c 1 Ipa Heden Zondag Vlaginhuldiging te Beveren-Waes V. 0. S.-vlaginhuldiging te Erwetegem Arrondissement Aalst Op 19" OOGST zullen 100.000 Vlaamsche Bedevaarders te Diksmuide zijn en er knielen op de graven onzer dooden. Alle afdeelingen organiseeren de reis naar Diksmuide. Hun 21° Juli Alle ware Vlamingen aboaneeren zich op ons blan wachtwoord weze Op SQ Juli naar Beweren- \A'aes of naar Erwetegem. Landbouwers De Handelsbank Net indeiciHer in juii M' Vindevogel, katholiek demokratisch Kamerlid voor Oudenaarde, verklaarde op de vergadering aldaar gehouden op Zondag 22" Juli, dat de koopprijs van AMNESTIE de stemming van de legerwel is. Zal M' Van Cauwelaerl z'n partijgenoot en collega logenstraffen M' Vindevogel heeft aldaar in het openbaar verklaard dat hij,on de vergadering van de katholieke Vlaamsche Kamergroep gezegd heeft de tegerwet niet te zullen stemmen in de hoop dat anderen hem zouden gevolgd hebben. Oeen enkele katholiek demokratische volksvertegenwoordiger daarop ingegaan. M' Vindevogel verklaarde nog dat hij niet kon begrijpen hoe een knap man als Kamerlid Vos in de Vlaamsch nationalistische partij terecht komen kon, een partij die niets vermocht of nooit iets zou kunnen. Wij vragen aan den heer Vindevogel wet hij we! zal kunnen in een partij waar de leden niet eens volgens hun overtuiging handelen mogen of kunnen lie patriotische bladen zijn niet zeer tevreden over <!e manier waarop in Vlaanderen het feest der Belgische verdrukking \v< rd meegevierd, want niet alleen te Antwerpen hadden de Belgen reden tot klagen, het wordt van lieverlede een algemeen verschijn sel. Bij ons trok er 's voormiddags een troepje bezoldigden naar het Deilm. Op andere jaren werden deze Bel- gen-uit-profijt opgeleid met muziek: nu net muziek thuis gebleven en hei stoetje leek erg op een begrafenis. 's Namiddags werd er op de markt een zeer matig bijgewoond balspel ge geven. Daarmee was 't uit: de bevlagging algemeen na den oorlog, wijst hoe lan ger hoe grooter gapingen. Nog enkele jaren Ylaamsch-natio- nale actie en alleen zij die leven van de Belgische bezetting zullen nog durven vlaggen. En nochtans de Belgen hadden hun best gedaan om er den moed in te krijgen: te Geeraardsbergen b.v. had de oud-schepen van financien, die een weekbladje uitgeeft een hip-hip-hoera artikel geschreven over het een en on- verdeelbare. De Klok van onzen oud-schepen be- gint leclijk te verachteren: sedert de man een paar jaar schepen is geweest i om dan door de nationalisten buiten- j gebonjourd tc worden, is het patrio- tismc naar zijn hoofd geslagen. J We hopen niet hem te kunnen be- kceren. ma.ar misschien kan het over- cgen varr.j. snullen die ons verwijten dat we «het vaderland» nog willen verkleinen doen ons glimlachen. .Waar een citaat als dit van Deman- geon bewijst eenvoudig dat die klein st dsautoriteiten, d e nunnen bagont uit de I,i!>re Belgique halen, al een gi.c 15 jaar h.eri: t zijn op de alge- tneene gedachtenbeweging. Binnen i 5 jaar zal inen ze zelfs met geen verrekijker meer ontwaren de Vlaamsche napraters van het Brussel- sche «Une et indivisible». werk van Albert Demangeon, profes sor aan de Parijsche universiteit. Bei- gique-Pays-Bas, tweede deel van de Geographic universelle, publiée sous la direction de P. Vidal de la Blache et L. Gallois, Parijs 1927, blz. 52, hem toch eenig goed doen. Hij zal er allicht in merken dat er buiten de I.ibre Belgique nog dingen gedrukt worden. Ik vertaal dus De Belgische nationaliteit. Deze