De Kamer en Senaatverkiezingen HET LAND VAN AELST zijn vastgesteld op 20 November. De Provinciale Verkiezingen op "21 \ov. Kristen demokraten, Propagandisten van Stad en Buiten, handen uit de mouwen, onverpoosd aan 't werk voor de verspreiding van onze gedachten. Aan alle Vrienden Krist.c Demokraten Kandidaten K -L. VAN OPDEN BOSCH, BLUF - LASTER LEUGEN. Anti M litaristen en socialisten. Krik er» Krak IETS VOOR OM DE WEEK. DONDLtwAG 3 NOVEMBER 1921 NUMMER 2543 49- JAARGANG DE WERKMAN (Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalsi De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter PH TKH D AEKH Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Hoofdopsteller k.-L.Vaxop den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Op voorhand betaaibaar. Prijs pernummer 0,15 De houding van Priester Daens was uiterst moedig. Zijn heflige leamp tegen de Brandkasten in Nood zooals M. Kurth zegde, hebben bewezen dat er in hem een zuivere en oprechte demokraat zat waarvoor wij met eerbied moeten buigen. (Juni 1907). Em. Van de Velde, Volksvertegenwoordiger. betuig ik hiermede m'n innigsten en oprechten dank om de talrijke blijken van vereeringen hulde die U ter gelegenheid van Allerheiligen gebracht hebt op het graf en aan de nagedachtenis van de mij zoo dierbare dooden, wijlen Priester en Pieter Daens Dien dag heeft in U en in mij den hefiigen kamp, de onbarmhar tige vervolgingen voor eene rechtvaardige zaak doen herleven De herinnering aan hun moedig voorbeeld zai U en mij sterken in onze overiuiging en ons den geestdrift en de kracht geven voor den komenden strijd. Dat hun werkzaamheid en offervaardigheid ons daarin beziele opdat het zaad der Kristen Demokratie - in lijden en vervolgingen ontkiemd gtoeie totjeen sterke plant, de Menschheid, ons Volk en Vlaanderen ten bate. Mev. Wed. Daens Mayart. DER Kristene Volkspartij voor het Arrondissement Aalst. KAMER Volksvert. Schepene, Aalst. H. PAUWELS, Dokter, Schepene, Denderhautem Denis CEUTEiilCK, LandbouwerOultre. Alfons DE COCK, Werkman, Aalst. Remi DE CLERCQ, Landbouwwerkman, Onkerzele. PLAATSVERVANGERS Jan DE NEVE. Gemeenteraadslid, Behanger, Aalst COPPENS, Handelaar, Erondegem. J. CALLEBAUT, Oud strijder, Erembodegem. Remi BOTERBERGH, Koopman, Erpe. SENAAT: Jan DE NEVE, Behanger, Voor zitter van het Ziekenfonds, Aalst. Oct. VAN DER SPEETEN, Schepene, Denderhautem. PLAATSVERVANGER t D' PAUWELS, Schepene, Denderhautem. De kandidaten en sprekers der drie groote partijen doen hun ronde in 't arrondissement met karrevrachten bluf, laster en leu gens. Hun schriften verspreiden allerlei dingen, die geen zin heb ben en die door de menschen niet of slacht begrepen worden en ver keerd uitgelegd. De groote vijand is de Kristen Demokraat De katholieken noemen hem op hun meetingen een vrijdenkerde liberalen schelden hem uii als kristen, die ter kerke gaat en niet te betrouwen is de socialisten be weren dat hij dicht bij hen staat en meer andere praatjes. Van kriste heid, geen spraak. Van demokratie, geen schijn. Zijn vlaamschgezinuheid loopt op niets uit. Zijn werking staat onder zero Zij zijn de grooten, de machti gen Zij kunnen wat, zij kunnen veel, zij kunnen alles I De Kristen Demokraat kan niets i... Maar zij die de machtigen zün, oie alles konden, hebben zij van hun macht een eerlijk gebruik gemaakt Wanneer komt er