Arrondissement Aalst Zeer Belangrijk Rond de Pachtwet UIT 'T LAND VAN WAAS Arrondissement Oudenaarde-Ronse Ontvellingen PUROL flrr. DenderiDonneuieiierêo F. C. Jacobs Arrond. Gent-Eecloo de 1830 fut une revolution frarcais... Geen wonder, dat de eerste vlag, welke de muiters uithingen, de Fransche driekleur, de Fr msche tricolore was Even duidelijk zijn de bekentenissen van leiders en medeplichtigen Frederic df. Mérode ziet het heil van B ilgifi siechts In een Fransch p-otekto raat... zonder Frankrijk zou ik hier niet spreken sans la France, je ne parie rais pas a cette tribune) Zie F. de Mémde door Juste.) Chazal, In een britf aan F. Rogier, Belgisch gevolmachtigde te Parijs (28° Januari 1831)mijn innigste wensch, in de huidige omstandigheden, is de ver- eeniglng met Frankrijk mon va-u le plus ardent,dans lescirconstances actael les est la réunion la France...). Gendebien was de ij verigste bevorde raar van de annexatie. (Zie Gendebien door Juste). L'Opinlon walonne, stelt nog In 1917 vast dat Gendebien met talrijke revolutionairen geen ander doel ver volgde dan de annexrtl* bij Frankrijk De regent van Be'giö, Surlet De Cho- hier, drukte meermaals zijn wensch uit Beiglö met F ankrijk vereenigd te zien exprima plus d'ane fois sondésir de voir la réunion de la Belgique d la France.) Zie De Lannoy, in het hooger genoemde werk, blz. 9) Ch. De Brouckere, was overtuigd dat er geen redding voor Belgie bestond buiten de vereeniging met Frankrijk (qu'il ne pouvait y avoir de salut poor la Belgique sans la réunion la France. Zitting van 30 Maart 1831 van het Con grès national). De afgevaardigde van Verviers, Davignon, verklaart in het KongresHat zijn niet enkele inwoners welke de aanhechting bij Frankrijk vra gen, het Is een heele bevolking...(Ce ne sont pas quelques habitants qui demandent la réunion la France, c'est une population toute entière. Zitting van 11 Januari 1831); en een afgevaardigde van Aarlen, Nothomb, bekent (zitting van 31 Januari 1831)we kunnen het niet loochenen, mijne heeren, Frankrijk zoekt Belgie, en Belgie zoekt Frankrijk (...la France veut de la Belgique, et la Bel gique veut de la France Doch de toeleg mislukte, hoofdzake lijk daar Engeland zijn veto uitsprak. De Belgische leiders betreuren dat de inlijving onmogelijk is, beproeven nog door de benoeming van een Franschen koning hun doel te bereiken, leggen zich dan bij de onafhankelijkheid neer, om aan Frankrijk moeilijkheden te sparen. Zóó de Bilglsche mMster Rogier, (in zitting van 11 Januari 1831)zóó de Belgische minister Le'oeau, alhoewel hij verklaren moet dat*er geen beter mid del (dan de vereeniging) bestaat, om onze roe-nrijke omwenteling te be sluiten Ie mellleur moven de terminer 1831); zóó de afgevaardigde David, die voorstelt voorloopig zulk een staatsvorm te kiezen die het minste hinderpalen oplevert om te geraken tot den toestand van evenwicht dien we nastreven, d. i. onze inlijving, onze vereeniging met Frankrijk (...quiprésenteralt le molns d'obstacles pour parvenir l'état de sta- bllation que nous cherchons, c'est d dire d nous incorpoter, d nous réunir d la FranceHuyttens I, 207)zóó de Belgische minister Barthelcmy, Huytter.s II. 141); zóó Gendebien, die den 7 Januari 