verscheurdheid van taal stelt het pro bleem van de Belgische nationaliteit. Zouden er twee nationaliteiten in Bel gië bestaan? Niettegenstaande het samenleven van drie talen kan inen de stevigheid van de Zwitsersche natio naliteit niet loochènen. Maar de Zwit sersche republiek heeft achter zich een bestaan van zes eeuwen en dit lange gemeenschappelijke leven heeft de drie elementen vast aan mekaar geklonken. De Belgische Staat inte gendeel duurt nog geen eeuw. Walen en Vlamingen hebben nog hun even wicht niet gevonden, ook niet de bazis van hun gemeenschapsleven; vandaar driften die «Ion Staat beroeren. Som migen zijn van oordeel dat deze twee ledigheid van taal beantwoordt aan een tweeledigheid van beschavingen en Ivclangenaan den eenen kant in Vlaanderen, een tamelijk verachterde boerenbevolking, gebogen over een bodem die haar eigendom niet is, te vreden met een lagen levensstandaard, uitwijkend om hun lot te verbeteren; anderzijds in Wallonië eveneens land bouwers, dorpelingen veelal eigenaars van hun grond, beter onderwezen, win nend hoogere loonenaan de eene zijde de handelsbelangen van een groote haven die leeft gedeeltelijk van vreemd goederenverkeer, aan de an- dre een nijverheidstreek die de vreem de concurrentie vreest; eenerzijds Vlaanderen dat alleen zijn taal wil spreken, anderzijds Wallonië dat zijn taal niet langer wil laten verdrukken door deze van de meerderheid. Zie daar, zegt men ,de elementen van het separatisme. In werkelijkheid stelt men zich de twee deelen van België niet goed voor levend elk op zijn eigen, gescheiden door een heusche grens, af zonderend wat niet meer zou bestaan of zou verkwijnen zonder de Belgi sche eenheid, Antwerpen, Brussel, Charleroi en Luik, Congo. Maar men kan zich gemakkelijk in de plaats van den huidigen Staat, die gebouwd werd naar centralistisch patroon, een Staat denken gebouwd naar federalistisch model, die aan de twee groepen hun autonomie zou laten zonder den na- tionalen samenhang te vernietigen. «Niets in het verleden van België maakt van de centralisatie de be staansvoorwaarde van de nationale eenheid...» Onnoodig er bij te voegen dat wij liet niet eens zijn met den heer De- mdngeon: wij denken aan het herstel van het rijk der Nederlanden en de 1. ZESDE BEGROETINGSDAG op Zondag 12 Augustus tc Bergen-op-Zoom i Vroeger aangekondigde datum vervalt). Het Verbord van Vlaamsch-Hol- landsche Vercenigingen noodigt alle Vlaamsche Nationalisten uit Vlaande ren en Holland uit tot het bijwonen van deze samenkomst, waarop alle verschillen vergeten zijn, en de liefde voor Vlaanderen ons vervult met hoop en vertrouwen. Ook belangstellende Noord-Nederlanders zijn welkom. Twee sprekers zullen het woord voeren. Kr is ruim tijd voor gezellig samenzijn en voor het bezichtigen van het karaktervolle stadje. Bijeenkomst aan het station te 11,15 uur. Vergadering van 11,45 tot 12,30 u. Huldiging der oudste aktivisten slotvergadering te 16 u. Uitstekende treinverbinding! Aan komst uit Vlaanderen te Roosendael 10.41 Vertrek uit Roosendael 11,01 u. uit Rotterdam 9,13 u. uit Den Haag 8,38 p. uil Uxruihi 8 53 u. uit, Amster dam 7,45 u. of 7,5Z u. Aankomst ie Bergen-op-Zoom te 11,16 u. Terugreis uit Bergcn-op-Zoom 17,51. Aankomst te Roosendael 18.08 uur. Vertrek na&r Vlaanderen 18,38 u. naar Rotterdam, Den Haag, Amstcr dam: 18,15 u. naar Utrecht 18,14 u. Van uit Merxem gaat een stoom tram regelrecht naar Bergen-op-Zoom Men kan ook een autobus huren van uit Antwerpen. II. DIETSCHE