Belgische Oorlogsgruwelen ANTI '30 Belde legen Vlaanderen Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. n| 0,30 0,30 Twee feiten De Millioenendans 200 vooraanstaande Buitenlanders komen op voor Amnestie Een prachtige daad 57" Jaargang, N' 2544 WEEKBLAD Zondig 12 Februari 1928 Waarheid Is ons wips Rechtvaardigheid ons doel Stichter Pieter Daeni PRIJS pa nummer ABONNEMENTEN Per jaar 15,00 fr.per 6 maand 7,50 fr. abonnementen op alle. postkantoren, buitenland port s REDACTIE t HoofdopstellerK. L. Van Opdenboech. VolksvertefenwoordÜser. Postchek93176. BEHEER t S. M. Drukkerij Volksverheffing 14, Onderwijsstraat, 14. Aalst. Telefoon 166 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle ia lichtingen wende men zich tea bureeic PRIJS per atnnmer Hoe men de Vlamingen fusiljeerde in het Belgisch leger Kort na den oorlog stelde volksver tegenwoordiger Van Remoortel de vraag aan minister Masson Zou men mij het getal Belgische sol daten willen opgeven, die sedert bet begin van den oorlog tot 1 Januaii 1919, in de gevangenis van Fresnes overleden zijn Welke was voor elk geval de oor zaak van het overlijden? De minister gelieve mij te zeggen 1) Hoeveel ten uitvoer gebrachte ter dood veroordeellngen er tijdens den oor log uitgesproken werden door onze krijgsraden, zoo bestendige als te velde? 2) Het getal dier veroordeellngei en hun datum voor eiken krijgsraad den datum en de plaats der terecntstellingen. 3) De naam en de hoedanigheid van den verdediger van elk dezer zakeD. 4) Of er aan de veroordeelden toege laten werd, en of zij er werkelijk gebruik van gemsakt hebben, verhaal te nemen in beroep, in verbreking, om genade. 5) Wie heeft voor elk geval het bevel tot uitvoering gegeven 6) Waar liggen de veroordeelden be gravca 7) Welke wetsartikelen heeft men voor elk geval toegepast 8) Welke was de samenstelling van de krijgsraden, die ten uitvoer gebrachte ter-dood-veroordeellngen uitgesproken hebben 9) Welke zfjn de namen, voornamen, graden en militairen rang van bedoelde veroordeelden Op deze vragen heeft minister Masson geantwoord Dadelijk werden inlichtingen ge vraagd aan den bestuurder van het ge vangenhuis te Fresnes en aan den audi teur-generaal. Zij zullen u meegedeeld worden, zoodra zij ons toekomen. Het is echter te veronderstellen dat de opzoekingen nogal moeite zuilen kosten, daar men het archief van de gedemobllizeerde auditoren zal moeten onderzoeken Sedert dit werd neergeschreven zijn er nagenoeg acht jaar verioopen. Acht jaren 1 En nog heeft geen tfakel Belgisch minister den moed gevonden om antwoord te geven op deze vragen. Het Belgisch militarisme schaamt zich dus over de nagenoeg 200 jongens, arme atumperds van soldaten, die omgekomen zijn in de Fransche gevangenis van Fres nes 1 Het Belgisch militarisme schaamt zich dus om de vonnissen van krijgsraden die op hun actief het lijden hebben van bij de 4000 gekerkerde soldaten per oorlogsjaar en bovendien een ongekend aantal doo- den, gefu8lljeerd of langzaam doodge marteld in de Fransche galeien van Fres nes, Orleans, Melun, Tours, Auvours, Cesembre, deOrne 1 Wij uemen akte van het stilzwijgen. De moordenaars bekennen derhalve hun iaihertige misdaad, zij durve zich dus voor het geweten van het land niet ver antwoorden Wij elschen rekenschap! Maar hun stilzwijgen is ons niet ge noeg Wij elschen rekenschap, wij eischen verantwoordirg voor het misda dig vergoten bloed onzer jongens I Wij eischen rekenschap over den moord ge pleegd op onze martelaars-soldaten 1 Wij eischen rekenschap voor bet beulenwerk der Belgische krijgsraden 1 Generaal Baron De Witte heeft onlangs geschreven naar aanleiding van het recht op leven en dood waarover een officier beschikt op het stacbtveld, dat zoo'n recht