wijlen de Gebroeders Daens Priester Daens - Pieter Daens. DENOERHAUTEiVÏ HET LAND VAN AELST Op 1* NOVEMBER (Allerheiligen) komen alle Kristen Oemokraten saam om 2 uur nam., in 't lokaal Volksverheffing om stoetsgewijze naar het kerkhof te gaan en er te dier gelegenheid een nahulde te brengen aan DE VAL ENGELEN Ons landbouwpraaije. IETS VOOR OM DE WEEK. DONDERDAG 27 OCTOBER 1921 NUMMER 2542 49' JAARGANG DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter PIETER DAEN8Hoofdopsteller k.-L.Vanop den Bosch, Volksvertegenwoordiger Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs pernummer 0,15 Om begrepen te zijn van de menigte der Arbeiders en hun volle vertrouwen te hebben moet de Kristen Demokratie VRI/ ZI/N VAN ALLE MENGELING het volk heeft W-iNTROUWEN van dege nen die dagelijks mei de Bewaarders omgaan. Om met dit slecht stel sel at te breken, is dringend noodig een politieke inrichting die haar eigen zelfstandig leven leeft, ZONDER EENIOEN BAND MET DE OÜDE PARI I/EN. ('La Justice Sociale* 1895 Van de redaktie van dit blad maakten o a. deel Carton de Wiart en Renkin o-o- Wat mij aangaat, met de jaren en door de ondervinding, ondanks de vervolgingen en de nederlagen, is in mij de overtuiging versterkt dat ons geloovig Volk niet kan gered worden dan door een Kristene Volkspartij, ganscb vrij, zelfstandig en gansch afgescheiden van de bewarende Katholieke Partij. (Priester Daens op het einde van zijn levenj. Het Aalstersch Schepenkollege heeft onze vraag ingewilligd... We gaan onze dooden herden ken... We gaan weer leven wat voor bij is en wat nog geen verleden heet. We gaan weer leven in herinne ring heel dien strijd, al het leed, heel dien kruisweg van vervol ging langs waar die groote Lei aers zijn geklommen plantend in hun Vlaanderen de ware, de kris tene volksgezinde Gedachte. Ze hebben den strijd gestreden, Ze hebben het leed geleden, Ze hebben de vervolgingen ge tart/ Eere zij Hen I We gaan onze Dooden herden ken... en geen woorden van haat mogen te dier gelegenheid onze pen noch onze lippen ontsnappen. Geen vuige gedachten mogen onzen geest .bezielen.. De TIJD die gaat eentoonig over de dingen heen, de Tijd die glijdt over de kleinste daden van de kleinste menschen heeft Hen gewroken. Hen de baanbrekers .van den Nieuwen Tijd I Hen de zaaiers van de Groote gedachte Hen de Vaders van de armen, de troosters in de ellende, de lij ders om der gerechtigheid wil Hen de mannen van de daad I DIR We hebben in ons vorig nummer me- dedeeling gedaan van de hangende mi- nisterkrisis en onze lezers tevens op de hoogte gebracht én van de oorzaken én van de aanleiding én van het doel van deze opgeschroefde historie. Minister Devèze, den bewaarder van 't moreel van het leger, heeft geen ont slag genomen en enkel zijn boezemvriend Carton de Wiart als scheidsrechter inge roepen. Minister Carton de Wiart heeft zijn oude faam van verstokt reaktionair en militarist niet verloochend en zich onso lidair verklaard met de houding van een lid van de Regeering dat onder zijn officieele bescherming had genomen het overhandigen van een vaandel waarop een zinnebeeld is aangebracht van aard om tot tuchteloosheid en ongehoorzaam heid aan te zetten. Als gevolg daarvan werd minister An- seele met den beleefdsten vorm aan de deui gewa'st. De drie andere socialistische Ministers hebben zich heug tegen meug solidair verklaard met hun konfrater van Open bare W.erken en aijn hem op de hielen gevolgd. Dertien -jaar geleden hebben z'n vrienden een steen geplaatst op het graf van den gemartelden Priester Demokraat. Toen klonk nog tegen die aard- sche hulde den veto van een ver stokt konservatisme. De tijd heeft 't konservatism gebroken en van de martelaar een heilige gemaakt. In mooie, groote letters zullen we beitelen dat wat de quintessens is geweest van z'n heele leven en dat tot Waarheid worden moet De Arbeider mag noch Slaaf noch Bedelaar wezenhij moet een Vrij en Welvarend Man zijn. En in mooie groote letters zal niet alleen staan de strijdleuze van de Kristen Demokratie maar te vens zal het zijn aan de levende DOODEN de betuiging van een verdiende hulde en de weergave van een gestolen eer. Dat geen één ontbreke 1 Geen