Pursi bii dragen ei siekioopen der Huid. Doos dlrank Arrondissement Aalst BEREID! OVERAL Ed DIET ZORfi DE 11 JULI HERDEDBIBB DOOD Vlaamsche Hoogdag te Turnhout Erembodegem-Ter joden De Handelsbank STAD AALST niet «a droite par quntre» lecrcn loo- pen. Het socialistisch voorstel met de voorgeocfendheid en de wcdcroproc- pingen werpt heel onze knapcnschap ten prooi aan den militaristischen geest. Daarom weg met de voorgeoefend heid van de socialisten. Weg met de wederoproepingen van de socialisten. De zesmaandendienst. Een leger niet zesinaandendicnst kan geen aanvalsleger zijn, alleen een vcrdedigingsleger. Daarom staan we den zesmaanden dienst voor. Het leger oefent zijn invloed uit op de buitenlandsche politiek. Hoe sterker het leger, hoe agressie ver de buitenlandsche politiek van een land. Wij willen een vredespolitiek. Daarom, leve de zesmaandendienst. Wij willen vrede in de lage landen aan de Noordzee. De «helden» van 1830 die het heer hjkc koninkrijk der Nederlanden uit mekaar hebben gerukt die zijn er de schuld van dat de oorlog in 1914 over onze grenzen is gerold. Het Koninkrijk der Nederlanden met een bevolking van 15 a 16 miljoen zielen zou in staat geweest zijn om Duitschland af te schrikken van een doortocht over ons grondgebied. Een herstel van dit machtige rijk bier in het Westen zou ook in de toe komst een waarborg zijn van vrede. In plaats van dat herstel op fedeaa- tieven grondslag na te streven hebben de Belgische imperialisten op landroof gezind: annexatie van Zuidelijk Ne derland. erkeerdc politiek die oorlog in zich sluit. In plaats van den vrede te verzeke- 0?f federatie van Vlaanderen, Wallonië Holland heeft België zijn veiligheid willen waarborgen door een militair accoord met Frankrijk. Dat heeft de oorlogskansen niet ver- nnnderd, integendeel vermeerderd en «elgie daarbij gemaakt tot een vasaal- staat van Frankrijk. Het huidige regeeringnontwerp ia ~n gevolg ven deze ve.aaliteit.poIi- Jli1™ JïrïiTS.11 wc ontwerp: HET IS VOOR ELKE VI Auiur Dat ontwerp is een uitvloeisel, een gevolg van het militair akkoord met Frankrijk. rXiï£iIL,TA,R AKKOORD moet OPGEZEGD WORDEN. Daarvoor moet heel de buitenland sche politiek van België gewijzigd worden. Hoe kan dat Door versterking van den invloed van laanderen op de Belgische poli tiek. r Die invloed is zeer miniem: sedert den wapenstilstand is die invloed nog kleiner geworden. Sedert de wapenstilstand franschgezinde elementen zijn de meester, volledig meester in de Belgische poli tiek. Wie waren eerste ministers in Bel gië sedert den wapenstilstand? Delacroix, Thcunis, Carton de Wi- art, Jaspar: Walen cn Brusselaars. Yandevijvere en Poullet hebben het geprobeerdze werden allebei gebro ken. Door wie? Door Brussel, door de financie, door liet leger, door het hof. Een eerste voorwaarde opdat Vlaan deren meer invloed krijgt op de poli tiek van België isde versterking van den Vlaamschen invloed in het leger. Daartoe volstaan de bepalingen niet van het regeeringsontwerp. Om dat te bereiken moeten we VI- legerdivisies hebbenofficieren manschappen opgeleid in hun eigen Vlaamscne taal, samenhoorig met hun Vlaamschc volk, gekazerneerd Vlaanderen. Dan kan Vlaanderen meespreken, dan zullen Brussel cn Wallonië niet langer alleen de richting bepalen van België's buitenlandsche politiek. Vlaanderen wil vrede. laanderen heel Vlaanderen, mini malisten als nationalisten, willen hier in hetzelfde: een politiek van zelfstan dige neutraliteit, V\ elnu, wie dat bereiken wil moet mee ijveren voor Vlaamschc legerdi visies. Deze hervorming is een factor van vrede. Deze hervorming is een eerste voor waarde voor het herstel van de Vlaam- sche