Vrouwenstemrecht. HET LAND VAN AELST De Vlaamsch- Verbonders. De Kamer. SOCI ALISTEN MET demagogen wel Ons larulbouwpraatje. DONDERDAG 21 J!JL1'1921 N' MA1BR 2526 49' JAARGANG WERKMAN j Tolk der Kristene Volkspartij, van het Arrondissement Aalst y, j De Waarheid is ons Wapen g.-ïïZRechtvaardigheid is óns Doel, Mtlc.litei-PII.TEH OAENSHootd .pWcller M L. Va» op deiv Bosch, Volksvertegenwoordiger. Abonnement!,nj - jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,16 HET Als de vos de passie preekt, boerkens, wacht u w gansen Een spreekwoord, oud waar schijnlijk als de politiek zelve. De Kristen Demokraten hebben in den loop van hun vierdeêeuw schen strijd zoovele vossen de passie hooren prediken dat ze van geen klein gerucht meer vervaard zijn. Als de ouwe vos Woeste de passie preekt dan moeten ze noch tans dubbel tiendubbel op hun hoede zijn. Nu, de man heeft weerom eens gepreekt en dat ten voordeele van het stemrecht der vrouwen voor de provinciale verkiezingen. Als men in 't verleden van dien man terugblikt dan vindt men er alleen daden van volkshaat en partijgeest. Alle redelijke en eer lijke hervormingen vonden in hem een onverzoeniijken tegenstrever, tenzij die hervormingen voordeel konden brengen aan de katholie ke partij. Van zoodra die man vermoedde dat er iets van volksontvoogding in stak vond men hem schrap, onverzettelijk als een onbeklim bare rots, te midden van den weg. Klerikalisme en antiklerikalisme met hun sleep van oneerlijkheden, onrechtvaardigheden, schurken streken en misdaden die het land hebben bezoedeld, mogen veel wijten aan de Joodsche drift van mijnheer Woeste. Zei diezelfde vent niet op zeke ren dag, in volle Kamer aan den eerbiedwaardigsten verdediger der demokratie dat hij niet wilde weten van politieke gelijkheid, omdat die in strijd was met het algen:.:welzijn en sociale ge lijkheid was voor hem alleen maar een hersenschim. En zei hij niet in diezelfde Ka mer als het zuiver algemeen stem recht werd gevraagd Met het zuiver algemeen stemrecht kan het tand den~rouw dragen van ai onze gemeentelijke vrijheden En met smouzen-koppigheid kantte hij zich tegen alles wat eerlijken redelijk was. Van vrouwenstemrecht geen kwestie, Waarom Met het meer voudig stemrecht hadden de ka tholieken dat niet noodig. Maar niettegenstaande Woeste en andere ouwe pruiken is 't al gemeen stemrecht er gekomen. Het heeft hun dertigjarige meer derheid uiteengeschopt tot groote ergernis en tot mizerie en verdriet van mijnheer Woeste. Maar de gemeentelijke verkie zingen hebben hun getoond dat er van wege de vrouwen, vooral van wege de Vlaamschp vrouwen, nog hoop is hun zinkend schip eenigszins te kalefateren om het te behoeden voor vergaan. Daar zijn ze er nu mede. En 't is niet partijbelang welke die menschen drijft, 't Ware een beleediging dat te denken. Ze handelen alleenlijk uit eerlijkheid en rechtvaardigheid.' en als ze dat zeggen leggen ze de hand op het hart en kijken als heiligen De liberalen en de socialisten willen er niet van weten. Zij ver wijten aan de katholieken dat ze er nu voor zijn uit partijgeest, maar zij zijn te dok om zich aldus te laten wiegen. Zij ook durven 't niet te beken nen dat ze in het stemrecht der vrouwen een gevaar zien voor den zege hunner partijen. Daarom staan ze nog als tegen standers. 