PIE I ER DAENS D E 47* JAARGANG N° 2434 10 Oct. 1919 Een schemeravond na een heerlijken najaarsdag... De zon was ondergegaan in goudglans en rozen. Een vredige kalmte zeeg over beemd en Scheldewei. Verdwaalden mijn gedachten weg, wijd over Vlaandercns schoone streken 'k zag Aalst en Pieter Daens Pieter Daens de koene Strijder I... De krarige Leider I De forsche Vlaming Ik zie hem voor mijn zielenoog lijk ik hem lestmaal zag vol gezondheid, vol levensvreugd, vol daadkracht op zijn goelijk gelaat smijdige vriendschap zoo'n geluk terug te zien of had de ge moeting vóór jaren plaats gehad, met een bang gevoel van zwaar en lang ver scheiden I... En zooals Hij mij ontving zoo hoorde ik hem de armen, de miskenden, de misdeelden ontvangen, in zijn werkkabi- netje, in zijn studeerplaats, in zijn beste salon altijd maar voort, me een mi nuutje of vijf gunnend zoo bij tusschen poozen in Pieter Daens was een onvermoeide werker en door het leven heen is hij dat gebleven. Het kon ook niet anders. Zijn Ouders waren noeste arbeiders, vol zorg, vol vlijt, vol zonnige, sterkende liefde. Die familiale deugden erfden hun kinderen over Zoowel bij Priester Daens als bij Pieter Daer s waren die, door stu die en practijk, gewassen, gelouterd, als goud in den smeltkroes. Hij stichle het blad - De Werkman nu zeven en veertig jaar geleden Het tintelde van leven, van goede luim, van Vlaamsche kunst en pittige jeugd. Het verdedigde de katholieke gedachte tegen den groeienden geest van liberalismus. Wel kwain er van hier of daar wat hulp de grootste arbeid viel op mijnheer Petrus alleen en zijn schouders waren, destijds, krachtig genoeg om de gansche taak moederziel alleen te dragen. Zijn politieke tegenstrevers vonden in hem een behendigen kamperde katho lieke partij een stevigen steun, een on misbare fac or ter zege. Reeds van dan af zocht de jonkheid in den feuilleton» een gelitfkoos Je lezing. Die honger naar lectuur wilde Pieter Daens benuttigen en, waar onze Zuider buren veeleer de zondige] driften aan vuurden, oppookten, daar werkte de edele man in een juist tegenovergestelde richtingen leidde zijn geliefd Vlaamsch Volk langs kleine, bloemige paadjes naar 't reine, kalme, goede leven Hij neemt zijn l elden cn heldinnen bij 't werkende, zwoegende volk. De hande ling is immer eenvoudig, lief, wekt lief de en lokt tot bewondering dus scherpt den naijver. Onder dat opzicht heeft Heler Daens aan het Vlaamsche volk en vooral aan het kleine Volk van Aalst en omstreken, onzeggelijk groote diensten bewezen diensten die, zoowel in het opzicht van verzedelijking als onder dat van Vlaam sche kuituur, niet mogen of niet kunnen onderschat worden. Toen het zoover was gekomen, dat Pieter Daens de stellige overiuiging had, dal de katholieke partij, om haar we- reldsch gezag te handhaven, den gods dienst begon te gebruiken ais middel, schrikte de groote Kristen terug Wat zou hij doen Weerkeerên Ver loochenen wat hij had aangepredikt Afbreken wat hij had opgebouwd Onmogelijk maar verbeteren, puren Hoe? 'toen verscheen de wereldbrief Rerum Novarum 't Was een licht straal op een donkeren weg, een heldere ster in den bangen, somberen nacht. De Gebroeders Daens zouden gehoor geven aan de roepstem van den Paus der werklieden en trachten het hunne bij te dragen tot de hervorming der katho lieke partij Zij waren de voornaamste stichters van de Kristen Volkspartij. Twee dragers var groote gedachten Twee apostels van een schoone en reine leering I De Kristen Demokralie steunt op de volgende princiepen 1Eerlijkheid in 's lands besturen. 