LANDDAG op Zaterdag 11 Augustus te Bergen-op-Zoom. Evenals het vorige jaareen bijeen komst van een klein aantal Dietsche voormannen uit Holland. Vlaanderen en Zuid-Afrika. Korte mededeelingen. Gelegenheid tot gedachtcnwisseling over actueele onderwerpen. Gemeen schappelijke maaltijd en avondwande ling. Bijeenkomst te 15,45 uur aan het station. Het Verbond van Vlaamsch-Hol- landsche Vereenigingen. Nadere inlichtingen betreffende de twee Dietsche dagen te verkrijgen l'arklaan, 70, Bilthoven. JAARBEURS VAN HET VL. ECONOMISCH VERBOND. De plechtige opening der Jaarbeurs in de stedelijke feestzaal te Antwer pen is bepaald op Zaterdag 11 Augus tus om „vier uur 's namiddags Een groot aantal firma's uit de provinciën Oost- en West-Vlaanderen, Brabant, Limburg en Antwerpen zullen er aan deel nemen, benevens drie firma's uit Nederland, n.l de «Nederlandsche Steengaasfabriek» uit Hengelo-Over- ijsel, de steenfabrieken «De Zwaluw» uit Maastricht en de «Vaderlandsche Assurantie Maatschappij» uit Rotter dam. Vier onzer groote Vlaamsche Ban ken. <lc Algemeene Baukvereeniging. de Handelsbank, de Bank voor Handel en Nijverheid en het Algemeen Beleg- ginskantoor zullen er tentoonstellen in ile omgeving der haar aanvertrouw de firma's. Wij nieenen dan ook te mogen voorspellen dat. door de be langrijkheid en de verscheidenheid der stands, alsook door den smaak hun ner inkleeding, de tentoonstelling grooten indruk zal maken. Doorzitten bij Wfelrijden, Stuk- 1 loop;;i van Huid en Voeten en Ve;b:a.\ c-.i -'er Huid door ;fc ■en, ,c acht i.uh dadelijk gCr.r-v: ■,:->> roodi*. (iidc A bchi vlek.i Zondag 29 Juli, om 9 uur, gewestelijke vergadering voor de afgevaardig den van Baerdegem, Meldert, Moorse', Wieze, Herderseir., te Moorsel bij den heer K. De Rop. In den loop van de maand September, naar alle waarschijnlijkeid den tweeden Zondag wordt te Denderhou^em de bank De Volkswil ingehul digd. Te dier gelegenheid zullen groo'e feestelijkheden plaats grijpen met in den namiddag inhuldigingsplechtigheid en betooging. Er zal dit jaar in Denderhoutem geen muziekfeest worden gehouden. De uitnoodigingen zullen eerstdaags ver tuurd worden. In voorbereiding Gewestelijke vergadering te Geeraadsbergen. De gewestelijke vergaderingen in Herzele en Zonnegem hebben geleid tot het treffen van zeer practische bes'uiten nopens de uitwerking der eerst, volgende maanden. Op Maandag 27 Oogst, om 7 uur, Gewestelijke Vergadering bij de wed. Kant. Goossens te Zonnegem voor de afgevaardigden der gemeenten Bave- gem, Oordegem, Zonnegem, Vlierzele, Letterhoutem, Bambrugge, Vleckem, Ottergem, BuBrst, St L. Houtem. Verleden Zondag werden al onze sprekers gemobiliseerd voor 't Waas land. Heden Zondag doen ze een aanval in meer dan vijf en twintig gemeen ten van het Leuvensche. Vooruit, mannen, het is de tijd. LEDE Over 't vieren van 21 Juli. Nu beleven we rare tijden op politiek gebied De Matthyssen van den eeoen kant en de ouden van den anderen kant hebben om te best en om te hardst 21 Juli.deeenlge dag der utopie-vaderlands liefde, trachten te vieren. Ja, 't schijnt dat het er nu om te doen Is om op dien dag oiu te meest en om te luidst te mu- zieken 1 want daa alleen hebt ge recht op den verbelgischten titel van echte, vleir kantige rondbulklge vaderlander te zijn En nu een klein overwegingske Wie van de twee heeft meest vader landsche utopie In zijn lijf Ja, wie Is het die, die meest wijn verkocht heeft gedurende den oorlog, of die meer dan zijn deel rantsoea ontvangen