt, Menschen, ziet ge nu iet anders dan kortewagens of handwagens en stootkarrekes met BRANDHOUT In Appelterre hebben ze dat niet noodig, er is daar een Rantsoen Kolen geweest van 5 kilo per hoofd In RUSLAND's Hoofdstad Sint- Petersburg is generaal Rennenkampf aangehouden voor hoogverraad; daar staat de Kogel op, of't Strop; op welke manier wilt ge sterven vroeg men aan een ter-dood-veroordeelde. En de Stimemrik antwoordege: Als 't u blieft, ik begeer te sterven van Ouderdom 't eigenste Rusland, de oud-Mintster Galiizin, die los gelaten was, is van erreert in 't droog gezet. Schepene Lampens uit Gent is voor zijn Gezondheid mogen naar Zwitserland gaan wonen. Te Gent is deze week Kalfvieesch of Halfvieegch, 125grammen per hoofd, d'eerste kwaliteit 4,50, de tweede 2,50 per kilo. Heden woensdag kwam te Gent op den trein een Aalstenaar, die 6 maand in Duitsland gearbeid had, langs Regensberg. Gisteren sneeuwde |en hagel de het geweldig. Nu beginnen ze te LEU VEN aan d'officiële opruiming der Puinhoopen. Ons VERHAAL zeer leerzaam, met schoone verrassin- en, za! tevens een kleine kursus zijn van fransch. .prekende van Leuven, hoe mag t zijn met onzen President M. SCHOLLAERT 'k Wensch hem in beternis te zien en in gaudeamus. Te GENT, woensdag door regen en sneeuw bij nichte Helena gedresseld, te Ledeberg, bij de Kerk, maar 't was porta clauso, niemand thuis. Om in de gewoonte te blijven naar 't KomiteitIn RUSLAND had de Tzaar jaarlijks voor zijn onderhoud 40 millioen fr., was vrij van huishuur, contributie, licht, vuur, reis kosten, endezoovoorfs. Zoo moeten die gekroonde praktesijns rijker worden als de Zee diep is. De Tram-Aalst Oordegem is weg, er valt niet te loopen of te roepen, kadé blijft weg In AALST is sedert maat.dag geopend de kostelooze leergang van moderne Versierschildering gegeven door M. Jan Van Malderen, Kunstschilder, P prijs der Koninklijke Academie van Brussel. Woensdag 18 April, regen, hagel, sneeuw windgebui met heel den hannekesnest van vuil sme rig weêr; en's avonds de wind Zuid West. Turbafa natura. De wereld die op zijnen kop staat. Te DIL- BF.EK is in de Pastorij een Schilderij gestolen van - Nikolaas Poussinp.een stuk van groote waarde, ver bet! fende Ons Heer. die de sleutels des Hemels geeft aan Si ite Pieter De schilderij is 1 meter hoog en 86 c. breed. Dat zijn nog manieren Venezuela en Colombia, 2 Zuid AmeriKaansche Staten, in groot on- verschil al 10 jaar lang, hebben ze den Oorlog ver klaard Zijn ze beginnen te moorden, 't bloed te doen stroomen ?Neen, z'hebben den Bondsraad van Zwit serland als Scheidsraad gevraagd.. Dat is ten minste redelijk, terwijl Oorlogen monsterlijk is, afschuwelijk, vilis et despectus Het werk van den Akker Den OORLOG Nu wordt er op het Westerjront voor- namentlijk hardnekkig gevochten in de dorpen Cerney, aan de gewezen suikerfa briek, te Brimont, (zieden Atlas) op de hoogvlakte van Prosnesten noorden van Reimsook ten noord westen van Saint Quentin Verders op d'hoogvlakten van Vauchery en zuid oost Courcy, aan het dorp Sancy.ten westen van Aisy,te N'an teuil, La Fosse, en Hurtebuse, ook te Villers sur Ghislain alsmede in het dorp Gonnelieu. De slag in Champagne is zeer geweldig en overtreft alles wat tot hiertoe in dezen Oorlog