eén 1 Géén Kristen Mensch 1 Géén Demokraat Géén Vlaming 1 Geen één die houdt van de Waarheid als 't beste van wat is 1 Geen één die strijdt voor Recht vaardigheid die zegepralen moet Geen één 1* November, groote dag Dag van herinneren Dag van herdenken 1 Dag van alle heiligen 1 Het spreekt van zelf dat we geen stel ling nemen tusschen den behendigen po- litieken toer van minister Devèze en de ontslagname van de socialisten die deze als kiesreklaam uitertst geschikt komt. We zullen ons wel wachten dupe te worden van deze komedie Onbetwistbaar is het eveneens dat De vèze er een gelegenheid in gevonden heeft kort voor de verkiezingen een mi nister te doen tuimelen, wat z'n faam als vurig patriot in zekere middens en groote steden versterken zal. Deze bagatel die feitelijk na de flauwhartige uitlegging van Anseele bijgelegd scheen, was echter van zoo'n allooi niet na een jaren lange intieme samenwerking waarin wellicht meer is voorgevallen. Van een andere zijde bestaat er een zoo kolossaal verschil in de houding vaa de socialistische ministers vóór en na de ontslagname die wel dient aangestipt te worden. Aan geen enkele die de debatten van dichtbij gevolgd heeft zal de petieterach- tige verdejiging van de roode ministers inzonderheid Destrée en Anseele ontsnapt zijn. De eerste heeft in roerende woorden zijn spijt uitgedrukt om het voorval d*t zijn val en 't verlies van zijn zetel mee bracht. De tweede echter wiens laksche houding vóór den ministerraad a's een verloochening van zijn antimilitarische princiep*! dient beecheuwd, heeft direkt na de beslissing de kaart gekeerd, .omdat het feit uiterst gelegen kwam in zijn kies- kra m. Door de houding inzake vermindering van den diensttijd hebben de socialisten er een groot deel van hun presrige aan ingeschoten,wat hun eenerzijds vanwege den groep Jacqmotte en anderzijds de Kristene Demokrater en radikale Vlamin gen een zeker nadeel zou berokkenen. Den uitroep van Anseele na zijn ont slagname en NU aan 't werk voor de zes maand, Leve den Wereldvrede riekt een klein btetje te veel naar de kiezing om ingang te vinden. Immers we herinneren ons maar al te best dat dit ministerie zoo onschuldig uiteengevallen, gevormd is geweest op bazis van de 10 maanden dienst, waar aan de socialisten z ch om 't minister schap hebben gebonden, aldus hun anti militaristische princiepen in den zak ste kend NU een kleine maand vóór de verkie zingen gaan ze er voor ijveren. NU ze uit het ministerie zijn 1 Wat heeft hen dan weerhouden hon derd duizende soldaten op zes maanden te laten naar huis keeren en eenige mil jarden minder belasting te doen betalen Antwoordt De katholieke demokraten(?) zijn weer eens kostelijk geweest. Hun houdmg is solidair geweest met de reaktionaire katholiek-liberale regee ring, wiens konservatieve en militaris tische zegepraal ze hebben helpen be werken I Het is waar dat het burgemeesterschap van M. Van Cauwelaert er aan verbon den W.'ig. Minister Carton de Wiart heeft op eene behendige wijfce het klipje omzeild en de katholieke demokraten die bij monde van hun vertegenwoordiger, minister Van de Vijv- re, nu en dan het hoofd begonnen op te steden met de benoeming gepaaid De eene hebben 't ko.' servatisme ge steund om het burgemeesterschap. De andere hebben de vermindering van den dienstplicht tot tweemaal verloo chend om een ministerfrak Straks komen ze voor de kiezers met hun beloften van demokratie en anti- miütarisme. Het zal het oogenblik zijn om hen deze komedie betaald te zetten 1 Denderhautem heeft zijn dokter Pau wels gevierd. Op denzelfden dag als Sonck werd ge plaatst op een zetel die niet de zijne is en meer dan armtierig werd ingehaald, vier de het volk van die gemeente ZIJN bur gemeester. Den burgemeester dien het volk had uitgekozen, dien het had gewild en die nu door een andere, dien we maar niet betitelen willen, werd terzijde ge schoven. Eenige tilbury's en karrekens, een groepje wielrijders en ruiters met roode sluiers aan waarschijnlijk socialisten vormden den stoet van Sonck. Er waren arken geplaatst met voor Sonck tergende opschriften, er werden redevoeringen afgelezen waarin werd ge sproken van EERLIJKHEID, RECHT en VRIJHEID 