HET LAND VAN AELST DE Legerh trvorming 14 lau waards en Leliaards IViiiselijk ezot-k. De Kamer. SOLDATENBRIEF. De oude Woeste Krik en Krak. DANKZEGGING. Europeesch Overzicht. Ons landkouwpraalje. Leest en verspreidt De Werk at an DONDERDAG' 16 JUNI 1921 NUMMER 2523 49eJAARGANG Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Sticliter PlETEft OAENH Hoofdopsteller L.Vatvop den Hoscii, Volksvertegenwoordiger. Abonneraeritprijs per jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 Het ontwerp van legerhervur- ming. overgelegd op liet bureel der Kamer door den minister van Landsverdediging, stelt een aan zienlijke verzwaring van den dienstplicht voor. Inderdaad, nu zijn er ontslagin gen en verminderingen van dienst. Wie de oudste is an een huisge zin met 6 kinderen of meer was vrij. Wie drie broeders in den oorlog had, of een vader en een broeder gesneuveld, had recht op ontslaging. Voor verminderden dienst, vier maand, werden zelfs jongens aangewezen die er vol strekt geen aanspraak konden op maken Wat wilt ge Wij leven in tijden en in een land, waar geknoei en gekonkel nog immer de geliefde wapens zijn van heel wat zonderlinge lui. Met de nieuwe wet op de mili tie, voor de jaren 1920 en volgen de, zijn geen vrijstellingen meei en geen verminderingen van dienst te geven Priesters en onderwijzers wor den ingelijfd in speciale k ups n, maar vrij van dienst zijn ze niet. Alleen degenen die volstrekt voor dgn dienst ongeschikt zijn worden geweigerd. Als zijn de teringlijders, de blin den, de zwaar verminkten en an deren maar een bult kan b v. een heel flink kleermaker zijn en iemand die een gebrekkehjke hand of voet heeft, kan wel een knap schoenmaker zijn. Z'j moeten op trekken. Zal de wet er door gaan 't Schijnt wel van niet en wel van ja I Immers, de diensttijd wordt gebracn. °en jaar en meer... Desociaitst.it, zwientend voor de nakende verkiezingen, hebb n besloten tegen het wetsontwerp, van den minister van landsverde diging te stemmen indien het ine r dan zes maand die st wil Dat is een wijze beslissing van de socialisten maar een n>g wij zer daad zal het zijn als zé doen wat ze hebben besloten. Wij vreezen dat er weer zal ge schommeld worden en gearbeid onderduims om een heele reeks van de uiterste linkerzijde tot be tere gevoelens te brengen. Zouden llubin, Mathieu en an deren wel zoo tam raeeloopen voor den rooden wagen En wat zullen ons de katholieke demokraten geven Zullen ook zij vrij slaan in de uur van besissing Wij vrtezen dat er wel een oruewoord van hooger komen zal en dat het getal van degenen dl ni.t buigen wil len uiterst Klein zal zijn. Ons landeke moet. En minister Devèze speelt grof spatmaar naar onze meening moet hij zeker zijn van zijn stuk of htj zou de kans niet wagen Indien iemand aanzijn minister zetel houdt dan is net wel die jonge liberaal. En indien die zoo slaafs zich schikt naar de wenken van den Fra schen staf, dan is dat wel stellig en vast omdat de gansche regeering - socialisten er bij be grepen zich met hem solidair verklaart. Wij hebben dus wei-ig of geen hoop dat het rii uwe ontweip er niet door zal komen, en dat het milliard voor leger en bewapening met nog ettelijke millioenen zal vermeerderd worden O, dat hatelijke, hatelijke mili tarisme Arm landje I Arm volk 1 L. Van op den Bosch, Volksvertegenw. Stillekensaan teekenen de toestanden zich klaarder af in 't Vlaamsche land Die toesta' d- n komen hoe langer hoe meer in d lijn van die welke zich voordeden in 1302. Aan de eene zijde het werkende, arme voik, met Vhainsch hart en Vlaamsche ziel, trillend van liefde voor 't land van de Vadren, levend en strijdend voor zijn rech en en zijn toekomst. Aan de andere zijde al wat ni' t volksch is, al wat zich steunt op vreemden, al wat Fransch