ZIEKENBONDEN HET LAND VAN AELST l)e Schepenkolleges. "^benoeming der BURGEMEESTERS. Recht. De Kamer. lërScliepencollege te Aalst, Albert Vijverman. Nieuwe Belastingen. VRAGEN HET JUBELFEEST DONÜÜ.vDAG 2 JUNI 1921 NUMMER 2621 49'JAARGANO DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel BUchler^lhTEB DAEN»Hooldopsteller K I. Vav oi- dek Bomi, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 't Is me het boelke met de samenstel ling van de schepenkolleges, niet enkel op de dorpen, maar erger nog in de steden. kabinetshoofd Carton de Wiart, aan doorslaand politiek geknoei verwachten in zake benoeming der burgemeesters. Volgens de wet worden de eerste magistraten der gemeente door den koning benoemd, feitelijk is het de minis ter die benoemd, na eerst de ar- rondissementskommissarissen en de gouverneurs der provinciën gehoord te hebben in hun ver slagen. De minister heeft verklaard dat hij in 't oog zal houden de belan gen der gemeente, het algemeen Belang en den wil van het kiezers korps. Wij weten bij ondervinding wat al dien vergulden rimram te be duiden heeft Met zulke argumenten bedot men den domsten boer niet meer zij zijn van de markt te huis geko men en wijzer geworden In die woorden algemeen belang en wil van 't kiezers korps ligt een gevaar. Met zulke dingen blijven de deuren open voor de lage kuipe rijen van laagstaande politiekers, voor de soms vreemde grillen van ministers. Is er ons niet gezeid dat de mi nister geen radikaal Vlaming tot burgemeester zou1 benoemen, on der net beding dat zoo'n benoe ming strijden zou met 's lands eenheid, dus met het algemeen belang. Geen enkel Kriste Demokraat zou aldus een burgemeestersjerp kunnen bekomen 1 Geen enkel fronter. Zelfs Staf DeClerck, volksver tegenwoordiger, oud sergeant- majoor in 't leger, acht frontstre pen, zou geen burgemeester te Kester kunnen zijn Een oud-strijder, een invalied, al weze hij ridder in de Leopolds orde, en al heeft men hem de borst vol kruisen gespeld, door heldenmoed en offervaardigheid bekomen, zal de vlag moeten strijken voor een oorlogswoeke raar, een zeepbaron, een tabak koopman, een komiteitsbaas 't Is de logica van den heer Carton de Wiart, en waarschijn lijk ook die van het Ministerie der heilige eendracht Vroeger waren hetde socialisten die de kaars uitblaasden omdat ze republikeinsgezind waren. Met wat geweld hebben de socialisten toen geprotesteerd 't Was hun recht en zij hadden overschot van gelijk I Nu zij de macht in handen heb ben gaan ze 't zelfde d»en tegen over anderen, die ijveren voor een ander ideaal. Wat 'n spotternij Camiel Huysmans, De Bunne, Fischer en anderen verklaarden dat ze 't niet zouden dulden. Wij zullen zien of hun invloed sterk genoeg zal zijn om druk uit te oefenen ten goede I In afwachtig staan wesceptisch 1 O, zoo sceptisch I Carton de Wiart, Renkin, Le once Ducastiilon Die namen zeggen ons veel zeer veel uit een somber verleden en laten ons weinig goeds ver wachten. Hij doe wat hij wil, niet onze faam en goede naam zullen kap seizen in de oneerbare toestanden die aldus geschapen zullen wor den I... Wij zullen tot de menschen gaan, hen inlichten en er koroe dan wat wil L. Van op den Bosch. Als het nieuws juist is dat ons door zekere welingelichte pers wordt aangebracht, dan mogen Z:e maar te AalstDe katholieken wii ons vanwege den heer Minis- wi|ien "iet met .socialisten gaan, en de ter van Binnenlandsche Zaken, kathol"!ken naal Met de klisten demokraten wil elk medeloopen maar wij willen mee maar den rechten weg uit, zoo niet gaan we allen en vagen ons pollevieën aan heel den rommel. Te Antwerpen weigeren de liberalen in een drieledig schepenkollege te treden ze willen wel met de katholieken mee, maar niet met de socialisten. üe katholieken nu houden niet erg veel van die liberale vriendschap en staan er ook niet op met hun ergste