Bereidt overal en met zorg de 11 Juli-herdenking voor Arrondissement Aalst 11 Juli uleringen De Dokwerkersstaking AAN ONZE LEZERS Het Schandaal der Beursspeculatie Redt U Zeiven De Handelsbank We hebben hier in ons blad herhaal delijk onze lezers gewaarschuwd tc- g>- 'i de speeulaticw<.ede. I>e laatste paar weken hebben vc'.e slachtoffers van de spcculatiedrfft een duchtige emmer koud water r ver den kop gekregen. De krant< .1 beginnen re-da zelfmoorden te melden van gc- ruineerde speculatiegekken. We kennen er m onze onmiddellijke omgeving tientallen die op enkele da- g< 1 tijds niet alleen hun mirifieke winsten hebben verloren van de laatste maanden maar daarbij dc vrucht van tien jaar arbeid. De groote winsten waren het stuk spek in de val. toen dc muis binnen w sloeg de val toe en de muis is voor de kat. 1 loe begrijpen al die sukkelaars niet dat dit speculeeren op termijn jaar lijks miljoenen en nog miljoenen op brengt aan den Staat. Dat er op die specula tieziekje dui zenden bankiers, wisselagenten en fi nanciers van alle kaliber teren en smeren. Wie betaalt dat allemaal Is het niet zonneklaar dal de waar de verhooging van vele beurswaarden op niets anders kon gesteund zijn dan op zeer weinig te vertrouwen maneu vers. lien bepaalde bankgroep wil een waarde opdrijven waarvan het een goed aantal in portefeuille heeft dc «finintieele» pers die van die bank groep afhankelijk is krijgt het wacht woord, al de filialen over heel het land krijgen dezelfde directieven. Er komt aldus veel vraag naar die waarde, dus stijgt dc prijs tot dc baukgroep die het maneuver in gang zette van oor deel is dat het voorloopig genoeg is en i de aandeelen in haar bezit te gelde maakt. Dan komt dc katastroof voor J de snullen... terwijl de bankgroep in kwestie al bezig is met een nieuw I zaakje op te zetten. We herhalen het nog eens aan onze lezers mistrouwt die speculatieve «waarden» bunkert niet naar die oog- \i -blindende winsten. Er is maar een soliede manier om welstellend te worden: werken en sparen en het gespaarde op een veili ge manier beleggen. En veilig beleggen dat wil zeggen dat ge niet al uw eieren in een kort moet leggen zorgt er voor dat een deel in onroerend, een deel in roerend goed belegd is\ En als ge, wat gezond is, een deel van uw bezit in beurswaarden wilt be- lcggcn, kiest dan c-rnstige nijverheids- waarden, geen speculatieve waarden. Er is nu een eerste inzinking op dc beurs geweest. Maar dat brengt nog dc genezing niet van de zieken. De speculatiekoorts is nog niet ver dwenen. Op de Beurs te Brussel wil men maatregelen treffen om te verhinderen dat de wisuelagenten die op termijn spelen meer wagen dan ze betalen kunnen, lijk velen liet doen volgens wat dc 1 iatste inzinking heeft bewe zen. Wc gelooven dat dit alles pleisters zijn op een houten been. Men zal voort speculeeren, want velen hebben het werken verleerd en voelen geen smaak ineer in de kleine maar vaste winst v n hun dagelijksch werk. Vlamingen volgt dat voorbeeld niet. De banken zijn in de naoorlog9che periode r eselijk machtig geworden. De stabilisaiie aan 175 heeft hun het spaargeld van honderdduizenden in de brandkasten geworpen. Dat speculeeren wil rui andermaal dezelfde brandkasten garnieren met het spaargeld van dezen die bij den stabilisatiednns ontsnapt zijn. Zoo wordt de macht van die banken verpletterend. Deze banken zijn de vijanden van het herlevende Vlaanderen. Vlamingen ruineert u niet om onze vijanden sterk te maken. TE ANTWERPEN Alles wijst er op dat de invloed van de socialistische partij over heel Vlaanderen afneemt: de verkiezing voor de werkrechtersraden heeft dat voldoende aangetoond. Maar nu is er te Antwerpen een grap gebeurd die een eigenaardig licht werpt op den