Derookraten Ons Programma en Het Land van Aelst Aan mijne Strijdmakkers Boek- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland ChipU, Deur naast den Dender Bureel en Redaktte 1 Zoutstraat, 24 AALST Men zende alle 47' JAARGANG N° 2428 22 Oogst 1919 Stichter PIETER DAENS. Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2,00 Men abonneert zich op alle postbu- reelen en bij de briefdragers. Briefwisseling vóór Zondag middag. Het is dus op OCTOBfU aanstaande, om uren, dat we de nagedachtenis van onzen grooten Hoofdman F1ETER DAENS herdenken. Aalst moet en zal te klein zijn. Eenieder zal aan deie plechtigheid deel nemen, om een blijk van erkentelijkheid en dankbaarheid te eeven aan de nagedachtenis van Hem, die alles offerde voor zijn Volk. d0 De Voorzitters der Bonden worden vriendelijk verzocht aan den Schrijver van hel Pteter Daensfonds de toetredingen hunner Kringen te laten geworden en dit zoo vlug mogelijk. Demokraten, als één man naar Aalst op Zondag 5 Oktober aanst. HET BESTUUR. ONS STANDPUNT OP VLAAMSCH GEBIED. De ouwe bewaarderskliek heeft op Vlaamsch gebied Lusten onze fcroeders, de Walen, dien, wel bekome het minimum programma in heut statuten geschreven, het hun Daarmede komrn ze nu, pralend als waanzinnige pau- wen voor liet Aalstersch kiezerskorps. I Al onze partijgenooten zullen het reeds begrepen heb- ben dat de nieuwe richting, waarin ze hun politiek ver- molmd schip s'uren. enkel kiestactiek is, mets mtn, mets Minimum-programma WIJ kennen dat I Wii hebben ook in zake lager onderwijs van die groo- te jannen het minimum-programma m onze volks- SC'ïleonderwijzers noemen dathet kunnen lezen en schriiven 1 Ook op de examens van de Midden-keur- raad voor het afleveren der getuigschriften van onderwij zer is het minimum-programma in voege gebracht En de vragen zijn er zoo kinderlijk naïef, dat we die als vol slagen dom, - niet belachelijk, - kunnen aanzien 1 K:iSnTezPe7en hfijven ,k vraag het u, is dat vol- doende in de huidige tijden en in de tijden die komen g£En wat in de kwestie van onderwijs onvoldoende is, dat is eveneens onvoldoende in zake Vlaamjch Stelt al wat oud kraam, oude boel oude kliek is zich op het minimum programma voor wak Vlaanderen betreft het Vlaamsch zijn, het Vlaamsch leven de wording en de toekomst van het heele Vlaamsche land en Volk wij ver kiezen vrij en vrank het maximum-programma Negenti" jaar v erdrukt men het Vlaamsche Volk! Dat h I \\r:: niat mppr vprdrilkt worden. Wli moet uit zijn I Wij willen niet meer verdrukt worden, wrj willen zelis niet meer bedrogen morden I Wii willen de onmiidelpk evervlaamsching der Gent- sche hoogeschool. Wij doen meer wij eischen die Voor ons part kunnen ze met hun kommissie voor de trapsgewijze vervlaamsching onzer Gentsche Alma Mater naar den weerlicht looptn!.. Wij willen geen uitstaan, hebben met zoo'n kommissie De Koning beloofde. Willen zn geen woord houden Dat zijn hunne zaken maar dat maakt onze rekening niet meer zeggen we niet voor het oogenblik Ietsïs zeker, al die lapzalf, al die ellendige knoeierijen al dien hossel en brossel stoot ons tegen de borst erger dan wij het maar zeggen kunnen. Een staatsbestuur dat er zon op urt zijn het Vlaamsche Volk tot het uiterste te drijven, zou het met diplomatl- sther kunnen aan boord leggen, dan het heden wordt gedaan. Wie wind zaait, zal storm maaien Willen die menschen storm Op alle tonen schreeuwen ze neen Waarom zaaien Zewij' èïschen wat ons toekomt ons recld In alle recht vaardigheid eischen we wat ons toekomt mets meer, niets min Voorrechten begeeren we niet Wij moeten ons in bet land onzer roemrijke Vaderen kunnen ontwik- kelen in hoogte en breedte. Een gansch eeuwsche ondervinding heeft ons geteerd dat het onmogelijk zijn kon, gaan kan met het huidelijk bestuurssysteem. Wii willen daarom zelf bestuur Een vrij Vlaanderen in een ona hankehjk Belgiè. Ons knechtschap moet uit zijn Eens dronken de YJjj mingen den lijdensbeker ledig tot op den bodem; maar wij willen niet dat men dien beker nog eens vuile, opdat wij hem voor de tweede maal ledigen zouden. Dat zullen we niet meer 1 Wii willen voortaan in ons Vlaamsche huishouden onze Vlaamsche zaken