De Dietsehe Dagen Rech tsvervolgingen tegen Ward Hermans Simpel Briefhea De Handelsbank 2 I den dat de Vlaamsche oud-strijder, i Hendrik Claerhout, gevangen zit. Hij is in 1886 geboren en diende als milicie- plichtige bij het Se regiment jagers te voet. Hij was een der moedigste sol- daten van zijn kompagnie en heeft tot 10 Juni 1918 in de loopgrachten ge- staan aan den Ijzer. Moe gesard door j de Vlaamsch-vijandige legeroverheid, heeft" hij den sprong gewaagd naar de Duitsche lijnen en ging de Vlaamsche krijgsgevangenen te Kortrijk vervoe gen, waar hij deel nam aan de akti- vistische propaganda. Naar Gottingen overgebracht in November 1918, werd hij in December vrijgelaten en bleef in Duitschland tot Augustus 1923. Door heimwee gedreven, kwam hij te rug naar zijn bejaarde ouders, te Ich- tegem, en gaf zich gevangen te Brug ge op 14 Augustus 1923, dus juist vijf jaar geleden. Voor den krijgsraad verdedigd door j onzen vriend Mr Adiel De Beuckelae- re. werd hij ter dood veroordeeld, wat midden in de periode van de Roerbe zetting, op een oogenblik dat de oor logspsychose nog eens opvlamde, niet hoeft te verbazen. Let wel, de jongen behoort tot een fatsoenlijke familie; vader en moeder zijn van onbesproken levenswandel; hij zelf heeft vier jaar aan den Ijzer gestaan. Dit alleen heeft hem kunnen dienen om zijn straf tot twintig jaar een kleinigheid niet waar? te zien verminderen, dan wanneer spion nen en verklikkers al lang vrij langs 's Heeren straten wandelen. Telkens wanneer ik Borms bezoek, sprijkt hij mij over zijn kameraad, Claerhoutjc, zwoals hij hem vertrou welijk noemt, den eenvoudigen arbei- dersjongen, die nu zijn gezel is en die hij afschildert als een dappere en wak kere kerel. Er werd "door ons al gedaan wat mogelijk was om den jongen aan zijn oude moeder terug te geven. Maar tevergeefs. Met een standvastigheid, die des duivels is, weigert mèn aan hoogerhand hardvochtig den zoo bil lijken maatregel te treffen. Wij kunnen de Waalsche oud-strij ders opnoemen die voor heel wat erger dingen veroordeeld werden, en die al lang begenadigd werden. Ook, was Claerhout een Waal, hij ware al jaar en dag vrij, maar ziet ge wel, in zeke re gevallen, wat ook die verstokte Vlaamschgezinden mogen beweren Pour les flamands, ce n'est PAS la raême chose Bij de Vlaamsche Jaarbeurs te Antwerpen. De Beursbode schrijft Wij werden deze week uitgenoodigd tot een bezoek aan de Jaarbeurs. Zij belooft een volledig succes te worden. In de ruime en indrukwekkende stedelijke feestzaal werden de stands ondergebracht van een groot aantal Vlaamsche handels- cn nijverheidsfir- mas en van tal van Vlaamsche banken en verzekeringen; Daar krijgt men in ééns den indruk Alat <fc Wlaamsche be weging, die vóór den oorlog bijna uit sluitend eene beweging was van taal kundigen aard, zin gekregen heeft voor werkelijkheid en dat er sedert de laatste tien jaar een stevigen voor uitgang is gemaakt op het gebied der organisatie van een eigen Vlaamsch economisch leven. De Vlaamsche Jaarbeurs van Ant werpen bewijst, dat enkele groepen trachten aan de beweging een solieden ondergrond te geven, door Stoffelijke inrichtingen te scheppen bij middol waarvan eene Vlaamsche; burgerij ge vormd wordt, die nationaal voelt. Waar tot voor enkele jaren in Vlaan- dergu bankwezen. Verzekering, handel en nijverheid otn zoo te zeggeai uit sluitend in hhnden waren van •vreem den. Walên en Vlaamsch-vijandigen, zien wij in de stedelijke feestzaal van Antwerpen, dat teconomie met Vlaamsch als voertaal, met Vlaamsch personeel en met Vlaamsch kapitaal kan gedijen. Er zijn prachtige, uitslagen bereikt sedert tien jaren. De periode vau den