1831 aan den koning van Frank rijk verklaart, dat de bezetting van den troon door een Franschen prins een middel zou zijn om onrechtstreeks den wensch en de hartstochtelijke begeerte van Frankrijk naar de Rijngrenzen te be vredigen serait un moyen de satls- faire indirectement le désir de la France et sa passion pour les llmltes du Rhln). Maar uit al hu" woorden klinkt de hoop op later, eu Ch De Brouckere ver klaart dat de vereeniging later zonder schokken zal kunnen gebeuren pour ra se faire sans secousses H. I. 177) GESCHIEDKUNDIG ST^AT ONOM- STOOTBAAR VAST DE LEIDERS WILDEN DE ANNEXA TIE BIJ FRANKRIJK. Vergeten we verder niet, dat alleen vreemde inmenging, nam-lijk de Fran sche militaire hulp de muiterij van 1830 van een zekeren ondergang redde. Zon der den inval van het leger van maar schalk Gérard zouden de muiters door de Nederlanders volkomen geslagen ge worden zijn. Of liever zij waren het ANNEXATIE BIJ FRANKRIJK BETEE- KENT VOOR VLAANDEREN Verlies van de nationale vrijheid, Verdrukking en ondergang van de Vlaamsche nationaliteit. Bewijzen hiervoor zijn niet noodig doch laat ons wijzen op twee feiten van de geschiedenis 1 De Vlaamsche Westhoek (Fransch- Vlaanderen) met de Vlaamsche steden Duinkerken en Hazebroeck, wordt In 1661 door Lodewijk XIV met het geweld der wapens van Vlaanderen losgerukt. Dit Jaar begint de lijdensgeschiedenis van de Vlaamsche nationaliteit in deze Vlaamsche Irredenta. In 1668 verbiedt Lodewijk XIV door een wet het gebruik van het Vlaamsch vóór het gerecht Louis Philippe ver bant het Vlaamsch uit de scholen In 1900 wil de regeering der Réoublique het Vlaamsch ook uit de kerken verbannen Als een noodschrel klinkt het op een plakbrief, September 1888 in Duinker ken Vlaemlngen zijn wij, en wij en zijn geen Franschen. Wij en hebben geenen anderen Vaederland als Vlaenderen, en Vrankerijke Is een zugepompe die slchten 300 jaer ons zweet optrekt naar Parijs. Leve het Vaederland 1... En het tra gische lot van de Vlamingen uit den Westhoek spreekt uit een brief van den eenvoudigen Vlaemschen boer Blanckaert uit Zegerskapelle, in 1870, tijdens den Fransch-Düitschen oorlog ....alle tnannen van 19 40 jaren zijn thans uit hun haardsteden weggerukt en gedwon gen hun bloed te vergieten voor eene raak die niet de hunne is, maar die van hun verdrukkers sedert eeuwen... II. En welke Vlaming zal de Sans- kulotten en Napoleon, den Beloken Tijd volksleven, was het zichtbaarste teeken van de a'geheele deemoediging van onze Vlaamsche nationaliteit, van de recht loosheid van de Vlaamsche gemeenschap. We besluiten De revolutie van 1840, die een terugkeer nastreefde van den Franschen tijd, d. w. z. den terugkeer van de Fransche heerschappij, wilde dr verdrukking en vernietiging van Vlaan deren. De vreemde mogendheden, in de eer ste plaats Engeland, verhinderden de vereeniging. Binnenkort zal de pachtwet weer in openbare zitting der Kamer behandeld worden. Ziehier een klein overzicht van den weg die reeds afgelegd weri. Toen de voorstellen over de pachtwet moesten besproken worden bleven er slechts tvee over a) het voorstel De Clercq, van de Vlaamsch nationale groep dat benevens een aantal andere bepalin gen voorzag de negen jaar pacht, twee