zelfstandigheid. Gelijk welk ontwerp, dat ons deze hervorming niet brengt, moet ver worpen worden. Vlaanderen is bij machte om dat doel te bereiken. Als de Vlamingen willi knechten van zin niet. Acht katholieke Vlaamsche volks vertegenwoordigers kunnen den snoo- den aanslag van de kliek Jaspar-Hy- mans verijdelen. Welnu, als wij de oogen openen van de Vlamingen dan zal de Kath. VI. Kamergroep ditmaal ons volk niet durven verraden. De militaire kwestie is een vraag stuk dat diep in 't vleesch snijdt van eikendeen. Hier gaat hef niet om een hooge- school, waarvan alleen de intellectu- eelen het groote belang inzien. Hier gaat het werkelijk om een volkskwestie. Ons volk is nooit militaristisch ge weest I.aten we gebruik maken van de vredelievende gesteldheid van ons volk om den weg te banen naar de Vlaam sche zelfstandigheid. Voor zesmaandendienst Voor Vlaamsche legerdivisies. Nationalisten, domokraten, weert dapper. Propagandcert voor deze eischen. Belegt meetingen en betoogingen, gaat van man tot man met «fit pro- gramma. Tusscben dit en een paar maand moeten in Vlaanderen groote dingen gebeuren. aingen willen, krijgen de Frankrijk ditmaal hun punl staat onverbiddelijk vast. Is er karakter hij de groep Matthijs, wordt eerstdaags het schepenkol lege in de minderheid gesteld cn. waar anderen beroep hebben op Gent, kunnen ze gerust bij de pakken gaan zitten. Daar liggen wolvenijzers Tot vervelens toe komen we steed hier op terug, opdat de vroede vade ren bij gebeurlijk ongeval niet roepen zouden dat zij verraden werden. Wij hebben geweigerd nog langer deel tc nemen aan de zittingen van het schc- penkollege, omdat wij geen antwoord kregen op de vraag naar de schulden kwestie. EINDELIJK hebben wij de tabel dezer schulden. Aan een omvor ming-studie zijn we begonnen. Er was uneenigheid omdat wij weigerden ver hooging van belastingen te stemmen. Niet alleenlijk bleek dat wij gelijk hadden, er was zelf nog overschot met de verminderde belastingrol van dees jaar. Dat zijn een paar pluimen die wij door ons in oppositie gaan hebben verkregen. De kadetten-scholen, clek triek en Sas-van-Aalst behooren tot de werkzaamheden van ons samen gaan. Dat zijn ons voorstellen Uit dit overzicht moge dus blijken dat het gemeenteraadslid geen cham petter is. ook geen schoolopziener, al doet Fcrnand somtijds zoo. Natuur lijk nog veel minder burgemeester al wil onze kollega Gaston dit bloemeken in zijn knoopsgat steken, bij gebrek aan een halt-dozijn dekoraties. Iets wat, tusschenin gezegd, een wonder is. Wij de slechte patriotten, hebben veel van dat blikzij de goeië. hebben er geen Onrechtvaardige miskenning. Een gemeenteraadslid mag geen kasseien laten stelen, mag geen we gen opbreken, mag de politiekommis- saris geen orders geven mag geen veldwachters werkstellig maken, mag niet onbetamelijk zijn, kan geen bevelen geven en geen wetten stellen. Daarom ook is het waar dat Fred gelijk heeft zich te verwonderen dat sommigen meenen mij, m. Jos te moe ten noemen, wanneer het lidmaatschap van den gemeenteraad niet beteekent eer geven, wel plichten opleggen. Dat is ook de rede waarom wij destijds geen schepenzetel opeischten. De eere- post is zonder beteekenis de men- schelijke en politieke vrijheid alleen doet zich gelden. Weg van ons het charlatanisme der cereposten. De strijd alleen gaat voor het volk in zijn geheel. De collectieve geest der VI. gemeenschap hunkert naar omzetting der onbekende drijfkrachten die schui len in de ziel van ons volk, wanneer het zal geroepen worden zelfstandig op te treden. Tot dien dag moeten we afstand doen van alle cereposten, om de eer, van alle bestuurs-profijten, om het