zelf beredderen. Zonder inmenging van menschen die onzen landaard niet kennen, noch onze verzuchtingen, noch onzejdealen, willen wij onzen pot koken lijk wij eten willen. Fratische looksmaak lusten de Vlamingen niet 1... f gen op die wonde die ons aller hart bloeden deed. En noch- ;j tans, welke bittere teleurstellingen hebben wij reeds opgeloo- i pen sinds den zoolang betrachten wapenstilstand Hoe menig- - maal hebben we reeds bestatigd, hoe lafhertig zelfs sommige besturen met gedemobiliseerde soldaten handelden, zelfs tot verminkten toe van de hand wees, om plaats te maken voor burgerlijke personen, die misschien den oorlog medegemaakt hebben niet om hunne haardsteden tegen de laffe Hunnen te verdedigen, maar om hunne reeds opgepropte beurzen met nog meer geld te doen zwellen geld dat voortkwam van woeker handel misschien en waar heel zeker menige droppel bloed van vrouwen der soldaten of ouders en weezen dezer laatsten aankleefde. De Hoofden der nationale Regeering, dit wil zeggen eene re geering samengesteld uit de leiders aller partijen, hebben reeds dikwijls voeling gekregen met onze eischen. Lapmiddelen hebben ze ons toegekend, maar om ons eene behoorlijke belooning te geven daarvoor krijgen wij altijd het zelfde antwoord er is geen geld, de Staat is in eenen ernstigen en bedenkelijken financieelen toestand, en die zaak zullen wij later oplossen wanneer onze schatkist beter voorzien zal zijn. Nochtans, wij soldaten weten maar al te best waar het geld verdoken zit en waar het aan versmeerd wordt. Zagen we niet onder onze eigene oogen dat de dagloonen, of liever jaarwed den, der ministers oogenblikkelijk verdubbeld werden na den wapenstilstand. Is het noodig dat een ministerzetel 45,000 fr. 's jaars betaald wordt, zonder de brokkelingen die nog van de tafel vallen Is het noodig dat millioenen uitgegeven worden aan openbare feesten en braspartijen waarop slechts groote financiebazen en geldwolven, hooge officieren, enz., uitgenoo- digd worden om mede te eten van den eierkoek, opgediend door onze IJzerjongens en waarvan deze laatsten nog den geur niet mogen inademen. Zagen wij niet dat bij de uitwisseling der Marken 7 miljarden vreemd geld in de handen waren gevlogen van de algemeen heid, dit wil zeggen 1000 fr. per hoofd (de soldaten niet mede- gerekend). En weet de regeering dan niet, dat voor die uitwis seling. miljoenen marken zijn opgekocht, bijzonder in Holland, aan den prijs van 0,50 en 0,60 fr., door groote financieele in richtingen van België Geld is er niet te vinden om ongelukkige zwaar verminkte soldaten, die alles garen voor Vorst en Vaderland, te helpen in deze harde tijden. Geld is er niet te krijgen voor nog eene menigte weduwen en weezen, vaders en moeders, die de zwarte armoede aan den ingang hunner huizen zien staan en maar al te dikwijls de han den ten hemel slaan, aan den oppersten Rechter vragende Is er dan geene gelijkheid, geene gerechtigheid meer Geld kan men niet vinden om onze duizenden en duizenden geinterneerden en krijgsgevangen uit Duitschland de achter stallige gelden te betalen, die hun reeds sinds zeven maanden verschuldigd zijn. Geld 1 Wat hebben onze opgeeischten van noode aan geld, sij die een groot deel der armoede en lijden onderstaan hebben in ons België gedurende de bezetting, en die tot op dezen dag x„- nog de vruchten dragen van de ontberingen. toezicht onderworpen; nebben bezocnt. Maar om miljoenen uit te geven aan allerhande propaganda, Ministers mogen geen Vlaamschonkundigen zijn ook j bizonder dienende om den grondsteen te leggen van eenen toe- alle hooge staatsambtenaars moeten de twee landstalen l komstigen oorlog met Holland of misschien met nog andere kennén 1 5 landen, daarvoor vinden wij in België plaatsingsbureelen ge- Voor 't oogenblik zal dit volstaan, hoop ik. t noeg en nog wel bij het Komiteit voor Roof met Geweld dat Nieuwe toestanden kunnen in 't leven geroepen wor- i ons, soldaten, naar eene tweede slachting wil voeren. Ja, Wa- Hon dan kunnen we verder zien 'i penbroeders, eenen tweeden wereldoorlog II den, dan "Urme etriid met het maximum- - En zullen wij dulden en blijven waehten tot dat onze regeer- ln afwachting