jaaroozeg, mogelijkheid voor den huur der alleen na 3 en 6 jaar op te zeggen, de regeling van het jachtrecht, van den snoei en het planten van boomen enz... b) het voorstel der Regeering dat onder andere 3 jaar pacht voorzag. Er was geen enkel voorstel overge bleven noch van den Boerenbond, noch van de socialisten. In de mlddenafdeeling die la meerder heid uit socialisten bestond werd het voo'stel De Clercq aangenomen over de 9 jaar en de 2 jaar opzeg, doch de rege ling over het jachtrecht (de hazen aan dezen die ze eten geveo) werd van kant gezet. Ia zitting van 18 11-1926 (zie parle mentaire annalen blz. 47) zegt de heer minister Baels Voor wat aangaat de pachtwecht bleven slechts de voorstellen der Regeering en dit van den heer De Clercq over. Deze twee laatste alleen werden door de middensectie besproken.» Later terwijl de bespreking goed aan den gang was deden de socialisten, die tot dan toe weinig of niets voor de pacht wet hadden gedaaD, allerhande voorstel len die de bespreking nutteloos vertraag den, o. a. voorstellen van 15 jaar pacht, enz. enz. In zitting van 27 1-27 werden de 9 jaar (voorstel De Clercq) verworpen met 84 stemmen tegen 68 en 7 onthoudingen. In dezelfde zitting werd een amende ment van den liberaal Janson >9 jaar voor pachthoeven van meer dan 5 Ha verworpen met 78 stemmen tegen 76. In dezelfde zlitln^ werd een voorstel van den socialist Carlier (zes jaar pacht) verworpen m« t 8 stemmen tegen 75 In zitting van 27 4 27 werdeD de 9 jaar pacht In tweede lezing (voorstel De Clercq) aangenomen, met 79 stemmen tegen 63 en 6 onthoudingen. Al de boe- renbonders stemden tegen. In dezelfde zitting werd een voorstel (voorstel De Clercq. voorgedragen door de mldden afdeeling), dat den huurder toelaat na 3 of 6 jaar op te zeggen, verworpen met 67 stemmen tegen 65. Al de boereobonders stemden ook tegen. Daar de S°naat de 9 jaar verworpen heeft komt het voorstel nu binnen kort wéér voor de Kamer. C. V. Teneinde alle af leellngen de gelegenheid te geven hier aan het woord te komen, zonder aan de aleemeene samenstelling en het algemeen politiek doel van het blad te schaden, drirg»n we bij onze correspondenten aan, beknopter te zijn. We hebben enkel dit weekblad als tolk eener gan- sche provincie en iedereen komt wel eens graag aan bet woord. De Redaktie 8INT NIKLAAS Bormsavond. Ter gelegenheid van den tienden ver jaardag van Borms aarhouding, zal er op Zondae 19 Februari, in ons lokaal De Drie Linden ren amnestieavond belegd worden. De tooneelgroep Jonc Vlaems. Vri Vhamsch zal er bet ont roerende Piaske opvoeren. Ook zal een onzer voornaamste leiders een gele genheidsrede houden. Het Vlaamsche Volkstooneel te St Niklaas Op Zondag 12 Februa-1 1928, opvoe ring van De Boodschap aan Maria het symbolisch meesterwerk van Paul Claudel, een der grootste Fransche schrij vers dezer eeuw, door de gezellen van het Vlaamsche Volkstooneel. De opvoering heeft plaats In de Acale- miezaal, waar de deuren geopend wor den te 3 uur om te 3,30 zeer stipt te be ginnen. De vertoor Irg eindigt vóór 7 u. De prijzen der plaatsen 10, 7 en 4 fr. Centraal Vlaamsch Notionallstisch propagandabureel voor 't Waasland. Alle inlichtingen, documentatie, enz. worden aan onze propagandisten op