denkt en vodt. Wij hebb n nu diezelfde toestanden weer Vlamingen van allen rang Vlaamsch-Verbonders, Kristen Demokra- ten en Fronters aan den eenen kant met Vlaanderen. De eenen lauw, traag, schuchterde anderen met meer durf en meer toewijding stout, kranig in 't gelid en tot alles bereid. Daartegenover de Leiiaards, trotsch, pochend, zich steunend op vreemde macht, belagend <ut volk dat eeuwen zucht onde slavernij en bereid alles te wagen om hun kliek er boven te houden. En als we verder blikken dan vinden we in 't verleden nog weer dezelfde toe standen als tluns. Ten tijde van Jacob Van Artevelde steunt Vlaan eren zich op Engeland, en Frankrijk staat nijdig tegen dat tweeverbond en beproefd, zelfs met geweld, dien band te breken Maar evenals toen beseft de Engelschman dat hij er alle nelang bij heeft d thijeenafzet- g bied behoude rechtover ijn uitvoerha- vens op 't vasteland dat hij er mede de sympathie heeft van een volk, dat het eeuwenlang heeft beschermd tegen ge knoei en gekonke uit 't Zuiden. D-t zien de franskiljons en de Fran- schen met leede oogen aan. Lu d schreeuwen durven ze niet, want de Engelsche buldog is een vies beest, toont makkelijk de tanden en kan schrik kelijk stuur kijken 1... Daarmede zijn onze broekventjes niet te bond, op hun positieven en krimpen Weg. Zij mQnkelen dan ook maar liever in 'tge.iiepen huldigen al wat Fransch is, evenais de aristokraten uit den gulden- sporentijd. De geschiedenis heeft ons geleerd wat onze vadren deden als ze zich tegenover schaamte! 'O .e belagers van hun heiligste rechten bevonden. De geschiedenis zal ook aan onze kleinkinderen leeren wat wijd-.den in de bangste dagen die Vlaanderen kende. Dut oordeel wachten de Kristen Demo- kraten gerust af I... OVER EEN Hiro-Hito.Japansche kroonprinses Vrij dag namiddag, te Brussel aangekomen, 't Was er grooten tralala. De Noordstatie was versierd met Belgischeen Japansche vendels, met allerhande sieraad planten, groen en bloemen. Er lagen tapijten van aan den trein tot aan den uitgar g. De Rogierplaats was afgezet, alsmede al de straten opHen doortocht van den stoet. De Koning tn de Belgische Kroon prins ingen het Japaneeske afhalen aan het Noorderstation. God den Heer 1 wat al glans, wat al praal voor... nen niemen dal Of /ouden ze dat met hun gewone kleeren niet gemakkelijker gedaan krij gen Vooral de vreemde groote kooien dra gen prachtige mantels en mutsen met g uden 'bajiden en witte pluimbosjes, wu v- nd in den grooten wind. 't Weer is maar killig en de ontvangst is koel. 't Volk laat zich niet meer zoo licht veroluffe 't Volk begint te begrijpen dat al dien grobten bluf door hen zeli moet worden betaald en dat het beter ware i iet zoo roekeloos om te gaan met het geld van een la d, dat een schuld heelt va meer dan 30 milliard. De xiienschen keken toe met een glim lach op de lippen en een kleine vroeg leuk aan zijn moe Is 't weer karnaval, ma Karnaval, wel 't gelijkt er naar. Nu, de prins kent geen Fransch of geen Engelsch hij spreekt alleen maar een of twee Oostersche talen. De koning en de kroonprins kunnen dus tot mei aor iets zeggen. Als ze met elkaar spreken moeten ze dat doen door de spreekbuis van nen taalman. Zoo is het misschien best, ziet ge 1 Wat ons aangenaam ver ast is dat die Japansche prins -an onzen sire en aan oi ze i roote mannon een.sc oone les van liefde en achting voor zijn land en zijn volk heeft gegeven, met zelfs te Brussel de taal te spreken van ZIJN volk In den Belgiek gaan ze daar niet mee op I Hier spreken ze liever de taal van vreemde volkeren I De n kening zal met Vlaamsche centen moeten betaald worden. Wij vreezeu dat ze aangebrand zal zijn. P. Dbndbrman. Donderdag 7 Juni. Er zijn nauwe lijks 50 aanwezigen, 't Gaat er om de herziening