invloed van socialisten cn communisten in de havenkringen. Sedert geruimen tijd bleek er bij de dokwerkers een neiging te bestaan om c'cti loonstrijd" te negtnrienrneri wilde 10 fr. meer per dag. Piet Somers schijnt dus te weten dat men geen staking moet beginnen als er weinig werk is. maar wel als cr werk in overvloed is. De h. Flips van Aalst schijnt daar niet van overtuigd te wezen: die laat een staking uitbre ken als de fabriek haast zonder be stellingen zit. Maar Piet Somers, de leider van het socialistisch syndikaat, wilde van geen j staking weten om de volgende reden 1. de kas van het syndikaat was leeg; 2. er yvas weinig werk in de haven. In elk geval Piet Somers, de leider I van het socialistisch dokwerkerssyn- f dikaat. wilde dus van geen staking weten, hij was zelfs moedig genoeg 0111 den kop te bieden aan de werklie- den die wel het werk wilden neerleg- 1 gen. Maar Maandag reden een paar werklieden de haven af en riepen aan dc laders en lossers: «Het syndikaat gebiedt te staken». Dc werklieden dachten: het is het socialistisch syndikaat dat de staking gebiedt en verlieten het werk. Toen ze op het bureel van het syn dikaat kwamen waren de secretaris sen alzoo verwonderd als de stakers. En nu kwam het uitde werklieden die op hun fiets de haven afgereden hadden om overal tot de staking op te roepen waren communisten. Maar geschiedde het wonder. De werklieden wilden niet aan den arOeUi niettegenstaande ttc pogtngen van Piet Somers en zijn vrienden: In tegendeel nu werd de staking alge meen. Meer nog het socialistisch syndikaat stelde een referendum voor onder de dokwerkers en... dat referendum viel uit tegen de bemiddelingspogingen van Piet Somers. We stellen de vraag Wie is ver antwoordelijk voor de tuchteloosheid van de dokwerkers? De socialistische leiders zelf. In plaats van hun leden op te voe den hebben ze integendeel hun men schel» veelal miskweekt met goedkoo- pc demagogie. Deze methode wreekt zich nu En wie zullen ook hier weer de slachtoffers zijn als de staking erke- lijk ontijdig is als Piet Somers ver klaart De werklieden natuurlijk. De werklieden zijn altijd de eerste slachtoffers van deze dwaze dema gogie. We zien dat ook te Aalst, EEN WELGESLAAGD CONGRES. «Redt U Zeiven», de machtig wor dende boerenbond van Aalst heeft ver leden Zondag zijn eerste congres ge houden. In den voormiddag waren de be stuursleden van de verschillende aan gesloten afdeelingen opgeroepen tot een bestuursvergadering, waarin wer den besproken zaken en kwesties be trekking hebbende op het bestuur, de financicering, de propaganda en meer andere punten. Te 12 u. 30 had een banket plaats in het lokaal der vcreeniging; ook poli tieke personen, daaronder de groo- te boerenvrienden Van Schuvlen- bergh en Moyersoen namen daaraan deel. Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch had zich laten verontschul digen voor den maaltijd, maar beloof de 's namiddags tegenwoordig te zijn op het congres zeltwat dan ook ge beurde. Er werd gespeechtDoor wie? Ook door m. Moyer9ocn en m. Van Schuy- lcnbergh?... Wat hebben ze beloofd in zake pachtwet? Hebben dc boerkens zich zeem aan den baard laten strij ken? Een banket is wel een belofte waard In den namiddag was d« stads schouwburg goed bezet. Zij die zich best hadden geïnteresseerd aan het banket schitterden thans door hun af wezigheid. Ze wisten misschien waar om want ofschoon er aan geen poli tiek mocht gedaan worden zouden hun ooren meer dan eens geronkt hebben van... de klappen. In een flink gedocumenteerde rede sprak de heer Boevkens over ons hui dig belastingstelsel dat aldoor zeer on eerlijk is voor de mindere inenschen, inzonderheid voor de landbouwers- pachters. Hij staaft met tal van voor beelden. De heer