1!!?? Wij volgden. Hier en daa< stak een vlag, droefwui- vend in den wind. Geen groet voor Sonck, geen hoed die opging geen klak die werd opgelicht't scheen veeleer een misdadiger die in zijn koets, omringd van ZES gendarmen, naar 't schavot werd geleid. Hier en daar ging een kreet op of werd iets geroepen dat niet van de poes was. In de Vond len et-n zee van volk daar stond den kop van den stoet die dokter Pauwels ging vieren. Waar we ook heen- blikten, 't was al groen l Groene vlaggen, groene vaantjes, groe ne hoeden en mutsen, groene linten, groe ne wagens, groene opschriften, groene guirlandes God wat was dat alles schoon en pakkend., en hoe gretig werden de op schriften door de dicht-opeengepakte menigte gelezen en goedgekeurd. Wij henben daar heerlijke wagens gezien, zo der groote kosten gemaakt maar met waren kunstzin opgevat en afgewerkt. Veel succes had de guit die de armenkas plunderde en zijn zakken vol bankbrie- ven »topteOf er gelachen werd I... Drie muziekmaatschappijen stapten in den stoet Denderhautem, Denderleeuw en Aalst. Groepen en vlaggen van Welle, ••an Nederhasselt, van Terjoden, Aygem, Haalt rt, Oeiter. Dokter Pauwels in auto met de vrien den O. Van der Speeten en Baetens. Die auto vol bloemen, vol ruikers en garven En duizenden menschen langs den weg, den braven dokter begroetend met eerbied of hem luide toejuichend, 't Was een wezenlijke triomftocht 1... Aan de kapel speelde de fanfare van Aalst bij de aankomst van dokter Pau wels Den Vlaamschen Leeuw en honderden zongen mede met ontdekten hoofde. Van op een wagen spraken Volksver tegen woordeer Van op den Bosch en Octaaf Van Schamelhout tot de dichte, ontelbare menigte. Zij prezen de Kristen Demokraten voor hun waardige houding en moedigden hen aan in den strijd voor de eerlijkheid en 't goede recht. Óp scherpe wijze werd Carton de Wiart gehekeld, welke met zijn partijdige benoemingen al de schaamte loosheid van het vroegere katholieke be wind heeft overtroffen. Liberalen en so cialisten die al dat ellendig geknoei ge- do gen en met leede oogen aanzien, krij gen ferme wreven onder 't luide gejuich I Onmiddelijk daarna stroomde het volk naar De Volkswil Daar sprak dokter Pauwels zijn harte- lijken dank uiten voerde volksvertegen w. ordiger Van op den Bosch nogmaals het wooid. 't Volk van Denderhautem, riep hij, heeft dokter Pauwels gewroken, en al de Kristen Demokraten van den omtrek zijn in een spontane opwelling van hun eer lijk gemoed opgesprongen en naar Den derhautem gestroomd om zich solidair te verklaren met de vrienden hier I Onze viering van heden is een antwoord op den kaakslag van den ministerdie kaakslag is niet aan dokter Pauwels al leen gegeven, maar aan de Kristen De mokratie, waartoe de minister vroeger behoorde Hij heeft ons in 't gezicht geslagen, wij hebben hem in 't gezicht gespuwd 1 Hij verdiende niet beter... Na hem voerde de vriend Van der Speeten het woord en dankte voor de waardigheid betoond te dezer gelegen heid Nog nooit, sedert De Backer's ver heerlijking, is er te Denderhautem zoo veel volk geweest 1 Dokter Pauwels is gewroken De Kristen Demokratie is niet getrof fen door den hoon haar aangedaan. Grooter en schooner staat zij, groot en schoon als de maagd in wit en groen op den prachtigen wagen in den stoet 1 Heil Denderhautem I Leve dokter Pauwels Het gunsfige tijdstip om de grondbe reiding voor het planten der fruitboomen te beginnen, is thans aangebroken. Vele onzer landbouwers verkeeren nog in dwaling nopens die grondbere;ding of liever ze denken dat ze heelemaal niet noodig is. Hun grootvader plantte boo- men in putten, hun vader deed hem na en zij, de jongere, vinden dat de oude lied jes nog de beste zijn. Wie boomen plant in putten begraaft niet alleen zijn boom maar ook een groot deel van de intresten van zijn kapitaal Hij begraaft zijn boom Immers die put ten zijn vergaarbakken van regenwater de boom plonst met zijn teenen in killige vochtige grond en treurtde opbrengst lijdt er onderziekten en woekerdieren ontwikkelen zich te zijnen nadeele hij kwijnt, brengt nog eens overvloedig op omdat zijn dood nabij is en zijn na komelingschap verzekeren wil. Hij be graaft een deel der intresten