vijanden, de socialisten, saam te gaan. Zoo blijft alles onopgelost tot ze toch zullen moeten besluiten de stad te bestu ren of af te treden. Te Gent Hschen de liberalen met hun zes gekozenen twee schepenzetels op zes. De andere partijen kunnen daarmede niet instemmen en de liberalen spelen op hunnen poot. Hier ook deinzen katholie ken en socialisten terug voor een ver- standhoudu g met twee. Toch zullen de liberalen zich moeten schikken en het met één schepenzeteltje stellen. Wie burgemeester zal zijn, dat zal mi nister Carton de Wiart wel afwerken, te Gent, te Antwerpen en te Aalst. 'k Geloof zelfs dat we niet moeten ra den wie 't wezen zal 1 Wel neen I 't Wijst zich zelf uit, zegt de heer Minister... 5. Veertig tot vijftig centimes per dui zend op de beursverrichtingen. 6. Taks op het mobilair5 fr. per dui- zer.d en per jaar. Er is een onbelastbaar deel van 300') fr. plus 1000 fr. voor ieder kind ten laste. 7. Een verbruikiaks 5 boven de 20 fr. pasteigeb .k, wijnen, fijne dranken 5 boven de 5 fr. Zouden er geen rechtvaardige en eer lijke belastingen kunnen gesteld worden op villa's en kas'.eelen een zware belasting op de huizen die niet of maar een gedeelte van het jaar onbewoond blijven een klinkende belasting op de adelti- tes; b.v. vijfduizend fr.ink voor het ridderschap tienduizend voor baron twintigduizend voor het gravenblazoen, enz.. Er zou zelfs veel geld te maken zijn met adetitels te verkoopen aan de oor logsrijken. Ik ben zeker dat de Coppée's twintig miilioen zouden afdoppen om graaf te worden 1 Men zou kunnen probeeren Recht en zede schijnen één geweest te zijn in den oertijd. Toen er nog maar een los verband bestond tusschen de leden van een stam, berustte dat verband slechts op gebrui ken, die onder hen in zwang gekomen waren. 't Is maar later toen er eene krachtiger centralisatie plaats had, toen de staats macht geboren werd, dat de wetten als uitvloeisel der staatsmacht gemaakt werden. Doch moesten deze nog de ze den en gebruiken in acht nemen. In den staat ontstonden nu ook groe peeringen, stalden en den adel, die door de eeuwen heen, de staatsmacht in handen gehad heeft, heeft dan ook de wetten ten hare voordeele weten te maken. De lagere standen hebben altijd met,geweld hun recht moeten ver overen Tusschen die verschillende standen in den staat, die elk afzonderlijke belangen te verdedigen hebben, en tusschen de individuën onderling, bestond er altijd een hevige strijd, die zal blijven voortbe staan. Het recht heeft nu dat ideaal te naderen alle groepeeringen, alle enke lingen, tot hunne hoogst mogelijke ont- Dinsdag 24 Mei. Een pracht van weer. De boerkens k'agen dat het toch niet regenen kan en die lange droogte begint te schaden. In de Kamer is 't koel. 't Gaat weerom over de goedkoope wo ningen. De wet moet af vandaag en eeni- ge amendementen, die ze merkelijk ver beteren, worden met klank verworpen. Dan kan elk het aftrappen. Te vier uur zijn we nog met tachtig ledige banken. Woensdag 25 Mei. 'tGaat er weer over de algemecne begrooting. Woeste hekeltdaarin is de oude man met zijn langen, scherpen neus en grinnikend ge laat onovertrefbaar. De ministers krijgen er van langs met hun automobielen, hun hooge wedden, hun leger bedienden, die 's lands schulden vermeerderen. Donderdag 26 Mt-:. - '8 Voormiddags zijn we met 24 manschappen. Van Re- moorteln aakt het proces der Belgische Koninklijke Loyd, die vaarde ter zee voor de Haversche regeering. 't Schijnt dat die maatschappij wat uithaalde. I Staatsminister Seghers antwoordt. Als 't waar is wat die man zegt, maar nie mand gelooft het, dan waren die heeren van de Lloyd een boel slechte handelaars of kwibussen zonder weerga. 