antwoordt op die kwestie Is Gent vervlaamscht Is de zesmaandschen diensttijd er Hi bben de oud- strijders, de op gt-Ëischen, de invaliedcn, de ou ders der gesneuvelden, de wedu wen en weezen van de verdwenen nelden voldoening bekomen is de pachtwet gestemd Is de oorlogsschade geregeld? Moet de tabak te niet Woidt de hop beschermd Is de achturige arbeidsdag een lol, of wat is 't Is de belasting op 't zakencijfer eerlijk is de alkoolwet een redelijke W< rden we ieis gevaar van de 250 millioen die erden uitgeloofd voor de opheffing van de nationa le nijverheid Gij die de macht hadl.wat deedt ge met uw macht Weet ge wat Gunsten afsmeeken I... Postjes bekomen voor hen die er niet voor geschikt waren. Uw kreaiuren heipen en anderen acbteruitstoo ten. De bekwamen doen vallen en de ongeschikten doen plaatsen. Burgemeesters doen benoemen als een Sonck, bij voorbeeld. En daar beroemt gij u op Zoo'n roem wordt u niet berijd door iemand. Zoo'n macht, steunend op on recht en konkelfoes, moogt ge vrij voor u houden wij willen die niei Duizenden menschen zijn door Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch gtholpen, geholpen in ALLE EERLIJKHEID en GRA TIS. Kunren ook anderen op zulke dingen boffen Hij hielp uit liefde en wat hij bekwam waren geen gunsten, daarop kon hij, ALLEEN LOOPER als hij was, niet beo gen hij bekwam alleen RECHT en het bekomen van dat recht heeft hem in vele gevallen niet weinig moeite gekust, omdat te gen dat recht mannen stonden lijk degenen die alle macht hadden en gunsten begeerden, op gunsten aasden. Dat is het antwoord. Dat de verloopen kristen demo kraat met graaf Woeste meeloopt en met barons en kofferfortman nen gaat paradeeren deert ons niet Het volk gent hem Het kristen volk keert hem den rugioeen in vertrouwen wachten wi| de uitspraak van het kiezers korps af De tijd is lang voorbij dat het anti-mi'iiarisme bij de Socialisten sche ring en insrng was. Die tijd is lang voorbij... Sedert ze minister.geweest zijn schijnt het leger een noodza kelijk iets gewórden om ministers en ministerzetels te verdedigen. Wie vertelt er nu nog dat de oorzaak van den oorlog ligt. niet aan de menschen maar wel aan de kapitalistische inrichting van de m larschappi) Wie spreekt er nog van ver broeoeri' g der volkeren, van broeder-, massamoord en wereld vrede Hei slacht eld waar duizende nschuldige sl iChtoffers tegen el kaar werden opgedreven is voor de S'Cialisten veld van eer en 't blikken speelgoed, dat op jaar markten soms de domste dieren kroont, wordt verdiend in dienst van 't Vaderland Hoe ver ligt van hen af het woord van hun grondvesters:De Werkman heeft geen Vaderland. Van de Meulebrocck, de socia listische vertegenwoordiger voor Dendermonde, stemmer tegen de zes maand, komt i een heel bom bastische brief derr koning te vra gen of hij, die trouw (i'i) wil blij ven aan het symbool van La Lonvière nog langer waardig is he' Ome van Leop Id II te dragen. (Leopold II die destijds door de Gentsche socialsten, o a. Anseele, als mo rdenaar wen uitgekreten). In geval de koning hem niet waardig acht zal hij de oorlogs- kruisen in een doosje terugsturen. Dat anti militarisme zoogezegd van den heer Van de Meulebroeck komt wel eenigszir svan onpas. Het ijveren tegen den oorlog van den heer Ven de Meulebroeck schijnt enkel maar mar voren te treden waar het in het politiek so