't Vrouwenslemrecht voor de provincie zal er niet komen, niet tegenstaande minister Carton de Wiart zijn baas Woeste .ter hulp is gesprongen. Socialisten en Liberalen zijn de meerderheid en al krabbelt de rechterzijde nog zoo hard baten zal het niet Komedie en komedianten En over enkele dagen komen die grappenmakers en kluchtspe lers weerom uw stemmen afbede len. Gooit ze de straat op, daar eerst zijn ze in hun element. L. Van op den Bosch. Zij zitten in nauwe schoenen dfe arme Vlaamsch-Verbonders. Een hunner hoofdmans, de oud minis ter Poulet heeft op het katholiek kongres te Hasselt uitgeroepen Het Vlaamsche Volk heeft niets bekomen En inderdaad Vlaanderen heeft zijn Vlaamsche hoo- geschool niet Vlaanderen heeft geen Vlaamsche en Waalsche regimenten 1... Vlaanderen heeft ?ijn wet niet over het Vlaamsch in het Bestuur. En 't gerecht dobbert maar voort op Fransche wateren Geen enkel punt van het minimum programma der Vlaamsch-Verbonders is verwezenlijkt I... Zij spotten in den lijd met de radikale Vlamingen dat zij naar zaken streefden, wier verwezenlijking lag in een verre toe komst, terwijl zij dingen vroegen die onmiddellijk te verwezenlijken waren 1 Immers zij hadden mannen in de re geering als een Poulet, een Van de Vy- vere, (een Franck) die er voor gezorgd zouden hebben dat ze wel wat bekomen zouden. En Poulet roept uit Wij hebben niets gewonnen I Met ledige handen staan we hier Dat is helaas, maar een halve bekente nis want 't Vlaamsche volk heeft er veel bij verloren. Immers Poullet teekende het militair verbond met Frankrijk. De regeering schonk een Fransche akademie en een Fransche kofoniale school en minister Destrée wil, met de ruiliug van hoogeschoolleerlingen, de Fransche kuituur dieper en dieper doen dringen in Vlaanderen. Bij de stemming der algemeene begroo ting, die is een goed of afkeuring van de regeering, durven de Vlaamsch-Ver bonders niet klaar met hun meeding vooruitkomen. De regeering afkeuren dat kunnen ze niet't land moet een bestuur hebben. De regeering goedkeuren willen ze ook niet dus zij onthouden zich. Wat 'n flauwe houding en hoe meenen die menschen Vlaanderen te dienen Nu, volgens ik las in De Werkman van verleden week richten diezelfde Ver- bonders een betooging in te Brussel op den 28 Augustus aanstaande. Zij noodigen al e Vlamingen naar de hoofdstad omdat de Vlaamsch-Verbon ders niets hebben losgekregen, omdat ze met ledige handen voor het kiezerskorps moeten verschijnen na al hun beloften, al hun snoeven 1 Omdat zij bij het sluiten van het mili tair verbond met Frankrijk aan hun mi nister Poulet de toela'lng gegeven heb ben dat verbond te teekeren, durven ze iet spreken van protest tegen het militair verbond. Omdat ze kreupelzwak stonden in de kwestie van algemeene amnestie, durven ze er evenmin de amnestie bijsleuren En omdat ze bij de wet op het Viaamsch in de besturen iets hebben bekomen dat door de peekens werd verknoeid, een wet die overigens evenmin zal uitgevoerd worden als de overige gestemd ten voor deele van Vlaanderen, daarom komen ze met ledige handen voor hun kiezers I Den 28 Augustus Wat is er dan nog te bekomen De Kamers zijn in vakantie alleman rust of werkt voor de nieuwe verkiezin gen. Bruss. l i3 ledig, de leden der regee ring zijn in badplaatsen of in hun villa's en kasteelen. Voor wie gaan die menschen betoogen? Voor wat, tegen wat 't Beste waar te manifesteeren tegen het zwakke, lamme-goedzakkig minima lisme zelve. Dan zouden de Kristen Demokraten nog mededoen Anders.... L. Van den Bo*oh. Dinsdag 12 Juli. Ochtendzitting. Tamelijk welbezette Kamer, 't Gaat er ,{>ver de begrooting der terugvorderbare uitgaven Elk wil besparingen verwezen lijken en elk eischt millioenen. In den namiddag komt het tot een vinnig debat tusschen katholieken en liberalen eener- zijds en de socialisten anderzijds. Dezen willen, niet dat er kazernen gebouwd worden voor 75duizend soldaten. Zij wil len de vermindering der millitaire uitga ven en de Kamer wordt woelig een storm in een glas water. De socialisten trekken hun amendementen in en de ko medie is afgespeeld. Woensdag 13 Juli. De Kamer is schier voltollig. De begrooting moet ge stemd worden. Er worden nog heel wat woorden den nek gekraakt over een hee- len hoop kleinigheden. Sommige groepen leggen verklaiingen af nopens de redenen hunner onthouding bij de stemming der algemeene begroo ting en er komt ongerustheid. Bij de stemming zijn 150 leden aanwezig 91 stemmen ja, tegen 5 neen en 54 onthou dinen. 