steeds afschuwelijke misbruiken de monstrueus abus voor gevolg had en dat hij meende te nngen verklaren dat er In het Belgisch leger geen officieren gevonden werden om van zulk recht eeu algemeenen regel te maken. (2) Wij verwijzen generaal Baron De Witte naar de doodvonnissen uitge sproken over het aantal onbekende soldaten in bet Belgisch leger. Generaal Baron De Witte erkent dat vele jongens in een oogenblik dat bun zenuwstelsel geschokt en gebroken was gegeven orders olet meer ten uitvoer konden brengen, wat psychologisch vol komen te- verkbren is. en hij doet een beroep op de officieren opdat zij toch nimmer een vonnis zouden uitspreken dat geen genade zou voortien en dus onher stelbaar zou zijn. (3) Genenaal Baron de Witte, uw beroep op de menschelljkheld van officieren, komt zooveel jaren te Iaat. Die woorden hadden moeten weerklinken toen de exe cutie-peletoos bun Belgische salvo's los ten in de borst en in het hart van Vlaam sche soldaten. Vandaag Is géén herstel meer mogelijk en Indien wij rekenschap en verantwoor ding elschen, dan is dat om de moeders, om de vrouwen en de kinderen van de Vlaamsche gefuslljeerden, dan is dat op dat het nageslacht zou weten en verne men waarom de Belgische ministers van ooorlog en justlcie zwijgen wanneer volksvertegenwoordigers hen inde Bel gische Kamer om rekenschap vragen. Ja, wij ei6chen rekenschap voor het Vlaamsch bloed dat Belgische officieren hebben gestort. Wij eischen rekenschap daarover, vandaag, nu België nogmaals beroep dort bij monde van zijn ministers, op Vlaamsch kanonnenvleesch voor de aanstaande slachting. De Oorlog komt Generaal Pétaio te Dinant, minister de BroquevJUe te EllsabethviUe sur Seine, generaal Pontus te Leuven en te Brugge, zij allen hebben den oorlog in het nabije verschiet gesteld. En pas Zondag 5 Februari zei de do moeraat en Vlaamsche minimalist Minis ter Carney, op een groote vergadering te Vilvoorde een zaak is zekergroote uitgaven zullen noodig zijn en voor de bewapening die schreeuwend oovol- doende is en voor zekere vestingen en loopgrachten die de verdediging van onze grens aanzienlijk zullen vergemakkelij ken. Over die maatregels boort, men in •t geniep (neen, mijnheer de minister, publiek 1 (nota van W. H.) onder de b«- I volking bovenal onder de Vlaamsche bevolking mopperen, dat wij hier vooreen vreemd land werken (zeg maarFrank rijk, mijnheer de minister (nota van W H.) dat ons voor zijne eigene belan gen zekere maatregels opdringt. (4) Zonderlinge Pacifisten En dezen zonderlingen Vlaming en demokraat, die destijds op de Interna tionale vredescongressen, als te Bier- viile, uitpakte met pacifistischs lenzen over ontwapening 111, teekent protest aan tegen de bewering als dat wij ons zouden bewapenen voor Frankrljk's ple zier, al bekent hij met een dat sommige vreemdelingen (waarom niet man en paard genoemd, mijnheer de minister, en gezegdgeneraal Pétaln 1) ln hun be langstelling over onze ontwapening, niet bescheiden genoeg waren. En ook Mlnls- nl8ter Carnoy stelt den oorlog ln 't ver schiet wij kunnen de mogelijkheid van een oorlog niet a's uitgesloten, beschou wen aldus zijn oordeel. Vlamingen, dat is de eerste boodschap van den nieuwen oorlog, uit den mond van een zoogenaamden Vlaamschen en democratischen minister, foerier voor het franco-belglsch leger, foerier in Vlaamsch kannonenvleesch. Pacifisten van Biervllle, herleest eens de pathetieke vredesverklaringen van den tot militaristische drogredenen afgevallen pacifist, minister Carnoy. Men doet beroep op het Vlaamsche volk om zijn klachten tegen het leger te staken, erger dan dat, minister Carnoy doet beroep op de Vlamingen ora met geestdrift eene politiek te steunen die een militaristische, chauvinistische