werd verricht. De Patotters De i 2 maanden van 't jaar BrrrZe zeggen dat de Stad LENS in vlam en vuur staat., naar moet het iets zijn.. Lens, vele Vlamingen daar gingen voor den Oogst. Op den Tribunaal 45' JAARGANG N° 2311 27 April 1917 Werkman Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER Waarom worden zij vervolgd Om aangemeld te hebben dat de Bakkerij der Socialis ten van Gent voor 6,316 fr. 80 c. inde boet geslagen was. gelijk het uitgoplakt hing in de Buree.en van ulp- en Voe- dingsoomi eit. te Gent. Het bestuur der Roode Bakkerij, bestaande uit d'heereh ANSEELE, Volksvertegenwoordiger, Adolf De Backer, Josef De Smaele, Jan Parikoete, Frans van Gijsegbem, n Emiel Van Zweden, eischt dat De Waarheid en De Nieuwe Gazet zouden veroordeeld worden tot Aan De Werkman wordt 1 fr. gevraagd en openbaar eerherstel. In ons Nr. van 23 Feb. wer l de b et aangemeld DE WERKMAN tag drukkers gereed; te Gent zijnde voor de Censuur, ik hoor dat de Boet ingetrokken is zou dat echt zi;n Ik kom in Aalst, men begint te drukken. Ik lees in Bien Bublic en Volk, die ook de straf hadden aangemeld, dat de boet ingetrokken isik doe de pers stilleggen, om achter de aanmelding te zetten De Boet is ingetrokken. In 't vn.gend Nr. van 2 Maart stond geschreven in Cicero- letters En dit gebeurde t p een tijdstip als de Kopstukken Socia listen van Aalst bijna eDe week hunne gal en venyn uitspuw den tegen al wat Democraat is, en bijzonderlijk tegen de zoo gezegde kolossale winsten van onzen Kolenhandel Volksver heffing ja, dat zij op dc Saskaai val chelijk afriepen, dat al wie Ko'en gek ent bjd bij de Democraten, om een frank mocht gaan by M. Cüarei Wolf 1 En nu, met hun proces wat willen zij j Och, menschen. he je 't niet vast? Leepe toeren zjjn 't j kreemerstrokken 1 DE WERKMAN straffen met één frank, boet en aldus allen die De Werkman gelezen hebben, elk een frank boetallen die 't nieuws voortverteld hebben, elk een j frank boet. Dan zelfde spel met Bien Bublic en Volk, die oven plichtigzijn als De Werkman... Ziet eens welke kolossale som 1... En als de helft dier som is voor meester onprincieploos, uitbroeier van dit plan, oei, dan wordt hij direktelijk zoo rijk als Philipson, de Miljar dair van Amerika... Wel bekome het hem... 'l is verdiend N. B. De citatiën der Socialisten zijn in 'tFRANSCH! Die heeren van Gent, verdedigers der Werklieden, kennen dus hunne Moedertaal niet. 't Is prachtig l ■vnu DONDERDAG 19 April, de wind ZUID-OOST, 't is gedaan met de booze koude winden, we vallen in de Lente, de zuivere warme luchtde Bloemen, de Vogelen, de Nachtegaal; ge zult iets zien, de GROND zal wonderen doen, oen waren de menschen het twintigste deel zoo goed als den grond, het zou een anderleven zijn op deze wereld. Woensdag 5 ure, Sjerni,'t verkondt de wind keert noord-west; 6 ure, sombria, stofregen. In een Avondbericht uitDrie Fonteinen,» een kasteel bij Brussel, is het overlijden van Generaai-Oberst-Baron von Bissingen, generaal-goiwerneur van België. Sterven is voor niemand een verlo ren werk, het moet toch eens geschieden, elk komt eens aan de isste statie van zijnen kruisweg, want ie-en is lijden; vrijdag 20 April, de Zon schijnt in een konde noordsche locht.. is in Aalst zeer goed ingericht en