heeft van 't komltelt, ofwel die vent, die zich zoolang schuil hield in het land van boter en kaas Vooruratr «en moeilijke vron» er een oplossing aan te geven, vooral als u alle bijkomende omstandigheden nackr wilt inzieneD in 't bijzonder als ge weet hoe onze streek hier werd afgeloopen door eenlge venters om de vijff anks:uk- ken en de goudstukjes bijeea ie halen om er wat mee te doen Was hc-t om er een collectie van te maken Zie dat is waarschijnlijk een moderne vaderlandsche Uek dier patriotaids dl: is vaderlander te zijn voor uwen zak op een andeimans kap I Maar nu weten we oog nl.t wie de grootste vadeilanders zijn 1 Wacht, even tjes, beste Vlaming, want gij zijt geen vaderlander voor den Belgiek, gij hebt er nog de kans niet toe, gij deugt maar voor kanoDnenvleesch me&i de blauwe libc ralen schijnen de geschikste te zijn om den patrlotard uit te hangen met hun blauw geflc-ts omdat dit nog het eenige Is waar ze zich kunnen aan vastgrijpen om hun polltieken winkel nog wat in 't leven te houden. Terwijl de oude partij, inct hun oud-mannetjes princiepen te dik wijls gevaar loopt de godsdienstige gevoelens in botsing te brengen met die overdreven holle Belgische vaderlanderij bij de goedzakkige menschen, die cog in waan verkeeren dat de oude katholieken echt diep zedelijke menschen zijn. Ja, maar 't mag niet ver geweten zijn luister raar mijn woorden maar ziet niet naar mijn daden, is een spreekwoord dat velen van die zoogezegde vooraanstaande katholieken moeten op hun voorhoofd plakken. OOL. ERPE Guldensporenviering. Jammer genoeg geen voorbereiding te bespeurenalleman vreesde voor een mislukking; in alle geval ik vrees de reeds, gelnkkiglijk heb ik mij be drogen Erpe heeft nogmaals getoond Vlaan deren lief te hebben. Óp 11 Juli zelf trok de katholieke fanfaar door gansch het dorp. 't Was wel, om zoo te zeg gen een wakkerschudding van dezen die het misschien vergeten waren. Hoe jammer dat er 's nachts rond 11 u. •enige volgelingen den Vlaamschen Leeuw in t belachelijke trokken door hun vervaarlijk huilen. De razende kappers zullen maar weinig bijbren gen tot de verovering der Vlaamsche echten. Voor de lokale politiek was het de gepaste dag niet en nog veel minder de gepaste methode Heer ees barmhartig. Zondag 1.1. kreeg ik een manifest in de hand. Welk kostelijk gedachtKer mis sevecoot en 11 Julifeesten samen smelten: door Vlaamsche leute Vlaan- derens verleden herdenken. Niettegen- taande de schrikkelijke hitte was er eel volk. De spreker had het opge geven. benauwd van een zonneslag De jonge fanfaar kwam er toch dooi en de muzikanten gaven volle katoen. Was dat zweeten. Dat spelen ging goed, ze zijn op goeden weg. Moed mgens vooruit is de weg, maar als j - wat tijd hebt, leert eens den VI. Leeuw. Ge zult het doen hé! De bazen van 'r Sevecoot zouden alle Zondagen die Leeuwenvlaggen willen zien wapperen. Ze hebben al 't kontrakt geteekend voor 't naaste jaar. 's Maandags herbegon de Vlaam sche leute. De stemming is ten voor- deele der oude afgeloopen. De oude burgemeester is herkozen. Met tranen in de oogen bedankte hij zijn onder danen, hij beloofde te zorgen voor de wegen en vooral voor den clektriek in de huiskens en 11 Juli 1929 zullen we nog beier vieren. Bruno. Vandaag Zondag, begint de wed strijd met den handbal voor de schaal Firmin Verbrugghen. Twaalf partijen ziin ingeschreven. De lutten hebben plaats telkens om 3 uren op: Zondagen 22 en 29 Juli en 12 n 15 OOgst. Komt de jonge kampioenen