glans der rede rijkers in de Vlaamsche beweging is misschien nog niet heelemaal afgeslo ten, maar toch zijn er reeds een eer biedwaardig aantal nuchtere inenschen te voorschijn getreden, die geen vage stellingen voor het verdedigen van de Stoffelijke belangen van hun volk meer verkondigen, maar die, integendeel, naast den grond van idealisme, die Öe ziel des volks doet trillen, de Hransche of Fransch-vriendelijke hypotheek wegwerkt, welke tot hiertoe op het Vlaamsche eigendom drukte. Het is gegaan roet spoed. Er wertl vè5l bereikt. In de Vlaamsche Jaarbeurs van Ant werpen ziet men, dat de theorie van Bodewijk De Raedt over onze volks kracht niet ijdel is geweest. Er zijn mannen van de daad gekomen en nu staan wij hier voor het beeld, dat ons destijds opgehangen werd, in de noti- cie bij het oprichten der «Handels bank» te Gent (1918), een beeld dat toen misschien gewaagd; kon schijnen, omdat dc baan nog moest gebroken worden De invloed, die het stichten van een Vlaamsche bank zou uitoefenen op den geest van ons volk, kan met den tijd overweldigend zijn. In de toekomst moeten w'hebbenVlaam- ache banken, Vlaamsche verzekerin- gen, Vlaamsche handelsfirma's en c nijverheidsondernemingen, Vlaain- sche burgers en bedienden. Wij moeten krijgen eene macht, ge- bouwd op economischcn grondslag. een Vlaamsch publiek, dat zal zien dat met Vlaamsch in bankwezen. handel en nijverheid kunnen opbloei- en en, in opzicht van degelijkheid en luister, bij het Fransch bedrijf niet zal ten achter staan De Vlaamsche Jaarbeurs komt de promoters der Handelsbank, die den weg der Vlaamsche economie hebben geopend, schitterend in 't gelijk stellen Vraag en antwoord. Hoe is het toch mogelijk dat de zware trekpaarden van het Vlaamsch- belgicisme met Van Cauwelaert aan het hoofd, zoo lam en zoo tam de Vlaamsch-vijandige financiers regee ring volgen en er voor bukken? Omdat het meerendeel onder hen gunstbedelaars zijn, die liever voor zich zelf zorgen dan voor hun volk. Dr Van de Perre schreef eens in 1923 in De Standaard dat de Katholieke Vlaamsche Kamergroep onder andere samengesteld was uit leden voor wie de belanglooseid niet altijd den door slag geeft. Het is een geheim voor niemand dat Van Cauwelaert beheerder werd benoemd in de LTsines Métallurgiques dc Hoboken waar Francqui voorzitter is van den beheerraad. Meester en knecht. In de Kamerzitting van 7 Maart 1913 verklaarde Van Cauwelaert Neen, we zijn geen voorstanders van de bestuurlijke scheiding en welke onrechtvaardigheden men ook moge opgehoopt hebben sedert 1830 tegen het Vlaamsche gedeelte, toch zullen we nooit iets ondernemen dat dc nood zakelijke cohesie van het vaderland in gevaar zou kunnen brengen. We zul len ons zelfs nooit laten verleiden tot eenige uitbarsting van ongeduld die de onontbeerlijke eendracht tusschen Wallonië en Vlaanderen zoi\ kunnen in gevaar brengen Dat zegde hij in 1913. De oorlog, met zijn strojbmen nutte loos vergoten Vlaamsch bloed heeft hem niets geleerd. Enkele dagen geledert herhaalde hij in de Kamer «België, clat staatkundig cn zedelijk één is, is samengesteld uit een taalkundige tweeledigheid die moet geëerbiedigd worden in de Viaainsche persoonlijkheid als in de Waalsche», Tot het begrip van de Vlaamsche nationaliteit is hij» dus nog niet door gedrongen. Dat is de taal van den Belgischen knecht. Hoort nu de taal van den Waalschen meester Destrée verklaarde ter Kamer op 21 Mei 1913 «België», samengesteld uit twee ver schillende stukken, is een nationaliteit die atleten een politiek bestaan leidt. «Het is een nationaliteit eerst in de laatste tijden en dan nog op een kunst matige wijze in 't leven geroepen. «Want