wordt gedu rig uitgebreid. Dit Werk geeft gezond werk aan 't lijdende Volk, met hoop van goede Vruchten, Aardappels en Groensels... Ik hoef niet te schrijven wie hier in Aalst met Eer en Dank op de tongen rijdt en in d'herten praalt, gelijk een duurbare prent in een huiskamer.. Honor Relo Bisichopswijding te Geat. Heb ik niet g'hoord dat den 1° Mei, Apostelda», de nieuwe Bisschop van Gent gewijd wordt in St Baafs kerk, intra-muros. Eindelijk hebben wij de schoon luisterrijke, opwekkende, verwarmen de en opkoesterende dagen, 't Is delicium Te BRUSSEL in Sint Jans-Hospitaal, lig gen verscheide Aalstenaars.Mijn goede Vrien den uit de Gebuurte, zullen niet nalaten ze te gaan bezoeken; miin ziel is daar ook. maar de weg blijft afgesloten, in dit Hospitaal, gelijk in de Bijloke te Gent, heeft Vofksv. Daens vrijen ingang met 't Volk en op alle andere uren. BRUSSEL. Valsche Bankbriefjes. Vijf personen zijn aangehouden onder de ver denking van valsche briefjes van 20 Mark uitge geven te hebben. De vervaardigers werden nog niet ontdekt. De valsche bankbriefjes onderscheiden zich van de echte door de volgende teekens de letter Z van het woord Zwanzig, die op de echte brief jes duiddelijk uitkomt, is zeer vuil gedrukt op de valsche biljetten. De cijfters en arenden, die bloedrood zijn op de echte biljetten, schijnen bruinachtig op de valsche. De Spinagie-Bolvaar gedegradeerd is door 't mislukken der Spinagie; nu zal 't, als 't God blieft, de PATOTTER-BOL VA AR zijn, 't is luisterlijk en aandoenlijk om zien hoe verstandig en moedig er gewérkt wordt.. Nog eenige dagen en d'Aardappels liggen er onder.. Volgens de Meester Lieven van 1872, Pastoer Duvillers, geboren te Aveigem in 1803, Priester gewijd teKamerijkin 1827, Professor van Poë sis te Sint Nikolaas in 1828, Pastoor te Middel burg in Vlaanderen in 1836, Pastoor te Wou- brechtegem in 1854, aldaar overleden in 1885, schreef vele jaren den Almanak Snoeck, en Pas toor te Woubrechiegem zijnde, werd hij Schrij ver, Uitgever en Verspreider van den Almanak Meester Lieven, die zeer gunstig vermaard werdj Lietke Frot ging ermeê uit, in 'ne korf. Die Al manak was een schat van taa'kennis en Vlaam- sche rondborstige vrolijkheid. In 1872 sprak de weêrtafel aisvoigt Januari, desneguwmahnd, bevrijdt de vruchten tegen de felle vorst; Februari, de regenmaand, doet de planten al wat groeien; Maarte, de wind maand, zuivert de locht; April, de grasmaand, bezorgt aan menschen en beesten het eerste groen; Juni, de zomermaand, verandert de melk van allerlei veldvruchten in graan; Juli, de hooi maand, levert een deel van den winterkost aan schapen en koeien en peerdeh; Augusti, jont ons de boterhammen; September, het fruit; October, de druif; November, het spek; December, de ruste, de gezondheid, en het huiselijk genoegen. Mijn Triene bakt nu wafels, Boer Jan zendt een koekebrood of twee, en den Heere uit 't kasteel laat ons uit Oostende een tonneken oester» toe komen. Nu leiden wij een recht hemelsch leven President. Betichte, hoe hebt gij het aangelegd om die groote ijzeren kas uit dat huis weg te dragen. Betichte. Excuseer, mijnheer de President; al zegde ik het u twtntig keeren, ge zoudt het immers feeh niet gedaan krijgen.

De Werkman | 1917 | | pagina 1