eerste aanvraag aanstonds verstrekt Het propagandabureel staat ten dienste van al onze strijdgenooten uit het land van Waas. We hopen dat ze met ons In vo~- ling zullen komen. Regelmatig worden er In 't lokaal 3 Linden den Zaterdag avond politieke studieavonden gehouden. ledereen welkom Vlaamsche strijdge nooten komt u documenteeren Zaterdag 11 Februari, studieavond In ons lokaal 3 Linden om 8 1/2 u. Onderwerp De klearpolitiekers en de zesmaandendienst. MEDEDEELING: Regelmatig zullen er korte samenvattingen van voor onzen strijd belangrijke punten onder deze rubriek verschijnen We hopen dat onze propagandisten deze documentatie goed zullen bewaren. Steunfonds Voor moed aan de Kristen demokraten 5,00 Piano. Van twee Lichting bus Steuot o Vlaming 1,00 6,00 2,00 Bormsfonds. Van een idealist mate rialist 900 00 viainsGfi* fetrlitaiBoid. Tah-siet mmaas. Woensdag 15 Februari, te 20 uur, In de bnvmzaai vsn bet V T. B. lokaal De Hoop 7e Winteivoordracht met lichtbeelden Eerw. Heer A N'ibels, spreekt over ONZE TORENS AAN DEN IJZER Alle belargs-ellenden worden hiermede vriendelijk uitgecoo- digd. Dinsdag 21 Februari, per speclalen trein naar Int Carnaval van Binche. Ver trek uit Antwerpen (Middenstation) te 9.34 uur. Terug te Antwerpen om 22 05 uren Gemakkelijke aanslul ing voor de deelnemers uit St Nik aas. Deelnemings- prijs 3C klas 25 fr. 2* klas 40 fr. Lief hebers schrijven onmiddellijk In bij den afgevaardigde, Hemelaertstraat, 2. Belceln Zaterdag 1.1 had hier een voordracht plaats over het Vlaamsch natlona'lsme, gegeven door makker Frans Van Riet De opkomst was waarlijk verheugend, we telden meer dan 60 aanwezigen I De voorzitter van onzen Fronttak wijst op het nut van zulke avonden, doet uitschij nen dat er van Belgifi niets vcor Vlaan deren te verwachten valt, tenzij weer eens als kanonnenvleesch te mogen die nenenheetde voordrachtgever welkom. Makker Van Riet wijst er op dat redert 1830 Brussel niets op 't oog heeft dan de dood van Vlaanderen. Dank de vroegere pioniers der Vlaam sche beweging. Conscience, Snellaert, Rodendach, Gezelle en zooveel anderen waaronder vader Willems, Is het snood opzet niet gelukt. Onderwijs, leger, be stuur, overal wordt de Vlaming als neger behandeld. De kleurpolitlek is de dood van Vlaanderen. Heyman verweet de fronters niets voor amnestie te kunnen doen. d° Gildenhuls mannen zouden 't klaar gekregen hebben, nu zit hij in een ministerzetel en zwijgt 1 Vlaanderen moG zichzelf redden Dat is de eenige weg 1 Met een krachtig beroep op eendracht In strijd en offer, sluit mak ker Van Riet zijn f inke uiteenzetting. De vergadering stoot met een geestdriftige Vlaamsche Leeuw en last not least. 4 nieuwe leden kwamen hun naam opge ven Dat bewijst dat zulke avonden wel vruchten afwerpen, daarom ook hopen we makker Van Riet zoo spoedig mogelijk nog eens weer te mogen zien. -»*'• L Christiaens. RONSE Prijskamp Jassen en Teerlingen (421). Op heden Zondag in 't lokaa' vlaamsch Huls, Workers wel zijn, om 6 uur. prijs kamp in 't jassen, 60 fr p'ijzen, de helft der mleggelden. Om 8 uur, prijskamp met de teerlingen (421), 20 fr. prijzen, de helft der Inleggelden. Ir.leg 1 fr. Iedereen doet mee. De uitbetalingen Zlckenbond en Vak- vereenlglng