oor logspolitiek is, hem Ingeblazen door de franco- belglsche militaire camarilla. Maar wij doen een beroep op bet Vlaamsche volk, dat luider klinken zal dan bet beroep van de verachtelijke de mocratie die zich in dienst stelt van het imperialisme. Minister Carnoy en gij allen, staatslle den die beroep doet op het Vlaamsche volk om in den aanstaanden oorlog nog meer menschelijk slachtvee te leveren als in den vorigen, laatsten I oorlog, wij vragen U, neemt gij tegenover dat Vlaamsche volk, de moorden op Uw ge weten, die In het Belgisch leger zijn ge pleegd op onze Vlaamsche soldaten Neemt gij de moorden op Uw geweten, geoleegd op onze soldaten martelaars In de fransche galeien van Fresnee, Or leans, Tours, Melun, Auvours, Cesem bre eo de Orne Neemt gij de moorden op uw geweten gepleegd op de Vlaamsche gefuslljeerden van Waalhem, Gent, Rarascapelle, Alve ringhen, Driegrachten Wij vragen Uw antwoord 1 Ha, heeren ministers, gij verkiest te zwijgen, doch wij begeeren niet zwijgen. Al de tijd dat gij gezwegen hebt, hebben wij in stilte ons materiaal bij mekaar gezocht, ons materiaal en onze getuigen. Daarmee zullen wij vandaag Uw nieuwe poging om Vlaanderen willoos over te leveren aan den bloedlgen oorlogsgod, helpen ongedaan maken. Wij zullen er voor zorgen dat het bewuste Vlaamsche volk uw misdadige plannen den bodem Inslaat. Terwijl gij vruchteloos met huiszoe kingen uw veiligheidsdienst hebt bezig gehouden, hebben wij vruchtbaar werk geleverd, daar waar uw veiligheidsdienst te dom was om ons te hinderen. En vandaag vragen wij U rekenschap 1 O, ge moogt voort zwijgen, heeren mi nisters en generaals, doch het volk zal onze stem vernemen en daar zal een diep gevoel van wrok en haat ontwaken tegen uw mi8dadigen opzet om dat volk nog eens over te leveren aan uw vaderland- sche slachterij. De zaïk Van den Bosch Twee feiten, heeren ministers en gene raals, mogen vandaag volstaan. Wij vragen U rekenschap voor den Vlaming Van den Bosch, gefusiljeerd door een twaalftal gendarmen, in den aanvang der Lente 1915, tegen den muur van de kerk te f'ollicchove, achter het front in West Vlaanderen. Heeren van den krijgsraad, gij hebt dezer joegen tsr dood veroordeeld, uaüai'. hij, met gebroken zenuwstel, terugkeerde van den bloedlgen voorpost van Drie grachten. Gij hebt Van den Bosch ver oordeeld, omdat bij weigerde nog op te trekken naar een voorpost, die eiken avond 't leven kostte aan enkele jongens en dia gij, verantwoordelijke officieren van den legerstaf, vlas na het fusiljeeren van dezen jongen, eindelijk prijsgegeven hebt, omdat bij onhoudbaar bleek eu de verliezen niet waard die men er leed. Van den Bosch is, schreiende en roe pende op zijn vrouw en kind, gesleurd tot voor de geweren der gendarme.?. Met een laatsten kreet om vrouw en kind heeft hij-de twaalf kogels opgevangen, die hem het hart en de borst verscheur den. Vlaamsche soldaten van het le regi ment karabinlers, jongens van het 3e ba taljon, wij vragen U langs dezen weg, uwe adressen. Wij vragen eerherstel en schadeloosstelling voor de vrouw en bet kind van den gtlusiljeerden Vlaming Van den Bosch. Een moord is niet te herstel len, zelfn met geen miljoen schadeloos stelling, maar wij eischen recht op menschwaardig bestaan voor de weduwe en het kind. Minister Carnoy, kunt gij met uw demokratische en katholieke ge voelens daar niets voor doen, gij die zoo mooi komt pleiten voor versch Vlaamsch oorlogsproviand Het drama van Waalhem Wij vragen hetzelfde voor de twee Antwerpsche jongens, die men op bevel van den generaal der eerste legerafdee ling, heeftdoodgeschoten tegen den muur der kerk van Waalhem. Het was bij de gevechten rond Antwer pen. Verhakkelde regimenten gingen t' ailenkante in aftocht. Ook