profijt. JOS. COOL Gemeenteraadslid. EREMBODEGEM Heden Zondag, ter gelegenheid van kermis GROOT BAL in 't YL Huis. Op 8 JULI leger°a°ui^ev^fAT„esïie'°nale b£,°°Bing' 'egen de Vüorgeslelde Plastische beelden op de Groote Markt. - Radiocorcerten. Ue bloem van Vlaanderen moet te Turnhout zijn op 8" juli. viïïSSLja-»* 24 rt om 4 uur, Mmlek- en Verbroederit8<fee»t voor «Ue Om fi MM n d van het arrondissement. demdUalre wetió^twerpen N,nov",ee»«"«- apOOTE MEETINO tegen LEDE Heden Zondag voormiddag, 24 Juni. tusschen 9 en 11 uur zal in. Van op den Bosch z'n zitdag houden in Vlaamsch Huis. Al wie hem spreken willen wenden zich aldaar. Zondag 24 Juni, om 3 namiddag houdt m. Schouppe eene voordracht voor de leden van de ziekenbond «Hoop op Toekomst», bij Fr. De Gey- ter, Bellacrtweg. Alle leden zijn dringend uitgenoo- digd. Op Zondag 24 Juni om 7 u. .30 's avonds zal WARD HERMANS, de stoere houthaker, het woord voeren in 't Vlaamsch Huis, over: «Vlaanderen in Europa's worstelpark». Dorpsgenooten, op naar deze mee ting! Het woord is vrij I Wij wenschen tegenspraak Nog de burgemeester te Lede. ICen vriend deed me bij het arti kel van verleden Zondag, geteekend Ooi opmerken dat. nu men op de plichten had gewezen men ook over de rechten zou hoeven te spreken. Ik meen dat hij hiermee de rechten van een gemeenteraadslid bedoelde. Spre ken over dc rechten des burgemeesters heeft natuurlijk geen zin. M. Coppcns bekleedt de plaats, moet dus zijn eigen rechten kennen en. ook doen gelden, zegt Ooi. Wat iedereen wenschen moet. Want, is een alleenhcerscher SLECHT wanneer hij misbruik maakt van zijn ambt en zijn gezag, een ka- rakterlooze schept anarchie en bevor dert wanorde en wetteloosheid. In de geschiedenis kennen wij allen de in zinking van het groote rijk der Mero- vingers bij het bestuur der vadsige koningen Zoo in het grootZoo in het klein 1 Kceren wij tot onderwerp terugDe rechten van een gemeenteraadslid. Hoe Gaston en zijn trouwe dienaars er ook over denken, de rechten van een gemeenteraadslid zijn bijna nul. Individueel gesproken elk afzon derlijk buiten liet bijwonen van en kele plechtigheden die alleen de zieke lijke grootdoenerij van enkele Über menschen kan vleien, bezit het ge meenteraadslid alleen het recht van de boekhouding, zekere briefwisseling en de proces-verbalen na te zien, ver der mag hij punten aan de dagorde van den gemeenteraad laten brengen. Collectief gesproken in groep bezitten de gemeenteraadsleden zeer vele rechten. Zij kunnen het schepen college samenstellen bij meerderheid van stemmen. Zij kunnen alle toela gen. alle werken stemmen cn doen uit voeren bij deze zelfde meerderheid. Daarom is de huidige handelwijze van het schepenkollege samengesteld bij de gratie onzer stemmen, op grond slag eener geteekende, gemeenzame overeenkomst van zulke verdra gende beteekenis. Weliswaar kwam bi Kubbcns wat ik hoop eene aan winst te zijn voor den gemeenteraad) hunne groep terugbrengen op vijf ge kozenen. doch het middel om de reke ningen te verwerpen en alle voorge nomen beslissingen te breken, berust bij de willekeur der oppositie. Het is genoeg dat dc oppositiegroepen eene afkeurende stein geven om heel hun macht te doen tuimelen. Ons stand- het volk van tie volkswijken vooral, a l^innetle. of volgens «le proto godsdtenstig is gebleven en. bidden kol»: zi ritten bovendien in tal van v voor, godsdienstig blijven zal. naamloozc vennootschappen, banken. Maar geen begoochelingen... bevruchten «le katoen mei negcrbloetj negerlevcns... de socialisten, niet Inkomprijs: 2 frank. DENDERLEEUW Vlaamsch Nationaal Vakverbond. Afd. Denderleeuw. Voor de zooveelste maal drukken wij er op alsdat