wij die in 't verleden tuk zijn 'geweest op onze onafhankelijkheid, op onze vrijheden, wij zullen nooit een regiem aanvaarden dat deze vrijheden vermindert; liever zulen we afzien van België dan de verdrukking door de Vlamingen te aanvaarden. «Voor ons is België het middel om onzen droom van vrijheid te verwe zenlijken en de dag waarop wij in Bel gië dc overwonnelingen cn de ver drukten zullen zijn van het Vlaamsche Volk, "hien dag zullen we zeer dicht bij defn toestand van 1830 zijn». Socialistische schaamteloosheid. Wie heeft er Francqui. na den val van 'de regeering Poullet, geholpen om den frank te stabiliseeren op 175 oin dus de spaarders te berooven van de 6/7 van hun bezitting? De socialisten. En nu schrijft de socialist Delattre «Voor den oorlog hebben heel wat werklieden geld gestort op de Spaar kas van den Staat om een pensioentje te vergaren voor "hun ouden dag. «Zij hebben gjbud-frank gestort en men betaalt hun een rente in papier- frank en deze sukkelaars die gespaard hebben om in hun ouden dag te ont snappen aan de ellende zijn in hun krachtinspanning verijdeld». En de Socialistische volksvertegen woordiger van Bergen doet een beroep op minister Heyman. Wij steunen graag dit beroep maar het "zou beter geweest zijn den put te vullen voor het kalf verdronken was. Voor wanneer het einde Er zijn 40 artikelen in de militaire wetsvoorstellen. Verleden Dinsdag was men al aan nr 5 en dees week zijn er slechts twee namiddagzittingen gewijd aan de be spreking van het legervraagstuk. Dat wil zeggen dat de meerderheid zijn slag zoo gemakkelijk zal thuis halen als Jaspar verhoopt had. Men krijgt het dees maand al zeker niet meer klaar; er zal nog wel een flink deel van September aan te koste gelegd worden. Dan moet de Senaat er nog aan ge- looven. Als de verkiezingen in de eerste maanden van 1929 valt zullen de kie zers nog den tijd niet hebben gehad om het verraad van Van Cauwelaert c. s. te vergeten. We zullen trouwens helpen opdat dit verraad nooit vergeten wordt. Voor de Oud-strijders. ZEER BELANGRIJK Oud-strijders, die den oorlog hebt meegemaakt, wanneer ge kunt bewij zen dat g'uwe ziekte of eene wonde hebt opgedaan bij 't leger, maakt mve aanvraag om een geneeskundig onder zoek per «aanbevolen brief» aan den heer de Broqueville, minister van Landsverdediging, Wetstraat, 2, Brus sel. Tracht getuigenissen te hebben van getuigen en doktoors van front of hos pitalen. Al de adressen der doktoren kunt ge bekomen iu 't ministerie van Landsverdediging. Op 100 invalieden zijn er 73 Walen, 23 Vlamingen en 4 vreemden. En wie was aan 't front, Vlaamsche jongens. Het is tijd tot einde van dit jaar om uwe aanvrtrag te maken. Niet meer aan Berten D'Haeee Dit is geen recht op antwoord, Ber- ten. Neen, 'n bevlieging van mijnent- wge die me doet naar de pen grijpen na 't herlezen van uwe artikelenreeks aan Eerw. Pater Claes. Dit wilde ik U dan vragen, Berten Waar heeft Meester Butaye, waar hebben zijn hel pers 't verdiend dat gij hen totaal ver geet waar het gaat om opbouwend werk, ofte CONSTRUCTIVISME? (het woordje dat Pater Claes den heer Van Ptiymbrouck zoo graag napraat). 