vOeJ®n niptw-inri 1 I ders de goedheid zullen willen krijgen de handen uit de zakken programma en zwichten voor r.iets en ^voor te trekken en ons te voldoen op den tijd door hen verkozen ot-i.kt t De handen uit de mouwen. Het is hoogtijd. De oogst is rijp. Waohten we niet tot de Herfst een eerste sluier zal werpen op onze verzuchtingen en op ons recht. Wachten we bizonder niet tot de sluwe politiekers hun plan, hatelijker dan een duivelsche strikval, ten uitvoer brengen, en dat hierin bestaat Rond einde October of begin November u met zoete leemende woorden te komen paaien, u beloven zoo als het immers altijd gebeurde, om u des te gemakkelijker in slaap te kunnen wiegen. Wij hebbea de hulp van politieke bazen niet noodig gehad, terwijl wij op het eereveld onzen onsterfelijken roem verwier ven. Op dit oogenblik moeten wij ons ook sterk genoeg voelen, om, ondanks allen weerstand, onze eischen te doen doordrijven en onze vrije soldatenbanier zegevierend uit den strijd te zien komen Wij vragen recht, niets meer dan ons recht 1 BRABO, IJzeraoldaat. N. B. Toekomende week nieuws voor de gewezen krijgs gevangenen in Duitschland. Onpartijdig Bedienden-Sijndikaat Zondag 24 Oogst, algem. Vergadaring in 't Landbouwers huis, Keizerlijke Plaats, om 10 uren stipt voorn. Allen op post Dat kunnen of willen wij hun niet misgunnen Radikaal zijn we Radikaal willen we blijven Een volksvertegenwoordiger van het Vlaamsche land mag in de Kamer geen Fransch spreken Vlaamsch is zijn taal 't Kan ons niet schelen wat de Walen doen zij zullen ons niet begrijpen Om het even uit dat Kan- niet verstaan zal juist dat spruiten wat we noodig hebben het radikale middel 1 Wij willen een door en door Vlaamsch gerecht Vlaamsche rechters Vlaamsche procureurs en substi tuten Vlaamsche wetsdokters, greffiers, beambten Vlaamsche pleidooien Wij eischen in het leger uitsluitelijk Vlaamsche regi menten. Onze Vlaamsche jongens in Vlaamsche garni- zoensteden met Vlaamsche officieren en hoogere officie ren kommando's in 't Vlaamsch Wij eischen dat het Vlaamsch de taal weze in alle be sturen. Een Vlaming moet gevoelen dat hij overal te huis is in Vlaanderen. Er zijn een heele reeks ambten honderden die de Waal, met zijn Fransch alleen, uitoefenen kan. Welnu, wij eischen dat wij diezelfde bedieningen in 't Vlaamsche land vervullen kunien met onze moedertaal alleen. In Vlaanderen zal de voertaal in het gansche onderwijs de Vlaamsche zijn. Wij willen of zullen aan onze kinde ren niet beletten Fransch te leeren zoo onverstandig zijn de Christen Demokraten nietmaar wij kunnen niet gedoogen dat het aanleeren eener tweede of derde taal een hinderpaal zou zijn bij de ernstige studie der moe dertaal. De studie der tweede taal (de Fransche) zal maar aan vangen bij het begin van den derden graad in de lagere school. Maar daar we nu toch leerplicht hebben, zoo eischen wij dat alle Vlaamsche kinderen de moedertaal kennen. Daarom zal op het einde van het schooljaar, als de kin deren den vierden graad hebben doorloopen of moeten doorloopen hebben een ernstige proeve worden afgeno men aan de kinderen die andere dan Vlaamsche staats scholen (gemeentelijke, aangenomene of vrije aan Staats- STIJN STORMS. van het Arrondissement Aalst. Biina een jaar is veiloopen dat de koppige dapperheid en den ontembaren leeuwenmoed onzer soldaten den bloedlustenden vijand den genadeslag toebracht en hem, de bajonet in den rug, S? deOoltgrens terugdrongen. Dikwijls hebben w,j ons op dit oogenblik afgevraagd Hoe zullen we ons vaderland weêr- zien el hoe zal den onschatbaren dienst, dien wij aan onze me deburgers bewezen, beloond worden. Maanden zijn verstreken en nog zien wij aan den dageraad niets oprijzen wat ons eenig- zins kan troosten en .ons ten minste een weinig vergoeden voor ons onderstane gevaar, wee, ellende, ontberingen en verdriet. Dikwijls nochtans hebben wij, gewoon zijnde aan duisternis en miskenning, een schemerend en fonkelend licht zien stralen dwars door de woorden van officieele of niet officieele nen, gemachtigd om onze eischen te steunen of te onderzoeken, en wiens verklaringen meer dan eens wat balsem kwamen leg-

De Werkman | 1919 | | pagina 1