's Namiddag spreekt Masson in de algemeeDe begrooting. Een felle redenaar die Waal en een verstandig man. Na hem spreekt Helleputte, die de regeering ferm afranselt Anseele antwoordtin 'tFransch. Hij is niet op dreef en er is leute bij de Walen. Zijn antwoord is geen bewijs en elk trekt er sceptisch en met een glimlach van onder. Vrijdag 27 Mei. 's Voormiddags wordt het verslag over de begrooting van Kongo uitgedeeld en te 2 uur begint de bespreking. Niemand is ingeschreven en op een half uurke is 't budjet afgekletst. Dan komt dat van Binnenlandsche Za ken. Alleen vier redenaars zijn ingeschre ven Gendebien, Van de Velde, Van Hoeck Van op den Bosch. Van Hoeck Is er niet. De Minister en de verslaggever ant- gene terlijk en rechtvaardig is en dan komen wij tot eene oplossing waar het belang der inwoners bij gediend is. Wij zijn zeker dat de overgroote meer derheid der inwoners, die nitt fanatiek politiek staan, mtt ons eischen dat hun belangen gediend worden door de geko zenen, maar nitt de politieke belan gen der gekozenen. Dv.or samenwerking der partijen ver staan wij r iet dat een der partijen iets van zijn programma zou afstaan. Wat ons Kristen Demokraten betreft, wij zul len er n< oit voor te vinden zijn, liever la ten wij den boel aan stukken vliegen, dan maar in iets afstand te doen aan onze princiepen. Maar juist omdat wij zeker zijn dat met de oplossing die wij voorstaan, nie mand it ts moet opofferen om een goed bestuur mogelijk te maken en daardoor aan allen het zal mogelijk zijn de belan gen te verdedigen van deze die zij verte genwoordigen In het gemengd schepen college, staan wij sterk op het ptinciep met alle partijen besturen of met nie mand. Laten wij afwachten wat er komtmo gelijk komen socialisten en katholieken tot gezonder gedachten, mogelijk begrij pen zij dat hun politiek belang moet on derdoen voor het belang der Aalstenaars. Doen zij het nu niet, toch komt de dag dat zij door den drang der gezond den kende kiezers hunner partij zullen ver plicht worden tot ons standpunt te ko men, dat is rekening houden met den wil der kiezers van 24 April, omdat de recht vaardigheid en het belang der inwoners mee gediend zijn. Wij. Kristen Demokraten, begrijpen dat wij op 24 April gekozen zijn, om de belangen der bevolking en niet om onze politieke belangen te dienen. De partijen die zulks niet begrijpen, zullen verant woordelijk gesteld worden. wikkeling en individualiteit te laten ko- JfltulolM men, zonder elkander te schaden I w(J^(jen'op en nevens de kwestie. Dan ten voordeele der gemeenschap. I w0rdt de negrooting der openbare schuld Het tot zijn recht komen van het in- afgeslingerd en te 4 uur 30 is de komedie dividu heeft, in den laatsten tijd, diepe wortelen geschotentoch wordt, ten huid'gen dage, daar nog niet genoeg In voorzien. De gemeenschap moet aan den enke ling de middelen verschaffen, om tot zijn hoogste ontplooing te kunnen komen zijner physieke, moreele en intellectueele krachten. Nog ziet men heden velen verloren gaan, die natuurlijke bekwaamheden be zitten nog ziet men dagelijks zeer be gaafde menschelijke wezens, die moeten w. kruipen voor minbegaafden, voor idioten, I komen in den toestand in den loop'de voor achterlijken.. acht daSen. De twee partijen dl de Dat moet veranderen Overal zouden grootste verantwoordelijkheid en voor er moeten studiebeurzen gesticht worden I plicht hebben aan de kwestie een oplos- om daarin te voorzien. sing ie geven, om tot een bestuur voor Dat ware een grooten stap tot ont- Aalst te komen, schijnen zich weinig om geloopen, wij waren nog met 10 man op 't einde, elk was er uitgemuisd. Hoe ver staan de zaken nu Er is al bitter weinig verandering ge- voogding 111 Ons automobiel-ministerie zegent ons met een karrevracht nieuwe belastingen. De meeste van die belastingen zullen als een dauw vol zegen nederkomen op kleine burgers en werklieden. Ziehier beknopt wat onze minister van geldwezen voorstelt 1. Belasting op de erfenissen ver meerdering. 