aan- •nWMSffor. HOFSTADE 't Schijnt dat er met de som van 12.000 fr. in een gemeentelijke zieken- bond weinig aan te vangen is, en wel zoo weinig dat er reeds zou een opslag voorzien zijn van 0.20 fr. per lid. Wat is er met deze twee aangehaalde feit jes voor ons te leeren? Overweegt bij uw zelf. beste vrienden, en maakt pro paganda voor den besten ziekenbond van 't arrondissement, onzen zieken bond. Men schrijft in bij Boelken. Gritzko. DENDERLEEUW VL Nat. Wacht. Zondag 29 Juli en Zondag 5 Augu; tus GRÓÓT BAL met nieuw orgel. Ingang 1 fr. Ieder grijgt een num mer welk nummer recht geeft tot den prachtigen tombola. Mooie prijzen. Allen naar De Verbroedering. Kaar ten op voorhand te verkrijgen. Boekerij Herleving. Zondag boekerij van 1 tot 2 uur. Boeken binnenbrengen a.u.b. Allerlei nieuws. Op 21 Juli staken er 4 Belgische vodden uit, nr 1 bij m. Strooizak de andere 3 op ofTicieele gebouwen. Armzalig, ongelukkig, sukkeleer. Op Zondagen 29 Juli en 5 Augustus Groot Bal in De Verbroedering. Op Zondag 19 Augustus, groepreis naar Diksmuide. Voor verdere inlich tingen zich wenden tot de Y.O.S.sen- bond «Ons Recht». Langestraat of tot de V1. Nat. Wacht «De Keikoppige Denderleeuwen». In 't kort worden de inschrijvingslijsten geopend. Op Zondag 29 Juli prijsuitdecling aan de kinderen der ofTicieele scholen an Denderleeuw. Groot kunstfeest de ouders en kinderen aangeboden in de turnzaal der school. Ouders talrijk naar dit feest. Daarna bezoek der klassen waar het werk der leerlingen tentoongesteld is. Ouders het is uw plicht a te zijn. ivezig Alf. De Cock-comiteit De 3 politieke groepen waren aan wezig alsook het onderwijzend perso neel. Na een klaarheidbrengende woordenwisseling werd een plaatselijk comiteit gesticht met 3 afgevaardig den uit de 4 voornoemde groepen. I it die 12 man ie er een hoofdkomi- teit samengesteld. Voorzitter: m. K. L. De Bruyn Ondervoorzitter: m. O Moens: Schrijver: in. A, Capiau Schat hew.m: Pr. De Bruyn: Wie meer of andere inlichtingen toodig heeft wendde zich in volle ver- rouwen tot het bestuur en zijn leden. De wensch wordt er door alle partij en uitgedrukt de grootste onpartijdig heid te bewaren. Prijsuitdeeling. Op Zondag 29 Juli ("heden) heeft de plechtige prijsuitreiking plaats in de gemeenteschool. Om 8,30 opening. Heeren Socialen, Uw leugenschrijven boezemt niet veel belang in, maar om uw volk eerlijk op de hoogte te stellen willen we het juister inlichten. De voorlaatste week schroeft ge, dat er op 7 onderwijzers 3 ziek waren. Wij zeggen op 12 onderwijzers(essen) waren er 2 ziek. Die bijzondere onder wijzer die ge laf aanvalt en belastert, heeft sinds Paschen slechts 3 dagen verlof gehad, en dit om een examen voor.de bereiden, waar hij met onder scheiding zijn diploma behaalde (na volgenswaardig voor uwe roepers, ei dit geeft hem recht op eerbied). Ja. vrienden socialisten, op de dag van het H. Hart gaven eenige leer- kvachten wat 1 kkers aan hun leerlin gen. Dat schijnt u niet te kunnen'ver kroppen. Wel. die leerkrachten beta len zulks uit eigen zak. Maar wat ons van u verwondert, is: de kinderen van socialistische ouders zijn uiterst raar in de gemc enteschoolklassen. Nog nooit kregen we een centiem steun voor de school, van u, die schreeuwt en tiert dat gij de echte verdedigers van de ofTicieele school zijt. Waar blij ven uw daden? Waarom gaaft ge op 1 Mei geen 100 Lartk of zoo <-m ook de leerlingen 1 Mei te laten vieren? Om flauw weg te beknibbelen, zijt 8 er altijd bij. maar om te steunen of