2 De werkman mag geen slaal of geen bedelaar zijn. 3. De Vlaming moet thuis zijn in 't Lnd van zijn Varieren. Als jakhalzen vielen de katholieken op de Kristen Demokratische Leidets. Velen bezweken in den stroeven, on- ge lij ken kamp. Pieter Dacrs, die zijn vij anden eens als de minst gevaarlijke had den aanschouwd, bieek al sputdig de meest geduchte Ie zijn Hij was immer geheel zichzeif: kalm, sterk, onverzettelijkwijkend vcor niets en voor niemand. Kampend met ongeëvenaarden moed voor alles wat goed was, rech vaardig en schoon. Als Volksvertegenwoordiger was hij een weergalooze arbeider. Steids was hij, waar zijn plicht hem riep, altijd was hij op de bres, strijdend ot strijdvaardig Ons programma is eerlijk zegt hij io' de oude bewaarders in de Kaïner en eens zult ge verplicht zijn het te onderschrijven (Gelach en gejouw rechts) Heeft Pieter Daens niet juist vooi zegd Het Algemeen Slemrecht is er. De Evenredige Vertegenwoordiging eveneens. Het Vlaamsche Volk zijn volle recht 't Gaat er komen. En ai het andere volgt, goedsschiks of kwaadsschiks 't moet er door Ik zie een tijdschreef me de oude Daensdat er in 't land nog enkel twee partijen zullen bestaan dt Kristen De mokraten en de Socialisten Zijn wij er nog ver af Wat denken de oude bewaarders er van Glanst hun zonneke nog zoo tinte lend en koesterend als weleer En de liberalen, die altijd op de Groe nen hebben gehamerd en gebuischt, hoe slaat hun pols Zullen zij bij machie zijn den stijgen den stroom der volksmacht te weren Maar vooral in oorlogstijd heeft onze Volksvertegenwooidiger getoond wat hij vermag die leeft en opgaat in een heer lijk, stralend ideaal Ramp op ramp valt op zijn oud. arm hoofd. Pal staat hij, sterk, moedig hij moet immers aan zijn Volk het voorbeeld ge ven De gecensureerde bladen verspreidden onder de massa de Duitsche leugenbe richten en stampen de menschen het hart in. Daens'gazeije «De Werkman verschijnt, neuriet een liedje, fazeit een grapje, doet een straaltje van hoop glim men, spreekt van liefde en vrede en giet weer moed in 't Ioomig hart. En al zeggen de lui met diep medelij den als ze hem zien voorbijgaan On zen Donsj wordt aadtoch gaat hij naar Gent, naar Brussel cm 't pensioent je der oudjes, voor 't soldaiengeld te Aalst, bij politieke tegenstrevers, die op zijn vragen en smeekingen niet ingaan, omdat het hun zoo'n zoet genot ver schaft den man te weigeren wat hij vraagt en te lezen de smait op 't beweegbaar gelaat!... Liefderijk! Barmhartig!.. Wat gaf hij. niet Wat hield hij dat hij missen of niet missen kon Vraagt het aan de Zij nen Vraagt het aan zijn Vrienden De Heer riep Him, schier onver wachts Ais een Kristen ging Hij omdat Hij als een Kristen had geleefd I Oude, te vroeg gestorven Vriend, Zon dag is 'f UW DAG Zondag vieren we, verheerlijken we U opdat ge weten, voe len, zien zoudt dat Gij leeft, eeuwig, in 't hart van 't dankbare Kristen, Vlaam sche Volk STIJN STORMS. IS VERSCHENEN: Het Leven van Pieter Daens 0,50 Het Portret van Pieter Daens 0,25

De Werkman | 1919 | | pagina 1