2. Op den verkoop van roerende goe de toekomst te bekommeren. Het drijven van beide partijen is deze hoe krijgen we, of hoe houden we onze tegenstrevers onder de knie. Dat die taktiek weinig eerlijk is en niet de beste voor de toekomst der stad, Ie voor die politiekers van minder belang als hun politiek kraam er maar voordeel bij heeft. Wanneer gaan die menschen eens begrijpen dat ze (>ok Aalstenaars zijn er. dat alle Aalstenaars voor plicht hebben het hui ne bij te brengen om den reteligen toestand der stad te boven komen. Men kan verschillen van gedacht over de oorzaken van dien toestand, maar de slechte toestand der stadskas is er, en het is niet met zich voorop de vraag te stel len isdezeof geene oplossing voordeeligst voor onze politiek, dat in dien toestand van, den heer VAN OP DEN BOSCH, Volksvertegenwoordiger. Te Maxenzele werd, twee maand ge leden, een boschwachter Pie'erVan Mal- deren, uit zijne woning gedreven krach tens een vonnis van den heer vrederech ter van Assch?. Huisraad en meubelen staan in de weide gedeeltelijk gedekt mtt zeildoek. Tusschen de meubelen en onder het dekkleed brengen die arme menschen de nachten doorde bevoegde overheid heeft tot hiertoe niets gedaan om eenige beternis te brengen in dien wraakroepen- den toestand. Denkt de heer minister nitt dat het tijd is in te grijpen Antwoord Ik heb den heer provincie gouverneur voorgeschreven een onder zoek ie doen en, gebeurlijk het gemeen- tebestnur uit te noodlgen, het recht van opeischen te gebruiken welk de^wet van 14 Augustus 1920 het toekent. deren 1 percent. 3. Verhooging der registratierechten. 4. Tien percent op de weddingen op de j zal verholpen worden. koersen v Stellen wij ons enkel voor oogen, het- Vele veldwachters in het arrondisse ment Aalst klagen dat zij hun duurtetoe- slagen niet regelmatig en immer met bui tengewoon lange vertraging ontvangen. Hun wedden zijn overigens hongerloo- nen. Sedert 1914 ontvingen de veldwach ters een enkel kostuum, zoodat zever plicht zijn in sommige gevallen burger- kleederen te dragen. Kunnen die toestanden niet ten spoe digste worden verholpen Antwoord De heer gouverneur van Oost Vlaanderen heeft mij, nopens den oestand der veldwachters va.i het arron dissement Aalst, volgende Inlichtingen laten geworden. Aangaande het toekennen der bij de wet van 31 October 1919 voorziene ver goedingen (duurtetoeslag) werd met bui tengewoon lange vertraging ontvangen in de gemeenten van het arrondissement, welker namen volgen Aspelare, Slnte Maria Audenhove, Ste Goorlks Audenhove, Aygem, Baardrgein, Bavegem, Burst. Elene, Erembodegem, Erwetegem, St Lievens-Essche, Godveer- degern, Grootenberge, Gysegem, Hael- teit, St Llevens Hautem, Heldergem, Hil- legem, Idegem, Iinpe, Lede, Leeuwergem Letterhautem, Meldert, Moerbeke, Moor- sel, Nederboulare. Nederhasselt, Ney- ghem, Nieuwenhove, Nieuwerkerken, Okegem, Onkerzeele. Onmbergen, Oor- degem, Ophasselt, Santbergen, Sarlar- dinge, Smeerhebbe-Vloersegem.Srretlede Sottegem. Strijpen, Velsique-Ruddersho- ve, Viane, Waarbeke. Zonnegem. Ten opzichte der gemeenten welke te laat zijn in het nakomen der hun dien aangaande opgelegde verplichtingen zul len de dwangmiddelen aangewend wor den, welke de wet ter beschikking stelt der bestendige deputatie. Betrefierde de ontoereikendheid der wedde, hoeft er opgemerkt dat de wed den van al de veldwachters der provin cie, te rekenen van 1 Januari 1919, ver hoogd werden overeenkomstig den loon- standaard welke door den provincieraad in zijn zitting van 19 December 1919 aan genomen en bij koninklijk besluit van 5 Februari 1920 goedgekeurd werd. Verleden Zond g vierden we te Aalst het zilveren jubelfeest onzer Ziekenbon- den. Te IC 1/2 uur had de feestzitting plaats in «Volksverheffing». Vriend Jan De Neve houdt de feestrede. Hij schetst het ontstaan onzer Ziekenbonderi de moeie- lijkheden van