gelijk welke daad te stellen zijt ge thuis weg. Ceen woorden maar daden en dan hebt ge recht *ot spreken. Dat laatste leugenartikel is er zeker een om uwe geliefde school, de gemeenteschool, aan te prijzen of is 't anders? G' hebt een fatsoenlijke taktiek, langs den eenen kant praat ge ouders stuurt uw kinderen naar de gemeenteschool, (wat zonder gevolg blijft, bewijs van gebrek aan daadwerkelijkheid, over- luiging, wil en durf), en daarna valt ge de gemeenteschool weer aan. Maar allo, dat is het beste middel om tus- schen 2 waters te kunnen zwemmen. Een afgetrapte sociaal die nu klaar ziet Alle finantieeie inlichtingen worden be- rt-idwillie pq volkomen kosteloos schaft door de 8ANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3. STATIESTRAAT. 3 Verzekert uwe vruchten tegen den HAGEL, de verschrikkelijke plaag der landbouwers. Op die wiize is voor tarwe, rogge, haver, tabak en uw ganschen oogst de opbrengst gewaar borgd. Voordeelige voorwaarden zijn daar toe te verkrijgen. Wendt U in vertrouwen tot den heer JOZEF LATTE, verzekeringsagent, St Goorix-Audenhove, die de belangrijkste verzekerings maatschappij tegen hagel vertegen woordigt. HERZELE Over de fabriek. Hoe het er met de fabriek en het aanwerven van werklieden gaat Bij het opbouwen der fabriek had een man van 42 jaar een 4 tal maandeti de metsers gediend in het vooruitzicht in de fabriek te zullen werk krijgen en met hem zijn zoon Edoch hij werd afgedankt en naar werk vragende in de fabriek zegde men hem dat hij te oud was. Een tweede die 59 jaar is kreeg over een paar maanden 't zelfde voor ant woord te oud man. Een derde 25 a 30 jaar oud, insge lijks aan onzen burgervader werk vra gende in de fabriek, kreeg een schoo ner antwoord Ge kunt bij Octaaf Den Tandt gaan. Ken vierde, geboren in Herzele, ver blijvende op een andere gemeente die slechts 25 a30 jaar oud is en een zieke lijke vrouw heef-., gelukt er ook niet in ofschoon hij de voorspraak genoot van oen brave en goedhartige man van Herzele. De zonde die hem bezoedelde was dat hij een broeder had in Herzele die naar Mijnheer zijn goesting niet was te veel Vlaamschgezind, te veel demokraat, enz., en uit schrik dat hij met hetzelfde sop zou overgoten zijn, kon hij hem niet aannemen ofschoon de hurgemeester zelf bekent dat hij in de gemeente waar de man woont, om inlichtingen is gaan vragen en ze waren goed. Is dit niet schoon? Allo, menschen van 42 tot 59 jaar en meer ge moet niet meer leven, ge zijt te oud om te wer ken m de fabriek van mijnheer en als gij met VI. nationalisten te doen hebt geraakt ge er ook niet in. De fabriek zal gaan eene schoone vermaardheid hebben reeds 2 werk stakingen met de gendarmen en die avonden van «klop-er-op» en dan de droeve gevolgen Audenaardc en Gent. Ik geloof dat deze die er de slachtoffers van geweest zijn het toch zoo rap niet zullen vergeten hebben. Noch 4 slachtoffers erbij en mijnheer geraakt aldus aan zijn getal. Menschen van 42 jaar en meer, ge j moogt het onzen werkman-burger- vader toch niet kwalijk nemen. Hij is toch alzoo voor 't werkvolk (En als ons ge geen werk hebt omdat ge te oud -jjt moogt ge bij hem gaan eten!) Tot te naaste keer. Bert. Een fijne streek op zijn kozijntjes. Onlangs kwam een begoede dame O]) 't kerkhof van Herzele en ontmoet te er iemand die bezig was aan 't kui sehen en versieren «Ier graven onzer gesneuvelden. Die dame nu die belang scheen te stellen in dat werk, vroeg onzen man of hij bereid zou zijn gansch het kerkhof te onderhouden voor een vast loon dat zij zelf zou be talen, waarop de vriend instemmend antwoordde. Daar hiertoe de toelating van de gemeenteoverheid noodig wa.