ciaiistisch kraam van pas komt Velen onder ons zullen hen nog wel herinneren op de tegenspre- k. lijke meeting In 1919 waar de demagogie twee vingeren oplag Heeft hij de sprekers niet uifge i.oodigd met hem te ijveren voor de vermindering van den dienst plicht Waar stond hij toen de zes- maandendienst ter bespreking werd gebracht door diezelfde ntensch"n Daarbij een ernstig antimilita tist beladen met ooi logskruisen! Wij willen kort zijn Het gebaar van den Denderntondschen volks vertegenwoordiger is een van die breede gebaren die indruk maken en die alleen behendige komedi anten machtig zijn. Dat pathetisch schrijven indeze spannende ooger blikken riekt TE VEEL naar stcmmenvisscherij en kieskomedie M Van de Meulebroeck vraagt den koning of hij nog waardig is die eere(!l)tee):ens te dragen nu een minister valt Tientallen en misschen wel hon d&de Vlaamsche oud-strijders hebben uit anti militaristische en vlaamsche overtuiging destijds üergelijke onderscheidingen (I) den koning teruggestuurd. M. Van de Mi rtlebroeck vraagt of hij nog waardig is die te dra gen De anderen achten het beneden hun waardigheid die te aanvaar den Laat er ons bijvoegen dat bij dien tijd nog geen Ministers vie len Recht en Vrijheidheeft waarschijnlijk op dat oogenblik die brieven die van btter overtui tingen mter oprechtheid getuig den vergeten over te drukken. Het kwam niet in hun politiek kraam van pas Eenvoudig daarom - BBUSSSBWGRcasis» Krik Mijn ziele Gods I Krak. En dan Krik. De Gioenkruisers, Krak. Krak. En dan Krik. Alles ie zeggen. Krak. Jaja Krik Al 't versland alleen I Krak. Ahah Krik. Alles weten 1 Krak. O, o I Krik. Alles kunnen 1 Krak. Oei, oei! Krik. Alles doen 1 I... Krak. El, ei Krik. Ferme mannen 1 Al de ande ren, ezels I... Krak. Aai I... Krik. En hun volksvertegenwoor diger Krak. Verdomd Krik (s^el) Werken, zwoegen, sla ven, zwecten, wroeten, gaan, loopen, draven, stormen.... Krak. Genoeg, ot er zijn malheu ren Krik. En.... Krak. Zeg het maar. Krik. O? tien zittingen, vijf afwezig. Krak. Ah I ho I... Oti I.. El I Aai Krik. Doppe Krak. Lappe Krik en Krak. En al de anderen muilezels.... Van eigen Krikkrak. MINISTERFRA TSEN. Spreken Is zilver, maar zwijgen is goud Voor de derde maal op één jaar tijd leveren de Belgische ministers het bewijs van de waarheid dezer spreuk. Jules Renkin, de hatelijke Vlamenvre- ter en gehate verdediger der Coppée's, de ijzeren man der Roofpolitiekers. de Bvlgicistische caricatuur van den Pruisi- schcn Bismarck, de lijder aan grootheids- waanzin, da hyperpatriotard, die in ver beelding den scepter reeds zwaaide over de verloste broeders uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Hollandsch-Limburg, over Beneden Rhijnland en het Groot-Hertog dom Luxemburg. Renkin mocht het als minister van blnnenlandsche zaken afstappen om zijne annexionistische rede te Marche. Jules Destrée, de wirdhaan uit Char leroi, de wallonisant die een paar maand voor den oorlog beweerde dat er geen Belgen waren en nu hoog in aanzien staat bij de Nation Beige het type van den salonsocialist, de wroeter in glace's, de proletariër in smoking, de uitgebuite kasteelheer, Destrée werd op den poll naar de zesde plaats terugge duwd om zijne beruchte rede te Roux over schoolpolitiek. En eindelijk (alle goei dingen gebeuren in drie actes), onze beste vriend, Eedsb Anseele, de