de socialistische vak bondleiders zich moeten wenden tot den dictator Rollier en Co, 't is te zej gen, voor de (halve haring) 0,30 toelage der gemeente gestemd cloor onze 6 VI. Nationalisten, hetgeen nog veel te weinig is. Arbeiders en arbeidsters, oordeelt over de vraag die ze zoo dikwijls heb ben gesteld in hun blad. De wijze van propaganda die zich heden op de pa rochie voordoet op syndikaal gebied, is dat er dagelijk een heer per fiets, net aangekled en met ne fermen groo- ten hoca, onze menschen tracht tot de roode zijde te trekken. Maar alleen lijk gedwongen en arme menschen, uitgekocht door geld. laten zich over halen. Bij vrije arbeiders (sters) mis lukt dit altijd. laamschc werkman, opgepast I Koopt het brood «De Verbroedering», 't Is het beste. Wedt U baar voordeeligste plaatsingen aan, ge waarborgd door den sterten Bankgroep HAN DELSBANK, PONDSENBANK en NOORDSTAR met een gezamenlijk kapitaal en resenren ran ruim ZESTIG MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam ol aan drager 6 t. h. bruto ol 5,101. h. netto. KASBONS 3 maanden op naam ol aan drager 5,50 t. h. bruto ol 4,501/4 t. h. netto. Abonneert LI op de BEURS BODE, bet ver- trouwbaarste weekblad voor tinancMele eo econo mische belangen. Proefnummer» op aanvraag. Abonnement tot einde 1028 fr. 15. HANDELSBANK N. V., Kalanderberg 1, Oeot en al hare Agentschappen en Bijkantoren door garuch bet Vlaamsche Land. Bij het Eucharistisch Congres. Het past zeer slecht binnen het raam van een strijdend politiek week blad. dat een zoo ruim arbeidsveld beeft als het onze. een omstandig ver slag uit te brengen over de feestelijk heden die met het Eucharistisch Con gres zijn gepaard gegaan. In ons leven heeft de stad Aalst nooit een zoo luisterrijk als algemeen fcestvertoon gekend: boven alles wat scheidt vereenigde dién dag allen in een eerbiedige en waardige hulde aan de H. Fëucharistie Fën niet zoozeer de uiterlijke praal als wel de algemeenheid der kriste- lijke belijdenis heeft bij ons den in druk gelaten, den heerlijken indruk, dat ons volk in zijn diepste wezen. Het volk, de algemeenheid der be volking is niet anti-godsdienstig, verre van daar en dat is verheugend. Het geslacht dat Zondag mee heeft gi vierd heeft in zich den godsdienstzi bewaard gedurende de kinderjaren in geplant. Maar zwakker, veel zwakke zelfs zal dien invloed in vele gezinnen op het geslacht van morgen worden geprent. Bij een dag als Zondag hebben w mede de groote taak gevoeld die onze leiders en voorgangers op onze schou ders hebben gelaten: Christus in eer herstellen in de gezinnen waar hij ver geten werd, Christus doen heerschen als koning van vrede en liefde onder de leden van het gezin, bij wie 't niet weten, de boodschap brengen dat Christus is de Waarheid, de Weg, het Leven en dat geen christelijke wet de armoede en de ontbering oplegt, wel dat Christus in de eerste plaats if geweest cn blijft den vriend en wel doener der kleinen en nederigen. Volksverheffing S. M. Bakkerij. De driemaandelijksche deel zal uit betaald worden op volgende dagen: Maandag 25 Juni voor de klanten aan den overkant van den Dender. Dinsdag 26 Juni voor de klanten aan den benedenkant van den Dender. Telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 u. Men gelieve op gestelde dagen te komen. Voor de kermisdagen zal er Volksverheffing fijne brooden gebak ken worden. Men gelieve op tijd de bestellingen te doen bij de broodvoer ders of in 't lokaal. Het Bestuur. Kermisdagen. Ter gelegenheid van de kermisda gen zal er in 't Vlaamsch Huis BAL ehouden worden op Zondagen 1 en i Juli om 5 uur. Maandag 2 en Dinsdag 3 Juli om 6 uur. Ingangsprijs 2.50 fr. Bezoekt