geschieden lederen Zaterdag van 7 tot 8 1/2 uur. De Bestuurvergadering Vakvereeni glog, den Donderdag, om 6 1/2 uur. Dé herhaling Muziek, den Donderdag otf 7 uur. Pensioenkas. - De partijgenooten, geboren in Januari, worden vriendelijk verzocht hunne pensioenkaart binnen te brengen op het bureel voor den 15*° der maand. Heden Zondag, uitbetaling, deel der Kruidenierswinkel, van 8 1/2 tot 10 uur. Op 1° Zondag van Maart, Meeting met de Heer De Clercq Jules, van Iseghem, over de Vakbeweging in 't Land. Bericht. Hit gebeur! dat sommige abonnenten, alhoewel zij bun abonne ment betaald hebben, eene verwittiging ontvangen van bet beheer van 't blad, dat hun een kwijtschrift zal aangeboden, worden. Het hoeft niet gezegd dat het hier eene missing geldt en dat die abonnenten lijk vroeger hnn blad zullen blijven ontvan gen. Zij hoeveo dus niet ongerust te zijn. Het Beheer. Letterkundige Prijsvraag Door de naamlooze vennootschap Db Noordstar. Kalanderberg, 1, te Gent, moedermaatschappij van den verzeke- ringsgroBp Noordstar-Boerhaave wordt eene letterkundige prijsvraag uit geschreven Het bedrag van den prijs is 10,000 fr. Gevraagd wordtEen boekof uitgebreid es«ay over Guldo Q^zelie. Eerlang zullen nadere schikkingen, meer bepaalde omschrijving der prijs vraag en aanstelling van de jury dcor de bladen bekend gemaakt worlen. Thans reeds zij medegedeeld dat even goed Noord Nederlanders als Vlamingen kunnen mededingen. Gesprongen huid, Schrammen <-n dragende plekken, Huid wondjes, Brand- en Snijwonden g-n-z-n met Doos 4 en 7 1/2 frank. In alle apoth. Dendermonde ZONDAQRUSTZondag 12 Februar, 1928, zal alleen openblijven de Apotheek van den heer Roman. VI. Nat. Qewestbond Dendermonde.— Arr. vergadering, bij Mr Van de Voorde Frans, Dijkstraat, op 19 Februari, om 9,30 uur. Mr D'Haes e, zal er het woord voeren. V. O. S. Zondag 19 Febr., uitbetaling der Spaarkas, bij Fonske, om lluur. Verleden Zondag, 5 Febr., hielden de Vossen stroolken trek voor'n gratis abon nement op onze Oost Vlaming. De 2 gelukkige vrienden zijn H. Bel- lon en den baas uit 't lokaal van onze fietsclub. WIJ vernemen dat de prijzen van het verllchtlngsgas gebracht zijn a) voor bijronderen fr. 0,87 (verllch ting.) b) voor verwarming en drijfkracht fr. 0,84. Dmdarbelli. De V. O. S en B. V. O.S van Dender belle, namen het initiatief op de gemeente een monument op te richten voor de gesneuvelde soldaten en opgeéischten. Om het geld daartoe noodig saam te krijgen, zetten wij iedereen aan loten te remen van de tot dit einde ingerichte tombola, 'o Lotje kost slech's 0.99 fr., verkrijgbaar in bet Vlaamsch Huis en bij de leden VOS en B V. O S De prijzen moeten ten laatste één maand na de trekking afgehaald wor'en De win- I nende nummers zullen In ons blad ver schijnen. WIEZE. Tooneel. De VI. Nat. tooneelgroep «Jong Dietschland» van Dendermonde, za! de vrienden van Wieze en Belle ver gasten op 'n puike tooneelavond In de zaai «DeKuiper» Molenstraat, op Zondag ^Febr., te 5 uur en Maandag 13 Febr., te 7 uur Er zal opgevoerd worden De Ditlvelschuur, tooneelspel in 3 bedrijven "n spel van menschen en duivelen. Prijzen der plaatsen 5 en 4 fr. Kaarten op voorhand te bekomen bij Aloïs Wauters en bij Victor Heyndricks, belden