Hambroeck. inge nieur-landbouwkundige, sprak met j grootc kennis van zaken over de kwes tie van de niet-bevaarbare waterwe gen, hun belemmeringen, hun reini ging, de kwestie der overstroomingen en alle de schade er door berokkend. Zijn besluiten worden eenparig aan genomen. Dc heer De Ridder sprak bondig over de koopvernietigende gebreken bij paarden, muilezels, ezels, runderen en schapfen. Hij is zeer bondig, zeer zakelijk en zeer eenvoudig. Geen woord van het heele voordraentje gaat verloren. De taal is gansch mooi en wij zijn zeker dat velen spijt hebben I dat 't niet langer duurt. M. Akkermans handelt over de pachtweteen actueelc kwestie als geen enkele meer. Hij toont aan dc noodzakelijkheid van de wet, en de eerlijkheid en'de noodzakelijkheid van de pachtwet van 9 jaar, met het recht van opzeg voor den huurder na 3, 6 cn j 9 jaarl Hij schetst den calvarieweg van de arme pachtwet en schandvlekt de houding van de Belgische boeren- bonders en de tegenstemmers in Ka- rner en Senaat 1 (óch, m. Moyersoen; och. m. Van Schuvlenberghwaar zijt ge nu?) De boeren slaan in hun vereelte han den dat de ruiten rammelen, 't Wordt bijna een ovatie De bestuurder, heer O. Caudron, keurt spreker af omdat hij aan poli tiek deedmaar is toch gansch in het akkoord met de besluiten van den heer Akkermans. De heer Robijn spreekt over de ver- j valsching van meststoffen cn veevoe ders. Hij eischt beter toezicht, niet j enkel op den verkoop maar vooral op de fabricatie en grootere straffere te gen de overtreders. Als die wetgeving werd verbeterd dan zou «Redt U Zei- ven» niet jaarlijks van 15 tot 20.000 fr. moeten uitgeven voor de bekostiging van ontledingen. Het woora wordt nog gevoerd door een zekeren m. Franke die beweert landbouwer. Vlaming en Belg te zijn; een hoogst interessant persoon dus. «Redt U Zclven» wil ook een woord medepraten in de groote politieke vraagstukken van den dag en nu, meer als daareven bij de bespreking van de pachtwet, betreuren wij t dat de hee- ren Moyersoen en Van Schuylenbergh schampavie speelden. De Redt-U-Zel- vers eischen, uit een gevoel van men- schelijke rechtvaardigheid, volledige amnestie voor alle politieke en mili taire veroordeelden. Zij zullen een hardnekkigen strijd voeren tegen alle militaire kuiperijen, tegen de fabricatie van oorlogstuigen en in 't bijzonder van chemische moordartikelen. Zij willen den kortst mogelijken diensttijd, vermindering van krijgs lasten en afbreuk van alle geheime militaire overeenkomsten 't Is de h. Caudron welke op bondige en duidelijke wijze deze efesiderata toelicht cn laat stemmen onder storm achtige toejuichingen. Waarlijk m. Moyersoen en m. Van Schuylcnberg, ge zijt een paar uren te vroeg weggegaan. Gij hebt het af getrapt als er wat te leeren was. Neen maar, wij betreuren dat Boerkensvriend. Plaatsgebrek belet ons de wenschen door de Landbouwvereeniging neer gelegd over te nemen. We wenschen ze ook niet gedeeltelijk te geven om dat wc aldus zouden kunnen schaden aan het algemeen karakter van het kongres. Wc geven ze dan liefst in haar ge heel de volgende week. We dienen ons bij onze Lezers oprecht te verontschuldigen, omdat ons blad deze week slechts op vier en niet op zes bladzijden verschijnt. Buitengewone en zeer belangrijke omstandigheden hebben ons daartoe verplicht. We kunnen onze Lezers verzekeren dat dit slechts ten uitzonderlijken titel is en we vanaf de volgende week onze sociale kronieken en wetenswaardigheden op de zesde bladzijde zullen geven. We verontschu'digen ons meteen bij onze korresoondenten, dat tal van bijdra gen niet konden opgenomen worden, o. a. een zeer uitgebreid en belangrijk verslag over de provinciale raadvergadering, De schrijvers nemen ons dit niet te kwalijk, We