het begin, de vervolgingen, den broodroof. Hij brengt met hartelijke woorden hulde aan Priester Daens, Pieter Daens en Polle Boone. Hij handelt over het nut der Ziekenbondeu en zegt welke diensten die hebben bewezen in den bezettingstijd. Dees jaar nog zullen we ons vijfduizendste lid inschrijven. Van de 167 leden, die als stichters worden aan zien, leven er nog 60: dank aan hun trouw. Dank ook aan den dichter, den komponist en de uitvoerders der heer lijke Cantate, die als een meesterstuk van Vlaamsthe kunst naar latere geslach ten zal overgaan. Een eerebloempje wordt geschonken aan de stichters. Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch, eerevoorzitter, dankt Jan De Neve voor de zaakrijke rede door hem gehouden. Hij vergeet altijd iemand zichzelf. Hij spreekt van. Priester Daens, de godsgeliefde man, van Pieter Daens en Polle Boon met hartelijke woorden. Hij maant allen aan tot vaste trouw en onvermoeide propaganda De wijkclub van de Nleuwstraatpoort biedt door de handen van Gustaaf Trift een geschenk aan Jan De Neve en de Voorzitter, de ievervolle Staaf Rimbaut, leest een mooie rede voor. Een kort bezoek aan Tone en Jef Sterck en te 11/2 uur zitten de bestuur- en eereleden aan den smakelijken disch. 't Gaat er recht gezellig toe. Ruikers wor den binnengebracht voor Jan De Neve en Natteke Vinck. De Vlaamsche Leeuw wordt gespeeld. Een briefke wordt ge bracht van een vriend, een trouwe, die er niet zijn kan. De eerevoorzitter leest hem voor en elk luisterd ontroerd Een mooi cadeau wordt uit naam van het bestuur geschonken door M. Tallier, ondervoor zitter. Gnze eerevoorzitter maakt den lof van Jan De Neve en eindigt Al is het stom dit geschenk, laat het spreken tot u, in later tijd, van dezen blijden dag, van uw vele Vrienden, van onze trouw aao 'n mooi Ideaal en een goede zaak, van onzen eerbied, onze achting en onze onwelkbare liefde. Diepgeroerd antwoordt de Voorzitter, allen komen hem de hand drukken en er zijn tranen in veler oogen. De vriend Cammaert speelt den VlaamschenLeeuw: plechtige oogenblikken. Dan is 't de beurt aan de vreugd Sander De Vos, zet het In met zijn zui vere, forsche stem Het Lied van Pries ter Daens Dan zingen Camiel Rom- baut. de vriend Roelandt, Jefke Sterck, Proske en M. Moens. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, Jan De Beul, leest drie mooie gedichten voor. M. Cammaert spreekt over de schoone Vlaamsche volksdichter Fonske Van de Made. Men hoort onmiddellijk dat Fonske en Jefke twéé hartelijke vrienden zijn. Twee kun- stenaarsTielen die elkander hebben ont moet in 't lieve Denderland. Wat doet het goed aan 't hart. MeesterCammaert zingt een schoon lied Vlaming zijn I door Fonske gedicht en door hem getoonzet, 't Is prachtig I... Victor Bocqué kent Fonske ook hij moet het zeggen en hij doet dat op grijpende wijze hier zijn het twee vlaamschlievende harten die samen voelen, samen beminnen t... Ik stoppe hier... hoewel het feest en de leute niet stopten... P. Denderman. Verscheiden toegekende wedden lijn hooger dan het bij het tegenwoordig in voege zijnde provinciereglement voor zien minimum. Voor wat de uitrusting betreft hebben de veldwachters, door tusschenkomst van het provinciebestuur (lokale fondsen), In den loop van 1915 en 1916, kledings stukken ontvangen, overeenkomstig de beschikkingen van het provinciereglement van 5 Juni 1901 en teruitvoerirg van de overeenkomst met diengene a.in wien de aanbesteding gegund is. Ten gevolge der omstandigheden, kon die overeenkomst niet hernieuwd worden en werden de ge meenten ertoe gemachtigd om hunnen aankoop rechtstreeks in den handel te doen. Slnsdien werd in 1920, door de zorgen van het provinciebestuur, eene verdeeling van kleeren gedaan en nieuwe beschikkingen zuilen getroffen worden met het oog op een naaste toewijzing.

De Werkman | 1921 | | pagina 1