't En is er mij niet om te doen over eigen werk de loftrompet te steken, en de vrienden uit het arrondissement zullen daarom niet minder metselen noch verstevigen wat opgebouwd werd indien van hun wroeten geen melding gemaakt wordt. Het is veel eer tot stichting van vele arrondisse menten waar in den loop der laatste jaren niet voldoende geijverd werd om stevige inrichtingen uit den grond te stampen. Want, Berten, het zal LT niet onbekend zijn dat vóór een vijftal ja ren in het arrondissement Yper-Pope- ringhe niets, zegge NIETS van orga nisatie bestond op het politieke, even zoo min als op het cultureele noch so ciale terrein. Bij zooverre dat Berten Pil in 1919, en Meester Butaye na hem, om geheel hun' kieskampanje te voe ren, over niets anders beschikten dan hun portemonnee om... strooibriefjes, affiches en papborstels te koopen. Van meetingen, geen" sprakeGeen lokaal- houder dié zijn zaal te onzer beschik king durfde te stellen. Ik geef grif toe dat het in menig ander arrondissement evenzoo zal geweest zijn, en indien ik van ons arrondissement speciaal ge- aag 't is evenzeer om mede den E. P. Claes van antwoord te dienen: dat de natioitelisten evengoed truweel en alaam haaiteeren om op te bouwen, als een ferme djaklce om de kristen-demo- kratische vtiilmeiden en de knechten m Jaspar in hun nekke te zwiepen. We hebbetn eerst gezorgd voor eigen tehuis. Te Poperinghe, Wervik en Yper werdeai S.V. Vlaamsche PTuizen gesticht, haarden van Vlaamsch leven, zonder de zoowat 30 a 35 lokalen mede te rekenen waar osize 30 VI. Nat. Stu diekringen of afdaelingen van het K. V.N.V. in nestelen. Naast het algemeen orgaan voor de pirovintie «De West- Vlaming» geven w,e een eigen nieuws blad «De Ypersche Bode» uit, dat op duizenden ex. trelct. De arrondissc- mentsbond van het K.V.N.V. telt hon derden rechtstreeks aangesloten leden zonder eens melding te maken van de massa bij de studiekringen aangeslo ten, Watou en Yper hebben hun eigen Vlaamsche harmonie, Wervik, Yper en Poperinghe hun jonge wacht, Yper zijn gemengd koor, een afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond, tooneelbonden enz., enz. .T.B. en VI. Economisch Verbond zijn uitsluitend liet werk fer NcHjoiui- listeiT. Toonëblbond^n zijn haast niet te tellen. Sedert Nieuwjaar werd aan sociale actie begonnen cn ons Vrij Vlaamsch' Syndikaat, afdeeling van het VI. Nat. Vakverbond telt reeds honderden le den. Te Yper en te Langhemarck heb ben we reeds de Christenen overvleu geld en binnen een paar jaar, als er voortgewroet wordt zooals nu, zullen we gewis de sterkste vakbonden van hel arrondissement hebben. Met een ziekengilde werd eveneens begonnen, een die staat na een drietal maanden werkens aan haar tweehonderd leden. Een begin zeker en vast, maar we zul len 't niet erbij laten liggen Meester Butaye, op wiens wroeters- werk de minimalisten weieens smalen (maar iintusschen verplicht geweest zijn ook zitdagen te houden). Meester zal ervoor zorgen dat hij te naaste kiezing een flink stemmenovrerschot heeft dat den derden, misschien wel den vierden Vlaamsch Nationalis tische» Kamerzetel rn West-Vlaande- ren (te Kortrijk of te Brugge) ten goede komt. En als Leuridan daarbij den laatsten der liberale Mohikanen te Oostende doet in 't zeezand bijten, en Hoornaert of Beeckinan een minima listisch constructivist uit den zatfel wipt dan kan voor ons paart de Eerw. Pater Claes gerust verder wijzen op 't negativisme van uw West-Vlaamsche geestesgenooten. Dat, Berten, wilde ik U in dit simpel briefken mededeelen. Een klein ver zoekje nog: als uwe bezigheden om den broode U in 't korte enkele avon den vrijheid laten om aan... «negati visme» te doen ten bate van ons Natio naal Vakverbond, laat het ons weten, van «achter de herbergtafel» onzer dorpslokalen, krijgt U dan de kans, U weet wel.,., onvergeld, hoor. WESTLANDER. Nota van den aangeschreven. Ik heb deze terechtwijzing inder daad verdiend maar niet alleen deze. Even verdiend zouden er terechtwijzi- gingen komen uit Aarschot, uit St Ni klaas, uit Mechelen, enz., enz., en zelfs uit vele plaatsen waar de resultaten voorloopig wel niet schitterend zijn omdat dc te overwinnen moeilijkheden