met de kermisdagen het Vlaamsch Huis, bezoekt het inet ken nissen en familieleden. Wijkkring Frans Daens, Koolstr. Op Zondag 24 Juni om 5 u. stipt be langrijke vergadering op boet van 1 fr. voor al de leden. Bespreking en deeling der gespaar de gelden. Het Bestuur. Wijkkring Breetlestraat. De algemeene vergadering van den jvijkkring zal plaats grijpen, Zondag Juni, om 5 uur in het gewo"" Hoofdbestuur. Gezien de vergadering van het be stuur van den Ziekenbond werd de vergadering van het Hoofdbestuur vastgesteld op Woensdag 27 Juni om 7 u. 30 's avonds. Alle bestuurleden dienen aanwezig te zijn. 11 JULI. Het programma der feestelijkheden is zoo goed als geregeld. Het Gulden- sporenkomiteit stelde deze als volgt vast Zondag 8 Juli, om 10 uur, Mis met sermoen in St Martinuskerk. Bijeen komst aan 't VI. Huis met muziek en optocht door de stad. Maandag 9 Juli, om 7 u. 30 's avonds vertooning van den film der Ijzerbe devaarten. Zang, muziek. Aanspraak door een onzer begaafd ste redenaars. Woensdag 11 Juli, om 8 n. 30 's a- vonds: Concert op de Groote Markt waarna LICHTSTOET. Kleine wijzigingen kunnen echter nog aangebracht worden. Er wordt ook onderzocht om op 15 Juli te vieren in 't Vlaamsch Huis te Erembodegem. Liever Turksch Jan Vlaamsch. Een woordje voor meneer Moyersoen. Er zullen vandaag blijde vlaggen wapperen boven blijde welkomgroe- ten voor de socialistische manifestan ten door de zorgen van ons stadsbe stuur geplant. Proficiat, m. M oyer soep U zoudt het wellicht een twintigtal jaren geleden zelf niet hebben geloofd dat u nog eens, schepen van Openbare Werken ad interisn, voor de blijde in trede van socialistische betoogers spe ciale welkomgroeten zoudt laten plaatsen hebben. Proficiat, m. Moyersoen Neen, u zijt geen fanatieke politie ker, u zijt geen verstokte autokraat en geest is niet zoo eng en bekrompen als die van uwe Volksstem' reporters, uw houding is niet zoo armtierig klein als men, beleedigend. durfde te zeg- gen. U zijt integendeel een zeer breed- denkende tegenstrever, een chieke en ridderlijke vechter... tegenover de socialisten. Want de socialisten dat 2ijn de kwaadste menschen nog niet. De soci alisten, dat is stof voor de dorpspas toors om er de geloovige zielen mee bang te maken rond verkiezingsda gen... maar voor de rest zitten de soci alisten af en toe ook in de regeering, komen aan 't hof en gedragen zich waar meneer Moyersoen, die hebben invloed in de kringen waarmede de gene afrekenen die van de politiek een ladder maken voor 't wegkapen van eere en andere titels. Proficiat, in. Moyersoen. schepen ad. interim. Veertien dagen geleden huldigden de Vlaamsche Nationalisten hun lo kaal in. brachten een ontroerende hul de aan hen die als eeretitel van hun streven de scherpste veroordeeling droegen en dragen, aan allen die voor hun Vlaamsche overtuiging geleden hebben en lijden en waarvan de schoonste, we noemen eerbiedig een Dosfel, een Depla, een B. Quintens, een Van Oye en zooveel anderen, den dood zijn ingegaan met de leuze waar mee wij voortstrijden tot het zege pralend einde: Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus. U was toen ook schepen ad. interim, heer Moyersoen, en u hebt toen van uwe macht MISBRUIK gemaakt om buiten het schepencollege, daartoe al leen bevoegd, de gegeven toelating in te trekken. Op welke wijze u die zeer verschil lende houding tegenover socialisten en tegenover ons in overeenstemming brengt met uwe zeer kristelijke ge voelens is ons een raadsel dat alleen kan uitgelegd worden door uwe vrees voor den kletspraat van de Brussel- sclie ouwwijvenkranten en uwen schrik een der machthebbers te mis hagen. We zijn niet