woonachtig in de Molenstraat te Wieze. SUIKERIJ de strafste gebruikt er min EVERGEM Tooneel. Od 5* en 12* Februari, geeft Jono Vlaanderen zijn teerde Win terfeest, met op 't programma L)e Hin DERFaal, drama in drie bedrijven van M-»ëe ^llebergb en Leentje uit het Hekel«ijk. blijspel in een bedrijf, door Oastor. Martens. Begin om 5 ure stipt. Prijzen der plaatsen 5, 4 en 3 fr. Warm aanbevolen. C. Om redenen van verschillenden aaid, werd de voor Zonaag 12 Febr aangekondigde meeling le Denderleeuw, lot tateren datum uitgesteld. Aan de Jongelingen van Denderbeuw, Welle, Erembodegem, Terjnden, Denderhaulem, Iddergem, Okegem, Ninove, Liedekerkè en Teralphene. Op Zondag 12"' Februari, wordt om 21/2 ure zeer slipt, In de Verbroedering Slatie Denderleeuw, een gewestelijke VI Nat. Wacht gesticht. Die jonge. Wacht hei ft tot doel, de jonge'inpen van Denderleeuw en ommeland op te leiden tot finke, btwuste VI Nat strijders Om de veertien dagen of minstens eenmaal per maand, zal een leider Vomen spreken over de noodm van ons volk, Vlaanderen door de eeuwen heen, 183o, 183o tot 1914, de oorlog, het aktivisme, de naoorlogsche strijd, organisatie anti- 193(i binnen en buitenlandsche politiek, enz enz Wij hopen stellig dat de jongeren deze gelegenheid zullen te baat nemen en in massa naar deze stichtingsvergadering zullen opkomen. Vooruit Vlaamsche jongeren, gij die ons begrijpt Is bet dan zoo lastig, alle maanden een paar uurtjes te offeren om de nooden vsn uw arm verdrukt volk te helpen lenigen V oruit en offer een paar uurtjes per maand aan dat mooie, dat schoone ideaal, d zelfde, waarvoor l> Borms dien dag reeds 329o maal 24 uren vrijhei 1 zal gegeven hebben. Het Bestuur BORMSFONDS Gestott op postcbekr. «De Schelde» A D,V. 50 fr. L B. 50fr. Denderhoutem. Na het zingen van De Daad 25 fr. Voor het Bormsfonds 25 fr. E.V. twee stortingen 10 fr. LEDE Mag het gezegd worden, dat in het kamp der liberalen met nijd en tar.den- geknars wordt te werk gegaan om den immer stijger den bloei van 't «Vlaamsch Huis» te fnuiken De «liberale» princie pen willen die heeren zich wel|toeetgenec enkel in worden natuurlijk, maar mag het wel iiberaal genoemd worden, een pf chter 5 fr. huurgeld per roede meer te doen betalen of een kar mest te doen afstaan alleen omdat hij r iet politiek ten dienste staat van zijn heer en meester Ik heet dit dwingelandij kunnen die heeren er soms een beter woord op vin den. De boerkeDS zijn toch te dom om te denken nietwaar, heeren liberalen, alleen goed om mijnheer z'n geld met hun zweet te doen gedijen, mijnheers waanzlns- droom te helpen verwezenlijken en verders stank eu verachting, voor dank te ontvangen. Mag het gezegd worden, dat er spijtig genoeg nog merschen te vinden zijn, die hoewel vrij staande, om een weinig gelde lijk voordeei, van den eer.en dag tot deD anderen, gan ch van gezindheid veran deren Men blaast mij in het oor dat zulks onlangs het geval geweest is met eenen zich zelf betitelenden eerste kracht muzinant. Is het waar Flinke aanwinst voor mijnheer 1 «Bon débarras» voor de anderen. Mag het gezegd worden, dat de socia listen heel goed weten op te sommen wat de fronters nog niet bekomen hebben sinds hunne weikoadige medewerking in het