zeer groot zijn, doch waar de inspan ning, het volhardingsvermogen en de offervaardigheid bewonderenswaardig zijn. Nu ook dc niet vermelde vrienden weten wel dat we allen hun werk waardeeren en dat we van iedereen, bebofte of vergetene, verwachten dat hij zijn plicht zal doen tot het «inde toe. A. D H. TE BERGEN-OP-ZOOM Zaterdag 11 en Zondag 12 Oogst werd te Bergen-op-Zoom de 2Diet sehe Landdag en de 6" Vlaamsche Be groetingsdag gehouden. Beide dagen waren ingericht door het Verbond van Vlaamseh-Hollandsche Vereenigingen, dat de Vlaamsche Nationalisten uit Vlaanderen en Holland had opgeroe pen alsook de belangstellende Noord- Nederlanders en Zuid-Afrikaners. De bijeenkomst mag buitengewoon ge slaagd genoemd worden, zoowel door het groote aantal deelnemers als door de geestdrift, vooral echter ook door de hartelijkheid waarmede de bevol king van het stadje de deelnemers ont ving" De plaatselijke inrichting was uit muntend geregeld door den kring «Eigen Leven», waarvan de voorzitter de heer Veldkamp (Roosendaal"), zich buitengewoon verdienstelijk heeft ge maakt en verscheiden vergaderingen leidde, Op de vergadering van den Diet- schcn Landdag werden korte lezingen gehóuden door of namens sprekers Di\ Aug. Borms, Ds Domela Nieuwen- huis Nyegaard, de H.H. Jumelet, Le- ïnaire, Van Rompaey, Ursi. De voorzitter. Prof, K. Heyndervckx bracht een woord van hartelijken dank aan den heer Burgemeester van Ber gen op Zoom, om den tact en de wel willendheid waarmede hij de onder handelingen niet de inrichters heeft gevoerd. Na afloop werd een gemeen schappelijke maaltijd gehouden, en op de Groote Markt een concert van Ne- derlandsche muziek gegeven door de Kon. Harmonie «Erato» en door Roo- dendaal's Mannenkoor, zeer toege juicht door de bevolking en door de deelnemers aan den Landdag, ge schaard op het balkon en in de zaal vafj hotel «De Draak». 's Zondags trokken de deelnemer: aan den Bcgroetingsdag in optocht naar zaal Thalia. Omtrent 600-700 per sonen waren daar aanwezig uit alle ste dén van Holland en Vlaanderenonder de aanwezigen bemerkten we (behalve dé" straks te noemen sprekers)den Heer Burgemeester van Bergen-op- Zoom, de Heeren Angermille (Rotter dam), Van den Berghe (Aalst), de Bbevé (Utrecht), Dr Brmviere (West- Vjaanderen), Prof. Dr De Decker Amsterdam), Mr Van Es (Den Haag) lef Van Exterghem (Antwerpen), Prof. Dr. Leo Meert (Leipzig), Dr Minnaeri (Utrecht). Mr. Schiltz (Ant werpen), Prof. Dr Martens (Middel- burg), lr. van Soest (Delft), Prof. Dr qpeleers (Eindhoven), Mr Spincemail- !e (Den Plaag), Prof. Dr Tack (Mid delburg) Verbaverbeke (West-Vlaan- deren), Wannijn (Rotterdam). Brieven ep verontschuldigingen wa- O. u''ing- ,,:en van de H.H. Dr Aug. J B'irirStaf De Clercq. VljSï, op den Bosch. Puvmbroeck. P- /l de Mont, Maes, Cvrie! Verschaeve, I Vos, en anderen. Prof. Mr K. Heyndrickx opent de vergadering, die hij kenmerkt als een groot familiefeest, en leest een bood schap voor van Dr Aug. Borms. Mej. Rosa de Gucntenaere, namens de nationalisten in Vlaanderen, brengt vooreerst een woord van dank aan de inwoners van Bergen op Zoom, om de hartelijke ontvangst cn de belang stelling in de Dietsehe bijeenkomsten. Zij beschouwt deze dagen als een jaar- lijksch Dietsch congres, en geeft dus een overzicht van de ontwikkeling van de Vlaamsche Beweging gedurende 't afgeloopen jaar. De strijd in Vlaatide- ren is zeer zwaar, moeilijker dan de inenschen in Holland het kunnen be seffen; allen die den strijd der Vlamin gen voor rechtvaardig houden, moeten zich uit ale kracht inspannen wil men hopen het te winnen. De strijd is met succes voortgezet togen de zoogenaamde «Vlaamsche» Universiteit