het 23e linie. Twee Antwerpsche jongens, zonder na te peinzen over de gevolgen van hun daad, gingen even naar huls bij hun vrouw en kinderen te Antwerpen, om ze nog eens weer te zien en afs^heki te nemen. Ze werden alwezlg gedragen op de oaamafroeping der kompagaie, aangehouden door degendarmen, opge leid naar Waalhem en nagenoeg zonder vorm van prones veroordeeld tot de dood met den kogd. Een afdeellng soldaten van het 23e moes' hst doodvonnis vol trekken. De twee Antwerpenaars werden aan een paal gebonden, voor het vuur- bevel klonk trachtten ze hun geboeide handen zoodanig naar mekaar te wringen dat ze malkander met den top der vin gers raken. Alzoo wilden ze mekaar meer moed geven bij 't sterven. Enkele solda ten schieten hun kogels verloren tegen den muur der kerk van Waalhem, ande ren die uitzinnig waren van opgewonden heid, schieten zoo slecht dat na het vuur-bevel, twee stuiptrekkende licha men aan den paal hingen, nog half levend. Het was etn afschuwelijk schouwspel. Sergeant Louis Devrieze van Oostende, die bet strafpeleton com mandeerde, was radeloos De komman- dant Moulin, die met zijn revolver in de hand stond om het genade-schot te geven, werd bleek als een doode voor die twee van de pijn kronkelende licha men en dorst zijn revoler niet afschieten ln de hersens van de twee afschuwelijk verminkte jongens. Met een gebaar stak bij den revolver in de handen van een Waalschen korporaal, om het genade schot te geven. Deze was meer dood dan levend toen hij dat bevel ten uitvoer bracht. Hij wendde zijn aangezicht af van de twee lillende menschenklompen aan den schandpaal, en drukt den haan over, vlak tegen het hoofd der gefusll jeerden, zoodat de hersens uiteen spat tend in 't ronde sloegen. Dien dag heeft het weinig gescheeld of de soldaten op het fort van Waalhem gingen in opstand, zoo opgewonden wa ren de jongens. Zij die den moord op hun geweten heb ben, zijn nog altijd in leven. Wanneer zal de gerechtigheid ook uitspraak doen over deze moordenaars Zooveel officieren zijn naar Holland gevlucht, hebben hun fort io den steek gelaten of overgeleverd. Hoevelen van hen werden gefusiljeerd Geen één 1 Maar arme Vlaamsche jongens, die eens naar huis trokken om hun vrouw en kinderen te omhelzen, heeft men met twaalf belglsche kogels in bun hart, als honden neergeschoten. Vandaag uw geld morgen uw bloed Ziedaar Vlamingen, hei leger waar voor ze vandaag uw geld komen vragen, uw geld, Vlaamsche miserie-raeoscbeo, YüumIIH'IW Vandaag uw geld I Morgen uw bloed 1 Vlamingen, opeet de oogpsi voor bet te laat is. Het gaat er om het leven van uw mannen Vlaamsche vrouwen, het gaat er om bet leven van uw kinderen, Vlaam sche vaders en moeders. Handelt, voor het te laat is. De muren der kerken van Waalhem en PolHnchove dragen Dog de teekens der kogels, die door het hart van Vlaamsche jongens zijn gegaan Pas op dat de Bel gische kogels ook morgen niet het hart verscheuren van uw Vlaamsche jongens, van uw kinderen, en langs bun bart, het Uwel Wij zijn In België maar goed om lasten te betalen en ors bloed te vergieten. Vlaanderen, boe lang oog Vlamingen, is het niet meer dan genoeg Sluit aan In massa In de raogen der Vlaamsche nationalisten, verhindert met ons hun misdaad, de nieuwe aanstaande oorlog Vlaanderen den Vlaming, en weg met al wat de verwezenlijking van dat ideaal in den weg staat I Wij weigeren te dienen voor franco-belgtsch kanonnenvleesch 1 Wij weigeren i Ward Hermans. 1.) Zie. Het Zwartboek der Belgische Oor logseuvelen van Ward Hermans, uitgegeven door O. Janssens. Kerkstraat, 9, Antwerpen. 2.) Ce que j'al appris A la guerre, (Cahiers conterapopalns)h!z. 29. 3. Op. cit bl. 27-28. 