van zijn kapitaal Immers een gezonde boom in voordeeltee voorwaarden geplant kan het j dubbel opbrengen van den anderen en dat voor een langer tijdperk van jaren, vermits oordeelkundige oemesting, voor- deelige grondbereiding hem een langer, gezonder en vruchtbaarder leven verze kerd hebben. Vermits men dat liedje j reeds lange jaren de landbouwers heeft voorgezongen vraag ik mij af, en met reden, waarom sommigen nog in die oude doenwijze van grootvader-zaliger blijven volharden Verre van mij nochtani het gedacht de landbouwers voor ou-bewaarders uit te geven, maar we mogen toch zeggen dat er velen zijn die zich de moeite ontzien gansch kostelooze voordrachten bij te wonen en soms, met een grimlachend schouderophalen, de wijze raadgevlngan van een voordrachtgever begroeten. Tot hen richt ik mij en zeg hun Wie niet leeren mag of leeren kan is te veront schuldigen, maar wie niet leeren wil be klaagt vroeg of Iaat de grillen van zijn koppigheid. De beste grondbereiding en de oordeelkundige bemesting zal in een aanstaand landbouwpraatje besproken worden. L. Haems. Landbouwvoordrachtgever. De Prijs van Menschenvleesch. 't Was tijdens het proces van onzen vriend en medewerker Is. Verdoodt. Een der getuigen ter ontlasting verscheen in soldatenpij. Op de vraag naar zijq;beroep antwoordde hij er geen te hebben. En de voorzitter van het assisenhof snauwde hem venijnig toeKnecht van den Ko ning zijt ge I Knechten zijn we in de oogen van die menschen. Knecht van den Koning in het leger, knecht van het Kapitaal in het werkhuis, knecht van den Dood op het slagveld. Belgie was vóór den oorlog bij uit muntendheid het laod der lage loonen en lange werkdagen, van het verwaar loosd onderwijs en de onbenullige socia le wetgeving kortom Belgie was het land der volksverdrukking. We hebben die treurige vermaardheid behouden op gebied van Gerechtigheid. Dosfel, de edele denker en onbaatzuch tige voorvechter, die nooit in geweten de wettelijkheid te buiten trad, kreeg tien jaar en over baion Evence Coppeé zullen we liever zwijgen. Onlangs werden de Jaarlijksche Ver slagen van het Arbeidstoezichtvoor 1920 gepubliceerd. Ze vormen in hun administratieve soberheid een gloeiend onweerlegbaar rekwisitorium tegen den geest onzer magistratuur. In het verslag van Brabant, blz. 8, lezen we Een kind van veertien jaar, in eene mechanische houtzagerij werkzaam, is het slachtoffer geweest van een arbeids ongeval (afsnijding van twee vingers door eene cirkelzaag). Het kon. besluit van den 19 Februari 1895 verbiedt niet alleen het werken maar zelfs de aanwezigheid van kinderen beneden de 16 jaar in der gelijke inrichtingen, die terecht als erg gevaarlijk aanzien worden. Ons proces verbaal heeft als penale sanctie eene ver oordeeling gehad tot èén frank boete. Eén frank voor twee vingers van een kind I Wat is een heel kerngezond arbei derslichaam dan wel waard Het rap port van het 4C Distrikt (Kortrijk), zesde sectie, Gezondheid en Veiligheid der Ar beiders, leert ons Een proces verbaal is opgemaakt ge worden voor overtreding van het kon. besluit van den 30 Maart 1905 In eene olieslagerij hadden wij op het gevaar ge wezen dat een niet omhulde drijfriem aanbood en bevolen onverwijld maatre gelen te treffen. Eenige weken na ons be zoek, werd een werkman doodelijk ge troffen door dezen drijfriem, welken de nijveraar nog niet noodig geacht had af te zonderen. Het tribunaal heeft deze over treding, die den dood van een mensch veroorzaakt had, op 26 frank boete ge schat. Enkele staaltjes uit een heelen bundel. Het is de slavenhandel in al zijn akelig heid. Handel in menschenvleesch, men- schenbloed, menschenellendeZes-en- twintig frank voor het bloedend lijk van een tieren arbeider, wellicht voor den dood van een gezinshoofd, voor het na meloos wee van een schreiende vrouw en zielsarme schaapjes van kinderen. Ko medianten uit de twintigste Eeuw I Caï- phas, Herodes en Pilatus zijn nog niet dood. Ons hart gruwt bij het aanschou wen van zulke Gerechtigheid. Rbcht-door-Zee. :=?sa:«aKai Bij den kreuplen leert men hinken Bij den vuilen leert men stinken Jonge lieden, wie gij zijt, Kwaad gezelschap dient vermijd*

De Werkman | 1921 | | pagina 1