't Is een heele beroering in de Kamer immers die onthoudingen zijn een ernsti ge waarschuwing voor de regeering. Donderdag 14 Juli. Ochtendzitting. Ik tel16 ieden luisteren naar de snau wende redevoering van oud-minister Renkin over Kongo. Hij komt in heftige botsmg met minister Frar.ck. Ienand zegt tegen mij Hij is koppig die dog 's Namiddags komt de stemming die 'gisteren werd uitgesteld. Daarna komt in discussie de provincie-kieswet Woeste zet de bespreking in met de verdediging van het vrouwenkiesrecht. Hij hekelt op uiterst geestige wijze het versla?. Socia listen en liberalen bekampen het stem recht der vrouwen. Alledrie de partijen bekenne: dat het gaat om partijbelangen en dat eerlijkheid eu rechtvaardigheid hier niit in aanmerking komen. 't Is komedie op alle banken De katholieken vragen de «'uiting. Zij wordt verworjjen.' Vrijdag 15 Juli. 't Gaat er over de A-et op de provinciale verkiezingen. Er zijn een honderdtal leden aanwezig. De katholieken willen het stelsel Van de Walle, evenr. vertegenwoordiging en ap parentement er onder krijgen en vinden daar oe allerhande min of meer g....ees- tigheden uit. De katholieke zijde is niet te best vertegenwoordigd vele banken, zelfs die va-* Woeste, staan ledig. Lang zamerhand toch loopt ze weer vol. Waar om Op de dagorde voor de komende week moet immers de taalwèt gebracht worden en de Walen en Franskiljons wil len er niet van hooren. 't Wordt woelig, zeer woelig Hymans stelt voor de discussie over de taalwet uit te stellen tot in de maand -eptember. Dit voorstal wordt verworpen met een verpletterende meerderheid. Het voorstel Van Cauwelaeit de taalwet nog te disku- t'.er n alvorens te scheiden wordt aange nomen bij blijven zitten en rechtstaan. De socialist Mathuu stelt voor insge lijks de kwestie van den zesmaandschen dienst te bespreken in den loop van de zen zittijd, 't Is zeer stormig. De hoofdelijke stemming wordt aange vraagd 41 leden stemmen ja, de groote meerderheid stemt neen ei kele onthou den zich. Bij het opgeven van de redenen der onthouding yaat er een ge huil uit de socialistic banken. Isme dat een leventje, ja... 't Wordt kalmer-als de groote schreeu wers het afgetrapt hebben. De eerste gemeenteraadszitting en de pers De partijdigheid waarmede de pers het verslag van de eerste zitting heeft weer gegeven geeft een idee van de waarheids liefde van die menschem De Volksstem, de Volksgazet, Het Volksblad, Recht en Vrijheid stellen de zaken maar al te dik wijls onnanwkeurig en opgeschroeft voor. Daarbij vergeten verdraaien ze soms de woorden van de tegenpartij. Het is ons onmogelijk aan de onschuld van de verslaggevers te gelooven. We bekla gen alleen de lezers die z'ch op dergelijk proza vertrouwen en vragen ons af wat al pillen die menschen op ander gebied te slikken krijgen. We keuren die handelwijze af en zul len voor de toekomst ons verslag zoo onpartrfdig mogelijk weergeven en raden ieder Aalstenaar aan de verslagen te ver gelijken. Wie op dergelijke wijze een openbare vergadering voorstelt, zal nog minder kiesch zijn op ander terrein. Onzen indruk omtrent de zittingen ge ven we dan in een nota van de Red. of als art. weer. De Redaktie. Ik herinner me. dat de socialisten eens anti-militaristen zijn geweest... ik herin ner 't meal is 't ook zoo lang geleén. Uit dien tijd weet ik nog die mooie woorden die 'k las in hun bladen en hoorde op hun meetings Geen man, geen cent,geen kanon voor het leger l»(l) Kranig klorik.de stem van Emiel Van de Velde op de Meeting te Brussel in *ic.. Cirque Royal op 29 Juli 1914 De groote ramp die de wereld be- dreigt