4. De Standaard 6 2-28. VOOR HET LEGER. De regeert ~g heeft dus bij wijze van amendement bi] de begrooting over 1928 een verhooging van uitgaven voor het leger gevraagd van ruim 23 mllüoen, de helft van wat voor den oorlog aan het leger wordt besteed. Waartoe die eerste 23 mlllloen want het Is maar een begin dienen moeten, hebben we gister reeds medegedeeld. In de eerste plaats wordt ten Zuiden van Middelkerke aan Zee een stelling gebouwd voor lucbtweerartillerle. Het dajirtoe noodige terrein was reeds verle den jaar gekocht. Vervolgens zullen de stukgeschoten Maasforten hersteld, herbouwd en bewa pend worden. Die werken zullen in hun geheel 30 mlllloen zonder de staartjes kosten. Verder wil men te Rocourt bij Luik een oefeningplein aanleggen, zooals er ln de toekomst meerdere zullen worden ge maakt. Tenslotte wordt het krediet voor bet vervoermatertsal van machinegewe ren met ruim anderhalf mlllloen ver hoogd, terwijl de bewapening van som mlge forten ongeveer 11 1.2 mlllloen vergen zal... om le beginnen. Als nu reeds zooveel mlllioenen aan het leger worden verkwist hoeveel zal men er dan aan verknoeien als onze fi- nancieele toestand Ietwat verbeterd la De minimalisten beweren altijd dat zij het doen terwijl wij negativisten zou den zijn en holle declamatoren. De feiten zijn gelukkig voor ons en voor Vlaanderen eenlgzfns anders. We hebben weer een nieuw bewijs. Dr Borms begint zijn tiende gevange nis jaar. Onze pers, onze redenaars hebben de waarde van deze gebeurtenis naar behoo- ren in het iicht gesteld de anderen heb ben gezwegen bang als ze zijn van zich te compromltteerenDe lezers van De Standaard zullen niet eens vermoed heb ben dat ex In Vlaanderen wat gebeurd Is Maar niet alleen In Vlaanderen hebbrn wij, nationalisten, de aandacht gevestigd op het schandaal van het gevangen hou den van Dr Borms. Dank zij het initiatief van volksverte genwoordiger H. Vos werd ook aan het buitenland gelegenheid gegeven om zich aan te sluiten bij dit protest tegen de onmenscheiijkheld van België ten over staan van Borms. Zoo pas werd aan de Belgische Krmer van volksvertegenwoordigers een inter nationaal verzoekschilft voor amnestie overhandigd. Den Heer Voorzitter van de Kamer der Volksvertegenwoordigers Mijnheer de Voorzitter, Deoadergeteekenden, allen Vlamingen «JDTJChHn I" O»'—J~'- - te verzoeken het IngSSÏOtes verzoek schrift, door ongeveer tweehonderd man nen en vrouwen van verschillende nattf n onderteekend, wel ter keanis van de Kamer van volksvertegenwoordigers te willen brengen. De oorspronkelijke handteekeningen van de onderteekenaars houden zij, zoo ze door U gewenscht werden, te Uwer beschikking. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, met hunnen dank bij voorbaat, de betuiging hunner hoogachting. (w.g.) Lode Baekelmans, Dr Frans Daels, Dr. Ir. Stan Leurs, Jozef Muls, Dr O. Schamelhout, Dr O De O ray Ier, Felix T Immer mans Het verzoekschrift luidt «Wij ondergeteekenden. burgers van vele natiën, niet door onvriendschappe lijke gevoelens jegens Belgie bewogen, maar omderwille van een goeden interna tionalen geest, doen een beroep op U, om aau Dr August Borms en de andere veroordeelde Vlaamsche leiders volledige en onvoorwaardelijke amnestie te vertee nen. De buitenlandsche onder- teekenaars. De Schelde van Woensdag 8 Februari, brengt de volledige lijst van oaderteeke- □nren. We geven een kleine bloemlezing Hoofdredacteurs van bekende kranten en tijdschriften Daily Herald, Contemporary- Revieuw, Westminster Gnette, Dally News, Fo reign Affairs, The Nation, Europe, West Indisch Tijdschrift, Dr M. van B'anken- steln en Df P. N van Eek van de Men we Rotterdamsche Courant, De Residentie bode, de Maashole, Het L'rrechtache dagblad, Ons Vaderland, Die Volksblad, Die Huisgenoot, Nation, Die Burger, The