gemeentebestuur, maar natuurlijk beel en al onwetend zijn van wat er wel bekomen werd 1 Mag hier terloops wor den aangestipt, dat de socialisten zeer stoute sprekers zijn, daar waar ze geen verantwoordelijkheid te dragen hebben, maar dat, waar zij de baas zijn, zij hunne princiepen en schoone beloften, heel gezwind maar op een onbeschaamde wijze over boord gooien. Mag aaD die heeren worden herinnerd wat 'n laag komediespel zii voeren rond den zes maandendienst Werd aan de VI. natio nalisten, die zonder politieke vooringe nomenheid, alleen omdat het een goede zaak gold, hurne propagandalijsten tee- kenden, de verrekering gpgevendatde socialistische vertegenwoordigers In de Kamers niet weer zullen tegenstemmen Mag hier ook worden gevraagd, of de heeren socialisten al eens rekening heb ben gevraagd aan hunne vertegenwoor digers In de gemeentepolitiek, 1.1. z. de groep der onafhankelijken Of hebben ze daar, na bewezen diensten, niets meer te zeggen Of zou het toch waar zijn van die vette soep met ballekens? Waarom altijd op die schadelooze niets vermo gende fronters gesakkerd Waarom. Polltikus, er op aansturen om die waar- delooze aandeden in bet «Vl. Huls» ge heel den dieperik in te helper De Serre» moet er bij kapot... aan 50% inkoopen tegen 23 of nog min afzet ten... heel wat ruinens I Als paaid en wagen van de «coöperatief» er maarniet worden bij opgeslorpt Mag het gezegd worden, dat het pri vaat bal, o langs in het VI. Huls gegeven een reuzensucces heeft gehad... en dat een massa onzer vrienden er naar hunke ren om nog eens zoo een feestje van heel en al gezelligheid te mogen meedoen Mag er op gewezen worden dat nlet- tegenstaa-ide de genomen maatregelen, er toch nog vreemde lui, die wii enkel bij ons zien wanneer er iets te profiteeren valt; zijn binnen gesloopen en meteen 9lecht oog werden aanzien Ware het niet mogelijk voor strengei toeztcht een fijner zift te gebruiken Mag hier ten slotte een pluimpje worden toegekend aan onzen vriend en ijverlgen propagan dist Odl'on die met zooveel «brio» dit feest heeft ingericht en doen lukken en mag hier tevens den wensrh worden uit gedrukt, dat zijn onderhemlrpsgeest zich nog dikwijler move openbaren Mag het gezegd worden, dat vele men schen die ons vijandig gestemd zijn en die geen gelegenheid zouden laten voor bijgaan om ons te kelderen, nog te veel steun genieten van wege onze vrienden Mag er hier op gewezen worden dat bet eene heilige plicht Is voor ors VI. Natio nalisten en kristen demokraten, enkel die menschen te bevoordeeügen die het goed met ons meencn en dat het eene dwaze en onredelijke edelmochghe'd Is zijn center te d»agen aan dezen die ons In het openbaar of sch»rrrugs bekamren RAAK. Denderleeuw. Vakvereeniglng. Naar ons 1 OP lid. We zijn nog maar enkele weken aan 't werk en reeds mochten onze ievervolle propagandisten tientallen leden boeken, zoodat we niet meer verre van de 100 staan. Binnenkort worden deze allen bijeen geroepen In een onzer lokalen, waar een bestuur zal worden gekoïen. Eene voor dracht zal te dier gelegenheid worden gehouden door den leider van het VI. Nrtlonaal Vakverbond. Onze mannen doen zoo voort 1 Niet éen of twee, maar allen de hand aan de ploeg. De werklieden moeten ervan