legt u plichten op. Gij zult er niet aan te kort komen. Gij zult het voorbeeld volgen der Fransche er. Duitscbe arbeiders, die zich in de straten oprichten en roepen Leve Vrede Weg met den Oorlog (2) Helaas, toen spande nog niet om z'n lenden dat nijpende keurslijfvan een ministerfrak toen had de werkman nog geen vaderland en alleen daar waar hij 't goed had was z'n vaderland De oorlog kwam en ik heb geen socia listische bazen ge/ien die zich oprichten in de straten en riepen Leve den Vrede 1 Weg met den Oorlog 1 Zij hebben niet gestaan te midden der proletariërs om hen te zeggen dat de kinderen die men hen ont-ukte naar de slachtbank werden gedreven tot steun der kapitalistische wereld (3) Toen de oorlog kwam vielen de n'bei ders als bij massas neer en hadden .het dus goed de grooten werden minister en hadden het dus ook goed en omdat zij het goed kregen hadden ze weer een vaderland. En ze stemden voor de militaire begroo tingen en daardoor werden ze naar hun eigen woorden de lijfgarde van de bour- goise (4) Ze waren (wat waren ze niet al) inter nationalisten Voor hen was de oppers e wet het belang van het internationaal proletari aat en de oorlog h.eel en al strijdig met dat belang Het internatiohaal proleta riaat moest zich dan ook beslist oprich ten tegen de chauvinisten van a'le lan den. (5) Vast hebben onze pseudo-socia listen de chauvinisten uit de vijandelijke landen bekampt en waren niet beter dan zij. Liebknecht en Rosa Luxemburg wer den opgehemeld door de Vlaamsche of Waalsche Scheidemans# Ze hebben het belang van den kapita- listischen staat boven dat van het inter nationaal proletariaat gesteld, zij hebben de mit isterportefeuille verkozen boven en vóór hunne princiepon. Ze hebben hun menschen overtuigd dat he oorlog een gevolg was van den ekonormschen ontwikkelingsgang in de maatschappij en hebben er personen, in- dgtduen voor verantwoordelijk gesteld. /.e wisten het nochtar s zoo goed. F. Hardyns had het zoo prachtig gezegd in Vooruit van óp 18 Oogst 1914 Het nationaal etiket dat men op de flesch plakt is bedriegt den boer om de armen op flesschen te trekken, hen wijs te ma- ken dat er over de grenzen vijanden van hen wonen, hen daartegen te wa- penen, op te hitsen, in de hoop dat zij hunne ware bel <ngen uit het oog zullen verliezen, hier. D.it is uit en amen voor de socialisten. Wij zien liever een Fran sche, een Duitiche of een Engelsche werkman dan een Belgische of Vlaam sche kapitalist. Hebben onze socialisten door hun shmming de armen niet gewapend Heeft de socialistische pers, genre Vooruit de gemoederen ni'et pge- hitst Heeft minister Destrée geen vader- landsche redevoeringen gehouden in 't buitenland Hebben de leiders Huys- mans, den halfrooden Huysnnns, niet verloochend, hebben de anderen hem durven goedkeuren toen hij naar Stock hom ging Heeft de socialistische partij degenen niet verloochend en bekampt die getrouw aan hun programma de internationale wilden voeren tot een daad en niet een woord (6) Ze waren Vlaamschgezind Als een voorbeeld van woordverbre king staat nog altijd het handteeken van gezel Anseele onder het vóóroorlogsch wetsontwerp Anseele-Franck-Van Cau- welaert voor de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool, die zijne Exellen- tie thans met zooveel klem verloochent. Er waren zelfs Separatisten I Als een geweldige aanklacht tegen den ongezonden toestand, helmde over het heele land de luide stem van den grooten Destrée tot den kleinen Koning Sire, er zijn geen Belgen 1Sedert zijn er echte Belgische ministers in 'i land zon der Belgen, in 't land van den kleinen Koning. Toen waren ze voor amnestie Toen vroegen ze er nog om. toen hadden ze er nog behoefte aan 1 Socialieten stonden t om hun overtuiging voor 't gerecht, soci- alisten vielen soms nog in de