van art. 104 der Grondwet, dat bepaalt dat er drie beroepshoven zijn: een te Gent, een te Brussel, een te Luik. Men wil Jat art k l zóó wijzigen dat er meer zulke triou alen kunnen opgericht worden. En er zijn beroepshoven die 4, 6 tut 8 zaken op een heel jaar af te werken hebben 't Is wa-r, wij moeten sparen. Als het er gaat over het Hof van Ver reking, loopt oe K-imer stillekens leeg. Wij zun nog met 30. Er kan niet gestemd wor den. Elk kan denken hoe flink de grond wet zal herzien zijn. Over de afschaffing van het artikel der Grondwet dat het be staan eener burgerwacht huldigt, wordt geen woord gerept. Na nog wat ge zaag over art. 131, handelend over de herziening der G ondwet, wor t te 4u.30 de zitting geheven. Woensdag 8 Juni. Er zijn meer dan 150 leden, 't Is stikkend heet, maar in de zittingzaal hcerschteen weldadi. c- koelte, 't Gaat er eerst over de mogelijke ver meerdering van het aantal beroepshoven. Verworpen. Een tweede stemming over het eventueel-herinrichten, krach tens een wet, van de burgerwacht. Aan genomen met eenparige stemmen. Een derde stemming gaat over de herziening der Grondwet. Aangenomen. Daarna gaat het over de wet op de goeükoope W'inii'gen. Stillekens aan muist elk weg en de Kamer die tot nu toe zeer woelig was wordt kalmer. Donderdag 9 Juni. 's Voormiddags gaat het nog altijd over de Lloyd Beige. Seghers van Antwerpen verdedigt de e machtige zeevaartmaatschappij en de re- geering van Haver. Hij zingt woedend soms die nachtegaal of hem een wesp had gestoken, 't Is een morgenzitting en alleman - it rustig te schrijven zonder te' luisteren er zijn overigens 27 leden. In den namiddag is de Kamer schier voltal lig. De begroofiyg van Wetenschappen er, Kunstc.. oKA? op uc dagorde. Langza merhand gaat eik zijn gang. Spreken Doms, Ramaeckers, Woeste, Masson, Lemonnier, Staf De Clercq, elk krijgt 10 minuten. 't Moet vandaag geëin digd zijn. Mijn redevoering volgt in 't blad. Als 't 7 u. 15 is zijn we nog een dozijn leden. De ve schi lende artikelen worden goedgekeurd door de 4 aanwe zige leden. Is dat ernstig Vrijdag 10 Juni. Te 2 u. 15 zijn we een goed twimigtal. 'tls de bespreking van oe be. rooting van Landbouw Er zijn meer dan 20 redenaars ingeschreven. Als het 4 uur is is de vier Je redenaar, M.Van Dievoet, nog aan het woord hij bepleit vooral het recht der vrije scholen op toe lagen van den staat. 't Regent buiten, dat zal den landbouw en de boeren meer ophelpen dan den re gen van redevoeringen in de Kamer. Moedertje, Ik ben er nog, dat zult ge wel begrij pen als ge mijn briefke krijgt. Er zijn ka- merade i die niet mrer naar hun moedertje zullen schrijven. De reden 'ij zijn gaan dienen in 't leger van den grooten Gene raal, van den Heer der heirscharen... 't Was me ook een spel. Verbeeld u, moederke, wij moesten er uit te vijf uur. De hee lijke morgen voor spelde een warmen dag Een half uur later stonden we in 't geli.1 met de volle vracht op 'tJijf en vooruit, door de^stra- ten en dan in de hei. Een Fransche maar schalk die ergens in den grooten oor log veldslagen heefi gewonnen en dui zenden o noozele halzen in den dood heeft gejaagd kwam ons irspekteeren. De zon nes hooger 't werd warmer, immer warmer. Waar liepen we heen Wij wisten 't niet, onze oversten waar schijnlijk ook niet Maar waarheen we ook gingen of lie pen, branden deed de zon en wij haakten naar lommerte, koelte en lust, lijk ziel- kens in doodsnood. Jongens bleven achter, die niet meer voortkonden sukkelaars vielen die moesten weggebracht worden. 't Is zelfs in de gazetten verteld dat er dooden zijn gebleven, hoeveel weten we niet dat wordt gezwegen. Als we 't einde gezweet en afgeblazen waren kwam die Fransche windbuil te paard. Daarna den défilé- Prachtig wordt er gezeid. Neen, moederke, lamentabel. Onken- lijk van stof en zweetaf, op van ver moeienis breken 1 door de knieën buk kend onder den zwaren ransel, den heelen dag gedragen 1 Zij, die chikke mannen, vinden dat prachtig!... 