overtuigd v/ezen dat het tijd wordt zich te vereeni gen. Nu cr weer spraak is van kiisls, mogen ze niet langer talmen Verleden Zondag is onzen vriend Alf. Praet alhier begraven. Honderden partij genooten hadden er aan gehouden een laatste hulde te brengen aan den man die scdert 1893 in Denderleeuw de vaan van de vlaamsche demokratie hoog gehouden hef ft. Ons Volksmuziek speelde prach tige doodmarchen en op het kerkhof sprak onzen burgemeester een treffende rede uit. Vriend Alfons Praet met u verdwijnt in Denderleeuw een onzer beste en moe digste partijgerooten. Aan de diepbetreurde familie onze hartelijkste deelr eming in den rouw die haar komt te treffen. Het Bestuur. Heden Zondag concert door onze moe dige vrienden van Huissegem. Het mu ziek komt biieen in De Verbroedering, om 3 1/2 u. om te 4 uur stipt naar Het concert te gaan. Al degenen die mede gaan raar het feest gelieve bet muziek te vergezellen. Gewest. Verbond. Vlaamsche Wachten. De Keikoppige Denderleeuwen. Zondag hadden we een allerprachtigste vergadfing. Flink werk wert er afge legd. Heel interessarte zakm werden bewerkt en onderzocht Wij waren ver heugd 5 r ieuwe strijders te mogen op schrijven. Zoo moet het zijn. Jongelingen begrijpt uw pi'cht 1 in erre rangen, ir de Vlaamsch Nationale Wacht is uw plaatf. Nief geaarzeld, niet gewacht, geen klein geestigheden meer, maar vooruit I Iede reen is welkom 1 Wie begrijpt er Zondag zijn pltchr. wie ontmoeten we Zondag als nieuweling In onze rargen Zondag algemeene gewestelijke ver- eadering, te 2 uren in De Verbroedering. Hartelijk welkom I Leest en verspreidt blad Oorlog aan den Oorlog Weg met de kanonnen De Wapens neer Vlamingen van Dend-rleeuw en Om meland Ob Maandag 27 Februari komt naar Denderleeuw sprtken de messias der Vlaamsche beweging, der Vlaamsche opstanding Ward Hermans. Ward Hermars de verbannen IJzersol- daat. de man van de berde der houthak kers, de flinke anti-militarist de fijne 8peu«ree8t, de groote Vlaming zal han delen over het lilden der Vlaamsche ongens aan den Ijzer. Vlaamsche vrienden en partijgeroofen, V O S.'sen en B.V O S.'sen. OpgeCisch- ten, gij die weet wat er gebeurd is, gij die zelf geleden hebt wat Ward zal ver tellen, gij die al de folteringen onderstaan hebt, gij /uit er aarihouden een groet te brengen aan Ward. V.O S.'sen gij zult er aan houden Ward te laten zien dat Denderleeuw- een burcht is, niet alben van aktMsme, Vlaamsch nationaisme, niet alleen van demokra'Je en vlaamsche plichteei. maar dat Denderleeuw ook het fort is van 't ai-timliitaiisme. Vlamingen aller aard, ouders, vaders, moeders, gij vooral jongelingen, meisjes kinderen. Komt luisteren wat Vlaarde- ren zal lijden in den toekomstigen strijd voor recht en beschaving. Komt zien kinderen en jongelingen wat uw vader of broeder geleden heeft, komt leeren haten het verschrikkelijke regi ;m. Jonge elementen en oudere menschen komt tn groote getalle op 27° om 8 uur, naar De Verbroedering. Het is een avond die gij u nooit zult beklagen. Kaarten te bekomen bij de leden der VI. nationale wacht, bij Ouck. Dorp, bij Donatns D" Boom, bij AcMel De Bakker, broodvoerder en in De Verbroe dering. Statie. De voordracht Is opgeluisterd door

De Werkman | 1928 | | pagina 2