Nation, The New Republic. Beroemde letterkundigen John Galsworthy. H S Wells. Qeor- gesDuhamel, Romain Rolland, Georges Russell, W. B Yeats. D- Ernst Zahn. I*. Querido, Prof. D' A. Verwey, j,j. d N Van Suchtelen. D' Frans Cóenen, D Bekende geleerden P'of D-' Eurtco Perrt, Prof Harry Barnes, Dr P Goöch. Prof. D' H Bur ger, Prof. D: H. T CoIenhr->nder. Prof D* Jac. Van Glnneken, D-' M S Japlkse, Prof l)r C. J Snoeck Hurgrouje. Prof. D' C. S. M. de Vooys. Kunstenaars Jan Toosop. de wereldberoemde schil der en D' H P. Berlaye. de vernieuwer van de Hollandache bouwkunst. Geestelijken en Bisschoppen PatT Molkenboer. Pater Van Glnnl- ken, Pater Jansen, professoren aan de Kath. U"i ersltelt te Nymegen, Prof. D' G Van Autal, n'otastanfsch BHsehop. M*r Victor HorvA»h. R. Kath Hulpbis schop, LadlsHus Ravsar, Bis«chop van de Hongaar sche Hervormde K-rk. Gra^f Jules Zlchy. Aartsbisschop van Kalosca en Bics, J. Gledlth. Bisschop te Froudh jem. Bernt S'eylen, Bisschop, enz enz" 1930 nadert. De Staat Belgie wil zijn honderdjarig bestaan vieren. Voor Vlamingen is het ONMOGELIJK aan dit eeuwfeest van de Belgische re volutie en de Belgische onafhanke lijkheid mee te doen. Is het niet reeds een gebod tot onthou ding, voor wie deze uitspraken leest van drie groote Belgen Prof. Goblet d'Alviella1830het groote ongeluk I Prof. Em de Laveleye1830 de groote vergissing 1 prof Fr. Laurent: 1830: het groote bedrog Veel zwaarder wegen andere beweeg redenen. Het zou vanwege de Vlamingen een verachtelijke houding zijn, het B 1- gisch eeuwfeest van '30 mee te vieren, omdat de revolutie van '30 ami Vlaamsch was, anti Vlaamsch in haar doeleinden, anti Vlaamsch lo haar gevolgen. Het zou vanwege de Vlamingen ver acbtelijk zijn, mee te doen aan de viering van die groote leugen honderd jaar onafhankelijkheid aan het Belgisch vaderland Zelfs de Walen, de eigen lijke Belgen, beschouwen dezen staat □let als hun vaderland. België Is een staat, eene dynastie bet is voor niemand een vaderland. Het zou tenslotte vanwege de Vlamin gen een verachtelijke houding zijn. in 1930 met Betgië mee te vieren, omdat dit zou beteekenen HOON en SMAAD voor de vele, vele Vlamingen, die met goed eo leven, voor Viaandereo, door België, geleden hebben en lijden. I. De Omwenteling van '30 was antivlaamsch in haar doeleinden. D- leiders willen de Inlijving bij Frankrijk. Inlijving bij Frankrijk betee- kent voor Vlaanderen Oidergang Zie bet geannexeerde Fransch Vlaanderen. DE LEIDERS WILDEN ANNEXATIE BIJ FRANKRIJK. Bevoegde beoordeelaars koesteren In dit opzicht geen twijfel(alrijk zijn de getuigenissen In dlea zin luisteren we naar enkele De Lannov schrijft in zijn O'igines diplomatiques de Vindèpendance beige (I9u3), dat de evolutie begon met een muiterij, ingericht vooral door Fransche opstokers...uae émeute orgarhée surtout par des agitateurs francais... De Belg Dat. warde, (ln de zitting van 5" Februari '«21 van het Comité du Con- grés national) verklaart zich vo r Frank rijk, «omdat Frankrijk de drijfveer van ooze omwer teüng geweest ts... paree qu'elle a le mobile de révolutlon... (Zie de verslagen in Huytte- e. Discus sions du Congres national de Belgique. Bartels, In Documents historiques sur la revolution beige, 1836Het ultgangs- pu-t van den toeleg was Fransch L'ini tiative du coup de main fut francais. De Waalsche leider Jennlssen schrijft ir. Le Matin (Parijs 30 Juli 1911), dat de Wal.-o |«- 1830, als ze meester van Brus sel en van ganscb België waren, de Fran- schen In 't land riepen ea de Inlijving bij Frankrijk eischten En het blad L'opinion wallonne, in 1917 te Parijs verschijnend, bekent heel open hartig De revolutie van 1830 wa9 een Fransche revolutie... Li révolutlon

De Werkman | 1928 | | pagina 1