't^Gewone soldatenleven! En dan naar de kazerne weer en aan 't kuischen, na onzen mageren kost binnen-g«wrongen te hebben. Zieken bij tientallen. Te genezen met zonderlinge medecij- nen, waar ze bij ons niet van willen I Nvn hoop straffen voor degenen die karot hebben getrokken niet flink heb ben opgemarcheerd scheef hebben ge keken mank gingen, er te vermoeid uit/acen en zoo meer Ik heb ac-.t dagen politiekamer gekre gen omdat,.', ja, dat vertel ik wel een ander maal. Enfin, ik ben nog altijd onder de le venden. A's ik terug bij U, bij broers en zus erkes ben, word ik anti militarist, een razende. Ik ben het nu al, maar zwijgen is hier troef in de kaait. Allen omhels ik u en tot over eenige dagen. Baziel. Woest?, die democraat is geworden omdat iedere, n h.-t werd sedert de macht eenigzir.s uit het volk is beginnen komen, heeft op het congres der katholieken een redevoering e-ouden, die heel wat inkt zal doen vloeien. S immigen beweren dat de man twee en tachtig is en s.ms al eens begint te dolen. Anderen zeggen dat zijn ouwe-be waardersgeest niet te onderdrukken is 1 D rden willen hebban dat zijn haat tegen Vlaanderen hem drijft tot onbezonnen d .den. Er zun ook lui die beweren dat den ouoen man als een nachtmerrie ver- vo'gt dat hij gten almachtigen leider me- r is van d conservatieven. Woeste en Seghers op 't voorplan, zien uit mar de mogelijkheid om katholieken en liberalen ;e vereenigen tot een groep die bekwaam zou zijn het hoofd te bieden aa oe vooruitstrevende democraten van rechts en links. Woeste die lijmstokjes legt om de libe ralen te vangen Woeste die de lib' ralen aan het hart wil prangen 1 Woeste die aanstuurd op een verbond met de libera len I Dat ontbrak er nog aan 1... Ho- derde'' grappen-hebben de Aalstc- naars ai beieefd aan Woeste 1 Lbt zal toch wel de hardste noot zijn die hij hun te kraken heeft gegeven 1 Een priester zei verleden week Als ze er nu nog mee vooruitkomen met hun Woeste, dan kan of mag geen énkel" Vlaamsch katholiek nog stemmen voor zoo'n lijst I Wij zullen zien Krak. Bonjoer Krik. Wa blief Krak. 't Is met ciie Fransche kermis in 't Vlomsche Aalst, da 'k van inijn cen ter kom. Dag, Krik Krik. Den goeien dag I Krak. En den rustigen nacht I.. Krik. Van rustigen nacht gespro ken, wat is dat weer me; die srneerpoet- serij van niet de kiezing Krak. Wel een bloempje voor de katholieke jonge wacht I... Krik. Welk bloemje een groen Krak. Bah Die mooie dmgen in 't knoopsgat van zoo'n vuilpotten KriK. En 't zijn de jonge wachters van die brave, deftige partij die zoo iets lurven doen Krak. Dat belooft voor de toekomst, he Krik. Slecht kruid groeit zeer. Krak. En waterratten... Krik. Sst 1... Bek toe Krak. Ze zijn gekend Krik. Ja. Krak. En betrapt ?-... Krik. Op heeterdaad Neen maar met hun verfpotten en borstels en hun schilderskostuum aan Krak.'k Heb, gehoord dat er van hun schoonste werken zullen geexposeerd zijn mei kermis Aalst. Krik. Aai 1 aai aai Krak. En geteekend... Krik Ah. Krak. Onsterfelijk zullen ze zijn Krik. Ja, ja 1... Krak. En gedekoreerd zullen ze worden. Krik. D it is mogelijk Krak. Met de orde van... Krik. de nachtuilen Hartelijk dard-en wij al de vrienden en kennissen in Vlaanderen, die ons zulke milde genegenheid en bewijzen van in nige vriendschap hebben betoond, bij de geboorte van ons jongste kindje VERONICA. Wij zijn zeer gevoelig aan dat bewijs van vriendschap, waaruit blijkt dat wij, ondanks onze afwezigheid, nog immer in achting zijn gebleven. Echtgenooten Van dbn Brbble-Dabns. Er wordt gemoord, gebrand en geoor- logd