beafstukkenpolitieker, die geen scheldwoorden roch bedreigingen spaarde voor Leopold II en met Albert I door Gent koetste, de schamele venter, die het door zijne belanglooze liefde tot de arbeiders georacht heeft tot beheerder in zoovel en meer naamlooze maatschap pijen, de gewezen revolutionair en huidi ge would-be socialist, de vroegere fla mingant en tegenwoordige activistenvre ter en vader van franschsprekende kinderen, Eeije, meende, trots de wijze raadgevingen van Jan Lampens, de zwijger, ook nog eens welsprekend te moeten zijn en werd met zijne collega's buitengewalst om zijne rede te La Louvière. Harmignies, de Broqueville, Hymans, Masson, Renkin, Poullet, Janson, An seele, Dest'ée, Wauters, Van der Velde moesten beurteling ontslag nemen als minister. Er is maar één minister, die geen ont slag neemt, die tros alles en trots allen aan het roer blijft 't is de minister van het kaïholiek Vlaamsch Verbond, zijne Excellentie Van de Vyvere. Hij w.is de zoogezegde man van Vlaan deren, de vertegenwoordiger in den ka binetsraad van den veertig man sterken katholieken Vlaamschen Kamergroep. De verbondpers begroette zijne intrede in het ministerie als het inluiden van een nieuwen tijd. Hij eing voorwaarden stellen. De Vlamingen zijn niet gewoon veel te vragen. Zijne Excellentie weet dit. Zijne kon- dities liepen niet hoog. Hij vroeg geen Zelfbestuur, geen Vlaamsche regimenten. Hij eischte niet de volledue Vervlaamsching van het Gerecht. Hij dwong zelfs de Vervlaam sching der Gentsche Hoogeschool niet af. Zijn bede was slechts dat de bestuurs- wet zou aangenomen worden zooals zij door de Kamers was gestemd. Een schietgebedeke, een kleinigheid* Zand in deoogen. Een sanctieloos papieren vodje meer voor Vlaanderen. Dat verkreeg hij niet eens zooveel bekwam het verbond niet met zijn drie Ministers van State, zijn veertig kamer- heeren, zijn honderduizend leden. De Senaat vormde een misbaksel van de bestuurswet. De oude heeren knoei den er aan met hunne lange magere vin gers. Er bleef niet veel over van de draagkracht van den eersten tekst. 't Was een kaakslag voor Zijne Excel lentie Nu gaan de poppen aan het dansen 1 De handschoen wordt opgeno men. Massamanifestaties worden belegd. De belastingstaking wordt uitgeroepen. We dreigen met het spook der revolutie. Vlaanderen, hoezee De heeren begre pen dit en vonden een afleider een be tooging te Brussel. Zooals te voorzien vond Max er iets op uit om haar te ver bieden. De heeren hadden hun plicht gedaan, zij legden het hoofd in den schoot, zij bleven wat zij waren brave jongens VandeVijvere zweeg als een visch. Hij was, is en blijft minister. Zijn glim mend hoofd hoort in de verzameling kop pen van 's Konings Raad. Lauwaards, platbroeken. Geen haar op de tanden, geen bloed in de a teren, geen hart in het lijf. De Farizeërs van den nieuwen tijd. De verkiezingen naderen. De mlni- mummers komen weer af, net als vroeger, met trillende stem, prophetischen baard en klinkende titels. Met hun woord zullen ze weer Vlaan deren redden en met hun daad Woeste Jn de Kamers houden. Hun tijd is echter uit. De rangen der bewusten groeien aan. De vaan van Zelf bestuur klakt in den wind. De oogen gaan open. Het volk wordt de laksheid en woordenpralerij beu. We houden van trukken noch tirelan- tijnen Vlaanderen, die LeQ I Recht-door-Zee.

De Werkman | 1921 | | pagina 1