te Gent en de legerwet waarmee men poogt het Vlaamsche volk te paaien. Amnestie is nog altijd niet verkregenook al geldt het hier een eisch van zuivere menschelijkheid, België schijnt hem niet te willen toe staan om nog duidelijker te doen blij ken dat het de verbitterde tegenstan der van Vlaanderen is; amnestie komt er alleen als ze afgedwongen wordt. In het algemeen ziet spreekster het aantal overtuigde Vlamingen iederen dag grooter worden, hun beginselvast heid toenemen. Dat de verfransching van haar kant ook" terrein schijnt te winnen is meer schijnop het oogen blik dat de Vlaamsche volkswil los barst, zal dat weggeveegd worden. De hoofdvereischte voor ons is: eensge zindheid: in de Vlaamsche Beweging is er plaats voor alle schakeeringen van het nationalisme, mits de verschil lende richtingen niet als vijanden van elkaar optreden*0nze wensch voor de toekomst is: voor Vlaanderen, de vol ledige zelfstandigheid; voor Holland: nationaal bewustzijn; voor allen: het levend worden van de Groot-Neder- landsche gedachte. Dichter Richard de Cneudt sprak namens de uitgeweken Vlamingen, en herdacht vooreerst de afgestorvenen. Prof. Dr. Verhees (Berlijn) en Mr Dr A. van Roy (Den Plaag). Spreker wil trachten zich zoo juist mogelijk den werkelijken toestand voor te stellen. De arbeid, aan de be vrijding van Vlaanderen besteed, is ontzaglijk; en toch moeten wij erken nen dat de rechtstreeks zichtbare re sultaten gering zijn. Waaraan ligt dit? In de eerste plaats aan het arrivisme van meerdere leiders, die het idealisme hunner jeugd prijsgegeven hebben om een burgemeesterszetel te krijgen of om stoffelijke belangen. In de tweede plaats aan de partijpolitiekwie in de eerste plaats katholiek, liberaal of so cialist is, en slechts in de tweede plaats Vlaming, hij ga uit onze rangen Wan neer Borms vrij komt, heeft hij het recht te eischen dat wij ons allen een drachtig, schouder aan schouder, on der zijn bevel komen scharen. Spreker doet een dringend beroep op allen om eensgezind samen te werken. Hij gelooft dat Vlaanderen, als het eenmaal vrij is, aansluiting moet zoe ken bij Noord-Nederland. 's Namiddags werd de stad bezich tigd onder leiding van verschillende leden van de Vereeniging voor Vreem j delingenverkeer. J Daarna opende de Heer Veldkamp i de tweede vergadering, waarin hulde i betuigd werd aan de drie oudste uit- yewekenen, Mr Flor Heuvelmans, Flor Peeters en Prof. T. Vemieuwe, alle drie boven de 70 jaar, alsook aan de nagedachtenis van wijlen Mr Maurits Josson. Nadat de Pleer Veldkamp heeft uiteengezet waarom de inrichters deze huldiging op het programma hebben gebracht, wordt met groote aandacht geluisterd naar de rede van Mr Leo Augusteyns, oud-volksvertegenwoor- diger ('Antwerpen), die de onbaatzuch tigheid en het idealisme der drie oud- su uitgewekenen stelt tegenover het arrivisme van Van Cauwelaert en Huysnians, die bezorgd zijn om burge- nu-I-Versluier of niimsterfrak. Spreker scheu t de verdiensten der drie gehul- digden die alle drie hooggeplaatste ambtenaren waren van groot gezag. Hij is er fier op samen met hen akti- vist te zijn geweest, en al heeft hij in dien tijd een eigen standpunt ingeno men, hij verklaart dat de huidige voor uitgang van het Vlaamsch nationalis me te danken is aan wat de Raad van Vlaanderen heeft gedaan. Achtereenvolgens voerden nog het woordMr. P. W. de Koning, namens de Noord-Nederlanders Mr J. van den Broeck, namens de uitgeweken Vla mingen de Heer L. Magits, namens de jongeren. Namens de gehuldigde» dankten Mr Heuvelmans en de grijze Prof. Vernieuwe in een roerende rede «Ik leef alleen. Veel gaat om in mijn hart, maar ik laat het u niet