kunnen waarlijk niet anders. Beheer en Redactie. LEDE Daar valt het ons in dat wij nog een vriendelijkheid schuldig zijn aan on zen besten «Politikus» als antwoord op zijn artikel in «Recht en Vrijheid» van 3den j.l. Door de ongewone druk te der kermisdagen was het ons ont gaan. nochtans zijn artikel is waard te worden aangehaald om de kostelij ke bekentenis waardoor hij zijne ver ontwaardiging uitdrukt «Recht en Vrijheid socialist» te worden betiteld als wanneer hij beweert «Internatio naal socialist» te zijn. En wij die dach ten dat de roodjes zoo hoog opliepen met hunne leus «Recht en Vrijheid». Die nu te hooren verloochenen door Pöffttkua om het etiket «internatio naal» vooruit te dringen. Is wat al te kras. Wij begrijpen or dan ook niets meer van. Niet te verwonderen, wa ren wij zoo geslepen als Politikus het zou ons wellicht natuurlijk voorko men. Het «internationaal zijn» der so cialisten kunnen wij evenwel niet zoo gedwee aannemen. Het -valt ons moeilijk te gelooven dat dc socialisten on bijzonderlijk hunne leiders die bij iedere belgiaene patriotische uiting haantje vooruit willen spelen, in het hart internatio naal zouden voelen. Ligt daar geen tegenstrijdigheid Of zal Politikus, ons bewijzen dat die tegenstrijdigheid niet bestaat met nog eens wat meer op onzen vriend Cool te sakkeren? Want dit is nu eenmaal de taktiek van Politikus. Hij meent alle socialistische zonden te kunnen witwasschen met weer wat nieuw venijn op onzen vriend Cool uit te spuwen. Met hem eene bespreking aangaan over zes- maandendienst of amnestie? Geen kwestie van... de schoen nijpt te veel. Dat de socialisten hunne verantwoor delijkheid hebben durven tc nemen en hunne eischen te stellen daar gaan wij ook maar half akkoord mee. Wel heb ben ze aan de regcering deel genomen maar juist dit verwijten wij hen, dat zij gedurende hunne deelneming, als wanneer zij bii machte waren iet9 te bekomen, TEGEN den zesmaanden- dienst hebben gestemd en er hebben toe bijgedragen de politieke gevange nen. die gestraft werden om hun ide aal te hebben verdedigd tegen alle macht in. in den kerker te houden. Dat is klaar, gelooven we. Dan komt de tegenstelling dat zij, nu dat ze on machtig zijn, voorstaanders zijn ge worden van zesmaandendienst en am nestie. Dit hoeven wij als komedie te bestempelen ten ware zij werkelijk tot betere en meer rechtvaardige ge voelens waren teruggekeerd, hetgeen ons ten hoogste zou verheugen. On gelukkiglijk hunne strijdmethode laat ons dit zeer betwijfelen. Eens de aan staande kiesporiode voorbij zullen wij zien of zij er niet weer zullen naar dingen om naar hartelust aan den re- geeringskaas te smakken zonder al te veel te moeten afbrokkelen voor hun ne werkende broeders. Zoo onze vriend Politikus of zijne hoogerstaan- de gezellen belust zijn op de reeds lang voorgestelde tegensprekelijke meeting met onzen vriend Plet Finné, kunnen zij die nog altijd bekomen. Oin te 9luiten spijt het ons, niet te kunnen voldoen aan den hartcwensch van Politikus, die naar het schijnt door list zou willen te weten komen wie «Raak» is. Bij ons gaat het niet om persoonskwesties maar enkel om gedachten. Wij van onzen kant ver langen niet te weten wie Politikus is. In Politikus bekampen wij niet de per soon, ook niet de socialist, maar wel de «politiek-socialist» die als alle machthebbende politiekers den draak houdt met de beloften die hij tegen over zijne kiezers heeft aangegaan. RAAK. DENDERLEEUW Verleden Zondag namiddag werd onze betreurde vriend Philemon Meert le trompetspeler bij ons muziek «De Verbroedering», ten grave gevoerd. Ruim vier honderd vrienden en ken nissen. met talrijke kroonen en bloe mengarven. hadden cr aan gehouden dezen jongen afgestorvene naar zijne laatste