in Opper Silezië. Een rare boel daar. Er was een referendum voor het bepalen der nationaliteit. Een deel van het rijke land koos voor Duitschland, een a'ider deel wenschte Poolschte worden. De kwestie was dus opgelost, denkt ge Ach, juist daarna was ze er verst af. Po len pruilde en Duitschand keek woest. Polen stak de 'ont aan 't kruit en nam met geweld wat het graag had gewild. De Germaansche adelaar ontplooide zijn vlerken en wierp de Polen uit de verover de gebieden. Dan kwam de Entente er tusschen en stelde eenigszins de Duit- schers in 't ongelijk. Ik kan die Polen slecht lijden. Als zij, verleden jaar, op 't punt stonden van te bezwijken dan heeft de noodkreet van dat stervend volk geklo ken in onze harten wij hebben luid gejubeld als generaal Weygand de Russen overhoop wierp voor Warschau en het arme land bevrijdde. Maar de hoogmoed is gekomen met de zegepraal. Die sakkersche Polen zijn aan impeiialisme gaan doen en willen nu op hun beurt buurvulken onderjukken. En" om die plannen te doen lukken bedrijven ze onrechtvaardigheid na on rechtvaardigheid, en gruweldaad na gruweldaden 1... Pro Polo.tia Lamme, dwaze kreet, die geen weer klank meer vinden kan in 't schoone, reine Vlaanderen Wat Minister Jaspar verleden week te Pa'ijs heeft afgewerkt is rog niet gewe ten en 't fijne zal niet zoo spoedig uitlek ken ze kunnen zwijgen zulke mannen. In 't Zuid Oosten hebben Kroatië Ser- bië-Sluvenië de grondslagen gelegd van een verbond met Roemenië, een defensief vei bond natuurlijk en gesticht met het oog op nieuwe aanvallen vanwege den Russischen beer. Militaire drilling in 't oog De Turken willen in Klein-Azië nog maals beproeven om de ürieksche stel lingen in te beuken en hebben een nieuw leger van 250 duizend man op de been gebracht I De Engelschman ligt met zijn oorlogs vloot in de Zwarte Zee en laat de bloed honden maar hun gang gaan. Hij wacht het oogenblik af waarop hij lijk de ïChelm in de fabel met den buit zal kunnen wegloopen. Arm Griekenland 1 Uw imperialisme leidt u naar den afgrond. In Italië wilden de staatsbedienden het werk stilleggen en de regeering dwingen onredelijke eischen in te willigen. Ze zijn er met zware voeten doorge gaan, hebben de stakers uit hun bedie ningen geschopt en onmiddellijk ver vangen. Kort van stof die Italianen I Vindt ge niet, Gust, dat onze gebuur zijn tuin zoo'n leelijk uitzicht heeft gege ven, met al die papieren zakken die rond zijn fruit hangen. Dit zal hij zeker niet gedaan hebben, Jef, om uw oog te vleien, noch om zijn tu n een bekoorlijker uitzicht te geven. Neen en waarom dan. Gust Luistert, Jef. Het fruit is dit jaar welge- lukt en zal dan ook goedkoop zijn, maar 't schoon fruit wordt altijd tegen hoogen prijs verkocht en vindt liefhebbers bij de vleet. Als nu de peren of appelen in zak jes steken dan bewaren ze een zuiver, groen vel, nemen in omvang toe, worden niet bezocht noch van maden, noch van wespen, in een woord, het verdubbeld in waarde. Als onze gebuur nu wel zorg draagt zijn fruit van de zakjes, eenige dagen voor de volledige rijpwording, te ontdoen dan zal zelfs de kleur er niets door gele den hebben. Maar, Gust jongen, dat vraagt veel werk en zorgen. Ja, Jef, niets zonder arbeid. Op volle wlndboomen is dit ook praktisch onmo gelijk, maar in lei- en struikvormen, waar slechts goede, uitstekende soorten ge kweekt worden, wordt de moeite, welke men er zich voor getroost, dubbel ver goed. 't Ware te wenschen dat er velen onzen gebuur zouden nadoen, er zou weinig of geen minderwaardig fruit meer ter markt gebracht worden en we zouden gemakkelijk konkurreeren met vreemde liefhebbers. Als 't zoo is, Gust, dan ga ik 't ook niet langer meer uitstellen. L. Haems, Landbouwvoordrachtgever.

De Werkman | 1921 | | pagina 1