zien. Ik wandel alle avonden eenzaam langs de singels te Rotterdam, en ik denk aan mijn Vlaanderen...» Mr. Heuvelmans had nog een bij zondere bloemenhulde in ontvangst te nemen vanwege de bevolking van de 4c wijk te Antwerpen. Nadat de Heer Veldkamp aan een der aanwezige Vlamingen bloemen voor Borms had meegegeven en «een groet uit het land waar Koningin Wil- helmina regeert», sloot Prof. Heynde- rickx namens het Verbond van Vlaamseh-Hollandsche Vereenigingen deze Dietsehe Dagen, onder dank aan de aanwezigen, de inrichters en de be volking. De Belgicist Van Isacker beroept zich op het Belgisch Gerecht uitgesteld, strijdbroeders. Gaat bij uwe Leiders, en die zullen u helpen en in- lichten. j Niet beschaamd zijn hoor, want gij hebt het verdiend!... 73 Walen tegen 23 Vlamingen Zoo ver moest het nog komen De Vlaamsche Belgicisten, voelende dat er in het Vlaamsche land, door de I agitatie der VI, Nationalisten, een sterke vijandschap groeit tegen hun j verraad inzake de legerwetten, doen j een beroep op het Belgisch gerecht cn de Belgische gewapende macht niet enkel en alleen om beschermd te wor- den tegen de mogelijke volkswoede, maar om naar oorlogspraktijken een hunner tegenstanders als GIJZELAAR te zien aanstellen Want dat is het wat er ditmaal ge beurt met Ward Hermans, ho« onge looflijk het ®ok klinken mog"« De prokureur des konings kaeft i Ward Hermans gedagvaard, om bij monde van den rechter te vernemen, dat hij van nu af tot aan de stemming i der legerwetten, als gijzelaar zal die nen voor den persoon van volksverte genwoordiger Van Isacker en verant woordelijk zal worden gesteld voor al wat den heer Van Isacker vanwege derde personen zou kunnen overko men. Dat klinkt haast ongelooflijk, niet! En toch is het volkomen echt. Voort gaande op DRIE TEGENSTRIJDIGE i POLITIEVERSLAGEN, wat ken- schetsend is voor dit geval, wordt door j den onderzoeksrechter volgende tekst j voorgelezen en ter onderteekening voorgelegd in naam van den prokureur des konings «Wij verwittigen verschijnende j (Ward Hermans) dat, moesten de be- woordingen in de politieverslagen voorkomende waar bevonden worde» OF GEVOLGD DOOR DADEN VAN UITVOERING VAN WELKEN AARD EN WELKE WIJZE OOK DE HEER PROKUREUR DES KO NINGS TEGEN HEM ZULKE MAATREGELEN ZAL NEMEN ALS NAAR RECHTE en wij geven hem in 't kort inhoud van artikel 275 van het Strafwetboek ten titel van verwittiging». Dat artikel stelt 6 maanden gevan genis en 3000 fr, boet in 't verschiet voor Ward Hermans, indien tegen den heer Van Isacker GEJOUWD, BE TOOGD of GEHUILD WORDT, of voor 't geval dat hij een pak slaag moest krijgen Dat Ward Hermans er de man niet naar was om zich zoo te laten afdrei gen, hadden ze toch wel moeten weten. Ward Hermans heeft den griffier der rechtbank dadelijk het volgde gedik- teerd als slot aan deze bedreiging door den prokureur des konings «Wij, Vlaamsche Nationalisten, heb ben geenszins de bedoeling geweldda den te plegen op Van Isacker of wie dan ook, maar wat er ook gebeure, wij behouden ons voor het vrije recht eener protest-betooging tegen bepaal de stemmingen zooals hier in dit ge val de stemming der legerwet» Op zulk eene wijze willen dus de Vlaamsche Belgicisten de Nationalis ten muilbanden. Maar Van Isacker weet niet goed aan wien ij zich vergrepen heeft. Men stelle zich deze methode eens voor. Als de eerste de beste straatlooper het in zijn hoofd krijgt Van Isacker uit te fluiten, dan draaien ze Ward Her mans dadelijk achter slot en grendel. En als, wie dan ook, betoogen durft tegen Van Isacker, vanwege diens an- ti-Vlaarasche houding inzake de leger wetten, dan mag Ward Hermans 3(XX) frank boet betalen en zes