-> richtte de man zich tot den heer bur gemeester die beloofde al het moge lijke te doen en in den kortst inogelij- ken tijd antwoord te geven. Een paar weken verliepen zonder antwoord. Op zekeren dag vernam hij tot zijn groote verwondering dat, op burgemeesters bevel, een anderen werkman aan die taak was gesteld. Onze man liet zich echter niet van de wijs brengen en richtte zich tot hoogergenoemde dame... die, ten zeerste verwonderd verklaarde dat. indien de heer burgemester zelf ie mand aanstelde hij die dan ook zelf diende te betalen. Schrikt hij nu voor een nieuwe ge meenteraadszitting? Of is het een uiting van den bekenden slentergang en kozijntjeswinkel? Spectator. Op Zondag 29 Juli neemt de VI. Vriendenkring deel aan de vlaginhul- diging van O.S. te Erwetegem. De reis geschiedt per auto en velo. Die wenschen mede .te gaan per auto laten zich inschrijven voor 't vertrek. Het' Bestuur bledi U haar yoordeeliggte plaatsingen aan, ge waarborgd door den sterken Bankgroep HAN DELSBANK, FONDSENBANK en NOORDSTAR met een gezamenlijk kapitaal en reserven van nuui ZE0TIQ MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam of aan drager 6 t. b. bruto of 5,10 L h. netto. KASBONS 3 maanden op naam of aan drager 5,50 t. b. bruto of 4,59 1/4 t. h. netto. Abonneert U op de BEURSBODE, bet ver- trouwbaars'.e weekblad voor financièeie en econo mische belangen. Proefnummers op aanvraag. Abonnement tot einde 1928 fr. 15. HANDELSBANK N. V., Kalanderberg 1, Oent en al hare Agentschappen en Bijkantoren door gansch bet Vlaamsche Land. NINOVE Reactionaire, franskiljonsche doening. Te Ninove heeft, op aandringen van de Gentsche franskiljons van de Ligue pour la defense de enz., den heer burgemeester als voorzitter van den beheerraad der Staatsmiddelbare scholen aan de ouders van de leerlin gen per omzendbrief gevraagd welk stelsel het huidige of het vroegere zij voor hun kinderen verkiezen. Volgens het huidig stelsel worden al de vakken in de moedertaal gege ven, vroeger waren er Vlaamsche en Fransche vakken. Die fameuze beheerraad laat aan eenvoudige menschen door dat schrij ven den indruk dat er met het huidige stelsel geen fransch zou worden ge leerd en velen zullen in de val loopen. Gezonddenkende menschen die het natuurlijk en logisch vinden dat men t best leert wat men niet kent in zijn moedertaal zullen die franskiljons de eer van de zotten geven. Wij kunnen die zoogezegde vrien den van de middelbare school verzeke ren dat zij niet hun maneuvers scha den aan de bevolking en aan de faam van de school. Meerdere ouders van buiten de stad hebben ons reeds gewe zen op de patriotardische en franskil- jonsche houding van de hooge oomes dier instelling. Zou het voor de heeren Behn, Kie ken en Cie niet beter passen deze kwestie over te laten aan opzicht, be sturend en onderwijzend personeel die heel wat beter gesteld zijn om de voordeelen van de twee stelsels te \ergehjken waarvan het huidige op de eeniRe pedagogisch-gezonde rede be- rust 9?, 15 J"11 ^roeg bet index- In Juli V°°r heel het land, tegen 811 Voor de provincie Aniw erpen 827 Antwerpen en omstreken 851 de provincie Brabant 825 Brussel en omstreken 855 West-Vlaanderen 797 Oost Vlaanderen 803 Qent en omstreken 807 Henegouw Q33 Luik en omstreken 802 Limburg Luxemburg gQ5 de provlnde Namen 797

De Werkman | 1928 | | pagina 2