boos, m. Moyersoen.. het is veel te prettig een klein maar vrij man te wezen, geen bokkespron- gen te moeten doen, geen blad voor den mond te moeten nemen om in de gratie van meneer die of die om reden enz. te staan Vlaanderen en wij hebben er boven dien niets aan te verliezen dat de leider van de katholieke partij, die bet mono polie van godsdienst en rechtvaardig heidszin opeischt. zich zoo klein en be krompen toont als u doet. Want het bevestigt dat cr in UWE katholieke partij alhier en over heel Vlaanderen iets rot is. dat het katho lieke, de Vlaamsche. de demokratische uithangborden uwer partij kunnen verhangen worden al naar gelang po litieke en soms persoonlijke belangen het vergen... Vandaag voor de Belgische, giste ren voor de konservatieve, de finan- cieel-koloniale; voor welke morgen? Wanneer voor de Vlaamsche, de kristelijke Vlaamsche? De demokra tische? Nooit. Voor de keuze gesteld tusschen den Belgisch socialen invloed en den Kris- telijk Vlaamsch Nationalen heeft u den eersten verkozen. Meneer Moyersoen u zijt, onbe dacht, konsekwent. Eenige tientallen jaren geleden hebt u bet socialisme boven de christelijke democratie gesteld. Dit is de tweede maal dat u voort gaat op 't verkeerde pad. Voor de tweede maal waarschuwen we u voor het evenbeeld van het eens zoo katholieke Frankrijk. U gaat uwen weg... Wij den onzen... Wat of hoe u ook doet de bloem van Vlaanderen's jeugd laat u gaan, en immer grooter wordt het leger van geestdriftige jonge mannen die, sterk door hun jeugd en hun ideaal, mee lijdend neerblikken waar u staat, met Is eenige getrouwen de staf van De 'olksstém, de onbaatzuchtige derde ordeling, die de waarheid niet schrij ven kan. de flinke kapitein die in Na men is geweest en den man van de reserve, uw overtroffen namaak, Raymond De Schaepdrijvex. gangers nemen den trein te 7 u 30. Samenkomst aaft het station te Ni no ve. te 8 u. 15. Bezoek aan een groot stekjesfabriek en aan de merkwaar dige kerk. Wandeling naar Pollare (een half min vanwaar mooi uitzicht op de Denderstreek. Gezellig veld maat! Te 1-1 u. wandeling naar Appel- terre (een half uur): bezoek aan" de bloeiende tabaksvelden. Korte wan delvoordracht over- de tabakkweck door een landbouwkundige. Bezoek aan tabak- en sigarenfabriek waar de produkten kosteloos zullen geproefd worden. andeling naar Zandbergen (oen half uur). Bezoek aan de kerk en het oud kasteel (niet bijzondefe toe lating). Te Pollare kan flink gemid dagmaald voor 7,65 fr. Wie 's mor gens belet is, vertrekke aan den Ha ring te 13 ti. (naar Pollare of met den trein van 14 u. 21 naar Appelterre. Zooals uit dit programma blijkt, hoeven noch voetgangers noch fiet sers schrik te hebben van dezen zeer gemakkelijken uitstap. De staking bij Torley, ln de vergadering van den Ambte lijken Scheids- en Verzoeningsraad van 19 dezer, werd de wensch uitge drukt dat cr in den schoot van den Raad meer onderkandelingen zullen plaats hebben tusschen het bestuur van Torley en de syndicaten. De Raad schreef te dien einde een brief aan de betrokkenen teneinde voor hem te willen verschijnen «om te trachten tot een vergelijk te komen nopens het geschil tusschen hen op gerezen». Bij de schilders. In zijne laatste bijeenkomsten be sprak de ambtelijke Scheids- en Ver zoeningsraad de vraag om loonsver hoging van de Aalstersche schilders- gasten. Deze werklieden kregen in de jongste maanden twee achtereenvol gende loonsverhoogingen, onderschei- delijk van 0.25 fr. en van 0,50 fr. per uur. F.en derde verhooging dringt zich op. daar de duurte sinds de laatste vermeerdering nog toenam en de loo nen, volgens verklaringen in de pari taire kommissies gedaan voor den