rustplaats te vergezellen. Bij liet graf werd, in naam der mu ziekmaatschappij, door Albert Van Lui, volgende afscheidsrede gehouden: Als met stomheid werd eenieder geslagen door de pijnlijke mare welke zi»:h Vrijdag morgen verspreidde: Philemon Meert is dood! Van mond tot mond ging het over... Was 't wel mogelijk dat die jonge, levenslustige Philemon overleden was? Zou 't wel j waar zijn? Ongelukkiglijk, het droeve j nieuws werd bevestigd: na acht dagen ziekte was dit jeugdig leven afgerukt, Iin vollen bloei geknakt Wreed is de slag die zijn ouders, broers en zusters daardoor ondergaan. U een kind. dat hoopvol de toekomst te gemoet ging, zien ontrukt worden, een broer, een brave, beste broer ver liezen... 't Is hard Maar niet alleen zijn familie brengt dit afsterven in diepen rouw. Wij, mu ziekanten en leden der «Verbroede ring», wij ook zijn in 't hart getroffen door dit heengaan Nauwelijks vier jaar bij ons muziek, hij telde nu bijna 16 jaar, was Phile mon een onzer beste, dank zij zijn op passendheid en muzikalen aanleg. Geen herhaling, geen uitstap, of Phi lemon en zijn broer waren er. Als voorbeeld werden die twee door mu ziekmeester en Voorzitter aangewe zen aan dezen wier vlijt eens mocht verminderen. Geen herhaling, zeg ik, of zij waren craan één hebben ze ont broken, acht dagen geleden, en dit feit, dat overigens aan elk eens kan overkomen, was opgemerkt. Maar nie mand der muzikanten vermoedde dat noff geen acht dagen later de vriend Philemon voor altijd ons zou hebben verlaten, dat hij nooit weer op zijn plaats zou zijn verschenen... Zeer zullen we hem missen, want groote hoop en verwachting waren op hem gesteld. Maar de dood heeft er anders over beslist... En dan, hoe menig aangenaam uur heeft hij bij zomeravond geschonken aan zijn buren die in gespannen aan dacht, terwijl hun vermoeid lichaam rustte, naar zijn aangenaam spel in den hof zaten te luisteren en wanneer hij zijn speeltuig ter zijde legde, on der elkander zegden't Is toch schoon 's avonds... die twee jongens spelen goed... Uw buren, beste Philemon, zullen u dus ook missen... Geen aangenaam muziek zullen zij bij valavond nog ge nieten... Stil zal het nu zijn waar gij er leven hield en tot spoorslag diendet voor uw kameraden. En zijt ge nooit gedurende uw leven bij één énkelen uitstap van uw muziek afwezig geweest, en moest er nooit naar u worden gevraagd, omdat g'er ALTIJD waart, nu nog is uw laatste tocht in gezelschap uwer medemuzi kanten ge zijt cr nog bij, maar g'en kunt niet meer... Ademloos heeft de dood u geslagen en uw laatste tocht is deze droeve tocht naar het graf. Beste Philemon, goede, steeds trou we kameraad, heeft de dood u uit ons midden gerukt, vergeten zijt ge niet... Een vriend als gij kan niet vergeten worden. Rust zacht in deze aarde waar we allen eens zullen komen. Wij verlaten u nu met de herhaalde verzekering dat gc een onzer be6ten waart cn wij u steeds als dusdanig zul len in herinnering houden. Vaarwel, beste Philemon, slaapt zacht TE KOOP. Een bakkersoven merk SCHEEN alsook 2 spispinne banken, óineters lang, bij Ach De Dier, Statie, Denderleeuw. Alle finantleele Inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 DENDERHOUTEM. Alle VI. Nationalisten, vrouwen en mannen, versaderen den Zondag 15 Juli, om 2.30 u. in 't lokaal. De vrouwen worden uttgenoodlgd op een Kofflekransje; de mannen om 't muziek naar Dael en Vondelen le vergezellen. Te 5 uur MEETING Sprekers Volksvert. L Van op den Bosch en den Heer AVan den Berghe uit heg hem. Te 6 uur, opvoering van ZWARTE SNEEUW, dramatisch spel in 1 bedril f met VI. Nat. tendenz en 'T GELUK VLIEGT, blijspel in I bedrijf door Jac Ballings. Kaarten te bekomen bij de leden van het bestuur. Prijs per kaart2 frank. DENDERLEEUW. 