straten 1 En geen stem van reaktionnaire ministers is toen opgegaan om te roepen Neen, twintigduizendmaal neen I (7) Voor degenen waarvan 98 idealisten waren. (8) i.mj Ze zijn nog veel meer geweest met het woord. Ze hadden sociaal-demokraten moeten zijn en zijn sociaal-patriotten geworden, die het nationalisme aanmoedigen, wiens schuld zwaarder is daar zij juist midden in den oorlog met hunne socialistische princiepen moesten voor den dag komen. (9) Demagogen zijn het, socialisten niet En voor die soort menschen heeft Karl Max, als grondlegger van het socialisme, eens een raad gegeven Dat het onder verstandige lied.n vanzelf sprekend is dat men een menschniet beoordeelt naar zijne woorden maar naar zijne daden niet naar 't geen hij voorwend te iijn maar naar wat hij doet en werkelijk is.... ijoo ook met de klassen en partijen. (1) Vooruit. (2) Le Peuple van 31 Juli 1914. (3) Georges Plechanow op 27 October 1912 te Parijs. -ij, (4) Compêre Morel te Amsterdam, 24 Oogst 1913. (5 en 9) Angelica Balabanoff, kongres der Itdiaansche Sociaal Demokraten te Reggio, 9 Juli 1912. (6) Claudio Treves, Humanité 1 Mei 1912. (7 en 8) Woorden van Minister Van de Velde in de Belgische Kamer. 't Is deze week eer. jammerklacht, ge- ach'e 1 zers, en met reden. O die milita risten, daar ben ik kwand op. Hoe kan er nog een enkele landbouwer militarist zijn Oordeelt liever, brave buitenlieden ik zal u twee blieven een vraag en een antwoord mededeelen. Commandant, Het weze toegelaten aan een Wed. met twee zonen U*d. haien moeHijken toe- s'and waarin zij zich thans bevindt voor oogen te leggen en Ued. tevens te smee- ken haar lot wat te verzachten. Met slechts nog twee zonen, waarvan de oudste reeds soldaat is geweest,oefent zij het boerenbediijf uit, een uitgestrekt heid hebbende van nagenoeg4 Hectaren. Haar jongste zoon is soldaat en staat on der uwe tevelen. Daarom komt ze Ued. vragen of het niet mogelijk zou zijn aan D B. S. een maand verlof te verleenen om den aanstaanden oogst te helpen doen. Ge begrijpt genoeg, Commandant, dat Ge baar hierdoor een grooten dienst kunt bewijzen, want ze bezit 1 1/2 Ha. graangewassen, 1 Ha. vroege aardappe len en 1 Ha. gras en daar staat ze alleen, met haar oudsten zoon, voor. Werkvolk krijgen is onmogelijk, als die menschen teekenen gaan, mogen ze niet werken.De heer Burgemeester der stad A. ried haar aari haar nood Ued. te klagen en koes tert, evenals zij, de zoete hoop dat Ued. hare zoo billijke vraag zal gelieven in te willigen. Zij biedt Ued... De Wed. E. D. B. B. Hier volgt het antwoord. Het voldoet in beleefdheid, maar evenals de Fran- schen U met beleefdheid zouden betalen zoo oo'< is die Wed. met beleefdheid ge holpen. Ziehier Geachte Familie D. B. Met spijt moet ik U melden dat het mij onmogelijk is, het gevraagde verlof aan uw zoon toe te staan. Tengevolge van den verkoiten dienst- t id die nu maar 12 (twaalt) maanden is, zijn de verloven voor seizoenwerken af geschaft. Zoo luidt de c--van art. III der onderrichtingen ter toepassing der wet van 30 December 1920. Aanvaard, geachte familie, mijn op redde gioeten en mijn spijt, U het ge vraagde niet te kunnen toestaan. Luik, den 13 Juli 1921. De Bevelhebber der batterij Binst den oorlog maakte men op enkel 4 maanden te Gaillon in Frankrijk goede officieren, nu zijn er 12 maanden noodig om eea' jass te vormen 1 Zonder com mentaar. L. Haems, Landbouwvoordrachtg. De Tentoonstelling van Schilderijen, ingericht door den Aalsterschen Kunst kring, in de zalen der Academie, Zondag 24 Juli, zal toegankelijk zijn voor de Eere- en Werkende leden van den Kring, op welken dag hun een prachtig kunst concert zal aangeboden worden. Namens den Aalsterschen Kunstkring De Schrijver, De Voorzitter, Jan Van Malderen. Franz Callebaut.

De Werkman | 1921 | | pagina 1