oor log. 25 t.h. te laag waren. Eene kommissie samengesteld uit twee afgevaardigden der patroofis en twee der werklieden werd benoemd om de zaak grondig te bestudeeren. Leder- en vellennijverheid. De leder- en vellenbewerkers druk ten meermalen bij de patroonsvereeni- ging den wensch uit, den duurtctoe- slag te zien toepassen per snéde van 20 punten in plaats van per 25 punten, zooals nu het geval is. Het basisloon dor stiksters zou ook worden ver hoogd teneinde te vermijden dat deze kategorie arbeidsters totaal ophoude te bestaan. Na 1 Juli datum van het einde der vroeger getroffen overeenkomst, zul len de onderhandelingen opnieuw be ginnen. Stedelijke Akademie. De belanghebbenden worden hier mede ter kennis gebracht dat de plech tige prijsuitreiking aan de leerlingen zal plaats hebben op Zondag 23 Sep tember a.s. De tentoonstelling blijft behouden op Zondag 1 Juli van af 10 u. voormiddag. Stedelijke Muziekschool. De openbare prijskampen van het schooljaar 1927-1928 zullen gehouden worden in de feestzaal van het Stad huis op de volgende dagen en uren: A. Maandag 25 Juni, om 4 u. Klas van Houten Blaasspeeltuigen. Juryleden: MM. I.oockx. bestuurder D'Hoir Prosper en Liebaut Prosper. B- Maandag 25 Juni, om 6 uw Klas van koneren blaasspeeltuigen. Juryleden: MM. Loockx. bestuurder De Brucker Frans en Spitaels Louis C. Woensdag 27 Juni, om 4 u. Klas van Snaarspeeltuigen. Juryleden: MM. Loockx, bestuurder erbrugghen Jozef en Van Cauwen- bergh Frans. D. Vrijdag 29 Juni, om 4 u. Klas van Klavier. Juryleden: MM. Loockx, bestuurder Van der Meirsch Karei fn De Jonghe Stefaan. De Voorzitter der Commissie, E. SCHEERLINCKX. Vlaamsche Toeristenbond. Zondag a.s. 24 Juni. doen we een der belangwekkendste kleinere uitstappen van den. Zomer. De fietsers vertrek ken aan den Haring te 7 u. 15, de voet- Brouwerijen. In de brouwerij De Gheest zijn de loonen verhoogd met 0,50 fr. per uur In de brouwerij Dé Blicck werd een loonsverhooging toegestaan van 10 t.h. In de brouwerij Van der Schue- ren is een herziening van het loon- barema beloofd. In de brouwerij Burny werden egelmatig de verhoogingen toege staan. In de brouwerijen Callebaut, Van Roy en \Y agon te Wieze werd tot hiertoe nog niets bekomen niettegen staande de pogingen die er werden gedaan om de loonen die soms heel laag zijn te verbeteren. De syndikaten stuurden dan ook een schrijven aan de verschillende patroons, hun ver wittigende dat «gezien de door de gesyndikeerde werklieden gestelde loonsvragen niet werden ingewilligd; «gezien de houding der heeren pa troons op den Ambtelijken Schcids- cn Verzoeningsraad en dezes uit spraak «gezien alle verzoenende middelen langs onze zijde werden uitgeput de vereenigde werklieden van Wieze besloten hebben Donderdag morgen 21 dezer, Let werk niet meer tc her nemen. De staking is dan ook losgebroken. Enkel bij de heeren Callebaut 'zijn en kelen binnengegaan. De syndikaten richten reeds t>p een. tweetal vergaderingen het woord tot de stakers (de heer Overmeir van de christenen, de heer Van Schamelhout voor ons syndikaat), maanden hun tot kalmte aan en richten een oproep tot zedelijken steun aan gansch de be volking. opdat ze onze stakers zouden helpen in hunnen zoo rechtvaardigen strijd. BO-ANCRUKE BELGISCHE BROU» WEJtU, nu« In damn omtnk gomU uH- *e*tor voor Un kU» op votoo en 0U»»cfcrm. ScfcNjvoa i Aeakoodiei», O. V. Amucm Da- queoao. Brederodootroai, 24, Goot. De Vrouwen «taken niet De fflscoen mogen ln staking gaan De vrouwen doen niet mee, flj heb ben besloten te blijven drinken de Cichorei DE BEUKELAAR omdat z|j bet zuiverste Is, en bet voordeellgste Is tn het gebruik.

De Werkman | 1928 | | pagina 2