11 juli zal hier den Maandag 9 Juli worden gevierd. Optocht door de gemeente. Spreker Ward Hermans. HOF STA DE. 11 full viering den 15 full met uitstap door het dorp, feest en aanspraak In 't lokaal. LEDE. Op 11 full om 8 uur kosteloos feest, met de medewerking van den groep Schumacher uit Gent. Opvoering van een groot deel uit *Gudrurr door Rodenbach; een blijspel; liederen, voordragen en een spreekbeurt door volksvertegenwoordiger forts Van Severen, over Vlaanderen door de eeuwen heen. Kinderen niet vergezeld door hunne ouders, worden niet toegelaten. Den spreker zal met het muziek aan het station afgehaald worden. Bijeenkomst bij V. Van I 'au wcrmciren, statie, om 7 stipt. Voorbehouden plaatsen tegen 1 fr. in het lokaal te bekomen. HERZELE. Op 15 fall viert de VI. Vriendenkring 11 Juli. Een beroep Is gedaan op het muziek van Aspelare om ons feestop te luisteren. Na een uitstap bij de vrienden zal een goede spreker de feestrede houden. Een Bormsma ke t te zal bij Amerlkuansch opbod verkocht worden ten voordeele van het Bormsfonds. Bij den uitstap zullen bloempjes verkocht worden ten voordeele van het Martelaarsfonds. Wt verzoeken de vrienden en vriendinnen van Herzele en omliggende dien dag vrij te houden om hem te vieren met alle krachten, als broeders en zusters van Vlaanderen. Mannen, vrouwen en mclsfes van Ressegem, Wouhrechlegem, Hlllegtm, Borsbeek en Burst we verwachten L op 15 full. NINO VE. Op Woensdag 11 Juli, om 1.30 u., Koste loos feest, aangeboden door 't Vlaamsch Huls aan de leden van Kunst en Vermaak, VI. Vrouwenbond, Pol tt leken bond en VOS. Opvoering van DE WOUDKONINGIN, gelegenheidstoespraak door adv. Dries Van Rompaey, gezellig samenzijn. Niet leden letalen 3 fr. Viert II full; komt In massa naar het feest. WELLE. Op 11 full 's avonds zal de Harmonie Kunst en Eendracht een concert spelen op de Dorp plaats; dit zal gevolgd worden van een uitstap en aanspraak. TERJODEN. 11 Juli zal dit jaar op tamelijk grootsche wijze worden gevierd. Programma de volgende week EREMBODEQEM. Ook Erembndegem zat dit jaar IJ Juli vieren, n.l. op Zondag 15* fuli. Het muziek van Welle zegde reeds zijn medewerking toe en schikkingen worden getroffen om aan den tuin te dier gele genheid een feestelijke stemming te geven. Aanstaande week volledige, program mas voor Aspelare, Okegem. Geeraards- bergen, Sot legem E^pe, enz. Wedt U haar voordeligst* plaatstngen aan, ge waarborgd door den ster«n Bankgroep HAN DELSBANK. FONDSENBANK en NOORDSTAR met eon gezamenlijk kapitaal en resorven van ruim ZESTIG MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam of aau drager 6 t. b. bruto of 5,10 t. h. netto. KASBONS 3 maanden op naam of aan drager 5,50 t. h. bruto of 4.59 1/4 t. h. netto. Abonneert U op de BEURSBODE. het ver trouwbarste weekblad voor flnancieele en econr miache belangen. Proefnummers op aanvraag. Abonnement tot einde 192H fr. 15. HANDELSBANK N. V.. Kalanderber8 1. Oent en al hare Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamache Land. Onze staking in de brouwerijen te Wieze. Dat is nu eens een staking naar ons hart. We gaan uitleggen waarom. De inzet is rechtvaardig. We zijn hier in deze brouwerijen op toestan den gevallen die wraakroepend zijn loonen van twee frank en min per uur Volwassen mannen die geen twintig frank daags verdienden en zich dan ook verplicht zagen aan te dringen bij hun bazen om langer dan 8 uur daags te mogen werken. We hebben hier bij de bazen een mentaliteit gevonden die herinnert aan de donkerste armoedagen die Vlaanderen in de 19e eeuw gekend heeft. TreurigI En wat is het noodig dat zulke mentaliteit ook van een natio naal standpunt uit bestreden wordt. Zulke bazen kweeken opstandigheid eenerzjjds, laffe