maanden gaan zitten. Wel, dat is nu eens een pracht van een middel. Enkele maanden Voor de verkiezing zou een eigen propagandist van Van Isacker dezen laatste ook voor de grap eens kunnen uitjouwen, of hem een blauw oog slagen, 't Is de moeite waard, want op die manier is men in het Mechelsche verlost van den lastig- sten tegenstander dien men er ont moeten kan: van Ward Hermans zelf. Maar waar gaat men met zulke praktijken heen? Is dat geen volslagen rechteloosheid? Zelfs de prokureur des konings moet toegeven dat de drie politieverslagen van de Mechelsche meeting van 12 Tuli, tegenstrijdig zijn en toch steunt hij zich op die tegen strijdige verslagen om Ward Hermans •verantwoordelijk te stellen voor alles wat Van Isacker overkomen zal. Maar de Belgicist Van Isacker, die zich op zulke beschamende wijze doet dienen door het Belgisch gerecht, zal eens kunnen mediteeren over 't ant woord dat Ward Hermans gegeven heeft. De tijd is uit dat mén met de Vlaamsche Nationalisten kon doen wat men wilde. De Mechelsche kozakken hebben het gedaan gekregen de VI. nationale vlag- inhuldiging van O. L. Vr. Waver bij Mechelen te doen verbieden. Zij willen kost wat kost de Vlaartisch-nationale agitatie breken, 't En zal De betooging te Waver gaat door op 16 September aanstaande en welke be dreiging dan ook tegen Ward Her mans. den voorman in het Mechelsche, de VI. Nationalisten zullen hun agita» tie nog verscherpen, ook tegen de le gerwetten, en tegen degenen die deze wetten stemmen. Al de Vlaamsche Nationalisten heb ben gesproken bij monde van Ward Hermans in dat ondubbelzinnige ant woord aan 't adres van den prokureur des konings: «Wij laten ons de vrij heid om te protesteeren tegen het ver raad van zoogenaamde Vlaamsch^ volksvertegenwoordigers, door gc<m enkele bedreiging ontzeggen Dat is klare taal, een taal naar ons hart De Belgicisten zullen de VI. Natio nalisten op hun weg vinden wanneer zij met zulke praktijken het Vlaamsch- nationaal verzet hopen te breken, wat nooit of nimmer gebeuren zal Voor deze die moeten soldaat worden. AAN DE MILITIANEN. Art. 36 der militiewet, luidt Qxrj ontvankelijk te zijn, moeten de aan vragen om uitstel of om vernieuwing van uitstel bij het gemeentebestuur ingediend worden in den loop der maand Augustus van het jaar, dat voorafgaat aan het jaartal der klasse, waartoe de militieplichtige behoort». De militieplichtigen, eerst opgeroe» penen van een gezin met tenminste zes kinderen kunnen uitstel bekome» voor een onbepaalden duur. De overige kunnen uitstel voor een jaar bekomep, zoolang zij behooren tot eene van de laatste vijf lichtingen. Het uitstel moet door de eersUn aangevraagd worden gedurende de maand Augustus van het jaar, waarin de militieplichtige den leeftijd van 19 jaar bereikt. De overige militieplichtigen moeten bovenstaande bepaling in acht nemen bij hunne eerste aanvraag om uitstel; voor hen, die hunne aanvraag vernieu wen, moet die vernieuwing elk jaar in de maand Augustus geschieden. biedt U haar voordeellgste plaatsingen aan, ge waarborgd door den iter*en Bankgroep HAN DELSBANK, FONDSENBANK en NOORDSTAR met een gezamenlijk kapitaal ea reterra vaa ruim ZESTIG MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam ef an drager 8 t. h. bruto ef 3,18 t. h. netto. KASBONS 3 maanden op naam of aan drager 5,30 t. h. bruto ol 4,59 1/4 t. h. netto. Abonneert U op de BEURSBODE, bet var- trouwbaarate weekblad voor flnandêele en econ»- miache belangen. Proefnummers op aan traag. Abonnement tot einde lt» fr. 15. HANDELSBANK N. Y., Kalanderberg 1, ttat en al bare Agentschappen en Bijkantoren' d8W gansch bet Vbauiscbe Land.

De Werkman | 1928 | | pagina 2