slaafschheid ander zijds. Zij beletten een normale ont wikkeling van ons volk zoowel in li chamelijk als in geestelijk opzicht. Die menschen geven zich geen re kenschap van het kwaad dat ze stich ten orn hun dwaze geldgierigheid te voldoenhet zijn onbewuste misdadi gers. die moeten genezen worden des noods door dwang. Dat is een eerste reden waarom die staking ons van meet af aan zoo shm- pathiek was. Alle bemiddelingspogingen werden uitgeput. Hier werd in dit opzicht geen fout begaan. Hoe gerechtvaar digd de staking ook mocht zijn, hoe gematigd en gewettigd de eischen van de werklieden ook mochten zijn, toch werden al de pleegvormen in acht ge nomen. Eerst heeft men gepoogd recht streeks met de bazen te onderhande len: dat ging niet. De dwaze hoog moed van deze bierbrouwers schuim de naar omhoog als overlegen fies- schenbier. Toen werden ze voor den Scheids- en Verzoeningsraad gevraagd maar weerom vruchteloos. Geen middel om van hun hardvochtigheid ook maar 't' schilferken van een enkele toegeving los te krijgen. Toen werd hun de staking aange zegdsedert Donderdag voor acht dagen is ze losgekomen en wordt door gevoerd tot de zegepraal. De eendracht der syndikaten. Geen spraak" van geweest hier dat een syn dikaat op eigen houtje den préadvies zond. Eerst werd ruggespraak gehou den met de verschillende syndikaten die bij de staking betrokken waren. Toen het achteraf bleek dat er ook een paar Aalstenaars, vereenigd bij de so cialisten, te Wieze werkzaam waren, kreeg hun afgevaardigde gelegenheid otn inede het woord te voeren op de openbare vergadering en werd hem ons spijt uitgedrukt dat we hem niet gevraagd hadden om ook het preadvies tnee te onderteekenenmaar niemand te iezc wist dat er ook socialistische gesyndikeerden in de brouwerijen werkzaam waren. We zijn graag bereid om hier hulde te brengen aan de loyauteit van den h. Overmeire, den leider der katholie ke gesyndikeerden. Het gunstig oogenblik. Reeds lang waren de mistoestanden in die brou- werijèn ons bekend, maar wij denken zoo: een staking is als een veldslag, een goed generaal levert slag wanneer de omstandigheden voor hem zelf het voordeeligst zijn en voor zijn vijand het nadeeligst. Nu weet men dat er in den winter tninst gedronken wordt en ir. den zo mer het meest, dat er iu den zomer ook meest kermissen zijn, dat een ker mis te Aalst zich ook te Wieze in de brouwerijen moet laten gevoelen. Dus op het oogenblik dat er meest bestellingen zijn hebben we den strijd laten loskomen. En we zullen hem winnen. De werklieden alhoewel het de eer ste maal is dat ze een loonstrijd voe ren, zijn prachtig van eenvoudige en kordate beslistheid. Er werden niet veel groote woorden den nek gebroken er werd niet ge vloekt en niet getempeest, er werd niet gescholden en niet opgehitst tot gewelddaden. Dc beslissing werd na kalm en rijp overleg genomen en allen staan soli dair in den strijd. De bazen hebben hun best gedaan om onderkruipers te ronselen maar met zeer weinig succes. Wie zou ook op zijn geweten willen het breken van een strijd waarvan de inzet isminimumloon 2 ir. 50 per uur of 20 fr. per dag. 50 centiemen opslag voor allen. Het eenige wat men aan die eischen kan verwijten is dat ze te gematigd 'jn. We weten dat en deze staking is dan ook slechts dc eerste phase van den strijd: we hebben dat trouwens ge zegd aan de bazen. We moeten te Wieze tot dezelfde loonen komen als b.v. te Aalst. Het gaat niet op dat de brouwers te Wieze de brouwers van Aalst en elders die hun gasten redelijk betalen; een oneerlijke concurrentie aandoen, concurrentie die betaald wordt door de werklieden van Wieze. Neen liet erg9te is te Wieze gele den ook daar moeten menschenloo- nen worden behaald

De Werkman | 1928 | | pagina 2